کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مطمئن‌ترین راه برای ترویج حقیقت چیست؟
۱۸:۰۶, ۲۰/مرداد/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/مرداد/۹۶ ۲۰:۲۴ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #1

سلام دوستان
توی دنیا کلی عقاید مختلف هست. هر کدوم هم خودشون رو برحق می دونند و دوست دارند عقیده خودشون رو ترویج کنند. چون دوست دارند دیگران هم به سعادت برسند ...

اما مشکل زمانی پیش میاد که بعضی از این گروهها برای ترویج عقایدشون به خشونت متوسل میشن. اما همه این گروهها بر حق نیستند. حالا اگر من نوعی هم فردی باشم که دغدغه ترویج حقیقت رو داره، چطور باید عمل کنم تا مطمئن باشم که دارم نقش مثبتی در این بین ایفا می کنم؟

به نظرم بهترین کار، ترویج منطق هست. میشه از طرفی باید منطق رو به عنوان یک علم ترویج کرد و از طرف دیگه، هر کسی دلایلی که برای اعتقادش داره رو بیان کنه. هر کسی از خودش سوال کنه که "من از کجا می دونم اعتقادم درسته؟" و اگر دلیل محکمی داشت، منتشر کنه و به دیگران بگه. وقتی جامعه منطق رو بشناسه و از طرفی دلایل منطقی ذکر شده برای هر عقیده بهش عرضه بشه، حقیقت و دروغ قابل تشخیص میشن.

کافیه همون اندازه که به ریاضیات اهمیت میدیم، به منطق هم اهمیت داده بشه. جای تاسف داره که دانش آموزان و دانشجویان ما بتونند انتگرال یک تابع پیچیده رو حساب کنند اما نتونند بین یک استدلال درست و یک مغلطه تفاوت بگذارند.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 8 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۱:۵۳, ۲۷/مرداد/۹۶
شماره ارسال: #71

(۲۷/مرداد/۹۶ ۱۷:۴۹)عمار94 نوشته است:  خوب دلیل برچیه پسHuh
پیکربندی کلاسیک معرفت باور صدق موجهه. اگه به گزاره ای باور داشته باشیم، اون گزاره درست باشه و دلیلی هم برای باور به درستی اون گزاره داشته باشیم، نسبت به درستی اون گزاره معرفت پیدا کردیم.

با این حال، میشه گزاره ای درست باشه، بدون این که بهش باور داشته باشیم.
میتونیم به گزاره ای باور داشته باشیم بدون این که درست باشه.
میتونیم توجیهی برای درستی گزاره نداشته باشیم و به درستیش باور داشته باشیم.
ممکنه هم توجیهی نداشته باشیم و اون گزاره درست باشه.

درستی دلیل بر توجیه داشتن نیست و توجیه نداشتن دلیل بر نادرستی نیست...
۲۲:۰۶, ۲۷/مرداد/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۷/مرداد/۹۶ ۲۲:۱۵ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #72

(۲۷/مرداد/۹۶ ۲۱:۴۰)عمار94 نوشته است:  الان یعنی چی ؟ تو چی میخوایی احتیاط کنی ؟
یعنی باید جان و مال و ناموس دیگران رو محترم بدونیم. چون ممکنه دلایلی که برای زیر سوال بردن این موضوع مطرح شده داری اثبات محکم نباشند.

برای اینکه یک مذهبی بهتر بشیم، می تونیم روی جنبه های دیگری کار کنیم. مثل تهذیب نفس، تفکر و مفید بودن برای اجتماع.

باور به آفریننده برای زیر سوال بردن احترام جان و مال و ناموس دیگران کافی نیست. در مورد باقی مسائل هم قبلا بحث کردیم. خیلی دوست داشتم اگر می تونستم باشم و بحثها رو با هم مرور کنیم اما از هفته آینده باید به مسائل دیگری برسم و بحثمون نیمه کاره می مونه.

دلایل و برهانهایی که داری رو برای خودت مرور کن. سعی کن جای یک منتقد هم بشینی و از اون سمت هم به قضیه نگاه کنی. می تونی از کاربرای سایت askdin هم کمک بگیری و ازشون بخوای دلایل شما رو بررسی کنند. خوندن بحثهای این سایت هم می تونه برای آشنایی با نظرات سایر کاربران بهتون کمک کنه.
۲۲:۴۷, ۲۷/مرداد/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۷/مرداد/۹۶ ۲۲:۴۷ توسط عمار94.)
شماره ارسال: #73
آواتار
(۲۷/مرداد/۹۶ ۲۲:۰۶)سعدی نوشته است:  باور به آفریننده برای زیر سوال بردن احترام جان و مال و ناموس دیگران کافی نیست.
من دقیقا کجا چنین نکته ای رو گفتمHuh
چرا یه نظری رو به من نسبت میدی و بعد خودت بهش جواب میدیHuh

چرا سعی نمیکنی برای یه بار هم که شده درست و پله به پله و بدون عناد به مسئله نگاه کنی ! از روبه رو شدن با حقیقت میترسی ؟ یا قبلا به حقیقت رسیدی و داری ایستادگی میکنی ؟

من در این تاپیک حتی یک کلمه در مورد (دین) حرف نزدم و تمام استدلال هام عقلی بود ، انسان منصف اگه همین چند صفحه رو هم مطالعه کنه میفهمه که شماها نه تنها دربرابر دین بلکه در برابر عقل هم ایستادگی میکنید Confused

(۲۷/مرداد/۹۶ ۲۲:۰۶)سعدی نوشته است:  در مورد باقی مسائل هم قبلا بحث کردیم. خیلی دوست داشتم اگر می تونستم باشم و بحثها رو با هم مرور کنیم اما از هفته آینده باید به مسائل دیگری برسم و بحثمون نیمه کاره می مونه.
مشکلی نیست شما هم نباشی فضای مجازی رو از امثالتون پر کردن و جاتون خالی نمیمونه Sad
اما اعتراف میکنم که شما پدیده ی جالبی بودید ! البته بعید میدونم از این تالار دل بکنید و احتمالا نام کاربری جدیدی ظاهر خواهد شدSmile

(۲۷/مرداد/۹۶ ۲۲:۰۶)سعدی نوشته است:  خوندن بحثهای این سایت هم می تونه برای آشنایی با نظرات سایر کاربران بهتون کمک کنه.

من که نظرات اون سایت رو نمیخواستم بدونم ! نظرات شما رو هم میخواستیم بدونیم که دونستیم !

امضای عمار94
سعی کردم که خودم را از میان بردارم تا هرچه هست خدا باشد و خدا را شکر بر این تصمیم وفادار مانده‌ام. البته آنچه که انسان می نویسد همیشه تراوشات درونی خود او است- همه هنرها اینچنین‌اند کسی هم که فیلم می‌سازد اثر تراوشات درونی خود اوست- اما اگر انسان خود را در خدا فانی کند آنگاه این خداست که در آثار ما جلوه‌گر می‌شود. حقیر اینچنین ادعائی ندارم اما سعی‌ام بر این بوده است. شهید اوینی
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]