کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 4 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقایسه خدا در اسلام و مسیحیت (پیشنهاد می شود بخوانید)
۱۳:۱۷, ۱۲/آذر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/فروردین/۹۲ ۲۱:۵۲ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #1
آواتار
محبت

میخواهم به یک مقایسه اجمالی به خدای توصیف شده در اسلام و خدای مسیحیت بپردازم :

1- خدای اسلام خدایی جبار و خشن است و خود می گوید که همه انسانها برده (عبد) او هستند , اگر

کمی زبان عربی بلد باشید می دانستید که عبد دقیقا به معنای برده است و این دیدگاه که خدا را به مثابه

یک برده دار می بیند کاملا در خور اعراب قبیله ای بیابان نشین است , در حالیکه خدای مسیحیت , خدایی

مهربان و سرشار از محبت است و رابطه مسیحیان و کلا انسانها با خدای واقعی توصیف شده در مسیحیت

مثل پدر-فرزند است , برخلاف اسلام عربی که رابطه ارباب و برده است .

2- خدای اسلام بسیار انسان وار است مثلا در قرآن بارها ذکر شده که خدا خشمگین شد , خدا خشنود شد ,

خدا قهر کرد و ... این حالات مختص انسان است و نه وجودی که تغییر و تغیر در او راه ندارد, خدای واقعی, بینهایتی

است که خارج از دایره زمان است و هیچ گونه تغییر و تغیر حالت ( همچون خشم و خشنودی ) در او راه ندارد.

بعدا حضور ذهن داشته باشم موارد دیگری را هم ذکر می کنم.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 5 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۳:۲۵, ۱۳/آذر/۹۱
شماره ارسال: #41

(۱۳/آذر/۹۱ ۲۳:۰۳)داشناک چلیپا نوشته است:  باید به حضرت عباستان قسم بخوری که نوشته های من پاک نمی شود ( یعنی مباحثه یک طرفه نباشد که شما هرجا

کم آوردی سریع نوشته قوی مرا پاک کنی تا خوانندگان بحث فریب بخورند ) ، تا من در یک منظره طوفانی با شما شرکت کنم !
شما ابتدا
یا
1. پاسخ مطالب قبلی را بدهید
یا
2. قبول کنید که قانع شده اید
یا
3.دیگر ادامه ندهید
۱۸:۴۶, ۱۴/آذر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۴/آذر/۹۱ ۱۸:۵۴ توسط bagheri4.)
شماره ارسال: #42
آواتار

برادر داشناک چلیپا ، آیه ای برایتان می آورم که خدا وقرآن مسیحیان را دوست
مسلمان می داند وبرخی از بزرگان مسیحی را دانشمند وپارسا مینامد پس مسیحی دوست مسلمان
است وحتما می دانید که عمل به قرآن برای مسلمان چه مفهومی دارد پس طبق این آیه
نه شما دشمن ما هستید نه ما دشمن شما .

سوره شریفه مائده آیه 82
هر آینه دشمن ترین مردم نسبت به مسلمانان یهود ومشرکان را خواهی یافت و
با محبت ترین از همه کس با اهل ایمان آنان را می گویند ما نصرانی هستیم واین دوستی نصاری نسبت به مسلمین بدین سبب است که برخی از آنها دانشمند وپارسا هستن و آنها تکبر وگردنکشی بر حکم خدا نمیکنند

معتبرترین منبعی که مسیحیان بر پاکدامنی مریم مقدس ارائه میکنند قرآن مجید است.
آیه 75 سوره مائده که مریم مقدس را زن راستگو وبا ایمان می نامد .در آیات متعدد وسوره
مریم بر پاکی ایشان شهادت داده شده به همین بسنده میکنیم .

واما جواب موضوع شما که قرآن جواب داده است.
سوره مائده آیه 73
البته آن کسانی که سه خدا قائل شدند (پدر ،پسر ،روح القدس )کافر گشتند وحال آن که جز
خدای یگانه ،خدایی نخواهد بود واگر ازاین گفتار (تثلیث)زبان نبندند البته آن کافران
عذابی دردناک خواهد رسید .

سوره یونس آیه 68 ،70
کافران قایل شدند که خدا فرزندی اتخاذ کرده است (چنین نیست )اومنزه است وهم بی نیاز
که هر چه در آسمان وزمین است همه ملک خدا است وشما کافران ومشرکان بر قول خود
هیچ دلیلی ندارید آیا بی دلیل واز روی جهالت نسبت به خدا چنین سخن می گویید.

این گفتار باطل همه برای طمع دنیاست وسپس مرجعشان به سوی ما خواهد بود تا آنها را
عذابی سخت به کیفر کفرشان بچشانیم .
۳:۳۰, ۱۵/آذر/۹۱
شماره ارسال: #43

با سلام
اقای داشناک
ببینم دوست من شما ادم بی دین که نیستی خود شما مسیحی هستی بنابر این باید ایرادی به دین ما بگیری که تو دین خودت اون ایراد نباشه اگر به فرض محال این ایراد ( صفات انسانی داشتن خدا ) در اسلام وجود داشته باشه و این یک چیز بد باشه چون تو دین مسیحیت هم این امر وجود داره پس با این حرف هایی که میزنی دین خودت رو هم زیر سوال میبری!!!!!!
بنابر این شما شبهه ای به اسلام باید بگیری که اون شبهه تو دین مسیحیت نباشه و چون این پستی که زدی شبهه ای مطرح کردی که تو مسیحیت هم هست پس اگر دین اسلام با این شبهه زیر سوال بره دین خود شما (مسیحیت ) هم زیر سوال میره
در پناه حق باشید
۰:۳۰, ۱۷/آذر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/آذر/۹۱ ۰:۳۷ توسط only_y2d.)
شماره ارسال: #44
آواتار
از خطبه شماره 1 حضرت علی (علیه السلام)
دین و شناخت خدا:
اساس دين ، شناخت خداوند است و كمال شناخت او، تصديق به وجود اوست و كمال تصديق به وجود او، يكتا و يگانه دانستن اوست و كمال اعتقاد به يكتايى و يگانگى او، پرستش اوست . دور از هر شايبه و آميزه اى و، پرستش او زمانى از هر شايبه و آميزه اى پاك باشد كه از ذات او، نفى هر صفت شود زيرا هر صفتى گواه بر اين است كه غير از موصوف خود است و هر موصوفى ، گواه بر اين است كه غير از صفت خود است .
هركس خداوند سبحان را به صفتى زايد بر ذات وصف كند، او را به لكه داريزى مقرون ساخته و هر كه او را به لكه داريزى مقرون دارد، دو لكه داريزش پنداشته و هر كه دو لكه داريزش پندارد، لكه دارنان است كه به اجزايش تقسيم كرده و هر كه به اجزايش تقسيم كند، او را ندانسته و نشناخته است . و هر كه او را ندانسته به سوى اشارت كند و آنكه به سوى او اشارت كند محدودش پنداشته و هر كه محدودش پندارد، او را بر شمرده است و هر كه گويد كه خدا در لكه داريست ، خدا را درون چيزى قرار داده و هر كه گويد كه خدا بر روى چيزى جاى دارد، ديگر جايها را از وجود او تهى كرده است .
خداوند همواره بوده است و از عيب حدوث ، منزه است . موجود است ، نه آنسان كه از عدم به وجود آمده باشد؛ با هر چيزى هست ، ولى نه به گونه اى كه همنشين و نزديك او باشد؛ غير از هر چيزى است ، ولى نه بدان سان كه از او دور باشد. كننده كارهاست ولى نه با حركات و ابزارها. به آفريدگان خود بينا بود، حتى آن زمان ، كه هنوز جامه هستى بر تن نداشتند. تنها و يكتاست زيرا هرگز او را يار و همدمى نبوده كه فقدانش ‍ موجب تشويش گردد.

این هم از نگاه اسلام(شیعه) به خدا در کلام حضرت علی (علیه السلام).
فکر میکنم هر انسان جویای حقیقتی با خواندن این متن دیگر سوالی نداشته باشد.
من الله توفیق
۲:۰۳, ۱۷/آذر/۹۱
شماره ارسال: #45
آواتار
من توی بحث اثبات خدای آقا سید ابراهیم شرکت کردم. ایشون خدای بی رحم و برده دارش رو اثبات کرد.

از بد شانسی شما من آدم ریاضیاتی و استدلالی هستم. حالا اگر مردی از دید رفقای مسیحیت اون خدای محربونتون رو برای من اثبات کن.

اگر نتونستی اثبات کنی لطف کن دمت رو بذار روی کولت و مودبانه و شرافتمندانه از این تالار شرت رو کم کن.
۳:۰۱, ۱۷/آذر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/آذر/۹۱ ۴:۰۴ توسط عبدالرحمن.)
شماره ارسال: #46
آواتار
(۱۳/آذر/۹۱ ۱۲:۴۱)داشناک چلیپا نوشته است:  یکی دیگر از دلایلی که می توان از انسان-وار بودن خدا در قرآن محمدی و اسلام ناب , آورد مفهوم عرش است که در قرآن بارها آمده است :

سوره: 11 , آیه: 7 "و اوست كسى كه آسمانها و زمين را در شش روز آفريد و عرش او بر آب بود."

آب کاملا مادی و فیزیکی است پس عرش( محل اسقرار الله یا تختگاه الله) هم مادی است که روی یک جسم مادی قرار گرفته و وقتی تختگاه مادی باشد پس صاحب تخت هم مادی و فیزیکی است !

سوره: 40 , آیه: 7"كسانى كه عرش [خدا] را حمل مى‏كنند"

سوره: 39 , آیه: 75"و فرشتگان را مى‏بينى كه پيرامون عرش به ستايش پروردگار خود تسبيح مى‏گويند."

اصلا در ضمن موجود بی نهایت و غیرمادی که احتیاجی به تختگاه ( عرش) ندارد ، پس حال که الله تختگاه و عرش دارد و تختگاهش بر شانه فرشتگان است هیچ گاه نمی تواند نامحدود و بی نهایت باشد ! پس خدای اسلام بینهایت و نامحدود نیست بلکه بسیار هم محدود و انسان گونه است که همچون شاهان قدیم تختگاهی(عرش) دارد و کارگزارانش ( فرشتگان) همچون درباریان دور او می چرخند !

نسبت دادن عرش به الله به این معنی نیست که خدا لازم دارد بر تختی تکیه کند
بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّهُ لَقُرْآنٌ كَرِيمٌ
فِي كِتَابٍ مَّكْنُونٍ
لَّا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ

قرآن ظاهری دارد و باطنی
به حقایق آن دست نمیابند جز پاکان و شرک جزو عوامل ناپاکیست
وقتی می گوییم بیت الله الحرامیا ثار اللهبه معنی این نیست که خدا خون دارد یا خانه
اما عرش چیست؟
عرش تاویلی میتواند داشته باشد که در آیه زیر به صورت کنایی به دوستان عرضه میکنم

بسم الله الرحمن الرحیم
وَإِنَّهُ لَتَنزِيلُ رَبِّ الْعَالَمِينَنَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِينُ
عَلَى قَلْبِكَ لِتَكُونَ مِنَ الْمُنذِرِينَ

شما باید شناختتون رو نسبت به عوالم بالا بیشتر کنید تا متوجه شوید نباید با عینک جهان سه بعدی به وقایع نگاه کنید
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۳:۵۹, ۱۷/آذر/۹۱
شماره ارسال: #47
آواتار
سلام
من حوصله جر وبحث با یک مسیحی رو ندارم که دینش در حال حاضر زاییده ی ذهن یهودیانه
شما هایی که دینتون سر تا پا اشکاله و مخلوق خداوند رو پسرش می دونید و قائده تثلیث رو در زمان قسطنطنین اختراع کردین تا دیگه با هم درگیر نشید ...با اون دهن نجس شرابخوارتون اسم امام حسین رو نیارید ...انجیل رو تحریف کردند و به خوردتون دادند و یه داستانهایی رو براتون خوندند که همش زاییده فکر اون پولس یهودی بوده که دی از راه کشتار شماها به جایی نمی رسه ...برای همین دست به کار شد و کتاب انجیل رو با عقاید یهودیت به خوردتون داد ...شما که ادعای مسیحیت داری ببینم چرا کتاب برنابا رو که با چهار کتاب اربعه انجیل مغایر هست رو قبول نداری ...جالبه که در این کتاب می‌خوانیم:
آن وقت یسوع(عیسی) فرمود: وقتی که رسول‌الله بیاید، پس از نسل که خواهد بود؟ شاگردان جواب دادند: از داوود... تصدیق کنید مرا؛ زیرا به شما راستی می‌گویم به درستی که عهد بسته شده‌است با اسماعیل نه با اسحاق.[sup][۳۲][/sup]
پس اعتراف نمود یسوع و فرمود: براستی و درستی که من مسیا نیستم.[sup][۳۳][/sup]
در کل، این کتاب صریحا اعلام می‌کند که عیسی، "مسیا" نیست[sup][۳۴][/sup] ،مسیا ظاهرا ترجمهٔ واژه عبری "ماشیح" می‌باشد و شخصی از نسل اسماعیل، (محمد بن عبدالله یا مهدی) خواهد بود.
رسوايي‌هاي واتيکان و مصونيت پاپ
نظر ایت الله وحید خراسانی در مورد عقايد بدون منطق و تحريف شده مسيحيت مجعول
[url=http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=khabar&id=3321][/url]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا