کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 9 رای - 4.22 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پاسخگویی متاهلین تالار درباره ازدواج
۱۰:۰۹, ۲/مرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۹/آبان/۹۳ ۸:۰۵ توسط زینب خانوم.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله

با سلام خدمت همه عزیزان تالار بیداری اندیشه
بنده در این اینجا از همه متاهل ها و مجردهای تالار دعوت می کنم تا در این موضوع شرکت کرده و ان شاء الله با بحث ها و مشورت هایی که با هم خواهیم داشت، دیدمان را نسبت به ازدواج و زندگی متاهلی تغییر دهیم (البته به سمت بهتر شدن)

مباحث این بخش به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
سوالاتی که مجردین مطرح کرده و متاهلین بنا به مطالعات و البته تجریبات خود به پاسخگویی خواهند پرداخت.
و بیان راهکارهایی که متاهلین در زندگی خود استفاده کرده و در اختیار سایر متاهلین قرار خواهند داد.

البته دقت داشته باشیم که زندگی هر "زوج" خاص و منحصر به فرد می باشد و در واقع نمی توان یک نسخه کلی برای همه افراد پیچید.

با توجه به مطالب گفته شده، بحث را آغاز می کنیم و برای شروع آن، بنده یک سوال مطرح می کنم:
متاهلین گرامی تالار، هدف اصلی شما از ازدواج چه بوده و تا کنون چه مقدار به اهداف خود دست پیدا کرده اید؟

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
اضافه شده در تاریخ پنج مرداد ساعت 9:50 نوشته است:به علت منحرف شدن بحث اصلی در چند صفحه اول، برای ارسال سوالات لطفا این ارسال را مطالعه فرمائید

اضافه شده در تاریخ هفت مرداد ساعت 18:38 نوشته است:حالا بنده یک سوال از متاهلان عزیز می پرسم، لطفا تمامی مباحث پیرامون این سوال باشد
(تکرار می کنم، اگر می خواهید بحث نتیجه مطلوب دهد، حتما فعالا مباحث پیرامون این سوال باشد تا به سوال بعدی نیز برسیم)

متاهیل عزیز، ملاک های شما برای انتخاب همسر چه بوده و به چه مقدار از آنها رسیده اید؟
برای دنبال کردن این سوال از این آدرس شروع کنید
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۹:۲۶, ۴/مرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۴/مرداد/۹۱ ۹:۳۴ توسط زینب خانوم.)
شماره ارسال: #11
آواتار
با سلام خدمت دوستان عزیز!
من متأهل هستم و صد البته خانم.
خوشحال میشم اگه بتونم جوابی به دوستای مجردمون بدم.
اول از همه دوست دارم جواب آقای محمد که این تاپیک رو باز کردن رو بدم.
هدف من از ازدواج، پیدا کردن یه یار و یه همراه بود برای ادامه زندگی.
شعار نمیدم. توضیح میدم تا منظورم رو متوجه شین.
مثلاً آدم دوست داره تو زندگی پول در بیاره که خرجش کنه و تفریح کنه و خونه بخره و زندگی بسازه. من ترجیح دادم این کار رو با کمک یکی دیگه انجام بدم تا تنهایی.
من دوست داشتم شب ها که از سر کار به خونه برمیگشتم، با یکی در مورد مسائل محیط کار و خیابون و اونچه که امروز تو جامعه دیده بودم صحبت کنم. یه گوش شنوا میخواستم. (مامان و بابا و خواهر و برادر آدم رو تو این زمینه یاری نمیکنن.)
دلم میخواست یکی که شب از سر کار میاد خونه با من در مورد همون مسائل صحبت کنه.
عاشق هم بشیم.
عاشق خدا بشیم.
خلاصه هر قدمی که من تو زندگیم برداشتم، اونم پاشو کنار پای من بذاره.
کسی رو میخواستم تا 4 تا بار از رو دوشم برداره و من هم 4 تا بار از رو دوش اون. (ظاهراً یر به یر میشه. اما بعضی بارها رو من راحت تر برمیدارم و بعضی ها رو هم آقای خونه.)
یکی دیگه از دوستان پرسیده بود وقتی خواستم ازدواج کنم به کدوم امام توسل کردم و چی شد که ازدواج کردم.
در جواب ایشون باید عرض کنم که...
من روز عاشورای 4 سال پیش خیلی خیلی خیلی دلم از تنهایی گرفت. همه یا دوست پسر داشتن و یا نامزد و شوهر داشتن و من تنهای تنها توی خونه پای لپ تاپم نشسته بودم و داشتم به صدای عزاداری ای که از تلویزیون پخش میشد گوش میدادم.
مثل ابر بهار داشتم گریه میکردم.
شنیده بودم که کسی که 40 روز زیارت عاشورا بخونه، حتماً حاجت روا میشه. من خودم معمولاً حاجاتم رو با دعای نادعلی از خدا میگرفتم. اما نادعلی روی این موضوع کار نمیکرد.
جواب نمیداد.
خلاصه این که ما اون شب خواستیم امتحان کنیم و ببینیم که زیارت عاشورا حاجت میده یا نه!
من شروع کردم به زیارت عاشورا خوندن و روز 18 ام که رسیدم، تقریباً روزهایی بود که مادرشوهرم اینها برای تعیین روز بله برون به خونه ما اومدن و دیگه افتادیم توی خرید عقد و این برنامه ها و حتی تا 40 تا زیرات عاشورا هم نرسید.
همیشه میگم:
ما با 18 تا زیارت عاشورا یه چنین زندگی ای رو از امام حسین و صد البته معبودش گرفتیم. اگه 40 تا میخوندیم، ببین چه شوهری گیر ما می اومد... D:
در مورد خرج و برج عروسی و 10 میلیون شب عروسی و 20 میلیون خونه و ...
یه موضوعی رو صادقانه بگم:
چون این موضوع رو قبلاً هم مطرح کردم و همه جلوی حرف من جبهه گرفتن، ترجیح میدم قبل از نوشتنش ازتون عاجزانه تمنا کنم روی این 4 تا جمله خوب فکر کنین، بعد بیاین تند و تند جواب منو بدین که مبادا از قافله عقب نمونین...
دوستان عزیزم!
برادرای خوبم!
خواهرای گلم!
با کسی ازدواج کنین که از نظر تمکن مالی و سطح اجتماعی در سطح خودتون و خانواده تون باشه.
اگه شما ندارین 20 میلیون خرج شب عروسی کنین، برین کسی رو بگیرین که اون هم برای مراسم عقد، نداشته باشه 10 میلیون خرج کنه.
اگه فقط 10 میلیون پول رهن خونه دارین، کسی رو بگیرین که جهازش 10 میلیون شده.
اگر هر کسی با هم کفو خودش قصد ازدواج داشته باشه، کسی از کس دیگری توقع زیادی نداره.
صادقانه عرض میکنم:
اوضاع مالی پدر من و پدر همسرم نسبتاً خوب بود.(ماشاءالله و لا حول و لا قوه الا بالله)
لذا من نمیتونم بگم من خرج نکردم. اما به جون دخترم که میخوام دنیاش نباشه، اگر اوضاع مالی پدر من از پدر همسرم پایین تر بود، امکان نداشت که با ایشون ازدواج کنم.
یکی از ملاک های ازدواج من، هم کفوی مالی و اجتماعی بود.
اگر شما مشکل مالی دارین، چه لزومی داره عاشق دختری از سعادت آباد علیا بشین.
دخترهای بسیار بسیار خوبی هستن که تو محله های پایین تر زندگی میکنن و توقع زیادی هم ندارن. (من حداقل 10 مورد از این جور دخترها سراغ دارم و به چشم این دخترها رو دیدم)
شما رو به خدا شما رو به خدا و باز هم شما رو به خدا...
برای ازدواج دنبال نردبان نگردین. دنبال یکی بگردین که با هم از نردبون زندگی برین بالا....
موفق و پیروز باشین...
۱۱:۵۹, ۴/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #12
آواتار
به نام خدا
به نظرم تنها توصیه ای که میتوانم به عنوان یک فرد متاهل به شما بکنم این است که دنبال فردی باشید که اول از همه به خدا اعتقاد واقعی داشته باشد و فرایض دینی خود را بجا آورد تاکید میکنم حتما فرایض دینی را به جا آورد مخصوصا اگر خانوم باشد چون در بعضی شرایط حساس در زندگی مانند مشکلات اقتصادی فقط اعتقاد واقعی و صبر و همکاری دو طرف میتواند مشکلات را حل کند و اگر طلاقها را زیر ذره بین ببرید متوجه میشود که شاید بالا نود و پنج درصد طلاقها در میان زوجهایی اتفاق میافتد که یا جفتشان بی اعتقاد یا دارای اعتقاد کم هستند و فرایض دینی خود را انجام نمیدهند یا یکی از طرفین بی اعتقاد است پس قبل از هرچیز از مسلمان بودن واقعی پسر یا دختری که میخواهید انتخاب کنید مطمئن شوید که مهمترین نکته در حفظ زندگی مشترک همبن است و در مراحل بعدی عشق و دوست داشتن، که چقدر از افرادی که طلاق گرفته اند قبلا عاشق و معشوق هم بودند و بعد از یک سال تبدیل به دشمنان خونی هم شدند و آخرش هم طلاق گرفتند. پس قبل از هر چیز سنجش ایمان طرف مقابل.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۵:۰۲, ۴/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #13
آواتار
سلام

قال الامام الصادق علیه السلام:من ترک التزویج مخافة الفقر فقد اساء الظن بالله-عز و جل-، ان الله- عز و جل - یقول: «ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله.»

هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت‏ به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند مى‏فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بى نیازشان مى‏کند.

قال النبى صلى الله علیه و آله و سلم:یفتح ابواب السماء بالرحمة فى اربع مواضع: عند نزول المطر، و عند نظر الولد فى وجه الوالدین، و عند فتح باب الکعبة، و عند النکاح.

درهاى رحمت آسمانى در چهار وقت گشوده مى‏شود:۱- موقع بارش باران.۲- زمانى که فرزند به چهره پدر و مادرش مى‏نگرد.۳- هنگام گشوده شدن در کعبه.۴- هنگام برپایى مراسم عقد و عروسى.

بحار الانوار، ج ۱۰۳، ص221
۱۵:۲۷, ۴/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #14
آواتار
ازدواج و تشكيل خانواده , پاسخ به يكي از اصلي ترين نيازهاي هر جوان در زندگي ماست .
هرچند برآورده ساختن اين نياز در شرايط امروز جامعه با موانع و مشكلاتي در خصوص مخارج و هزينه ها , پاسخگويي به توقعات خانواده ها و...روبرو شده اما به هر حال هيچ جواني را نميشه پيدا كرد كه آرزوي داشتن همسر و تشكيل خانواده ولو با تاخير رو نداشته باشد.

با اين وجود , يكي از مشكلات و معضلاتي كه در جامعه امروز شاهديم و طبق آمار , رشد فزاينده اي نيز داره , افزايش سن ازدواج جوانان ماست . به جرات ميگم كه در نظر اكثر جوانها , تجمل گرايي , بيكاري , مشكلات اقتصادي و سطح توقعات خانواده ها عامل بروز اين مساله شده .

نقل قول:

متاهلین گرامی ایا از شما عزیزان کسی بوده که خیلی تنبلو بی خاصیتو... باشهو بعد ازازدواجش مسئولیت پذیرو کاریو... بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تصور اينه كه در شرايط فعلي , يكي ازمهمترين مولفه هايي كه جوان ما براي داشتن همسر و تشكيل خانواده نياز به اون داره و متاسفانه مورد كم توجهي قرار گرفته , موضوع « مسئوليت پذيري » جوانه . اين مساله در امر ازدواج و تشكيل خانواده به صورت اولين اصلي كه شالوده زندگي بر پايه آن شكل مي گيره , قابل بحث و تامله.

متاسفانه برخي فكر مي كنند مسئوليت پذيري به معناي تحمل و قبول كردن زحمت ها و گرفتاريهاي شخصي ديگران و در يك كلام , بر دوش كشيدن بار اونها به دوش خودشونه در حاليكه اين چنين نيست .

مسئوليت پذيري درواقع , بينش فرد رو نسبت به موانع پيش رو گسترده تر و شجاعت اون فرد رو در برخورد با مشكلات زندگي بالاتر مي بره. پذيرفتن مسئوليت , از جواني كم سن و سال , انساني شجاع و مدبر مي سازه كه مي تونه با انديشه و تدبير ي كه بكار ميبره , سكان مجموعه اي هر چند كوچك را در دست بگيره و با حركتي منظم , به مقصود برسه. هر فرد با داشتن اين مولفه , به كمترين داشته ها و امكانات قانع مي شه تا با عزمي راسخ به جدال با مشكلات زندگي بره و در يك كلام بشه مرد زندگي.Smile

البته مسئوليت پذيري در امر ازدواج و تشكيل زندگي نيازمند بلوغ عقلي , جسماني , اجتماعي (و تا حدي اقتصادي ) است و شخص در صورتيكه فاقد هر كدوم از زمينه هاي ذكر شده باشه , نمي تونه نقش خود ش رو به نحو احسن ايفا كنه و خانواده اش رو مديريت كنه.

اين رو هم بدونيد كه بي توجهي و چشم پوشي ازين امر مهم ،يعني اصل « مسئوليت پذيري » حاصلي جز افزايش اختلافات و بي نظمي در زندگي جوانها نداره و منجر به فروپاشي كانون گرم خانواده منجر ميشه. موضوعي كه بي ترديد مي شه از اون به عنوان يكي از مهمترين دلايل رشد تصاعدي آمار طلاق در جامعه ياد كرد.Exclamation

يادمون باشه كه بيشتر بي مسئوليتي ها در جوانان ما،اعم از دختر و پسر،حاصل رفتارهاي اشتباه پدر و مادرانيه كه فرزندانشون رو به قول معروف تو پر قو بزرگ كرده و از گل نازكتر بهشون نگفتند!!!

به يقين عرض ميكنم ؛جواناني كه ازدواج كردند و خواستند كه به امور زندگيشون رسيدگي كنند و از حال و هواي مجردي كمي پا بكشند......شكي نداشته باشند ومطمئن باشند كه اينگونه تاهل ها براشون تعهد هم مياره و ميشن يك فرد مسئوليت پذير.

يا علي (علیه السلام) مدد است.

امضای حسن عزتي
اگر چه خرمن عمرم غم تو داد به باد
به خاک پای عزیزت که عـهـد نشکستم

چگونه سر ز خجالت برآورم بر دوست
که خدمتی به سزا برنیامد از دستم
۱۵:۴۸, ۴/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #15
آواتار
سوال: اگه دوران عقد طولانی بشه،مثلا چند سال،چه معایبی داره؟
۱۵:۵۵, ۴/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #16
آواتار
(۴/مرداد/۹۱ ۱۵:۴۸)فدايي ولايت نوشته است:  سوال: اگه دوران عقد طولانی بشه،مثلا چند سال،چه معایبی داره؟

به نام خدا

يكي از بزرگترين مشكلات و معضلات زمان تاهل،طولاني شدن زمان عقد يا همون دوران نامزديه!!!

بيشترين زماني كه براي اين دوران پيشنهاد ميشه(نه از طرف بنده ها...طبق فرموده كارشناسان)حداكثر 1ساله.
البته وابسته به شرايط حاكم بر هر زوج و خانواده هاي طرفين ازدواج!!!

توضيح مفصلي هم داره اين مورد كه منتظر نظرات دوستان ميمونم تا با هم به تبادل نظر و اطلاعات بنشينيمSmile
۱۷:۵۰, ۴/مرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۴/مرداد/۹۱ ۱۸:۰۸ توسط M912.)
شماره ارسال: #17
آواتار
نقل قول:خدا وکیلی خرج عروسیه همین دوستانی که اینجا نظر دادن چقدر شده ؟؟؟
خدا وکیلی شاید 5 میلیون هم نشد با همه نوع خرج اگه حساب کنیم در ضمن فامیل های شوهرم هیچکدوم نیومدن اگه میومدن 5 تومنمون در میومد[تصویر: biggrin.gif]

نقل قول:ا نصافا میدونید هزینه تالار چقدر میشه ؟؟؟؟ الان میخوایید بگید تالار نگیر ،
من پارسال شهریور تو شمال با پول شام شد 1500 البته تالار خیلی عالی هم نبود و کمی هم از شهر دور بود ولی اگه میخواستم تهران بگیرم با 800 تومن هم صحبت شده بود اطراف همین میدان امام حسین

نقل قول:میدونید هزینه عیدی بردن و رسم رسومات چقدر میشه ؟؟؟ الان میخوایید بگید رسم و رسومات رو بزار کنار
نمیگیم بذار کنار ولی اینا رو دیگه پدر مادر داماد میدن ولی چون ما از اینا محروم بودیم و پدرو مادرش با من خوب نبودن و چون از اول با عشق شروع کردیم شوهرم برای هر مناسبت یه 50 تومنی بهم میداد که بعد بهش بر میگردوندم[تصویر: biggrin.gif] فقط تولدمو برنگردوندم و شب یلدا که برام یه پارچه خریده بود
همینجا بگم حتی کادو سر عروسیمو هم همون شب دادم شوهرم داد پول تالار

نقل قول:میدونیدتو تهران رهن خونه چقدره ؟؟؟ یا میدونید با 10 ملیون تو پاییین شهر تهران چقدر باید اجاره داد ؟؟؟؟؟ (( تازه 10 ملیون هم اگر باشه ))
نمیدونم پایین شهره یا بلاشهر ولی جای خوبیه نظام آباد پارسال دادم 10 تومن 90 تومن آپارتمان نیست خونه است خیلی هم باصفاتره اتاق خواب بالا یه حال و آشپزخونه امسال پیش رو کردیم 13 تومن اجاره هم تا 150 تا 10 روز دیگه هم معلوم میشه اینجا بشینیم یا نه

نقل قول:[b]در نهایت میشه عقد کرد و ازدواج رو چند سال عقب انداخت .. خوب اگر بخواد این شرایط باشه که عقد رو هم عقب مبندازیم دیگه !!!!

نه اصلا عقد و ازدواج نباید فاصله اش زیاد باشه مشکلات پیش میاد نهایتش 6 ماه واسه هماهنگی همه چیز و جهیزیه خریدن

نقل قول:[b]من منکر این نیستم که اگر خدا نظر بندازه همه چی حل میشه اما دیگه نمیاد برای هر بنده ای ( مثل حقیر ) معجزه کنه ..!!!!
من میگم طرف از صفر داره شروع میکنه و کار هم نداره شما میگید اعتماد کن به خدا /؟!!!!!
اتفاقا با اینکه واسه من پیش اومد و خیلی هم از مجردی بهتره اما به همه پیشنهاد میکنم این کار رو نکنید خیلی سخته آدم با هیچی شروع کنه قبلا بود زمون پدر و مادرمون طرف از صفر شروع میکرد الان اگه بابات دستت رو نگیره به هیچی نمیرسی از صفر شروع میکنی و یه عمر به جای بالا رفتن فقط دست و پا میزنی
تو که میخوای از صفر شروع کنی تنهایی شروع کن یکم که بالا اومدی بعد برو دنبال یکی دیگه
نقل قول:عادت کردیم همه چیز رو به خدا مربوط کنیم ؟؟؟
ما بپریم تو فقر تنگ دستی و بعدش بگیم به خدا اعتماد کن ؟؟؟

دقیقا با شما موافقم البته من نمک نشناس نیستم فقط و فقط به خدا توکل کردیم تا اینجاش که بد نبود سختی کشیدیم ولی هر کسی هم مرد سختی نیست کم میاره
...
نقل قول:. اما تو شمال .... رهن کامل خونه میشه 5 ملیون تومن و نهایتا با مراسم خوب میشه 8 ملیون .....
اما اینجا تهرانه و خدا به داد جوونها برسه
من خودم شمالی بودم و همسرم تهران خونه الان شمال هم گرون شده اما نه اندازه تهران گفتیم خانواده شوهرم که با ما خوب نیستن بریم شمال زندگی کنیم حداقل پول رو داشتیم با یه مراسم یه خونه هم بگیریم و شاید تا الان ماشین هم داشتیم اما موضوع اینجاست که شمال اصلا کار نیست اگه پارتی خوب نداشته باشی یا باید سرمایه داشته باشی مغازه بزنی یا با ماشین کار کنی پس هر شهری مشکلات خودش رو داره

(۴/مرداد/۹۱ ۱۵:۴۸)فدايي ولايت نوشته است:  سوال: اگه دوران عقد طولانی بشه،مثلا چند سال،چه معایبی داره؟
فکر نکنم بشه تو این تالار جواب داد یبار تو یه تاپیک دیگه نوشتم خود به خود سانسور شدSmile

راستی یه چیز دیگه به سوشیانت عزیز که نگه همین 15 تومن رو از کجا آوردین +یه سرویس که شد 1500
بعد از سه ماه از عقدمون یه وام ازدواج گرفتیم که شد 3600 بعدش هم یه وام 10 تومنی مادرم برامون جور کرد که هنوز داریم اقساطش رو میدیم تا 2 سال دیگه تموم میشه 2 تومن هم شوهرم از کارش اخراج شد از بیمه بیکاری گرفتیمBig Grin
یه همچین موجوداتی هستیم مااا
۹:۴۶, ۵/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #18
آواتار
ببنید دوستان
اینجا یک تالار مذهبی است و بیشتر دوستان با اعتقادات دینی و مذهبی مشترک در این تالار فعالیت دارند
ما اینجا نمی خواهیم که عقاید خودمون را به دیگران تحمیل کنیم
ولی نظرات و تجریبات خودمان را به سایر دوستان ارائه خواهیم داد
این تاپیک برای این ایجاد نشده که ما وجود خدا و یا صحت قرآن را اثبات کنیم
بلکه می خواهیم به مسائل ساده ازدواج بپردازیم
از آنجایی که تجریه بزرگترین معلم بشر است (البته به نوعی) در اینجا جمع شده ایم تا ما متاهلین تجربیات خود را در زمینه های ازدواج و زندگی مشترک به سایر دوستان انتقال دهیم
که به قول معروف "خواه پند گیرند، خواه ملال"

پس از این لحظه به بعد لطفا سوالات فقط درباره ازدواج و البته کوتاه، مختصر و مفید، و همچنین پاسخ نیز به همان گونه باشند.

در غیر این صورت، مطالب ارسالی حذف خواهد شد

امضای mohamad
[تصویر: abbasalef.jpg]
۹:۴۷, ۵/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #19
آواتار
قصدکرده بودم دراین بحثهاشرکت نکنم تا به بی دینی وخدانشناسی و قرآن نخونی ومخالفت با پیامبرو ائمه متهم نشم اما میبینم نمیشه
باورکنین هرکسی که اینجا نظرمثبت ومنفی میزاره ومامیشناسیم بی دین نیست شناختی که من تاحالا ازشون به دست آوردم حداقلش اینه که مسلمونن حالا یکی مثل من شاید دینش کامل نباشه اما شناخت دارم ومیدونم شارع مقدس چی میگه وهیچ مخالفتی هم ندارم
اما با چنین وضع بسیار بد اقتصادی اگر درآمد دارین و میتونین زندگی بچرخونین حتما ازدواج کنین حتما
اما شمارو به خدا دیگه نه تو14سالگی!!!!!!!!

بلکه تو سنی که بتونین زندگی رو بشناسین
بارهاگفتم من خودم زودازدواج کردم و بدون پشتوانه به مشکلات بسیارزیادی برخوردم و مشکلات زیادی هم دارم
فقط وفقط وفقط هم اقتصادیه فقط

اگه میتونین یاعلی
خدامیرسونه و اینها رو دیگه خودتون میدونین
امیدوارم باز به القاب جدید متهم نشم.
۱۱:۳۰, ۵/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #20
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

چند ساله ازدواج کردم. از همون اول بیخودی به خودم می گفتم شوهر من یک آدم پولداره. خوب این تصویر ذهنی درست درآمد البته به خواست خدا. ولی منو از اصول اساسی تر باز داشت!!
به دنبال هرچه هستید ته دلتان را قرص کنید که خدا کمکتان میکنه. دنیا و آخرت دست خداست. فقط باید از فضلش درخواست کنیم. از او بخواهیم. به همین سادگی. تو حرم یا بعد نماز یا تو مسجد و وقت و بی وقت از او خیلی خودمونی درخواست کنیم.
با این کار خط ذهنیمون و باور قلبیمون هم می افته تو این خط اعتماد به خدا. و کی از خدا قابل اعتماد تره.
برای ازدواج خودم دست پدرو مادرم اولش خالی بود. یک هو یکی از دوستای پدرم که از ایشان پول قرض کرده بود پول رو پس آورد وکارمون جور شد!!
برادر من بیست و چهار سالشه و یک ساله ازدواج کرده. یک مغازه ی خدمات کامپیوتری هم را هم چند سال قبل ازدواجش زده بود که بعد جمعش کرد که تحصیل کنه ولی انگار نشد. بعد ازدواج دوباره یک جای بهتر باز کرد و خدا رو شکر مثل یک مهندس کار انجام میده. تحصیلاتش رو هم بعد ازدواج ادامه داد و... درضمن پدرم باز نشسته شده بود ( پدرم فرهنگی است) با بیست یا بیست و پنج میلیون تومانی که بهش دادند یک واحد آپارتمانی کوچک براش خرید که بقیه اش را قسط می دهند. گاهی برادرم . شاید گاهی پدرم!
اصلا با اون اوضاع اقتصادی ما خرید خانه و...
اصلا انگار من یکی که خدا رو باچشم های خودم دیدم.
البته بگم بابام بعد عقدش دنبال خرید خونه براش بود جور نمی شد. داداشم با خانمش و مادرم و مادرخانمش سوار قطار شدند تو راه مشهد بودند که پدرم زنگ زد و گفت خونه رو قول نامه کرده و...!!!!
انگار امام رضا خیلی تو این زمینه حاجت میده!
توی همین سایت خوندم یکی از کاربرا که گویا عقد کرده بود و حلقه خانمش نقره بوده. دیدم عجب خانواده های خوب و نازنینی پیدا می شوند که خوشبختی بچه هاشون براشون از حرف مردم خیلی مهم تره! چقدر خوشحال شدم. البته به حالشون غبطه هم خوردم که از همون اول ملاک های درستی رو انتخاب کردند!
فقط کافیه مرد کاری باشه که خدا حتما کمکش میکنه ( از تو حرکت از خدا برکت. درضمن حساب کتاب شرعی هم داشته باشه) واین که به دنبال یک خانم متدین و قانع باشه.
یک حدیث از پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) هست که مضمونش به این شکل است که : زن را برای چهار چیز می گیرند. برای جمالش. برای ثروتش. برای خانواده اش و برای دینش. و برتو باد زن را برای دینش بگیری.
می بینید ملاک ها مشخص شده. خدا هم تضمینش رو داده می مونه خواست یک مرد برای یک شروع.
توی حوزه ی ما همون اول یکی از هم کلاسی هام رو به عمه ام معرفی کردم و خوب خدارو شکر ایشان شدند عروسشان.
الانه می شنوم که عمه ام چقدر از قناعت و ... عروسش تعریف می کنه. پسر عمه ام هم یک کارگر شرکته.
توی این فکر بودم که باید جوون های مومن و قناعت پیشه رو با هم آشنا کرد برای ازدواج. چه اشکالی داره. به نظرم خیلی خوب میشه که مدیران حوزه ها خوانواده هایی که به نظرشان مناسب هستند را به هم معرفی کنند.
منو مسخره نکنید ولی اون قدر حرص می خورم یک دختر رو تو اوج جوانی و شادابی می بینم هنوز ازدواج نکرده و پای بند خیلی چیزهای ... یکی باباش و برادرش معتادند ولی خدا میدونه چقدر خودش خوبه. به همین دلیل خواستگارها پا پس می کشند.
یکی دیگه مال قسمتی از شهرستان ماست که مشهورند به مهریه زیاد. اصلا خانم هاشون سروری می کنندو...
آخه مگه نباید ما به پیامبرمون و امامان نگاه کنیم که چه جوری رفتار می کردند.
به نظرم باید همه دست به کار شوند. چه اشکالی داره یک دوست یک دختر خوب و قانع رو تو فامیلش به دوستش معرفی کنه. یا اصلا به یک فرد مومن بسپره که ... ( اگر پدر و مادر ها به فکر نیستند یا اصلا بسیار پرتوقع هستند که باید همه چیز عالی و کامل باشه!)
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]