کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 4 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عضویت در شبکه های اجتماعی موبایلی، خطری برای امنیت ملی
۱۸:۵۳, ۸/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #1
آواتار
سلام
حدود 2 سالی است که شبکه های اجتماعی از وی چت گرفته تا وایبر و واتس اپ و اخیرا هم تلگرام مورد اقبال مردم قرار گرفته است. سوالاتی که هر از گاهی مخصوصا پیرامون وایبر به خاطر ماهیت آشکار سازندگان صهیونیست آن مطرح می شود این است که آیا عضویت ما دارای عواقبی است؟ اطلاعات ما دزدیده می شود؟ و ...
خیلی ها هم می گویند که نه من مهم هستم، نه خانوادم. نه چیز مهمی در گوشی دارم!!! پس خطراتش به من مربوط نیست
و متاسفانه طبق آمار رسمی و غیر رسمی اعلام شده، تعداد بسیار بالایی از ایرانیان در شبکه های اجتماعی موبایلی فعال هستند!!!

به همین خاطر ان شاء الله برخی مخاطرات رو که یکیش بسیار مهم و در حد به خطر افتادن امنیت ملی، دانشمندان، فرماندهان نظامی و مقامات انقلابی است، به زبان ساده توضیح خواهم داد...

مخاطرات عضویت در شبکه های اجتماعی تلفن همراه و «گراف دوستان»
سازمانهای جاسوسی، تروریستی و خرابکار برای رسیدن به اقدامات خودشون نیاز به یکسری اطلاعات دارن. اطلاعاتی در مورد شخصیتها، مکانها، اتفاقات داخل سازمانهای مهم و ...
مثلا اسامی دانشمندان هسته ای ما! یا فرماندهان نظامی!
نام و نام خانوادگی-محل زندگی-سمت-دوستان و فامیل-محل کار-مسیر رفت و آمد-مکان هایی که دائم می روند(فروشگاه الف-هیئت ب)

به دست آوردن این اطلاعات در مورد هر نفر و مکان به روشهای کلاسیک جاسوسی، واقعا کاری هزینه بر و دشوار است که در این مقال نمی گنجد(پیدا کردن افراد سست و تحت فشار گذاشتن و گرفتن اطلاعات و ...)

اتفاقاتی که در زمان عضویت در این شبکه های اجتماعی رخ می دهد به زبان ساده:
1- در اکثر این شبکه های موبایلی شما باید با تلفن همراه عضو بشید. پس یک شماره ثابت دارید که شناسه شما محسوب میشه و از دیگران متمایز میشید
2- بعد از عضویت در نرم افزار، کلیه اطلاعات تماس شما به سرورهای نرم افزار اجتماعی ارسال میشه(آپلود)
3- با استفاده از الگورتیمهای پیچیده رایانه ای، گراف عظیمی درست میشه از میلیونها عضو ایرانی این شبکه ها
یعنی چی؟ یعنی چون من شماره آقای الف رو در لیست تماسها دارم، گرافی کشیده میشه و شماره من و آقای الف به هم وصل میشه... اینطوری اغلب مردم به هم وصل میشن

چرا «گراف دوستان» امنیت ملی ما را به خطر می اندازد؟
اینجا یک مثال خیلی ساده میزنم فقط برای درک مسئله. وگرنه قضیه خیلی پیچیده تر از این حرفاست
فرض: حاج قاسم سلیمانی گوشی تلفن همراه ندارد. اما راننده(محافظ) او دارد و او هم به دلیل مسائل حفاظتی یک گوشی 1100 دارد که اصلا نمی شود روی آن شبکه اجتماعی نصب کرد.
حاج قاسم به برخی افرادی که نیاز است با او تماس بگیرند شماره را می دهد. از این تعداد فقط 3 نفر عضو شبکه اجتماعی هستند یا بعدا می شوند
لیست تماس فرضی این 3 نفر به شرح زیر است:
[تصویر: Untitled.small.jpg]

این 3 نفر اتفاقا زرنگ هم بودند و اسم و فامیل حاج قاسم سلیمانی را هیچکدام کامل ننوشتند. در واقع یک مرحله کار کسی که این گوشی به صورت غیر مجاز به دستش می رسد را سخت کردند(به علت گم شدن یا سرقت)

نحوه استفاده از «گراف دوستان»
اما «گراف دوستان» تا حد زیادی کار دشمن رو راحت کرده و ممکن است به زودی عواقب تلخ اون رو ببینیم! نحوه استفاده از گراف:
حالت اول: جاسوس محترم میشینه و در بانک اطلاعاتی عظیمی که میلیونها ایرانی تقدیمش کردن، جستجو میکنه: قاسم سلیمانی! (چیزی پیدا نمیشه)
حالت دوم: جستجو میکنه: قاسم and حاجی and سلیمانی (پیدا میشه: 09127856755)
معنی پرس و جوی بالا یعنی شماره ای رو پیدا کن، که کاربران به صورت مجزا در لیست تماسشون، هم براش (قاسم) به کار بردن، هم (حاجی) هم (سلیمانی)

پیدا کردن شماره تلفن همراه راننده حاجی همانا! رهگیری ایشون همان! (این هم خودش داستانی داره)

قضیه گراف دوستان یک بحث نظری یا فرضی نیست. خیلی راحت قابل پیاده سازی و بهره برداری است و علمش مال دهه های پیش است. این قضیه روی فیس بوک و امثالهم هم بود، اما افشای شماره تلفن همراه افراد بسیار خطر رو برای ما بیشتر کرده.
بسیاری از اشخاص نظامی و امنیتی ما حتی گوشی تلفن همراه ندارن. اما بالاخره اطرافیان و دوستانشون که دارن
دانشمندان و افراد انقلابی که متاسفانه اون حصار حفاظتی رو هم ندارن

ولی دشمن به اسم فراهم کردن ابزار رایگان و اجتماعی، داره میلیاردها در هزینه های جاسوسیش صرفه جویی میکنه و کمتر جان نیروهاش رو به خطر میندازه
اگر در این زمینه سوالی بود بفرمایید
سایر خطرات شبکه های موبایلی قطعا اهمیتشون در این اندازه نیست، ولی اگر دوستان علاقه مند بودن، ذکر می کنم

الَّذِينَ آمَنُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَالَّذِينَ كَفَرُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُواْ أَوْلِيَاء الشَّيْطَانِ إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفًا
آنان که ايمان آورده اند، در راه خدا می جنگند و آنان که کافر شده اند، در راه شيطان پس با هواداران شيطان قتال کنيد که مکر شيطان ناچيز است
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۰:۴۲, ۹/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #11
آواتار
(۹/خرداد/۹۴ ۰:۱۸)السا نوشته است:  دایدو خانوم، ی چیزی رو واضح میفرمایید:
شما معتقید ک این نرم افزارها جاسوسی نیست. درسته ؟

سلام السا خانم! خوشحالم به بحث پیوستید !
در مثال آقای مهدی معلوم شد که شبکه های اجتماعی مثل وایبر میان مخاطبین مارو ور میدارند و یک ذره سرچ می کنند و شماره حاج قاسم رو پیدا می کنند !
واقعا چرا این همه زحمت؟
وایبر تو کجا ها نصب میشه ؟ تلفن های هوشمند !
تلفن های هوشمند یا آیفون هستند یا اندروید ( جدیدا فک کنم ویندوزم هست خبر ندارم )
اندروید که مال گوگل هست! میتونه بدون اینکه متوجه شیم همه چیمونو برداره!
آیفون هم که iCloud داره و قشنگ بک آپ بر میداره! مثلا با مراجعه به سایت icloud.com میتونم همه کانتکت های گوشیمو ببینم.
مثلا من دایی هام تو وایبر نیستند. ولی این آیفون الان خوشگل میتونه بفهمه که من 3 تا دایی دارم! نیازی به وایبر نیست ؟ (تازه داروین هم فامیل ماست Big Grin )
[تصویر: VZxdV.jpg]
اگه بخوان جاسوسی کنند ، راه های ساده تری هست ! راه هایی هم هست که به ذهن من و شما نمی رسه!
۶:۴۴, ۹/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #12
آواتار
موافقم...اگر به جاسوسی باشه راه های خیلی ساده تری هست...که کلهم از طریق گوشی های هوشمند امکان پذیره
حالا اون مثال حاج قاسم هم که زده شد...
شما بیا search کن یا کوئری در نظر بگیر که شماره حاج قاسم رو پیدا کنی!...با کلی and و غیره
مگه هر کی سبیل داشت؟؟؟!.....
کلی گوشی با کلی اسم حاجی....قاسم...حاج قاسم....و سلیمانی و غیره....یعنی با این فراوانی وحشتناک در تعداد اسم میشه با دو تا and شماره رو پیدا کرد؟!
بعد یک سوال: راننده حاج آقا میاد شبکه اجتماعی؟!

نفرمایید!

در کل اگر. ........شما با گوشی به اینترنت وصل شدی....اطلاعات خودت رو از دست رفته بدون و ببین...کاملا رک و پوست کنده....کاری به شبکه مجازی نداریم....کسی هم که فکر میکنه اگر وایبر نصب نکرد اطلاعاتش و کانتکتاش محفوظه!!! و با گوشیش تو اینترنت دووور میزنه!!!!! با عرض پوزش یک مقدار شیرین عقل!! می باشد....

در پایان بگم خودم هیچ کدوم از شبکه های اجتماعی رو روی گوشیم ندارم و پاکشون کردم....به خاطر اینکه یک دقیقه وقتم هم یک دقیقست...و تایمم برام ارزشمنده....
یاحق
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۷:۵۴, ۹/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/خرداد/۹۴ ۸:۲۸ توسط Mahdy2021.)
شماره ارسال: #13
آواتار
(۹/خرداد/۹۴ ۰:۴۲)Dido Armstrong نوشته است:  سلام السا خانم! خوشحالم به بحث پیوستید !
در مثال آقای مهدی معلوم شد که شبکه های اجتماعی مثل وایبر میان مخاطبین مارو ور میدارند و یک ذره سرچ می کنند و شماره حاج قاسم رو پیدا می کنند !
واقعا چرا این همه زحمت؟
وایبر تو کجا ها نصب میشه ؟ تلفن های هوشمند !
تلفن های هوشمند یا آیفون هستند یا اندروید ( جدیدا فک کنم ویندوزم هست خبر ندارم )
اندروید که مال گوگل هست! میتونه بدون اینکه متوجه شیم همه چیمونو برداره!
آیفون هم که iCloud داره و قشنگ بک آپ بر میداره! مثلا با مراجعه به سایت icloud.com میتونم همه کانتکت های گوشیمو ببینم.
مثلا من دایی هام تو وایبر نیستند. ولی این آیفون الان خوشگل میتونه بفهمه که من 3 تا دایی دارم! نیازی به وایبر نیست ؟ (تازه داروین هم فامیل ماست Big Grin )
[تصویر: VZxdV.jpg]
اگه بخوان جاسوسی کنند ، راه های ساده تری هست ! راه هایی هم هست که به ذهن من و شما نمی رسه!
سلام
ببینید شما دارید 2-3 مسئله رو با هم قاطی می کنید. من سعی می کنم اینها رو تفکیک کنم!

1- نسخه پشتیبان از اطلاعات گوشی (Backup)
هم اندروید این امکان رو داره که از اطلاعات مهم مد نظر شما به صورت دائم نسخه پشتیبان تهیه کنه و به سرورهای گوگل بفرسته، هم IOS چنین امکانی داره که به کلود بفرسته. اما یک گزینه هم داره که میشه غیرفعالش کرد! نداره؟
اینها خودش خطراتی داره و آسیب هایی داره که لازم بود در جای خودش شرح میدم!
یک شرکت نرم افزاری معتبر قطعا این امکان رو به کاربر میده که Contact List خودش رو، تنها محلی ذخیره بکنه
بحث امن سازی استفاده از خود گوشی های هوشمند خودش داستان بلند بالایی خواهد بود. ولی به هر حال همین هم که شما یاداوری کردی خوب بود! این هم یک راه جمع آوری اطلاعات مردم به صورت قانونی و با رضایت خودشونه

2- دزدیدن غیرقانونی اطلاعات
ببینید برای حفظ ظاهر هم شده، شرکتهای بزرگ نمیان خیلی از کارها که احتمال بر ملا شدن داره، غیر قانونی انجام بدن. دزدیدن اطلاعات درون گوشی بدون اجازه اونقدرها هم راحت نیست. چون با کنترل ترافیک عبوری گوشی میشه تا حدود زیادی این مسائل رو کشف کرد!
به خاطر همین شرکتهای بزرگ تولید کننده ی سیستم عامل نظیر مایکروسافت و اپل و گوگل و ... انقدر اعتبار خودشون رو مورد ریسک قرار نمیدن!
وقتی گوگل رسما میاد گوگل هیستوری راه میندازه و خیلی راحت همه اطلاعات جستجوی شما رو ذخیره میکنه، این یعنی چی؟
یعنی اینکه انقدر میان سرویس های خوبی میدن که در کنارش بتونن با رضایت کاربر و قانونی ازش جاسوسی کنن. چرا بدون اجازه؟!

3- کار شبکه های اجتماعی غیرقانونیه؟
وقتی قراره شبکه اجتماعی مثل وایبر بیاد مخاطبین شما رو شناسایی کنه و اونهایی که در وایبر عضو هستن رو در لیست وایبری شما نمایش بده، انتقال اطلاعات لیست تماس که کار منطقی محسوب میشه!
موقع نصب هم به شما هشدار میده که من به اطلاعات فلان بخشها دسترسی خواهم داشت....
پس تا اینجاش که کاری مخالف رضایت کاربر نکرده؟!
وقتی حجم بالای اطلاعات رو در دیتایس خودش ذخیره کرد، دیگه ما به اون دیتابیس دسترسی نداریم که بخوایم کنترلش کنیم! اصلا چند تا کپی ازش گرفته بشه؟! به کیا داده بشه؟

دقت کنید که ما در دنیای شفافی زندگی می کنیم. هکرها و متخصصان امنیت خیلی حواسشون به این بحثها هست. شک نکنید شرکتهای بزرگ هیچوقت نمیان خدمات جاسوسیشون رو به سازمانهای جاسوسی تابلو انجام بدن!
چون یکجا صداش در میاد
به همین روش محترمانه و قانونی و مورد رضایت کاربر، میان اطلاعات مورد نظرشون رو جمع آوری میکنن، فردا هم هیچکس نمی تونه اعتراض و شکایتی داشته باشه

امضای Mahdy2021
ربّ اشرح لی صدری ویسّر لی أمری واحْلُل عقدهً من لسانی یفقهوا قولی.
پروردگارا سينه ‏ام را گشاده گردان و كارم را براى من آسان ساز، و از زبانم گره بگشاى، [تا] سخنم را بفهمند
------------------
أَيْنَ الْمُنْتَظَرُ لِإِقامَةِ الْأَمْتِ وَالْعِوَجِ؟
أَيْنَ هادِمُ أَبْنِيَةِ الشِّرْكِ وَالنِّفاقِ؟
أَيْنَ الْمُعَدُّ لِقَطْعِ دابِرِ الظَّلَمَةِ؟
أَيْنَ قاصِمُ شَوْكَةِ الْمُعْتَدينَ؟
اَيْنَ بَقِيَّةُ اللهِ؟

================
"اگر با آمدن خورشــید بیدار شویم ؛ ‌نمازمــان قضاســت"
۸:۰۵, ۹/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/خرداد/۹۴ ۸:۱۱ توسط Mahdy2021.)
شماره ارسال: #14
آواتار
(۹/خرداد/۹۴ ۶:۴۴)رضوانه نوشته است:  موافقم...اگر به جاسوسی باشه راه های خیلی ساده تری هست...که کلهم از طریق گوشی های هوشمند امکان پذیره
حالا اون مثال حاج قاسم هم که زده شد...
شما بیا search کن یا کوئری در نظر بگیر که شماره حاج قاسم رو پیدا کنی!...با کلی and و غیره
مگه هر کی سبیل داشت؟؟؟!.....
کلی گوشی با کلی اسم حاجی....قاسم...حاج قاسم....و سلیمانی و غیره....یعنی با این فراوانی وحشتناک در تعداد اسم میشه با دو تا and شماره رو پیدا کرد؟!
بعد یک سوال: راننده حاج آقا میاد شبکه اجتماعی؟!

نفرمایید!

در کل اگر. ........شما با گوشی به اینترنت وصل شدی....اطلاعات خودت رو از دست رفته بدون و ببین...کاملا رک و پوست کنده....کاری به شبکه مجازی نداریم....کسی هم که فکر میکنه اگر وایبر نصب نکرد اطلاعاتش و کانتکتاش محفوظه!!! و با گوشیش تو اینترنت دووور میزنه!!!!! با عرض پوزش یک مقدار شیرین عقل!! می باشد....

در پایان بگم خودم هیچ کدوم از شبکه های اجتماعی رو روی گوشیم ندارم و پاکشون کردم....به خاطر اینکه یک دقیقه وقتم هم یک دقیقست...و تایمم برام ارزشمنده....
یاحق
اینکه میگید ساده از این نظره که فکر می کنید سادگی به اینه که کاربر نفهمه! اتفاقا اینطوری ریسک کارشون رو بالا بردن!
به نظر شما بهتر نیست کاربر با رضایت خودش بیاد اطلاعاتش رو در اختیار شما بزاره؟ بعدا نه جای افشاگری هست، نه شکایت و نه اعتراض!
پست قبل هم کمی توضیح دادم
مثل همین قضیه نسخه پشتیبان که دوستمون گفتن! خیلی شیک میاد کل اطلاعات شما رو براتون نگه میداره. داره خدمت بهتون میده رایگان! چرا مخفیانه بیاد بدزده؟

فقط کاش پست اول رو با دقت خونده بودید! گوشی راننده چی بود؟
نقل قول:فرض: حاج قاسم سلیمانی گوشی تلفن همراه ندارد. اما راننده(محافظ) او دارد و او هم به دلیل مسائل حفاظتی یک گوشی 1100 دارد که اصلا نمی شود روی آن شبکه اجتماعی نصب کرد.

در مورد سبیل داشتن!
علم داده کاوی(Data Mining) برای همین منظوره که شما بتونید از حجم عظیمی اطلاعات، پرس و جوی مد نظر خودتون رو استخراج کنید.
اولش ممکنه اصلا 100 تا قاسم سلیمانی هم باشه. ولی اینها در مراحل بعدی حذف خواهند شد. گفتم که مثال پست اول خیلی ساده و برای درک ماجرا بود
تقدیم میلیونها لیست تماس به صورت داوطلبانه، یک دیتابیسی میشه که خیلی کارها میشه باهاش کرد!

در مورد بحث اینکه ما وقتی به اینترنت وصل میشیم، درصد بالایی مورد خطر هستیم، خود من هم قبلا گفتم
http://forum.bidari-andishe.ir/thread-33...#pid270310

اما یه وقتی هست شما داری خیلی راحت و بدون هیچ مقامت و احتیاطی اطلاعات خودت رو تقدیم میکنی! اینها 2 بحث متفاوته
حداقل اولی رو ممکنه بشه تا حدودی کشف کرد. شکایت کرد و ...
ولی در مورد دوم جای هیچ شکایت و اعتراضی نیست. کاربر با رضایت اطلاعاتش رو تقدیم شبکه اجتماعی کرده
۱۵:۵۶, ۹/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #15
آواتار
آقای مهدی این چیزایی که گفتم یک مثال ساده بود! من نمیدونم اندروید و آیفون چجوری اند یا الگوریتمشون چجوریه!
ولی مطمئن باشید اونا به وایبر و تلگرام و امثال اینا احتیاج ندارند!
مثال شماره 2 :
اهراز هویت اینترنتی که بشه از ما ، بدون اینکه اطلاعاتمون ( نام و نام خانودگی اینارو ) نمی تونیم به اینترنت وصل شیم!
حالا این آمریکا میتونه یکی رو تو اداره اطلاعات بخره دیگه نه؟ مثلا هر وقت فلان داشنمند هسته ای آنلاین شد بیاد مشخصاتشو بده آمریکا بعد اونا برن ترورش کنند!

---------------------
میلیارد ها مثال میارم که میتونند بدون وایبر و تلگرام از ما جاسوسی کنند!
بهتره که اینقدر بدبین نباشیم! چون هم پول اس ام اس نمیدیم. هم بیشتر میتونیم در ارتباط باشیم! چیز بدی نیست!
۱۸:۲۰, ۹/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/خرداد/۹۴ ۱۸:۲۲ توسط amirak.)
شماره ارسال: #16

(۹/خرداد/۹۴ ۱۵:۵۶)Dido Armstrong نوشته است:  آقای مهدی این چیزایی که گفتم یک مثال ساده بود! من نمیدونم اندروید و آیفون چجوری اند یا الگوریتمشون چجوریه!
ولی مطمئن باشید اونا به وایبر و تلگرام و امثال اینا احتیاج ندارند!
مثال شماره 2 :
اهراز هویت اینترنتی که بشه از ما ، بدون اینکه اطلاعاتمون ( نام و نام خانودگی اینارو ) نمی تونیم به اینترنت وصل شیم!
حالا این آمریکا میتونه یکی رو تو اداره اطلاعات بخره دیگه نه؟ مثلا هر وقت فلان داشنمند هسته ای آنلاین شد بیاد مشخصاتشو بده آمریکا بعد اونا برن ترورش کنند!

---------------------
میلیارد ها مثال میارم که میتونند بدون وایبر و تلگرام از ما جاسوسی کنند!
بهتره که اینقدر بدبین نباشیم! چون هم پول اس ام اس نمیدیم. هم بیشتر میتونیم در ارتباط باشیم! چیز بدی نیست!

آقای رائفی پور صحبتهای جالبی در این مورد داشتند.
حتی از طریق یک عکس می توانند محل و موقیعت فرد مورد نظر را پیدا کنند.
در بسیاری از فیلمهای آمریکایی به وضوح جاسوسی از راه های زیاد را نشان داده می شود(به خصوص جاسوسی از ایران)
اما ما هنوز باور نداریم
ضمنا دیشب اخبار گفت که طبق سایت الکسا ایرانی ها رتبه اول در ورود به وایبر را دارند.
خیلی راحت و بدون دردرسر جاسوسی و .....

وقتی روز به روز دسترسی مردم به وایبر و دیگر شبکه های موبایل بیشتر شود، کار آنها راحت می شود.
به قول یکی، با اینکه ایران در تحریم است، آخرین مدل گوشی ها در ایران هست
۱۹:۵۷, ۹/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/خرداد/۹۴ ۲۳:۳۴ توسط السا.)
شماره ارسال: #17
آواتار
سلام دایدو خانووم Smile

اول اینکه، برحسب جایگاه آدمها، نوع نگاهشون مشخص میشه
مثلا
یک حقوقدان وقتی پرونده کسی رو دست میگیره، با این دید نگاه می کنه ک : آقای A بی گناه است، مگه اینکه خلافش ثابت بشه
یک شخص امنیتی، باید باید باید عینک بدبینی ب چشم بزنه و ب محیطش نگاه کنه و تصمیم گیری کنه
این نگاه رو نباید توقع داشت مردم عادی داشته باشن و گفتن حدس و گمانهای بدبینانه (دنبال کردن الگوریتم بدترین حالت) ب اونها، ممکنه باعث ایجاد نگرانی بشه، پس حتی الامکان نباید گفته بشه

اما

ممکنه برسیم ب جایی ک بیش از حد داره مدارک رو میشه
شما برای این سوالها چ جوابی دارید ؟
هزینه سخت افزاری هنگفتی ک برای این نرم افزارها میشه تا ازشون پشتیبانی بشه و سرورهای بسیار بزرگی ک هست و اطلاعات رو ذخیره می کنه(برای مدت 30 ماه)، ب چ منظوری هست؟!
یهودی هایی ک هر کسی غیر از یهودیها رو، خارج از انسان می دونن و برده ای برای خودشون، چرا باید این هزینه ها رو پرداخت کنن؟!
حضور افرادی مثل تالمون مارکو، افسرارشد اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی، ب عنوان راس همچین سیستمهایی بیانگر حرف خاصی نیست ؟!
ارتش مصر و مردم عربستان، چرا این مدل نرم افزارها براشون ممنوعه(با اعلام اینکه موساد داره رسما جاسوسی میکنه، ممنوه شده استفاده از اینها) ؟!

با وجود همچین سوال هایی، آیا میشه گفت مردم شما بی اطلاع باشید و استفاده نکنید و خوشحال و خندان باشید ؟Blush

مسئله رو پیچیده نکنیم، اما ساده لوحانه هم بهش نگاه نکنیمSmile
۲۰:۳۷, ۹/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #18
آواتار
نقل قول:
هزینه سخت افزاری هنگفتی ک برای این نرم افزارها میشه تا ازشون پشتیبانی بشه و سرورهای بسیار بزرگی ک هست و اطلاعات رو ذخیره می کنه(
برای مدت 30 ماه
)، ب چ منظوری هست؟!
سلام خانم السا!من برنامه ای ندیدم که کاملا رایگان باشه! وایبر میتونه کلی راه برای درآمد داشته باشه! یک راهش همین استیکر ها هستند! یکی هم که اینجاست :
https://account.viber.com/checkout/

شاید برای شما پول دادن به وایبر امری محال بیاد ولی کسایی هستند که پول میدند!

نقل قول:چرا باید این هزینه ها رو پرداخت کنن؟!
فیش بانکی دارید؟
۲۲:۱۵, ۹/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/خرداد/۹۴ ۲۲:۳۶ توسط فدايي ولايت.)
شماره ارسال: #19
آواتار
نکته اول اینکه شما مثل همیشه دادید خوشبینی خودتون رو نسبت به چیزایی که بقیه بهش بدبینن ، صرفا توجیه میکنید!
و اما بعد
هرکسی سر سوزنی با دنیای وب و سرور ها و امثالهم آشنا باشه کاملا میدونه که برای یه سروری که فقط به اندازه چندصد نفر پاسخگو باشه (یعنی یه سایت دره پیت کم بازدید) باید ماهیانه یا سالیانه مبلغی هزینه کنه . چه برسه به وایبری که در ثانیه باید چندین میلیون آدم رو ساپورت کنه!
یعنی اگه بخوام عددی رو که وایبر ، فیسبوک ، گوگل و ... دارن خرج میکننو بگم ، فقط میتونم بگم n !
درضمن بد نیست بگم که درآمد حاصل از فروش چیزایی مثل استیکر یا حمایت مالی ها به هیچ وجه در حدی نیست که بخوایم اونرو با هزینه های این شرکت ها حتی مقایسه کنیم! این مساله هم داخل ایران صدق میکنه و هم خارج ، فهمیدنش خیلی آسونه

اونوقت شما درباره این هزینه هایی که قابل محاسبه حداقل برای امثال من و شما نیستن میفرمایید که فیش بانکیتون کو!
خب این کاملا مشخص میکنه که ما هرچی دلیل براتون بیاریم بی فایدست چون شما طبق عادت معهود قرار نیست یکسری چیزهارو بپذیرید!

درضمن ، مساله جاسوسی غیر مستقیم برای برنامه هایی مثل وایبر ، اصلا به مساله کوچیکی مثل دفترچه تلفن ختم نمیشن، چون همونطور که خودتون گفتید ، برای رسیدن به دفترچه تلفن گوشی ها نیازی به وایبر و اینا نبود و خود شرکت ها میتونستن اینکارو انجام بدن!
برای همین باید بگم که شاید ما هنوز هم از نوع کاربرد این برنامه ها برای جاسوسی غیر مستقیم به نتیجه درستی نرسیده باشیم ، برای همین هم استدلالهل و روایت ها متفاوته
داشتم میگفتم ، فقط بحث دفتر تلفن نیست.این فقط اولین قدمه.کشف ارتباط بین افراد مختلف اولین چیز مورد نیاز برای بدست اوردن مجموعه بسیار عظیمی از ارتباط ها هستش
کشف ارتباطها و درنهایت رسیدن به شخص مورد نظر. از نظر من این مورد شاید کوچکترین هدف این شبکه ها بشه
که شاید هم یخورده غیر منطقی باشه. برای همینم قبول نمیکنید
برای همینم خیلیا میگن ما که اطلاعات مهمی نداریم پس از اونا با خیال راحت استفاده میکنیم

اینجاست که باید بگم هدف اصلی این برنامه ها ، این پایین نوشته ، نه بالا!
الگوریتم های تجزیه و تحلیل و دسته بندی اطلاعات اونوریا ، یه چیز خیلی فراتری از حد تصورات ماست که ما ازش خبری نداریم! دلیلش هم سادست ، چون همه این سیستم ها مال اوناست و تکنولوژی دست خودشونه
برای همین اصلا فکر نکنید که دسته بندی اطلاعات و رسیدن به یه سری چیزا برای اونا از آب خوردن سخت تره!
با تحلیل اطلاعاتی که بصورت اتوماتی انجام میشه ، تقریبا خیلی راحت میشه خطوط فکری یک ملت رو بدست آورد. خطوط فکری کلی یک ملت که دوباره در جزء تقسیم میشه به دانش آموزا ، معلما ، مردم یه شهر خاص ، یه منطقه خاص و ... که با بررسی گفتگو ها و حرفای ساده و روزمره مردم بدست میاد!
برای همین ، نیازی نیست که ما اطلاعات خاصی از چیزی داشته باشیم! بلکه فقط کافیه که توی همین مملکت زندگی کنیم و درباره مسائل روزمره حرف بزنیم!
و بدست آوردن اینهمه اطلاعات از یه ملت خییییییلی فایده داره برای دشمن. چون خیلی راحت میتونن درباره هرچیزی از اون مملکت تصمیم بگیرن و خیلی ساده اقدام کنن. از تهاجم فرهنگی گرفته تا کودتای سیاسی و جنگ فیزیکی!
خلاصه قضیه اینکه این ما هستیم که در مورد خیلی از حملات دشمن از جمله از جمله از جمله تهاجم های مختلف فرهنگی و دینی داریم هرروز و هرساعت بی هیچ چشمداشتی بهشون کمک میکنیم و دو دستی این اطلاعاتو بهشون میدیم که نقطه ضعف فکری ، فرهنگی ، سیاسی یا... این مملکت چیه
۲۲:۳۲, ۹/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #20
آواتار
سلام به همه گی و ممنون از بحث های مفیدتون
اندر احوالات امنیت اطلاعات :
این مطلبی رو که عرض میکنم حدود سه ماه پیش از شبکه خبر میگفتن شنیدم ( همون زمونایی که بین روسیه و آمریکا تنش هاشون بالا گرفته بود )
کمپانی روسی آنتی ویروس کاسپر اسکای فاش کرد شرکت های سازنده هارد های کامپیوتری با برند های توشیبا ( اکثر لپ تاب های شرقی ) ، وسترن دیجیتال ، سیگیت به صورتی کاملا محرمانه در برد کامپیوتری هارد های خود سامانه ای را تعبیه کرده اند که به صورت خود کار اطلاعات ثبت شده در خود را مخابره میکند . . .
دوستان اطلاعات شخصی و مهم رو به هیچ وجه روی سیستم نزارین بمونه . به نظر خودم بهترین راه برای حفظ امنیت اطلاعات لوح های فشرده ( همون DVD & CD ) هست .
البته به این نکته هم باید توجه کرد که عمر مفید و قابل خواندن از روی لوح های فشرده حدود 5 سال هست ( به نسبت شرایط نگهداری ، کمتر یا بیشتر از 5 سال )
یا علی
شبکه های اجتماعی هم مثل اینه ، امنیت اطلاعات در بستر های متن باز open source معنی نداره و مطلب یا مدیا و یا هر چیز دیگه ای رو که Share میکنی یعنی به نوعی عمومی محسوب میشه و میشه گفت هیچ ادعایی برای امنیت اطلاعات نمیشه داشت .
چون عکاسی کار میکنم ، برای خودم اتفاق افتاده که دوست هم گروهی عکاسی ، عکس بنده رو به اسم خودش گذاشته رو سایت 500px & Fliker & instagram و بقیه شم الله اعلم . درسته عذر خواهی کرد و قضیه به خوبی تموم شد ولی همیشه اینجوری نمیشه
نمیگم از امکانات و تکنولوژی های دنیا استفاده نکنیم ولی باید با فرهنگ و بومی سازی شده بهره ببریم .
پس توی استفاده از فضای های مجازی مشترک تاکیداً باید حواسمون بیشتر جمع باشه .
یا علی
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]