تالار گفتگوی بیداری اندیشه

مشاهده تالار در قالب اصلی: آیت الله علم الهدی: در شهر امام رضا نمی شود کنسرت برگزار کرد
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید.برای مشاهده نسخه قالب بندی شده روی لینک فوق کلیک کنید
صفحه: 1 2 3 4
امام جمعه مشهد گفت: مشهد شهر زیارتی است نه شهر توریستی و گردشگری که مراکز تفریحی و عیاشی درست کنند.به گزارش

عصرایران

به نقل از سایت اینترنتی


علم الهدی
، آیت الله احمد علم الهدی امام جمعه مشهد در خطبه های امروز نماز گفت:- حریم حرم امام رضا تنها 50 هکتار رواق و صحن نیست .


- مشهد شهر زیارتی است نه شهر توریستی و گردشگری که مراکز تفریحی و عیاشی درست کنند.- نباید برای لغو یک کنسرت در مشهد لازم باشد با مسئولان و مردم چانه بزنیم- انتشار فایل صوتی ناهنجار از یک پیرمردی که رهبری او را مفلوک تعبیر کردند، جسارت به امام راحل(رحمة الله علیه) و اعلام جنگ قطعی با امام بود/ دستگاه قضایی بایستی با عوامل انتشار این فایل برخورد قاطع کند تا دیگر کسی جرأت گستاخی نداشته باشد.


- پول آستان قدس پیش از انقلاب اسلامی در اختیار عیاشی درباریان بود


- در زمان رضاخان، 4 هزار تومان معادل 40 میلیون تومان الان خرج مشروبات الکلی میهمانان امام رضا بود


مرحوم پدر من که از علمای این شهر بودند، می‌فرمودند در دوران اخیر رضاخان وصل به 20 شهریور، یک متولی داشت اینجا به نام بدر، در دوران تولیت او فقط در مدت یک سال، چهار هزار تومان به قیمت آن زمان که اگر حساب کنیم، الآن بیش از 40 میلیون تومان هست، گفتند مصرفی مشروبات الکلی برای مهمانان امام رضا بود، یک همچین آستانه‌ای بود.


- در زمان شاه، آستان قدس خرج قماربازی شهناز خواهر شاه در مشهد را می پرداخت.


در زمان خود ما، دختر شاه ملعون، شهناز پهلوی آمد مشهد، در بیرون دروازه یکجایی بود که الآن خوشبختانه هتل بسیار زیبایی است چون داخل شهر افتاده، هتل توریست توس و آن زمان به حالت متل، قمارخانه بود، بعد آمد در هتل هما به‌وسیله آستان قدس رضوی از او پذیرایی شد و بعد به آن قمارخانه رفت، کارپرداز آستان قدس رضوی با او به آن قمارخانه حاضر شد، مبلغ هنگفتی را در قمار دختر شاه پرداخت و کارپرداز آستان قدس رضوی از بودجه این استان، چکش را کشید و داد، این وضعیت این حرم و این آستان قدس قبل از انقلاب بود.


- تو کنسرت می‌خواهی، مشهدی نباش، برو یک شهر دیگر زندگی کن


- اگر یک آدمی می‌خواهد در یک شهری زندگی کند، در عیاشی‌هایش آزاد باشد، در عملیات فرهنگی‌اش آزاد باشد، در تفریح و خوش‌گذرانی‌اش آزاد باشد، چرا یک شهر زیارتی را انتخاب کرده؟ این شهر را انتخاب کرده که زوار این شهر را بچاپد و همین‌جا عیاشی کند؟


- برای این آمده این شهر را انتخاب کرده؟ خب برو جای دیگر زندگی کن، چرا اینجا دادوفریاد راه می‌اندازی و یک چانه‌زنی؟


- هرروز یک کمپین راه بیندازی و یک دار و دسته؟ این کمپین‌ها و دار و دسته‌ها، اردوکشی بر ضد امام رضا است، این مقابله با حرم امام هشتم است، منتها بنده فکر کردم برای یک روز در یک جلسه به نام امام هشتم تکلیف این شهر باید روشن شود.


- در شهر امام رضا نمی شود کنسرت برگزار کرددیگر نباید سر این موضوع با مردم یا برخی مسئولان کوته فکر چانه زنی کرد


کمپین هایی هم که برای این اقدامات راه اندازی می شود مقابله با امام هشتم است.


- مشهد شهر زیارتی است/ اینجا شهر گردشگری نیست که مراکز تفریحی و عیاشی درست کنند.


- چرا هر فکری که به ذهن یک مدیر یا دولت می رسد برای جذب توریست، آن هم توریست فاسق و فاجر و خوشگذران، میخواهد آن را در شهر امام رضا پیاده کند؟


- همه مدیران و ساکنان بدانند؛ این شهر آنقدر دلداده و عاشق دارد که نمی گذارند شما در برنامه ریزی و عیاشی آزاد باشید.


- در شهر امام رضا(علیه السلام) نمی‌شود کنسرت برگزار کرد و دیگر نباید سر این موضوع با مردم یا برخی مسئولان کوته‌فکر چانه‌زنی کرد. شما اگر کنسرت میخواهی جای دیگری زندگی کن، چرا باید یک شهر زیارتی را انتخاب کنید؟ هر روز کمپین جدیدی برای کنسرت راه می‌اندازند، این‌ها اردوکشی در مقابل امام رضا(علیه السلام) است.


- آن عنصر ناپاکی که به ادعای دفترداری یک موجود فریب‌خورده‌ای که به جهنم نزدیک شد، بیاید باکمال گستاخی نوار ناهنجار نفر خودش را پخش کند، آن‌هم جسارت به شخص امام؟- بعد از بیست‌وچند سال بیایند نوار یک پیرمردی که مقام معظم رهبری تعبیر کردند «پیرمردم مفلوک»، نوار ناهنجار او را در جسارت به امام پخش کنند و باکمال جسارت و با کمال گستاخی، یک تشکیلاتی هم ادعا کند او پخش‌کننده نوار بوده؛ من امیدوارم دستگاه قضایی این مسئله را قاطعأ و سریعاً رسیدگی کند. «تکبیر»


- مشهد جزیره کیش نیست- آنان که متولی ساخت‌وساز در این شهر هستند، مشهد یک جزیره کیش نیست که وسطش یک گنبد طلا باشد، مشهد شهر امام رضا است، در ساخت‌وسازها نیایند اینجا فکر کنند که حتماً باید یک تفریح گاه، یک عیاش خانه، یک‌جوری ساخت‌وسازها را تشکیل بدهند که آدم‌ها فقط بیایند فقط خوش بگذرانند و خوب بخوابند، این برای ما رنج‌آور است در یک پیک زیارتی، حداکثر 60 درصد هتل‌های پنج ستاره‌های شهر ما شاغل است درحالی‌که زوار ما در هوای سرد ایام نوروز در پارک‌ها چادر خانوادگی می‌زنند و با زن و بچه زیر باران زندگی می‌کنند و ما جا برای این‌ها نداریم، هتل‌های پنج ستاره هم 40 درصدش خالی است.


- کسانی که به فکر توسعه جریان فرهنگی ضد دین هستند، دور مشهد را خط قرمز بکشند


- همان طراحان توریستی و گردشگری برای این کشور که می‌خواهند توریست خارجی جذب کنند و به فکر این هستند که یک جریان فرهنگی ضد دینی برای توریست خارجی راه بی اندازند، دور این شهر خط قرمز بکشند، اینجا مال امام رضا است، حق تجاوز به حریم امام هشتم (علیه‌السلام) ندارند.


- همان کسانی که می‌خواهند بیایند در این شهر از بعضی مزایای اقتصادی‌اش استفاده کنند و چون ایمان ندارند، اینجا را پایگاه لذایذ نفسانی خود و تفریحاتشان قرار بدهند، آنان هم باید بدانند اینجا جای زندگی‌شان نیست؛ ما شهید دادیم، خون دادیم و انقلاب سرپا کردیم تا اسلام حاکم شود، در خانه امام رضا نتوانیم اسلام را حاکم کنیم؟ در خانه امام رضا از زن بی‌حجاب رنج ببریم؟ در خانه امام رضا چانه‌بزنیم که آیا کنسرت باشد یا نباشد؟ شهدا برای چه رفتند؟ از خود این شهر چقدر شهید داده شد که ما در شهر، خانه و حرم امام رضا برای این مسائل چانه‌بزنیم و با هم بحث کنیم؟


- در شهر امام رضا نباید بر سر فکر یک مسؤول کوته‌فکر چانه‌زنی کرد


-کسی که در شهر زیارت و امام رضا زندگی می‌کند باید این شرایط را بپذیرد، دیگر سر یک لغو کنسرت ما نباید چانه‌زنی با مردم داشته باشیم و چانه‌زنی با برخی مسؤولان بر سر کوته‌فکری‌شان؛ مگر در این مملکت شما شبکه تلویزیونی قرآن ندارید؟ موسیقی حلال، حرام هرچه هست به‌جای خود محفوظ، هرکس پیرو مرجعش هست، مگر شبکه قرآن در این تلویزیون نیست؟ مگر همه شبکه‌های تلویزیون موسیقی ندارد؟ چرا شبکه قرآن موسیقی ندارد؟


- می‌گویند کنار قرآن نمی‌شود تار زد، این خلاف قداست قران است، کنار گنبد امام رضا نمی‌شود کنسرت برگزار شود، این خلاف حیثیت و هویت این شهر است، تو کنسرت می‌خواهی، مشهدی نباش، برو یک شهر دیگر زندگی کن؛ اگر یک آدمی می‌خواهد در یک شهری زندگی کند، در عیاشی‌هایش آزاد باشد، در عملیات فرهنگی‌اش آزاد باشد، در تفریح و خوش‌گذرانی‌اش آزاد باشد، چرا یک شهر زیارتی را انتخاب کرده؟ این شهر را انتخاب کرده که زوار این شهر را بچاپد و همین‌جا عیاشی کند؟


برای این آمده این شهر را انتخاب کرده؟ خب برو جای دیگر زندگی کن، چرا اینجا دادوفریاد راه می‌اندازی و یک چانه‌زنی؟ هرروز یک کمپین راه بیندازی و یک دار و دسته؟ این کمپین‌ها و دار و دسته‌ها، اردوکشی بر ضد امام رضا است، این مقابله با حرم امام هشتم (علیه‌السلام) است، منتها بنده فکر کردم برای یک روز در یک جلسه به نام امام هشتم (علیه‌السلام) تکلیف این شهر باید روشن شود.


- اینجا شهر زیارت است، شهر گردشگری نیست که ما بخواهیم مراکز تفریحی را در اینجا توسعه دهیم یا مراکز عیاشی را توسعه بدهیم؛ مدیریت این شهر بایستی روی مدیریت زیارت و شهر زیارتی برنامه‌ریزی کنند نه روی مدیریت گردشگری. «تکبیر»


- در همه دنیا هم ما نمونه‌اش را داریم؛ مگر در شهر واتیکان ایتالیا، دارای یک شرایط، حدود و دارای مقیاس‌های فرهنگی نیست؟ در همه دنیا، یک شهر مقدس به‌عنوان شهر زیارت، شرایط قداست خودش را دارد و همه افراد، همه جریان‌ها، هویت قداست آن شهر را حفظ می‌کنند، این شهر هم شهر زیارت است و قداست دارد، مشهدی هم که در این شهر زندگی می‌کند، چه جوان، چه پیر، چه دختر و چه پسر، بداند که در شهر زیارت و شهر امام رضا زندگی می‌کند.


منبع


نمی دونم این تاپیک منتقدانه هست یا صرفا خبری.

اما بعنوان یک مشهدی میدونم و می بینم که مشهد به شدت تحت هجمه هست که به لاس وگاس تبدیل بشه. یه شهرستانی داریم اینجا بجنورد که بهش میگن "پاریس کوچولو" !

انقدر توی مشهد پارک های آبی ساختن که هیچ جا به این تعداد نساختن. ادواردو انیلی هم در مورد این موضوع هشدار داده.


وقتی مشهد پایتخت معنوی اعلام شده و قرار هم نیست اسلام آمریکایی پیاده کنیم ، من با آقای علم الهدی کاملا موافقم و حمایتش می کنم.

تلاش های علم الهدی مرهم کوچکیه بر زخم های ما! لیبرالیسم انقدر داره قوی کار می کنه که این تلاش ها در نهایت بی اثر میشن. خراب کردن چه آسان درست کردن چه مشکل و اکثرا غیرممکن!
سلام« در ایتالیا شهری بود که به عنوان مرکزی مذهبی شناخته می شد، کسانی که مخالف آن مکان مذهبی بودند کوشیدند با پدید آوردن تفریحگاه های بسیار پیرامون شهر، چهره شهر را دگرگون کنند و شما مراقب باشید که مشهد را تنها با نام امام رضا علیه السلام بشناسند.»

این سخن را شهید ادواردو آنیلی در سفری که به مشهد مقدس داشت با مشاهده تفریحگاه های بسیار در مشهد به دوستانش تذکر داد.

مشهد پایتخت معنوی ایران است و آن را همه با نام امام رضا علیه السلام می شناسند. زائران با حضور در حرم امام هشتم؛ سرشار از یاد خدا می شوند و خود را از غفلت های دنیایی رها می کنند. مشهد شهری زیارتی است و باید حالت معنوی و غفلت زدایی خویش را حفظ نماید و نباید تبدیل به شهری تفریحی و سیاحتی شود. ساخت مراکز تفریحی در مشهد به گونه ای که وقتی اسم مشهد به گوش می رسد مردم در کنار اینکه یاد زیارت می افتند چیز دیگری هم در ذهنشان تداعی شود نگران کننده است.

به عنوان مثال مشهد؛ بیشترین تعداد پارک آبی را در کشور دارد. مشهد به همراه دبی با داشتن سه پارک آبی بیشترین تعداد را در منطقه خاورمیانه دارند. درحالی که تهران در رده بعدی جای دارد.

مجموعه « سرزمین موج های آبی» مشهد، بزرگترین پارک آبی سرپوشیده خاورمیانه و نخستین در ایران است. همچنین مجموعه « پارک ساحلی آفتاب » از لحاظ زیربنا و طبقات ؛بزرگترین پارک آبی طبقاتی دنیا به شمار می رود که در مشهد احداث شده است.

حتی اگر دست اندرکاران این پروژه ها با نیت اظهار ارادت به امام رئوف و ایجاد خدمات رفاهی بیشتر برای زائرین اقدام به توسعه این طرح ها در مشهد نموده باشند اما نتیجه ی آن چیزی جز کمرنگ نمودن چهره معنوی مشهد نیست. مشهد با وجود مقدس امام رضا علیه السلام به قدر کافی جذابیت و کشش دارد و بهتر است این طرح ها و پروژه های عظیم تفریحی در شهرهای دیگر پیاده شود تا هم به گردشگری آن مناطق کمک شود و هم چهره معنوی مشهد مخدوش نشود.

اگر روند ساخت پروژه های تفریحی و تبلیغات گسترده ای که در صدا و سیما از این مجموعه ها صورت می گیرد به همین گونه ادامه یابد ممکن است نماد های معرف شهر مشهد دگرگون شود. همانند کاری که در مورد کعبه صورت گرفته است . الان زائرین بیت الله الحرام در کنار پرسش از زیارت کعبه؛ سراغ از ساعتی می گیرند که نمادی از مکه شده است لذا اینکه زائرین مشهد مقدس نیز در کنار زیارت از بزرگترین مراکز تفریحی کشور در مشهد سراغ می گیرند نگران کننده است چون مشهد شهری زیارتی است و باید شهری زیارتی باقی بماند نه اینکه جنبه تفریحی پیدا کند. در حال حاضر نماد معرف مشهد حرم امام رضا علیه السلام است و نباید نمادسازی های دیگری برای مشهد صورت گیرد مخصوصا اگر این نمادها جنبه تفریحی داشته باشد.

البته این پروژه ها محدود به چند پارک آبی نیست بلکه گسترش طرح های تجاری یا مراکز توریستی دیگر نیز در این مقوله جای می گیرد. مراکزی چون شهر رویایی «پدیده » که بزرگترین مرکز توریستی کشور واقع در منطقه شاندیز در مجاورت مشهد مقدس است یا «شهر تمدن ها» و...

این سخن بدین معنا نیست که ما با رشد و تعالی مشهد یا هر گونه تفریح در یک شهر زیارتی مخالف باشیم بلکه منظور این است که شهر مشهد باید با سبک معماری اسلامی به زیباترین شهر تبدیل شود در حالی که همچنان اوج معنویت خویش را حفظ نماید و ملجا و پناهی برای رها شدن انسان از غفلت های دنیایی باشد.
ما که حرفی نداریم. من خودم ساکن مشهد نیستم هروقت می رم برای زیارت هست. فکر نکنم کسی بره مشهد برای سیاحت چون جنبه سیاحتی شهرهایی مثل اصفهان، شیراز اهواز و جنوب کلا خیلی بیشتره.

باید از دید یک مشهدی به این قضیه نگاه کرد که چقدر امکانات رفاهی داره چون امکانات رفاهی با زیارتی خیلی فرق می کنه

من که هفته بعد می رم مشهدWink

شاه پناهم بده
سلام

بله دوستان درست میگن.متاسفانه این پارکهای آبی بشدت تو دید هست و اغلب کسانی که میبینم به مشهد میرن علاوه بر زیارت دنبال اینجور جاها هستن.نباید اینطور باشه

هر روزم داره یه مرکز تفریحی جدید اضاف میشه!
وقتی که کنسرتها مجوز می گیرند ولی دادستان شهر درحالی چند نفر بالای چوبه دار رقص مرگ می کنند خبر از لغو کنسرتها می دهد باقی فرمایشات مقامات ایالت خودمختار خراسان چندان عجیب نیست.
کم مونده چند وقت دیگه مقامات خراسان به جمهوری اسلامی بابت دخالت در امور داخلی اش هشدار شدید الحن بدهند!
خوب الان چه باید کرد؟؟ مردم شهر مشهد هم حق دارن سینما و کنسرت برن. اگه گذاشتن استخر و کنسرت و سینما و ... بده! چرا تو شهرای دیگه میزارید؟ اگه گردشگری بده چرا تو اخبار میاین ناله میکنید که ای وای گردشگر نمیاد. بابا شاید یه گردشگری که مسلمون نیست رفت مشهد و دلش خواست حرم و ببینه و کنجکاو بشه کی اینجا بوده و ... بعد مسلمون بشه. اینارو هم ببینید.
ببخشید ، یه جور میگید ، مردم میرن حرم و سپس دنبال پارک آبی و مکانهای اینچنین میگردن

که انگار به هر پسری که به اون مکان وارد میشه ، یه دختر میدن و یک قرص اکس و ده گرم تریاک
و اگر فرد وارد شونده ، دختر باشه ؛ یه پسر بهش میدن و باقی داستان

http://www.ghasrtalaee.com/room_category/rooms/
شما به سوییت های هتل ها نگاه کن ...

من قبول ندارم که پارک آبی ، حرمت مشهد رو کاهش میده و به نظرم چیزهای دیگری هست که باعث کاهش حرمت میشه ولی
اگر کسی واقعا معتقد هست که پارک آبی ، بد هست ، زحمت بکشه بنده را توجیه کنه !؟؟

با تشکر
(۲۴/مرداد/۹۵ ۱۶:۲۷)رضا1357 نوشته است: [ -> ]کم مونده چند وقت دیگه مقامات خراسان به جمهوری اسلامی بابت دخالت در امور داخلی اش هشدار شدید الحن بدهند!

چنین چیزی بعید نیست. اگر لازم به تذکر باشه خطه خراسان دریغ نمی کنه. سکوت ما تا به الان هم بخاطر مصالح کشور و برقراری امنیت داخلی هست که اعم واجباته.
نقل قول:خوب الان چه باید کرد؟؟ مردم شهر مشهد هم حق دارن سینما و کنسرت برن. اگه گذاشتن استخر و کنسرت و سینما و ... بده! چرا تو شهرای دیگه میزارید؟ اگه گردشگری بده چرا تو اخبار میاین ناله میکنید که ای وای گردشگر نمیاد. بابا شاید یه گردشگری که مسلمون نیست رفت مشهد و دلش خواست حرم و ببینه و کنجکاو بشه کی اینجا بوده و ... بعد مسلمون بشه. اینارو هم ببینید.

نمیخواد کاسه داغ تر از آش بشید برای ما.Blush

جهت اطلاع بهترین سینما ها در مشهد هست ... پردیس هویزه (دیاموند) با امکانات فوق العاده در اختیار مردمه، البته سینمای خوب بی شمار داریم توی شهر.

ما با نفس ساخت و ساز و پیشرفت مخالف نیستیم ، با بی رویه سازی و بی برنامگی مشکل داریم.

گردشگر هم خدا رو شکر خیلی داره مشهد ، 2 میلیون زائر فقط دیروز داشتیم. از کشورهای اطراف هم خیلی تشریف میارن که قدمشون رو چشم.

نقل قول:ببخشید ، یه جور میگید ، مردم میرن حرم و سپس دنبال پارک آبی و مکانهای اینچنین میگردن که انگار به هر پسری که به اون مکان وارد میشه ، یه دختر میدن و یک قرص اکس و ده گرم تریاک و اگر فرد وارد شونده ، دختر باشه ؛ یه پسر بهش میدن و باقی داستان
دوباره:
ما با نفس ساخت و ساز و پیشرفت مخالف نیستیم ، با بی رویه سازی و بی برنامگی فرهنگی مشکل داریم.


فقط پول نباید حرف بزنه.

نقل قول:به نظرم چیزهای دیگری هست که باعث کاهش حرمت میشه

ما هم با شما موافقیم عادل گرامی

بنده در پست قبلی اشاره کردم به لیبرالیسم
این کلمه همه چیز رو در بر میگیره ، چه در ساخت و ساز ، هتل های سر به فلک کشیده اطراف حرم و معماری غیر ایرانی، فشارهای فرهنگی و و و .
آفرین ...
این جملات درسته و نه ، تنها صرف پارک آبی

اگر اگر من و شما هم چند میلیارد پول زیاد داشتیم
کجا ایران سرمایه گذاری میکردیم !؟

مازندران ؛ خوبه ... ولی یه جای خاص مردم نمیرن .. پخش هستند

مشهد شاید ، تنها جایی هست که یه شهره ؛ مسافر زیادی هم داره
فرد سرمایه گذار هم ، دنبال برگشت پوله ... پس بهترین گزینه مشهد میشه !

کجای دنیا پول حرف نمیزنه !!!! تنهایی جایی که میشه گفت پول حرف نمیزنه ؛
راهپیمایی اربعین هست که مردم با عشق میان نذری میدن و غیره ...

سدر المنتهی عزیز ، راهکار شما چیه !؟؟ نگاه یا افق شهری شما ، کجاست !؟؟
حرفهات زیباست ولی چگونه باید انجام بشه !؟؟؟
به اینها فکر کردی .
صفحه: 1 2 3 4
آدرس های مرجع