کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

موضوع بسته شده  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دختر خیابان انقلاب
۳:۴۴, ۱۰/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #1
آواتار
احتمالا خبر دختر خیابان انقلاب را شنیدین. شاید موافقش نباشیم اما مطمئنا این کار شجاعت میخواد.
بعضیا میگن این افراد باید از ایران برن بیرون و جایی که حجاب اجباری نباشه. اما اگر سبک زندگی تغییر کرده باشه و دیگه نسل جدید خواهان حجاب اجباری نباشه چی؟

[تصویر: w479023_photo.jpg]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر

آغاز صفحه 25 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۸:۴۶, ۲۱/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #241
آواتار
(۲۱/بهمن/۹۶ ۱:۱۵)پارمیس1 نوشته است:  ۱) کسی که حالت طبیعی نداره چطور میتونه ۲ ساعت بالای سکوی پست بی حرکت بایسته???

بعضی از مواد افیونی باعث تمرکز شدید میشه Smile

منتها چون در برابر این خاصیتش اعتیاد و تخریب مغز رو به دنبال داره مصرفش توصیه نمیشه Sad
۲۱:۱۸, ۲۱/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #242
آواتار
(۲۰/بهمن/۹۶ ۱۵:۵۶)عمار94 نوشته است:  
دقیقا با چه استدلالی میگی من درک درستی ندارم و خودت این درک رو داری Smile

یعنی تو داری تعیین میکنی ازادی جزو ازادی هست
کمربند بستن جزو ازادی نیست

از کجا به این نتایج رسیدی ؟ اگه یکی پیداشد نظرش با تو مخالف بود با چه قیاسی بفهمیم کدومش درسته Huh

به نظرم داری این اشتباه رو میکنی که حس میکنی هر چی که برات بدیهیه بری دیگران هم باید دقیقا به همون شکل بدهی باشه Smile

فرض کن یکی حاضر شده ما رو مفتی ببره خارجه یه برنامه ساحل هم گذاشته ! فرضا یکی از ما دوست نداره تو محیطی باشه که چشمش به ادم های لختی بخوره ، و این رو از بین بردن آزادی خودش میدونه ، برنامه شون برای همچین افرادی چیه ؟

حالا یکی دوست داشت سر کار هم با همون شلوارک بره ! اصلا برهنه بره اون موقع چیکار میکنن Huh

شایدم زنگ بزنن به کار بر محدوده ی ازادی تعیین کن ما و ازش مسئله رو بپرسن Huh

واقعیتش تو همه ی جای دنیا داره قانون اجرا میشه

منتها ما داریم قانون خدا رو اجرا میکنیم
یه جا هم دارن قانون اکثریت رو اجرا میکنن (که حقوق اقلیت پایمال میشه )
یه جا هم دارن قانون اقلیت رو اجرا میکنن (که اصلا فاجعه است !)

به نظرم در اینده ی تاریخ انچه که گم میشه پایمال شدن حق است ولو اینکه اون حق فقط متعلق به یک نفر باشد .

در موردت یه سوال خاص به ذهنم رسید اگه دوست داشتی جواب بده Smile

شما گفتی که بدون پارتی رشد کردی و من هم به فرض راستگو بودن شما قبولش کردم . منتها با این ذهنیتی که شما دارید بعید میدونم تونسته باشید با راست گویی از مرحله ی گزینش عبور کرده باشد ، چون آدم راست گو همون جا هم حرف دلش رو میزنه ولو به قیمت از دست دادن شغل باشه . متاسفانه الان به نظر میرسه کل موجودیت شما زیر سوال باشه (چون ظاهر هرجا دوست دارید راست میگید و هر جا دوست دارید خلافش رو Confused ) . این رو هم توضیح بدید خیلی خوبه ، چون خیلی مهمه وقتی داریم با یکی درمورد مسئله ای بحث میکنیم حداقل یه رو بودنش برامون ثابت بشه .
حال ندارم دونه دونه جواب بدم چون میدونم نخونده،شروع میکنی تایپ کردنWink
اون مثال من زدم برای اینکه متوجه بشی مثالی که خودت زدی چی بود و چیو تو ذهن مخاطب میاره
آزادی تعریف داره،نمیشه هرکس هر چیزی طلب کرد به بهانه آزادی به اون برسه
الان یکسری رفتارها و یا خواسته ها در همه جای دنیا جرم
برای مثال،کودک آزاری و رابطه جنسی با کودکان! تجاوز...قتل و دزدی و...یک عده یا یک فرد نمیتونن به بهانه آزادی طلب اینا داشته باشن!
شما تا زمانی آزادی داری که باعث اذیت شدن بقیه نشی

اون شخصی که شما مثال زدی میخواد بره لب ساحل،میدونه که اونجا نوع پوشش افراد چطوره و چه تصاویری میبینه پس بهتره تشریف نبره!
همونطور که اگر یک شخص از مراسم عزاداری خوشش نیومد،میتونه تشریف نبره!! نمیتونه بگه شما عزاداری نکن چون من بدم بیاد(الان گرفتی مطلب؟)

نقل قول:شما گفتی که بدون پارتی رشد کردی و من هم به فرض راستگو بودن شما قبولش کردم . منتها با این ذهنیتی که شما دارید بعید میدونم تونسته باشید با راست گویی از مرحله ی گزینش عبور کرده باشد ، چون آدم راست گو همون جا هم حرف دلش رو میزنه ولو به قیمت از دست دادن شغل باشه . متاسفانه الان به نظر میرسه کل موجودیت شما زیر سوال باشه (چون ظاهر هرجا دوست دارید راست میگید و هر جا دوست دارید خلافش رو Confused ) . این رو هم توضیح بدید خیلی خوبه ، چون خیلی مهمه وقتی داریم با یکی درمورد مسئله ای بحث میکنیم حداقل یه رو بودنش برامون ثابت بشه .
خیلی خوب شد اینو پرسیدی!
خوشبختانه ما مصاحبه عقیدتی نداشتیم،که بیان از نوع کفن میت و یا خطبه نماز جمعه هفته پیش سوال کنن!!
تو عمرم اصلا نماز جمعه نرفتم...راهپیماییم یکی دو بار به زور مدرسه رفتم به اندازه کافی راستگو بودم واسه شما؟!
من مرحله آزمون،مصاحبه علمی تخصصی،مصاحبه روانپزشکی و آزمون پزشکی داشتم و بعد از گذرون دوره تخصصی مشغول به کار شدم و چیزی به اسم مصاحبه عقیدتی نبود که منو رد کنه!
امیدوارم این رسم مصاحبه عقیدتی کلا برداشته بشه برای تمام شغلها!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۳:۳۳, ۲۱/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #243
آواتار
(۲۱/بهمن/۹۶ ۲۱:۱۸)A L I نوشته است:  حال ندارم دونه دونه جواب بدم چون میدونم نخونده،شروع میکنی تایپ کردنWink
Smile
(۲۱/بهمن/۹۶ ۲۱:۱۸)A L I نوشته است:  الان یکسری رفتارها و یا خواسته ها در همه جای دنیا جرم
اگه همه جا نظرات یکسانه پس دلیله اختلافات چیه Huh
همه جای دنیا رو بیخیال تو همین تالار چند نفری بیشتر از ادم نظریه متفاوت هست !

(۲۱/بهمن/۹۶ ۲۱:۱۸)A L I نوشته است:  اون شخصی که شما مثال زدی میخواد بره لب ساحل،میدونه که اونجا نوع پوشش افراد چطوره و چه تصاویری میبینه پس بهتره تشریف نبره!
یعنی هر کی زورش بیشتره و اول ساحل رو تصاحب کرده ، حرف حرف اونه و قانون رو اون تعیین میکنه Huh

با این استدلال اینجا هم ما زورمون بیشتره و اگه کسی دوست نداره تشریف نیاره خیابون ها Smile

(۲۱/بهمن/۹۶ ۲۱:۱۸)A L I نوشته است:  امیدوارم این رسم مصاحبه عقیدتی کلا برداشته بشه برای تمام شغلها!
دقیقا ، باید یه نظارت مستمر رو نیروها باشه
۰:۰۰, ۲۲/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #244
آواتار
(۲۱/بهمن/۹۶ ۲۳:۳۳)عمار94 نوشته است:  Smile
اگه همه جا نظرات یکسانه پس دلیله اختلافات چیه Huh
همه جای دنیا رو بیخیال تو همین تالار چند نفری بیشتر از ادم نظریه متفاوت هست !

نظر اکثر مردم یکسان ولی وقتی پای عقاید مذهبی یک عده خاص میرسه همه باید تابع اونا باشن و اگر نباشن مشکلات شروع میشه،هروقت تونستی یاد بگیری نظر مخالف تحمل کنی و همه کافر ندونی و به هر کس آزادی در انتخاب پوشش بدی و در زندگی شخصی مردم فضولی نکنید و هرکس حق داشته باشه عقاید و نظراتش بگه و دین خودش داشته باشه خیلی از مشکلات حل میشه
(۲۱/بهمن/۹۶ ۲۳:۳۳)عمار94 نوشته است:  یعنی هر کی زورش بیشتره و اول ساحل رو تصاحب کرده ، حرف حرف اونه و قانون رو اون تعیین میکنه Huh

با این استدلال اینجا هم ما زورمون بیشتره و اگه کسی دوست نداره تشریف نیاره خیابون ها Smile
ببین دوست عزیز کسی با چادر و کت و شلوار نمیره لب ساحل،لب ساحل محل شنا و تفریح و شادی،الان شما میخوای بری استخر و بگوی زورم زیاده باید همه با شلوار و پیرهن یقه آخوندی بیان شنا؟!Big Grin
هرجایی و هر مکانی آدابی داره،وقتی ما میگیم آزادی انتخاب پوشش منظور این نیست یارو لخت بیاد تو خیابون
هر مکانی لباس مناسب خودش داره،سر کار لباس کار،مجلس لباس مجلسی و موقع شنا لباس شنا...
فعلا یکسری از هم فکرای شما میگن هرکی ناراضی کلا از کشور تشریف ببره...
(۲۱/بهمن/۹۶ ۲۳:۳۳)عمار94 نوشته است:  دقیقا ، باید یه نظارت مستمر رو نیروها باشه
این میگن فاشیست،یعنی هرکس با من و نظر من مخالف هیچ حقی نداره
حق نداره بیاد سرکار،حق نداره ازدواج کنه،حق نداره درس بخونه و...
۱:۰۰, ۲۲/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #245
آواتار
(۲۲/بهمن/۹۶ ۰:۰۰)A L I نوشته است:  نظر اکثر مردم یکسان ولی وقتی پای عقاید مذهبی یک عده خاص میرسه همه باید تابع اونا باشن و اگر نباشن مشکلات شروع میشه،هروقت تونستی یاد بگیری نظر مخالف تحمل کنی و همه کافر ندونی و به هر کس آزادی در انتخاب پوشش بدی و در زندگی شخصی مردم فضولی نکنید و هرکس حق داشته باشه عقاید و نظراتش بگه و دین خودش داشته باشه خیلی از مشکلات حل میشه
داشتن عقیده اختیاری نیست و همه جبرا باید عقیده داشته باشند . آنچه اختیاریه انتخاب نوع عقیده هست .

ببین فرض کن یکی تصمیم گرفته سقط جنین انجام بده ، من و تو هم اونجا هستیم ، ممکنه یکیمون اعتقاد داشته باشیم فرد اجازه ی دگرکشی دارد و دیگری مخالف باشه و بخواد حتی با خشونت هم که شده جلوش رو بگیره و همین داستان هایی که گفتی دوباره نکرار بشه دوباره یکی بخواد محدوده ی فضولی تعیین بکنه !

اصلا دوست عزیز همین که داری محدوده ی ازادی رو تعیین میکنی این خودش ابراز عقیده هست Smile و همین چیزهایی که گفتی رو برا خودت کپی پست کنم .

حرف اصلی اینه از کجا بفهمیم کدوم عقیده درسته

(۲۲/بهمن/۹۶ ۰:۰۰)A L I نوشته است:  هرجایی و هر مکانی آدابی داره،
کی این اداب رو تعیین میکنه ، نظر کی صحیح است . مثلا در مورد لباس مناسب من یه نظر دارم شما یه نظر داری ، مطمنا اگر از مادر محترم هم سوال کنید ایشون هم یه نظر دارند ، در خارج هم همینطوره و نظرات واقعا متفاوته .
حتی ممکنه یکی معتقد باشه اصل پوشش لازم نیست و انسان میتونه برهنه در همه جا ظاهر بشه .
این که بگی چیزی که من میگم درسته و غیرش نیست و برای حرفتم دلیل نیاری که جهله

(۲۲/بهمن/۹۶ ۰:۰۰)A L I نوشته است:  این میگن فاشیست،یعنی هرکس با من و نظر من مخالف هیچ حقی نداره
حق نداره بیاد سرکار،حق نداره ازدواج کنه،حق نداره درس بخونه و...
واقعا ربطی به فاشیسم نداره
هر سیستمی برای اینکه درست کار بکنه مجبوره عضو درست رو در جای درست بزاره ، لاستیک تراکتور خیلی چیز خوبیه منتها به درد پژو نمیخوره ، همه جا هم این مسائل هست منتها مدل خط قزمز ها فرق کیکنه
۱:۲۹, ۲۲/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #246
آواتار
(۲۲/بهمن/۹۶ ۱:۰۰)عمار94 نوشته است:  داشتن عقیده اختیاری نیست و همه جبرا باید عقیده داشته باشند . آنچه اختیاریه انتخاب نوع عقیده هست .

ببین فرض کن یکی تصمیم گرفته سقط جنین انجام بده ، من و تو هم اونجا هستیم ، ممکنه یکیمون اعتقاد داشته باشیم فرد اجازه ی دگرکشی دارد و دیگری مخالف باشه و بخواد حتی با خشونت هم که شده جلوش رو بگیره و همین داستان هایی که گفتی دوباره نکرار بشه دوباره یکی بخواد محدوده ی فضولی تعیین بکنه !

اصلا دوست عزیز همین که داری محدوده ی ازادی رو تعیین میکنی این خودش ابراز عقیده هست Smile و همین چیزهایی که گفتی رو برا خودت کپی پست کنم .

حرف اصلی اینه از کجا بفهمیم کدوم عقیده درسته

عقل،عقل و شعور

(۲۲/بهمن/۹۶ ۱:۰۰)عمار94 نوشته است:  کی این اداب رو تعیین میکنه ، نظر کی صحیح است . مثلا در مورد لباس مناسب من یه نظر دارم شما یه نظر داری ، مطمنا اگر از مادر محترم هم سوال کنید ایشون هم یه نظر دارند ، در خارج هم همینطوره و نظرات واقعا متفاوته .
حتی ممکنه یکی معتقد باشه اصل پوشش لازم نیست و انسان میتونه برهنه در همه جا ظاهر بشه .
این که بگی چیزی که من میگم درسته و غیرش نیست و برای حرفتم دلیل نیاری که جهله
نظر زیاده،هرکس یک نظر داره ولی عقل،فرهنگ،آداب و رسوم و اکثریت معمولا تعیین کننده هستند
برای مثال در بحث پوشش اگر یک نفر برهنه بیاد تو خیابون همه میگن یارو دیونه اس! فرقیم نمیکنه ایران باشه یا هرجای دیگه چون آداب جامعه انسانی میگه نباید برهنه باشی،پوشش هرچی دوس داری داشته باش ولی برهنه نباش
مثلا هیچکی پیدا نمیکنی با مایو تشریف بیاره عروسی چون همه به چشم یک دیوانه به اون شخص نگاه میکنن!
ولی وقتی ما تعیین کردیم که در هر جا و هر مکان باید مثلا چادر بپوشی و حتما روسری بزنی این میشه جبر!میشه زورگویی و تحمیل عقیده خودت به بقیه
من الان دلم میخواد پیراهن آستین بلند بپوشیم و آستین تا آرنج بدم بالا و یک شلوار لی بپوشم با کفش کتونی! این میشه نظر من و سلیقه من و به کسی هم ربطی نداره شاید بعضی ها این نوع پوشش دوس نداشته باشن که به اونا ربطی نداره چون ممکنه منم پوشش اونا دوس نداشته باشم که بازم به من ربطی نداره!!
برای بحث پوشش میشه یک قالب کلی تعریف کرد و اجازه داد هرکس با توجه به سلیقه خودش لباس بپوشه
مثلا همین بحث برهنگی! اگر در خیلی از کشورها شما برهنه در خیابون باشی،بازداشت میشی و ممکنه به جرم بدن نمایی(ببخشید مجبور بودم جمله مودبانه به کار ببرم!اصل جرمش چیز دیگه اس!)به زندان بیفتی،چون اینجا نمیتونی بگی من آزادم،اینجا آزادی پوشش تو باعث رنجش بقیه شده و به بقیه ضربه زده
البته حق میدم،هنوز درکش برای افرادی با تفکر شما خیلی زوده
نمونه اش تو تاریخ زیاده....از ورود واکسن به ایران گرفته تا بحث ماشین لباسشویی و ماهواره و ویدیو و شلوار لی و...
به مرور برای شما جا میفته
تو میتونی هر عقیده ی داشته باشی،میتونی نظری داشته باشی ولی حق نداری نظرت به من تحمیل کنی حق نداری منو بخاطر اینکه عقاید تورو قبول نکنم متهم کنی و زندانی کنی
(۲۲/بهمن/۹۶ ۱:۰۰)عمار94 نوشته است:  واقعا ربطی به فاشیسم نداره
هر سیستمی برای اینکه درست کار بکنه مجبوره عضو درست رو در جای درست بزاره ، لاستیک تراکتور خیلی چیز خوبیه منتها به درد پژو نمیخوره ، همه جا هم این مسائل هست منتها مدل خط قزمز ها فرق کیکنه
مثال کاملا بی ربط بود،این همه هندی،ایرانی،چینی و...در آمریکا و انگلیس و باقی کشورها مشغول به کار هستند
برای هر شغلی باید تخصص فرد ببینید نه اینکه ایمان و عقیده اون بسنجید
وقتی با سنجش ایمان و قرار دادن تخصص در مرحله آخر به افراد پست میدیم،نتیجه اش میشه همین گندی که الان تو ایران زده شده که اکثر مدیران نا لایق هستند و کشور نابود کردن
از محیط زیست بگیر تا خشکسالی و بحران اقتصادی و بحث خودرو،بیکاری و...
۱۰:۱۰, ۲۲/بهمن/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/بهمن/۹۶ ۱۰:۱۱ توسط عمار94.)
شماره ارسال: #247
آواتار
(۲۲/بهمن/۹۶ ۱:۲۹)A L I نوشته است:  عقل،عقل و شعور

از کجا فهمیدی خودت عقل و شعور داری و مثلا ما نداریم ؟

یه عقل و شعور میگه انتخاب نوع پوشش آزاده
یه عقل و شعور میگه ازاده نیست
یه عقل و شعور میگه برای جاهای مختلف فرق میکنه Smile

الان کدومش درسته و چرا Huh

(۲۲/بهمن/۹۶ ۱:۲۹)A L I نوشته است:  مثال کاملا بی ربط بود،این همه هندی،ایرانی،چینی و...در آمریکا و انگلیس و باقی کشورها مشغول به کار هستند

پس این قانون جدید مهاجرت امریکا که تصویب شده چیه دقیقا Huh
جریان منتقدان اخراجی فرگشت از موسسات علمی چی هست Huh
وضع منتقدان هولوکاست چی هست Huh
(ولی حرف شما متینه بعضی جاها یه جور با دقت عمل میکنن ! که خودتم نمیفهمی چی شده !)
۱۳:۲۰, ۲۲/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #248
آواتار
دختر انقلاب ۱ و ۲ و۳ و ... نوشته است:
عمار94 هستند، متخصص تحلیل‌های فانتزی. وی بخاطر نظریه "شوهرخواهی به سبک حیوانات" و "تغییر شیفت افراد پشت یک آیدی" در تالار به شهرت رسید : )
(۱۰/بهمن/۹۶ ۱۲:۱۳)عمار94 نوشته است: در حیوانات جنس ماده خود نمایی میکنه و جنس نر هم شاخ و شونه میکشه و تهش میشه جفت گیری .
خوب طرف داره داد میزنه دنبال چیه و شما هم شدین کاسه ی داغ تر از آش دیگه
(۱۹/بهمن/۹۶ ۸:۳۶)عمار94 نوشته است: قطعا آدم نیست !
فقط (شیفتی ) هست که عوض شده [تصویر: happy.png]

اورجینال جون چند بار این نقل قولتو فرستادی.
پس در همین لحظه منم با استدلال جان گدازی که خودت ارائه فرمودی تو رو به عنوان الهه فیک بی اخلاق سفسطه گر تالار معرفی می کنم.
۱۹:۲۱, ۲۲/بهمن/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/بهمن/۹۶ ۱۹:۲۳ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #249
آواتار
یادتونه وقتی این شخص این تاپیک رو راه انداخت بهتون گفتم این حرکت شاذ از این عروسک خیمه شب بازی یه پوششه برای برنامه اصلی این خائنین. به دنبال اصل برنامه باشیم.

تحویل بگیرید. طرح تحویل جزایر سه گانه به برادران اماراتی. طرحی از افساد طلبان مجلس. حالا فهمیدید این عروسک پوششی بود برای چه کاری ...!!!!!

تحویل بگیرید
[تصویر: 35772_141.jpg]
۲۰:۲۲, ۲۲/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #250
آواتار
(۲۲/بهمن/۹۶ ۱۴:۳۲)دختر انقلاب1 نوشته است:  1- آقای محترم ...

2- رفراندوم برگزار کنین

3- اگه می‌تونین یه تاپیک در مورد حکم مرد عرزشی که با اکانت‌های فیک دخی فعالیت میکنه، ایجاد کنید.

4- بله ایراد گرفتم به دلیل زیر. منطق نظرسنجی همینه دیگه!

[تصویر: r885941_Opera_Snapshot_2018-02-11_132233...pos.me.png]

خانم محترم ....
همین ؟ دیگه خواسته ای ندارین ؟ احتمالا الان درودگر بیاد برات قانئن اساسی بگه پس من نمیگم . ولی همینقدر بگم که خاله بازی هم رفراندوم رو قبول نمیکنه Wink کمی مطالعه لطفا .
جواب منو ندادید با چه تیپی میایین بیرون .

میتونی فیک ها رو ثابت کن با مدرک و برای مدیریت بفرست ، غیر ممکنه پاسخ رو بی جواب بزاره .
عکس رو ببین
[تصویر: do.php?img=4647]
من بیسواد شما مکتب رفته ، میشه بفرمایی تاریخش چطور همخوانی داره . متن از خود سایت برداشت شده . تاریخش نمیخونه من که مشکلی ندارم . پرسشگران هم اموزش دیده هستن دمشون گرم ، ولی همین تاریخ رو اگه صحبت کنین جابجا بشه حله . از طرفی باز امارش به شما که میگی توسط فمنیستها هست باز یکم چالش ایجاد میکنه براتون Smile چون خود اون مجموعه ، از مجموعه دیگه تغذیه میشن که براتون لینکهاش رو دادم . Smile
[تصویر: do.php?img=4646]
به همون اندازه که اماری که شوما گرفتی و ثبت کردی این امار هم همون اندازه اعتبار داره Smile

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
موضوع بسته شده  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]