کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چالشی به نام "مجید"
۲۲:۱۵, ۶/آذر/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/آذر/۹۶ ۲۳:۰۴ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #1

سلام
یکی از دوستان پیامی برام فرستادند که چالش "مجید" را یک توطئه برای زیر سوال بردن نامهای مذهبی می داند:

نقل قول:جدیدا در فضای مجازی حرکت گسترده ای برای هماهنگی ذهنی نام مقدس "مجید" در کنار گربه در حال انجام است.

احتمال دارد هدف طراحان این به اصطلاح چالش، کتاب مقدس مسلمانان باشد که آن را قرآن مجید مینامیم… و قصد این باشد که کودکان وقتی نام #قرآن_مجید را میشنوند به یاد گربه که نمادی از مرموزی، بی وفایی و آوارگی در خیابان است، بیفتند!

چنین تصوری ناخودآگاه حس بدی از قرآن در #ذهن_کودکان خواهد ساخت

واکنش گربه‌ها به خطاب قراردادن آنها از سوی انسان‌ها طبیعی است و برای هر نامی صدق می‌کند...

لطفا #نشر دهید و مراقب اینگونه تهاجمات ذهنی و فکری باشید

قبلاً روی نامهای دیگری مثل "کریم" و "غضنفر" (از القاب امام علی (علیه السلام) ) هم کارشده که احتمال عمدی بودنش رو بیشتر می‌کنه.

نظر شما چیست؟
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱:۱۹, ۱۳/آذر/۹۶
شماره ارسال: #21
آواتار
بسم الله
سلام
به نظرم اصل پست اغراق آمیز بود اما دو نکته وجود داره:

1- این موضوع که ما از هر چیز میخوایم نکته پیدا کنیم اگر از جهت دقت و از روی بصیرت باشه خیلی خوبه کما این که خیلی مواقع پشت این مسائل نیات و اهدافی هست که انقدر با مسائل ساده و بدیهی روزمره ما درگیره که مردم باور نمیکنن و همین ناباوری مردم کار رو برای هرکسی که احیانا پشت این مسائل هدفمند هست راحت میکنه و برای افرادی که در پی روشنگری هستند سخت!
اما موضوعی که باید بهش دقت بیشتری کرد اینه که به خاطر حجم زیاد افراط گرایی در این مدل نگاه به موضوعات توسط یه عده ای (خصوصا بعضی افراد تند و تیز منتسب به حزب اللهی ها) در سال های اخیر واقعا برای مردم دافعه ایجاد شده و کلمه (توهم توطئه) بین مردم بسیار رواج پیدا کرده و برعکس تبدیل به گل به خودی شده. طوری که دیگه اگر حرف حق هم بزنیم خیلی ها باور نمیکنند. چون تو این حوزه فعال بودم عرض میکنم. و توی این وانفسای دین گریزی مردم باید ابیشتر دقت کرد چون این تفکر که (اینها با همه چیز اعم از شادی و پیشرفت و تکنولوژی و بالا بردن سطح زندگی از هر جهت مخالفند!) رو در اذهان عمومی تقویت میکنیم.

خب طبیعیه که الان بحثی مثل یک شوخی ساده که در مورد یک استندآپ کمدین بود رو تبدیل به یک توطئه فرضی کردن نهایت دافعه رو برای دیگران ایجاد میکنه. حتی من هم تعجب کردم! با احترام به نویسنده ولی به نظرم این یکی واقعا مناسبتی نداشت. و اینکه باید مخاطب رو فردی در نظر گرفت که قصد مطالعه تحقیقی و یادگرفتن داره با هر نوع تفکری نه هرکس که مثل ما فکر میکنه.

2- به شدت با این فرهنگ غلط که از اسامی مذهبی در شوخی ها استفاده میشه مخالفم اما باید دقت کرد که گاهی منشا این اصطلاحات و ضرب المثل ها از یک داستان واقعی بوده که بر حسب اتفاق فرد مورد نظر اسمش مذهبی بوده و لزوما قصد و تعمدی در کار نبوده. اما باید با روشنگری در مورد استفاده از این اصطلاحات روشنگری کرد. اینکه بعضی از اسامی مذهبی بی کلاس محسوب بشن و برای تحقیر و شوخی کسی رو به اون نام ها صدا بزنیم واقعا زننده و احمقانه است.

اما در نهایت از نیت خیر نویسنده تشکر میکنم.
۹:۳۳, ۱۳/آذر/۹۶
شماره ارسال: #22
آواتار
(۱۳/آذر/۹۶ ۱:۱۹)-abel- نوشته است:  اما باید دقت کرد که گاهی منشا این اصطلاحات و ضرب المثل ها از یک داستان واقعی بوده که بر حسب اتفاق فرد مورد نظر اسمش مذهبی بوده و لزوما قصد و تعمدی در کار نبوده.

بله اگه تعمدی نباشه باید با کار فرهنگی این افراد رو مطلع کرد ، منتها حرف اینه اگه کسی تعمدی و با برنامه قبلی دست به تخریب زد ، برای اون شخص هم کار فرهنگی جواب میده ؟

امضای عمار94
سعی کردم که خودم را از میان بردارم تا هرچه هست خدا باشد و خدا را شکر بر این تصمیم وفادار مانده‌ام. البته آنچه که انسان می نویسد همیشه تراوشات درونی خود او است- همه هنرها اینچنین‌اند کسی هم که فیلم می‌سازد اثر تراوشات درونی خود اوست- اما اگر انسان خود را در خدا فانی کند آنگاه این خداست که در آثار ما جلوه‌گر می‌شود. حقیر اینچنین ادعائی ندارم اما سعی‌ام بر این بوده است. شهید اوینی
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۳:۰۹, ۱۵/آذر/۹۶
شماره ارسال: #23
آواتار
(۱۳/آذر/۹۶ ۹:۳۳)عمار94 نوشته است:  بله اگه تعمدی نباشه باید با کار فرهنگی این افراد رو مطلع کرد ، منتها حرف اینه اگه کسی تعمدی و با برنامه قبلی دست به تخریب زد ، برای اون شخص هم کار فرهنگی جواب میده ؟

جسارتا به نظرم اصلا بحث سر اینه که آیا درست تشخیص میدیم که طرف تعمدی داره یا خیر
حرف اینه که ما گاهی میایم زرنگ باشیم میزنیم تو خاکی و گاهی سرخوشیم درحالی که داره به انواع مختلف القائاتی صورت میگیره و ما غافل.
به نظرم تو تشخیص بزنگاهش دچار مشکلیم و گاهی با این کار بیشتر دچار حق الناس از نوع تهمت میشیم.
این اطمینان ما ازعداوت اشخاص از کجا نشأت میگیره؟
۲۲:۴۴, ۱۶/آذر/۹۶
شماره ارسال: #24
آواتار
(۱۵/آذر/۹۶ ۲۳:۰۹)-abel- نوشته است:  جسارتا به نظرم اصلا بحث سر اینه که آیا درست تشخیص میدیم که طرف تعمدی داره یا خیر
حرف اینه که ما گاهی میایم زرنگ باشیم میزنیم تو خاکی و گاهی سرخوشیم درحالی که داره به انواع مختلف القائاتی صورت میگیره و ما غافل.
به نظرم تو تشخیص بزنگاهش دچار مشکلیم و گاهی با این کار بیشتر دچار حق الناس از نوع تهمت میشیم.
این اطمینان ما ازعداوت اشخاص از کجا نشأت میگیره؟

به نظرم 2 تا مشکل داری .

1.آیا صرف غیر عمدی بودن میتونه دلیل موجه باشه یا نه ؟ مثلا یکی غیر عمدی زد به ماشین یکی دیگه ، چون غیر عمدی بود ولش کنن برهHuh

2. فرضا مساله ما طوری بود که عمد داشتن یا نداشتن در عکس العمل تاثیر زیادی داشت ، از کجا بفهمیم عمد بوده یانه Huh

از راه های زیادی میشه فهمید . مثلا اگه دفعه ی چندم باشه که اشتباه میکنه حتما عمدیه ، اگه موضوع طوری باشه که همه میدونن عمل اشتباهه باز هم عمد بودن رو میشه فهمید ، یا حتی قرینه هایی میتونه وجود داشته باشه که بشه نتیجه گرفت !
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۹:۴۹, ۱۷/آذر/۹۶
شماره ارسال: #25
آواتار
واقعا شانتاژگر دست مریزاد داره

خوشم می یاد یه جغله بچه این همه مدعی مذهب رو فرستاده پی نخود سیاهCool

امضای Bidel.s
درد ما دیگران نبود
درد ما همدیگه بود
به بچه ات بگو
۱۳:۳۳, ۲۱/آذر/۹۶
شماره ارسال: #26
آواتار
(۱۶/آذر/۹۶ ۲۲:۴۴)عمار94 نوشته است:  به نظرم 2 تا مشکل داری .

1.آیا صرف غیر عمدی بودن میتونه دلیل موجه باشه یا نه ؟ مثلا یکی غیر عمدی زد به ماشین یکی دیگه ، چون غیر عمدی بود ولش کنن برهHuh

2. فرضا مساله ما طوری بود که عمد داشتن یا نداشتن در عکس العمل تاثیر زیادی داشت ، از کجا بفهمیم عمد بوده یانه Huh

بسم الله
خب حالا مشکل صحبت شما رو عرض کنم:
بنده عرض کردم اطمینان از (عداوت) اشخاص.

یک جاهل داریم یک عدو. غیر عمد میشه جاهل. پس نباید به یک چوب رونده بشن.
در مورد تکرار یک اشتباه هم خیر. موافق نیستم با شما. چرا که یک شخص ممکنه از روی جهالت یا فراموشی (اکثرا جهالت) همون عمل رو دوباره مرتکب بشه چون برای شخص ملکه شده و جرئی از فرهنگ و شخصیتش شده. تا عادت کنه که انجام نده قطعا طول میکشه. مثل بسیاری از ما که تصمیم میگیریم یک کاری رو انجام ندیم یا حرفی رو نزنیم اما باز به اشتباه ازمون سر میزنه. مثلا جریان جوک های قومیتی.
و این مثال ساده که چیزی نیست. من به خاطر کارم تو برخی حوزه های اجتماعی و روانشناسی بسیار بسیار برخورد دارم با موارد و اشخاصی که دورنمای شخصیت یا عملی از اون افراد اون ها رو کاملا طور دیگه ای معرفی میکنه حالا به تصادف یا سوء تفاهم یا اشتباهی که خودشون کردن اما از جهالت بوده. اما واقعیت امر انقدر بد و جهت دار که ما فکر میکنیم نیست. و همه افرادي كه تند و تيز ىدر مورد اون ها قضاوت ميكنن اين گناه بر گردنشون هست. از روی تجربه شخصی سال ها کار تو این حوزه عرض کردم. خصوصا که محل حساس حق الناس هم هست و طبق روایات تا جایی که میتونیم در کمال هوشیاری باید مثبت اندیش باشیم و سوء ظن در دین حرامه. متاسفانه بازار تهمت از جانب افراد منتسب به ارزشى ها داغه و اینکه باز هم تاکید دارم روی حساسیتی که افراط در اين عمل ايجاد كرده . مومن بايد هوشيار باشه حساسيت هايي كه ايجاد شده رو نبايد بدتر كرد چون قطعا در قبال موج دين هراسي كه ايجاد ميشه مسئوليم (فارغ از توجيهاتي كه ميكنيم براي خودمون) و بايد جوابگو باشيم. در نتيجه بهتره مشفقانه فكر و عمل كنيم.

باز هم عرض میکنم گفتم (اطمینان) از (عداوت)

البته امكان داره با نشر بيشتر اين مدل مطالب افرادى هم اين وسط به انواع مختلف سوء استفاده بكنن و بقيه بگن ديدين درست مي گفتيم در صورتي كه خود فرد اول اين قصد رو نىاشته كه صحبت ما بيشتر در مورد همين عداوت منشأ أغازش هست كه هدف دار بوده يا نه. جو سازى روى يك موج و سوء استفاده از اون محل بحث القائات رسانه اى و كار جنگ نرم ميتونه باشه كه بحثش جداست.

در هر صورت اميدوارم منظور رو درست رسونده باشم كه در كار ارزشى در بستر اجتماعى بايد همه جوانب رو سنجيد هوشيار و با بصيرت و مشفق و دلسوز بود و در صورت اطمينان انگشت اتهام به سمت افراد گرفت.

در اخر تصديق ميكنم نظر نويسنده به حتم مشفقانه و نظر شما محترم و باعث هم افزايى است.
موفق باشيد
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا