کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 2 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نصف داراییت رو به نام همسرت بزن :)
۱۹:۳۵, ۱۷/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

[تصویر: b2d7bc3cb6ad64cb4aebff9359258ea6.jpg]

نیمی از داراییت رو ب اسم خانومت بزن
چیزی ک روی اون خیلی تاکید میشه، اینه ک برای زن بهتره ک توی خونه بمونه و ب امور خونه برسه
یکمی قشنگتر بگیم اینطوری میشه :
زن، مدیر امور خونه ست Blush

زن، خونه رو تمیز و مرتب می کنه
وعده های غذاییتونو آماده می کنه
بچه ها رو تر و خشک می کنه و ب کاراشون می رسه
خرید می کنه و کلی برنامه ریزی می کنه
و .....

کار بیرون برای خانوم، شغل دوم حساب میشه
شغل اصلی او، انجام کارهای خونه ست.

و البته متقابلا مرد هم خارج از خونه کار می کنه و نیازهای خونه رو برطرف می کنه و نان آور خونه ست
قشنگترش این که :
مرد ، مدیر کارهای خارج از خونه ست

البته از این میگذریم ک زن بجز تربیت فرزندها، مسئولیت دیگه ای نداره
و مرد، حتی اگه همسرش ثروتمندترین زن دنیا هم باشه، بازهم ،شرعا، نفقه ب گردنش هست و باید پرداختش کنه

با این اوصاف، آیا این درست نیست ک توی این زندگی مشترک، هرچیزی ک ب دست میارن، نصف نصف به اسم خانوم و آقا باشه ؟
ماشین میخرن، نصف، نصف
خونه میخرن، نصف نصف
حساب پس اندازشون، دست هردوشون باشه

اگه نه،چرا؟
اگه بله(آقایون)، حاضرید برید همین الان نصف داراییتون رو ب اسم همسرتون بزنید؟
(خانومها)چرا تا الان همچین موضوعی را با همسرتون مطرح نکردید؟
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۲:۰۰, ۱۷/اردیبهشت/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/اردیبهشت/۹۴ ۲۳:۰۰ توسط مجتبی110.)
شماره ارسال: #2

نصف چرا؟

الان شرایط جوریه که کلش ماله همسره. واس اوناس

مالک کسی که اختیار مال رو داره، اونچیزی که تو سند نوشته چه اهمیتی داره؟
۲۳:۰۶, ۱۷/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #3
آواتار
موضوع جالبیه.

به نظرمن مردها خودشون باید این موضوع رو درک کنن و نذارن کار به جایی برسه که زن چیزی رو به زبون بیاره!

و البته زن ها هم خیلی زشته که به همسرشون بگن که نصف اموالت رو به نامم بزن! السا جان شاید دلیل اینکه برخی خانم ها نمیگن شاید همین زشتی باشه.
به نظرم مثل این میمونه که ادم تا پدرمادرش زنده است ارث بخواد! البته پدرمادر خودشون باید این موضوع رو بدونن و وصیت کنن.

درکل:

بین زن و شوهر این حرفا یجوریه.Confused

من که آرزو میکنم ای کاش هیچ وقت مهریه و این حرفا وجود نداشت ... هرچند میدونم لازمه و خدا خودش میدونه . اما این بحثارو دوس ندارم آدمارو ازهم دور میکنه.

منه نوعی شاید اصلا مهریه نخوام ! اما مثلا وقتی میبینم طرفم رو مهریه چونه میزنه و اعتماد نداره خوب منم میگم چرا باید اعتماد کنم؟! منه نوعی رو گفتمSmile

کاش بحثای مالی هیچ وقت وجود نداشت....
۲۳:۵۲, ۱۷/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #4
آواتار
نقل قول:مالک کسی که اختیار مال رو داره، اونچیزی که تو سند نوشته چه اهمیتی داره؟

پس با این اوصاف، حالا ک اهمیتی نداره، شما میرید نصف داراییتون رو ب نام همسرتون بزنید ؟
البته درباره اختیار داشتن مال هم بگید، بد نیست Smile

نقل قول:کاش بحثای مالی هیچ وقت وجود نداشت....

مهسا خانومBlush، بحثای مالی وقتی زشت میشن ک خانواده دو طرف، میرن به جای تعیین مهریه، روی دختر قیمت گذاری می کنن!!!
اصل مهریه اینه : یک هدیه ایه ک مرد روز اول ب خانومش میده، همون روز اول پرداخت می کنه و تمام
نه اینکه بگه حالا من روی تو و عشق و محیت بینمون، این مبلغ رو ارزش گذاری کردم، وقتی عشق بینمون تموم شد، به صورت نقدی پرداختش می کنم و آزادت می کنم!!!!

اصل مهریه بد نیست، کاری ک ماها انجامش میدیم بده
۲۳:۵۷, ۱۷/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #5
آواتار
(۱۷/اردیبهشت/۹۴ ۲۳:۵۲)السا نوشته است:  پس با این اوصاف، حالا ک اهمیتی نداره، شما میرید نصف داراییتون رو ب نام همسرتون بزنید ؟

مهسا خانومBlush،

خوب دیگه!

اینجا یه دنیای مجازیه . اینجا میگیم این کار بده که ما انجام میدیم. ولی ماداریم انجام میدیم.ینی چاره نداریم. مردی که میترسه و میگه 14 تا سکه بیشتر مهریه نمیدم. باعث میشه همسرشم بترسه بگه از کجا معلوم با 14 تا منو رها نکنه و نره؟...

خیلی بحث بدیه انصافا.
۱:۴۴, ۱۸/اردیبهشت/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۸/اردیبهشت/۹۴ ۱:۴۵ توسط مجتبی110.)
شماره ارسال: #6

(۱۷/اردیبهشت/۹۴ ۲۳:۵۲)السا نوشته است:  پس با این اوصاف، حالا ک اهمیتی نداره، شما میرید نصف داراییتون رو ب نام همسرتون بزنید ؟
اگر جنبه شو داشته باشه چرا که نه!
(۱۷/اردیبهشت/۹۴ ۲۳:۵۲)السا نوشته است:  البته درباره اختیار داشتن مال هم بگید، بد نیست Smile
خب مشخصه دیگه. مردای الان به شدت ذی ذی تشریف دارند. اجازه ی اموالشون دست عیالشونهSmile
۲:۱۰, ۱۸/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #7
آواتار
(۱۷/اردیبهشت/۹۴ ۱۹:۳۵)السا نوشته است:  بسم الله الرحمن الرحیم
نیمی از داراییت رو ب اسم خانومت بزن

چیزی ک روی اون خیلی تاکید میشه، اینه ک برای زن بهتره ک توی خونه بمونه و ب امور خونه برسه
یکمی قشنگتر بگیم اینطوری میشه :
زن، مدیر امور خونه ست Blush

زن، خونه رو تمیز و مرتب می کنه
وعده های غذاییتونو آماده می کنه
بچه ها رو تر و خشک می کنه و ب کاراشون می رسه
خرید می کنه و کلی برنامه ریزی می کنه
و .....

کار بیرون برای خانوم، شغل دوم حساب میشه
شغل اصلی او، انجام کارهای خونه ست.

و البته متقابلا مرد هم خارج از خونه کار می کنه و نیازهای خونه رو برطرف می کنه و نان آور خونه ست
قشنگترش این که :
مرد ، مدیر کارهای خارج از خونه ست

البته از این میگذریم ک زن بجز تربیت فرزندها، مسئولیت دیگه ای نداره
و مرد، حتی اگه همسرش ثروتمندترین زن دنیا هم باشه، بازهم ،شرعا، نفقه ب گردنش هست و باید پرداختش کنه

با این اوصاف، آیا این درست نیست ک توی این زندگی مشترک، هرچیزی ک ب دست میارن، نصف نصف به اسم خانوم و آقا باشه ؟
ماشین میخرن، نصف، نصف
خونه میخرن، نصف نصف
حساب پس اندازشون، دست هردوشون باشه

اگه نه،چرا؟
اگه بله(آقایون)، حاضرید برید همین الان نصف داراییتون رو ب اسم همسرتون بزنید؟
(خانومها)چرا تا الان همچین موضوعی را با همسرتون مطرح نکردید؟

سلام
ممنون بابت موضوع خوبتون
اما داره :
شبیه به همین بحث رو پارسال داشتیم و خیلی هم روش بحث شد و از هر دو سوی بحث ( اقا و خانم ) پاسخ هایی برای دفاع از جبهه خودشون ارایه میشد.
فقط چند کلام که نظر خودم هست و برای خودم ارزش داره و میتونه جای نقد هم داشته باشه براتون میگم. اولش بگم با دید بذترین حالت تو نقد نگاه میکنم و استثناها رو هم همیشه باید در نظر گرفت ولی تو این حرف من فعلا اساثناها رو یکن کنار بزارین.با تشکر
چند سوال رو اول میگم و برای برخی پاسخ میگم و برای بعضیا سکوت میکنم تا خودتون به وجدانتون پاسخ بدین.

هدف از ازدواج ؟ تکامل و رشد و ایجاد محیطی برای رشد نمو و ساخت نسلی مستحکم.
هدف از فعالیت داخل و خارج از خانه.؟؟؟؟
نقش اصیل و اساسی مادر و همسر .؟ نگهداری و تربیت فرزندان - فرزند - به پشتوانه شوهر و ایجاد محیطی مناسب برای خود و اعضای خانواده.
نقش اصیل و اساسی پدر و همسر .؟ فراهم کردن محیطی بدون نگرانی و تا حدالمقدور فراهم کردن خواسته های زوج.
پ.ن :و البته باید تامل کرد که همسر ( شوی ) وقتی مسئولیت خودش رو صحیح ایفا کنه جایی برای نقد وجود نداره و همینطور زوج ( بانو) هم همینطور.
اما در بخش اموال و دارایی.
همکار گرامی و سایر همکاران چه اقایون و خانم های محترم و مکرم.
اموال و دارایی هر کدوم تا زمان تجرد برای خودشون هست و بعد از اون هم باز بزای خودشون هست و اجباری بابت تقسیم نیست .Blush
زن هم علاوه بر این که فرمودید حتی برای شیر دادن به طفل میتونه مزد دریافت کنه . نص قانون هست. و از سوی دیگه نفقه رو در شرایطی میتونه شوی محترم پرداخت نکنه . حالا دیگه بماند کی و چطور.
(۱۷/اردیبهشت/۹۴ ۲۲:۰۰)مجتبی110 نوشته است:  نصف چرا؟

الان شرایط جوریه که کلش ماله همسره. واس اوناس

مالک کسی که اختیار مال رو داره، اونچیزی که تو سند نوشته چه اهمیتی داره؟

مجتبی گرامی خونه ای که شما در اون قرار هست با همسرت زندگی کنی طبق قانون مدنی خودمون ،موردی داریم که زن میتونه درخواست خانه ای طبق نظر خودش اختیار کنه.
اصلا اگه قرا باشه این بحث رو طبق قوانین پیش ببریم بزارین دوتا نکته بگم که ممکنه کمی برای دوستان مجرد که حتما و برای دوستان متاهل یکم جای سوال باشه.
قانون مدنی ایران
در موادی بصورت واضج و روشن مطالبی رو میگه که اگه بیا بشه ممکنه دوستان جبه گیری کنن.
برای نمونه فعلا مواردی رو میگم براتون تا یکم اماده بشین
  • ماده 1105 -درروابط زوجین ریاست خانواده ازخصائص شوهراست .
  • ماده 1707- نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ، البسه ، غذا
    ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض
    . ( مصوب 19/8/1381 )
  • ماده 1108 - هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کندمستحق نفقه نخواهدبود
  • ماده 1114 - زن بایددرمنزلی که شوهرتعیین میکندسکنی نمایدمگرآنکه اختیارتعیین منزل به زن داده شده باشد.
  • ماده 1115 - اگربودن زن باشوهردریک منزل متضمن خوف ضرربدنی یامالی یاشرافتی برای زن باشدزن می تواندمسکن علیحده اختیارکندودرصورت ثبوت مظنه ضررمزبورمحکمه حکم بازگشت به منزل شوهرنخواهددادومادام که زن در بازگشتن به منزل مزبورمعذوراست نفقه برعهده شوهرخواهدبود.
  • ماده 1117 - شوهرمی تواندزن خودراازحرفه یاصنعتی که منافی مصالح خانوادگی یاحیثیات خودیازن باشدمنع کند.
بحث اشتغال رو منع نکرده بلکه شرطی گذاشته که برای منعش.
  • ماده 1118 - زن مستقلامی توانددر دارائی خودهرتصرفی راکه میخواهد بکند.
درباره مهر هم مباحثی هست که فعلا جاش نیست- چون مهر یکی از دارایی های زن هست این رو تذکر دادم.

تا اینجا یکم بحث موضعش معین شد. اما برسیم به
(۱۷/اردیبهشت/۹۴ ۲۳:۰۶)مهسا110 نوشته است:  موضوع جالبیه.

به نظرمن مردها خودشون باید این موضوع رو درک کنن و نذارن کار به جایی برسه که زن چیزی رو به زبون بیاره!

و البته زن ها هم خیلی زشته که به همسرشون بگن که نصف اموالت رو به نامم بزن! السا جان شاید دلیل اینکه برخی خانم ها نمیگن شاید همین زشتی باشه.
به نظرم مثل این میمونه که ادم تا پدرمادرش زنده است ارث بخواد! البته پدرمادر خودشون باید این موضوع رو بدونن و وصیت کنن.

درکل:

بین زن و شوهر این حرفا یجوریه.Confused

من که آرزو میکنم ای کاش هیچ وقت مهریه و این حرفا وجود نداشت ... هرچند میدونم لازمه و خدا خودش میدونه . اما این بحثارو دوس ندارم آدمارو ازهم دور میکنه.

منه نوعی شاید اصلا مهریه نخوام ! اما مثلا وقتی میبینم طرفم رو مهریه چونه میزنه و اعتماد نداره خوب منم میگم چرا باید اعتماد کنم؟! منه نوعی رو گفتمSmile

کاش بحثای مالی هیچ وقت وجود نداشت....

همکار گرامی ارث خواستن چه زنده چه بعد از اون نه که عیب نیست بلکه حقی هست که متاسفانه بد جا افتاده .
اگه بخواین نگاه دینی داشته باشیم نباید فقط مواردیکه به نفع هست رو در نظر بگیریم و بقیه رو سکوت کنیم.
برای نمونه

«خَیرُ نِسائکم، الّتی اِذا نَظَرَ الیها زوجُها سَرّتُه و إِذا اَمَرها، اَطاعَتهُ و اذا غاب حَفَظَتهُ فی نفسها و مالِهِ»(
محجة البیضاء، ج3، ص90.
)
«بهترین زنان شما آن است که هنگامی که شوهرش به او نگاه کند او را خوشحال کند و آن گاه که به او دستوری دهد اطاعتش کند و هنگامی که شوهرش نیست از خود و مال و ثروت شوهر مراقبت کند.»
غرض من برای این حدیث بخش اخر هست . تفسیرش با خودتون که بیاابید منظور چیه.
شما میتونی مهر بخوای یا نخوای ولی این باعث نمیشه از نقش اصلیتون خارج بشین و تعادل رو به عدم تعادل تبدیل کنین.

و اینکه ارزو میکردین مهر و ... وجود نداشت این یک موردی هست که از ابتدا بوده و هست و خواهد بود.
نه مرد حق داره بگه بیا اموالت رو نصف نصف و نه زن.چون هرکدوم اولشم کفتم برای اموال خودشون هم تملک دارن هم اختیار.
و اگه قرار باشه کسی اموال خودش رو با دیگری نصف کنه حتی زن و شوهری که با هم شروع به ساخت یک زندگی کردن علاوه بر دارایی خودشون که اختیارشبا خودشونه میتونن با هم اموال و دارایی نویی که با هم بدست میارن رو تقسیم کنن. و اگه خواستن اموال پیشین رو هم تقسیم کنن. احساسی تصمیم نگیرین در پاسخ.
ایا اونطوری که خانمها میخوان اموال شوهر نصف بشه ، ایا خودشون هم رضایت به تقسیم اموال دوران تجرد خودشون دارن؟نمیگن این زیور الات و ملک و حساب بانکی برای خودم هست و خودم زحمت کشیدم براش؟بنده که اینطوری زیاد دیدم تو پرونده هایی که مطالعه داشتم.

مهسا خانومBlush، بحثای مالی وقتی زشت میشن ک خانواده دو طرف، میرن به جای تعیین مهریه، روی دختر قیمت گذاری می کنن!!!
اصل مهریه اینه : یک هدیه ایه ک مرد روز اول ب خانومش میده، همون روز اول پرداخت می کنه و تمام
نه اینکه بگه حالا من روی تو و عشق و محیت بینمون، این مبلغ رو ارزش گذاری کردم، وقتی عشق بینمون تموم شد، به صورت نقدی پرداختش می کنم و آزادت می کنم!!!!

هرکسی اختیار اموال خودش رو داره حتی صغیر و مجنون که در استفاده از دارایی و اموالشون اختیار مستقیم ندارن براشون کسی رو معین میکنن تا هرکاری نکنه و هر معامله ای نکنه چه برسه به فردی که اهلیت داره .
مهریه یک ریشه ای داره که اگه درست نگاه نشه کل زندگی بهم ریخته محسوب کنین. مهریه یک ضمانت اجرا برای ادامه زندگی نیست ، یک پشتوانه برای طلاق نیست ، بلکه د کنار اینکه یک حق هست برای همسر ،یک عامل اعتماد هم هست.
ایا کسی رضایت میده به مهر السنه؟
نمونه از کلام معصوم :
حضرت علی علیه السلام فرمود:
لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوة.مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.(وسائل الشیعه، ج 15، ص 11)

امام صادق عليه‏السلام :
أمّا شُؤمُ المَرأةِ فكَثرَةُ مَهرِها وعُقوقُ زَوجِها .شومى و ناخجستگى زن ، زياد بودن مهريه او و نافرمانى از شوهرش می‏باشد . معاني الأخبار : 152 / 1
دیگه دوستان ببخشن طولانی شد/

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۶:۱۳, ۱۸/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #8
آواتار
من به مباحث عاطفی و علمی و فلسفی و حقوقی اش کاری ندارم...

اگر هر مردی فکر می کرد که اگر خدای نکرده ناغافل بیافته بمیره، چه بلایی سر زن و بچه اش می آید، یکم درایت به خرج می داد و یک چیزی به نام خانمش می کرد، نه اینکه این و اون هی بیان شعار بدن ما که همه چیزمون مال زنمونه و الان زی زی هستیم و ...

من زنای زیادی رو دیدم که علیرغم مکنت همسرشون، بعد از مرگ شوهر به وضعیتی شبیه افلاس دچار شدن. مال و اموال همسرشون که عملاً دست یکی دیگه هس (هرچند بچه دارن و طرف فقط قیم هست و ...) باید برای خرجی هم کلی منت اون قیم رو بکشن. تمام عمرشون رو هم برای بچه ها و زندگی شون گذاشتن، آخرش هم هیچی به هیچی. این انصاف نیست. هیج جوره انصاف نیست. زن مهریه اش رو هم که کم بگیره، ارثی هم که از شوهرش می بره خیلی کمه (از اموال هوایی که اعلب میشه جهاز خودش). اصلاً سهمش تو زندگی چیه؟
۸:۵۷, ۱۸/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #9
آواتار
احسنتم!
چه تاپیکی
رفتم تو فکرCool
واقعا درسته ها
البته اگر مرد واقعا مرد باشه و خانم هم خانم باشه نیازی به عنوان کردن نیست...و درکش در آقایون وجود داره( چقزم آقاهه! Wink )
ولی اگر با وجود صلاحیت خانم این تشخیص در مرد نبود چه ایرادی داره عنوان کنیم...
البته...
یک نیمچه تجربه خودم رو بگم...
اگر گاهی اوقات خیلی خیلی کم من از لحاظ مالی چیزی رو به همسرم گفتم و ازش خواستم حالا چه مستقیم چه غیر مستقیم...با اینکه در اختیارمقرار گرفته و واقعا هم با رضایت ایشون بوده...اما چندان لذت و کیفی نداشته...واقعیتش رو بگم دیگه...ولی وقتی متقابلش اتفاق افتاده.....فوق العاده بیشتر به دلم نشسته و خیلی فرق میکنه...خانم ها سعی کنن هیچ چیزی رو مستقیم از همسرشون نخوان( از لحاظ مالی) چون واقعا خود همسر درک کنه و در اختیارتون بذاره خیلی لذت بخش تر و قشنگ تره....اگر یک زن واقعا زن زندگی باشه یک مرد تمام داراییشو نه نصفش رو تقدیم به همسرش میکنه...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۹:۵۳, ۱۸/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #10
آواتار
(۱۸/اردیبهشت/۹۴ ۲:۱۰)mahdy30na نوشته است:  سلام
ممنون بابت موضوع خوبتون
اما داره :
شبیه به همین بحث رو پارسال داشتیم و خیلی هم روش بحث شد و از هر دو سوی بحث ( اقا و خانم ) پاسخ هایی برای دفاع از جبهه خودشون ارایه میشد.
فقط چند کلام که نظر خودم هست و برای خودم ارزش داره و میتونه جای نقد هم داشته باشه براتون میگم. اولش بگم با دید بذترین حالت تو نقد نگاه میکنم و استثناها رو هم همیشه باید در نظر گرفت ولی تو این حرف من فعلا اساثناها رو یکن کنار بزارین.با تشکر
چند سوال رو اول میگم و برای برخی پاسخ میگم و برای بعضیا سکوت میکنم تا خودتون به وجدانتون پاسخ بدین.

هدف از ازدواج ؟ تکامل و رشد و ایجاد محیطی برای رشد نمو و ساخت نسلی مستحکم.
هدف از فعالیت داخل و خارج از خانه.؟؟؟؟
نقش اصیل و اساسی مادر و همسر .؟ نگهداری و تربیت فرزندان - فرزند - به پشتوانه شوهر و ایجاد محیطی مناسب برای خود و اعضای خانواده.
نقش اصیل و اساسی پدر و همسر .؟ فراهم کردن محیطی بدون نگرانی و تا حدالمقدور فراهم کردن خواسته های زوج.
پ.ن :و البته باید تامل کرد که همسر ( شوی ) وقتی مسئولیت خودش رو صحیح ایفا کنه جایی برای نقد وجود نداره و همینطور زوج ( بانو) هم همینطور.
اما در بخش اموال و دارایی.
همکار گرامی و سایر همکاران چه اقایون و خانم های محترم و مکرم.
اموال و دارایی هر کدوم تا زمان تجرد برای خودشون هست و بعد از اون هم باز بزای خودشون هست و اجباری بابت تقسیم نیست .Blush
زن هم علاوه بر این که فرمودید حتی برای شیر دادن به طفل میتونه مزد دریافت کنه . نص قانون هست. و از سوی دیگه نفقه رو در شرایطی میتونه شوی محترم پرداخت نکنه . حالا دیگه بماند کی و چطور.

مجتبی گرامی خونه ای که شما در اون قرار هست با همسرت زندگی کنی طبق قانون مدنی خودمون ،موردی داریم که زن میتونه درخواست خانه ای طبق نظر خودش اختیار کنه.
اصلا اگه قرا باشه این بحث رو طبق قوانین پیش ببریم بزارین دوتا نکته بگم که ممکنه کمی برای دوستان مجرد که حتما و برای دوستان متاهل یکم جای سوال باشه.
قانون مدنی ایران
در موادی بصورت واضج و روشن مطالبی رو میگه که اگه بیا بشه ممکنه دوستان جبه گیری کنن.
برای نمونه فعلا مواردی رو میگم براتون تا یکم اماده بشین
  • ماده 1105 -درروابط زوجین ریاست خانواده ازخصائص شوهراست .
  • ماده 1707- نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ، البسه ، غذا
    ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض
    . ( مصوب 19/8/1381 )
  • ماده 1108 - هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کندمستحق نفقه نخواهدبود
  • ماده 1114 - زن بایددرمنزلی که شوهرتعیین میکندسکنی نمایدمگرآنکه اختیارتعیین منزل به زن داده شده باشد.
  • ماده 1115 - اگربودن زن باشوهردریک منزل متضمن خوف ضرربدنی یامالی یاشرافتی برای زن باشدزن می تواندمسکن علیحده اختیارکندودرصورت ثبوت مظنه ضررمزبورمحکمه حکم بازگشت به منزل شوهرنخواهددادومادام که زن در بازگشتن به منزل مزبورمعذوراست نفقه برعهده شوهرخواهدبود.
  • ماده 1117 - شوهرمی تواندزن خودراازحرفه یاصنعتی که منافی مصالح خانوادگی یاحیثیات خودیازن باشدمنع کند.
بحث اشتغال رو منع نکرده بلکه شرطی گذاشته که برای منعش.
  • ماده 1118 - زن مستقلامی توانددر دارائی خودهرتصرفی راکه میخواهد بکند.
درباره مهر هم مباحثی هست که فعلا جاش نیست- چون مهر یکی از دارایی های زن هست این رو تذکر دادم.

تا اینجا یکم بحث موضعش معین شد. اما برسیم به

همکار گرامی ارث خواستن چه زنده چه بعد از اون نه که عیب نیست بلکه حقی هست که متاسفانه بد جا افتاده .
اگه بخواین نگاه دینی داشته باشیم نباید فقط مواردیکه به نفع هست رو در نظر بگیریم و بقیه رو سکوت کنیم.
برای نمونه

«خَیرُ نِسائکم، الّتی اِذا نَظَرَ الیها زوجُها سَرّتُه و إِذا اَمَرها، اَطاعَتهُ و اذا غاب حَفَظَتهُ فی نفسها و مالِهِ»(
محجة البیضاء، ج3، ص90.
)
«بهترین زنان شما آن است که هنگامی که شوهرش به او نگاه کند او را خوشحال کند و آن گاه که به او دستوری دهد اطاعتش کند و هنگامی که شوهرش نیست از خود و مال و ثروت شوهر مراقبت کند.»
غرض من برای این حدیث بخش اخر هست . تفسیرش با خودتون که بیاابید منظور چیه.
شما میتونی مهر بخوای یا نخوای ولی این باعث نمیشه از نقش اصلیتون خارج بشین و تعادل رو به عدم تعادل تبدیل کنین.

و اینکه ارزو میکردین مهر و ... وجود نداشت این یک موردی هست که از ابتدا بوده و هست و خواهد بود.
نه مرد حق داره بگه بیا اموالت رو نصف نصف و نه زن.چون هرکدوم اولشم کفتم برای اموال خودشون هم تملک دارن هم اختیار.
و اگه قرار باشه کسی اموال خودش رو با دیگری نصف کنه حتی زن و شوهری که با هم شروع به ساخت یک زندگی کردن علاوه بر دارایی خودشون که اختیارشبا خودشونه میتونن با هم اموال و دارایی نویی که با هم بدست میارن رو تقسیم کنن. و اگه خواستن اموال پیشین رو هم تقسیم کنن. احساسی تصمیم نگیرین در پاسخ.
ایا اونطوری که خانمها میخوان اموال شوهر نصف بشه ، ایا خودشون هم رضایت به تقسیم اموال دوران تجرد خودشون دارن؟نمیگن این زیور الات و ملک و حساب بانکی برای خودم هست و خودم زحمت کشیدم براش؟بنده که اینطوری زیاد دیدم تو پرونده هایی که مطالعه داشتم.
هرکسی اختیار اموال خودش رو داره حتی صغیر و مجنون که در استفاده از دارایی و اموالشون اختیار مستقیم ندارن براشون کسی رو معین میکنن تا هرکاری نکنه و هر معامله ای نکنه چه برسه به فردی که اهلیت داره .
مهریه یک ریشه ای داره که اگه درست نگاه نشه کل زندگی بهم ریخته محسوب کنین. مهریه یک ضمانت اجرا برای ادامه زندگی نیست ، یک پشتوانه برای طلاق نیست ، بلکه د کنار اینکه یک حق هست برای همسر ،یک عامل اعتماد هم هست.
ایا کسی رضایت میده به مهر السنه؟
نمونه از کلام معصوم :
حضرت علی علیه السلام فرمود:
لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوة.مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.(وسائل الشیعه، ج 15، ص 11)

امام صادق عليه‏السلام :
أمّا شُؤمُ المَرأةِ فكَثرَةُ مَهرِها وعُقوقُ زَوجِها .شومى و ناخجستگى زن ، زياد بودن مهريه او و نافرمانى از شوهرش می‏باشد . معاني الأخبار : 152 / 1
دیگه دوستان ببخشن طولانی شد/

جناب مهدی سینا. حرف شما کاملا در مورد اموال تجرد درسته . اما در مورد اموال بعد تاهل چی؟
حرف در اینه که مالی که بعد از ازدواج بدست میاد . هردو همسر نقش مساوی درش دارند در نتیجه بهتره که از اول نصف بشه ... یا در حساب مشترک گذاشته بشه ... طوری نشه خانم پول بخواد و آقا فکر کنه از مال خودش لطف میکنه میده ...
در واقع همونطور که خانم السا گفتن ، ازونجایی که هردو نفر وظیفه شونو انجام میدن ، هردو حق مساوی در حقوق و مال ی که از بعد ازدواج وارد خونه میشه داشته باشن ،بی منت .
آیا آقایون حاصرن امال بعد ازدواجشون رو نصف نصف کنن ؟ از لحاظ قانونی و سندی نه حرف که حالا مال خانوممه چه فرقی میکنه تو کدوم حساب باشهBig Grin
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا