کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اثبات وجود یا عدم وجود خدا ( از نگاه شما با هر عقیده ای)
۱۸:۲۴, ۱۹/مرداد/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/مرداد/۹۳ ۱۹:۱۹ توسط مصباح.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

تو این پست با اجازه مدیر و نلظر گرامی ، قراره شما دوستان اثبات کنید که خدا هست و یا اثبات کنید که خدایی نیست.

دوستان فقط اگه خواستن جوابی به همکاری دیگه بدن سعی کنن نسبت به اون قسمت که نطر مخالف دارن بخش رو مشخص کنن تا سو برداشت پیش نیاد.
با پیش فرض ها هم اگه مناظره ای پیش بیایید که خیلی بهتر خواهد بود ( البته اگر کسی معتقد به عدم وجود خدا باشد بیاید)

قوانین بحث :

1. عدم توهین به عقیده طرف مقابل.
  2. برای مطرح کردن نظر لطف کنید واژگانی که نیاز به توضیح داشت رو هم پی نوشت کنن.
  3. قرار هست خدا و یا عدم وجود آن اثبات بشود
  4. مستند گویی در مواردی که نقل قول هست.

پ.ن : اگر نیاز باشد این قوانین بروز میشود.

خدا رو چطور ، اثبات یا رد میکنید.

یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 5 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۸:۴۹, ۲۶/مرداد/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۶/مرداد/۹۳ ۱۸:۵۰ توسط محمدهادی.)
شماره ارسال: #41
آواتار
کی رفته‌ای زدل که تمنا کنم تو را
کی بوده‌ای نهفته که پیدا کنم تو را

غیبت نکرده‌ای که شوم طالب حضور
پنهان نگشته‌ای که هویدا کنم تو را

با صد هزار جلوه برون آمدی که من
با صد هزار دیده تماشا کنم تو را

عمیت عین لا تراک
کور باد چشمی که تو را نبیند
به قول استاد جوادی، این نفرین نیست، یعنی کوره چشمی که تو را نبینه
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۶:۵۸, ۲۸/مرداد/۹۳
شماره ارسال: #42
آواتار
سلام
دوستان نتیجه بحثتون رو میشه خلاصه بگید؟
هم جناب نام کاربری هم حسن .س
امیدوارم مبحث برای دوستان مفید باشه.
حتما ادامه دارد...

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
۲۳:۲۴, ۲۹/مرداد/۹۳
شماره ارسال: #43

من بحث ایشون رو ملغی تلقی می کنم . فقط برهان آخرشون که مصداق بارز استدلال مبتنی بر حس هست:
نقل قول:اگر جهان محدود باشد همان حد خودش یا وجود دارد یا ندارد. اگر وجود ندارد که اصلا حد نیست و جهان بی نهایت است و اگر وجود دارد خودش وجودی دیگر است که باید ببینم حد دارد یا نه؟ اگر ندارد که جمع این وجود حدی و جهان قبلی مساوی بی نهایت می شود و استدلال تمام است. اگر حد دارد درباره ی آن حد به همین شیوه جلو می رویم که دوباره به حدی دیگر می رسیم و باز حد دیگر و باز حد دیگر و این شیوه تا بی نهایت قابل اقامه و ادامه است. پس جهان بی نهایت است (درضمن این استدلال دوری نیست؛ زیرا رابطه ی علت و معلولی در اچزاء آن برقرار نمی باشد. اگر فرضا با دلایل استحاله دور آن را رد کنیم به این نتیجه می رسیم که در یکی از مراحل و در یکی از این حدها باید توقف کنیم که اگر در یکی از مراحل متوقف شویم به حدی می رسیم که بی نهایت است. این حد همان است که معتقدین خدا گویند).

این برهان به نام جوردانو برونو معروف هست. چیز پیچیده ای هم نیست، نادرستیش هم مثل خود برهان شناخته شده هست.

برونو فکر می کرد اگر جهان بیکران باشه، بی نهایت هم هست. در حالی که تو هندسه ریمانی چنین چیزی نداریم: هر منیفولد ریمانی مثل جهان می تونه بیکران و در عین حال متناهی باشه. (http://en.wikipedia.org/wiki/Closed_manifold)

و اما حرف نهایی این زیر بحث: هر جهانشناخت حسی مثل برهان بالا، شکست می خوره. پس فقط یه راه حل وجود داره: جهان شناختی که حس رو با عقل ترکیب کنه، که بهش می گن علم.
۲۳:۳۲, ۲۹/مرداد/۹۳
شماره ارسال: #44
آواتار
(۱۹/مرداد/۹۳ ۱۸:۲۴)mahdy30na نوشته است:  
خدا رو چطور ، اثبات یا رد میکنید.

من اینجوری میگم که خدا تو وجود هر انسانی هست.
انسان دوست نداره بمیره به خاطر همینه که بحث هایی مثل جاودان و اینا بوجود اومده.
انسان تو وجود خودش یه چیزی به اسم خالق رو خالی احساس کرده به همین دلیل مردمان قدیم ، بت و اینا میساختن تا بتونن این جای خالی رو پر کنن.
۰:۱۴, ۳۰/مرداد/۹۳
شماره ارسال: #45
آواتار
(۲۹/مرداد/۹۳ ۲۳:۳۲)Kol نوشته است:  من اینجوری میگم که خدا تو وجود هر انسانی هست.
انسان دوست نداره بمیره به خاطر همینه که بحث هایی مثل جاودان و اینا بوجود اومده.
انسان تو وجود خودش یه چیزی به اسم خالق رو خالی احساس کرده به همین دلیل مردمان قدیم ، بت و اینا میساختن تا بتونن این جای خالی رو پر کنن.

چطو میگید خدا در وجود هر انسانی هست؟یعنی خدا جسم خودش رو تو وجود هر انسان قرار داده؟Huh ایا این حالت تجسد به خدا نمیده؟
بعد شما اول گفتین که خدا تو وجود هر انسانی هست ، بعد میگید جای خالیش رو احساس کرد ، این یعنی خدا از انسان جدا شد!Huhتناقض نداره جمالتون؟
خدا در وجود هر انساتی هست ، انسان جای خدا رو تو وجود خودش خالی دید ، پس برای جبرانش بت ساخت . این یعنی جدا شدن خدا از انسا که/
۱۶:۵۲, ۱/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #46
آواتار
سلام
جناب
Kol

منتظر پاسخ شما هستم.
ارسال پاسخ  به روز آوری