کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جهان بازِ اطلاعات و سانسور راهپیمایی اربعین!
۱۳:۳۷, ۲۲/آذر/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/آذر/۹۳ ۱۳:۴۱ توسط Admirer.)
شماره ارسال: #1
آواتار
جهان بازِ اطلاعات و سانسور راهپیمایی اربعین![تصویر: 794906_281.jpg]


چرا راهپیمایی بیست میلیونی اربعین در رسانه های به اصطلاح آزاد دنیای غرب، سانسور می شود و حتی یک تصویر یا فیلم از آن منتشر نمی شود؟

هفته گذشته وب سایت نشریه معتبر هافتینگتن پست درمورد راهپیمایی بزرگ اربعین نوشت :

"...اگر تنها صد نفر از معترضان در لندن به خیابان‌ها بیایند و شعار بدهند و یا در هنگ کنگ راهپیمایی‌هایی اتفاق بیافتد و یا در روسیه مردم تظاهرات ضد پوتین انجام دهند، میگوییم سطح بالایی از دموکراسی در این کشورها وجود دارد و به سرعت در رسانه‌ها منعکس می‌شود، اما یک گردهمایی 20 میلیونی با وجود وحشت و سرو صدای عراق، حتی موفق نمی‌شود به زیرنویس اخبار راه پیدا کند. علیرغم این که این رخداد دارای تمام عناصر حیاتی و ویژگی‌های چشم نواز: ارقام بزرگ و گیج کننده، اهمیت سیاسی، پیام انقلابی، پیشینه تاریخی و اصل وجود است، یک تحریم غیر رسمی رسانه ای به این رویداد بسیار بزرگ تحمیل شده است. اما زمانی که چنین داستانی نقل می‌شود، آن هم با وجود تبر تحریریه رسانه‌های بزرگ، موجی از شوکه شدن‌ها و افکار عمیق را در مردم ایجاد می‌کند..."


[تصویر: 13921002000166_PhotoL.jpg]
[تصویر: 6763_364.jpg]
[تصویر: 13921002000162_PhotoL.jpg]
[تصویر: 2yhqxowmglk5dxz5k2tr.jpg]
[تصویر: 51509320319723045062.jpg]


پایــــــــــــــان

امضای Admirer
[تصویر: 1wn3fi050ilv8uqetyj9.jpg]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۴:۵۴, ۲۲/آذر/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/آذر/۹۳ ۱۵:۳۲ توسط azade.)
شماره ارسال: #2
آواتار
علتش اینه که توی این راهپیمایی قمه زنی وجود نداره ،‌ عشق و علاقه واقعی به ائمه دیده میشه
فقط کافیه یک بار این راهپیمایی پخش بشه چند نفر رو به فکر میبره که "این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست؟"
وقتی آقای علی 110 میگن یک نفر مسیحی از اروپا فقط اومده بود که بفهممه توی کربلا چه خبره ..
وقتی که هر ساله توی عزارداری هایی که میشه ،‌مسیحی ها و یهودی ها و ... هم شرکت میکنند و ارادتشون به حسین علیه السلام رو نشون میدن
وقتی توی کشورهای خارجی عزاداری میکنند وباعث کنکجاوی (و بعضا بیداری) عده ای از مردم غیر شیعه میشه
وقتی ...
وقتی...

معلومه که باید این خبر سانسور بشه ،‌وگرنه اون سلطه جهانی که با غفلت مردم باید همراه باشه اتفاق نمیفته..
ظهور دجال محقق نمیشه...


اما نمیدانند که ..
"یریدون لیطفئوا نور الله بافواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون"


السلام علیک یا اباعبدالله
اللهم عجل لولیک الفرج
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۲:۴۴, ۲۸/آذر/۹۳
شماره ارسال: #3
آواتار
یه حاشیه

جمعیت امسال نزدیک به 30 میلیون بود

متاسفانه اونطرفی ها همیشه از کاه کوه میسازن

ولی خودی ها کلا بیخیالند

آمارگیری در این مراسم توسط اداره گذرنامه عراق ثبت میشه

در حالی که حدود 30 تا 60 درصد افرادی که از راه زمینی مخصوصا از ایران وارد عراق شد بدون گذرنامه اومدن و برگشتند و کسی هم شمارش نمیکرد

مهم اینه که در اون سه روز جمعیت به 30 رسید و سال آینده بیشتر از این میشه
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۲:۵۰, ۲۸/آذر/۹۳
شماره ارسال: #4
آواتار
اگر راهپیمایی اربعین در نیویورک بود
[/b]

[تصویر: 830294_562.jpg] به گزارش مشرق، مردمی که نه تیغ آفتاب ظهر مانع حرکتشان بود و نه سرمای پر سوز شب. طی روزهای اخیر حتما از این اجتماع و پیاده روی زیاده شنیده و خوانده اید، اما آنچه در این چند سطر قصد دارم به آن اشاره کنم، میزان توجه رسانه های دنیا به این اجتماع است.

بی‌تردید پیاده روی اربعین عظیم ترین اجتماع انسانی دنیاست. بر اساس آمارهایی اعلام شده جمعیتی بین 20 تا 30 میلیون نفر در این پیاده روی حضور داشته اند؛ اما اینکه چقدر این اجتماع که حاوی ارزش های خبری متعددی هم هست، در رسانه های خبری دنیا بازتاب دارد محل تامل است.

بر اساس بررسی های صورت گرفته، قاطبه رسانه‌های خارجی تنها در روز اربعین و یا روز قبل از اربعین به انتشار اخبار این مراسم پرداختند و در سایر روزهایی که این پیاده روی در بیابان‌های عراق در جریان بود خبری را منتشر نکردند. از میان این رسانه ها، بی بی سی، رویترز، خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس، بیش از یک خبر و یا گزارش به این مراسم اختصاص دادند. ضمن اینکه هیچ یک از رسانه ها تیتر یک و یا تیترهای صفحه نخست خود را به این مراسم اختصاص ندادند.

به طور کل برخورد رسانه‌های مدعی بی‌طرفی و استقلال با بزرگترین اجتماع دنیا که البته متعلق به شیعیان است، مواجهه با یک اتفاق درجه دو و یا حتی درجه سه بود.

سوالی البته با پاسخ روشن اینجا مطرح می‌شود. چه اتفاقی می‌توانست باعث شود که مراسم اربعین حجم بیشتری را در رسانه‌های خارجی به خود اختصاص دهد؟ اگر یک عملیات انتحاری در این مدت انجام می‌گرفت و مثلا 100 نفر از شیعیان به شهادت می‌رسیدند، آیا با اخبار بیشتری در رسانه‌های بین المللی از مراسم اربعین مواجه نبودیم؟ و یا مثلا اگر در ایام اربعین قمه‌زنی مرسوم بود، گزارش تصویری های سایت های خبری به این مراسم اختصاص نمی یافت؟

حالا بیایید تصور کنیم یک دهم این جمعیت در یکی از شهرهای آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان و ... به قصدی غیر از اعتصاب و انتقاد و ... دور هم جمع می‌شدند. آنگاه چه برخوردی از سوی این رسانه ها در پوشش اخبار این تجمع صورت می گرفت؟ آیا بازهم جریان مسلط رسانه‌ای تنها یک خبر به این تجمع اختصاص می‌دادند؟ آیا تیترهای اول و صفحات نخست سایت و روزنامه‌ها بازهم نسبت به این تجمع فرضی بی اعتنا بودند؟

این قاعده البته دور از ذهن نبوده و نیست، کسی تردید نداشت که این جریان از سوی رسانه‌های مدعی استقلال حرفه‌ای بایکوت می‌شود. این سیاست به راحتی در چارچوب یک تئوری قدیمی قابل توجیه است؛ تئوری رسانه‌ای شمال- جنوب.

اصطلاح شمال-جنوب را هاوس‌هوفر آلمانی برای اولین بار، در برابر "تئوری سه جهان" مائو تسه‌تونگ به‌کار برد. در این تقسیم‌بندی کشورهای توسعه یافته را شمال و کشورهای در حال توسعه را جنوب نامیدند. بر اساس این تئوری این رسانه‌های کشورهای توسعه یافته هستند که اولویت های خبری مردم کشورهای خود و کشورهای توسعه نیافته و رسانه‌های انها را مشخص می‌کنند و رسانه‌های کشورهای توسعه نیافته هرگز قادر به تحت تاثیر قرار داد جریان رسانه‌ای کشورهای توسعه یافته نیستند.

ای کاش جریان شیعه، تدبیری برای این خلاء داشت و درگیر و دار مسائل و مشکلاتی که از ناحیه جریان رسانه‌ای شمال با آن مواجه می‌شود به تشکیل و توسعه یک رسانه قدرتمند در سطح جهان اقدام می‌کرد.

منبع: نامه نیوز
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۱۴, ۲۸/آذر/۹۳
شماره ارسال: #5

(۲۲/آذر/۹۳ ۱۴:۵۴)azade نوشته است:  علتش اینه که توی این راهپیمایی قمه زنی وجود نداره ،‌ عشق و علاقه واقعی به ائمه دیده میشه


آفرین واقعا راست میگی. البته دلایل دیگه ای هم داره که به وضوح معلومه و همه میدونیم

(۲۸/آذر/۹۳ ۲۲:۴۴)عبدالرحمن نوشته است:  مهم اینه که در اون سه روز جمعیت به 30 رسید و سال آینده بیشتر از این میشه

انشاا... به امید خدا. با این حرفت کیف کردم..
من خودم همیشه میخواستم برم ولی چون تنها بودم و هیچکب باهام نبود نمیرفتم اما امسال اتفاقی یه چیزی فهمیدم. اونم این بود که امام زمان توسط امام حسین به جهانیان شناخته میشه و به این خاطر (حالا یا معجزه یا شوق مردم ) هست که هر سال داره تعداد زاعرا بیشتر میشه.
اشک تو چشمام جمع شد و به خودم گفتم اگه سال دیگه هیچکی هم نیاد تنها میرم تنهای تنها . منم میخوام عضوی از این مردم باشم.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا