کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دمشق سقوط خواهد کرد و وقوع تنش داخلی در ایران قطعی است
۲۱:۳۳, ۱۴/آذر/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۵/آذر/۹۶ ۱۱:۵۸ توسط -Ali-.)
شماره ارسال: #1
آواتار
آخرالزمان و ظهور در گفتگوی علامه کورانی با فردا:
دمشق سقوط خواهد کرد و وقوع تنش داخلی در ایران قطعی است/ حدیثی با عنوان سید خراسانی نداریم!/ وهابیت تا ۱۰ سال آینده نابود می‌شود

سرویس فرهنگی فردا؛ محمد نگینی: علامه کورانی از معدود علمایی است که به صورت تخصصی در زمینه مسائل تاریخ اسلام به پژوهش پرداخته است. از جمله تخصص ایشان مسائل آخرالزمان و علایم ظهور است. وی از موسسین حزب الله لبنان بوده و در زمان جنگ ایران و عراق حضور داشته، و تاثیر مستقیمی در به راه اندازی صنعت موشکی ایران داشته است. گفتگویی خواندنی در خصوص علایم ظهور و نقش ایران در ظهور امام زمان را با ایشان در پیش رو خواهید خواند؛ و بررسی احادیث در خصوص ویرانی تهران در آخرالزمان و بحث سید خراسانی و یمانی و سفیانی در تحولات قبل از ظهور از جمله مباحث این گفتگو بوده است.فردا: به سراغ بحث اصلی مان برویم که در خصوص شبهات پیرامون امام زمان است. سروش معتقد بود که بحث ولادت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را عده‌ای از شیعیان سیصد سال بعد از حضرت حجت جعل کردند؛ و اصلا ایشان به دنیا نیامده اند.

من خنده ام می‌آید. آقای سروش را از خیلی وقت پیش می‌شنامس. در لندن در سال ۱۹۷۴ حدودا می‌شناختم. در یک انجمن طلاب شیعه در لندن دعوت شدیم برای کنفرانس سالیانه شان و او هم آنحا حضور داشت.

آقای سروش اهل خبره در علم اسلامی نیست. خودش اصلا احادیث امام مهدی را با دقت نخوانده است. اگر هم بخواند خیلی نمی‌فهمد. احادیث فارسی را بیشتر خوانده است. به زبان عربی تسلطی ندارد. حتی تسلطش به انگلیسی ضعیف است. بعد‌ها فرانسوی‌ها و دانشگاه سوربونی به او دکتری دادند.

من یک مقاله‌ای به زبان عربی دارم که خواهش می‌کنم این را ترجمه کنید؛ که اصل روشنفکری حرکت فرانسویاست برای تخریب اسلام. اگر کسی بخواهد دین جدیدی تاسیس کند فرانسوی‌ها به لندن می‌فرستند. مانند بهایی، بابی و ... . انگلیسی‌ها اگر ببینند کسی بخواهد کار فرهنگی ضد دین بکند آن فرد را به دانشگاه سوربون فرانسه می‌فرستند.

پرفسور رشید بن عیسی متفکر بزرگ که در یونسکو حضور داشت به من گفت: از سروش پرسیدم شنیده ام که در تهران افکاری را مطرح کرده اید از جمله صراطات مستقیم، دین منهی روحانیت و شبهات در پیرامون امام مهدی؟ و به سروش گفت: من می‌دانم چه کسی دکتری به شما داده است؛ و کسی که به شما دکتری داده است شاگرد فلان دکتر بوده است. وقت می‌گیرم در حضور شما و می‌رویم پیش استاد استاد شما، و در حضور شما ثابت می‌کنم کسی که به شما دکتری داده است علم ندارد و غرض سیاسی دارد. به سروش گفتم حاضرید پیش ایشان برویم؟ گفت: بله. وقت گرفته شد، ولی سروش نرفت.

آقای سروش شکلی هستند، محتوایی ندارند. احادیث را نخوانده اند.

فردا: احادیث ولادت حضرت حجت تاریخ صدورش به زمان ولادت حضرت مقارن هست؟

اصلا ایشان احادیث را ندیده اند. اگر هم ببیند شاید نصف آن حدیث را بتواند درک کند. فهم عربی سروش همانند فهم عربی بنی صدر هست.

زمانی بنی صدر در همین فیضیه آمد و سخنرانی کرد. گفت: قال الله تعالی: و لا تَقِف ما لیس لک به علم. تّقفُ به معنی تبعیت هست. از مصدر قّفی می‌آید. ولی بنی صدر خواند ولا تّقِف به معنی متوقف نشدن خواند. بنی صدر این آیه را به این مضمون معنی کرد: اگر علمی ندارید متوقف نشوید.

این اشتباهاست. معنی صحیح این هست اگر علم ندارید پیروی نکنید.

این‌ها عربی نمی‌فهمند. سروش از همین نوع هست. نه علم تاریخ، نه علم رجال، نه علم حدیث و نه علم کلام را نمی‌داند. همین ادعا در خصوص جعل احادیث امام زمان را که مطرح می‌کند در جواب ایشان می‌گوییم اقای محترم شما همین کتاب معجم امام زمان را خوانده اید؟ می‌گوئید برای من اثبات نشده است امام زمان به دنیا آمده است. خیل خب ۵۰ حدیث صحیح در همین کتاب هست که سندش با بررسی راویان حدیث بررسی شده است. الان ۲۰۰ نفر از علمای اهل سنت هم معتقد به ولادت حضرت حجت هستند. نظراهل سنت را دیدی؟

شما مدعی عرفان و صوفی گری هستید. خب می‌دانید آقای شعراوی استاد ابن عربی قائل امام زمان با همین نسب هستند؟ در کتاب شعرانی هم هست. سروش نمی‌بیند و نمی‌خواند. چرا که اهل هوا و هوس است. سروش از نظر علمی تبل تو خالی است.

وقتی در قم با یکی از علما می‌خواست مناظره کند من گفتم به جای ایشان حاضرم مناظره کنم.

زمانی در لندن در یک مناظره‌ای نشستیم و گفت: می‌توانیم نماز جمعه را به جای روز جمعه در روز چهارشنبه بخوانیم، این یک امر اعتباری از طرف خداوند نیست، بلکه به بندگان موکول شده است.

من در جواب گفتم این حرف‌ها را وهابی‌ها در دهان شما قرار داده اند؛ و اصل این صحبت هم در حمایت و دفاع از معاویه است که معاویه روز چهارشنبه نماز جمعه را خواند.

خب این نظرات معاند آمیز باعث شد که غربی‌ها از امثال سروش خوششان بیاید؛ و غربی‌ها گفتند می‌توانیم تکانی به مبانی اسلامی بدهیم.

سروش هوس جدید دارد که سخن جدید بگوید. به رشید بن عیسی گفتم جدیدترین نظریات دینی که دانشگاه سوربون مطرح کرده است چیست؟ گفت: ۲۰ نفر از همین اساتید سوربونی، جدیدا نامه‌ای به پاپ نوشته اند که دینی می‌خواهیم که حرم در داخل آن نباشد. من گفتم چرا این طرز تفکر وجود دارد؟ مانند این است که بگوییم قوانین راهنمایی و رانندگی باشد، ولی بدون تابلو‌ها و چراغ راهنمایی و رانندگی. خب حرم وقتی نباشد همین است. گفتم چرا این نظر را داده اند. گفت: علتش این است که می‌خواهند محرمات دین از بین برود. برای همین رسما از پاپ تقاضا کردند. این حرکت سوربون و افکار سروش یک پشت صحنه‌ای دارد که باید آن را دید. مثلا می‌گوید اسلام منهی روحانیت. خب مگر می‌شود گفت: قانون منهی مجریان و متخصصین قانون و دادگاه ها؟ آیا می‌توانیم بگوئیم ماشین می‌خواهیم تعمیر کنیم بدون رفتن پیش متخصص و مکانیک؟

فرض کنید یک استاد دانشگاه در لندن مسلمان می‌شود، خب وقتی می‌خواهد قوانین اسلامی را یاد بگیرد باید برود پیش امثال سروش و اسلام را از او یاد بگیرد؟ یا باید پیش متخصصین دین و علما برود؟

فردا: سید کمال حیدری در صحبتی خطاب به علما مدعی شده اند که برای اثبات ولادت امام زمان فقط سه حدیث صحیح السند هست؛ و بقیه احادیث ضعیف السند هستند.

نه این حرف درست نیست. در کتاب فرهنگ موضوعی امام مهدی، قسمت احادیث سند الصحیح در خصوص ولادت حضرت حجت است. ما به ایشان می‌فرماییم این احادیث را بررسی کنید و اصلا مطالعه کردید؟ بیشتر از ۵۰ حدیث و بیش از ۲۰۰ نفر از علمای اهل سنت که ولادت حضرت حجت را شهادت می‌دهند.

فردا: یکی از اصلی‌ترین اختلافاتی که میان اهل سنت و شیعه در خصوص امام زمان هست همین موضوع ولادت هست؛ که آیا اصلا امام زمان به دنیا آمده اند یا خیر؟

ببینید وعده قیام جهانی حضرت حجت و تشکیل حکومت جهانی و ظهور حضرت عیسی توسط پیامبر روایت شده است و مورد اتفاق شیعه و سنی هست. فقط اینکه برخی از اهل سنت می‌گویند نمی‌دانیم متولد شده است یا نه، برخی از اهل سنت معتقدند متولد شده و فرزند امام حسن عسگریاست، و اغلب شان هم می‌گویند که متولد نشده است.

اصل موضوع تشکیل حکومت اسلامی و قیام، اما زمان و نزول حضرت عیسی قطعی است. فقط اختلاف در به دنیا آمدن یا نیامدن حضرت هست.

خب اصلا این مسئله‌ای نیست که در به دنیا آمدن یا نیامدن حضرت متوقف بشود. خب شما نسبت به حکومت عدل الهی که قطعی است تبلیغ بکنید.

۹۰ درصد احادیث امام مهدی مشترک بین شیعه و سنی است؛ و همه معتقدند که حرکت حضرت از مکه به مدینه و عراق و دمشق است.

فردا: در یکی از کتاب‌های تان نوشته اید که معلوم نیست ایران می‌آیند یا خیر؟

من حدیثی ندیده ام که در آن روایت شده باشد که حضرت به ایران تشریف می‌آورند. ولی این مسلم است که عمده یاران حضرت ایرانی اند؛ و فرمانده کل قوای حضرت ایرانی هست. خب این مسئله‌ها متفق القول هست که حضرت می‌آید. خب آقایان اهل سنت بیایند و این را نقل کنند. امید بدهند به مردم در خصوص تشکیل حکومت جهانی امام زمان. اختلاف فقط در متولد شدن یا نشدن است. سنی‌ها می‌گویند بعد‌ها به دنیا خواهد آمد. ولی خب اشتراکات زیادی هم وجود دارد. وضعیت ظاهری حضرت، ابرو، نحوه قیام، حرکت از مکه به عراق و دمشق و بسیاری از امورات دیگر مشترک است. چرا مژده نمی‌دهید که حضرت روزی خواهند آمد و امید به مردم نمی‌دهید؟ به این ملتی که غربی‌ها همیشه به سرشان می‌زند مژده بدهید. امید بدهید.

فردا: مشخصات کلی سید خراسانی که در روایات آمده است چیست؟

اصلا روایتی تحت عنوان سید خراسانی ما نداریم. فقط خراسانی در روایات آمده است؛ و خراسانی یعنی حاکم ایران. لازم نیست حتما اهل ایران باشد. مثل یمانی حاکم یمن. خراسانی حاکم یمن. روایت قطعی داریم که اهل سرزمین مشرق و اهل ایران اولین قومی هستند که زمینه ساز ظهور حضرت مهدی هستند. قیام ایرانی‌ها در احادیث شیعه و سنی قطعی هست. حدیث قیام پرچم‌های سیاه از سمت خراسان، قبل از ظهور امام زمان قطعی است و صحیح السند هست. اما وهابیت آن را مصادره به مطلوب کرده اند. گفتند این روایت صحیح است، ولی منظور ایران نیست، منظور از خراسان افغانستان است و پرچم‌های سیاه هم یعنی طالبان؛ و بعد هم دیدید پرچم‌های داعش را هم سیاه قرار دادند.

مراحل مختلفی در قیام ایرانیان طی خواهد شد. سلاح به دوش می‌گیرند، ولی نمی‌جنگند. سلاح به دوش می‌گیرند که بگویند ما قدرت نظامی داریم؛ و بعد‌ها با غربی‌ها هم جنگ خواهند کرد. در سال ظهور حضرت داخل ایران اختلاف می‌شود؛ و در ایران دو دستگی ایجاد می‌شود؛ و این قطعیاست. یک گروه می‌گویند پرچم حکومت ایران را به امام زمان می‌دهیم، ولی عده‌ای مخالفت می‌کنند. یاران خراسانی پیروز خواهند شد. البته توسط آذربایجانی‌ها به پیروزی می‌رسند. امام صادق می‌فرماید: اگر آذربایجانی‌ها قیام کردند پیروز می‌شویم و قیام قبل از ظهور تحقق می‌یابد. در نهایت یاران خراسانی پیروز می‌شود. خراسانی یعنی حاکم خراسان. سید هم هست.

یمانی هم هفت ماه قبل از ظهور حضرت حاکم یمن می‌شود و یمانی نماینده خاص امام زمان هست. سفیانی هم حاکم سوریه می‌شود و ما سوریه را قطعا از دست می‌دهیم. ولی خدا یمن را به ما خواهد داد. سید حسن نصرالله به من پیغام فرستاد که در برنامه‌های تان مراعات بشار اسد را بکنید. گفتم ما غیر از خوبی نمی‌خواهیم، ولی وقتی از سفیانی سخن می‌گوئیم باید بگوئیم که هفت ماه قبل از ظهور امام زمان سفیانی حاکم سوریه می‌شود. ما خواستار ظهور حضرت هستیم، و خدایی نکرده نمی‌خواهیم به بشار اسد لطمه‌ای بزنیم. سفیانی که دشمن سرسخت امام زمان هست فقط یک سال در سوریه حکومت می‌کند.

فردا: خصوصیات سید خراسانی را بفرمایید.

اصلا در روایات خصوصیاتی در مورد خراسانی نداریم.

خراسانی بعد از ظهور حضرت، خدمت امام زمان می‌رود و امام ایشان را به عنوان حاکم ایران منسوب می‌کند؛ و شعیب ابن صالح هم فرمانده نیرو‌ها می‌شود.

در مورد شعیب ابن صالح هم که از راویان اهل سنت نقل شده است دروغ‌های فراوانی بعضا دیده می‌شود. نمونه ش. کتاب الفتن هست که متعلق به نعیم بن حماد که هم عصر امام رضا هست، ولی پر از روایات ضعیف است.

باید برای روایات اهل بیت به سراغ منابع معتبر برویم از جمله شیخ صدوق، شیخ طوسی، شیخ کلینی، و کافی؛ لذا در خصوص صفات سید خراسانی اصلا چیزی نداریم. فقط اسم خراسانی به عنوان حاکم ایران است و بیشتر از این نیامده است.

فردا: در صحبتی گفته بودید که بعید نیست رهبر معظم انقلاب خراسانی معروف در روایات باشد.

به عنوان امید می‌توان گفت. ولی به صورت قطعی نمی‌توان گفت. چرا که اگر قطعی بگوئیم رهبری سید خراسانیاست توقیت (تعیین وقت برای ظهور) می‌کنیم. یعنی امام زمان در زمان حیات مقام معظم رهبری ظهور خواهند کرد؛ و این کار درست نیست چرا که از توقیت در روایات نهی شده است.

حتی در خصوص شعیب ابن صالح هم دروغ زیاد گفته می‌شد. به علی شمخانی می‌گفتند این همان شعیب ابن صالح است، چون پدرش صالح هست. من می‌گفتم که این اسمش علیاست شعیب نیست.

فردا: در برخی روایات آمده است، در آخر الزمان ویرانی در تهران قطعی خواهد بود.

ابدا درست نیست. چه کسی چنین ادعایی را مطرح کرده است؟

فردا: در کتاب بحار الانوار نقل شده است.

بحار یعنی دریا. همه چیز در آن هست. بحار الانوار از نظر تحقیقی منبع حساب نمی‌شود. منابع معتبر تاریخی ما کتاب‌هایی همچون طبری، بلاذری، ابن مسعود، تفسیر قمی، تفسیر طوسی، بخاری، مسلم هستند. اما بحارالانوار احادیث صحیح و غیر صحیح را جمع کرده است.

ببینید احادیث ویرانی ایران از سوی اموی‌ها جعل شده است. در اصل امیرالمومنین فرمود:: پسرم مهدی دمشق را ویران خواهد کرد. در جواب این حدیث اموی‌ها نوشتند بغداد، کوفه و ری ویران خواهد شد. این جواب حرف امیرالمومنین هست. دروغ‌های اموی زیاد هست؛ و نمی‌توانیم قبول کنیم. مگر اینکه سندی بیاید که واقعا اهل بیت گفته باشند.

فردا: برای زیر سوال بردن نظام جمهوری اسلامی عده‌ای به روایاتی استناد می‌کنند که قیام قبل ظهور را به هر گونه‌ای که باشد طاغوتی می‌داند. آیا واقعا چنین احادیثی وجود دارد؟

۱۷ روایت صحیح السند در رسائل در حرمت قیام قبل از ظهور امام زمان آمده است؛ و می‌گوید هر پرچم قبل از ظهور حضرت قیام کند طاغوت است.

امام خمینی این حدیث را تفسیر کردند؛ و گفتند که پرچم مقابل قیام حضرت، طاغوت محسوب می‌شود. نه قیامی که در راستای ظهور حضرت باشد؛ لذا قیام امام خمینی در خط ظهور است؛ و این مسئله تابع تقلید مجتهدین است.

بعضی از مراجع از جمله رهبر انقلاب حتی در مسئله معتقدند که ولایت مطلقه فقیه هستند و برخی نیز مثل آقای سیستانی و آقای خوئی می‌گویند خیر. ولی رابطه علما با هم بهترین رابطه است؛ و این اجتهاد است؛ و فقه شیعه وسعت برای نظرات مختلف دارد.

فردا: حدودا ۲ سال پیش رهبر معظم انقلاب گفتند که ان شا الله تا ۲۵ سال آینده اسرائیل نابود خواهد شد. نظر حضرتعالی در خصوص این مطلب چیست؟ و آیا تصور می‌کنید ارتباطی به علایم آخرالزمانی دارد؟

من خیلی با این مطلب رهبری موافقم؛ و تمایل دارم بین حزب الله و اسرائیل جنگ صورت بگیرد. معتقدم اگر الان جنگ صورت بگیرد در عرض یک هفته اسرائیل آتش بس اعلام می‌کند؛ و الان شرایط ما خیلی خوب است. حتی این را به سید حسن نصرالله هم گفته ام.

حتی ببینید پیش بینی می‌شد داعش ۳۰ سال حداقل در عراق بماند، ولی دیدیم که چه شد.

حتی معتقدم وهابیت در عرض ۱۰ سال از بین می‌رود. چراکه در روایات داریم در عربستان خلا سیاسی رخ می‌دهد و این علامت ظهور است. حرف رهبری هم با استناد به بینش سیاسی و روایت هست؛ و من به این مطلب اضافه می‌کنم که وهابیت هم در عرض ۱۰ سال ان شا الله از بین خواهد رفت.

فردا: حجت الاسلام پناهیان به صحبتی از شما استناد کرده اند و گفتند که علامه کورانی مصاحبه کرده است و گفته است که بعد از مرگ عبدالله پادشاه عربستان ظهور نزدیک خواهد بود؛ و شما از ایشان ناراحت شدید. بفرمایید ماجرا از چه قرار است.

بله درست است. روایتی داریم که از نظر من معتبر است. در روایت آمده است شاهی در عربستان به نام عبدالله خواهد آمد و بعد فوت خواهد کرد و بعد بر سر قدرت اختلاف میان خانواده اش رخ می‌دهد و حکومت شان فقط یک سال عمر می‌کند و بعد حضرت ظهور خواهند کرد. خب الان سه سال گذشته است و این عبدالله که فوت کرد همان عبدالله روایات نیست؛ و بر این عبدالله منطبق نشده است. باید منتظر عبدالله دیگری باشیم. مسئله قطعی در عربستان خلا سیاسی و جنگ قبیله‌ایاست. خب حالا در زمان این عبدالله رخ نداده است و در زمان عبدالله دیگری ممکن است رخ بدهد.

فردا: با توجه به یپشرفت سلاح‌های نظامی حضرت حجت با ابزارا آلات روز قیام می‌کنند یا با شمشیر؟

بر حسب روایات قطعی بین شیعه و سنی حضرت حجت از وسایل روز استفاده می‌کند و خود ایشان هم وسائل پیشرفته می‌آورند و از معجزه هم استفاده می‌کنند.

فردا: نقش دمشق در آخرالزمان را هم بفرمایید.

در روایات آمده است که بعد از اشغال عراق توسط غربی‌ها و بعد از رفتن غربی‌ها از عراق، سفیانی‌ها که همان وهابیت است، معرکه‌ای در دیرالزور رخ به پا می‌کنند. بین سفیانی‌ها و ترک هاجنگ رخ می‌دهد. بعد از این معرکه یک زمین لرزه شدید در سوریه رخ می‌دهد و بعد از این زمین لرزه اگر ۱۰۰ هزار نفر کشته بشوند مرحله بعد از علایم ظهور از جمله سفیانی و یمانی شروع می‌شود.

فردا: علامت دجال و سفیانی چیست؟

سفیانی حرکتی مقابل امام زمان انجام خواهد داد و یک شخص خاصی از ذریه بنی سفیان و بنی امیه هست؛ و حاکم سوریه می‌شود. فلسطین و اردن با سفیانی خواهند بود. سفیانی با غربی‌ها پیمان خواهد داشت و مقابل امام زمان خواهد بود؛ و امام زمان جنگ‌های مهمی دارد که محور آن‌ها دمشق و قدس است.

اما در خصوص دجال؛ دجال حدود ۳۰ الی ۴۰ سال بعد از ظهور حرکت برعلیه حضرت راه خواهد انداخت؛ و بعد‌ها از یهودیان و ناصبیان هم حمایت می‌گیرد و حرکتش از بلخ که سمت طالبان کنونیاست هست شروع خواهد شد.

فردا: برخی جوانان می‌گویند تمام این احادیث را اگر قبول کنیم نمی‌توانیم طول عمر هزار و چندصد ساله امام زمان را بپذیریم.

به جوانان بگوئید دادن طول عمر برای یک انسان از سوی خداوند راحت‌تر است از تمدید گذرنامه توسط انسان هاست.
دجال به واسطه یک کلمه از عمر ابن خطاب متولد شد. حضرت خضر از ۴۰۰۰ سال قبل تا کنون زندهاست، سامری هنوز زنده است و حضرت عیسی زندهاست. دشمنان خدا هستند، ولی خدا نباشد؟

فردا: چه میزان افراد در زمان ظهور کشته خواهند شد؟

خیلی کم؛ و در عرض ۸ ماه کل منطقه در تصرف حضرت خواهد شد؛ و بعد ۷ سال با غربی‌ها صلح خواهد شد؛ و بعد جنگی خواهد شد و خود غربی‌ها با حضور حضرت مسیح یک حکومتی تشکیل می‌دهند که تحت فرمان امام زمان و حضرت مسیح خواهد بود.

فردا: ویژگی حکومت جهانی امام زمان چیست؟

حکومت امام زمان کرامت انسان را احیا می‌کند. امام زمان تمام مردم را شیفته خود می‌کنند. ملت هاعاشق او می‌شوند. ثروت‌های مادی و معنوی در بهترین حالت ممکن خواهد بود. افرادی که زنده هستند می‌گویند دوست داریم مردگان زنده شوند و بیایند و ببینند چه زندگی‌ای داریم. ارتباطات حتی ارتباط با سیارات دیگر هم میسر خواهد شد.

فردا: ماجرای اسقف اعظم لبنان که کتاب عصر ظهور را به جوانان مسیحی توصیه کرده بودند چیست؟

یک فصلی در این کتاب هست که اسقف لبنان می‌گوید این کتاب را میان مسیحیان منتشر کنید تا این فصل را بخوانند؛ و مسیحیان بدانند که عالم مسلمانان می‌گویند که حضرت مسیح خواهد آمد، تا کسانی که کافر به حضرت مسیح شدند بفهمند که مسلمانان هم معتقدند که مسیح خواهد آمد.

فردا: آیا حضرت حجت دین جدیدی خواهند آورد؟

خیر. تطبیق‌ها جدید خواهد شد. «حلال محمد، حلال الی یوم القیامه» حضرت حجت فقط برخی از احکام را احیا می‌کند و احکام جدیدی که در جامعه نیاز هست را پیاده می‌کند.

متن و فیلم کامل گفتگو را در اینجا ببینید.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  خلیج فارس محل وقوع داستان یونس (علیه السلام) احمد110 0 755 ۱۰/اردیبهشت/۹۲ ۱۲:۳۶
آخرین ارسال: احمد110

پرش در بین بخشها:


بالا