کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چقدر حاضرید برای به دست آوردن حق خود هزینه بدید؟ (مثال جالب)
۱۶:۲۶, ۲۲/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/خرداد/۹۴ ۲۲:۳۳ توسط میکا.)
شماره ارسال: #1
آواتار
سلام
فرض کنید فردی به شما گفته که حق ندارید نارگیل بخورید و برای به دست آوردن این حق نیاز داریم هزینه بدهیم. از طرف دیگر می دانیم که اون فرد، دوست داره ما هزینه بدهیم و اقتصادمان به این روش ضعیف شود. ما در این شرایط باید چکار کنیم؟

ما اینجا دو راه در پیش داریم:
1- با توجه به عدم ضرورت خوردن نارگیل، از حق نارگیل خوردنمان کوتاه بیاییم. که این میشه پذیرش سلطه.
2- حق نارگیل خوردن را بدست بیاوریم، اما در مقابلش هزینه هم بدهیم. در این صورت همان کاری را انجام داده ایم که اون فرد می خواد.

شما چکار می کنید؟ چقدر حاضرید برای به دست آوردن حق نارگیل خوردن هزینه بدید؟

یه مثال دیگه:
اگه یه نفر شما رو از خوردن نخود منع کنه و بگه بیش از دو کیلو نخود حق ندارید بخورید، آیا شما دو کیلو نخود می خورید؟ خب اینطوری دل درد میگیرید. حالا اگر اون طرف بخواد شما دل درد بگیرید از این طریق به خواسته اش رسیده.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۵:۲۲, ۲۳/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/خرداد/۹۴ ۱۵:۴۰ توسط عمار94.)
شماره ارسال: #21
آواتار
نقل قول:- اولی: من اجازه نمیدم نخود بخوری.
- دومی: به لج تو هم که شده یک کیلو نخود می خورم.
- اولی: من بیشتر از یه کیلو نمی گذارم بخوری
- دومی: من دو کیلو می خورم تا چشت در آد.
- اولی: لوبیا نخور
- دومی: چی؟ الآن یک کیلو لوبیا می خورم.

.
.
.
-دومی: آخ دلم. درسته دلم درد گرفته ولی زیر بار زور نرفتم

خيلي خيلي معذرت ميخوام ولي اين حرفها بيشتر نشان دهنده ي افكار پريشان يا حتي شست وشوي مغزي تا يك منطق درست
نقل قول:مثلاً در سایت زیر گفته شده که که احداث نیروگاه دو واحد جدید بوشهر (جمعاً به ظرفیت 2000 مگاوات) 10 میلیارد دلاره:
هزينه ساخت هر نيروگاه 1000 مگاواتي هسته اي (ساخت + تخريب) حدود 5.2 مليارد دلاره پس تا اينجاش درسته !
اما در عوض نيروگاه هسته اي هزار مگا واتي سالانه حدود 30 تن اورانيوم غني شده نياز داره كه هزينه توليدش ميشه حدود 10 مليون دلار در سال.... اما شما برو پبرس نيروگاه فسيلي چقدر نياز به سوخت داره بعد اون رو ضرب در عمر مفيد يك نيروگاه (حدود 50 سال) بكن اون موقع متوجه ميشي كدومش از لحاظ اقتصادي به صرفه تره ! واصولا برق هسته اي ارزان تر از برق فسيلي هست به نقل از ويكي پديا : "خرج تولید الکتریسیته با نیروی هسته‌ای در سال ۲۰۰۷ حدود ۰٫۰۱۷۶ دلار برای هر کیلووات ساعت بود، در صورتیکه این مقدار برای ذغال سنگ، گاز طبیعی، و نفت بترتیب ۰٫۰۲۴۷ دلار، ۰٫۰۶۷۸ دلار، و ۰٫۱۰۲۶ دلار بود" البته منشا اصلي اين حرفها معلوم كجاست! نكته مهمتر عدم الودگي سوخت هسته ايه (متاسفانه يكي از نيروگاههاي فسيلي كشور تو شهر ماست وبه جرات ميتونم بگم الودگي زيست محيطي معضل ساده اي نيست كه از كنارش رد شد)

در مورد انرژي خورشيدي و بادي قطعا تو آينده تبديل به يكي از منابع اصلي توليد انرژي خواهد شد ولي امروزه اين انرژي ها در ابتداي را قرار دارند و نميتوان در مورد جايگزيني كامل با انرژي موجود به راحتي اظهار نظر كرد

****** اصلا فرض محال هسته اي رو بيخيال شديم با بازرسي از مراكز نظامي ميخوايد چه كنيد ؟ با اتهام حقوق بشري چه كنيد ؟ با اتهام حمايت از تروريسم چه ميكنيد؟؟؟ تيم مذاكره فعلي كه همه جوره باهاشون راه اومده پس چرا دارن دوباره پيله ميكنن ؟؟ گيرم بر فرض محال تر كدخدا راضي شد با داعش ميخواهيد چه كنيد؟ با تفكر تكفيري چه كنيد؟ با اسراييل چه كنيد ؟؟با گروهك هاي ضد انقلاب چه كنيد؟؟ به نظرت مثل يه مرد جلوي دشمن بايستي و با عزت زندگي كني بهتره يا هر بار يه جا وا بدي آخرشم بيافتي زير چكمه دشمن!!!***
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۵:۵۷, ۲۳/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #22
آواتار
یعنی میخوان که یه چیزی را به ما بدن در حالیکه همه چیز رو ازمون میگیرن و ما رو در دور تسلسل بیهوده گرفتار میکنن....برای سیاستمدارای خودشون که بازار داخلی کسادی دارن سفر و نشت جور میکنن و دیگر اقشار جامعه شون به کار و تلاش و پیشرفت مشغول میشن .... و ما رو که مکتب مون با مکتبشون نمی خونه و با سیاست های امپریالیستی اونا مخالفه سر کار میذان تا از هدف اصلی منحرف شیم و همه جامعه مون حساس شن رو بحث های سیاسی که دیگه وا ویلا....البته اونا راه های دیگه رو قبلا امتحان کردن و نتیجه تا حدودی گرفتن....ولی باید هوشیار بود و در این میان همه باید کار خودشون را انجام بدن و با هم برای هم تلاش کنیم..امیدوارم استراتژیست های کشورمون از مسایل ریز که مثل سنگ ریزه پا پیشرفت رو می لنگانند غافل نشن...چراکه انرژی هسته ای همان نیروی فعال و جوان کشور و پتانسل های فکری مون می باشند....اللهم عجل لولیک الفرج
۷:۲۸, ۲۵/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۵/خرداد/۹۴ ۷:۳۳ توسط افشین.)
شماره ارسال: #23
آواتار
(۲۲/خرداد/۹۴ ۲۳:۳۶)Mika نوشته است:  دیدید بعضی بچه ها رو می خوای به یه کاری وادار کنی باید از اونکار منعشون کنی؟ منظورم یه همچین حالتیه Wink

ما تو ایران انرژی خورشیدی داریم، انرژی هسته ای هم داریم و در کنارش ظرفیت برای کلی صنایع دیگه هم داریم. ما از همه غافل شدیم چسبیدیم به یکی. اون خارجیا دارن ما رو کنترل می کنن و وادارمون می کنند که بچسبیم به این یکی.

نمیدونم جنابعالی کی هستین و هدفتون چیه ولی حواستون باشه چه حرفی رو کجا میزنین
میدونین معنی این حرفتون چیه؟میدونین چه کسانی رو بچه خطاب کردین؟
امیدوارم این حرفتون نه از روی عمد بلکه بخاطر عدم شناخت باشه
۸:۵۱, ۲۵/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #24
آواتار
به نظر من این بحث بی فایده س. چون دارید بی دلیل پافشاری میکنید. حرفهاتون بیشتر کلی گوییه و دلیل و مدرک آنچنانی هم ندارید.
یاحق
۱۴:۲۲, ۲۵/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #25

نقل قول:اینکه الان انرژی هسته ای برای ما، در حکم نارگیله ؟!

دقیقا

من فكر مى كنم اين يك مسئله اى است كه طبيعتن بايد در يكسرى گروه هاى تخصصى مطرح شود. بگذاريد اول اينطور بگويم كه اين مسئله چيزى است كه مربوط به حوزه ى امور داخلى كشورها است، بنابراين هيچ كشورى نمى تواند براى كشور ديگرى تعيين تكليف بكند كه آيا كشورى بايد به سمت انرژى هسته اى برود يا نه و هيچ كشورى هم تا امروز اجازه از كشور ديگرى نگرفته براى اينكه اين كار را انجام دهد يا نه. اما متأسفانه در ايران مقوله ى انرژى هسته اى به سمتى رفته كه اصلن از مقولات فنى و علمى خارج شده و كاملن مسئله سياسى شده. بنابراين اگر ما مسايل سياسى را كنار بگذاريم و از بعد فنى و علمى وارد آن شويم و از نگاه يك فيزيكدان شاخه ى نظرى به آن بپردازيم، من به شخصه مخالف استفاده از انرژى هسته اى هستم، يعنى فكر مى كنم به نفع منافع ملى ما در درازمدت نخواهد بود، ضمن اينكه من از جايگاهى مي آیم كه مخالف استفاده از انرژى هسته اى در سراسر دنيا هستم و نه فقط ايران. اما مى خواهم چند مسئله را اينجا ذكر كنم كه شايد براتون جالب باشه و در يك مورد، بسيار كم راجع به آن شنيده ايد. اول اينكه ما در مورد داشتن ذخاير اورانيوم در كشور خودمون بسيار در وضعيت متوسط رو به پايينى قرار داريم. يعنى ما ذخاير اورانيوم زيادى نداريم و اورانيوم موجود هم از مرغوبيت خوبى برخوردار نيست. بنابراين كسانى كه انرژى هسته اى را با ملى شدن صنعت نفت قياس مى كنند، بايد توجه داشته باشند كه رفتن به سمت انرژى هسته اى يعنى رفتن به سمت صنعتى كه در درازمدت ما را وابسته به واردات اورانيوم از خارج از كشور خواهد كرد. ما ذخاير اورانيوم مان بسيار محدوداند، در اعماق زيادى نسبت به سطح زمين قرار دارند و در بهترين حالت از هفت تا چهارده سال مى توانند كفاف نيروگاه هاى هسته اى كشور را بدهند، بسته به اينكه چه تعداد نيروگاه هسته اى بسازيم. عمر متوسط نيروگاه ها چيزى بين سى تا چهل سال هستند كه چهل ساله هاش معمولن نيروگاه هاى آمريكايى، ژاپنى و يا آلمانى اند، بنابراين در مورد نيروگاه هايى كه با سبك روسى ساخته مى شوند، مى توان برآورد عمر مفيدشان را سى ساله فرض كرد. بنابراين حتا اگر ما عمر مفيد سى ساله را هم بگيريم، به نظر مياد كه ما از نظر تهيه ى اورانيوم غنى شده فقط به اندازه ى يك سوم عمر نيروگاه هامون مى تونيم به منابع داخلى خودمون تكيه كنيم و پس از آن هميشه ما براى تهيه ى اورانيوم به منابع خارجى متكى خواهيم بود و اونها هم هر زمانى که بخواهند ما رو تحت فشار قرار بدهند، به راحتى مى توانند از دادن اورانيوم به نيروگاه هاى ما خوددارى كنند و در اينصورت اهرم فشارى خواهند داشت بر روى كشور ما. دومين مسئله اين است كه من اصولن با نيروگاه هاى هسته اى در دنيا مخالفم، بخصوص نيروگاه هاى هسته اى كه به شكل سنتى در سراسر دنيا وجود دارند. اينها نيروگاه هايى هستند كه همچنان براساس اورانيوم ٢٣٥ غنى شده با غلظت پنج درصد كار مى كنند و اين نيروگاه ها الان عملن به سن بازنشستگى رسيده اند و نيروگاه هاى نسل جديدتر، بسيار پيشرفته تر و با امنيت بالاتر هستند و در نظر داشته باشيد كه مثلن نيروگاه بوشهر ميشه گفت گران قيمت ترين نيروگاه هسته اى در سراسر دنياست. حالا اين را در مورد سرانه ى مصرف انرژى ايران كه اعلام كرده اند ما چهل هزار مگاوات برق مصرف مى كنيم در نظر بگیرید يعنى ما در كشور به توليد چهل هزار ميليون وات نيروى الكتريسيته احتياج داريم. آنچه قبلن قرار بود از نيروگاه بوشهر به دست آوريم، فقط هزار و سيصد مگاوات بود و حالا شما حساب كنيد كه با توجه به شرايطى كه پس از انقلاب و آسيبى كه توسط جنگ به آن وارد آمد، الان اين نيروگاه در صورت راه اندازى قرار هست تنها هزار مگاوات انرژى به ما بدهد. اگر ما نياز به چهل هزار مگاوات نيرو داريم و قراره كه فقط يك چهلم آن توسط اين نيروگاه توليد بشه، ببينيد چه هزينه ى سنگينى مردم ما بايد بابت اين توليد متحمل شوند تا كمتر از دو و نيم درصد برق كشور به دست آيد. چيزى كه در اوايل كار بسيار گفته ميشد و به آن توجه نميشد اين بود كه با ساختن آن نيروگاه مشكل برق ايران حل خواهد شد و ما حتا مى توانيم نيروى برق صادر كنيم. من مى خواهم بگويم كه حتا در اين زمينه هم اطلاع رسانى نشده بود كه اين نيروگاه در بهترين حالت كمتر از دو و نيم درصد برق كشور را توليد و تأمين خواهد كرد. مسئله ى سوم و بسيار مهمى كه مى خواهم به آن اشاره كنم و فكر مى كنم در هيچ منبع رسمى تا حالا به آن اشاره نشده و الان هم با اتفاقاتى كه در فوكوشيما افتاد و همينطور چرنوبيل كه حتا مسئله ى انسانى داشت و زلزله هايى كه يكى از آنها اخيرن در هرمزگان آمد، خيلى جالب خواهد بود كه به يك داستان تاريخى بپردازم كه كمتر كسى راجع به آن خبر دارد و آن اينكه اتفاقن نيروگاه بوشهر در جايى ساخته شده كه سابقه ى زلزله هاى بسيار زيادى را داشته. در اسناد تاريخى كه به دست آمده جالبه بدانيد يكى از بزرگترين كارخانه هاى كشتى سازى انگليسی ها در همين بندر بوشهر و در نزديكى محل امروزى اين نيروگاه ساخته شده و از قضا زمانى هم كه شاه عباس تصميم مى گيرد كه با پرتغالی ها بجنگد، همين كشتی هاى انگليسى را از آنها اجاره مى كند براى حمله و راندن پرتغالی ها. در اين اسناد آمده كه اين كشتی ها براى اين ساخته مى شدند كه كالا به هند ببرند، از هند ادويه جات و زيورآلات قيمتى به آفريقا ببرند و از آفريقا با آن تجارت برده براى كشورهاى اروپايى و بويژه انگلستان انجام ميشده. در نوشته هايى كه از انگليسی ها باقى مانده، مى نويسند كه در بوشهر زلزله ى سهمگينى می آید كه شايد در مقياس امروزى قدرتى معادل شش يا هفت ريشتر داشته و آنچنان به اين كارخانه صدمه مى زند كه انگليسی ها از بازسازى و تعمير كارخانه منصرف مى شوند. شايد ما در ثبت و ضبط منابع تاريخى در مورد زلزله ضعيف باشيم اما حداقل يك سند بسيار قوى در اين زمينه به ما می گوید كه اين منطقه چنين تجربه اى را دارد و امكان آن نيز در آینده وجود دارد و ما مى دانيم كه زلزله ى که حدود يك سال پيش در آن منطقه آمد، ظاهرن صدماتى هم به اين نيروگاه زده. بنابراين مى خواهم بگویم، همه اينها را كه ما كنار هم قرار دهيم و بخواهيم يك برآوردكلى از قضيه داشته باشيم، من به شخصه به جاى صرف هزينه و بودجه بر روى چنين مسئله اى، تصميم خواهم گرفت كه به سمت انرژی هاى نوتر بروم و هنوز براى من جاى سئوال هست كه چرا شركت هاى نفتى و دست اندركار انرژى در دنيا تصميم گرفته اند كه به سمت انرژى هاى تجديدپذير و يا خورشيدى بروند و روى اينگونه انرژيها سرمايه گذارى كنند و چرا نرفتند به فرض روى ساخت ماشين هايى كار كنن كه با باتری هاى راديواكتيو كار كنند. با توجه به اينها، به نظر من اين روند نشان مى دهد كه انرژى آينده، انرژى هسته اى نيست، ضمن اينكه كل ذخاير اورانيوم ٢٣٥ موجود در دنيا در حدود صد سال بيشتر نيست. يعنى با توجه به عمر نيروگاه ها كه در اول اشاره كردم، كشورهاى دنيا تنها براى چيزى حدود دو يا سه دوره ى عمر مفيد نيروگاهى خود در دنيا ذخيره ى اورانيوم خواهند داشت و بعد از آن اصلن اورانيومى وجود نخواهد داشت كه بتوان از آن انرژى توليد كرد. در كنار تمام اين توضيحات شما مسائل سياسى را هم اضافه كنيد تا ببينيد، چه هزينه ى گزافى رو مردم ما دارند تحمل می کنند و براى چيزى كه از نظر من اصلن ارزشش را ندارد. (دکتر نیری)
۱۵:۲۳, ۲۵/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #26
آواتار
خب آدم میره میوه فروشی، طرف زور میگه یا گرون میده، نمیخره دیگه.

یا خودش میکاره یا از جای دیگه میخره.

اگر بحث مثلا هسته ای و ... است و میخواهید به اون بخش بکشید(سلاح نارگیلی!) خب وقتی خودمون شرایطش رو داریم ،خودمون هم درست میکنیم. (خودمون میکاریم)

اما اگر بحث صرفا نارگیله ، کسی تا حالا با نارگیل نخوردن نمردهBig Grin
۰:۳۶, ۲۶/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۶/خرداد/۹۴ ۰:۳۷ توسط میکا.)
شماره ارسال: #27
آواتار
(۲۵/خرداد/۹۴ ۱۵:۲۳)Islam نوشته است:  خودمون هم درست میکنیم. (خودمون میکاریم)
سلام اسلام جان
اگر منابع اورانیوم ایران تموم بشه، چطوری می تونیم اورانیوم تولید کنیم؟
اگر چند تا نیروگاه دیگه توسط روسهاساخته شد بدون اینکه دانش ساخت و تعمیر نیروگاه به ما منتقل بشه، چطور می تونیم از وابستگی به روسها رها بشیم؟
نظر دکتر احمد شبرزاد (استاد فیزیک دانشگاه شیراز) رو در این مورد می تونید در لینک زیر بخونید:

احداث نیروگاه‌های جدید هسته‌ای ما وابستگی مطلق به روسیه به بار خواهد آورد
۹:۱۰, ۲۶/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #28

کاربر گرامی نارگیل و نخود و .... بهانه است.
دنبال بهان هستند. به هر چیزی گیر می دهند.
ضمنا اسرائیل بمب اتم دارد. حالا ما نباید انرژی هسته ای داشته باشیم؟
فردا هم می گویید خودتان را خلع سلاح کنید. باید قبول کنیم؟
نخود بخورم یا نارگیل یا آناناس به هیچ کسی به خصوص آمریکا یا اسرائیل ربطی ندارد.
یا حق
۸:۱۷, ۲۲/شهریور/۹۴
شماره ارسال: #29
آواتار
سلام
اگه واقعا وقت گذاشتن رویه انرژیه خورشیدی و...سودمند تر یا بهتر از وقت گذاشتن رویه انرژی هسته ای بود پس چرا آمریکا یا همین100+5(بیانگر قدرت ایرانه ها:coolSmileدست گذاشتن رویه این انرژی واین مسئله لابد یه چیزی به ما از این انرژی بیشتر از سایر انرژیا میماسه
بذارید با مثال نخود ولوبیا و.. بگمBig Grin

اولی: ببین لوبیا هست نخودم هست
دوم:خب من نخود میخوام
اولی :نه نمیشه نخود نمیشه لوبیا رو بردار
دومی :ای بابا به توچه دلم نخود میخواد
اولی :نه نخود بخوری به ضرره لوبیا بخور
دومی :اگه لوبیا بخورم دهنت بسته میشه
اولی :بعید بدونم
دومی :پس من همون نخودمو میخورم چون جنابعالی کلا مشکل داریDodgy
گرفتین چی شد؟!Cool
۱۰:۰۴, ۲۲/شهریور/۹۴
شماره ارسال: #30
آواتار
(۲۲/شهریور/۹۴ ۸:۱۷)A.E نوشته است:  سلام
اگه واقعا وقت گذاشتن رویه انرژیه خورشیدی و...سودمند تر یا بهتر از وقت گذاشتن رویه انرژی هسته ای بود پس چرا آمریکا یا همین100+5(بیانگر قدرت ایرانه ها:coolSmileدست گذاشتن رویه این انرژی واین مسئله لابد یه چیزی به ما از این انرژی بیشتر از سایر انرژیا میماسه

سلام.
آمریکا اگه انرژی هسته ای رو انتخاب کرده هزینه اش رو هم داره که بپردازه از جیب و جون مردمش خرج نمیکنه!!!
ضمن اینکه همه ی کشورهای پیشرفته الان انرژی خورشیدی رو دارن و واقعا به کار میزنن و ازش استفاده میکنن.
انرژی هسته ای از ابتدای پیدایشش هم برای نشون دادن قدرت بلوک شرق و غرب به یکدیگر بود و دلیلی جز این نداشت!
اینکه آمریکا و شوروی انرژی هسته ای و متعاقبا بمب هسته ای رو انتخاب کردن فقط برای پیروزی در جنگ و به رخ کشیدن قدرت بود.
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا