کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پاسخ به بیانات روحانی درباره ولایت مولا علی(علیه السلام)!
۲۳:۴۴, ۲۷/خرداد/۹۶
شماره ارسال: #1
آواتار
حسن روحانی روز چهارشنبه در ضیافت افطار اساتید دانشگاه سخنان در باب نفی مشروعیت انتصابی امامت ابراز داشت که: «امیرالمؤمنین مبانی حکومت و مبنای ولایت را نظر مردم و انتخاب مردم می داند». او در ادامه با قرائت بخش کوتاهی از خطبۀ 92 نهج البلاغه که «لِمَن وَلَّیتُموا اَمرَکُم» ادامه داد: «[علی (علیه السلام)] گفت: هرکسی که شماها بروید و برگزینید او را به عنوان ولی خودتان و به عنوان رهبر جامعه من هم اطاعت می کنم، من هم می شنوم و [حکم او را] اجرا می کنم...»
آیت الله جوادی آملی در پاسخ این صحبت های حسن روحانی گفتند: باید دانست که مرز ممتاز تشیع و تسنّن این است که « #امامت» در فرهنگ امامیه، جزو اصول است و در مکتب اهل سنّت، از فروع. ما در علم کلام از امامت بحث می کنیم و آنها در علم فقه؛ زیرا شیعه معتقد است که امامت جانشین «نبوّت» است و نبوّت، کار خلق نیست، بلکه کار خداست؛ ازاین رو بحث درباره آن، بحثی اعتقادی و کلامی است؛ یعنی «یجب عن الله» که نبی بفرستد و «یجب عن الله» که برای نبی، جانشین معصوم تعیین کند.
به اعتقاد امامیه، چون خدا خالق و پرورش دهنده بشر است، فقط او می تواند قانونگذار را تعیین کند؛ بنابراین در امامت، سخن از کار خداست، نه کار خلق، و علمی که از کار خدا بحث می کند، «کلام» است، نه فقه؛ امّا آنان که با رأی مردم، «امام» می پرورانند و با سقیفه، «ولیّ» می تراشند، امامت را انتخابی می پندارند نه انتصابی. آنان مسئله امامت را از فعل خدا به کار خلق فرومی کشانند و لاجرم، علمی که در این باره بحث می کند، علم «فقه» خواهد بود[شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج2، ص24.]
گفتنی است که دشمن پیش از آنکه « فقیه» را از صحنه سیاست بیرون کند، «فقه» را خارج می کند و پیش از آنکه «ولی» را از صحنه سیاست بیرون براند و «ائمّه» را منزوی کند، ولایت و «امامت» را منزوی می کند. بیگانگانِ زیرک گفتند و آشنایان خام، پذیرفتند که امامت، کاری مردمی است و تعیین آن از مردم نیز برمی آید!
غرض آنکه هیچ گاه امام را قبل از امامت خانه نشین نکردند، بلکه ابتدا « امامت» و پس از آن «امام» را منزوی کردند. کسی که می گوید: «منّا أمیرٌ ومنکم أمیرٌ»[بنیان مرصوص امام خمینی(رحمة الله علیه)، ص247-248.]، امامت را امری مردمی می داند نه الهی! و وقتی امامت، مردمی شد، نصب یا انتخاب آن از سقیفه نیز برمی آید. نخست امامت را از عرش به فرش و از انتصاب به انتخاب آوردند، سپس از نصّ به سقیفه کشاندند و امامت را در سقف سقیفه اسیر کردند و پس از آن، حضرت علی(علیه السلام) را خانه نشین کردند.
اینکه در جوامع روایی ما ملاحظه می شود که بخشی از امامت در مسائل اعتقادی شکوفاست و قسمتی دیگر در فقه؛ چنان که امامت، هم در کنار نماز، روزه، زکات، حج و جهاد است و هم همراه نبوّت، برای آن است که یک ضلع آن، کار حتمی خداست (تعیین امام) و ضلع دیگرش کار خلق است (پذیرش ولایت امام). براین اساس، پذیرش ولایت امام همانند اقامه نماز و گزاردن حج و... بر مردم واجب است. آنجا که ولایت در کنار نماز آمده است، درباره کار خلق است و وقتی امامت در کنار نبوّت آمده است، درباره کار خداست.
شیعه امامت را، هم در اصول اعتقادی در کنار نبوّت می نگرد و هم در مسائل فروع، همراه نماز و روزه؛ و اگر گفته می شود که چیزی همتای امامت نیست، برای آن است که امامت شرقاً محدود به اصل و غرباً محدود به فرع است، امّا نماز و روزه، شمال و جنوب و شرق و غربش محدود به فقه و فرع است و این امتیاز برجسته تشیع از برادران اهل سنّت است.[بحارالانوار، ج8، ص197، ح186]

بعضی ها بر اساس درکشون و فهمشون همه چیز رو برای شرایط خاصی تفسیر میکنند
قطعا تفسیر و بسط مطالب کار هر شیخی نیست.
تاریخ هم نشان داده که طایفه ای که در کار برنامه جامع اتمی ادعایی داشتند در کار خود وامانده اند و از شکست خود نادم نیستند و به آنچه که مدعی بودند نرسیدند و حال از این شاخه به شاخه ای دیگر پریده اند که بلکه سرپوشی بر لجن زار بوجود آمده گذارند.
اما صد حیف که نمیدانند این شاخه به درختی قطور متصل است

جهت فرج مولا مهدی صاحب الزمان صاحب این مملکت و شجره صلوات

امضای AMINI
امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف):
قُلوبُنا أوعِيَةٌ لِمَشِيَّةِ اللَّهِ، فَإذا شاءَ شِئنا.
قلب‏هاى ما جايگاه خواسته ‏هاى الهى است؛ هرگاه او بخواهد ما نيز مى‏خواهيم.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱:۰۳, ۲۸/خرداد/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۸/خرداد/۹۶ ۱:۰۵ توسط MOHSEN-Z.)
شماره ارسال: #2
آواتار
پس فتنه ای بس جدید در راه است...
این بار با شمشیر صاف رفتن در خیمه ی ولی...
چقدر شرایط الان شبیه ماجرای صفینه.....
امیدوارم دیگه تکرار نشه....
--------------------------------------------------------
انشاالله به حق مظلومیت امیرالمومنین هر چی منافق پست رسوا بشه
۷:۲۰, ۲۸/خرداد/۹۶
شماره ارسال: #3
آواتار
نقل قول:
تاریخ هم نشان داده که طایفه ای که در کار برنامه جامع اتمی ادعایی داشتند در کار خود وامانده اند و از شکست خود نادم نیستند و به آنچه که مدعی بودند نرسیدند و حال از این شاخه به شاخه ای دیگر پریده اند که بلکه سرپوشی بر لجن زار بوجود آمده گذارند.

اما صد حیف که نمیدانند این شاخه به درختی قطور متصل است
اين قسمتش عالي بود CoolCool

امضای 313s.w.o
الان، اینجا محضر خداست. آن وقت که قلم بدست میگیرید و می نویسید، بدانید که فکر شما، قلب شما، دست شما، زبان شما، همه در محضر خداست.
صحیفه امام،ج14،ص178
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۹:۵۴, ۲۴/شهریور/۹۶
شماره ارسال: #4

(۲۷/خرداد/۹۶ ۲۳:۴۴)AMINI نوشته است:  حسن روحانی روز چهارشنبه در ضیافت افطار اساتید دانشگاه سخنان در باب نفی مشروعیت انتصابی امامت ابراز داشت که: «امیرالمؤمنین مبانی حکومت و مبنای ولایت را نظر مردم و انتخاب مردم می داند». او در ادامه با قرائت بخش کوتاهی از خطبۀ 92 نهج البلاغه که «لِمَن وَلَّیتُموا اَمرَکُم» ادامه داد: «[علی (علیه السلام)] گفت: هرکسی که شماها بروید و برگزینید او را به عنوان ولی خودتان و به عنوان رهبر جامعه من هم اطاعت می کنم، من هم می شنوم و [حکم او را] اجرا می کنم...»
آیت الله جوادی آملی در پاسخ این صحبت های حسن روحانی گفتند: باید دانست که مرز ممتاز تشیع و تسنّن این است که « #امامت» در فرهنگ امامیه، جزو اصول است و در مکتب اهل سنّت، از فروع. ما در علم کلام از امامت بحث می کنیم و آنها در علم فقه؛ زیرا شیعه معتقد است که امامت جانشین «نبوّت» است و نبوّت، کار خلق نیست، بلکه کار خداست؛ ازاین رو بحث درباره آن، بحثی اعتقادی و کلامی است؛ یعنی «یجب عن الله» که نبی بفرستد و «یجب عن الله» که برای نبی، جانشین معصوم تعیین کند.
شب بخیر من در سخنان این دو شخصیت تعارضی ندیدم روحانی ازانتخاب رهبر گفته که مولا هم همراهی میکنه اما آقای جوادی از امامت سخن گفته که نیازی به انتخاب مردم نداره اینطور نیست؟
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]