تالار گفتگوی بیداری اندیشه

مشاهده تالار در قالب اصلی: محرم در ترکیه
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید.برای مشاهده نسخه قالب بندی شده روی لینک فوق کلیک کنید
http://marmarmagazine.com/
مردم ترکیه ماه محرم را مانند ماه مبارک رمضان، ماه ذیحجه و ماه ربیع الاول محترم می شمارند و اعتقاد دارند که در ماه محرم علاوه بر واقعه عاشورا در سال 61 هجری، اتفاقات مهمی در تاریخ ادیان ابراهیمی روی داده است.
توقف کشتی حضرت نوح (علیه السلام) در خشکی، انهدام بت ها در شهر ” اور” توسط حضرت ابراهیم (علیه السلام)، دیدار حضرت یعقوب با حضرت یوسف، التیام بیماری حضرت ایوب، بیرون آمدن حضرت یونس از شکم ماهی،عبور حضرت موسی (علیه السلام) از دریای سرخ از جمله وقایعی است که به اعتقاد مردم اهل تسنن ترکیه در دهم محرم روی داده است.
ولی آنچه که از منابع دینی اهل سنت ترکیه بر می آید این است که بعد از واقعه غم انگیز کربلا، ماه محرم و دهم این ماه ” عاشورا ” مورد توجه قرار گرفته و اهمیت پیدا کرده است.
در زمان حاضر، آغاز ماه محرم توسط علما و روحانیون بر سر منابر اعلام می شود و مسائل و خطبه های دینی این ماه حداقل در دهه اول محرم به واقعه کربلا، شهادت امام حسین (علیه السلام) فرزندان و یاران آن حضرت اختصاص می یابد.
مردم اهل سنت آناتولی عشق و علاقه بسیار زیادی به اهل بیت پیامبر عظیم الشان اسلام (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) دارند و در کلیه شئون زندگی اجتماعی و دینی خود آن را به نمایش می گذارند.
مسلمانان آناتولی آن چنان با عشق و اخلاص از حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، امام علی (علیه السلام) امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (ع )، اولاد آن بزرگواران سخن می گویند و ارادت می ورزند که هر شنونده ای حتی غیر مسلمان را تحت تاثیر قرار می دهد.
گرچه اهل سنت ترکیه مراسم آیینی و تعزیه خوانی ندارند، ولی سخنرانان مذهبی، وعاظ و علما در دهه اول محرم معمولا از این حادثه یاد می کنند و بر حقانیت امام حسین (علیه السلام) در قیام عاشورا صحه می گذارند و بر” یزید” و خاندان او لعنت می فرستند.
مراسم آیینی دهه اول محرم و تعزیه خوانی و سوگواری در ترکیه تنها توسط شیعیان انجام می گیرد که ترک ها به آنها ” جعفری ” می گویند.
جعفری ها شامل ایرانیان مهاجر و مقیم و بومیان ترکیه هستند که بیشتر در شهر استانبول ساکنند و آیین های خود را در مساجد ایرانیان و یا شیعیان بومی برگزار می کنند.
بر اساس آمارهای غیر رسمی در زمان حاضر افزون بر 30 هزار ایرانی شیعی تنها در استانبول سکونت دارند که در روزهای تاسوعا و عاشورا در میدان ” حالکالی ” مراسم باشکوه عزاداری را برگزار می کنند.
آیین های تاسوعا و عاشورای استانبول تنها به عزاداری و سوگواری ختم نمی شود، بلکه تعدادی از هنرمندان با اجرای شبیه خوانی و تعزیه خوانی توجه حاضران را به مظلومیت اهل بیت (علیه السلام) و ظلم و ستم دستگاه یزید جلب می کنند.
این آیین به اندازه ای با شکوه و دیدنی است که بسیاری از جهانگردان برای مشاهده این آیین در روزهای تاسوعا و عاشورا به استانبول سفر می کنند.
منابع تاریخی نشان می دهد، آیین های دهه اول محرم از اوایل سالهای 1800 میلادی به این طرف توسط ایرانیان شیعه مذهب در استانبول برگزار می شود .
این منابع تعداد ایرانیان در استانبول را 12 هزار نفر در اوایل قرن 19 ذکر کرده اند که این افراد همراه با خانواده های خود در سه کاروانسرای بزرگ سکونت داشته اند.
ایرانیان مقیم استانبول را اکثرا بازرگانان و پیشه وران تشکیل می دادند که تعداد زیادی از هنرمند، سیاستمدار، روزنامه نگار تبعیدی ایرانی نیز در سال های بعد به آنها افزوده شده است.
” کسنین بیک ” محقق ترک حوالی سالهای 1880 در گزارشی از آیین های محرم ایرانیان می نویسد: ایرانیان استانبول از آغاز ماه محرم کاروان سراهای محل سکونت خود را با پارچه های سیاه می پوشانند و خود نیز با پوشیدن لباس های سیاه به مدت 10 روز عزاداری می کنند.
در این گزارش آمده است که روز عاشورا ایرانیان در دسته های مختلف در حالی که پرچم ها و بیرق های سیاه و سبز با علائم خاص شیعیان را با خود حمل می کنند، با صدای سنج و طبل یکی پس از دیگری وارد میدان می شوند و یک مداح که صدای گرم و گیرایی دارد به ذکر مصائب کربلا می پردازد.
در این نوشته آمده است: در روز عاشورا افزون بر 20 هزار نفر از مردم شهر استانبول اعم از مسلمان و غیر مسلمان برای دیدن آیین های عزاداری ایرانیان به کاروانسرای ” ولید خان ” که بزرگترین مرکز سکونت ایرانیان بوده است می آمدند.منبع:‌ماهنامه مرمر ترکیه
http://marmarmagazine.com/Heart
آدرس های مرجع