تالار گفتگوی بیداری اندیشه

مشاهده تالار در قالب اصلی: دعا و نیایش و اثرات آن
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید.برای مشاهده نسخه قالب بندی شده روی لینک فوق کلیک کنید
بعضی می پرسند دعا و نیایش برای چیست ؟

آیا دعا اثر تخدیری ندارد ؟

و آیا مردم به جای اینکه به سراغ فعالیت و کوشش و استفاده از وسایل جهان هستی بروند تنها باید به دعا قناعت کنند ؟

وانگهی آیا دعا کردن فضولی در کار خدا نیست ؟

خدا هر چه مصلحت بداند انجام میدهد پس چرا ما طبق دلخواه خود هر ساعت از او چیزی درخواست کنیم ؟

از همه گذشته آیا دعا منافات با مقام رضا و تسلیم در برابر خواستهای خداوند ندارد ؟....
آنها که چنین ایرادهایی را میکنند از آثار روانی و اجتماعی و تربیتی و معنوی دعا و نیایش غافلند، زیرا انسان برای تقویت اراده و برطرف کردن ناراحتیها به تکیه گاهی احتیاج دارد ، دعا چراغ امید را در انسان روشن میکند. مردمی که دعا و نیایش را فراموش کنند با عکس العمل های نا مطلوب روانی و اجتماعی مواجه خواهند شد، و به تعبیر یکی از روانشناسان معروف " فقدان نیایش در میان ملتی برابر با سقوط آن ملت است، اجتماعی که احتیاج به نیایش را در خود کشته است معمولا از فساد و زوال مصون نخواهد بود.

البته نباید فراموش کرد که تنها صبح نیایش کردن و بقیه روز را همچون یک وحشی بسر بردن بیهوده است باید نیایش را پیوسته انجام داد و در همه حال با توجه بود تا اثر عمیق خود را در انسان از دست ندهد
"(1)آنانکه برای دعا اثر تخدیری قائلند معنی دعا را بد فهمیده اند ، زیرا معنی دعا این نیست که از وسایل و علل طبیعی دست بکشیم و به جای آن دست به دعا برداریم ، بلکه مقصود این است بعد از انکه نهایت کوشش خود را در استفاده از همه وسایل موجود به کار بستیم ، آنجا که دست ما کوتاه شد و به بن بست رسیدیم به سراغ دعا برویم و با توجه و تکیه بر خداوند روح امید و حرکت را در خود زنده کنیم و از کمکهای بی دریغ آن مبدا بزرگ مدد بگیریم.بنابراین دعا مخصوص به نارساییها و بن بستها است نه عاملی به جای عوامل طبیعی.

ادامه دارد...
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام!

قطعات فوق العاده ای از سخنان آیت الله آقا مجتبی تهرانی پیرامون دعا بصورت تصویری

از اینجا دانلود کنید...

یاعلی
التماس دعاAngel
نیایش در همین حال که آرامش را پدید آورده است ، در فعالیتهای مغزی انسان یک نوع شکفتگی و انبساط باطنی و گاهی روح قهرمانی و دلاوری را تحریک میکند، نیایش خصائل خویش را با علامات بسیار مشخص و منحصر به فردی نشان میدهد، صفای نگاه، متانت رفتار، انبساط و شادی درونی ، چهره ای پر یقین، استعداد هدایت، و نیز استقبال از حوادث ، اینهاست که از وجود یک گنجینه پنهان در عمق جسم و روح ما حکایت میکند ، و تحت این قدرت حتی مردم عقب مانده و کم استعداد نیز میتوانند نیروی عقلی و اخلاقی خویش را بهتر به کار بندند و از آن بیشتر بهره گیرند اما متاسفانه در دنیای ما کسانیکه نیایش را در چهره ی حقیقی بشناسند بسیار کمند.(2)


آز آنچه گفتیم پاسخ این ایراد را که میگویند دعا بر خلاف "رضا و تسلیم" است نیز روشن شد زیرا دعا همانطور که در بالا شرح داده شد یک نوع کسب قابلیت برای تحصیل سهم زیادتر از فیض بی پایان پروردگار است و بعبارت دیگر انسان به وسیله دعا توجه و شایستگی بیشتری برای درک فیض خداوند پیدا میکند بدیهی است کوشش برای تکامل و کسب شایستگی بیشتر عین تسلیم در برابر قوانین آفرینش است ، نه چیزی بر خلاف آن .


از همه گذشته یک نوع عبادت و خضوع و بندگی است و انسان به وسیله ی دعا توجه تازه ای به ذات خداوند پیدا میکند و همانطور که همه ی عبادات اثر تربیتی دارد ، دعا هم دارای چنین اثری خواهد بود، خواه به اجابت برسد، خواه نرسد.

و اینکه می گویند: دعا فضولی در کار خدا است و هرچه خدا مصلحت باشد میدهد، توجه ندارند که: مواهب الهی بر حسب استعدادها و لیاقتها تقسیم می شود، هر قدر استعداد و شایستگی بیشتر باشد سهم بیشتری از ان مواهب نصیب انسان میگردد.لذا می بینیم اما صادق( علیه سلام) می فرماید:"ان عندا الله عزوجل منزله لا تنال الا بمسأله" در نزد خداوند مقاماتی است که بدون دعا به کسی نمی دهد(3).
دانشمندی می گوید :" وقتی که ما نیایش می کنیم خود را به قوه ی پایان ناپذیری که تمام کائنات را به هم پیوسته است متصل و مربوط می کنیم"(4)

و نیزمیگوید:" امروز جدیدترین علم یعنی روانپزشکی همان چیزهایی را تعلیم میدهد که پیامبران تعلیم میدادند چرا ؟ به علت اینکه پزشکان روان دریافته اند که دعا و نماز و داشتن ایمان محکم به دین ، نگرانی و تشویش و هیجان و ترس را که موجب نیم بیشتری از ناراحتی های ما است را برطرف می سازد .(5)


______________________

بسیاری از خود می پرسند با اینهمه تأکیدات که در مورد دعا شده چرا ما دعا می کنیم ولی به اجابت نمی رسد ؟

باید گفت : اتفاقا این سوال در حقیقت سوال مهمی است از پیشوایان بزرگ اسلام نیز سوال شده است و جوابهای فشرده و کوتاهی داده اند که هر کدام از حقیقت خاصی حکایت می کند.

با استفاده از این احادیث میتوان گفت برای اجابت دعا شرایطی است که اگر آنها به دست هم دهد، اجابت مسلم خواهد بود .

1. حالات دعا کننده :

آمادگی روح و فکر ، بی آلایشی قلب ، اثر عمیقی در این موضوع دارد، و همچنین اوقات خاصی که شرایط روحی را برای توجه مخصوص به پروردگار آماده تر می کند ، همچون نیمه های شب و سحرگاهان چنانکه در حدیثی از امام صادق(علیه سلام) می خوانیم :

خداوند به موسی بن عمران فرمود :
"هب لی من قلبک الخشوع و من بدنک الخضوع و من عینیک الدموع و ادعنی فی ظلم اللیل فانک تجدنی قریبا مجیبا "(6)

" در تاریکی شب ، با قلبی خاشع ، و جسمی متواضع و چشمی اشکبار مرا بخوان که مرا نزدیک خواهی یافت و دعای تو را به اجابت میرسانم".

و نیز " نوف بکالی " میگوید : " شبی در خدمت علی ( علیه سلام) بودم پاسی از شب گذشته بود علی بیدار شد، وضو گرفت و رو به درگاه پروردگار کرد و مشغول راز و نیاز شد در حالیکه همچون ابر بهار اشک می ریخت سپس رو به من کرد و فرمود :
ای نوف! خوابی یا بیدا؟! گفتم :
حال شما چگونه ممکن است مرا خواب بگذارد فرمود :
داوود پیغمبر علیه سلام در چنین موقعی از شب به پا خاست و گفت :
"انها ساعه لا یدعو فیها عبد الا استجیب له " :
این ساعت ساعتی است که هیچ بنده با ایمانی خدا را نمیخواند مگر اینکه دعای او باجابت میرسد(جز جمعی از گناهکاران). (7)
دانشمندان بسياري در سراسر دنيا دست به تحقيقاتي درباره "دعا" زده‌اند و حاصل، نتايجي باورنکردني است.

دعا براي گلبول‌هاي قرمز

محققان در "سن آنتونيوتگزاس" از 32 نفر نمونه‌ خون گرفتند و تعدادي از گلبول‌ها را در محلولي قرار دادند که موجب ورم‌ و ترکيدن آن ها مي ‌شد. محققان همزمان با اين آزمايش از عده‌اي خواستند تا براي حفظ گلبول‌هاي قرمز دعا کنند و براي تجسم بيشتر، تصاويري رنگي از گلبول‌ها به آن ها دادند و در کمال شگفتي مشاهده کردند دعا و نيايش به طرز شگفت ‌آوري روند ترکيدن گلبول‌ها را کند کرد.

دعا براي آرامش

در تحقيق از عده‌اي خواستند تا براي آرامش افرادي که در اتاق ديگر قرار دارند دعا کنند و نتيجه اين بود که افراد ديگر بدون اين که بدانند مورد دعا قرار گرفته ‌اند آرام‌ تر شدند. حتي همين نتيجه هم مورد بررسي قرار گرفت و ديده شد در طول زمان به ‌دنبال وقايعي چون شکست‌هاي فردي، جنگ و درگيري که سيستم ايمني بدن به خطر مي ‌افتد و احتمال مبتلا شدن به بيماري‌ هاي قلبي، سکته، اختلال ‌هاي روده و زخم‌ هاي گوارشي بيشتر مي‌ شود، با انتقال احساس آرامش از فردي به فرد ديگر سيستم دفاعي بدن به صورت غيرمستقيم تقويت مي‌ شود.

نتایج تحقیقی دیگر که در دانشگاه فلوریدا انجام شده است نشان می دهد که در گروه وسیع مورد نظر یعنی در افراد میانسال به بالا برای رفع استرس از دعا بیش از هر جایگزین دیگری استفاده می شود . در برخی از مطالعات این آمار حتی ۹۶٪ گزارش شده است . البته برای رفع استرس روشهای دیگری نیز وجود داشته است از جمله ورزش - گرمادرمانی - تکنیک های ریلکس شدن - برخی داروهای گیاهی و غیره .
نتایج این تحقیق نشان داد که از نظر قدرت تأثیر بر سلامت در بیماران خیلی بدحال بستری و یا بیمارانی که قرار است یک عمل جراحی روی آنها انجام گیرد تأثیر دعا و نیایش بیش از همه روشهای یاد شده است .

امواجي که دعا از آن ها مي ‌گذرد

"جک ‌استاکي" يکي از پروژهشگران دعا درماني است که تاثير دعا را بر ميدان‌ هاي الکترومغناطيسي بدن بررسي کرده است.آزمايش او به اين ترتيب بود که ميزان فعاليت الکتريکي در مغز و سطح بدن افراد را در آزمايشگاه خود زير نظر گرفت، در حالي که هزاران کيلومتر آن طرف ‌تر در کاليفرنيا گروه‌ هايي مذهبي براي اين افراد دعا مي ‌کردند. نتيجه مطالعه‌ باز هم‌ شگفت ‌آور بود:

چرا که بين ميزان فعاليت الکتريکي بدن کساني که برايشان دعا شده بود و افرادي که برايشان دعا نشده بود، اختلاف فاحشي وجود داشت.

تاثير دعا روي خود فرد

تاثير دعا روي خود فرد چگونه است؟ در سال 1993 يعني چيزي حدود 15 سال قبل، تحقيقي روي 10هزار کارمند دولتي در طول 26 سال انجام گرفت که در بين آنها، هم افراد اهل دعا بودند و هم کساني که دعا نمي کردند. مشاهده شد ميزان مرگ و مير افرادي که دعا نمي کردندبه خاطر مشکلات قلبي و عروقي بسيار بيشتر از افرادي بود که اهل دعا بودند.

همچنين در سال 1995 تحقيق ديگري روي 250 نفر که عمل جراحي قلب باز کرده بودند انجام شد و دانشمندان در کمال حيرت ديدند آن دسته افرادي که از ارتباط مذهبي و حمايت اجتماعي بيشتري برخوردار بودند، 12 بار کمتر از آن هايي که فاقد اين ارتباط بودند با مرگ دست به گريبان شدند.

به غير از تحقيق روي کساني که عمل‌هاي جراحي سنگين داشتند، اين تحقيقات روي افراد عادي هم انجام گرفت و ديده شد در ميان افرادي که عادت به انجام امور مذهبي از قبيل دعا و نماز داشتند، بيماري افسردگي شيوع کمتري داشت.

دعا و علم فيزيک کوانتوم

التيام فشار خون بالا ، درمان زخم و جراحت، به حداقل رساندن حملات قلبي، بهبود سردرد و اضطراب از ديگر نتايجي بود که تحقيقات براي آثار دعا به ثبت رساند تا جايي که امروز افراد زيادي از طريق اينترنت، درخواست هاي خود را براي گروه‌هاي مذهبي مي ‌فرستند، هر چند هنوز به‌‌ طور دقيق مشخص نشده است که مکانيسم اين عمل چگونه است، اما تئوري ‌ها و حدس و گمان ‌هاي بسياري در اين ‌باره وجود دارد تا جايي که "دوسي" متخصص دعا و درمان، نقش علم فيزيک کوانتوم را در اين ‌باره بسيار موثر مي داند.

تحقيقي روي 91 هزار نفر در مريلند انجام گرفت که نشان داد افرادي که به طور منظم به کليسا نمي ‌روند، بيشتر از ديگر افراد به خاطر بيماري‌ هاي قلبي جان مي‌ سپارند و اقدام به خودکشي در بين اين افراد، 53 درصد بيشتر است.

جالب اين که در آمريکا 30 مرکز آموزش پزشکي، درس‌هاي تاثير ايمان در پزشکي را ارايه مي ‌دهند و عده‌اي از پزشکان معتقدند اگر قبل و بعد از جراحي يا پيش از شروع درمان بيمار، براي بهبود او دعا شود، اين روند در بهبود بيمار بسيار تاثيرگذار است.

بر اساس نتیجه پژوهشی که در جریان کنگره جامعه پزشکی روان تنی آمریکا منتشر شد دعا و نیایش برای بیماران مبتلا به ایدز حتی اگر خودشان از این دعا آگاه نباشند وضعیت سلامتی آنها را بهبود می بخشد. دکتر الیزابت تارگ که به پزشکی از راه دور با استفاده از اعمال روانی علاقه مند است از چند نفر با اعتقادات مختلف به طور محرمانه خواست به مدت یک هفته روزانه یک ساعت برای 20 بیمار مبتلا به ایدز دعا کنند.

از هر کدام از داوطلبان یک عکس و نام بیماریش را در اختیار گرفت. شش ماه بعد بیمارانی که برایشان دعا شده بود حالشان از گروه شاهد که تحت درمان قرار نگرفته بودند بهتر بود. همچنین آنهایی که برایشان دعا شده بود تنها 10 روز در بیمارستان بستری شدند؛ در حالی که دیگران 68 روز بستری شده بودند. همچنین میزان مراجعه آنان به پزشک کمتر بود، زیرا کسانی که برایشان دعا نشده بود 189 بار و کسانی که برایشان دعا شده بود 26 بار به پزشک مراجعه کردند. همچنین کسانی که برایشان دعا شده بود کمتر به عفونتهای ثانویه مبتلا شدند و کمتر دچار تشنج عصبی گشتند.

دکتر تارگ یادآور شد تحقیق مشابهی چند سال پیش بر روی بیماران قلبی صورت گرفته است و تأثیر دعا در این بیماران نیز مشخص شده است.
(هفته نامه سلامت)

اگر دقت کنید می بینید تمامی این تحقیقات بر روی دعا و معنویت حاصل از کلیسا صورت گرفته و چنین نتایج
ارزشمندی را به دست داده حال تصور کنید این تحقیقات بر روی مساجد و دعاهای اسلامی صورت گیرد، بر روی
عبادات مسلمین در شب های قدر ، بر روی دعای کمیل که معنویت و اثرش قابل مقایسه
با دعایی که در کلیسا خوانده می شود نیست، بر روی ادعیه اسلامی و قرآن،
آنگاه معنای یا من اسمه دواء و ذکره شفاء را بهتر درک می کردیم.
(آنها مطمئنا این کار را نمی کنند چون از پیشرفت اسلام در هراسند).


دعا در تمام اديان الهي

گذشته از نتايج علمي که درباره دعا به اثبات رسيده، اگر به آيات و روايات رجوع کنيم، مي ‌بينيم که در تمام اديان الهي انسان به "دعا کردن" تشويق شده است.

رسول ‌اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) در‌ اين‌ باره مي ‌فرمايند: "با دعا کردن مي ‌توان از مقدرات الهي رهايي يافت."

و يا جايي ديگر از ايشان نقل است که: "دعا مغز عبادت است."

مسيحيان هم بسيار به خواندن دعا اعتقاد دارند، چرا که در کتاب مقدس ‌شان انجيل به اين امر توصيه شده‌اند و دعا در دين مسيحيت جايگاه ويژه‌اي دارد، تا جايي که ارتدوکس‌ها به‌ طور سنتي در گوشه ‌اي از خانه، در مقابل شمايلي از عيسي مسيح، چراغ يا شمعي روشن مي‌ کنند و دعا مي‌ خوانند.

يهوديان هم در کتاب مقدس خود بسيار به دعا کردن و راز و نياز با خدا تشويق شده‌اند تا جايي که در اين ‌باره مي‌ خوانند: "هر آن ‌کس که ترس خدا در دل اوست، سخنانش شنيده مي ‌شود و دعايش مستجاب مي ‌‌شود."

اهمیت دعا


درميان اعمال عبادي دعا از اهميت ويژه‌اي برخوردار است چرا كه بهترين و والاترين كارها نزد خداوند با اوست. دعا نشان‌دهنده‌ي شناخت و معرفت خالق است. دعا بيانگر عجز و ضعف انسان در برابر خداوند است. دعا يعني پاسخ و نياز روحي خود و لذاست كه روزانه ده بار واجب است دعا كنيم و بگوييم اهدانا الصراط‌المستقيم .

دعا وسيله‌ي جذب اعتنا و زمينه جلب رحمت الهي است.
« قُل ما يَعْبَوا بِكُمْ رَبّي لَولا دُعاءَ كم» فرقان / 77
اي پيامبر! به مردم بگو: اگر دعاي شما نباشد, پروردگارم هيچ اعتنا و توجه و نظري به شما نكند.

دعا مغز و ريشه‌ و افضل تمام عبادتها است.
پيامبر اكرم(صلي‌الله و عليه و‌آله وسلم) مي‌فرمايد:
« الدُّعا مُخُّ الْعِبادة » محجة البيضاء, ج 2, ص 282

و همان‌گونه كه ابر قرارگاه باران است و باران در نهاد ابر تعبيه شده, اجابت در درون دعا است و دعا قرارگاه اجابت است.
« الدّعا كَهْفُ الأجابة كما اَنَّ السَّحاب كهْفُ الْمَطر »
اصول كافي / ج2 ص 471

با اينكه انسان مالكيت حقيقي هيچ چيز را ندارد, خداوند دعا را تمليك انسان كرده يعني انسان به جز دعا و تضرع در پيشگاه خداوند مالك هيچ چيز نيست.
« اغفِر لِمَنْ لايَمْلكُ الا الدُّعا » مفاتيح الجنان , دعاي كميل

با دقت در آيات قرآن, نكته‌اي بسيار زيبا در اين مورد به دست مي‌آيد و آن اينكه هرگاه كسي از پيامبران سئوالي نموده خداوند جواب آن سئوال را توسط همان پيامبر به او اطلاع داده مثلاً :

از روح:« يَسْئلونك عن الروح » يا انفال: « يسلونك عن الانفال» يا اهله « يسئلونك عن الاهله »يا قيامت: «يسئلونك عن الساعة» يا مسائل اختصاصي « يسئلونك عن المحيض» سئوال مي‌شد و ...

در تمام اين موارد پيامبر(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) واسطه‌ در جواب قرار گرفته آن سئوالات را پاسخ مي‌فرمود اما در يك مورد هيچ واسطه‌اي دركار نيست و رسول خدا(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) هم با آن همه عظمت واسطه نيست و آن هنگامي است كه بنده دعا مي‌كند:

اذا سَئلَكَ عبادي عنّي فَانّي قريب اُجيْبُ دَعْوَةَ الدّاع اذا دعان
هرگاه بندگانم راجع به من از تو سئوال مي‌كنند و سراغ مرا مي‌گيرند و مرا مي‌خوانند « فَانّي» ( بدون اينكه به پيامبر(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) بفرماييد تو بگو. مي‌فرمايد ) پس من نزديكم دعاي دعا‌كننده را پاسخ مي‌دهم.

خط آخر
...... زمزمه‌هاي آرام‌ نيايش روي ماسه ‌هاي ساحل زندگي غلت مي‌ خورند و ماسه‌هاي غبار گرفته به پاکي زمزمه ‌ها شسته مي ‌شوند.

دستان بلند بر آسمان اميدواري، همچون پرنده‌هاي رها از دام زمين مي ‌گريزند
و صدايي به گوش مي رسد که: "بخوانيد مرا تا اجابت کنم شما را."

2. دوری از گناه:

چه اینکه بسیاری از گناهان پرده ضخیمی در برابر اجابت دعا می افکند چنانکه در دعای کمیل می خوانیم :

" اللهم اغفر لی الذنوب التی تحسبس الدعاء"
" خداوندا گناهانی را که دعای مرا حبس میکند بر من ببخش"


3. پاکی غذا از حرام :

میدانیم که دعا و همه ی اعمال انسان خواه و نا خواه یکنوع نیرویی است که از مواد غذایی سر چشمه میگیرد، اگر مواد غذایی از حرام باشد دعا را به رنگ خود در می آورد و چنین دعایی شایسته ی قرب پروردگار و اجابت او نخواهد بود ، مخصوصا در این باره در احادیث اسلامی تاکید شده است.

چنانچه پیغمبر در جواب کسیکه گفت دوست دارم دعایم مستجاب شود فرمود :

" طهر مأ کلتک و لا تدخل بطنک الحرام".

" غذای خود را پاک کن و از غذای حرام بپرهیز".(8)


در حدیثی از امام صادق (علیه سلام) نقل شده :
"من سره ان یستجاب دعو ته فلیطیب مسکبه "(9)


" کسیکه دوست میدارد دعایش مستجاب شود باید کسب و کارش را از حرام پاک کند"


و در حدیث قدسی وارد شده است :

" لا یحجب عنی دعوه الا دعوه آکل الحرام ".
" هیچ دعای حرام خواران از درگاه من محجوب نمیشود ".


4. نیاز واقعی :


بسیار میشود که انسان چیزی را با اصرار از خداوند می خواهد و با تمام ذرات وجودش آنرا میطلبد در حالی که به سود او نیست ، و نیاز واقعی او را تشکیل نمی دهد ،خداوند با لطف و محبتی که به بندگان دارد به نیازهای واقعی آنها میرسد نه به نیازهای کاذب ، بسیاردیده شده است که انسان چیزی را با اصرار میطلبد و به آن نمی رسد سپس خودش می فهمد که اگر انجام میگرفت چه درد سر بزگی برای او میشد!

________________________________________

1. نیایش الکسیس کارل.
2.همان
3. اصول کافی ج.2
4. آیین زندگی .ص.156
5.آیین زندگی ص. 152 به نقل از ایدئولوژی الهی.
6. وسائل ج.2. باب 30 من ابواب استجباب الدعاء فی اللیل حدیث 2.
7.وسائل ج.4 باب 30 از ابواب استجباب الدعاء حدیث 3 و نهج البلاغه کلمات قصار 101.
8. وسائل ابواب دعاء باب 67 حدیث4 ج.4.
9. وسائل ج.4 ابواب دعاء باب 32 حدیث 3.
__________
تفسیر نمونه، ج.1، ص.467_472
پژوهش های انجام شده در خصوص اثر درمانی دعا
در سال 1991 در مجله British gournal پژوهشی تحت عنوان درمان سرطان به روش طب سوزنی رادیو فرکانس با استفاده از تلاوت قران کریم به چاپ رسید . در این تحقیق دکتر ایمام به همراه یک تیم کامل پزشکی به مدت 8 سال به طور نیمه تجربی و شاید به عنوان اولین پژوهش کاربردی مفاهیم دینی در علوم پزشکی به مطالعه و تحقیق پرداختند . به این ترتیب که صوت آیات معینی از قران کریم ( سوره مبارکه یس آیات 119 ) را به شکل امواج رادیویی به کمک ترانس دیوسری بر روی نقاط طب سوزنی بیمار عبور می دادند و روزانه برای هر بیمار 10 دقیقه و به مد یک هفته این کار ادامه پیدا میکرد . این پژوهش بر روی 75 بیمار که سنین بین 28 و 30 راداشتند و به انواع مختلفی از سرطان مبتلا بودند به مدت 8 سال انجام شد 64 نفراز این بیماران توسط مطالعات پاتولوژی و آسیب شناسی بدخیمی آنها تثبیت شده بود و توسط سرطان شناسان با استفاده از روشهای درمانی مرسوم تحت درمان قرار داشتند . در پایان محقق به این نتیجه رسید که در این روش علاوه بر کاهش علامات بالینی قابل ملاحظه شامل تسکین درد - بهبود خواب - رفع تهوع - کاهش استفراغ ، کاهش تومور و بهبودی سریع زخم مشاهده گردیده . محقق در مقاله خود اشاره میکند که قران کتاب مقدس مسلمانان موجب آرامش روح قاری و مستمعین می گردد و همچنین عبور تلاوتها به شکل امواج رادیویی ار درون نقاط طب سوزنی ناحیه مبتلا موجب یک سری فعالیتهای بیولوژیکی و بیوشیمیایی در سطح سلولهای بدن شده و عناصر سلولی را مجدادً منظم میکند تا بتوانند به شکل هماهنگ با یکدیگر عمل کنند و بدین صورت است که این روش منجر به بهبود بیماریها میشود . این روش فیزیولوژیکی منحرف شده و سلولهای سرطان زا را دوباره تنظیم کرده واز سنتز کنترل نشده پروتئینها جلوگیری میکند .
دکتر هوبرت بنسون استاد دانشگاه و رئیس سمینار در ایالت بوستون آمریکا در کنفرانسی که تحت عنوان ارزشهای درمانی دعا برگزار شده بود گفت :
دعا مغز را به کار می اندازد . عوارض ایدز را کاهش میدهد . فشار خون را کاهش میدهد . نازایی رادرمان میکند . تکرار دعاها و بیرون کردن اندیشه های مضر از مغز بسیاری از مردم را قادر می سازد تا تغییرات فیزیولوژیک در خود پدید آورند .
سلام
يا اباصالح المهدي (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

[b]یا مولا ، مهدی جان ، ما ذره ای ناچیز در این جهان هستیم. در مقابل خداوند
در اوج ذلت و بندگی . یا مهدی ما بی مقداریم و تویی که واسطه فیض خداوندی .
تویی خلیفه الله فی الارض . تویی جانشین بر حق بوتراب در عصر ما.
ما در پناه ولایت تو ای ولی عصر ، در امان از هجوم همه جانبه اهریمنانیم .
یا مولا مددی کن و شفیعمان باش در محضر ربوبیت .
یا مولا یا صاحب الزمان نظری از سر لطف بر این ذره ناچیز نم[/b]

[b]يا علي عليه السسلام


چه کنیم تا خداوند دعایمان را مستجاب فرمایدفردی به امیرالمومنان حضرت علی علیه السلام عرض کرد:
خداوند می فرماید مرا بخوانید تا پاسختان دهم" ؛پس چرا دعا می کنیم و پاسخ داده نمی شویم؟!


حضرت فرمودند به
۸ علت:

1. شما خدا را شناختید ؛ اما حق او را چنان که بر شما واجب ساخته است؛ ادا نکردید، پس شناخت شما به کارتان نیامده است.


2.شما به پیامبر او ایمان آوردید، اما سپس بر خلاف سنت او رفتار کردید و شریعتش را میراندید؛ پس کجا است ثمره ایمانتان؟!


3.شما کتاب او را که بر شما فرو فرستاده شده است خواندید؛ اما به آن عمل نکردید و گفتید" شنیدیم و فرمان بردیم" سپس مخالفت کردید.


4. آن که گفتید از آتش می ترسید ؛ در حالیکه هر زمان، پیکرهای خود را با گناهانتان، به سوی آتش می برید، پس کجاست ترستان.


5.آنکه گفتید خواهان بهشت هستید، در حالیکه هر زمان کاری می کنید که شما را ازآن دور می گرداند؛ پس کجا است بهشت خواهی شما؟


6. آنکه نعمت خدا را خوردید اما سپاس آن را نگزاردید.


7. آنکه خدا شما را به دشمنی با شیطان فرمان داد و فرمود: "شیطان دشمن شما است، پس شما نیز او را دشمن خود گیرید" اما شما بی هیچ سخنی ، با خدا دشمنی و بی هیچ مخالفتی با شیطان دوستی ورزیدید.


8. آن که عیب های مردم را پیش چشم خود قرار داده اید ، و عیب های خود را پشت سرتان نهاده اید ، کسانی سرزنش می کنید که خودتان به سرزنش ، سزاوارتر از آنانید.


با وجود این ها ؛ چه دعایی برایتان مستجاب شود؟! شما درها و راه های دعا را بسته اید،
پس از خدا بترسید و کردارتان را درست کنید و درون هایتان را خالص گردانید و امر به معروف و نهی از منکر کنید تا خداوند دعایتان را مستجاب فرماید (خطبه حضرت در روز جمعه
بالاترین معروف که به امر آن امر شده ایم اقامه کردن حجت و خلیفه الهی است
آدرس های مرجع