کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 6 رای - 3.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
با جاهلیت پیامکی مبارزه کنیم (پیامکهای زنجیره ای)
۱۴:۴۹, ۲۲/شهریور/۹۱
شماره ارسال: #1
آواتار
نسخه‌های الکترونیکی و مدرن همان جهل نوشته‌های قدیمی در پشت کتب موجود در اماکن مذهبی هستند. همان نوشته‌هائی که بارها و بارها مراکز و متولیان دینی و عقلای قوم به باطل بودن ادعاها، خوابها، نقل قولها، تبشیرها و تهدیدهای آنها گواهی داده و صراحتاً اعلام کرده‌اند که نبایستی به آنها اعتنائی کرد.
[تصویر: sms.jpg]
اس ام اس، پیامک
پرده اول: این پنج اسم خداوند را به پنج نفر بفرست. بزرگترین مشکلت حل میشود:
یا الله، یا کریم، یا اول، یا آخر، یا مجید قبل از حذف یکبار امتحان کن. تو رو به روح حضرت محمد (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) کوتاهی نکن!
پرده دوم: با سلام، ۸ ختم قرآن هدیه به امام رضا (علیه السلام): سهم شما صفحه ۳۵۰ شد. یک صفحه اضافه کنید و به ۸ نفر پیامک کنید. در صورت عدم امکان به شماره زیر اطلاع دهید. نفر آخر ختم به ۰۹۳۷……. خبر دهد. (قرآن عثمان طه)
پرده سوم: طرح قرائت یک میلیون صلوات برای تعجیل در ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف). سهم شما ده صلوات و ارسال به ده نفر دیگر. مهم نیست که حتی چندین بار از افراد مختلف این پیام را دریافت کنی، مهم آنست که هر چه بیشتر افراد مختلف آن را ببینند. لطفاً قطع‌کننده زنجیره نباش.
پرده چهارم: بنا به فرمایش معصوم (علیه السلام) هرکس که دعای زیر را تا قبل از پایان ماه بخواند همه دعا‌هایش مستجاب شده و مشکلاتش رفع می‌شود. تنبلی نکن، به دوستانت پیامک بفرست و بگذار دیگران هم بهره ببرند. اگر نفرستادی منتظر اتفاقات بدی در زندگیت طی یک هفته آتی باش!
نکات مشترک همه این متنها و بسیاری از متنهای مشابه عبارتند از:
1- سوء استفاده و بهره‌برداری (بعضاً افراطی) از اعتقادات مخاطبین
۲- طرحهای هرمی (یک به چند) که میتواند به سرعت (به صورت تابع نمائی) یک پیام را تبدیل به میلیونها عدد کند!
۳- همراه نبودن با هیچ سند و مدرکی دال بر معتبر بودن ادعاهای مطروحه در آنها (رفع مشکلات، استجابت دعا، گرفتار شدن در صورت نفرستادن و…)
۴- تعارض ادعاهای بسیاری از آنها با متون معتبر دینی، عقل سلیم و منطق در حقیقت اینها
نسخه‌های الکترونیکی و مدرن همان جهل نوشته‌های قدیمی در پشت کتب موجود در اماکن مذهبی هستند. همان نوشته‌هائی که بارها و بارها مراکز و متولیان دینی و عقلای قوم به باطل بودن ادعاها، خوابها، نقل قولها، تبشیرها و تهدیدهای آنها گواهی داده و صراحتاً اعلام کرده‌اند که نبایستی به آنها اعتنائی کرد. حتی بعضی از عالمان دینی در سالهای گذشته حکم به حرمت انتشار اینگونه مطالب سخیف داده‌اند.
اما در عین حال این جهل نوشته‌های مدرن دارای چند خصوصیت منحصر و جدید هم هستند:
1- ارسال آنها به سادگی فشردن چند کلید است و بنابراین در صورت همراهی دریافت کنندگان کم توجه با انتشار دهندگان اولیه آنها، با سرعتی حیرت آور در سطح جامعه منتشر می‌شوند.
۲- روز به روز بیشتر به محتوا و لایه‌های تمسخر و توهین آمیزشان که با ظرافت در بطن متن پنهان شده‌اند افزوده می‌شود. آیا واقعاً دستی در کار است که با ارسال چنین مطالب سخیفی با آب و رنگ دینی، این اندک باقیمانده‌های اعتقادی را هم در مردم از بین ببرند؟!
۳- یک سؤال مهم: چرا غالباً اینگونه مطالب از طریق پیامک ارسال می‌شوند و نه رایانامه؟ چه کسی از حجم عظیم پیامکهای ناشی از چنین مواردی منتفع می‌شود؟! آیا ممکن است بتوان گفت شاید دستهای پنهانی با استفاده از زودباوری عده‌ای و با تحریک یا میانداری شرکتهای مخابراتی، هر چند وقت یکبار چنین موجهایی را در سطح جامعه راه می‌اندازند تا تجارتی میلیاردی (ناشی از هزینه ارسال پیامک که از مشترکین دریافت می‌شود) شکل بگیرد؟!!
خانم زهرا جواهری در این زمینه معتقد است:من کمابیش اهل پیامک زدن هستم اما دوست دارم آنها را از صافی اعتقاداتم عبور بدهم و بعد ارسال کنم. بعضی پیامکها واقعا آن قدر لطیف و شیرین هستند که شاید همیشه در ذهنمان حک شود اما حتی یک بار خواندن بعضی هم بیهوده است.در مقابل برخی از پیامکها وقتی با ارزشتر می‌شوند که از قول بزرگی نقل شده باشند
وی می‌گوید: انگار فکرمی کنی که سخنانشان از بقیه اطمینان بخش تراست و معمولا در بست آنها را می‌پذیریم و به عنوان یکی از درسهای زندگی به خاطر می‌سپریم.
وی می‌افزاید: متأسفانه اخیراً شوخی با بعضی از این بزرگان هم باب شده مثل مثالهای متعددی که از این جمله دکتر شریعتی ساخته شده: “ترجیح می‌دهم با کفشهایم در خیابان راه بروم و به خدا فکر کنم تا این که در مسجد نماز بخوانم و به کفشهایم فکر کنم”! حالا هر کس بنابر ذوق و سلیقه‌اش این مفهوم را به چیزهای دیگری تعمیم داده که شاید نتوانیم از بعضی هاشان که شیرین ومؤدبانه است به علت شوخ طبعی ذاتی ما ایرانی‌ها ایرادی گرفت اتفاقا به همین دلیل هم بود که اوایل که از این دست پیام‌ها را می‌شنیدم لذت می‌بردم، اما کم کم دیدم کار به دختر و عمه و خانم این شخصیت‌ها! هم کشیده شد که از قضا دیگر نه آن قدر لطیفه گونه بودند و نه متاسفانه مؤدبانه …
خانم جواهری ادامه می‌دهد:آن وقتها ازاین ناراحت شده بودم که چرا مردم در هر چیز لطیفی آن قدر اغراق می‌کنند که کار را به این جا می‌رسانند اما…اما حالا که پیامکهایی با مضمون و کلمات سخیف درباره دکتر شریعتی.شهید مطهری و شهید چمران به دستم رسیده است می‌اندیشم که گویا این تنها یک زیاده روی عادی و عوامانه نبوده بلکه احتمالا اشخاص یا جریانی قصد دارند با سست کردن اندیشه‌ها و گفتار بزرگان ما از طریق همین روش نرم و به ظاهر سرگرم‌کننده و خنده‌دار شخصیت‌های ارزشمند ما را تحقیر کنند و هنگامی که بزرگان یک ملت که موجب افتخار انسان و انسانیت هستند به بازی گرفته شوند. گویی هویت تمام مردم آن سرزمین به بازی گرفته شده است.
وی ادامه می‌دهد: اگر کلاهمان را قاضی کنیم خواهیم دید در صورت تکراراین مسائل به طور ناخودآگاه ارزش سخنان و زندگی انسانی بزرگانمان خدشه‌دار خواهد شد که این مطلب از نظر علوم ارتباطات نیز قابل اثبات است.
وی در ادامه می‌گوید:دوستان عزیز لطفا به این موضوع هم فکر کنید که اگر به راستی این کار یک جریان منحرف باشد و در مراحل بعد به خودشان نیایند و به راه راست هدایت نشوند این به ظاهر شوخی‌ها را به بقیه بزرگان ارجمند و شهدای مظلوم و امام عزیز و نعوذبالله به ائمه اطهار هم می‌رسانند؛ که باید گفت: اعوذبالله من الشیطان الرجیم.
روزنامه جمهوری اسلامی
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۲:۴۸, ۲۰/مرداد/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/مرداد/۹۲ ۱۲:۵۰ توسط جویای حقیقت.)
شماره ارسال: #11

نقل قول:تو رو به امام زمان قسم می دم این پیام رو بخون.دختری از خوزستانم که پزشکان از علاجم نا امید شدند.شبی خواب حضرت زینب (سلام الله علیها)را دیدم در گلوم اب ریخت شفا پیدا کردم ازم خواست اینو به بیست نفر بگم. این پیام به دستکارمندی افتاد اعتقاد نداشت کارشو از دست داد.مرد دیگری اعتقاد داشت ۲۰ میلیون به دست اورد. به دست کس دیگری رسید عمل نکرد پسرشو را از دست داد.اگه به حضرت زینب اعتقاد داری این پیامو واسه ۲۰ نفر بفرست…… ۲۰ روز دیگه منتظر معجزه باش

[/b]
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام دوستان عزیز :
راستش این رو یکی از کاربرا برام فرستاد . این پیام ، مشابه پیامیه که حدود 10 ـ 15 سال پیش تحت عنوان « وصیت نامه پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) » پخش شده بود . راستش یادم میاد اون موقع خیلی سروصدا کرد . اما حقیقت این ماجرا چیه ؟ چرا بعضی از افراد با طرح چنین موضوعاتی سعی در بازی با اعتقادات مردم دارن ؟ از طرفی از درِ اعتقادات وارد میشن و از ائمه (علیهم السلام) استفاده میکنن و بعد با طرح موضوع مالی و با ترفند تطمیع سعی در پخش این نوع پیام ها دارن . دوستانی که تجربه دارن و همون از نوع نامه ها خوندن و به قولی « وصیت نامه پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) » رو خوندن و 20 نامه رو کپی نکردن و هیچ مشکلی براشون پیش نیومده ، بیان اینجا اعلام کنن تا بلکه از ترویج این نوع نامه ها و پیام ها جلوگیری کنیم .
راستش حقیر اون موقع نامه رو هم خوندم و راستش چون کم سن و سال بودم و پولی هم نداشتم ، اون 20 نامه رو کپی نکردم و خدا رو شکر مشکلی پیش نیومد . راستش چند وقت پیش هم از این نوع SMS ها هم برام میومد و با خوندن اون به چند نفر می فرستادم . بعد از یه مدت از یه روحانی سوال کردم و ایشون گفت هیچ منطق شرعی پشتش نیست . از اون موقع به این طرف ، هر چی از این SMS ها میومد ، بعد از خوندن پاکش میکردم .
منتظر نظر دوستان هستم . . .
در پناه الله
یا مهدی مدد
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۵۶, ۲۰/مرداد/۹۲
شماره ارسال: #12
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

منم با نظر شما موافقم تا حالا چند مورد از اینا رو برام فرستادن بهش عمل نکردم الان هم صحیح وسالم در خدمتتون هستم
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۵۶, ۲۰/مرداد/۹۲
شماره ارسال: #13
آواتار
لا اکراه فی الدین

فکر میکنم همین عبارت کوتاه از قرآن بی اساس بودن چنین ادعاهایی رو اثبات میکنه.

امضای sarallah
به امید روزی که این پُست سرتاسر این تالار گفت و گو را پرکند:
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) آمد!
[تصویر: NatureGif16.gif]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۳:۲۸, ۲۰/مرداد/۹۲
شماره ارسال: #14
آواتار
سلام.دقیقاهمین واسه من اومد.یادمه یه شماره هم بعدش بود.شانس آورد گوشیش خاموش بود وگرنه اونموقع اینقدر عصبی بودم که اگه جواب میداد هرچی ازدهنم درمیومد بهش میگفتم.
آخه چه عقلی قبول میکنه بانفرستادن یه پیام،اصلااین پیام سر و تهش یه داستان که بیشترنیست،که بخواد زندگیتوخراب کنه.کی خراب میکنه؟پیامه؟یا ائمه؟
بنظرمن بایداگرامکانش هست ازطریق مخابرات منشأ این پیام هارو پیداکرد.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۳:۴۵, ۲۰/مرداد/۹۲
شماره ارسال: #15
آواتار
سلام

برا منم وقتی یه همچین پیامایی میاد تنها کاری که می کنم حذفشون می کنم.

وقتی آدم در هر کاری به خدا توکل کنه و به ائمه متوسل بشه دیگه این خرافات میشه شک در

قدرت خدا و معصومین ...........

التماس دعا........
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۴:۴۳, ۲۰/مرداد/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/مرداد/۹۲ ۱۴:۴۶ توسط مجتبی110.)
شماره ارسال: #16

با فرض اینکه این ماجرا حقیقت داشته باشه. گفتنش چه فایده ای داره؟ آیا تبلیغی برای تشیع می شه؟؟ آیا باعث می شه مردم به کمالات حضرت زینب (سلام الله علیها) پی ببرند؟ آیا ما برای پی بردن به مقام والای اهل بیت باید متوسل به این پیامک ها بشیم.؟
هیچ فایده ای نداره، شاید عوام بپسندند اما می خوام صد سال سیاه نپسندند!
بجایی که ما بیایم اشعار در مورد اهل بیت یا چند تا از فضائل و احادیث از ایشان نقل کنیم و با پیامک منتشر کنیم میایم این چرندیات رو همه جا پخش می کنیم و باعث می شه بگن شیعه متوهمه، شیعه به اهل بیت رسول الله بیشتر از خدا اهمیت می ده و...

شاید خیلی از ما ها به شکل های گوناگون حضور خدا و یا دست پربرکت ائمه رو تو زندگیمون حس کرده باشیم ، (البته به شکل خیلی ساده نه به این صورت یک معجزه واینکه یک شبه شفا پیدا کنیم) اما این فقط یک حجتی برای خودمونه و بازگو کردنش اشتباه محضه!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۰۱, ۲۰/مرداد/۹۲
شماره ارسال: #17
آواتار
درود بر شما
این یک نوع سوء استفاده ی ابزاری از دین است ...
در واقع سوءاستفاده از عقاید مردم ....
وباعث تحریف عقیده می شود.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۸:۲۴, ۲۰/مرداد/۹۲
شماره ارسال: #18

بسم الله الرحمن الرحیم

برای رد اینجور داستان ها کافیه بگیم این خانواده تا زمانی که زنده بودن هیچ وقت کسی رو بخاطر مخالفت و یا حتی دشمنی با خودشون نفرین نکردن و این اتفاقا رو براشون نخواستن!!

چه برسه به الان که مشخصه اینجور اخبار از کجا اومده و به کجا هم میخواد بره!!!!

من فکر میکنم کسایی که این داستان های تخیلی رو میسازن فقط دنبال تخریب چهره تشیع هستند!

این خاندان بزرگوارتر از این حرفان ...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۴۶, ۲۰/مرداد/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/مرداد/۹۲ ۲۰:۵۸ توسط غربت تشیع.)
شماره ارسال: #19

این پیامها مشکوک است و ممکن است منشا آنها جایی مانند انگلیس و صهیونیزم باشد. با هدف ضعیف کردن اعتقادات مردم. چون کسی که حاجتی دارد این کار را تکرار میکند و نتیجه که نمیگیرد به دین بی اعتماد می شود.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۰:۱۵, ۲۰/مرداد/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/مرداد/۹۲ ۲۰:۱۶ توسط پرنیان.)
شماره ارسال: #20
آواتار
سلام....
حرفش بی اساسه.......
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا