کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نماز جماعت
۱۲:۵۳, ۲۴/دی/۹۱
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکمرسول خدا (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) :
صَلاةَ الرَّجُل فى جَماعَة خَير مِن صَلاتَهُ فى بَيتهِ اربَعينَ ‏سنة . قيل:يا رسول الله! صَلاةَ يَوم؟ فقال (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) :صلَاة‏ واحدة‏

يك نماز با جماعت،بهتر از چهل سال نماز فرادى در خانه‏است. پرسيدند: آيا يك روز نماز؟ فرمود:بلكه يك نماز. (1)

مقدمه :
نماز يك عبادت ريشه دار و عميق مى باشد كه در همه اديان بوده و شايد كمتر دينى در اين دنيا موجود باشد كه نماز در آن نباشد(2 ). در قران كريم وسنت مباركه پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) به نماز- كه يك اصل با ارزش وعبادت مهم و ازفروع دین مى باشد- تاكيد فراوان شده است وا ز ترك آن مسلمين را به سختى بر حذر داشته است. نماز در حقيقت ستون و پايه دين مقدس اسلام (3 ) و كليد بهشت است و از جمله شایسته ترین اعمال در نزد پروردگار به حساب مى آيد.
خداونددر سوره طه مى فرمايد :" به یقین من خداوندی هستم كه معبودى جز من وجود ندارد، پس مرا پرستش كن ونماز را براى ذكر من برپاى دار".(4) خداوند سبحان التزام به امر مهم را در همه حال ودر همه رخدادهای زندگى مورد تاكيد قرار داده است. اسلام وظيفه هر مسلمان را تنها در اين خلاصه نكرده كه به صورت انفرادى در هر جايى و بدور از نماز اجتماع مسلمين يا محيطى كه در آن زندگى مى كند به انجام نماز بپردازد، بلكه به طور جدى به انجام وظيفه الهى نماز به صورت جماعت بويژه در مساجد با ديگر برادران دينى فراخوانده است. بنا براين اسلام برگزارى نمازهاى پنجگانه را به صورت جماعت در مساجد به اين دليل لازم دانسته كه مساجد علاوه بر اين كه پايگاه تجمع مسلمين مى باشد محلى است كه مى توان ديگر مشكلات جامعه اسلامى از قبيل مسايل اجتماعى، اقتصادى، اخلاقى وغيره را مطرح كرد و در مورد آنها سخن گفت و براى حل آنها اقدامات لازم را بعمل آورد.
باز مى بينيم كه بر مسلمين لازم شده است كه به طور وسيع ترى هفته اى يك بار در نماز جمعه شركت كنند. خداوند در اين باره چنين فرموده است: "اى كسانيكه ايمان آورده ايد هر گاه براى نماز در روز جمعه فرا خوانده شديد پس بسوى ياد خدا بشتابيد وهر معامله اى را ترك كنيد، اين براى شما بهتر است اگر بدانيد"(5 ). واز رسول اكرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) نيز روايت است كه فرموده اند: "هر كس سه نماز جمعه را بدون عذر واز روى سستى وسهل انگارى ترك نمايد ، خداوند بر دلش مـُهر مى زند".
اين اجتماع بزرگ هفتگى در بردارنده نكات آموزشى فراوان بوده، در حقيقت تجديد پيمان و احياى حس برادرى و برابرى واستحكام بخشيدن وحدت ميان مسلمين واظهار قدرت وقوت مى باشد تا به دشمنان اسلام نشان دهند كه چگونه در صفوف مرصوص و دوشادوش يكديگر آماده دفاع ازكيان و شأن و شوكت اسلام و آئين اسلام هستند.

آثار نماز جماعت :

بر پايى فريضه‏هاى دينى به صورت دسته جمعى،علاوه بر پاداش‏هاى فراوانى كه دارد،در زندگى فردى و اجتماعى امت مسلمان نيز، آثار مثبت و فراوانى دارد كه به برخی ازآنها بیان اشاره می شود:

1- آثار معنوى نمازجماعت
بزرگترين اثر معنوى نماز جماعت، پاداش‏هاى الهى است . روايت است كه شبى،امی مومنان على (عليه السلام) تا سحر به عبادت ‏مشغول بود. چون صبح شد، نماز صبح را به تنهایى خواند و استراحت‏كرد.
رسول خدا(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) كه آنحضرت را در جماعت صبح نديد،به خانه او رفت.حضرت فاطمه(سلام الله علیها)از شب زنده‏دارى على(علیه السلام) و عذر او از نيامدن به‏ مسجد سخن گفت. پيامبر فرمود:پاداشى كه بخاطر شركت نكردن درنماز جماعت صبح ،از دست على(علیه السلام)رفت،بيش از پاداش عبادت تمام‏شب است. (6)
رسول خدا(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم)فرموده است:
لانَّ اَصلَى الصُّبح فى جَماعَة اَحبَّ الى مِن ان اصلَى لَيلَتى‏حتى اصبح (7) اگر نماز صبح را به جماعت‏بخوانم،در نظرم محبوب‏تر ازعبادت و شب زنده‏دارى تا صبح است.
بخاطر همين فضيلت و پاداش‏هاست كه اگر تعداد نمازگزاران از ده نفربيشتر شود، اگر تمام آسمان‏ها كاغذ،و درياها مركب و درخت‏ها قلم شودو فرشتگان بنويسند،پاداش يك ركعت آنرا نمى‏توانند بنويسند. (8) . و نماز جماعت‏با تاخير،بهتر از نماز فرادى در اول وقت است. (9)

2- آثار اجتماعى نمازجماعت
نماز جماعت،مقدمه وحدت صفوف و نزديكى دلها و تقويت كننده‏روح اخوت است.
نوعى حضور و غياب بى تشريفات، و بهترين راه شناسائى افرادست.
نماز جماعت،بهترين،بيشترين،پاكترين و كم خرج‏ترين‏ا جتماعات دنياست و نوعى ديد و بازديد و آگاهى از مشكلات ون يازهاى يكديگر و زمينه ساز تعاون اجتماعى بين آحاد مسلمين است. درچنین اجتماعی نفاقها و كینه ها،بدبینی ها و بدخواهی ها و همچنین اختلاف طبقاتی رخت می بندد و جای خود را به مهر و صفا ،برادری و برابری می دهد.

3- آثار سياسى نمازجماعت
نماز جماعت،نشان دهنده قدرت مسلمين و الفت دلها و انسجام‏صفوف است.
تفرقه‏ها را مى‏زدايد،بيم در دل دشمنان مى‏افكند،منافقان را مايوس‏مى‏سازد ،خار چشم بدخواهان است.
نماز جماعت،نمايش حضور در صحنه و پيوند "امام‏" و "امت‏" است.

4- آثار اخلاقى،تربيتى نمازجماعت
در نماز جماعت،افراد در يك صف قرار مى‏گيرند و امتيازات موهوم صنفى ،نژادى، زبانى، مالى و...كنار مى‏رود و صفا و صميميت و نوعدوستى در دلها زنده مى‏شود و مؤمنان با ديدار يكديگر در صف‏عبادت،ا حساس دلگرمى و قدرت و اميد مى‏كنند.
نماز جماعت،عامل نظم و انضباط ، صف‏بندى و وقت‏شناسى‏است.
روحيه فردگرايى و انزوا و گوشه‏گيرى را از بين مى‏برد و نوعى مبارزه‏با غرور و خودخواهى را در بر دارد.
نماز جماعت،"وحدت‏" در گفتار،جهت،هدف و امام را مى‏آموزد و از آنجا كه بايد پرهيزكارترين و لايق‏ترين اشخاص، به امامت نمازبايستد،ن وعى آموزش و الهام دهنده علم و تقوا و عدالت است.
نماز جماعت، كينه‏ها و كدورت‏ها و سوء ظن‏ها را از ميان مى‏برد و سطح دانش و عبوديت و خضوع را در جامعه اهل نماز، افزايش مى‏دهد.
به خاطر اينهمه آثار است كه به نماز جماعت،آنهمه توصيه شده‏است.حتى نابينايى وقتى از حضور پيامبر،اجازه خواست كه به مسجدنيايد،آنحضرت فرمود:از خانه تا مسجد،ريسمانى ببندد و به كمك آن، خود را به نماز جماعت‏ برساند. (10) و نيز،نابينايانى كه اجازه ترك شركت‏در نماز خواستند،رسول خدا(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) اجازه نفرمود. (11) از طرف ديگر، برخورد شديد نسبت‏به كسانى كه به نماز جماعت‏اهميت نمى‏دهند،نشان ديگرى بر اهميت و سازندگى آن است. امام محمدباقر (علیه السلام )فرمودند:
مَن تَرَكَ الجَماعَة رَغبَة عَنها و عَن جَماعَة المُسلمین مِن غَیر عِلَّة فَلا صَلاة له
كسی كه از روی بی میلی ،بدون عذر و علت نمازجماعت را كه اجتماع مسلمانان است ترك كند، نمازی برای او نیست(12 ).

اثرات نمازجماعت برروند كارها (13)
1 -5 : مشاركت وتعاون:
مشاركت بن مایه نمازجماعت را تشكیل می دهد و برخورداری از روح جمعی دركارها ومشاركت جمعی دركلیه امور از جمله پیامدهای نمازجماعت می باشد كه تاثیر بسزایی در روند روبه بهبود و روبه رشد كارها و برنامه ها دارد.
اسلام كوچكترین حركتی كه نشانه مشاركت درغمها و شادیهای دیگران باشد را نشانی از انسانیت دانسته و چنین اعمالی را جزء حسنات می شمارد.ب نابراین مشاركت در كارها ود اشتن روحیه همكاری همیاری وتشریك مساعی در جمیع امور ازنكات قابل توجهی است كه از روح و جان نمازجماعت ، دركالبد انسانهای مشاركت جو دمیده می شود و آنها در پیشبرد كارها موفق وپیروز می گرداند. شركت درغمها وشادیها،ت نگناها وگشایشهای دیگران از همه خوب است. ولی ازمدیران خوبتر و گاهی این همدردی و همیاری واجب میگردد چنانكه در شیوۀ مدیریت مولای متقیان حضرت علی (علیه السلام )مشاهده می كنیم.
اسلام یكی ازنشانه های جامعۀ رشد یافته و انسانهایی كه اهل جمع و جماعت هستند را، در همدردی و همیاری آنها میداند و این را نخست ازمدیران و مسئولان می خواهد زیرا به تعبیر حضرت امیر مومنان علی (علیه السلام) این عمل دو خاصیت دارد ، یكی اینكه مایه ی آرامش روحی مستمندان و زیردستان است و دیگر اینكه سبب جلوگیری ازسركشی طغیان، ثروتمندان، بالادستان ومدیران خواهد بود.
نمازجماعت تبلور تلاش جمعی برای دستیابی به موفقیت است.ی كی ازمهمترین وباارزش ترین جنبه های مشاركت این است كه علاوه برتشویق كارمندان وكارگران به حداكثر تلاش وكوشش،نیروی ابتكار،خلاقیت وسازندگی آنها رانیز شكوفا می نماید.
ودر شرایط خاص، مدیر مجموعه را دوست،همفكر و یاور صمیمی گروه به حساب آورند،د وشا دوش او فعالانه تلاش و همكاری كنند. حاصل تحقیقات وتجربیات پژوهشگران دلالت برآن دارد كه مشاركت سبب افزایش بازدهی،بالارفتن كیفیت،كاهش تعارضات،كاهش مقاومتهای منفی وافزایش بهره وری مجموعه خواهد شد.اگرمسئول با زیردست خود همدل و همزبان شود وخود را درموقعیت فكری،شغلی واقتصادی او تصوركند،بازده و راندمان كارها به شكل قابل توجهی افزایش خواهد نمود.

2 - 5 - مشورت:
یكی دیگر ازفواید نمازجماعت،مشورت است. مشورت،كمك گرفتن از افكار وتجربیات دیگران است كه همین امر موجبات"هم افزا"شدن نیروها و قوه ها را درپی دارد وهم افزایی موجب شكوفایی استعدادها و بالا رفتن پتانسیلهای انسانی شده و درنتیجه موجب گشایش راههای نوین میگردد و "شورا بینهم شورا " قرار دادن مدیران وكاركنان دركنارهم است كه بدین ترتیب برقدرت و وسعت و عمق بینش ونگرش خویش می افزایند. مشورت خطاها و اشتباهات را به انسان می شناساند و آن آزمایشی است كه از این طریق می توان بر قدرت فكری،دقت نظر،میزان دلسوزی مدیران وكاركنان پی برد.
نمازجماعت به مثابه فرایندی است كه درآن شركت كنندگان درتنظیم برنامه ها،تعیین سیاستها وخط مشی ها و تصمیمات مختلفی كه دارای منشاءا ثرمی باشد، همدیگر راتحت نفوذ وتاثیر قرار میدهند. نمازجماعت، استبداد و عُجب وتك روی را كه فراهم آورنده عقب ماندگی دركارها و هلاكت و بدبختی است ، از بین می برد.
نمازجماعت،میزان مقبولیت و محبوبیت و درجۀ آنرا در بین مدیران وكاركنان افزایش می دهد و در ایجاد یك فضای "عتماد ساز نقش كلیدی ومهمی را ایفا می نماید.
نماز جماعت،صمیمیت وصفای میان كاركنان ومدیران را افزایش می دهد وآنها را یكدل و منسجم می نماید وهمین فضای دوستانه و صمیمانه در رشد و شكوفایی استعدادها و پیشبرد كارها بسیار حائز اهمیت می باشد.
نمازجماعت،روحیه نفاق ودورنگی را كه ازتضاد بین گفتار وك رداربوجود می آید رامی زداید وبه جای آن بذر دوستی ومحبت می نشاند .نمازجماعت ازجهت مسائل روانشناختی نیزحائز اهمیت بوده وانگیزه های مادی كاركنان ومدیران را تبدیل به "انگیزه های الهی" می نماید وا ضطراب، تشویش وتزلزل را از مجموعۀ انسانی وسازمانی دورمی نماید. نمازجماعت،روحیۀ تبعیت، اطاعت و فرمانبرداری را با خود به همراه دارد كه ازاركان جماعت می باشد.

3 - 5 - نظم وترتیب :
از دیگر آثار نماز جماعت نظم وترتیب می باشد كه در دل نمازجماعت نهفته است. نظم وترتیب دركارها وداشتننظام آراستگی باعث می شود تا دستیابی به مقصود زودتر حاصل گردد و در تنظیم اموروجریان طبیعی كارها ، نقشی موثردارد.

خلاصه سخن اینكه:
اصل در نماز، به جماعت خواندن است. در نمازجماعت، با مردم، در مردم و از مردم بودن مطرح است، در كنار مردم بدون هيچ گونه امتياز، از هر نژاد و اقليم و در هر شرايط اقتصادى.


پی نوشتها :
1: مستدرك الوسائل،ج 1 ص 488.
2: آیات زیادی مبین این موضوع است(بقره 2 ،3 ،37 ،اسراء78 ،ابراهیم 37 و40 ،مریم55 و31 و30 ،آل عمران 38 و39 ،انبیاء 72 و73 ،یوسف33 ،هود87 ،طه 14 ،ص 31 -33 ،لقمان 17 ،صافات 143 و144 )
3: حدیث پیامبراكرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم):الصلوة معراج المؤمن- الصلوة عمودالدین
4: سوره طه - آیه 14
5: سوره جمعه آیه 9
6:سفينة البحار،ج 1،جماعت
7: كنز العمال،ج 8 حديث 22792
8 و 9: توضيح المسائل امام(رحمة الله علیه)مسئله 1400 و 1402
10: وسائل،ج 5 ص 377
11: كنزالعمال،ج 8 ص 255
12: امالی شیخ صدوق،ص290
13: سایت اطلاع رسانی دارالقران

ان شاءالله ادامه دارد ...

اللهم عجل لولیک الفرج
موفق باشید و خدایی .

امضای Agha sayyed
صِبغَةَ اللهِ وَ مَن اَحسَنُ مِنَ اللهِ صِبغَةً
رنگ خدایی بپذیرید ! رنگ ایمان و توحید و اسلام و چه رنگی از رنگ خدایی بهتر است ؟!
بقره -138
اين است نگارگرى الهى؛ و كيست ‏خوش‏نگارتر از خدا
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۵:۰۹, ۳۰/فروردین/۹۲
شماره ارسال: #11
آواتار
سلام

واقعا تو صف اول ایستادن لذت خاصی داره

من خیلی دوسش دارم
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۲:۱۵, ۲۲/شهریور/۹۲
شماره ارسال: #12

(۲۴/دی/۹۱ ۱۴:۱۶)حسن عزتي نوشته است:  به نام خدا

سپاس از ایجاد مبحث بسیار به جا و ارزشمند نماز جماعت ؛


حدیثی از پیامبر اکرم در مورد نماز و علی الخصوص به جماعت برپا نمودن آن آمده است ک بسیار جالب و موثر است ، ان شا الله :

سه چيز است كه اگر مردم آثار آن را مى دانستند، به جهت حريص بودن به خير و بركتى كه در آنها هست، به قرعه متوسل مى شدند:
اذان نماز، شتاب به نماز جماعت و نماز در صف اول.


خیلی زیباست و بی اندازه عجیبه!!!

بنده رو یاد حدیثی از حضرت علی ابن موسی (علیه السلام) می اندازه که فرمود:

زیبایی های دین رو برای مردم بازگو کنید،مردم خود مشتاقانه به سمت دین می آیند.

امید که جلوه ای از این زیبایی و آثار در این مبحث برای بنده و دوستان بازگو بشه


یا علی (علیه السلام) مدد است.ممکنه منبع این دو تا حدیث رو ذکر بفرمایید ؟
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۷:۵۴, ۲۳/شهریور/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/شهریور/۹۲ ۷:۵۴ توسط میلاد.م.)
شماره ارسال: #13
آواتار
(۲۲/شهریور/۹۲ ۲۲:۱۵)simorghsimorgh نوشته است:  ممکنه منبع این دو تا حدیث رو ذکر بفرمایید ؟
بسم الله
.
.
حدیث اول :
رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود:
سه‏ چيز است كه اگر امّت من منافع آن را مى‏دانستند، براى دست يافتن به آن، به سوى هم تير اندازى مى‏كردند:
اذان گفتن، زود رفتن به نماز جمعه، و قرار گرفتن در صف‏ اول نماز جماعت.
.
النوادر( للراوندي ) / ترجمه صادقى اردستانى، ص: 222
.

امضای میلاد.م
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۰۱, ۳/مهر/۹۴
شماره ارسال: #14
آواتار
[تصویر: q4d_namaz_-_copy.jpg]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
Rainbow آیا تا به حال به دلیل اصرار دین بر نماز جماعت فکر کرده اید 11-66(یا الله) 0 924 ۱۷/فروردین/۹۱ ۱۷:۱۳
آخرین ارسال: 11-66(یا الله)

پرش در بین بخشها:


بالا