کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
...عروس رفته گل بچینه..
۱۶:۵۰, ۲۱/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #1

با سلام

امروز یه سایتی رو وقتی مطلبش میخوندم این موضوع به چشمم خورد

هرکداممان یا این صحنه را حضوری یا از طریق تلویزیون دیدیم یا اینکه شنیدیم که سر سفره عقد، وقتی عاقد داره خطبه میخونه و میخواد از عروس خانم وکالت بگیره، بعد از خوندن دفعه ی اول، حضار گرامی با هم میگند “عروس رفته گل بچینه” و بعد از بار دوم هم میگند “عروس رفته گلاب بیاره” (چند هفته پیش هم صداوسیما یک گزارش از بین الحرمین پخش کرد و یک سفره عقدی که در آنجا انداخته بودند! و حضار بعد از دفعه اول با هم گفتند :”عروس رفته زیارت!!” و نوع جدیدی از این تعارف و دروغ را نشون دادند)
این جمله ها شاید بگیم که شایع شده است و دیگه در فرهنگمان جا افتاده ولی اولا من فلسفه اش را اصلا نمیدونم و هرچی هم فکر میکنم نمی‌فهمم که این جملات را برای چی میگند و هم اینکه گفتن این جملات را درست نمیدونم.
- ممکنه فلسفه اش را اینطوری تعبیر کنند که عروس باید حیا داشته باشه و همون دفعه اول از ذوقش “بله” نگه، که این هم به نظرم تعبیر مسخره و خیلی سطحی هست که درباره شخصی که حداقل یک هفته فکر کرده و تصمیم گرفته، گفته میشه -
[b]
درست نبودن این جملات را هم از این جهت نوشتم که، وقتی عروس خانم سر سفره عقد نشسته و با حضار و مهمان ها، چند سانتیمتر فقط فاصله داره، چرا باید دروغ گفته بشه؟ چرا باید اول زندگی و نقطه اوج و بهترین لحظه دو نفر، با دروغ و یک حرف و جمله ای که راست نیست، شروع بشه؟
این سوال هم البته برمیگرده به همان فلسفه این کار و سنت!!!
در زندگی و عرف امروزه جامعه ی ما، کم سنت و عرف های مسخره و غیراسلامی و بی اساس دیده نمیشه، این هم یکی شان است

اما
واقعا درسته عنوان دروغ رو برای این نوع سنت هاو عرف ها گذاشت

بنابراین کنایه ها که در یک فرهنگ و زبان به کار می رود هرگز نماینگر دروغ نیستند و نسبت دادن دروغ به اینگونه گزاره ها گذری است از حیطه انصاف. بنابراین می توان اینگونه جملات را با مسامحه “دروغ نمای صادق” نامید. گرچه ظاهر اینگونه جملات دروغ است ولی گوینده ظاهر آنرا قصد نکرده است و از اینگونه گزاره ها به وفور در فرهنگ ها یافت می شود.
اما در مورد غیر اسلامی خواندن آنها باید گفت که همانطور که ما سه گزاره “عقل ستیز ” و “عقل گریز ” و “عقل پذیر” داریم در مورد اسلام هم این سه گزاره صادق است. بعضی گزاره ها هست که در اسلام در مورد آنها نفیا و اثباتا چیزی نیامده است و به عقل و عرف ارجاع داده شده است که همین جمله عروس رفته گل بچینه نیز می تواند نمونه ایی از آن باشد. بنابر این غیر اسلامی خواندن این جملات نیز ظاهرا صحیح نیست.
Dodgy

[font=B Nazanin][/font]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲:۰۳, ۲۲/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #11
آواتار
نقل قول:بعضی گزاره ها هست که در اسلام در مورد آنها نفیا و اثباتا چیزی نیامده است و به عقل و عرف ارجاع داده شده است که همین جمله عروس رفته گل بچینه نیز می تواند نمونه ایی از آن باشد. بنابر این غیر اسلامی خواندن این جملات نیز ظاهرا صحیح نیست. [تصویر: dodgy.png]

آقا قراره همین فردا پس فردا ظهور کنه ، من عازم مکه هستم برای یاری حضرت Smile با این جامعه ی اسلامی که ما داریم ، این مشکلمون هم حل بشه دلیلی بر عدم ظهور نیست.

۳:۰۸, ۲۲/شهریور/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/شهریور/۹۳ ۳:۲۲ توسط عبدالرحمن.)
شماره ارسال: #12
آواتار
فرض کنید عروس همون اول بگه "بله"

چه واکنشی دارن؟

حالا همون موقع غیبت کنه

واکنششون چیه؟

غیبت و پیروی از سنت های من در آوردی دو تا چیزیه که خیییییلی ها رو جهنمی میکنه عین آب خوردن

برخی مواقع همین حاج خانما* حکمشون از حکم خدا هم بالاتره و میشن امامانی که یدعون الی النار میکنن

میشن باعث و بانی گناه خودشون و بقیه

تا میتونید عرف و حرفا و قوانین خاله زنکی رو بریزید دور

اگر میشد چندتا حرف دیگه هم به این افراد خرافاتی میزدم!

*البته منظورم خانمای مکه رفته نبود
کلا خانمایی که پا به سن گذاشتن و خودشون رو صاحب مقام میدونن
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۳:۱۸, ۲۲/شهریور/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/شهریور/۹۳ ۳:۲۵ توسط مرهم.)
شماره ارسال: #13
آواتار
(۲۲/شهریور/۹۳ ۳:۰۸)عبدالرحمن نوشته است:  برخی مواقع همین حاج خانما حکمشون از حکم خدا هم بالاتره و میشن امامانی که یدعون الی النار میکنن

واقعا حق دارید

به خدا من که رسما از چرند گویی زن جماعت خسته شدم.
شوهرش رو میبینی یک انسان نورانی متدین که دهن باز میکنه نفوذ کلامش تا عمق جانت میره بعد زنش یه ادم چرند گویی که ده دقیقه پیشش بشینی از چرندیاتی ک میگه حالت بهم میخوره..

چه میدونم والا گویا باید ناقص العقلی زنا رو بدون تفسیر و توجیه قبول کرد.

آخه لطافت .مهربانی ، ناز بودن، ظریف بودن ،بخدا با چرند گویی فرق داره.

اغلب زن ها فقط دوست دارن دهنشون رو باز کنن از یه چیزی تعریف کنن و بزرگنمایی کنن. یا شروع به تعریف و تمجید و یا نقد غیر شرعیه دیگران کنن.
مفهومی ب نام قولوا قولا سدیدا در هیچ قسمت مغزشون تحلیل نمیشه.

حالا این زن ممکنه ده تا کتاب حدیث و احکام هم حفظ باشه ..

الحمد لله الحمد لله قربان مادرم بشم ک هرگز این طور نبود.

واقعا من هرگز نمیتونم ارتباط مداوم و پایدار با چنین مونث هایی داشته باشم.
هیچ چیزی بیشتر از حرف مزخرف زدن من رو اذیت نمیکنه ..
۷:۲۱, ۲۲/شهریور/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/شهریور/۹۳ ۷:۲۲ توسط یاســین.)
شماره ارسال: #14
آواتار
سلام
من متوجه نشدم این حاج خانوما چه ارتباطی با گل چیدن عروس دارنHuh
من نظر شخصیمو میگم شاید غلط باشه

در اسلام عرف هم مهمه و مشکلی نداره تا زمانی که خلاف شرع نباشه.
حالا اینکه بگیم عروس رفته گل بچینه یعنی الان همه باور کردن رفته؟ خوب همه میدونن این رسم هست و کسی باور نکرده،به نیت اغفال مردم هم نبوده که دروغ محسوب شه.
اگه بخوایم اینجوری حساب کنیم تعارف کردن که یکی از فرهنگ های ایرانی هست(که به نظرم اگه افراط نشه،ادب و ملاحظه شخص رو میرسونه) هم دروغه.
حالا راست و دروغش رو نمیدونم اما تو تی وی میگفت چون در ایران قدیم یکی از شغل های متداول کاسبی و تاجری بوده،لذا اینها سعی میکردن خیلی مردم دار باشن و ..... و کم کم این مدل حرف زدن رواج پیدا کرده..

میشه یه سنتهای خوب اضافه کرد مثلا من اینو چندجا دیدم و خیلی خوشم اومد که موقع بعله گفتن میگن با اجازه امام زمان علیه السلام و پدر و مادرم و ...
اینکه یه حسی دست بده که امام زمان حاظر و ناظر هستن و همه چیزایی که همه مون میدونیم،خیلی خوبه
حالا چرا عروس بعد سه بار بعله میگه؟
یکی از دلایلش گرفتن زیر لفظی هست.بالاخره این هدایا(حالا هم نباید خیلی گرون باشن که این یه بحث دیگه است) برای ایجاد محبت هست،مثل مهریه و صدق و ... که الان یه کاربرد دیگه پیدا کردن .....

رسم و روسوم های قدیم همه بد نیستن،پشت سر اکثریتشون داستان ها و حکمت هایی بوده ،حالا به مرور زمان یه سری چیزاش حذف شده،یه سری چیزا تغییر کرده و الان واسه نسل ماها بی معنی شده.
۱۲:۱۰, ۲۲/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #15
آواتار
نقل قول:لطف کنید دروغ رو تمام و کمال برای بنده کم‌اطلاع توضیح بدید، بلکه شبهات برطرف بشه ؛

"در تعریف دروغ، گفتند چیزی است که واقعیت ندارد. پرسید: آیا واقعیت ندارد؟ گفتند: نه. دوباره پرسید. دوباره همین پاسخ را شنید. امیدوارم سه دفعه که این سوال را کردی و آن جواب را شنیدی باور کنی که دروغ واقعیت ندارد، نه حرفش، نه ذکرش و نه خودش.."

مرحوم حاج اسماعیل دولابی/طوبای محبت/جلد3/صفحه ی 159

ببخشید وسط بحثتون..اسپم بود..Blush
۱۳:۱۳, ۲۲/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #16

(۲۲/شهریور/۹۳ ۷:۲۱)یاســین نوشته است:  اگه بخوایم اینجوری حساب کنیم تعارف کردن که یکی از فرهنگ های ایرانی هست(که به نظرم اگه افراط نشه،ادب و ملاحظه شخص رو میرسونه) هم دروغه.

بسم الله الرحمن الرحیم
نمیدونم چقدر از رسم و رسوم عرب زبانان داخل کشور تو حاشیه خلیج فارس اطلاع دارید.
یک بار یکی از اینها گفت ناهار بریم خونه
ما هم با خود فکر کردیم تعارف کرده و نرفتیم.برای شام دوباره گفت و ما هم رفتیم. دیدیم بنده خدا برای ناهار غذا زیادی برای ما آماده کرده بود ولی به خاطر این رسم ... ماها اسراف شد.
اونا اگه چیزی رو میگن، تعارف نمی کنند و جدی می گن ولی ما تا یارو قسممون نده باور نمی کنیم.

این رسم ما هم باید اصلاح بشه.

یا حق
۱۳:۴۴, ۲۲/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #17
آواتار
درسته موقعی که تفاوت فرهنگی باشه مشکل ایجاد میکنه
اما در حد تعادل بد نیست
مثلا یه چیزی میخوایم تو جمع بخوریم به بقیه هم تعارف کنیم اما ممکنه ته دلمون دوست داریم تنها بخوریم
۱۳:۵۴, ۲۲/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #18

(۲۲/شهریور/۹۳ ۱:۵۹)black نوشته است:  درد ما گل چیدن عروس نیست.
درد ما عذب بودن جوونای بیچاره ماست
درد ما لرزیدن زمین زیر پای عذبه
لرزیدن زمین بدتره یا شنیدن این حرفا؟؟؟؟
ای کاش همه متاهل میشدن به وقتش و این دروغو بشنون
باور کن خیلی هم حوشحال میشیم Smile

من از درد نگفتم من نگفتم درد که شما سریع ارتباط میدین به معضلات مشکلات جامعه تاپیک های زیادی هم درخصوص این معضلات نوشتن رجوع کنید به این تاپیک ها و ازدردهاو مشکلاتتون بگین

من فقط یه نمونه از صدها نمونه از عرف و سنت هایی اوردم که برچسب دروغ به این سنتها میزنند به اسم دین
۱۳:۵۵, ۲۲/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #19

(۲۲/شهریور/۹۳ ۱۳:۴۴)یاســین نوشته است:  مثلا یه چیزی میخوایم تو جمع بخوریم به بقیه هم تعارف کنیم اما ممکنه ته دلمون دوست داریم تنها بخوریم
بنده تو این موارد ترجیح میدم اندکی جلوی خودمو نگه دارم و نخورم.Big Grin
۱۴:۵۲, ۲۲/شهریور/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۵/شهریور/۹۳ ۵:۴۶ توسط زینب خانوم.)
شماره ارسال: #20
آواتار
(۲۲/شهریور/۹۳ ۳:۰۸)عبدالرحمن نوشته است:  غیبت و پیروی از سنت های من در آوردی دو تا چیزیه که خیییییلی ها رو جهنمی میکنه عین آب خوردن

برخی مواقع همین حاج خانما* حکمشون از حکم خدا هم بالاتره و میشن امامانی که یدعون الی النار میکنن

میشن باعث و بانی گناه خودشون و بقیه

اگر میشد چندتا حرف دیگه هم به این افراد خرافاتی میزدم!

*البته منظورم خانمای مکه رفته نبود
کلا خانمایی که پا به سن گذاشتن و خودشون رو صاحب مقام میدونن

شما چی؟ که اینقدر راحت ملت رو زیر سوال می برید؟یکمی در جمله سازی هاتون تامل بفرمایید!

(۲۲/شهریور/۹۳ ۱۳:۵۴)ATEKE نوشته است:  من فقط یه نمونه از صدها نمونه از عرف و سنت هایی اوردم که برچسب دروغ به این سنتها میزنند به اسم دین

من این کار رو تایید نمی کنم اما به اسم دین! انجام نمیشه

(۲۲/شهریور/۹۳ ۳:۱۸)مرهم نوشته است:  واقعا حق دارید

به خدا من که رسما از چرند گویی زن جماعت خسته شدم.
شوهرش رو میبینی یک انسان نورانی متدین که دهن باز میکنه نفوذ کلامش تا عمق جانت میره بعد زنش یه ادم چرند گویی که ده دقیقه پیشش بشینی از چرندیاتی ک میگه حالت بهم میخوره..

چه میدونم والا گویا باید ناقص العقلی زنا رو بدون تفسیر و توجیه قبول کرد.

آخه لطافت .مهربانی ، ناز بودن، ظریف بودن ،بخدا با چرند گویی فرق داره.

اغلب زن ها فقط دوست دارن دهنشون رو باز کنن از یه چیزی تعریف کنن و بزرگنمایی کنن. یا شروع به تعریف و تمجید و یا نقد غیر شرعیه دیگران کنن.
مفهومی ب نام قولوا قولا سدیدا در هیچ قسمت مغزشون تحلیل نمیشه.

حالا این زن ممکنه ده تا کتاب حدیث و احکام هم حفظ باشه ..

الحمد لله الحمد لله قربان مادرم بشم ک هرگز این طور نبود.

واقعا من هرگز نمیتونم ارتباط مداوم و پایدار با چنین مونث هایی داشته باشم.
هیچ چیزی بیشتر از حرف مزخرف زدن من رو اذیت نمیکنه ..

دوست عزیز چرند گویی بین آقایون هم زیاد هست ! زیاد تر از آنچه فکر می کنی
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]