کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

نظرسنجی: به این سبک اشنایی ها اعتماد
می کنم
نمی کنم
بستگی دارد

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 3 رای - 3.33 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اینترنت،اشنایی،ازدواج
۲۰:۳۸, ۲/اسفند/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲/اسفند/۹۳ ۲۰:۴۰ توسط رکن الهدی.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
موضوعی که می خوام درباره اش بحث کنیم ...شاید به نحوی دیگه توی تالار بحث شده باشه اما من هدفم مطلب دیگری است
چندی است جامعه و بلکه شهرما با موضوع ازدواج به سبک اینترنتی اشنا شده ...ازدواجی که من مد نظر دارم فارغ از مباحث سایت های همسریابی است
ازدواج هایی که اشنایی دو طرف در پایین ترین حالت از طریق چت روم ها ودر بهترین حالت در وبلاگها وسایتهای وتالار های گفتگو محور ایجاد شده اند
ازدواجی که عموما فارغ از ظاهر وشرایط مادی و بیرونی افراد شکل گرفته و اکثر بر مبنای طرز فکر وطرز نگاه و برخورد دو طرف در فضای مجازی شکل گرفته ...
من در این باره چند سوال دارم که موضوع بحث ما رو تشکیل می ده
1-چند درصد به این گونه اشنایی ها اعتماد می کنید ؟
2-چقدر این اشنایی ها رو منجر به ازدواج موفق می دانید؟
3-به نظرتون چه طور از حسن نیت طرف مقابل باید مطمئن شد؟
4-اگر کلا مخالفین دلایلتون رو کامل بگید
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲:۲۰, ۳/اسفند/۹۳
شماره ارسال: #11
آواتار
یکی از آسیب هایی که در فضای نت شایع هست همین مسئله ی آشنایی ها، دوستی ها، ارتباط ها، ازدواج های اینترنتی هست.
ارتباط معانی متفاوتی داره. در واقع سطوح متفاوتی داره. هنگامی که از سطحی به سطح دیگه ارتقا پیدا کنه به همون میزان آسیب هاش میتونه جدی تر باشه. این مسئله البته ربطی به فضای مجازی و حقیقی نداره. در فضای حقیقی هم صادقه.
قاعدتا اونچه در این تاپیک مدنظر هست ارتباط از نوع مجازی، بین غیر همجنس و عاطفی هست که قرار هست به ارتباط حقیقی و در مراحل نهایی حتی به ازدواج بینجامه.
نمی خوام در این ارسال به انواع مختلف این ارتباط ها اشاره کنم اما ذکر یک نکته ی بسیار پراهمیت رو لازم میدونم که در ادامه خدمتتون عرض می کنم.
اصولا فضای مجازی به دلیل ماهیت مجازیی که داره به هیچ وجه نمیتونه انتقال دهنده ی متاسبی از ویژگی ها و باورها و شخصیت و ... هر فرد باشه. آنچه ما در فضای مجازی ما با اون مواجه هستیم آواتاری از هر فرد هست. به عبارت دیگه خودی از فرد که توانسته از محدودیت های مجازی به افراد دیگه انتقال پیدا کنه. یعنی در خوشبینانه ترین حالت ما در محیط مجازی تنها با سایه ای از هویت حقیقتی هر فرد روبه رو هستیم.
در حالات دیگر که بسیار هم شایع هست ما با خودی که می خواهد اینگونه باشد(آرزو دارد اینگونه باشد) یا با خودی که می خواهد خود را اینگونه جلوه دهد(خودی پایین تر از خودش یا خودی بالاتر از خودش) و ... رو به رو هستیم.

لذا نتیجه ی کلی اینکه فضای مجازی در بهترین حالت هم نمیتواند آگاهی و شناخت لازم را برای برقراری یک ارتباط جدی بدهد.
بخصوص وقتی پای مسائل حساسی چون ازدواج مطرح میشه که باز هم قضیه پیچیده تر از این هم خواهد شد. چراکه میزان شاخت موردنیاز در این نوع ارتباط به مراتب از ارتباط های دیگر بیشتر هست.
لذا حتی با همون فرض خوشبینانه یعنی صداقت طرفین باز هم نمیتوان به شناخت و اگاهی مورد نیاز رسید. یا به عبارت دیگه احتمال اینکه اون سایه ای که ما از فرد در فضای مجازی می بینیم منطبق با اصل باشد پایین هست. و این به دلیل ماهیت و محدودیت های فضای مجازییست نه اینکه کسی قصد فریب کس دیگه ای رو داشته باشه. بازم تاکید می کنم که فرض رو بر این گرفتیم که همه چیز بر پایه ی صداقت بوده. حالا دیگه خودتون تصور کنید که اگر فرض رو بر صداقت نگذاریم چی از آب در خواهد اومد!

حالا کمی رک تر صحبت می کنم:
به صورت کلی افرادی که برای خودشون ارزش والایی قائل هستن هرگز حاضر نخواهند بود تن به ریسک های اینچنینی بدن و حاضر نخواهند شد روی مسئله ی مهمی چون سرنوشت و یک عمر زندگیشون قمار کنن.
در قمار شما ممکنه برنده باشید! اما افراد خردمند همیشه در زندگی سعی می کنن با بالابردن آگاهی و شناخت در هر چیزی احتمال توفیق رو بالا ببرن.

امضای مجید املشی
۱۱:۰۱, ۳/اسفند/۹۳
شماره ارسال: #12
آواتار
(۲/اسفند/۹۳ ۲۳:۰۰)رکن الهدی نوشته است:  چراHuh
یعنی هر ازدواجی بر این سبک نتیجه اش طلاقه؟!
فک نمی کنید خیلی بد بینانه اس!!!!

تجربه!!!!!!!!! (مطالعه ازدواج های انترنتی، ای نه ان! هر چند روز یکی از این زوج ها پشت در دفتر پدر خانم من منتظر نشستن برای حل اختلاف)

طلاق رو خیلی خوشبینانه گفتم. اگر فقط طلاق باشه باید کلاهشون رو هوا بندازن. انواع کلاه برداری ها، قتل و جنایت هم هست. دامادمون تو بخش اجراییات ثبته. زود به زود این زنهای شیاد که یه یاروی بدبخت رو تور کردن اومدن برای اجرای مهرشون. برخی زنها کارشون همینه طرف رو تور می کنن تا بعد از مدتی مهرشون رو بذارند اجرا. اینها رو تو ثبت میشناسن از بس رفت و آمد دارن.
۱۱:۰۴, ۳/اسفند/۹۳
شماره ارسال: #13
آواتار
اول تشکر می کنم از دوستان که نظر دادن
من به عنوان کسی که این موضوع به ذهنش اومد واین تاپیک رو زد صرفا برای هم فکری ودادن راه حل نمی خوام موضع خودم رو روشن کنم...
اما خب برای اینکه بحث حالت توازنش رو حفظ کنه من صرفا بخاطر بحث در جایگاه یه ادم نسبتا موافق حرف می زنم(دوستان دقت کنن بخاطر پیشرفت بحث نه چیزه دیگه)
من غیر از این تالار توی تالار های دیگه هم عضو هستم تالارهایی که بخاطر شرایطشونم عموما اعضای خانوم دارن ...یکی از این تالار ها تاپیکی داره با عنوان ازدواج اینترنتی ودر اون خانومایی که ازدواجشون به این سبک بوده اومدن وتوضیح دادن ...
من چند تا از این متن ها رو براتون می ذارم

من و همسرم هم فقط در حد چند تا پرسش و پاسخ تو نت اشنایمون جرقه زد.بعدش همو دیدیم و از همون ابتدا خانواده ام میدونستن ارتباطمو باهاش/از همون اول هم نیتمون اشنایی برای ازدواج بود.همسرم خدا رو شکر خیلی مرد خوب و ارومیه.تازه از من هم به مسایل اجتماعی و عرفی مقییدتره.شوهرم اصلا بهم دروغ نگفت.من از نحوه اشناییم و شوهرم راضیم فقط از خودم نا راضیم

من و همسرم تو وبلاگ نویسی بود که باهم آشنا شدیم.... یعنی یه سه سالی با خواهرش دوست وبلاگی بودیم و بعد اون هم شروع به نوشتن کرد و وارد جمع ما شد... من که از انتخابم بی نهایت راضیم به دلیل اینکه تو متن هایی که می نوشتیم و کامنت هایی که می گذاشتیم بدون اینکه بدونیم طرف چه کاره است چه تیپی و ریختی داره و در آمدش چقدره اول با اخلاق های هم آشنا شدیم و بعد مدت ها که تو دوره همی های وبلاگی هم رو دیدیم ارتباطمون جدی تر شد...
من حتی بهترین دوستان زندگیم از آقای 55 ساله گرفته تا دختر 14 ساله همه از دوستان وبلاگیم هستند به خاطر همون انتخاب کردن از روی نوع تفکر آدم هاست بدون تاثیر گذاشتن ظواهر زندگی... اونقدر هم با هم صمیمیتمون تو چشم همه هست که امکان نداره کسی تو جمعمون بیاد و عاشق گروه نشه...
وقتی معیارها و منطق درست باشه مهم نیست انتخاب از توی اینترنت بوده یا معرفی یا دوستی یا هر راه و روش دیگه ای... مهم استفاده کردن از عقل و منطق هست

منم اینترنتی آشنا شدم! الان راضی هستم ولی یه سری تفاوت ها هست!که حتی اگه سنتی هم ازدواج می کردیم بود!ولی گاهی فکر می کنم اگه همسرم رو از قبل نمی شناختم و می اومد خواستگاری قبولش نمی کردم!
در کل می خوام بگم یه روش آشنایی هست اما برای شناخت اصلا خوب نیست!مثل این می مونه که شما طرف رو هرگز نبینید و از طریق واسطه پیغام بفرسید!ریسکش خیلی بالاست
ازدواج به هر طریقی که آشنایی اتفاق بیفته خیلی زمان گذاشتن و در ارتباط بودن می خواد

آشنایی از طریق اینترنت میشه بعد دیدار صورت میگیره و از فضای مجازی بیرون میاد. قرار نیست که همه رابطه تو دنیای مجازی باقی بمونه.

اینکه از کدوم راه ازدواج کنیم مهم نیست.مهم طرفه و اینکه از هم یه شناخت کلی پیدا کنیم برای زندگی.احترام و درک متقابل

خیلی ها هم سنتی ازدواج کردن و کارشون به جدایی کشیده خیلی ها هم اینترنتی ازدواج کردن و موفق نبوده.

دخترخاله ی من اینترنتی آشنا شد با همسرش . همسرش مشهد بود اون تهران.ازدواج کردن الان هم خوشبخت هستن .همه هم میدونن اینترنتی بود

ازدواجشون. و خیلی دیگه از دوستام که خدارو شکر همه زندگی خوبی دارن.

خودم هم سنتی نبوده آشناییم و راضی هستم از نامزدم. خداروشکر. امیدوارم همه خوشبخت بشن

من قبول دارم ازدواج اینترنتی رو چرا که تو آشنا ها دیدم این مورد رو ، با هم دونفر از طریق نت آشنا شدن و بعد از یک شناخت از میزان تحصیلات و سن و شغل ، ...... فقط عکس هم رو دیدن و همدیگرو پسندیدن و قبول کردن بعدش یکبار از نزدیک همدیگرو ببینند و صحبت کنند و دیگه بقیه اش رو به روش سنتی ازدواج جلو رفتن و ازدواج کردن و بچه هم دارن و خیلی هم خوشبختن و دارن زندگیشون رو می کنند

البته بگم که کسی از اینکه از اینترنت آشنا شدن خبر ندارن و به همه گفتن تو محل کار با هم آشنا شدن اما به من چون نزدیک هست گفته و تازه بعد مدتها بهم گفت

البته بگم بستگی به طرف هم داره و نیتش ، نت می تونه فقط یک مرحله آشنایی باشه و دیگه وقتی دختر و پسر تو جامعه همدیگر را ببینند و با هم صحبت کنند و این ور برن و اون ور خب نسبت بهم شناخت پیدا می کنند تازه وقتی پای خانواده هم در میان باشه هم که دیگه شناخت اساسی می شه
مثل دو نفر که توی دانشگاه با هم آشنا می شن و کم کم جلو می رن و روی هم شناخت پیدا می کنند

پس نت فقط می تونه باعث آشنایی باشه اما اگر ادامه این آشنایی هدفمند باشه و به طریقه درست هدایت بشه و بره جلو می شه به نتیجه مثبت هم رسید

البته گفتم به طرف مقابل هم بستگی داره اینکه نیت سوئی نداشته باشه و هدفش واقعا ازدواج باشه
بعدش توصیه می کنم که حتما خانواده در جریان باشن و با اطلاع و راهنمایی اونها برن جلو و در مورد طرف و خانواده اش و رفت و آمد و .... همه مطلع باشن ، چون خدای نکردهاگر اتفاقی هم بیافته و خانواده در جریان نباشن برای خود شخص بد می شه
اینطوری حمایت خانواده رو دارن

خب دوستان من فقط چند موردش رو اوردم ...نظرتون؟
۱۴:۱۸, ۳/اسفند/۹۳
شماره ارسال: #14
آواتار
خب خوبه همین دیگه. تا وقتی که نیت همین دوستی اینترنتیه ... خب خوبه. من بشخصه از طریق همین وبلاگ دوستای زیادی دارم که هیچوقت از نزدیک ندیدمشون ...خط قرمز هایی هست قطعا. ولی اگه قضیه ازدواجه باید هرچه زودتر از حالت مجازی خارج شه ...این بهترین راهه.
۱۴:۵۰, ۳/اسفند/۹۳
شماره ارسال: #15
آواتار
به نام خدا

موضوع خیلی سخت و حساسی هست ، من خودم چندین تا دوست اینترنتی دارم که البته وقتی خواستیم از حالت مجازی خارجش کنیم ، با کلی پلیس بازی ملاقات ترتیب دادیم و دوست واقعی شدیم ، اما خیلی ها هم بودن که از این راهها حسابی ضربه خوردن .
من خودم این آشنایی رو توصیه نمیکنم چون با وجود اینکه همیشه استثنا وجود داره و امکان داره که اتفاق خوبیم بیفته اما درصد این امر خیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلی پایین هست.
متوجه شدین دوستان خیــــــــــــــــــــــــــــلی پایین.

در بیشتر موارد ما شاهد شکست ، کلاهبرداری ، سواستفاده و موارد اینچنینی هستیم .
۱۵:۰۳, ۳/اسفند/۹۳
شماره ارسال: #16
آواتار
با سلام به همه دوستان
ببینید شما میگید آشنایی از طریق نت مشکل نداره و بعدش میشه در مراحل بعدی با تحقیق و غیره اطلاعات کااامل به دست آورد٬ درسته؟ شما این مطلب مدنظرتونه؟؟؟
خب حالا سوال من:
اگر اون شخص آدم با عرض پوزش قا...ی! بود!!! و اصلا هدفش همین پیدا کردن آدرس خونه شما بود و صدتا هدف شوم دیگه داشت ...اون موقع آیا بعد از لورفتن آدرس و شماره تلفنتون٬ شما کاری از دستتون بر میاد؟؟؟؟
ببینید قبول دارم که اصلا شما احتمال این اتفاقی که من گفتم رو شاید چند درصد در نظر بگیرید....ولی سوال اینجاست:
میشه آدم سر زندگیش قمار کنه؟؟؟!
آیا قابل بازگشته
من یه آرزویی تو قلبم داشتم همیشه
این رو به همسرم هم گفتم
گفتم من همیییشه آرزو داشتم همسر آیندم کلا از محیط نت و ... کاملا دور بوده باشه و اصلا هیچی ازش ندونه.....
به شما هم میگم اصلا خوب نیست برای زندگیتون روی آدمی حساب کنید و به آدمی تکیه کنید که ۲۴ ساعته توی اینترنته....
چه برسه به اینکه بخواید آشناییتون رو هم از طریق نت شروع کنید

صلاح مملکت خویش خسروان دانند
بهترین عبارت رو آقای محمدصدرا فرمودن و توضیحات عالیه آقای املشی
من هم وظیفم دونستم بگم خواهرانه...
این توضیحم هم هم برای آقایون بود و هم خانوما
موفق باشید
یاحق
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۵:۲۸, ۳/اسفند/۹۳
شماره ارسال: #17
آواتار
در ادامه توضیحات خانم رضوانه:

مخصوصا وقتی تو این آشنایی احساس و عاطفه درگیر شد دیگه حتی تحقیق و فکر و غیره هم جواب نمیده چون چشم بسته میشه و فقط احساس تصمیم میگیره و
۱۵:۳۴, ۳/اسفند/۹۳
شماره ارسال: #18
آواتار
به نظرمنم کسی که اینترنتی پیشنهاد میده یه جای کارش میلنگه. وگرنه چرا تو دنیای واقعی نمیره ازدواج کنه.Huh
۱۶:۵۸, ۳/اسفند/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/اسفند/۹۳ ۱۷:۰۱ توسط فاطمه خانم.)
شماره ارسال: #19
آواتار
سلام به رکن الهدی عزیز و باقی هم تالاری های گرامی.

نمیشه آشنایی های اینترنتی و ازدواج هاش رو ندیده گرفت و نفی کرد.
چون این تقابلات بین جوانها مدام داره منجر به ازدواج میشه مثل همین مورادر که رکن الهدی اشاره کرد .

همین الان شاید هزاران نفر در همین ایران ما به عنوان یه آدم، جویای همسر هستند در فضای مجازی. پس به عنوان یه مقوله باید بهش نگاه کرد و این ارتباطها رو ندید نگرفت و لااقل یک جوری مدیریت کرد.

این اتفاق ها و آشنایی ها واقعا داره میافته. پس بهتره مدیریتش کنیم نه اینکه پاکش کنیم.

من معتقدم درصد بالایی از کسانی که خاستگاری های اینترنتی دارند شیاد هستند یا وقت گذران !

ولی خیلی ها هم دل پاک هستند و واقعا دوست دارند یک همسر از بین گروه های همگن داشته باشند .

ممکن هست این گروهها ورزشی باشه و یا مذهبی .

مذهبی هایی که فکر می کنند کم هستند و از گروهای مذهبی توی فضای مجازی سعی می کنند همسر انتخاب کنند .

من تقاضای عاجزانه و خواهرانه دارم از تمام کسانی که به نیت ازدواج باهم از طریق اینترنتی آشنا شدندن و این آشنایی ادامه دار هست هنوز و اون این هست که :

روابط و آشنایی های واقعی با اجازه و آگاهی خانواده در دنیای واقعی داشته باشند !

نه اینکه این رابطه فقط توی فضای مجازی باشد و چند سال طول بکشد و وقتی زندگی رفت زیر یک سقف آن وقت واقعی بشود ، یعنی در واقع شناخت اینترنتی رو شناختی در حد صفر قرار بدهند و شناخت رو در دنیای واقعی کسب کنند .

یعنی آگاهی از رفتار و حرکات و ذهنیات فقط نتی در واقع تخیلی نباشد !

این شناخت هایی که در فای مجازی به دست میاد بسیار سطحی هست .
مثلا ممکنه من آدم عصبی باشم ولی این رو قبول نداشته باشم و شما از من بپرسی فاطمه شما اخلاقت چطوریه ؟
منم بگم عالی !
ولی آدم توی دنیای واقعی خودش می تونه رفتار طرف رو تا حدی محک بزنه .
ازدواج که خودش ریسک بالایی داره . این طریق ریسکش بسیار بالاتر هم هست !

اگر کسی در حد صفر باشه ، من اکیدا توصیه می کنم شروع نکنه !
ولی اگر کسی ارتباطی داره راه حل بالا رو ندیده نگیره !

امضای فاطمه خانم
[تصویر: 793255_714.jpg]
۱۷:۵۲, ۳/اسفند/۹۳
شماره ارسال: #20
آواتار
بازم ممنون از همگیAngel
من دوباره بحث رو داغ کنمBig Grin
هممون خوب می دونیم که رویکرد اصلی این تالار مذهبی وخب به تبع اون نگاه واعتقاد بچه های اینجا ها هم مذهبی است...پس نظرهامون حاکی از همین فضای موجوده...
اما به قول فاطمه خانوم این موضوع تو جامعه ما وجود داره درست یا غلط قابل أنکار نیست از اون تاپیکی که چند موردشم براتون گذاشتم نسبت بسیاری گفته بودن از طریف فیس بوک. وچت روم ها حتی وایبر و..آشنا شدن ازدواج کردن...
خب من به این دسته خیلی کاری ندارم اما خواستم بگم. این قشر تو جامعه ما رو به افزایش هست ...
یه دوستی می گفت اگه سایت های همسریابی درست دقیق وقانونمند مدیریت می شدن شاید می شد خیلی از جوانان جویای ازدواج رو به درستی پوشش داد یعنی یه کاره مثبت

موضوع بعد تو این قضیه. اینه که اگه واقعا کسی باشه که تو این فضا از کسی خوشش بیاد وحسن نیت هم داشته باشه شما چه پیشنهادی می دین...فراموش کنه یا نع ....
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا