کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

نظرسنجی: بنظر شما مسئله حجاب مهمتره یا اختلاس؟
حجاب
اختلاس

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بنظر شما مسئله حجاب مهمتره یا اختلاس؟
۱۳:۱۶, ۲۳/فروردین/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/فروردین/۹۵ ۱۳:۱۷ توسط Silence.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بنام تنهای تنهای تنها
سلام
با توجه به بحث های اخیر در باره مقایسه مسئله حجاب با اختلاس و فساد های ادراری و حکومتی در جامعه و همچنین توجه به صحبت های که شایعه شده آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد در این این باره زدن(اینجا بخوانید)جدا از بحث درست بودن یا نبودن این قضیه
بنظر شما در جامعه امروزی بحث حجاب مهمتره یا بحث فساد و اختلاس؟؟؟؟
لطفا دلایل خودتون رو هم بیان کنید.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۴:۰۸, ۲۳/فروردین/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/فروردین/۹۵ ۱۴:۰۹ توسط عدالت.)
شماره ارسال: #2
آواتار
به نام خدا

جفتش مهم است ولی شاید به نوعی اختلاس، بی حجابی هم به دنبال دارد چون یک عده میگویند: اختلاس را که نقش مستقیم با معیشت و اقتصاد و زندگی افراد جامعه دارد را ول کرده اند چسبیده اند به حجاب که نقش کمتری در اقتصاد مردم دارد !!!!!!!!!!!!!!!!!!

البته این را هم بگم بی حجابی از همان زمانی شروع شد که اختلاس و دزدی از بیت المال و آقازده محوری در کشور باب شد.
۱۴:۱۴, ۲۳/فروردین/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/فروردین/۹۵ ۱۴:۵۳ توسط غریب.)
شماره ارسال: #3

silence عزیز طرف صحبتم شما نیستی و فقط دارم به سوال تاپیک جواب میدم.
کلا این دو موضوع چه ربطی به همدیگه دارن من نمی دونم واقعا!! نمی دونم(شاید هم کامل آشکار باشه) کدام جریان این روزها داره این دو موضوع رو در کنار هم قرار میده تا به دنبال سوء استفاده از فضای جامعه باشه.
مگه حجاب و اختلاس با همدیگه منافات دارن که فقط بشه جلوی یکی رو گرفت و جامعه و دستگاه ها رو موظف کنیم دست به انتخاب یکی بزنن؟
هر دو ضرر دارن برای جامعه و ضررهاشون کامل با همدیگه فرق می کنه.
حجاب یک موضوع عینی هست و اگه تخلفی در قانون حجاب رخ بده کاملا مشهود در جامعه دیده میشه اما اختلاس با زیرکی و پنهانی و جعل کردن رخ میده. پس برخورد با اونها به یک اندازه راحت نیست.
دوم اینکه دستگاه هایی که متولی و مسئول پیشگیری از اونها هستن کاملا با همدیگه فرق دارن. مردم انتظار دارن چون معاونت بازرسی فلان بانک نتونسته متوجه فلان اختلاس بشه پس کل بدنه دولت و نظام مشکل داره و مردم اجازه دارن تو خیابون کشف حجاب کنن؟
ثالثا، اختلاس در نتیجه باند بازی های قوی رخ میده و گاهی برخورد با اون واقعا پیچیده و خطرناک میشه (حتی در سطح امنیت ملی) که کار رو سخت می کنه برای برخورد و مجازات. اما برای حجاب میشه با امر به معروف و نهی از منکر تاثیرگذار بود.
رابعا، خیلی از اختلاس ها در نهایت با برخورد قانونی و استرداد اموال بیت المال مواجه شدن اما چطور میشه تاثیرات سوء بی حجابی رو از ذهن و بطن جامعه برگرداند؟
من به حجاب رای دادم چون حداقلش اینه که نمی دونم کجا و چطوری داره یه اختلاس رخ میده و اموال بیت المال غارت میشه (و کاری هم از دست من ساخته نیست) اما درباره حجاب حقوق اجتماعی جلوی چشم همه داره نقض میشه (این دیگه خیلی زور داره).

در نهایت اینکه به نظرم برخورد ما با اختلاس گران اصلا حساب شده نیست. بجای مجازات باید اونها رو به عنوان ستون پنجم به آمریکا و اروپا بفرستیم تا اقتصاد اونها رو فلج کنن (واللللا)!!
۱۸:۵۷, ۲۳/فروردین/۹۵
شماره ارسال: #4
آواتار
جفتش مهمه...هرچی جای خودش...هر ناهنجاری تو جامعه ناهنجاری دیگه رو به دنبال داره و کاملا هم به نظر من بهمدیگه مرتبطن....حالا از نظر دینی اسمش گناهه از نظر اجنماعی ناهنجاریه و از نظر قانون بی قانونی...ولی اینکه به بهونه یکی اون یکی رو ول کنیم اشتباهه
۲۰:۰۸, ۲۳/فروردین/۹۵
شماره ارسال: #5

خداوند قوم حضرت شعیب (علیه السلام) را به خاطر کم فروشی عذاب نازل کرد
قارون را در زمین فرو کرد
ربا هم کسی که با خداوند می جنگد
مواظب باشیم
نان حلال باشد حجاب هم درست می شود
۲۲:۳۲, ۲۳/فروردین/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/فروردین/۹۵ ۲۲:۵۰ توسط Silence.)
شماره ارسال: #6
آواتار
سلام
بله حرف شما عزیزان کاملا درسته...قطعا هر دو مسئله در اسلام اهمیت فراوونی داره اما بعضیا ها در کشور اهمیتی به مسئله فساد نمیدن و این بده...

درسته که حجاب در قران اومده اما مسئله اقتصاد بنظر من اهمیت بیشتری داره چون خدا در قرآن با صراحت میگه کسی که ربا گرفته با خدا و رسولش اعلام جنگ کرده..این چیز ساده ای نیست...یعنی دشمن خدا و پیامبره..

فساد اقتصادی حتی میتونه از دلایل فساد اجتماعی هم باشه...اختلاس یک مقام مسئول یعنی خوردن حق صدها نفر و ضربه به اقتصاد کل کشور...
۰:۰۶, ۲۴/فروردین/۹۵
شماره ارسال: #7

نقش سیاسی حجاب توی ایران خیلی بیشتر از نقش دینیش هست. حجاب تبدیل شده به یک اهرم فشار برای کنترل ذهن مردم. اگه موضوع حجاب رو از ادبیات انقلاب حذف کنیم تقریبا 50 درصد از سخنرانی ها و مانورهای سیاسی و تبلیغاتی تعطیل میشه!
۰:۲۳, ۲۴/فروردین/۹۵
شماره ارسال: #8

(۲۴/فروردین/۹۵ ۰:۰۶)mohammadz نوشته است:  نقش سیاسی حجاب توی ایران خیلی بیشتر از نقش دینیش هست. حجاب تبدیل شده به یک اهرم فشار برای کنترل ذهن مردم. اگه موضوع حجاب رو از ادبیات انقلاب حذف کنیم تقریبا 50 درصد از سخنرانی ها و مانورهای سیاسی و تبلیغاتی تعطیل میشه!

حرف شما کاملا درسته. شاید دلیلش این باشه که فضای رسانه ها و فرهنگ سازی های غرب (چه برای کشور ما و چه سایر کشورهای مسلمان) بر روی حجاب و موضوعات مرتبط با اون متمرکز شده برای همین بخش زیادی از سخنرانی های داخلی شده بحث حجاب.
۱:۵۵, ۲۴/فروردین/۹۵
شماره ارسال: #9
آواتار
(۲۳/فروردین/۹۵ ۲۲:۳۲)Silence نوشته است:  سلام
بله حرف شما عزیزان کاملا درسته...قطعا هر دو مسئله در اسلام اهمیت فراوونی داره اما بعضیا ها در کشور اهمیتی به مسئله فساد نمیدن و این بده...

به نظرم این جمله میتواند محل شروع بحث باشد .
چه کسی در کشور به فساد مالی اهمیت نمیدهد ؟ بعد از معلوم شدن چه کسی میتوان روی چرایی آن هم بحث کرد .
اما یک نکته !
به نظرم همه در این تاپیک قبول داریم بدحجابی و فساد مالی بد است ، اما باید قبول کنیم جریان رسانه ای فاسد از هر دو بدتر است .
مثلا :
در کشور الف اختلاسی رخ میدهد ! قاعدتا این اختلاس پنهان است و کسی خبر ندارد . حاکمان کشور الف تصمیم میگیرند با اختلاس برخورد جدی کنند و بعد از کارهای جستجویی چند اختلاس گر را پیدا و بدون تعارف مجازات می کنند !
قاعدتا باید مردم کشور الف به خاطر رسوا کردن فاسدین خوشحالی و از این امر حمایت کنند !
اما پای جریان رسانه ای فاسد(که شاید خود جزیی از همان فساد اقتصادی هم باشد) باز میشود و کشف و برخورد با فاسد را که نشانه ی (عزم برخورد با فساد بود) طور دیگری نشان میدهد !
الان در کشور الف یک مثلث سه ضلعی (حاکم ، مردم بی بصیرت و رسانه ی فاسد ) شکل گرفته به نظرتان حکومت چه راهی دارد ؟
1.با عزم جزم تر فساد را کشف و رسوا کند (با مردم گول خورنده از رسانه فاسد چه کند )؟
2.بی خیال مبارزه با فساد شود (در این صورت کل سیستم خواهد پاشید )
3.به صورت پنهانی برخورد کند (در این صورت باز جریان رسانه ای فاسد وابسته کار خود را خواهد کرد و بعضا اصلا امکان برخورد پنهانی وجود ندارد)
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۹:۵۳, ۲۴/فروردین/۹۵
شماره ارسال: #10
آواتار
(۲۴/فروردین/۹۵ ۱:۵۵)عمار94 نوشته است:  به نظرم این جمله میتواند محل شروع بحث باشد .
چه کسی در کشور به فساد مالی اهمیت نمیدهد ؟ بعد از معلوم شدن چه کسی میتوان روی چرایی آن هم بحث کرد .
اما یک نکته !
به نظرم همه در این تاپیک قبول داریم بدحجابی و فساد مالی بد است ، اما باید قبول کنیم جریان رسانه ای فاسد از هر دو بدتر است .
مثلا :
در کشور الف اختلاسی رخ میدهد ! قاعدتا این اختلاس پنهان است و کسی خبر ندارد . حاکمان کشور الف تصمیم میگیرند با اختلاس برخورد جدی کنند و بعد از کارهای جستجویی چند اختلاس گر را پیدا و بدون تعارف مجازات می کنند !
قاعدتا باید مردم کشور الف به خاطر رسوا کردن فاسدین خوشحالی و از این امر حمایت کنند !
اما پای جریان رسانه ای فاسد(که شاید خود جزیی از همان فساد اقتصادی هم باشد) باز میشود و کشف و برخورد با فاسد را که نشانه ی (عزم برخورد با فساد بود) طور دیگری نشان میدهد !
الان در کشور الف یک مثلث سه ضلعی (حاکم ، مردم بی بصیرت و رسانه ی فاسد ) شکل گرفته به نظرتان حکومت چه راهی دارد ؟
1.با عزم جزم تر فساد را کشف و رسوا کند (با مردم گول خورنده از رسانه فاسد چه کند )؟
2.بی خیال مبارزه با فساد شود (در این صورت کل سیستم خواهد پاشید )
3.به صورت پنهانی برخورد کند (در این صورت باز جریان رسانه ای فاسد وابسته کار خود را خواهد کرد و بعضا اصلا امکان برخورد پنهانی وجود ندارد)
سلام عمار عزیز
بزار یک خاطره ای رو برات تعریف کنم
چند سال پیش درشهر ما یک اختلاس نسبتا بزرگی شد که چون شخصیت های مهمی هم بودند زیاد سر صدا نکردن...چند ماه قبل این اختلاس در جایی یادواره شهدا بود و چون سخنرانش آدم نسبتا مشهوری بود منم تصمیم گرفتم برم...متاسفانه این سخنران ما اون روز بخاطر یک حادثه ای پاش می شکنه و نمی تونه بیاد سخنرانی و این اتفاق درست روز یادواره رخ داد..
به همین دلیل کسانی که مسئول اجرایی بودن از یک مقام مسئول شهر خواستن بیاد سخنرانی کنه....
ایشون اومد و سخرانی کرد با یه چفیه دور گردنش...
خلاصه کنم تمام حرفش این بود که خواهر من شهدا خونشون برای حجاب تو ریخته شده پس حجابتو رعایت کن بعدش هم کلی خاطره از دوران جنگش گفت..منم وسط سخرانی پاشدم رفتم
چند ماه بعد خبرش اومد بیرون همین بابا چندین میلیارد اختلاس کرده و رفته اون سر دنیا داره به ریش ما میخنده...
(اگه بخوای میتونم جزئیات بیشتری تو پ خ در این باره بهت بدم)
از همون موقع بود که برای من سوال پیش اومد که واقعا برای بعضیا حجاب مهمتره یا اختلاس؟؟؟؟
مسئولین ما اونقدری که از خون شهدا برای حجاب مایه میزارن برای فساد هم میزارن؟
من شمال زندگی میکنم..تک تک مسئولین اینجا ویلاهایی دارن که نگو و نپرس...
همین عزیزانی که روز و شب دغدغه فرهنگی دارن ...
جالبه هر وقت کسی تو روستایی ویلایی میسازن چن روز بعد جاده های اون روستا آسفالت میشه!
.......
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا