کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برنارد لوییس طراح تجزیه کشورهای خاورمیانه
۱۸:۳۳, ۳/مهر/۹۶
شماره ارسال: #1
آواتار
«تفرقه بیانداز و حکومت کن» و یا «جدا کن و غالب شو»، این عبارت همواره در تاریخ بشر با نام لشکرکشان و جنگ‌طلبان بزرگ و قدرت‌های استعماری سلطه‌گر و انحصارطلب معادل بوده است. با نگاهی به تاریخ جهان می‌بینیم که همواره طبقه حاکم بر جهان این دستور کار مهم را مد نظر داشته و از طریق جداسازی و تجزیه سرزمین‌ها و قدرت‌ها به راحتی به فتح و غلبه بر آنان دست یافته‌اند. این طبقه در طول تاریخ در کشورهای مختلفی این نسخه را با موفقیت آزموده و هربار با کوله‌باری از تجربه‌های بیشتر بر شدت و وسعت اجرای این حکم استعماری افزوده‌اند.
در این برهه زمانی از تاریخ باز همین دستور کار است که برای خاورمیانه ملتهب از انقلاب های مختلف بر روی میز طبقه حاکم قرار گرفته است. دیگر حکام زورگوی پیر دست نشانده در خاورمیانه برای سلطه گران جهانی کاربردی ندارند و از سال‌ها قبل با پیش‌بینی این ناکارآمدی طرح جدیدی برای ثروتمندترین منطقه استراتژیک جهان اندیشیده شده است. از همین روست که می‌بینیم متعاقب انقلاب‌هایی که دنیای غرب آن را بهار عربی می‌خواند و سرنگونی دیکتاتورهای چندین دهه‌ای بلافاصله بخش «جدا کن» دستور کار قدیمی طبقه سلطه در غالب حرکات تجزیه‌طلبانه و استقلال‌خواهی‌ها شروع می شود تا راه رسیدن به بخش «غالب شو» هموارتر گردد.
[تصویر: %D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D9...-lewis.jpg]
امروز دستگاه تبلیغاتی و رسانه‌ای طبقه سلطه گر جهانی آوای جدایی طلبی را به وضوح از یمن، سوریه، پاکستان، لیبی، عراق، ترکیه و دیگر کشورهای اسلامی خاورمیانه و حوزه آن به صورتی تشدید شده به گوش جهانیان می‌رساند و شاهدیم که یک بار دیگر پس از جنگ جهانی دوم و تکه تکه کردن آخرین امپراطوری بزرگ اسلامی و غلبه بر آن بار دیگر در غالب طراحی های صهیونیستی به نام برنارد لوئیس و عملگی پادوی آن، نظام آمریکا، دنیای اسلام هدف نسخه پرنیرنگ دیگری از «جدا کن و غالب شو» قرار گرفته است. در این گزارش به شخصیت شناسی برنارد لوئیس و واکاوی طرح او می پردازیم.
برنارد لوئیس کیست؟
برنارد لوئیس در سال 1916 در لندن در یک خانواده متوسط یهودی متولد شد. برای تحصیلات به کالج ویلسون و پلی تکنینک وارد شد و دوره‌های عالی را در دانشگاه‌های لندن و پاریس گذراند. مدتی را در وزارت امور خارجه انگلیس در طی جنگ جهانی دوم در کمیته اعراب و انگلیس کار کرد. این کمیته یک آژانس امپریالیستی برای تضعیف دنیای عرب و حفظ چیرگی انگلیس بر آنان بود. مدتی نیز در دانشکده مطالعات آفریقایی و شرقی و به مدت سی سال در دانشگاه لندن تدریس کرد. او در سال 1974 از لندن به دانشگاه پرینستون رفت و در نهایت در سال 1982 شهروند آمریکا شد تا از نزدیک بتواند محتویات فکری طرح خود را به سیاستمداران آمریکایی انتقال دهد. لوئیس استاد بازنشسته دانشگاه پرینستون است که نزدیک به 20 هزار عنوان کتاب و مقاله درباره خاورمیانه و دنیای اسلام به رشته تحریر درآورده است.
او را تاثیرگذارترین تاریخ‌دانی می‌دانند که پس از جنگ جهانی دوم در مورد دنیای اسلام و خاورمیانه کار کرده است. تحقیقات و نوشته‌های او مرجع شناخت دنیای اسلام و تاریخ عرب برای اروپا و آمریکا بوده است. محافل علمی برنارد لوئیس را به عنوان یک کارشناس خبره تاریخ دنیای اسلام به خصوص ایران، ترکیه و اعراب می‌دانند. او از پیشروان مطالعات تخصصی در مورد تاریخ اجتماعی و اقتصادی دنیای اسلام بوده و اشراف عمیقی بر آرشیوهای امپراطوری عثمانی و تاریخ این آخرین امپراطوری مسلمین دارد. او در آثار خود ابایی از به تصویر کشیدن تاریخ شکوهمند و غنی دنیای اسلام قبل از دوران مدرنیته ندارد اما با شگردی توهین آمیز و شیطنتی ظریف سعی می کند این شکوه را نه از عقلانیت فیلسوفان و دانشمندان بزرگ علوم اسلامی بلکه منشا گرفته از دوره‌ای از تاریخ اسلام نشان دهد که صوفی‌گری و درویش مسلکی و دوری از دنیای واقعی رواج یافته بود. بدین ترتیب برنارد لوئیس در آثارش سعی در بزرگ جلوه دادن مقطعی از تاریخ مسلمین دارد که دنیای اسلام به انزواگرایی و ریاضت‌های صوفیانه و عرفان‌های بی‌خبر از اجتماع و سیاست روی آورده بود. مقطعی که سرآغاز افول تمدن اسلامی بوده است. لوئیس در آثار خود حمایت ‌های آشکاری از حملات صلیبی در طول تاریخ نشان می دهد و تاکید می کند که «عذر خواهی بابت این حملات یک حماقت محض است».
[تصویر: %DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%DB%8C%D9%87%D9...%D8%B3.jpg]
او همچنین در آثارش به گفتمان درونی دنیای اسلام در مورد چگونگی برخورد با تمدن غرب نیز پرداخته است. بخشی از تحقیقات او در مورد گروه های مخالف شکل گرفته در تاریخ جوامع اسلامی بوده و در مورد فرق مختلف دنیای اسلام نیز مطالعات ژرفی داشته است. رساله دکترای او به بنیان های اجتماعی ظهور فرقه اسماعیلیه اختصاص داشته است. همچنین وضعیت تاریخی و اجتماعی یهود در جوامع اسلامی از دیگر موضوعات مورد علاقه برنارد لوئیس بوده است.
تمرکز برنارد لوئیس در شروع تحقیقاتش بر تاریخ منطقه مهم شامات بود. پس از به وجود آمدن اسرائیل او مطالعاتش را بر روی تاریخ اجتماعی سیاسی و اقتصادی سرزمین‌های عربی در قالب امپراطوری عثمانی متمرکز کرد. بخش مهمی از این مطالعات کاوش چرایی و چگونگی از هم پاشیدن امپراطوری عثمانی بوده است. برنارد لوئیس هم «مشکلات داخلی» و هم «برنامه های غرب» را در تکه تکه شدن عثمانی دخیل می‌داند.
روابط بین اعراب و شوروی سابق که گاهی بر ضد اسرائیل تمام می شد از دیگر موضوعات مطالعه لوئیس بوده است. او در کتابی به نام سامی‌ها و ضد سامی‌ها که در سال 1986 چاپ شده است؛ تاثیر همکاری کمونیست‌ها و اعراب را بر اسرائیل بررسی کرده است. او سه کتاب مرجع در مورد اسلام و اعراب برای عموم مردم غرب نوشت. اعراب در تاریخ، 1950، خاورمیانه و غرب، 1964 و خاورمیانه، 1995. این کتاب‌ها به بیش از بیست زبان ترجمه شد و در نتیجه نام برنارد لوئیس را برای محافل دانشگاهی غرب به عنوان متخصص بلامنازع تاریخ اسلام و اعراب تثبیت کرد. او با سیاستمداران عالی‌رتبه خاورمیانه به خصوص در کشورهای ترکیه و اردن و نیز سران رژیم صهیونیستی دیدارهای متعددی داشته است.
آنچه که از این مقدمه بر می آید این است که برنارد لوئیس یک یهودی طرفدار اسرائیل است که دنیای اسلام و خاورمیانه را به خوبی می‌شناسد. سال‌ها در مورد تاریخ این منطقه مطالعه کرده و به آرشیوهای آخرین امپراطوری مسلمین دسترسی داشته و چگونگی اضمحلال آن و در نتیجه فراهم شدن امکان تاسیس کشور مجعول اسرائیل را دقیقا بررسی نموده است. علاقه او به موضوع تفرقه در دنیای اسلام و زمینه های آن از همین‌جا باید نتیجه‌گیری شود که رساله دکترای او مربوط به بررسی تکوین فرقه اسماعیلیه است که در نوع خود یکی از بزرگترین انشعاب‌ها و تفرقه‌های تاریخ امت اسلامی به شمار می رود. برنارد لوئیس بهتر از هر مستشرق دیگری تاثیر این تفرقه‌ها و جدایی‌ها را بر پیکره اسلام و مسلمین می‌فهمد. از همین روست که نتیجه یک عمر تلاش و مطالعه خود را در طرحی گردآوری کرده است که شاکله آن را بالکانیزاسیون خاورمیانه تشکیل می‌دهد. طرح او به دنبال استفاده از تجربیات تاریخی تفرقه‌افکنی عقیدتی در دنیای اسلام و تلفیق آن با تجربه تکه تکه سازی سرزمینی امپراطوری اسلامی عثمانی است تا به زعم خود یک بار برای همیشه به خنثی سازی مهمترین بخش از سرزمین‌های اسلامی، خاورمیانه، موفق شود.
طرح برنارد لوئیس
برنارد لوئیس برای اولین بار در نشست سال 1979 اعضای بیلدربرگ در اتریش در مورد طرح خود سخن گفت. او طرح خود را که شامل تجزیه کشورهای خاورمیانه از جمله ایران به کشورهای کوچک قابل مدیریت بود برای سران اقتصادی و سیاسی شرکت کننده در بیلدربرگ ارائه داد. در این طرح کشورهای خاورمیانه بر اساس بنیان‌های زبانی، نژادی و منطقه‌ای تکه پاره می‌شوند. بر اساس این طرح انگلیس باید از شورش های قومی اقلیت‌هایی مانند دروزی‌ها در لبنان، بلوچ‌ها، ترک‌ها و کردها در ایران، علوی‌ها در سوریه، عیسویان در اتیوپی، فرقه های مذهبی در سودان، قبایل عرب در کشورهای مختلف عربی، کردها در ترکیه و… حمایت کند. هدف این طرح تکه تکه کردن خاورمیانه و تبدیل آن به موزائیکی از کشورهای کوچک و ضعیف در حال رقابت با یکدیگر است تا از این طریق قدرت جمهوری‌ها و پادشاهی‌های فعلی تضعیف گردد.
[تصویر: %D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%AA%D8%AC%D8%B2%DB...%D9%86.jpg]
ایران در این طرح اهمیت فوق‌العاده استراتژیکی دارد. هرگونه تغییر در مرزهای جغرافیایی ایران به راحتی خواهد توانست کشورهای همسایه آن به خصوص عراق، ترکیه و پاکستان را به راحتی بی‌ثبات ساخته و به پیشرفت طرح برنارد لوئیس برای بالکانیزه کردن دنیای اسلام کمک بزرگی نماید. از این‌رو سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل برای پیش‌برد طرح لوئیس در ایران عملیات‌های سنگین و پرهزینه‌ای را انجام می‌دهند.
غول‌های آنگلو-آمریکن نفتی که از تجزیه ایران سود فراوانی خواهند برد از طرح لوئیس در مورد ایران حمایت می کنند. در واقع طرح تجزیه کشورهای خاورمیانه فقط به دنبال اهداف سیاسی نبوده بلکه نتایج اقتصادی بزرگی برای دنیای سلطه خواهد داشت که در دست گرفتن کامل جریان انرژی و چاه‌های نفت یکی از اصلی ترین اهداف آن است. از همین رو بالکانیزاسیون سرزمین‌های نفت خیز ایران در طرح لوئیس به عنوان یکی از اولویت‌ها آمده است. از اهداف دراز مدت دیگر می‌توان به حضور نظامی پنتاگون در دریای خزر و کنترل امنیت چاه‌های نفت اطراف آن و نیز مدیریت لوله‌های نفتی این دریا را می‌توان ذکر کرد.
[تصویر: %D8%AA%D8%AC%D8%B2%DB%8C%D9%87-%D8%AE%D8...%D9%87.jpg]
برنارد لوئیس معتقد است کشورهای عرب کنونی می توانند قابلیت تهدید منافع آنگلو-آمریکن را داشته باشند. به همین دلیل باید به دولت های قبیله ای ضعیف تقسیم شوند تا هم چپاول ثروت های طبیعی آنها راحت تر باشد و هم قابلیت تهدید را از دست بدهند. موفقیت طرح در تقسیم سودان و نیز ظهور تجزیه طلبی در کشورهای عربی که اخیرا انقلاب های موفق داشته اند همه می توانند به عنوان بخشی از پیشبرد طرح لوئیس ارزیابی شوند. سی آی ای به عنوان یکی از اصلی ترین مجریان طرح لوئیس به خصوص پس از سال 2005 به اقدامات خود در این زمینه افزوده است. حضور نظامی آمریکا در منطقه، اشغال افغانستان و عراق و ایجاد پایگاه های مختلف در کشورهای اسلامی خاورمیانه را می توان بخشی از اجرای طرح توسط آمریکا قلمداد کرد. شرط کنگره برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق مبنی بر تلاش دولت عراق برای به وجود آوردن سه واحد خودمختار در عراق از دیگر نشانه های قصد جدی آمریکا برای اجرای طرح لوییس می باشد.
بر اساس طرح لوئیس از سویی باید توسط اقدامات تبلیغی و رسانه ای به تحریک اقوام پرداخت و از سوی دیگر با جلوگیری از ایجاد فضای گفتگو بین حکومت ها و اقوام و ممانعت از به رسمیت شناخته شدن حقوق عادی و بین المللی اقوام توسط دولت های منطقه تنش را تا جایی افزایش داد که برای یک طرف غیر از استقلال خواهی و دست بردن به سلاح و برای طرف دیگر غیر از سرکوب و زندان راهی متصور نباشد.
لوئیس و سردمداران آمریکا
لوئیس از دهه هفتاد روابط صمیمانه‌ای با نومحافظه‌کاران آمریکا برقرار کرده بود و یکی از مهمترین مشاوران بوش پدر و بوش پسر محسوب می شد. وال استریت ژورنال در مقاله ای درباره برنارد لوئیس می‌نویسد:
برنارد لوئیس 90 ساله، مورخ برجسته خاورمیانه بسیاری از ایده ها و باورهای ایدئولوژیک دولت بوش در مورد خاورمیانه و جنگ علیه تروریسم را فراهم کرد. به طوری که می توان او را تئوریسن سیاست‌های سلطه و حاکمیت و دخالت آمریکا در منطقه خاورمیانه دانست.
در سال 1983 کنگره آمریکا با برگزاری نشستی با حضور برنارد لوئیس طرح او را تصویب کرد و دستور داد این طرح در سیاست استراتژیک آمریکا برای سال ‌های آینده گنجانده شود. او در طراحی استراتژی اشغال عراق مشارکت داشت و طبق افشای یکی از روزنامه های آمریکایی او پس از حادثه برخورد هواپیما با مرکز اقتصاد جهانی همراه بوش و چنی بوده و موضوع اشغال عراق و توجیهات این اشغال را از منظر جنگ تمدن‌ها و تروریسم اسلامی برای آنها مطرح کرده است.
منابع و ماخذ:

دوستانی که میگم هر قومیت اینو بخونن تا بدونن هر قومیت نظر چیه
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۸:۵۲, ۴/مهر/۹۶
شماره ارسال: #2

صبح بخیر

بله درسته برنامه سیاست انگلیس همینه وتا حالا هم موفق شده اما راه مقابله با این سیاست چیه؟

داشتن یک امپراطوری دینیه؟ اگر بود که حکومتهای اسلامی قبلی پاشیده نمیشد. در چنین حکومتهائی ستم وظلم عامل ایجاد یک کشور بزرگه .اساسا اسلام با کشور گشائی موافق نیست ودر غیاب امام معصوم حرامه پس چه باید کرد؟ تا اسیر اندیشه انگلیس نشویم؟ تنها استقلال قومیتها ومذاهبه ودرنهایت اگر مایل باشند تشکیل اتحادیه ویا کشور فدراله .مانند ایالات متحده واتحادیه اروپا که در اونها هم استقلال دینی است هم قومیتی است ودشمن نمی تواند از این جهت دیگر نفوذ کنه مثلا درعراق یک حکومت فدرال از سه منطقه شیعه نشین سنی عرب وسنی کرد تشکیل بشه این نظر بنده است
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۴۲, ۴/مهر/۹۶
شماره ارسال: #3
آواتار
(۴/مهر/۹۶ ۸:۵۲)mbanki نوشته است:  صبح بخیر

بله درسته برنامه سیاست انگلیس همینه وتا حالا هم موفق شده اما راه مقابله با این سیاست چیه؟

داشتن یک امپراطوری دینیه؟ اگر بود که حکومتهای اسلامی قبلی پاشیده نمیشد. در چنین حکومتهائی ستم وظلم عامل ایجاد یک کشور بزرگه .اساسا اسلام با کشور گشائی موافق نیست ودر غیاب امام معصوم حرامه پس چه باید کرد؟ تا اسیر اندیشه انگلیس نشویم؟ تنها استقلال قومیتها ومذاهبه ودرنهایت اگر مایل باشند تشکیل اتحادیه ویا کشور فدراله .مانند ایالات متحده واتحادیه اروپا که در اونها هم استقلال دینی است هم قومیتی است ودشمن نمی تواند از این جهت دیگر نفوذ کنه مثلا درعراق یک حکومت فدرال از سه منطقه شیعه نشین سنی عرب وسنی کرد تشکیل بشه این نظر بنده است

با تشکر از تحلیل گر مسائل مجعول و مجهول
یکی از راه هاش ، درک و بالا رفتن فهم افرادی مثل ...

شما با حکومت دینی مشکل داری ؟ پس چرا میگی که حکومت مهدوی و ... ؟ اون جکومت از نگاه شما ایا غیر دینی هست ؟

علت سقوط اون حکومت ها رو ریشه ای ببین گرامی .
جان Surprise
(۴/مهر/۹۶ ۸:۵۲)mbanki نوشته است:  اساسا اسلام با کشور گشائی موافق نیست ودر غیاب امام معصوم حرامه پس چه باید کرد؟
دوستان به این حرف هرکی خواست پاسخ بده . من اگه بخوام بگم ایشون تخریب میشه .
فقط همینقدر بگم ما با لشکرکشیهای خلفای ... مخالف هستیم چون مشروعیت نداشتن . اگر امیرالومنین بودن حتی ممکن بود بدون لشکر کشی و با فتح قلوب ، کشورها اسلامی میشدن .

اینهم نوعی کشور گشایی هست .
کلا شما چرا با حکومت های دینی مشکل داری جناب ؟
(۴/مهر/۹۶ ۸:۵۲)mbanki نوشته است:  تنها استقلال قومیتها ومذاهبه ودرنهایت اگر مایل باشند تشکیل اتحادیه ویا کشور فدراله
گرامی ، اگه یه منطقه مثلا مسیحی خواست به اسلام روی بیاره ، به عقیده شما نمیتونه ؟
(۴/مهر/۹۶ ۸:۵۲)mbanki نوشته است:  مانند ایالات متحده واتحادیه اروپا که در اونها هم استقلال دینی است هم قومیتی است ودشمن نمی تواند از این جهت دیگر نفوذ کنه مثلا درعراق یک حکومت فدرال از سه منطقه شیعه نشین سنی عرب وسنی کرد تشکیل بشه این نظر بنده است
و این عبارت رو میخوام ازش اینجا کمک بگیرم برای پاسخ یکجا
(۳/مهر/۹۶ ۲۳:۱۱)mbanki نوشته است:  پاسخ :بله چه ایرادی داره ؟ الان 51 کشور در آمریکا جمعند مشکلی هست؟ 40 کشور دراتحادیه اروپا هستند ایرادی داره ؟ هروقت هم میخواهند میان بیرون . نه اینکه مانند ما شرقی ها بازور سرنیزه بهم بچسبیم
فردی که دنبال پان های مختلف هستی تا بکوبی . گرامی 51 کشور ؟ بعد این 51 کشور که شدن یک کشور برای خودشون قانون اساسی دارن ؟ و یا اون 40 کشور بول شما در اروپا یک کشور محسوب میشن ؟ اخه ادم چقدر باید ....

اون 51 کشور پایتحتشون کجاست ؟ الان مثلا کشور واشینگتن و واشنگتن دی سی و کنتاکی و حتی کانزاز و فلوریدا و .... پایتختشون کجاست ؟
Dodgy
ریس جمهور هر کشور _ از 51 کشور _ کیه ؟ ایا غیر از یک نفر ؟ چرا این 51 کشور استقلال کامل ندارن ؟ مثلا چرا کشور میسوری برای خودش نمیره کمک کنه به مثلا y ؟

گرامی تو مو میبینی و اون که بهت برگه میده بیای اینجا نگارش کنی پیچش مو و ما هم اون ریشه مو .

عراق سیستم فدرال خود را در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۵ تصویب کرد و رسماً به منطقهٔ
کردستان
به عنوان اولین منطقه فدرال رسمیت بخشید
که اکنون دارای چهار استان به نام‌های هه ولیر، دهوک، سلیمانی و هه له بجه می‌باشد.
Iraq adapted a federal system on 15 October 2005, and formally recognized the
Kurdistan Region
as the country's first and currently only federal region. See Constitution of Iraq for more information regarding Iraq's method of creating federal entities.

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۵:۱۴, ۴/مهر/۹۶
شماره ارسال: #4

دوست عزیز
فعلا که همه پرسی انجام شد ومنتظر میمونیم تا ببینیم چه درپیشه اگر کشورهای ایلات متحده در آمریکا واروپا با هم کنار آمده ومیسازند اما ما نمیتوانیم اشکالش رو درجای دیگری باید جست نه در استقلال وفدرالیسم
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۱۰, ۴/مهر/۹۶
شماره ارسال: #5
آواتار
(۴/مهر/۹۶ ۱۵:۱۴)mbanki نوشته است:  دوست عزیز
فعلا که همه پرسی انجام شد ومنتظر میمونیم تا ببینیم چه درپیشه اگر کشورهای ایلات متحده در آمریکا واروپا با هم کنار آمده ومیسازند اما ما نمیتوانیم اشکالش رو درجای دیگری باید جست نه در استقلال وفدرالیسم

Big Grin فقط همین .
وقتی سطحی نگاه کنی میشی همین .
Cool
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱:۰۶, ۵/مهر/۹۶
شماره ارسال: #6
آواتار
به نظر من ایران هم به شدت در معرض تجریه شدنه
نابرابری زیادی بین پایتخت و سایر استان ها به خصوص استان های مرزی

واقعا مسئولین ما بد کار کردند تو همه چیز و اقتصاد ایران هم واقعا داغونه و نمیشه به شهرهای مرزی حق نداد. در حقشون واقعا اجحاف شده باید هر چه زودتر کارهای اساسی صورت بگیره که فردا دیر نشه!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲:۰۴, ۶/مهر/۹۶
شماره ارسال: #7
آواتار
در چمنزاری
دور از دهکده، سه گاو
و یک شیر با هم زندگی می‏کردند. یکی از گاو
ها حنایی بود، یکی سیاه و دیگری سفید با این که شب و روز شیر به فکر خوردن گاو
ها بود؛ ولی چون آنها سه گاو بودند، او جرات نمی‏کرد به سراغشان برود و شکارشان کند. این بود که خوب فکر کرد تا راهی پیدا کند...
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  تجزیه و تحلیل تئوری داروین حقیقتجو 22 2,914 ۶/مهر/۹۶ ۸:۴۴
آخرین ارسال: vahrakan
  "یارپا" از تجزیه و تحلیل تا کنترل مغز انسان saeed khan 0 907 ۲۲/آذر/۹۱ ۱۴:۴۶
آخرین ارسال: saeed khan
Exclamation پروژه تجزیه کشور های اسلامی جدی است !! خاک 5 2,659 ۲۳/فروردین/۹۱ ۱۷:۱۷
آخرین ارسال: خاک
  اصلا کشورهای عربی به ما چه؟؟ mehryas 6 1,581 ۴/بهمن/۹۰ ۲۱:۳۲
آخرین ارسال: fire man

پرش در بین بخشها:


بالا