تالار گفتگوی بیداری اندیشه

مشاهده تالار در قالب اصلی: اصل و ریشه ی افتخار آمیز من چیه؟؟
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید.برای مشاهده نسخه قالب بندی شده روی لینک فوق کلیک کنید
بسم الله الرحمن الرحیم

به مناسبت هشتم صفر، سالروز وفات جناب سلمان (علیه رحمه)

یه روز جناب سلمان فارسی در مسجد پيامبر (صلی الله علیه وآله) نشسته بود، عده ای از بزرگان اصحاب هم حاضر بودند، سخن از اصل و نسبت به میان آمد.

هر کی درباره اصل و نسب خودش، چیزی می‌گفت و اون رو بالا می‌برد.
شبیه به همین بحثی که توی شبکه های اجتماعی همیشه موجش به پا می شه :
زمانی که ایرانیا... ، عربا داشتن...

نوبت به سلمان فارسی رسید. به او گفتند:
تو از اصل و نسب خودت بگو.

ایشون نیومدن مثل این حرفهایی که همه جا هست بگن :
زمانی که شما سوسمار می خوردید و نمی دونم دخترانتون رو زنده به گور می کردید، قوم من فلان می کرد و بهمان می کرد...

این مرد فرزانه و تعلیم یافته و تربیت شده مکتب اسلام، به‌جای آنکه از اصل و نسب و افتخارات نژادی سخن بگوید، گفت:

«أَنا سَلمانُ بنُ عبداللّهِ کُنتُ ضالّاً فَهَدانی اللّهُ ـ عزَّو جَلَّ ـ بِمُحَمَّد، و کُنتُ عائلا فأغنانی اللّهُ بِمُحمَّد و کُنتُ مَملُوکاً فَأعتَقِنی اللّهُ بِمُحَمَّد»

نام من سلمان است و فرزند یکی از بندگان خدا هستم. گمراه بودم، خداوند به‌وسیله محمد، مرا راهنمایی کرد. و فقیر بودم، خداوند به‌وسیله محمد، مرا بی نیاز کرد. برده بودم، خداوند به‌وسیله محمد، مرا آزاد کرد.

در این هنگام، رسول خدا (صلی الله علیه وآله) وارد شد و سلمان آنچه را گذشته بود، به عرض آن حضرت رساند. رسول خدا رو به آن جماعت، که همه از قریش بودند، کرد و فرمود:

ای گروه قریش! نسب افتخارآمیز هر کس، دین اوست.
مردانگی هر کس، خوی و شخصیت اوست.
و اصل و ریشه هر کس، عقل و ادراک او.

سپس پيامبر (صلی الله علیه وآله) آیه 13 سوره حجرات را خواندند:

یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَرٍ وَأُنثَی وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ

ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم، و تیره‌ها و قبیله‌ها قراردادیم، تا یکدیگر را بشناسید، ولی گرامی‌ترین شما نزد خداوند باتقواترین شماست، خداوند دانا و خبیر است.

حتی اینجا پیامبر نیومد بی واسطه سلمان رو برتری ببخشه. برتری سلمان رو با شرط اعلام کردن، که اگه اون رو داشته باشه، نه فقط سلمان بلکه ما بقی آدم ها نسبت به بقیه برتری دارند.
پیامبر فرمودند (به سلمان) :
هیچ یک از اینان بر تو برتری ندارند، مگر به ملاک پرهیزگاری. اگر تقوای تو از آنان بیشتر است، از آنان برتری. (1)

جناب سلمان، چنان در مسیر اطاعت از ولایت و دین‌داری پیشرفت که پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) در مورد او فرمود:

یا سلمان أنت من أهل البیت و قد آتاک الله العلم الاوّل والآخر والکتاب الاوّل والکتاب الآخر

ای سلمان، تو از اهل‌بیت ما هستی و خدای سبحان به تو دانش نخستین و واپسین را عنایت کرده است و کتاب اول (نخستین کتابی که بر پیامبران الهی نازل‌شده بود) و کتاب آخر (قرآن مجید) را به تو آموخته است. (2)

پی نوشت :
(1) :
محمّدبن يعقوب كلينى، الروضة من الكافى،ص 181، ح 203
(2) :
مجمع ‏البیان، ج 2، ص‏427

خیلی جالب و قابل تامل بود.

سپاس فراوانAngel
آدرس های مرجع