کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رساله مصور
۱۳:۱۴, ۱۶/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۶/دی/۹۵ ۱۴:۰۶ توسط joopari.)
شماره ارسال: #1

ساختار رساله‌های عملیه به گونه‌ای است که شاید برخی از عبارات آن نیاز به توضیح داشته باشد چرا که متن این رساله‌ها از سیاقی علمی پ‍یروی می‌کند. اگرچه در دسترس بودن روحانیون و علما در مساجد و همچنین امکان مشاوره فقهی از طریق تلفن و اینترنت کار را برای مقلدین آسان کرده است اما هنوز جای کار فراوانی وجود دارد.

انتشار کتاب‌های مصور یکی از این کارهاست.
از این رو فراهم آوردن ساز و کارها روشها و جاذبه های مناسب نوشتاری و هنری همچنین پرداختن به مسائل مورد نیاز اقشار مختلف جامعه و پاسخ به پرسش های فقهی آنان, برای ایجاد مسیری هموار در یادگیری باید ها و نباید های عملی , بیش از دیگر امور اهمیت دارد.
در همین راستا برای کاستی زدایی از برخی نگاشته ها و روز آمد سازی شیوه نگارش و برخورداری از قالبی جذاب و بدیع, همچنین ایجاد جاذبه های محتوایی و پاسخ به پرسش های نو پدید فقهی , تدوین و تنظیم کتاب رساله مصور انجام شده است.
در مجموعه دو جلدی «رساله مصور»، احکام شرعی همراه با تصویر، جدول و اینفوگرافیک ارائه شده تا جای هیچ شک و شبهه‌ای برای مقلدین باقی نماند.
[تصویر: %D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87_%D9%85%D8...%D8%B1.jpg]

این مجموعه، در همایش کتاب سال به عنوان «اثر شایسته سال» انتخاب شده‌ و مورد تقدیر مراجع و بزرگان نیز قرار گرفته‌.[تصویر: %D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87_%D9%85%D8...D8%B1_.jpg]
ویژگی های دیگر این کتاب:

1.
ارائه موضوعات جدید و متنوّع فقهی
پرداختن به احکام و مسائل ضروری و مورد نیاز برخی قشرها، مانند نوجوانان، جوانان، دانشجویان، ورزشکاران، پزشکان، بیماران، و بازیگران و از موارد تحقیق شده است.
یادآوری می شود که در این کتاب سعی شده بیش تر به بیان احکام تکلیفی «واجب و حرام» و احکام وضعی «باطل و صحیح» بسنده شود.

[b]2. روان سازي متن

روزآمدسازي واژه ها و يادکردهاي فقهي، حذف اصطلاحات نامتعارف و استفاده از چارچوب هاي گوناگون با عنوان «توجّه»، «نکته» و «پرسش» براي توضيح برخي واژه ها و آشنايي مخاطب با برخي مصاديق احکام، از نکات در خورِ توجّه در اين طرح است که براي نخستين بار صورت مي گيرد.
[b]3. استفاده از داستان هاي اخلاقي، دانستني ها و نکته هاي آموزنده و علمي

گاه متناسب با موضوع، داستان يا نکته اي خواندني از زندگي اهل بيت(علیه السلام) و علماي ربّاني با عنوان «بياموزيم»، همچنين حکمت و چرايي برخي از احکام يا نکته هاي آموزنده اخلاقي، نيز ياد سپاري هايي براي پيشگيري از وسوسه در احکام آمده که به تشويق و راهنمايي خواننده مي پردازد
4. ارائه قانون کلّي
در موردي که حکم فقهي را ميتوان به گونة قاعده اي کلي بيان کرد، مسأله را با عنوان «قانون کلي» در کادر آورده ايم تا خواننده در موارد مشابه بتواند به آن مراجعه کند.

5. تصاوير و نقاشي هاي آموزشي
از نوآوري ها و جاذبه هاي قابل توجه در اين طرح، بهره وري از تصاوير و نقاشي هاي آموزشي دقيق و کارشناسي شده در کنار متن است.

[b]6. طرّاحي شایسته امروزه توجّه به جذّابيت هاي بصري و هنري در کنار متن و گزاره هاي کتاب، از نکات بسيار مهم در آموزش، به ويژه ايجاد انگيزه براي مطالعه به شمار ميرود؛ از اين رو «مؤسسة اطلس تاريخ شيعه» با بهره گيري از افراد خلاّق، استفاده از جاذبه ها و طرح‌هاي هنري را در دستور کار، از جمله کتاب حاضر قرار داده است.

7.
چکیده[/b]
خلاصه ای از مطالب هر بخش در جمله هایی کوتاه و روان، نیز خلاصه ای از فتاوای مورد اتفاق همه مراجع ارائه شده است.

8. اصطلاح نامه احکام
در پایان هر جلد، فصلی جداگانه در شرح کوتاهِ اصطلاحات فقهی آمده است که در این کتاب شرح تعدادی از آنها را مشاهده خواهید کرد.
«موسسه اطلس تاریخ شیعه» توانسته است طی مدت فعالیت خود تشویق و تحسین بزرگان دینی، اساتید اخلاق و مراجع عظام را موجب شود. بار دیگر در قالبی جدید و محتوایی دو چندان و موضوعاتی متنوع، رساله ای دو جلدی را تولید کرد که به اعتراف کارشناسان، در حرکت عملی به سوی نوآوری و قالب و ساختار، بی سابقه است. رساله ای که از سوی مراجع بزرگوار تقدیر شد و در همایش کتاب سال، اثر شایسته تقدیر نام گرفت.
از ویژگی های این رساله ، دارا بودن تصویر آموزشی و کمک آموزشی به صورت چهار رنگ و همچنین جدول‌های آموزشی و طرح های متنوع اینفوگرافی و نقاشی است.
در این رساله علاوه بر متن و ادبیات روان و نکات و توجهات مفیدی که وجود دارد، مسائل شرعی به گونه ای با موضوعات مورد نیاز و مورد ابتلای جامعه امروز تطبیق داده شده که خواننده را وا می دارد تا ساعت ها مشغول مطالعه آن باشد

:heart: سایر آثار: رساله مصورجانبازان، رساله مقام معظم رهبری[آموزش مصوراحکامرساله مصور کودکان، رساله مصور جوانان، رساله مصور دانش‌آموزی و.....
و همچنین: اولین تصویر سه بعدی خانه رسول خدا (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) نخستین نقشه ماهواره‌ای غدیر خمکاملترین نقشه مسیر کاروان امام حسین (علیه السلام)کاملترین نقشه مسیر حرکت حضرت معصومه (علیه السلام) به قم و
9179121968[تصویر: %D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87_%D9%85%D8...D8%AC1.jpg][تصویر: %D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87_%D9%85%D8...D8%AC2.jpg]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  رساله لب اللباب از علامه حاج سيدمحمدحسين طهراني mosafer 1 2,135 ۲۶/دی/۸۹ ۲۱:۲۸
آخرین ارسال: mosafer

پرش در بین بخشها:


بالا