کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 8 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دغدغه های سیاسی و ....روزانهء انقلابیون ،دلواپس و بیسواد ..
۹:۴۷, ۶/مهر/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۶/مهر/۹۵ ۱۴:۲۶ توسط vahrakan.)
شماره ارسال: #1
آواتار
[تصویر: photo293057060855198907.jpg]
زندگی به دو سبک!
به سبک ضرب المثل؛ چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است؛

بیشتر کسایی که این ضرب المثل دستاویزشون شده تمامیت خواه شدن
طوری عمل میکنن که گویا کل چراغ های عالم باید در خونه ایشون روشن باشه!
با درآمد میلیاردی یارانه چهل هزاری میگیره هنوز چون معتقده چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است!
تو آپارتمانش چون کنتور آب مشترک دارن تا دلت بخواد آب اسراف میکنه و با افتخار به اهل خانوادش میگه ما استفاده نکنیم بقیه استفاده کنن؟
چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است!
.
دو تا خونه داره ولی به اسم بچه هاشم مسکن مهر ثبت نام کرده! ازش میپرسی تو که شانت اجازه نمیده مسکن مهر بری چرا میخوای بگیری؟
میگه من نگیرم بقیه بگیرن؟؟؟ چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است!
.
هفت تا مغازه داره ولی به یه پسرش گفته بره وام بنگاه های زود بازده تولیدی بگیره و بزنه تو دلالی! نکنه یه وقت بقیه بگیرن بهش نرسه!
واسه اون یکی پسرش هم با پول و پارتی یه کار دولتی جور کرده! درسته حقوقش یک سوم وقتی نیست که کنار خودش تو مغازه کار میکرد ولی خوب چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است!
پسر اون کار دولتی نداشته باشه همسایه بدبخت و باسواد و بیکارش بره سر کار؟؟؟؟
.
این دوستان وقتی کمک های نظامی از بودجه دفاعی رو به کشورهای خط مقدم در برابر دشمن میبینن باز یاد همین ضرب المثل میفتن!
.
چون اینا پولدارن و کلی خرج بیخود دارن و طبق منطق و دین باید اینا به فقرا کمک کنن ولی خوب اینا دوس ندارن از چراغ های خونه شون کم شه!!! حتی حاضرن چراغ خونه مرز نشین ها توسط داعش بترکه ولی کسی کاری به کار چراغ خونه اینها نداشته باشه!
سبک دوم زندگی؛
حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرمود: ای فرزندم اول همسایه بعد اهل خانه؛
وقتی این سبک زندگی تو جامعه جاری شد نتیجش میشه اون پیر زن روستایی که کل داراییش یعنی یه مرغ رو آورده بود تقدیم جبهه ها کنه!
نتیجش میشه مردم اروپا که وقتی کمبود پنیر اومد،پنیرهای اضافه شونو میبردن پس بدن تا به بقیه هم برسه!
نتیجش میشه ترکیه که مردم وقتی دلار گرون میشه میبرن دلاراشونو میفروشن تا قیمتش بیاد پایین نه اینکه زن و بچه و پیر و جوون تو سرو کله هم بزنن و خونشونو بفروشن تا دلار بخرن!

سال دوهزارو دوازده تو ژاپن بیماری همه گیر پرندگان گوشتی شایع شد و کمبود شدید گوشت مرغ اومد!
اکثر مردم ژاپن یا مرغ سهمیه را یک در میان میگرفتن ویا انها که روزانه گرفتند نیمی از انرا به همسایه دادند!
پ.ن؛
اسلام عیبی نداره! ایراد از خودخواهی افراطی ماست!
.
معین_ثائر


[تصویر: photo293057060855198899.jpg]
سید_علی

خودمو جای شخص اول مملکت میذارم...

با این همه قدرت و اختیار پاپوش وصله دار میپوشیدم؟؟؟

پسرام با حقوق طلبگیشون زندگی میکردن؟؟؟

بابا یه شغل مناسب واسه بچه هام پیدا کردن که به جایی برنمیخوره!

با دشمنای دوست نمای منافقم چه برخوردی داشتم؟؟؟
یعنی پشت تریبون خودشونو و خانواده شونو رسوا نمیکردم؟؟؟

اصلا مگه ممکنه بیست و هفت سال تمام مسولیت و فشار مملکت روی دوشت باشه
بیست و هفت سال تمام شیاطین دنیا و جونورای ریز و درشتش آرزوی زمین زدنتو داشته باشن بعد وضع زندگیت با دوران طلبگیت فرقی نکنه؟؟؟
.
اصلا مگه ممکنه عده ای شعار مرگ بر تو رو سر بدن، مملکتو به بازی بگیرن بعد مورد لطفت قرار بگیرن و بهشون فرصت نفس کشیدن بدی، تازه روز به روز طلبکارتر شن که چرا محاکمه نمیشن؟؟؟
.
مگه ممکنه هر ننه قمری یه گوشی بگیره دستش ازت کاریکاتور بکشه، بهت توهین کنه ، به اصول مملکت توهین کنه و صد ها هزار ساده لوح تاییدش کنن ولی اتفاقی براشون نیفته؟؟؟
.
اصلا مگه ممکنه بیست و هفت سال استدلال های کودکانه یه عده خوشحال رو تحمل کنی که صب میگن چرا رهبری جلوی فسادو نمیگیره؟ چرا اقتصاد مملکتو درست نمیکنه؟ چرا جلوی فلانی و خانوادشو نمیگیره؟
و شب قبل خواب میگن که چرا رهبری دیکتاتوره و تو کار مسولا و دولت دخالت میکنه؟
.
واقعا چطور ممکنه اونقدر پاک زندگی کرد که آمریکایی ها بگن افشاگری دارایی های رهبران ایران فایده ای جز بی آبرویی دوستان آمریکا و محبوبیت رهبرش نداره؟؟؟

پ.ن؛
ترجیح میدم خودمو جای همچین شخصی ابدا نذارم
و تنها براش دعا کنم که سایه اش از سرمون کم نشه...
الحق که سید علی هستی
.
معین_ثائر
.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 110 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۷:۵۵, ۱۷/دی/۹۶
شماره ارسال: #1091
آواتار
چرا راه سوم را در پیش نگیریم؟!

در این ایام که تظاهرات های عکس العملی تحت عنوان "پاسخ مردم" برقرار بود، در یکی از گزارشهای تلویزیونی دختر جوانی با حدت میگفت که "من به خاطر این امنیتی که داریم آمده ام و حتی جانم را فدای امنیت کشورم میکنم."

گفته آن فرد مصاحبه شونده، مرا به تامل واداشت: البته که امنیت مطلوبیت ذاتی دارد، ولی آیا مشکل جامعه ایرانی در عهد حکومت پهلوی، ناامنی بود که سر به انقلاب برداشت؟ آیا هیچ شاهدی یا قرینه ای مبنی بر مطالبه امنیت به توسط انقلابیون سال ۵۷ در دست است؟

اگر پاسخ منفی باشد، فلذا موجب شرمساری و سرافکندگی است که بعد از گذشت چهل سال از انقلابی که شعارش استقلال، آزادی و عدالت بود؛ امنیت را یگانه مایه تفاخر خود اعلام بداریم. و البته ننگاور و سفله پروری نیز هست اگر که مردم را میان حفظ وضع نابسامان موجود و "سوریه ای شدن" مخیر کنیم؛ و ذره ای به خود نیاییم که چرا راه سوم یعنی عدالت گستری را در پیش نگیریم؟

احمد سعیدی
@hashiesaz
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۵:۲۶, ۱۷/دی/۹۶
شماره ارسال: #1092
آواتار
چرا «متهمِ همیشگی» این بار مخالف بود؟!

یکی از حقایق مهم درباره اعتراض‌های اخیر این است که انگلستان با به ثمر رسیدن آن موافق نبود به نحوی که می‌توان گفت اگر چنین موافقتی وجود می‌داشت احتمالاً آرام کردن شرایط بسیار سخت‌تر یا حتی غیر ممکن می‌شد.
در حالی که رئیس‌جمهور امریکا در همان گام اول در موضعی بسیار تند گفت «مردم ایران از فسادِ رژیم(!) و تلف کردن ثروت ملی برای تامین مالی تروریسم در خارج خسته شده‌اند» و حتی وزیر خارجه و سخنگوی کاخ سفید اعلام کردند که از «انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در ایران» حمایت می‌کنند! ولی در این مدت وزیر خارجه انگلستان به «ابراز نگرانیِ» صرف از وقایع و لزوم به رسمیت شناخته شدن حق اعتراض مسالمت‌آمیز اکتفا کرد و عکس‌العمل ویژه دیگری نشان نداد.

بهمن کلباسی خبرنگار بی‌بی‌سی زیر اکانت توئیتر پاوِل دوروف [مدیر تلگرام] پیامی گذاشت برای درخواست حذف کانال آمدنیوز. بی‌بی‌سی نیز از پشتیبانی این وقایع در ابتدای امر سر باز زد به نحوی که کانال آمدنیوز از این کانال تحت عنوان «آیت الله بی‌بی‌سی» یاد کرد تا بتواند اثر تخریبی آن را بر اعتراض‌ها دفع کند.

در جلسه شورای امنیت سازمان ملل هم انگلستان به صراحت با مخالفت کردن با امریکا مساله‌یِ اعتراض‌ها را به دلیل به خطر نیفتادن صلح و امنیت بین‌الملل در حد و اندازه‌یِ طرح در شورای امنیت ندانست و حتی بیان کرد که ایران نگرانی‌های امنیتی مشروعی در منطقه خاورمیانه دارد!

مسئولینِ ایرانی نیز مطابق با همین واقعیت هر کسی را متهم کردند (از سیا، داعش، موساد، تلگرام، آل سعود، مجاهدین و اطرافیان احمدی نژاد تا برادرزن صدام) جز متهمِ همیشگی یعنی انگلستان!

تصور کنید رسانه سلطنتی [در حالی که شبکه‌ای ماهواره‌ای است که امکان فی*ل*ترینگ ندارد و حتی فی*ل*ترینگ اینترنت موجب هجوم بیشتر مردم به آن می‌شود] محل تجمع سراسریِ فردایِ معترضان در تهران و سایر نقاط کشور را رسماً اعلام می‌کرد و به پوشش برخی از فیلم‌های ارسالی کاربران اکتفا نمی‌نمود. و نیز تصور کنید روی این خط خبری که نباید خشونت صورت بپذیرد و باید معترضان بروند و در نقطه‌ی مهمی از شهر به صورت مسالمت‌آمیز تحصن دائمی کنند کار می‌کرد، در آن صورت به نظر می‌رسد جمع شدن مساله بسیار مشکل‌تر می‌شد. خصوصاً که شرکایِ داخلیِ انگلستان نیز صدای‌شان در حمایت از این حرکات در می‌آمد و این جنبش از حرکتی کور تبدیل به جنبشی سیاسی می‌شد که خشونت علیه آن به معنایِ دستگیریِ تعدادی از سیاسیون بوده و در نتیجه هزینه‌ی آن چندین برابر می‌گردید.

در اینجا چند پرسش را باید مطرح کرد؛

1⃣ اولاً این «متهمِ همیشگی» دقیقاً و به چه دلیلی بر خلاف همیشه‌ی تاریخ‌ش تا امروزِ پس از انقلاب، مخالف به هم ریختن ایران بود؟ به نظر می‌رسد انگلستان در «نظمِ موجود» شرکای مهمی دارد که امیدوار است با همین فرمان «آینده‌یِ ایران» به دست آن‌ها بیفتد. یا شاید در دیدگاه انگلستان مسیر طی شده توسط برجام و دیگر وقایع به نحوی پیش می‌رود که با همین روند یک «فرود آرام» را برای انقلاب اسلامی تجربه خواهیم کرد که نیازی به خشونت و گردن گرفتن تحولات توسط غرب ندارد.

2⃣ پرسش بعدی اینجاست که اگر بپذیریم «متهم‌ِ همیشگی» در حقیقت همان «مجرمِ همیشگی» هم هست، آن وقت اگر روزی او تصمیم بگیرد کشور را واقعاً بر هم بریزد باید چه کنیم؟ خصوصاً که اگر کمی دقت کنیم علی‌رغم مخالفت‌های اولیه بی‌بی‌سی کماکان آتش‌تهیه کافی برای روز مبادا را می‌ریزد تا در صورت لزوم آن واقعه رقم بخورد. آیا سرمایه‌ی اجتماعی باقیمانده برای نظام در حد مقابله با دست‌اندازی رسانه‌ی سلطنتی بر افکار و دل‌ها و اذهان مردم‌مان هست؟ بر خلاف برآوردهای خوش‌خیالان شرایط را بسیار وخیم ارزیابی می‌کنم.

محمدمهدی میرزایی‌پور
@dardnameh
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۲:۳۷, ۱۷/دی/۹۶
شماره ارسال: #1093

(۱۷/دی/۹۶ ۱۵:۲۶)-Ali- نوشته است:  چرا «متهمِ همیشگی» این بار مخالف بود؟!
محمدمهدی میرزایی‌پور
@dardnameh
درود بردوستان
پاسخی کوتاه به آقای میرزائی
اگر نگران انگلیس هستید ویا هردشمن دیگر به ملت خود تکیه کنیم وبرمدارقانون باشیم همه چیز درست میشود
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۲۲, ۱۷/دی/۹۶
شماره ارسال: #1094
آواتار
سلام عزیزانم ی داستانی هست که میفرمایند دو نفر شکایت به ملا نصر الدین میبرن اولی حرفاشو میزنه ملا میفرمایند تو راست میگی دومی میگه ملا چی چیو راست میگه داستان اینه ملا میفرمایند تو هم راست میگی شخص ثالثی که شاهد جریان بوده میگه ملا مگه میشه هر دو تاشون راست بگن ملا میفرمایند شما هم راست میگین... میدونین اوضاع مسئولای ما اینقدر خراب شده که همشون کمر همت بستن برای نابودییه این کشور و اتقادایا عزیزان نسبت به تمام دولتای فعلی و قبلی درسته ولی روشاشون خیلی با هم متفاوته ولی توی تمام این حدود 40 سال اخیر کسی که بیشتر از همه به درد محرومین رسیده جناب احمدی نژاد بوده (البت انتقادای اساسی هم به احمدی نژاد وارده مخصوصا توی روابط خارجی) اگه ی سری به مناطق روستایی و محروم بزنین نشونه ها شو میبینین
ولی ی موضوعی که نشون دهنده افتضاح بودن اوضاست تمام مسئولین بی مسئولیت این مملکت میگن ما هم به گرانی معترضیم مرگ بر گرانی ی جوری میگن انگار گرونیرو امه جان خدا بیامرز من به وجود اورده...
آخه میدونین حدود 40 سال پیش از جناب هویدا قبل از ترورشون توی راهروهای دادگاه پرسیدن توی 12 سال نخست وزیریتون واسه مملکت چه کار کردین فرمودن روزی اومدم سر کار این کبریت ی قران بود بعد 12 سالم ی قرونه الان دقیقا میفهمییم طرف چی گفت (البت خودم میدونم طرف جزء فرقه ذاله بهائیت بودن و ... ولی حدیث موثقی از حضرت محمد (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) است که علم و بیاموز حتی از کافر یعنی هر شخصی هر مکتبی سیا سیاه نیست سفید سفیدم نیست ولی بهائیت و وهابیت 9/99 درصد سیاهن 0.1 درصد سفید)
"ملت شریف ایران، برادران، خواهران عزیز، بیدار باشید!... شهید دکتر آیت الله بهشتی "
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۳۰, ۱۷/دی/۹۶
شماره ارسال: #1095

(۱۷/دی/۹۶ ۲۳:۲۲)imaneavare_59 نوشته است:  
سلام عزیزانم ی داستانی هست که میفرمایند دو نفر شکایت به ملا نصر الدین میبرن اولی حرفاشو میزنه ملا میفرمایند تو راست میگی دومی میگه ملا چی چیو راست میگه داستان اینه ملا میفرمایند تو هم راست میگی شخص ثالثی که شاهد جریان بوده میگه ملا مگه میشه هر دو تاشون راست بگن ملا میفرمایند شما هم راست میگین... میدونین اوضاع مسئولای ما اینقدر خراب شده که همشون کمر همت بستن برای نابودییه این کشور و اتقادایا عزیزان نسبت به تمام دولتای فعلی و قبلی درسته ولی روشاشون خیلی با هم متفاوته ولی توی تمام این حدود 40 سال اخیر کسی که بیشتر از همه به درد محرومین رسیده جناب احمدی نژاد بوده (البت انتقادای اساسی هم به احمدی نژاد وارده مخصوصا توی روابط خارجی) اگه ی سری به مناطق روستایی و محروم بزنین نشونه ها شو میبینین
ولی ی موضوعی که نشون دهنده افتضاح بودن اوضاست تمام مسئولین بی مسئولیت این مملکت میگن ما هم به گرانی معترضیم مرگ بر گرانی ی جوری میگن انگار گرونیرو امه جان خدا بیامرز من به وجود اورده...
آخه میدونین حدود 40 سال پیش از جناب هویدا قبل از ترورشون توی راهروهای دادگاه پرسیدن توی 12 سال نخست وزیریتون واسه مملکت چه کار کردین فرمودن روزی اومدم سر کار این کبریت ی قران بود بعد 12 سالم ی قرونه الان دقیقا میفهمییم طرف چی گفت (البت خودم میدونم طرف جزء فرقه ذاله بهائیت بودن و ... ولی حدیث موثقی از حضرت محمد (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) است که علم و بیاموز حتی از کافر یعنی هر شخصی هر مکتبی سیا سیاه نیست سفید سفیدم نیست ولی بهائیت و وهابیت 9/99 درصد سیاهن 0.1 درصد سفید)
"ملت شریف ایران، برادران، خواهران عزیز، بیدار باشید!... شهید دکتر آیت الله بهشتی "
درود برشما
برای تشخیص درستی ونادرستی امری ملاک ومعیار عقل آدمی است .لذا امام معصوم فرمودند به گوینده نگاه نکن به کلامش بنگر یعنی کلام ورفتار اگر خوب است پس خوبست خواه گوینده شیطان باشد یا روحانی . بنابراین کارهای خوب همه مسوولان مورد تائید است وکارهای غیر قانونی همه مسوولان مقبول نیست موفق باشید
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۵۰, ۱۸/دی/۹۶
شماره ارسال: #1096
آواتار

فرافکنی افسادطلبانه


یکی ـ دو هفته اخیر و مخصوصا این چند روز فرصت مناسبی است برای تایید مجدد و روشن و بدون شک تمام ادعاهایی که نشان می‌دهد اصلاح‌طلبان و تکنوکرات‌هایی که اکنون در مسند امورند، جزئی از یک الیگارشی محدود و ضد مردمی هستند. در حالی که سال 88 همین الیگارشی که نتیجه مطلوبش از صندوق‌های رأی بیرون نیامده بود، در یک اتحاد گسترده با تفاله‌های سلطنت‌طلب داخلی و خارجی و رجاله‌های آدمکش منافقین قرار گرفته بود و هر حرکتی ولو توهین به مقدسات و ائمه و اصل و اساس دین را جزئی از مطالبات بر حق امت خداجو می‌دانست، امروز مشابه همان شعارها و اغتشاشات را دسیسه رقیب می‌داند. اسحاق جهانگیری در نخستین‌ واکنش‌ها به حوادثی که از مشهد شروع شد به روشنی همین خط را در پیش گرفت و بعدتر از او و در این روزها، مابقی قبیله اصلاح‌طلبان و هم‌سفره‌های تکنوکرات و معتدل‌شان دسته‌جمعی در حال تئوریزه کردن همان خط هستند و به دنبال قرائن و شواهد برای آن می‌گردند.
اینکه اعتراضات از نیشابور و مشهد شروع شده و مهم‌ترین رقیب جناب روحانی در انتخابات اخیر هم در مشهد حضور دارد، بزرگ‌ترین فکت اینان برای اثبات در کار بودن دست‌های پشت پرده‌ای در این جریان است! اینها پیشاپیش تکلیف را هم مشخص کرده‌اند و مسؤولیت از کنترل خارج شدن این اعتراضات را هم متوجه شروع‌کنندگان خیالی پشت پرده این حوادث می‌دانند. تا جایی که در رسانه‌های‌شان خبر جعلی از برخورد شورایعالی امنیت ملی با امام جمعه مشهد را پخش می‌کنند و خوب که شایعه پخش شد خودشان سریعا تکذیبش می‌کنند! گویا به شرط اینکه مردم در راستای حمایت از آنها و دولت جناب روحانی تغییر مسیر بدهند و دست از مطالبات اقتصادی و مدیریتی خود بردارند و فقط ضد حاکمیت و نهاد روحانیت شعار سر دهند، آنگاه اصلاح‌طلبان هم می‌توانند تغییر نظر دهند و این حوادث را ندای آزادیخواهی و دموکراسی‌خواهی ملت بدانند، اگرنه این حوادث از نظر آنها از حیث اقتصادی جنبش تخم‌مرغی و از حیث سیاسی، توطئه رقباست! خلاصه اینکه مردم تا زمانی که در راستای برنامه‌های سیاسی این جماعت قدرت‌طلب و فریبکار و دروغگو باشند، مردمند، اگرنه وقتی مدیریت اینان بر اغتشاشات در میان نباشد و قسمت عمده‌ای از اعتراضات هم متوجه خود و عملکردشان باشد، پای چیز دیگری در میان است! بله! از نگاه این سوداگران قدرت و ثروت، دیگی که برای آنها نجوشد می‌خواهند که سر سگ در آن بجوشد. همه نگرانی‌هایی که اکنون اینان از بر هم خوردن ثبات کشور دارند در سال 88 از نظرشان محافظه‌کاری و خیانت بود. در آن سال بود که اصرارشان بر استفاده از خیابان برای پیشبرد مطلوب‌شان و میدان دادن به هر آنچه می‌توانست درگیری‌های خیابانی را تند و گسترده کند، این پیام را به بیرون از مرزهای ایران مخابره کرد که اکنون فرصت افزایش فشارهای اقتصادی به ایران است. پیامی که از درون ایران به خارج منتقل شده بود وجود یک آلترناتیو فعال برای استفاده از فرصت‌هایی بود که تحریم‌ها می‌توانستند ایجاد کنند. نتیجه این هماهنگی درون و بیرون افزایش فشار بی‌سابقه بر ایران با وضع پیچیده‌ترین ساختارهای تحریم اقتصادی توسط آمریکا بود که میوه آن را در بعد داخلی تکنوکرات‌ها و محافظه‌کاران تحت عنوان تدبیر و امید چیدند و در بعد خارجی نیز توقف برنامه هسته‌ای ایران به غربی‌ها هدیه شد.
لطمات جبران‌ناپذیر تحریم‌ها که اوج خود را در سال‌های 90 و 91 با کاهش 70 درصدی ارزش پول ملی و افزایش تورم و سریع شدن روند فروغلتیدن اقتصاد کشور به وادی رکود نشان داد، کماکان ادامه دارد و با شکست ایده‌های مبتنی بر سرمایه‌گذاری خارجی دولت تدبیر و امید و به دنبال 2 سال تثبیت قیمت‌ها- به دلایل سیاسی انتخاباتی- خود را در هیبت بحران کسری بودجه، بحران بانکی، بحران صندوق‌های بازنشستگی و بحران بیکاری گسترده بازنمایی می‌کند. به اینها اگر به نقطه بحران رسیدن بیمه‌های درمانی کشور به دنبال طرح‌های دولت جناب روحانی را اضافه کنیم، تصویری سخت از گذران زندگی در شرایط کنونی برای عامه مردم به دست می‌آید.
در این وضعیت که قسمت قابل توجهی از آن ناشی از تبعات قدرت‌طلبی خیابانی اصلاح‌طلبان و تکنوکرات‌ها در سال 88 است، باز تمایل و اراده اینان برای پاک کردن صورت مساله معیشتی اعتراضات برای گریز از بار پاسخگویی برابر عملکرد 4 سال اخیر خود، ضربه مجددی به وضعیت معیشتی مردم خواهد زد. با عدم پذیرش سویه‌های قدرتمند معیشتی اعتراضات اخیر از سوی دولتمردان و طرفداران اصلاح‌طلب‌شان این فرصت محدود برای دیالوگ با دولت بر سر مسائل معیشتی نیز از مردم گرفته می‌شود. تند شدن اعتراضات به نظر مطلوب برخی باشد، چرا که مطالبات اقتصادی را از مرکزیت توجه خارج کرده و فرصت فرافکنی را به آنها خواهد داد.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۹:۴۰, ۱۹/دی/۹۶
شماره ارسال: #1097
آواتار
(۱۶/دی/۹۶ ۹:۴۶)Mohammad Trust نوشته است:  پکیجی کامل برای دلواپسانی که 8 سال دیر متوجه شدند


سوال من اینه که شما چرا زمانی که همه چیز 400% الی 1000% افزایش قیمت داشت ساکت بودید و الان با افزایش قیمتهای 5% الی 40% مشکل دارید ؟

شما عوض شده اید یا ارزش ها ، مدل دلواپسی عوض شده است ، یا دلواپس ها

شهدا که فقط برای اعتراض به این دوره دولت نبوده اند. ایا زمانی که اقتصاد به افتضاح کشیده شد ، بی احترامی و بی توجهی به مردمی نبود که برای این خاک ، خون داده بودند ؟

ملتی که در مقابل افزایش قیمت 400 درصدی الی 1000درصدی تمام اجناس ساکت بود، محکوم به افزایش قیمت 5درصدی الی 40 درصدی نیز هست .

متاسفانه دیر دلواپس شدید ، اگر حداقل 8 سال پیش دلواپس می شدید، اوضاع بهتر از الان بود...

شما می تونید از دست من ناراحت بشید بخاطر اینکه واقعیات رو بهتون میگم ولی متاسفانه حقیقت تلخه
سلام جناب محمد تراست ، درسته که دلواپس و بی سواد هستیم اما بی اطلاع هم نیستیم که این سفسطه شما به جز فرار رو به جلو چیز دیگه ای نمیتونه باشه برداشتن هفده هجده قلم کالا از میان سیصد کالای مبنای محاسبه ترم چیزی به جز غرض نمیتونه باشه ، هر چند میدونم که این اطلاعات از خودتون نیست و از گروههای خاص زرد و زنجیره ای ابطال طلب به دست اوردینش ، اما به عنوان کسی که اقتصاد رو میفهمه برای شما و تمامی دوستان این تالار یک درس محاسبه تورم میزارم تا متوجه بشین که چطور میشه تورم رو محاسبه کرد ....برای این که بتونیم شاخص های تورم رو بر اساس استاندارد های بانک مرکزی رسیدگی کنیم فقط به اقلام فوق نمیشه بسنده کرد ....بعنوان مثال می تونم بگم که بیش از 120 قلم کالا برای شاخص تورم در این کشور باید مبنای محاسبه قرار بگیره که به شرح ذیل میارمشون

فهرست 120 کالای مبنای محاسبه نرخ تورم در بانک مرکزی منتشر شد که بر این اساس، مسکن، مرغ و گوشت، برنج، کرایه حمل و نقل، شهریه دانشگاه، مبل و خرید خودرو بیشترین سهم را دارند.

بانک مرکزی به تازگی فهرست 120 کالایی که در محاسبه نرخ تورم بیشترین سهم را دارند، منتشر کرده است.

در این فهرست، مسکن و مواد غذایی و کالاهای اساسی بیشترین سهم را دارند.
بانک مرکزی نرخ تورم را بر اساس تغییرات قیمتی سبدی از 239 قلم کالا هر ماه تعیین می کند که این 120 کالا در مجموع بیشترین سهم را دارند و مابقی کالاها سهم اندکی در تعیین نرخ تورم دارند. کرایه تخت در بیمارستان خصوصی، روت کانال، اجرت مقنی، هزینه کفن و دفن و ده‌ها اقلام جالب توجه دیگر که تغییر قیمت آنها در تعیین نرخ تورم از سوی بانک مرکزی مهم و دارای سهم است، در این جدول وجود دارند.بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود، نرخ تورم آبان ماه را بر اساس تغییر قیمت همین کالاها 26.1 درصد اعلام کرده بود که البته این نرخ از سوی برخی مورد شبهه قرار گرفت.
بر اساس مصوبه دولت و مجلس، از سال 92 مرکز آمار ایران باید نرخ تورم را اعلام رسمی کند، البته مسئولان بانک مرکزی نیز اعلام کردند که نرخ تورم را در سال آینده نیز همانند گذشته محاسبه خواهند کرد.
فهرست 120 کالای مبنای محاسبه تورم به شرح زیر است:
[تصویر: 220672_129.jpg]

[تصویر: 220673_109.jpg]

[تصویر: 220674_318.jpg]

اما با توجه مبنایی که در شاخص های بانک مرکزی برای محاسبه نرخ تورم در نظر گرفته شده ، میتونیم به این شبهه شما پاسخ بدیم که در مدت های مشابه قبل و بعد از دوره ای که شما هدف قرار دادید چه اتفاقی در این کشور افتاده و دوستان ابطال طلب شما چرا هیچ وقت در این مورد هیچ صحبتی نمی کنند.

نرخ تورم و گرانی در 40 سال بعد از انقلاب و 81 سال گذشته از 1316 تا 1396 + جداول آخرین شاخص CPI براي محاسبه مهريه و ساير كالاها
قیمت یا ارزش ارقام مورد نظر خود مثلا مهريه را از 1315 تا 1396 می توانید از روش نسبت و تناسب زیر برای هر ماه یا هر سالی كه در نظر داريد محاسبه کنید مثلا کالایی که در سال 1315 معادل 1 ریال ارزش داشته در مهر ماه 1392 به 17870 ریال رسیده است. یا كالايي که در مهرماه 1390 معادل 10000 ریال ارزش داشته در 1356 معادل 31 ریال بوده است. با نسبت و تناسب و در نظر گرفتن عدد شاخص، از دو جدول زیر، و تبدیل رقم مورد نظر خودتان در هر سالی می توانید معادل آن را برای سال مورد نظر خود محاسبه کنید.مثال در بخش پاسخ به نظرات مخاطبان بسيار مشاهده مي شود و توجه داشته باشيد كه سال پايه تغيير كرده و حتما به ارقام جديد در دو جدول اول گزارش توجه فرماييد

[تصویر: 2343246203%20%281%29.png]
[تصویر: 98879_260.jpg]
[تصویر: 66361_529.jpg]
[b]رشد ضريب فزاينده

پايه پولي نيز در 10 ماه اول سال 94 به ميزان 16 هزار ميليارد تومان بيشتر شده و از 132 هزار ميليارد تومان در اسفند 93 به به 148 هزار ميليارد تومان در دي ماه 94 رسيده و 11.9 درصد رشد كرده است.
در نتيجه ضريب فزاينده پولي يعني نسبت نقدينگي به پايه پولي نيز به عدد 6.47 نزديك شده و عدد 6.468 را در پايان دي ماه 94 ثبت كرده و نسبت به عدد 5.96 پايان سال 1393 معادل 8.4 درصد افزايش داشته است
رشد نقدينگي در سال 1393 به 22.3 درصد رسيد که نسبت به رشد نقدينگي سال 1392 به ميزان 3.7 واحد درصد کاهش داشت. رشد 22.3 درصدي نقدينگي در سال 1393 نيز از رشد 10.7 درصدي پايه پولي و 10.5 درصدي ضريب فزاينده نقدينگي حاصل شده است. به عبارت ديگر، سهم افزايش ضريب فزاينده پولي از رشد نقدينگي بيشتر از سهم افزايش پايه پولي در سال هاي 93 و 94 بوده است.
[تصویر: 64330_183.jpg]
[تصویر: 66360_455.jpg]
مقایسه رشد نرخ دلار و نرخ تورم در سه دهه اخیر 94 - 1365
[تصویر: 2343246203%20%282%29.png]

روش محاسبه ارزش كالا و خدمات با نرخ تورم
برای محاسبه ارزش حال قیمت یک کالا یا ارزش یک کالا در سال مورد نظر خود می توانید از شاخص های ماهانه و سالانه از سال 1369 تا امروز استفاده کنید. مثلا ارزش یک کالا که در مهر ماه سال 1392 معادل 1787 تومان بوده در فروردین 1369 معادل 24 تومان قیمت داشته است بقیه قیمت ها در ماه ها و سال های 1369 تا مهر 1392 به ترتیب شاخص های جدول زیر قابل محاسبه است یک نسبت و تناسب ساده را در نظر بگیرید و قیمت مورد نظر خود را استخراج کنید. در این محاسبه مهر سال 1390 معادل عدد 100 و رقم پایه محاسبه تورم تعیین شده است.
اوج تورم در دهه 70

از سال 70 بار دیگر روند صعودی تورم را با نرخ 20.7 درصد شاهد بودیم و این روند ادامه داشت تا اینکه در سال 74 رکورد 49.4 ثبت شد که بالاترین نرخ رسمی تورم در کشور است. از سال 75 به بعد مجدد کاهش تورم را داشتیم تا اینکه در سال 80 نرخ تورم به 11.4 درصد رسید.

هر چند در سالهای 81 تا 83 نرخ تورم حدود 15 درصد را تجربه کردیم ولی از سال 84 به بعد نیز تورم به مرز 10 درصد رسید و افزایش نرخ را تا سال 87 شاهد بودیم به طوری که تورم در این سال به 25.4 درصد رسید.

آخرین و ششمین دوره افزایشی نرخ تورم هم به سال 88 برمی گردد که از نرخ 10.8 درصد آغاز شد و در سال 90 به نرخ 21.5 درصد رسید.
بررسی نرخ تورم در ایران در 35 سال بعد از انقلاب و 80 سال گذشته نشان می دهد، نرخ تورم در ایران در این مدت 6 دوره افزایش و 5 دوره کاهش را پشت سر گذاشته و از سال 88 بار دیگر روند صعودی در پیش گرفت تا اینکه در سال 90 به 21.5 درصد، در سال 91 به 30.5 و در سه ماه اول 92 به 34 درصد رسیده است. بالاترین نرخ سال اشغال 1322 و کمترین 0.3 درصد در سال 1344 در دهه 40 دهه بدون تورم و رکود بوده است. /
[تصویر: 29793_265.jpg]

[تصویر: 546586535496.png]
مقايسه شاخص هاي كلان - ارقام به درصد
[تصویر: 4579853586.png]
[تصویر: 92242_396.jpg]
[تصویر: 92241_866.jpg]
CPI شاخص تورم
شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (CPI) معیار سنجش تغییرات قیمت کالاها و خدماتی است که توسط خانوارهای شهرنشین ایرانی به مصرف می رسد. این شاخص به عنوان وسیله‌ای برای اندازه‌گیری سطح عمومی قیمت‌ کالاها و خدمات مورد مصرف خانوارها، یکی از بهترین معیارهای سنجش تغییر قدرت خرید پول داخل کشور، به شمار می رود. نرخ تورم منتهی به هر ماه از محاسبه درصد تغییر متوسط شاخص CPI در دوازده ماه منتهی به ماه مورد نظر نسبت به دوره مشابه قبل به دست می‌آید. بدیهی است چنانچه ماه مورد نظر اسفندماه باشد، به آن نرخ تورم سال مورد نظر می‌گویند که در جدول فوق برای تقریبا 95 سال محاسبه شده است .

خوب جناب محمد تراست عزیز ، در محاسبات و جداول فوق که در معرض دید شما و دوستان محترم تالار قرار گرفته میتونید کلاه خودتون رو قاضی کنید و ببنید در چه دوره از اول انقلاب تا کنون تورم بیشتر از تمامی دوره ها بوده ، هجده قلم کالای که شما عنوان کردید شاید برای کمتر از 40 درصد از مردم کشور تاثیرگذار باشه ، چون خیلی از مردم ممکنه از این کالاها بهره نبرند اما مبنای محاسباتی حدود سیصد قلم کالا و خدمات مصرفی شمولیت عام داره که تقریبا 100 درصد جمعیت کشور رو میشه در لیست مصرف کنندگان اون کالاها و خدمات قرار داد
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۹:۴۴, ۲۱/دی/۹۶
شماره ارسال: #1098
آواتار
[تصویر: photo5936302994381449971.jpg]

قشر مستعف و ستمدیده پایین شهر جردن هم بپا خواسته بودند؟!
اینا دیگه کمرشون زیر بار گرانی رگ به رگ شده شب میخوابن صب قیمت دارایی هاشون سه برابر میشه
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۴:۰۰, ۲۳/دی/۹۶
شماره ارسال: #1099
آواتار
[تصویر: photo5935922593423010279.jpg]
در طول تاریخ
رذل ترین و پست ترین انسان ها
مقدس ترین چیزها رو سر نیزه بردن!
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱:۳۰, ۲۷/دی/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۷/دی/۹۶ ۱:۳۲ توسط علی املشی.)
شماره ارسال: #1100
آواتار
? نقش علم الهدی و رئیسی و قرارگاه خاتم در ماجرای نفتکش سانچی!

?? روحانی بی‌مقدمه و در یک جلسه بی‌ارتباط با بحث نقد، سراغ معصومین(علیه السلام) می‌رود و بحث نقد ائمه را پیش می‌کشد. در یک جای دیگر هم به خطیب نمازجمعه تهران گیر می‌دهد و حامیان روحانی به پخش نمازجماعت رئیسی از سیما اعتراض می‌کنند.

♦️اما اصل مطلب، چیز دیگری است، نفتکش چند صد میلیون دلاری متعلق به ایران، حامل ۳۲ خدمه ایرانی و ۶۰ میلیون دلار گاز در آب‌های شرق دور به شکلی مبهم و عجیب دود می‌شود و رئیس جمهور بعد از ۳ روز دستور پیگیری می‌دهد!
واریز سود سهام عدالت بعد از ۶ سال توقف توسط دولت روحانی آغاز می‌شود آن هم به ازای هر سهم یک میلیونی، ۲۶ هزار تومان و پس از دریافت حداقل ۴۰۰ هزار تومان از صاحبان سهام عدالت به عنوان مابقی قیمت سهام عدالت (و لابد مردم یادشان رفته که جهانگیری در مناظره‌ها می‌گفت می‌خواهیم سهام عدالت و سودش را به صورتی به مردم بدهیم که مزه واقعی سهامدارشدن را بچشند)!

♦️در این میان هم هیچ خبری از ژنرال نفتی کابینه (جناب زنگنه و مسئول اصلی ماجرای نفتکش) نیست، نه مصاحبه‌ای، نه واکنشی و نه ابراز تأسفی!
ظاهراً مسؤول نفتکش‌های وزارت نفت هم علم‌الهدی یا رئیسی یا قرارگاه خاتم سپاه هستند و آنها باید در این خصوص به مردمی که صدها میلیون دلار از ثروتشان دود شده و به خانواده‌های داغداری که حتی پیکرهای سوخته عزیزانشان به دستشان نرسید، پاسخگو باشند.

♦️در مملکتی مانند ایران به جای پاسخگویی می‌توان بحران‌آفرینی کرد تا حواس همه از اصل ماجرا منحرف شود و جامعه و رسانه‌ها عوض مطالعه از مسئولین، سرگرم موضوعات انحرافی شوند، تا دیگر همه فراموش کنند روحانی و دولتش در ماجرای نفتکش ایرانی نهایت تدبیر و دیپلماسی را به‌کار گرفت تا کسی یادش نیاید که چه بر سر سهام عدالت آمد و دولت روحانی چگونه سود مردم از این سهام را به ناکجاآباد حواله کرد، تا هیچ رسانه‌ای یقه ژنرال زنگنه را بابت گندکاری‌های پی در پی‌اش نگیرد و کسی نپرسد که آقای رئیس جمهور! از زلزله‌زدگان کرمانشاه و کرمان چه خبر؟

♦️باز همان کلک قدیمی و آشنا! و عجیب آنکه هر بار روحانی و حامیانش از این کلک استفاده می‌کنند، اصولگرایان و رسانه‌ها با کمال میل این فریب را می‌خورند و مطالب اصلی را فراموش کرده و دنبال بحث‌های بی‌سر و ته مطرح شده توسط روحانی می‌روند، آن هم در حالی که معاون سازمان محیط زیست رسماً اعلام کرده که کیفیت بد سوخت عامل اصلی آلودگی هوای کلانشهرهاست و هیچکس از روحانی و زنگنه و خانم ابتکار نپرسید سوخت‌های با کیفیت یورو 5 وارداتی شما همین بود؟

✍️ #محمدصادق_کوشکی
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا