تالار گفتگوی بیداری اندیشه

مشاهده تالار در قالب اصلی: شیوه حکومت درنظام اسلامی ما
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید.برای مشاهده نسخه قالب بندی شده روی لینک فوق کلیک کنید
صفحه: 1 2
بنام خدا
ضمن سلام وعرض ارادت به دوستان
براساس اصل 56 قانون اساسی خداوند سرنوشت آدمی را بدست خوداو سپرده است وکسی نمیتواند این حق را ازاو بگیرد . براین مبنا ملت ایران اساس وپایه حکومت در نظام اسلامی است. وچون نظام ما جمهوری اسلامی است یعنی دوویژگی دارد هم برای امور دنیائی مردم وهم برای سعادت آنان دررستاخیز لذا دست به انتخاب نمایندگان خود برای دومجلس شورای اسلامی ومجلس خبرگان رهبری میزند .مجلس اول مسوول قوانین برای رتق وفتق امور مردم است ومجلس دوم فردی را برای رهبری برمیگزیند تا بعنوان ولی فقیه عهده دار امور اسلامی نظام باشد ازجمله سیاستهای کلی نظام وتعیین فقهای شورای نگهبان ورئیس قوه قضائیه وسرانجام ملت ایران برای اجرائی شدن قوانین وسیاستهای کلی فردی را مستقیما بریاست جمهوری برمیگزیند تا با تنفیذ رهبری امور اجرائی را برعهده گیردو بدینوسیله سیستم حکومتی در نظام ما توسط مردم شکل میگیرد

بنام خدا

شب بخیر
دوستان اگر در مطالب گذشته بنده ابهاماتی موجود است حتما درهمان مبحث مطرح فرمائید تا برطرف شود وانشاء الله با خود باقیات الفاسدات به ان دنیا نبرم
سلام
شخصا به این بحث علاقه مند هستم.
هر کسی می تونه در این مورد چیزی یادمون بده، دریغ نکنه.
بنام خدا
سلام انشاء الله دوستان نظرات خودرا بدهند تا مطلب هم گشوده شود
(۱۵/آبان/۹۵ ۲۲:۰۵)aliabad نوشته است: [ -> ]بنام خدا
سلام انشاء الله دوستان نظرات خودرا بدهند تا مطلب هم گشوده شود
سلام
من یه چیزی در همین انجمن از دوستان یاد گرفتم که فکر کنم به شما هم بگم خوب باشه؛
"ان شاالله" درسته. منم "انشاالله" می نوشتم و دوستان بهم یاد دادن.
در همین مورد هم توی انجمن دوستان بحث کردن که می تونید جستجو کنید.

از موضوع اصلی منحرف نشیم Blush
(۱۵/آبان/۹۵ ۲۲:۰۸)soheyl68 نوشته است: [ -> ]سلام
من یه چیزی در همین انجمن از دوستان یاد گرفتم که فکر کنم به شما هم بگم خوب باشه؛
"ان شاالله" درسته. منم "انشاالله" می نوشتم و دوستان بهم یاد دادن.
در همین مورد هم توی انجمن دوستان بحث کردن که می تونید جستجو کنید.

از موضوع اصلی منحرف نشیم Blush


ظاهرا ایشاالله مشکل دارد نه إنشاء الله! بنده نوشته ای از رهبر دیدم که نوشته بودند إنشاء الله و ایشون هم مسلما استاد عربی و قواعد عربی است و این چیزها رو خوب می داند.

از بحث منحرف نشیمBig Grin
پرسش:
برخی از الفاظ رایج به دلیل عدم مشروعیت و مخالفت آنان با اعتقادات ما می تواند خطراتی به همراه داشته باشد.

پاسخ:
از بین این الفاظ (ان شاء الله) در بعضي اوقات انشاء الله نوشته مي شود,با كمي دقت به معانی این دو متوجه می شویم که این دو لفظ با هم تفاوت دارند
إنشاء مصدر فعل أنشأ و به معناي (ايجاد کردن ,به وجود آوردن , خلق کردن )است.
طبق این آیه ((إِنَّا أَنشأْنَهُنَّ إِنشاءً))(35.واقعه)ما آنان را به وصفي ناگفتني ايجاد كرديم .
پس نوشتن (انشاءالله) العياذبالله يعني ما خداوند را ايجاد كرده ايم.
إن در (ان شاء الله) حرف شرط و به معناي اگرو فعل شاء به معنای خواستن و مقدر كردن است.
و ما با نوشتن إن شاء الله به اين صورت مي گوییم( اگر خداوند مقدر فرمود, به خواست خدا).
كه در اين آيه معنا مشخص است .
وَ مَا تَشاءُونَ إِلا أَن يَشاءَ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ كانَ عَلِيماً حَكِيماً(30.انسان)
و شما ( اولياي حق ) چيزي جز آنچه خدا بخواهد نمي‏خواهيد ( و كار را به او تفويض مي‏كنيد كه ) البته خدا به احوال خلق دانا و به صلاح بندگان آگاهست.

پاسخ:
اصل این مطلب که تلفظ اشتباه یا غیر صحیح بعضی الفاظ موجب تغییر معنا می شود، صحیح است اما شاهد مثال شما اشتباه است و مطلبی که در مورد إن شاء الله نوشتید، صحیح نیست.
اولا بحث شما درباره الفاظی است که بر زبان جاری می کنیم نه نوشتار

ثانیا در نوشتار هم، انشاء الله چه به صورت متصل نوشته شود (إنشاء الله) و چه به صورت منفصل (إن شاء الله)، در هر دو صورت به یک شکل تلفظ می شود یعنی إن شاء الله تلفظ می شوند (به کسر همزه إن) و هیچکس أنشاء الله تلفظ نمی کند(به فتح همزه إن) بنابراین در هر دو صورت تغییری در معنا ایجاد نمی شود.
در هر دو حالت، همزه در إن شرطیه، با کسره تلفظ می شود اما همزه اول در أنشأ (به معنای ایجاد کردم)، با فتحه تلفظ می گردد.
أنشأ باید به فتح همزه اول و ضم همزه آخر تلفظ شود تا معنای «ایجاد کردم» بدهد.

ضمن اینکه در این فعل یک همزه در آخر کلمه وجود دارد که با عث می شود هم از نظر معنا و هم از نظر تلفظ و هم از نظر نوشتار با کلمه إنشاء الله فرق داشته باشد.

اگر طبق یک احتمال، انشاء در«انشاء الله» را مصدر فرض کنیم،به ترجمه ای مبهم می رسیم! (ایجاد خدا یا ایجاد کردن خدا)! می بینید که معنای عبارت ناتمام است و ناقص؛ تصدیق یا تکذیب ناظر به یک قضیه کامل است که موضوعی دارد و محمولی و بعد متکلم محمول را بر موضوع حمل می کند و بدان استناد می دهد، آنگاه شما می توانید بگویید: این استناد و حمل، صحیح است یا نه. در انشاء الله، اگر انشاء را مصدر فرض کردیم، موضوع داریم اما محمولی در کلام وجود ندارد لذا استنادی وجود ندارد لذا تصدیق یا تکذیبی نمی توان بدان نسبت داد لذا یک ترکیب اضافی با معنای ناقص می شود.

نکته دیگر اینکه انشاء الله (به معنای ایجاد خدا) و ان شاء الله (به معنای اگر خدا بخواهد)، به یک صورت تلفظ می شوند لذا اگر اشکالی هم وارد باشد، دست کم به بخش خواندن و تلفظ آندو وارد نیست چون هر دو یکجور تلفظ می شوند؛ پس اشکال را به بخش نوشتار وارد نموده اید اما به یک بیان، این اشکال بر نوشتار هم وارد نیست چون قرینه مقامیه و سیاق کلام متکلم، دال بر معنای مورد نظر اوست و توهم اشکال را برطرف می کند.

البته اصل این فرمایش دوستان که ان شاء الله (به معنای اگر خدا بخواهد) را جدا بنویسیم، خوبست و بنده منکر قواعد درست نویسی نیستم چون إن در اینجا، حرف شرط است و شاء فعل است و دو کلمه اند و قاعدتا باید جدا نوشته شوند و انشاء (به معنای مصدری) چون یک کلمه است، قهرا باید به صورت متصل نوشته شود اما خواستم عرض کنم که استدلال ها و اشکالات دوستان، وارد نیست که توضیح دادم.
بنام خدا
سلام صبح دوستان بخیر
تذکر درستی بود که غفلتا نوشته شده بود درست عبارت(ان شاء الله) است بمعنای (اگر خداوند بخواهد)
تشکر از دوستان

در مورد نماینده های مردم در مجلس شورای اسلامی اطلاعاتی دارید بفرمایید. مطالعه کردم، از زبان خودتون بفرمایید. این که چه کارهایی می تونن انجام بدن در راستای وظایفی که دارن و نه خواسته های شخصی و حزبی و ...
مثلا یه نماینده ی تراز، چه شاخصه هایی داره؟ چه طوری مردم با نماینده هاشون ارتباط برقرار می کنن؟
بنام خدا
سلام وتشکر
هم اکنون طبق قانون 290 نماینده ازسراسر کشور در مجلس شورای اسلامی حضور دارندشرایط انتخاب شوندگان در قانون انتخابات امده است وصلاحیت انان را شورای نگهبان رسیدگی میکند. وظیفه اصلی مجلس طبق اصل71 وضع قانون است ومیتواند درهر زمینه ای قانون وضع کند وکسی نمیتواند مانع از این وظیفه شود البته مصوبات در شورای نگهبان مورد نظارت قرار میگیرد تا برخلاف شرع وقانون اساسی نباشد . هر نماینده منطقه نماینده همه کشور محسوب میشود وحق دارد درباره همه مسایل نظر بدهد یا وزیری را زیر سوال ببرد (اصل84) قطعا هر نماینده نظرات حزب یا گروه خودرا پی میگیرد اما درنهایت رای اکثریت ملاک قانون است.نمایندگان در مجلس هریک دفتری دارند که مردم میتوانند بدانجا مراجعه کنند ودر محل انتخابی خودنیز مکانی برای مراجعه عموم دارند. مجلس مظهر مردمسالاری است وهیچکس نمیتواند مجلس را تعطیل کند
صدور مجوز به فروشگاه های بزرگ عرضه مواد غذایی و ارزاق عمومی که هایپرمارکت نامیده می شن، باعث شده جوونایی که می تونن با سرمایه ی متوسط یه سوپرمارکت بزنن، از این کار منصرف شن. و حتی برخی سوپرمارکت ها هم کسب و کارشون رو تعطیل کردن. این کسب و کار کثیف، موجب شده جیب پولدارها پرتر بشه و چند جوون نتونن کسب و کار متوسط و کوچک خودشون رو راه اندازی کنن. هر کدوم از این فروشگاه ها منطقه ای رو پوشش می دن و با تخفیف هایی که ارائه می دن، نظر مردم جذب می شه و فروشگاه های کوچک و متوسط، فروششون کم شده.
باز هم ما مردم هستیم که داریم به خودمون لطمه می زنیم با خرید از این فروشگاه ها. اما به هر حال، صدور مجوز به این فروشگاه ها هم نباید در جمهوری اسلامی جایی داشته باشه.
پرسشم اینه که : بهترین راه حل برای عدم صدور مجوز به این کسب و کار کثیف چه راهیه؟

راه حل مردمیش اینه که مردم آگاه باشن که از فروشگاه کوچک خرید کنن و نه فروشگاه بزرگتر. تا این ها به زمین بخورن. اما با این ملتی که ما داریم، فعلا این راه نتیجه نمی ده.

به دنبال راه حلی هستم که مثلا از طریق نماینده ها مردم یا دیوان عدالت اداری و این ها یه حرکتی بشه. حتی برای باشگاه خبرنگاران جوان هم این پیشنهاد رو ارسال کردم تا گزارش تهیه کنن. نمی دونم چه قدر استقبال بشه از این سوژه ها.
چون معمولا ما ایرانی ها خودمون مشتری این ها هستیم، زیاد مایل به این کار نیستیم.

راه حلی دارید؟
صفحه: 1 2
آدرس های مرجع