کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 6 رای - 4.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اگه این کار رو نکنی منتظر باش که قطعاً گناهی بزرگ انجام بدی!
۲۲:۳۸, ۲۱/شهریور/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/شهریور/۹۱ ۸:۵۷ توسط بیداری اندیشه.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام دوستان
راستش بنا به دلایلی دیگر قصد نداشتم در تالار مطلبی قرار دهم، اما امشب که داشتم کتابی در مورد امام رضا میخوندم به یک حدیث بســــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــیار ترس ناک برخوردم که گفتم حقیقتاً حیف هست که اون رو با دوستان در میون نگذارم
تیکه اول حدیث رو شاید خیلی از دوستان شنیده باشند
اما تقریباً مطمئن هستم که قسمت دوم حدیث رو به ندرت کسی به گوشش خورده باشه!!!!!!!!!!

اما تیکه اول حدیث:
امام رضا علیه السلام می فرمایند:
شیطان همواره از مومن در حال ترس و وحشت است تا آن گاه که نمازهای پنج گانه ی خویش را در اول وقت به جای آورد، و اگر نماز را ضایع ساخته آن را در اول وقت نخواند، شیطان جرأت یافته و ....

تا اینجاش رو فکر کنم خیلی ها شنیده بودن
اما نکته ی بسیار ترس ناکش ادامه ی حدیث است که فکر کنم کمتر کسی به گوشش خورده یا بهش توجه کرده باشه و من رو مثل برق گرفت و خداوکیلی مرا ترساند

در ادامه اش میفرمایند که....
شیطان جرأت یافته و او را به گناهانی بزرگ وامیدارد.

یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی شک نکن اگه بدون عذر درست و حسابی به علت تنبلی و یا ... نماز اول وقت رو به تأخیر انداختی مطئن باش که اونروز یه گناه گردن کلفت مرتکب میشی!!!!!!!!!!
یه گند اساسی میزنی در عرصه ی بندگی
شیطان یه سواری اساسی ازت میگیره

وقتی این حدیث رو مرور کردم در ذهنم و با خاطراتم چک کردم دیدم بــــــــــــــــــــــــــــله هر بار که نماز اول وقت رو خفیف شمردیم و بی خودی به تأخیر انداختیم گندهای اساسی زدیم در سیستم
پناه بر خدا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

عین کلام گوهر بار امام رضا را تقدیم میکنم:
امام رضا علیه السلام:
لَا يَزَالُ الشَّيْطَانُ ذَعِراً مِنَ الْمُؤْمِنِ مَا حَافَظَ عَلَى الصَّلَوَاتِ الْخَمْسِ فَإِذَا ضَيَّعَهُنَّ تَجَرَّأَ عَلَيْهِ وَ أَوْقَعَهُ فِي الْعَظَائِم‏
شیطان همواره از مومن در حال ترس و وحشت است تا آن گاه که نمازهای پنج گانه ی خویش را در اول وقت به جای آورد، و اگر نماز را ضایع ساخته آن را در اول وقت نخواند، شیطان جرأت یافته و او را به گناهانی بزرگ وامیدارد.

وقتی بنده ای به دعوت خدا دست رد میزنه خوب معلومه مثل موم میشه تو چنگال ابلیس!!!!
پناه بر خدا

به عنوان مبحث تکمیلی شاید اینها هم بد نباشه بیارم:

http://forum.bidari-andishe.ir/thread-30...ml#pid1595
(۷/آذر/۸۹ ۲۰:۴۸)علی 110 نوشته است:  قال عليّ عليه السّلام: إنّ أسرق النّاس من سرق صلواته.
جامع احاديث الشيعة 4/ 47 المحاسن 1/ 82 الوسائل 3/ 24 البحار 84/ 242

و اما آخرین حدیث هم باز از مولا علی است که می فرمایند
((به تحقیق دزدترینِ دزدها کسی است که از نمازش بدزدد))
جان من به این حدیث هم دل بدید
واقعاً ما چرا در نماز حضور قلب نداریم؟
هزارجور گرفتاری و راه حلش تو نماز به سراغمون میاد
علت اینه که باور نداریم هیچ جا خبری نیست و کسی بی اذن خدا نمیتونه برای ما کاری بکنه
اگه قرار اتفاقی برای ما بیافته اگه میخواد خیری برسه یا ضرری دفع بشه اگه میخوایم به قربی و معرفتی برسیم [b]و خلاصه هر چی که میخوایم فقط جاش همین جاست وتوجه به همین بارگاهی که در حضورش بار یافتیم
باید خدا خودش به ما لطفی کنه و بفهمیم هیچ جا خبری نسیت
این سخن رو روز عاشورا هنگام نماز ظهر عاشورا از یک انسان صاحب دل شنیدم و خیلی به دلم نشست که :
هنگام اذان هر کاری به جز نماز بی برکت !!!!
یا علی و التماس دعای فراوان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
خدا نگهدار همه ی ما
برای فرج آقا دعا کنید رفقا

سوره ی مومنون هم که با وصف مومنین شروع میشه
اولین صفت مومنان رو چی میگه؟
بله
میفرماید:
الَّذينَ هُمْ في‏ صَلاتِهِمْ خاشِعُونَ (2)
مومنین کسانی هستند که در نمازشان خاشعند
و بعد یکسری صفات دیگه رو بر میشمرد
تا میرسه به آخرین صفت مومنان که میشه چی؟
وَ الَّذينَ هُمْ عَلى‏ صَلَواتِهِمْ يُحافِظُونَ (9)
و مومنین کسانی هستند که بر نمازشان محافظت میکنند!
و از مهمترین مصادیق محافظت از نماز این است که حواسشان هست تا تحت هیچ شرایطی بدون عذر شرعی نمازشان به تأخیر نیافتد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

برای سلامتی و فرج آقا صلواتی هدیه بفرماید
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

راستی اگه تونستید حتماً این کتاب رو تهیه کنید
این حدیث رو اینجا خوندم
امام رضا علی بن موسی الرضا (زندگانی و سیره سخنان و آموزه ها مشهد و حریم رضوی)
انتشارات: بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی
[تصویر: IMAGE634380361220000000.jpg]

یک نکته ی فاجعه بار تر به ذهنم آمد!!!!!!!!!!!!!!!!!

آقا یکی از نماز های پنجگانه نماز صبح است
خیلی وقتا شب نشینی بی خودی داریم
خوب معلومه کسی که دیر میخوابه بی عذر شرعی و از اونور نمیتونه نماز صبحش رو اول وقت بخونه چی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟
بله باز هم این معادله فاجعه بار بر قرار است!!!!!!!!

پناه بر خدا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۰:۵۰, ۲۲/شهریور/۹۱
شماره ارسال: #11
آواتار
(۲۲/شهریور/۹۱ ۱۶:۱۴)در جستجوی سختی نوشته است:  با تشکر از جناب علی 110 که دائم نادانی های ما رو تذکر می دهند

داشتم کتاب اسرار الصلاة تبریزی رو می خواندم که به آیه زیر برخوردم.
نکته ای به ذهنم رسید که متاسفانه برای خودم خیلی پیش آمده

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لَا تَقْرَبُواْ الصَّلَوةَ وَ أَنتُمْ سُكَارَى‏ حَتىَ‏ تَعْلَمُواْ مَا تَقُولُونَ ... (نساء-43)
اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! در حال مستى به نماز نزديك نشويد، تا بدانيد چه مى‏گوييد ...

البته ظاهر این آیه طوری هست که شاید فکر کنیم موقع مستی - که بواسطه الکل و شراب بوجود میاد - نباید نزدیک نماز شد و البته از این جهت درسته اما به نظر بنده یه جنبه دیگه هم میشه ازش برداشت کرد

همانطور که همه ما خوب می دونیم مستی فقط مخصوص شراب و امثال اون نیست
ما مستی که عامل اون شهوت، شهرت، پول، قدرت و ... هم فراون داریم که شاید کم و بیش هم باهاش درگیر شدیم.

به نظر بنده برداش دیگه ای که میشه از این آیه داشت اینه که وقتی می خواهیم نماز بخونیم باید از همه چیز دل بکنیم و فقط به معبودمان فکر کنیم و به فکر موقعیت موقت و ظاهری که داریم نباشیم یا به عبارت بهتر مست شهرت و قدرت امثال اون نباشیم چون در مقابل خداوند متعال عددی محسوب نمی شیم.

مرسی ، واقعا ممنون که این نکته رو ذکر فرمودید ، چون واقعا برای خود بنده خیلی پیش آمده بود ، که از کنار این آیه ی قرآن بگذرم ، چرا که با خودم همیشه می گفتم ، من که مست نمی کنم!!!Blush ولی الان دارم می فهمم که از هرآیه ی قرآن هزار تا حرف میشه در آورد.

«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَقرَبُوا الصَّلاةَ وَ أَنتُم سُكارى‏ حَتَّى تَعلَمُوا ما تَقُولُون‏ ...» (النساء – 43)

ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده‌اید، در حال مستى به نماز نزديك نشويد، تا بدانيد چه مى‏ گوييد ...

اگر چه واژه‌ی «سکاریٰ» به معنای مستی نیز به کار می‌رود، اما معنای خواب‌آلودگی، چرت و هر گونه غفلت از خود و عدم تمرکز عقلی را هم شامل می‌گردد، لذا الزامی ندارد که مقصود آیه حتماً محدود به مستی از شراب باشد. به همین دلیل برخی از مفسرین در ذیل این آیه به روایت ذیل استناد نموده‌اند:

«زراره از امام باقر (علیه السلام) روايت كرده كه فرمود: هنگامى كه كسالت و چرت بر تو مسلط است و يا شكمت سنگين شده به نماز نايست، زيرا بيم آن هست كه در آن حال دچار نفاق شوى، (خداى نخواسته با خود بگويى چه كسى حال دارد برخيزد نماز بخواند، و يا آرزو كنى اى كاش نماز واجب نمى‏بود، و از اين قبيل تصورات منافقانه)، براى اين كه خداى تعالى مؤمنين را نهى كرد از اين كه در حال سكارى به نماز بايستند، و منظورش از حالت سكارى، حالتى است كه خواب بر آدمى مسلط شده باشد» (تفسير عياشى ج 1 ص 242 حديث 134)

اما، برخی دیگر گفته‌اند: هر چند اقامه‌ی نماز در حال چرت، خواب‌آلودگی و ... اشکال دارد و اساساً طبق آیه‌ی قرآن «کسالت (تنبلی) در نماز» از صفات منافقین است، ولی آیه به مستی از شراب دلالت دارد. مضاف بر این که مستی نیز خود نوعی چرت، خواب‌آلودگی و از خود بی‌ خودی را به همراه دارد، لذا آن مقصود را هم شامل می‌گردد.
این مطلب رو نوشتم ، تا صبح که از خواب پا میشین ، بی هوا نرین نماز بخونین! بفهمید دارید چی میگید!
۸:۳۴, ۲۵/شهریور/۹۱
شماره ارسال: #12
آواتار
[تصویر: besm.gif]
فَإِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ ﴿٧﴾ وَإِلَىٰ رَبِّكَ فَارْغَبْ ﴿٨﴾
هنگامى كه فراغت مى‏يابى ، به عبادت و دعا بكوش «7» و مشتاقانه به سوى پروردگارت روى آور .«8»
سوره مبارکه شرح
یکی از مشکلات ما واسه نماز خوندن همینه که می گیم ای بابا نمازمون موند یا از سر ادای تکلیف می خوایم دلا راست شیم.
اما این آیه شریف فرمول مهمی به ما می دهد که همیشه برای عبادت خداوند با رغبت پا به سجاده گذار .
من پیشنهاد می کنم همیشه قبل از نماز و قبل از اینکه تکبیره الاحرام بگیم اول این آیه رو بخونیم « والی ربک فارغب» و یه خورده به اش فکر کنیم تا نمازی با اشتیاق بخوانیم که اولین نشانه اش هم نماز اول وقت است.
یا علی
التماس2آ
۸:۳۵, ۲۵/شهریور/۹۱
شماره ارسال: #13
آواتار
ممنونم علی آقا واقعا تلنگر به جایی بود.

همین چند وقت پیش فکر میکردم به تکرار حی در اذان و اقامه این حی ها یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی بنده من بدو !!!!!!!!
بدو کارت دارم.
اون وقت من در کمال بی ادبی میگم ببخشید خدا جانم این پست و بزنم بعد میام نمک غذا رو بزنم بعد میام تلفنم و جواب بدم بعد میام و هزار تا کار دیگه که هممون مصداقهای زیادی براش داریم .

حالا بی ادبی کردی کار خودتو واجب تر از حی های خالقت دونستی حالتو میگیره : پستت یه دونه خواننده پیدا نمیکنه ،غذات ته میگیره ، تلفنو جواب میدی حالت گرفته میشه خلاصه به یه مکروهی دچارت میکنه !!!!!!!!!!!!

الهی بی ادبی ما رو ببخش و به حساب جهالتمون بذار و توفیق نماز اول وقت و ازمون نگیر که
۲۲:۵۲, ۱۱/مهر/۹۱
شماره ارسال: #14

تورو خدا از این عکسای وحشتناک نزارین آقا رامین مخصوصا شما
۲:۴۵, ۱۴/مهر/۹۱
شماره ارسال: #15
آواتار
به نام او
با تشکر از همه دوستان و به ویزه علی آقا بابت مطالب بیدار کنندشون.
این حرف من احتمالا بی ربط به موضوع باشه اما حیفم اومد نگم.
همین بی توجهی ما به نماز خودش شرک محسوب میشه چون ما با بی توجهی به نماز و در نتیجه به خدا کارمون یا خواستمون رو بالاتر از خدا یا هم تراز اون قرار دادیم که مشرک محسوب میشیم و تکلیف مشرکم که معلومه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
۱:۳۹, ۶/آبان/۹۱
شماره ارسال: #16
آواتار

وقتی این حدیث رو مرور کردم در ذهنم و با خاطراتم چک کردم دیدم بــــــــــــــــــــــــــــله هر بار که نماز اول وقت رو خفیف شمردیم و بی خودی به تأخیر انداختیم گندهای اساسی زدیم در سیستم

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

۶:۵۱, ۷/آبان/۹۱
شماره ارسال: #17
آواتار
بسم رب المهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)
سلام علیکم

اول از همه خداوند سبحان را سپاسگزارم که سبب هدایت من را از طریق شما خوبان فراهم کرد.
و همچنین از شما علی آقا برادر خوبم متشکر هستم که سبب بیداری ما میشد ،

چون از یه عالمی شنیدم که گفت تا انسان از بنده خدا تشکر نکنه نمیتونه خوب شکرخداوند را بجای بیاره .
بعد هم با سواد ناقسم و درک شخصی خودم مطلبی میخواستم خدمت دوستان عرض کنم که اگر موردی در اون هست اصلاح کنم ؛

حقیر قبل از این که به این درک برسم و بفهم;
(همیشه فکر میکردم نماز خواندن را مثل فقط یک انجام وظیفه میدونستم و یه جورایی برام عادت شده بود و اگر دیر میشد ی بر سنگینی را احساس میکردم)

اما اصل مطلب این هست که ما همیشه اول نماز نییت میکنیم و من این نیت هم برام فقط یه جور امر واجب میدونستم و من به این نکته دقت نمیکردم که من دارم "قربة الی الله(نزديك شدن به خدا)"میگم ؛
در صورتی که فکرم این بود که نمازم را تمام کنم وانجام وظیفه کرده باشم.

اما خدا را شکر از وقتی که اینا فهمیدم ،
تازه یه جورایی این حدیث برام معنا پیدا کرده .

از رسول اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم):
نماز معراج مؤمن هست .

اگه اشتباه گفتم خوشحال میشم دوستان اصل حدیث را روایت کنن .
بله دوستان عزیز اگر وقتی که ما دقت کنیم و توجه کنیم که چه چیزی را داریم در محضر حق تعالی میگویم ،

باز حضور قلب هم در نماز پیدا میشه و اون لذتی که باید از نماز ببریم میبریم و سعی در این پیدا میکنیم که با شوق و تضرع هر چی بیشتر و حالتی که بیشتر به خداوند نزدیک به نماز به ایستیم و بعد از اون تازه فیوضات الهی شامل حالمون میشه که کمترینش همینی هست علی آقا برادر خوبمان گفتن .

امام رضا علیه السلام:
لَا يَزَالُ الشَّيْطَانُ ذَعِراً مِنَ الْمُؤْمِنِ مَا حَافَظَ عَلَى الصَّلَوَاتِ الْخَمْسِ فَإِذَا ضَيَّعَهُنَّ تَجَرَّأَ عَلَيْهِ وَ أَوْقَعَهُ فِي الْعَظَائِم‏....
شیطان همواره از مومن در حال ترس و وحشت است تا آن گاه که نمازهای پنج گانه ی خویش را در اول وقت به جای آورد، و اگر نماز را ضایع ساخته آن را در اول وقت نخواند، شیطان جرأت یافته و او را به گناهانی بزرگ وامیدارد.
انشاالله حرفهای این بنده سرپا تقصیر برای دوستان مفید واقع شده باشه و اگر هم مطلبی را اشتباه گفتم یا جا انداختم خوشحال میشم که علی آقا یا دیگر دوستان بگن .

التماس دعا...
"صلوات "

برای سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
فراموشمان نشود.

"خدایا با ما آن کن که لایق حضرت توست."
اللهم صل علي محمد ال محمد و عجل فرجهم

و لعنة الله على عدائهم اجمعين
و جعلنا من خير أنصاره و أعوانه

و المستشهدين بين يديه
واللهم عجل الوليك الفرج
۱۲:۰۴, ۷/آبان/۹۱
شماره ارسال: #18
آواتار
عامل علو درجه
پیامبر (ص ) :

بالصلاة یبلغ العبد الی الدرجة العلیاء لان الصلاة تسبیح و تهلیل و تحمید و تکبیر و تمجید و تقدیس و قول و دعوة,
به وسیله نماز بنده به درجه عالی و مقام والا می رسد، زیرا نماز تسبیح و تهلیل و تحمید وتکبیر و تمجید و تقدیس الهی است ، نماز قول حق و دعوت به سوی حق می باشد.

( بحار الانوار، ج ,82 ص .232 جامع احادیث الشیعه ، ج 4، ص 22 )

"صلوات "
برای سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

فراموشمان نشود.
"خدایا با ما آن کن که لایق حضرت توست."

اللهم صل علي محمد ال محمد و عجل فرجهم
و لعنة الله على عدائهم اجمعين

و جعلنا من خير أنصاره و أعوانه
و المستشهدين بين يديه

واللهم عجل الوليك الفرج
۱۴:۵۳, ۱۹/آبان/۹۱
شماره ارسال: #19
آواتار
خدا خیر دنیا و آخرت رو نصیبتون کنه.

واقعا تلنگر به جایی بود
۱۴:۲۵, ۲۷/آبان/۹۲
شماره ارسال: #20
آواتار
به نام الله

نقل قول: امام رضا علیه السلام:
لَا يَزَالُ الشَّيْطَانُ ذَعِراً مِنَ الْمُؤْمِنِ مَا حَافَظَ عَلَى الصَّلَوَاتِ الْخَمْسِ فَإِذَا ضَيَّعَهُنَّ تَجَرَّأَ عَلَيْهِ وَ أَوْقَعَهُ فِي الْعَظَائِم‏

نقل قول:
یکی از بزرگترین الگوی نماز اول وقت ، امام حسین علیه السلام در روز عاشورا آن هم وسط نبرد هست به نظرم این حرکت امام حسین پیام خیلی بزرگی برای همه داره ، انی احب الصلاة ...

نقل قول:امام صادق(علیه السلام) می فرمایند:"ملك الموت در هنگام مردن، شیطان را از محافظ بر نماز دور می كند و شهادت به یگانگی خدا و نبوت پیامبرش را در آن هنگامه بزرگ به او تلقین می نماید."

زیاد شدن عمر، مال و اولاد صالح در دنیا،در امان بودن از ترس و هول مرگ در موقع مردن،آسان شدن سؤال نكیر و منكر در قبر، توسعه یافتن قبر، نورانی شدن چهره، دادن نامه عمل به دست راست و آسان گرفتن حساب در محشر، رضایت خداوند، سلام دادن خدا به او و نگاه كردن از روی رحمت به او در هنگام عبور از صراط و... از دیگر آثار و بركات نماز اول وقت است كه در روایات به آن اشاره شده است.

وسائل الشیعه، ج 3، ص 81و 9و 86.

التماس دعا در تعجیل ظهور حضرت حجت بن الحسن العسکری علیه السلام

امضای سیمرغ

«الله اکبر، الموت لامریکا، الموت لاسراییل، اللعنه علی‌الیهود و النصر للاسلام»

[تصویر: 584748343_1_3_.jpg]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها: