کانال بیداری اندیشه در تلگرام

نظرسنجی: این احادیث تاثیری در شما داشت ؟؟؟؟؟
بلی
خیر

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 14 رای - 4.71 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
احادیث اخلاقی و عبادی
۱۵:۳۲, ۲۸/فروردین/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲/اردیبهشت/۹۱ ۰:۵۷ توسط mahdy30na.)
شماره ارسال: #1
آواتار
در این بخش میخواهیم هر روز یک حدیث اعتقادی و اخلاقی بگیم
امام صادق(علیه‌السلام) در معنای عبادت فرمودند: عبادت سه جور است، مردمى هستند که خداوند را از ترس عبادت مى ‏کنند؛ عبادت آنان عبادت بردگان ناتوان است و منشاش زبونى بردگى است. مردمى دیگر خداى تبارک و تعالى را به طلب ثوابش عبادت مى ‏کنند؛ عبادت آنان عبادت اجیران است و منشا آن علاقه به اجرت است. مردمى دیگر خداى عزوجل را به خاطر محبتى که به او دارند عبادت مى ‏کنند؛ عبادت آنان عبادت آزادگان و بهترین عبادت است.
اصول کافى(ج 2 ص 84 ح 5 باب العبادة)

امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) فرمودند: مردمی خداوند را به آن جهت عبادت می‏کنند که به ثوابش رغبت دارند؛ عبادت آنان عبادت تجارت ‏پیشگان است و خود نوعی تجارت است. قومی دیگر خداوند را از ترس بندگی می ‏کنند که عبادتشان عبادت بردگان است. قوم سومی هستند که خداوند را از در شکر عبادت می ‏کنند که عبادت آنان عبادت آزادگان است.

نهج البلاغه فیض الاسلام(ص 1192 ح 229)

امام صادق(علیه‌‏السلام) فرمودند: مردم، خداوند را سه جور عبادت می ‏کنند، طبقه ‏ای او را به خاطر رغبتی که به ثوابش دارند عبادت می ‏کنند که عبادت آنان عبادت حریصان است و منشأ آن طمع است. جمعی دیگر او را از ترس آتش عبادت می ‏کنند که عبادت آنان عبادت بردگان و منشأش زبونی و ترس است. ولکن من خدای عزوجل را از این جهت عبادت می ‏کنم که دوستش دارم و این عبادت بزرگواران است که خداوند درباره ‏شان فرموده است: «و هم من فزع یومئذ آمنون- و ایشان در امروز از فزع ایمن ‌اند» (نمل/89) و نیز فرموده است: «قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله- بگو اگر خدا را دوست می ‌دارید پس پیروی من کنید تا خدا هم دوستتان بدارد» (آل عمران/31) پس هر کس خداوند عزوجل را دوست بدارد، خدا هم او را دوست می ‌دارد و هر کس خداوند دوستش بدارد، از ایمنان خواهد بود و این مقامی است مکنون و پوشیده که جز پاکان با آن تماس پیدا نمی ‏کنند.

علل الشرائع (ج 1 ص 12 ح 8 باب 8) و خصال (ص 188 ح 259) و امالى صدوق (ص 41 ح 4 طبع بیروت)
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 94 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۲:۵۱, ۲۲/مرداد/۹۶
شماره ارسال: #931
آواتار
[تصویر: 810_Hadis_652.jpg]
۲۱:۳۷, ۲۶/مرداد/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۱/مرداد/۹۶ ۱۱:۴۷ توسط ماحی.)
شماره ارسال: #932
آواتار
[تصویر: 810_Hadis_526.jpg]

امضای ماحی
خدايا خود را به من بشناسان،زيرا اگرخود را به من نشناسانى فرستاده ات را نشناخته ام،

خدايا فرستاده ات را به من بشناسان، زيرا اگر فرستاده ات را به من نشناسانى حجّتت را
نشناخته ام،
خدايا حجّتت را به من بشناسان،زيرا اگر حجّتت را به من نشناسانى، از دين خود گمراه مى شوم.
۱۷:۳۷, ۲۷/مرداد/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۱/مرداد/۹۶ ۱۱:۴۰ توسط ماحی.)
شماره ارسال: #933
آواتار
[تصویر: 7.jpg]
۶:۲۱, ۳۱/مرداد/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۱/مرداد/۹۶ ۱۱:۵۶ توسط ماحی.)
شماره ارسال: #934
آواتار
[تصویر: 810_Hadis_766.jpg]
۲۳:۲۰, ۲۹/شهریور/۹۶
شماره ارسال: #935
آواتار
امام صادق علیه السّلام فرمودند:
بادِرُوا أولادََكُم بِالحَديثِ قَبلَ أن يَسبِقَكُم إلَيهِمُ المُرجِئَةُ؛
در آموزش حدیث به فرزندانتان شتاب کنید پیش از آنکه مرجئه (منحرفان) زودتر از شما به سراغ آنها بروند.
کافی، ج 6، ص 47
۲۲:۱۲, ۳۰/شهریور/۹۶
شماره ارسال: #936
آواتار
الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام :
حِشمَهُ الانقِباضِ أبقى لِلعِزِّ من اُنسِ التَّلاقي .
تنهايى و دورى گزيدن از مردم عزّت و احترام را بيشتر نگه می‏دارد ، تا دمخور شدن با آنان .
بحار الأنوار :ج 74 /ص 180 /ح 28

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
۵:۳۰, ۳۱/شهریور/۹۶
شماره ارسال: #937
آواتار
[تصویر: 810_Hadis_806.jpg]
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند: