کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 6 رای - 3.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
با جاهلیت پیامکی مبارزه کنیم (پیامکهای زنجیره ای)
۱۴:۴۹, ۲۲/شهریور/۹۱
شماره ارسال: #1
آواتار
نسخه‌های الکترونیکی و مدرن همان جهل نوشته‌های قدیمی در پشت کتب موجود در اماکن مذهبی هستند. همان نوشته‌هائی که بارها و بارها مراکز و متولیان دینی و عقلای قوم به باطل بودن ادعاها، خوابها، نقل قولها، تبشیرها و تهدیدهای آنها گواهی داده و صراحتاً اعلام کرده‌اند که نبایستی به آنها اعتنائی کرد.
[تصویر: sms.jpg]
اس ام اس، پیامک
پرده اول: این پنج اسم خداوند را به پنج نفر بفرست. بزرگترین مشکلت حل میشود:
یا الله، یا کریم، یا اول، یا آخر، یا مجید قبل از حذف یکبار امتحان کن. تو رو به روح حضرت محمد (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) کوتاهی نکن!
پرده دوم: با سلام، ۸ ختم قرآن هدیه به امام رضا (علیه السلام): سهم شما صفحه ۳۵۰ شد. یک صفحه اضافه کنید و به ۸ نفر پیامک کنید. در صورت عدم امکان به شماره زیر اطلاع دهید. نفر آخر ختم به ۰۹۳۷……. خبر دهد. (قرآن عثمان طه)
پرده سوم: طرح قرائت یک میلیون صلوات برای تعجیل در ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف). سهم شما ده صلوات و ارسال به ده نفر دیگر. مهم نیست که حتی چندین بار از افراد مختلف این پیام را دریافت کنی، مهم آنست که هر چه بیشتر افراد مختلف آن را ببینند. لطفاً قطع‌کننده زنجیره نباش.
پرده چهارم: بنا به فرمایش معصوم (علیه السلام) هرکس که دعای زیر را تا قبل از پایان ماه بخواند همه دعا‌هایش مستجاب شده و مشکلاتش رفع می‌شود. تنبلی نکن، به دوستانت پیامک بفرست و بگذار دیگران هم بهره ببرند. اگر نفرستادی منتظر اتفاقات بدی در زندگیت طی یک هفته آتی باش!
نکات مشترک همه این متنها و بسیاری از متنهای مشابه عبارتند از:
1- سوء استفاده و بهره‌برداری (بعضاً افراطی) از اعتقادات مخاطبین
۲- طرحهای هرمی (یک به چند) که میتواند به سرعت (به صورت تابع نمائی) یک پیام را تبدیل به میلیونها عدد کند!
۳- همراه نبودن با هیچ سند و مدرکی دال بر معتبر بودن ادعاهای مطروحه در آنها (رفع مشکلات، استجابت دعا، گرفتار شدن در صورت نفرستادن و…)
۴- تعارض ادعاهای بسیاری از آنها با متون معتبر دینی، عقل سلیم و منطق در حقیقت اینها
نسخه‌های الکترونیکی و مدرن همان جهل نوشته‌های قدیمی در پشت کتب موجود در اماکن مذهبی هستند. همان نوشته‌هائی که بارها و بارها مراکز و متولیان دینی و عقلای قوم به باطل بودن ادعاها، خوابها، نقل قولها، تبشیرها و تهدیدهای آنها گواهی داده و صراحتاً اعلام کرده‌اند که نبایستی به آنها اعتنائی کرد. حتی بعضی از عالمان دینی در سالهای گذشته حکم به حرمت انتشار اینگونه مطالب سخیف داده‌اند.
اما در عین حال این جهل نوشته‌های مدرن دارای چند خصوصیت منحصر و جدید هم هستند:
1- ارسال آنها به سادگی فشردن چند کلید است و بنابراین در صورت همراهی دریافت کنندگان کم توجه با انتشار دهندگان اولیه آنها، با سرعتی حیرت آور در سطح جامعه منتشر می‌شوند.
۲- روز به روز بیشتر به محتوا و لایه‌های تمسخر و توهین آمیزشان که با ظرافت در بطن متن پنهان شده‌اند افزوده می‌شود. آیا واقعاً دستی در کار است که با ارسال چنین مطالب سخیفی با آب و رنگ دینی، این اندک باقیمانده‌های اعتقادی را هم در مردم از بین ببرند؟!
۳- یک سؤال مهم: چرا غالباً اینگونه مطالب از طریق پیامک ارسال می‌شوند و نه رایانامه؟ چه کسی از حجم عظیم پیامکهای ناشی از چنین مواردی منتفع می‌شود؟! آیا ممکن است بتوان گفت شاید دستهای پنهانی با استفاده از زودباوری عده‌ای و با تحریک یا میانداری شرکتهای مخابراتی، هر چند وقت یکبار چنین موجهایی را در سطح جامعه راه می‌اندازند تا تجارتی میلیاردی (ناشی از هزینه ارسال پیامک که از مشترکین دریافت می‌شود) شکل بگیرد؟!!
خانم زهرا جواهری در این زمینه معتقد است:من کمابیش اهل پیامک زدن هستم اما دوست دارم آنها را از صافی اعتقاداتم عبور بدهم و بعد ارسال کنم. بعضی پیامکها واقعا آن قدر لطیف و شیرین هستند که شاید همیشه در ذهنمان حک شود اما حتی یک بار خواندن بعضی هم بیهوده است.در مقابل برخی از پیامکها وقتی با ارزشتر می‌شوند که از قول بزرگی نقل شده باشند
وی می‌گوید: انگار فکرمی کنی که سخنانشان از بقیه اطمینان بخش تراست و معمولا در بست آنها را می‌پذیریم و به عنوان یکی از درسهای زندگی به خاطر می‌سپریم.
وی می‌افزاید: متأسفانه اخیراً شوخی با بعضی از این بزرگان هم باب شده مثل مثالهای متعددی که از این جمله دکتر شریعتی ساخته شده: “ترجیح می‌دهم با کفشهایم در خیابان راه بروم و به خدا فکر کنم تا این که در مسجد نماز بخوانم و به کفشهایم فکر کنم”! حالا هر کس بنابر ذوق و سلیقه‌اش این مفهوم را به چیزهای دیگری تعمیم داده که شاید نتوانیم از بعضی هاشان که شیرین ومؤدبانه است به علت شوخ طبعی ذاتی ما ایرانی‌ها ایرادی گرفت اتفاقا به همین دلیل هم بود که اوایل که از این دست پیام‌ها را می‌شنیدم لذت می‌بردم، اما کم کم دیدم کار به دختر و عمه و خانم این شخصیت‌ها! هم کشیده شد که از قضا دیگر نه آن قدر لطیفه گونه بودند و نه متاسفانه مؤدبانه …
خانم جواهری ادامه می‌دهد:آن وقتها ازاین ناراحت شده بودم که چرا مردم در هر چیز لطیفی آن قدر اغراق می‌کنند که کار را به این جا می‌رسانند اما…اما حالا که پیامکهایی با مضمون و کلمات سخیف درباره دکتر شریعتی.شهید مطهری و شهید چمران به دستم رسیده است می‌اندیشم که گویا این تنها یک زیاده روی عادی و عوامانه نبوده بلکه احتمالا اشخاص یا جریانی قصد دارند با سست کردن اندیشه‌ها و گفتار بزرگان ما از طریق همین روش نرم و به ظاهر سرگرم‌کننده و خنده‌دار شخصیت‌های ارزشمند ما را تحقیر کنند و هنگامی که بزرگان یک ملت که موجب افتخار انسان و انسانیت هستند به بازی گرفته شوند. گویی هویت تمام مردم آن سرزمین به بازی گرفته شده است.
وی ادامه می‌دهد: اگر کلاهمان را قاضی کنیم خواهیم دید در صورت تکراراین مسائل به طور ناخودآگاه ارزش سخنان و زندگی انسانی بزرگانمان خدشه‌دار خواهد شد که این مطلب از نظر علوم ارتباطات نیز قابل اثبات است.
وی در ادامه می‌گوید:دوستان عزیز لطفا به این موضوع هم فکر کنید که اگر به راستی این کار یک جریان منحرف باشد و در مراحل بعد به خودشان نیایند و به راه راست هدایت نشوند این به ظاهر شوخی‌ها را به بقیه بزرگان ارجمند و شهدای مظلوم و امام عزیز و نعوذبالله به ائمه اطهار هم می‌رسانند؛ که باید گفت: اعوذبالله من الشیطان الرجیم.
روزنامه جمهوری اسلامی
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۳:۴۲, ۲۲/تیر/۹۳
شماره ارسال: #21
آواتار
به نام خدایی که در این نزدیکی است

هنری لیونر: ما با طراحی پیام‌ها فارسی، عربی، ترکی و اردویی و آوردن نام پیامبر و ائمه، در آخر پیام‌ها می‌نویسیم «آن را برای 10 نفر بفرست تا امروز معجزه ببینی!» با گذشت امروز یا ساعت یا هفته مسلمانان می‌بینند که خبری از معجزه نیست پس آن را خرافات تلّقی می‌کنند و این‌گونه ایمانشان را کم‌کم از دست می‌دهند.
.

.
.

وبگاه "به نام خدایی که در این نزدیکی است" نوشت:

برادر و خواهر عزیم این را حتماً بخوان و اگاه باش!
این روزها مسلماً پیامهای زیادی مبنی بر اینکه آخر آنها نوشته شده آن را برای 10 نفر بفرست تا امروز یا چند ساعت دیگه یا این هفته معجزه ببینی به چشمت خورده است.
راستی تا حالا فکر کردید مبداء این پیامها از کجاست ؟
به کجا میروند؟
هدف از ارسالشان چیست؟
و یا از کدام کشور شروع میشوند؟
پس خوب توجه کن!
هفته ی گذشته روزنامه ی نیوز تلاویو در چاپ سراسری خود با این تیتر که چگونه اسلام را متزلزل کنیم سپس آن را در اختیار بگیریم منتشر شد.
{ هنری لیونر} که به عنوان فقیه دینی در اسرائيل فعاليت ميكند تصريح كرد كه"" همكاران ما شب و روز در واتساپ در حال تلاش برای تضعیف اسلام در بین مسلمانان هستند.
هنری لیونر افزود: ما با طراحی پیامها فارسی عربی -ترکی و اردویی و آوردن نام پیامبر و ائمه، در آخر پیامها مینویسیم آن را برای 10 نفر بفرست تا امروز معجزه ببینی! با گذشت امروز یا ساعت یا هفته مسلمانان میبینند که خبری از معجزه نیست پس آن را خرافات تلقی میکنند و اینگونه ایمانشان را کم کم از دست میدهند".
ان شاء الله از امروز با دیدن این گونه پیامها از ارسالشان خوداری کنیم یا اگر خواستیم که
انها را ارسال کنیم باید آن قسمت معجزه را حذف کنیم.
بقیه مسلمانان را از نقشه ی شوم یهودیان آگاه و مطلع سازید.
به اشتراک بگذارید.
يا الله

.


یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۳:۴۸, ۲۲/تیر/۹۳
شماره ارسال: #22
آواتار
نقل قول:هنری لیونر: ما با طراحی پیام‌ها فارسی، عربی، ترکی و اردویی و آوردن نام پیامبر و ائمه، در آخر پیام‌ها می‌نویسیم «آن را برای 10 نفر بفرست تا امروز معجزه ببینی!» با گذشت امروز یا ساعت یا هفته مسلمانان می‌بینند که خبری از معجزه نیست پس آن را خرافات تلّقی می‌کنند و این‌گونه ایمانشان را کم‌کم از دست می‌دهند.
هنری لیونر؟؟؟
کی هست؟؟
چه کارست؟؟؟
کجا گفته؟؟؟
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۳:۵۸, ۲۲/تیر/۹۳
شماره ارسال: #23
آواتار
این سبک قدیمی شده
اگر از مامان باباهاتون بپرسید اون زمانا نامه هایی این چنینی در خانه ها می انداختند
و این یک سبک است
سبک بهایی ها در ایران
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۴:۱۲, ۲۲/تیر/۹۳
شماره ارسال: #24
آواتار
یادمه اونوقتا اول کتاب دعاها می نوشتند....میذاشتن توی امام زاده ها....تازه مینوشتن اگه برای ده نفر ننویسید توی ده روز برای خانوادتون فلان اتفاق بد میوفته....
منم بچه بودم یه دفه رفتم اردو .....برای نماز رفتیم توی امام زاده با دوستم همینجوری یه کتاب مفاتیح و باز کردیم دیدیم توش از این نوشته هاست ......دوست بدبختم از ترس ده تا توشت پخش کردش به منم گفت بنویس منم گفتم نمینویسم میخوام ببینم چی میشه .....
حالا توی اون ده روز بر من بیچاره چه گذشت بماند ...ولی هیچی نشد....خخخخخخخخخخ
حالا الان به گودزیلاهای امروزی همچین چیزی و بگو اگه کلی بهت نخندیدن....Big Grin
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا