کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

موضوع بسته شده  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دختر خیابان انقلاب
۳:۴۴, ۱۰/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #1
آواتار
احتمالا خبر دختر خیابان انقلاب را شنیدین. شاید موافقش نباشیم اما مطمئنا این کار شجاعت میخواد.
بعضیا میگن این افراد باید از ایران برن بیرون و جایی که حجاب اجباری نباشه. اما اگر سبک زندگی تغییر کرده باشه و دیگه نسل جدید خواهان حجاب اجباری نباشه چی؟

[تصویر: w479023_photo.jpg]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر

آغاز صفحه 26 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۰:۲۶, ۲۲/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #251
آواتار
می خواستم اعتبار بدم نشد. دمت گرم. دست مریزاد.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۲:۵۶, ۲۲/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #252

این دختران عزیز کاری کردن که حکومت چاره‌ای جز ترور شخصیتشون ندیده. این ترور شخصیت از عجز حکومته و از ارزش کارشون کم نمی‌کنه.

اما در مورد حجاب اجباری:
با تشکر از این که منو قابل دونستین و اسمم رو در نظر‌سنجی آوردین. البته من قصد ندارم کار دختران انقلاب رو به سمتی مصادره کنم یا به شیوه‌ای که دوستان کارشون رو تحسین یا تقبیح کردن باهاش برخورد کنم.

اما بررسی موضوع آزادی حجاب از دیدگاه اسلامی از نظر من کار بیهوده‌ایه.

فرض کنیم با یه پایه عقلی شروع کردیم و ثابت کردیم که آزادی حجاب هیچ مشکلی رو در جامعه ایجاد نمی‌کنه، بلکه به نفع سلامت جامعه هم هست. اینجا مسلمونها دو دسته می‌شن.

دسته اول سعی می‌کنن اسلام رو به صورتی تفسیر کنن که با عقل منطبق بشه. خوب این دسته که مشکلی نیستن و برای رسیدن به نتیجه باهاشون نیاز به بررسی اسلامی مساله هم نداریم. (البته منظور این نیست که این دسته برحق هستن و حکم اسلام در این زمینه ممکنه کاملا روشن باشه)

دسته دوم بین حکم عقل و حکم اسلام دومی رو انتخاب می‌کنن. استدلالشون هم اینه که شما به همه مضرات اخروی آزادی پوشش آگاه نیستید و نمی‌تونید در این زمینه اظهار نظر کنید. این گروه فرقی براشون نداره که چه موضوعی ثابت بشه؛ راه خودشونو می‌رن. برای همین باید یه گام عقب‌ترین بریم و خود درستی اسلام رو بررسی کنیم (اینجا این کارو نمی‌کنیم)

بنابراین، از نظر من تنها راه بررسی اجتماعی این موضوعه و منم کاملا موافق آزادی پوشش هستم.
۲۳:۱۰, ۲۲/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #253
آواتار
(۲۲/بهمن/۹۶ ۲۲:۵۶)آ‌تئیسمو نوشته است:  این دختران عزیز کاری کردن که حکومت چاره‌ای جز ترور شخصیتشون ندیده. این ترور شخصیت از عجز حکومته و از ارزش کارشون کم نمی‌کنه.

اما در مورد حجاب اجباری:
با تشکر از این که منو قابل دونستین و اسمم رو در نظر‌سنجی آوردین. البته من قصد ندارم کار دختران انقلاب رو به سمتی مصادره کنم یا به شیوه‌ای که دوستان کارشون رو تحسین یا تقبیح کردن باهاش برخورد کنم.

اما بررسی موضوع آزادی حجاب از دیدگاه اسلامی از نظر من کار بیهوده‌ایه.

فرض کنیم با یه پایه عقلی شروع کردیم و ثابت کردیم که آزادی حجاب هیچ مشکلی رو در جامعه ایجاد نمی‌کنه، بلکه به نفع سلامت جامعه هم هست. اینجا مسلمونها دو دسته می‌شن.

دسته اول سعی می‌کنن اسلام رو به صورتی تفسیر کنن که با عقل منطبق بشه. خوب این دسته که مشکلی نیستن و برای رسیدن به نتیجه باهاشون نیاز به بررسی اسلامی مساله هم نداریم. (البته منظور این نیست که این دسته برحق هستن و حکم اسلام در این زمینه ممکنه کاملا روشن باشه)

دسته دوم بین حکم عقل و حکم اسلام دومی رو انتخاب می‌کنن. استدلالشون هم اینه که شما به همه مضرات اخروی آزادی پوشش آگاه نیستید و نمی‌تونید در این زمینه اظهار نظر کنید. این گروه فرقی براشون نداره که چه موضوعی ثابت بشه؛ راه خودشونو می‌رن. برای همین باید یه گام عقب‌ترین بریم و خود درستی اسلام رو بررسی کنیم (اینجا این کارو نمی‌کنیم)

بنابراین، از نظر من تنها راه بررسی اجتماعی این موضوعه و منم کاملا موافق آزادی پوشش هستم.

به به اتیسمو گل ، خوب نظر اول و دوم به کنار ، میتونم بپرسم ازادی پوشش در نگاه شما یعنی ؟؟؟؟
مثلا الان شما میهمان اینجا هستی ، خوب قدمتون به عنوان میهمان بالای چشم ... ، خوب الان شما میتونی بفرمایی که اومدی توی این مکان هر طور که خواستی هر موضوعی رو بگی ؟ مثلا میتونی بحث فیزیک کوانتوم یا بحث فرا زمینی ها و یا حتی مباحث ژنتیک ؟ بماند که مطالب -18 هم توش بزاریم و یا اینکه مباحث مثلا هم اسماتون ؟
مثال خوبی نیست اما وقتی وارد اینجا شدید یسری قوانین رو پذیرفتین مگر اینکه وسط کار بگین ان قوانین نیاز به اصلاح داره چون با خواسته ماها هماهنگ نیست . میتونم بپرسم اومدیم اصلاح هم کردیم دو فردا بعد شما چند نفر مثل شما اومدن و گفتن با ما همخوانی نداره و .... این سلسله بره جلو یکی بیاد و این اصلاح رو صورت بده و با خواسته های شما هنخوانی نداشته باشه ایا این دور از عقل شما نیست ؟ شرط عقل هست که به قانون احترام بزاریم .
شما با ازادی پوشش موافقی ، افرین و نظرت همین هست . البته اگه نظر شخصی و منتج از صغری و کبری صحیج باشه نه جعلی .
فقط واقعا یه سوال شما تو جایی که زندگی میکنین ، مشکل روی پوشش دارین ؟؟؟

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
۲۳:۳۱, ۲۲/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #254

(۲۲/بهمن/۹۶ ۲۳:۱۰)mahdy30na نوشته است:  به به اتیسمو گل ، خوب نظر اول و دوم به کنار ، میتونم بپرسم ازادی پوشش در نگاه شما یعنی ؟؟؟؟
مثلا الان شما میهمان اینجا هستی ، خوب قدمتون به عنوان میهمان بالای چشم ... ، خوب الان شما میتونی بفرمایی که اومدی توی این مکان هر طور که خواستی هر موضوعی رو بگی ؟ مثلا میتونی بحث فیزیک کوانتوم یا بحث فرا زمینی ها و یا حتی مباحث ژنتیک ؟ بماند که مطالب -18 هم توش بزاریم و یا اینکه مباحث مثلا هم اسماتون ؟
مثال خوبی نیست اما وقتی وارد اینجا شدید یسری قوانین رو پذیرفتین مگر اینکه وسط کار بگین ان قوانین نیاز به اصلاح داره چون با خواسته ماها هماهنگ نیست . میتونم بپرسم اومدیم اصلاح هم کردیم دو فردا بعد شما چند نفر مثل شما اومدن و گفتن با ما همخوانی نداره و .... این سلسله بره جلو یکی بیاد و این اصلاح رو صورت بده و با خواسته های شما هنخوانی نداشته باشه ایا این دور از عقل شما نیست ؟ شرط عقل هست که به قانون احترام بزاریم .
با سلام. شرط عقل هست که مغلطه نکنیم. وگرنه یه آتیسمویی ممکنه از یه جایی پیدا بشه و مغلطه رو تذکر بده!!

قوانین تالار چه ربطی به قوانین اجتماعی داره بزرگوار؟! قوانین تالار قوانینیه که ابتدا فرد میاد می‌خوندش و در صورتی که اون‌ها براش پذیرفتنی بود میاد و عضو این جامعه می‌شه.

قوانین اجتماعی قوانینی هستن که فرد ابتدا وارد جامعه می‌شه و سپس اون قوانین بهش تحمیل می‌شه. اینجا قرارداد دو‌طرفه‌ای مبنی بر رضایت طرفین نیست و برعکس مورد بالا که غیرعقلانی بودن قوانین مشکلی ایجاد نمی‌کنه، اینجا با مشکل اساسی مواجه می‌شیم. با این کار قانون‌گذار «حق» فرد رو تضییع کرده.

این جا هم نباید تصور بشه چون زمانی یه نسل تصمیم گرفتن به این که حجاب اجباری باشه تا ابدالدهر باید فرزندانشون طبق نظر اونا پیش برن.

اما در مورد این که آزادی پوشش از نگاه من یعنی چی، اگه فرصتی باشه مفصل‌تر و با مقدمه خواهم نوشت.
(۲۲/بهمن/۹۶ ۲۳:۱۰)mahdy30na نوشته است:  شما با ازادی پوشش موافقی ، افرین و نظرت همین هست . البته اگه نظر شخصی و منتج از صغری و کبری صحیج باشه نه جعلی .
فقط واقعا یه سوال شما تو جایی که زندگی میکنین ، مشکل روی پوشش دارین ؟؟؟
من در جایی که زندگی می‌کنم مشکلی روی پوشش وجود نداره. به همین دلیله که روی پوشش در ایران بحث می‌کنیم! اگه اینجا مشکل پوشش وجود داشت روی قوانین پوشش در اینجا بحث می‌کردیم!
۲۳:۴۷, ۲۲/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #255
آواتار
(۲۲/بهمن/۹۶ ۱۰:۱۰)عمار94 نوشته است:  از کجا فهمیدی خودت عقل و شعور داری و مثلا ما نداریم ؟

یه عقل و شعور میگه انتخاب نوع پوشش آزاده
یه عقل و شعور میگه ازاده نیست
یه عقل و شعور میگه برای جاهای مختلف فرق میکنه Smile

الان کدومش درسته و چرا Huh

وقتی دیدی همه مردم دنیا نظرشون این،وقتی دیدی همه صاحب نظران نظرشون این وقتی میبینی 4تا آدم که سرش به تنش میارزه نظرش این،معلوم میشه کی عقل داره و کی نداره

(۲۲/بهمن/۹۶ ۱۰:۱۰)عمار94 نوشته است:  پس این قانون جدید مهاجرت امریکا که تصویب شده چیه دقیقا Huh
جریان منتقدان اخراجی فرگشت از موسسات علمی چی هست Huh
وضع منتقدان هولوکاست چی هست Huh
(ولی حرف شما متینه بعضی جاها یه جور با دقت عمل میکنن ! که خودتم نمیفهمی چی شده !)
مگه من سخنگوی کاخ سفیدم؟!
ترامپ هم یک بی عقل مث بی عقلا و بی خردان داخلی ما هستش که به جون مردم آمریکا افتادهWink
هنوز گیر جریان فرگشت هستید؟؟ای بابا شما که همتون دلیل و مدرک دارید که فرگشت دروغه خب برید ثابت کنید دروغه و دنیای علم تکونی بدید تو ایران که کار شما ندارن!! حالا آمریکا اخراج میکنن تو ایران چرا کسی نتونسته خلافش ثابت کنه!!
وضع منتقدان هلوکاست چه ربطی به بحث ما داشت؟مگه من ننه ام صهیونیست یا بابام؟مگه من دارم از یهودی ها دفاع میکنم؟
البته نمونه داخلیش زیاد داریم هااااا
بهایی ها،درویشان،سنی ها،افرادی که عقایدشون با حاکمیت یکی نیست،کارگرانی که برای حقوقهای عقب افتاده خود اعتراض میکنن،دانشجوها منتقد و...!
۲۳:۵۰, ۲۲/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #256
آواتار
(۲۲/بهمن/۹۶ ۲۳:۳۱)آ‌تئیسمو نوشته است:  با سلام. شرط عقل هست که مغلطه نکنیم. وگرنه یه آتیسمویی ممکنه از یه جایی پیدا بشه و مغلطه رو تذکر بده!!

قوانین تالار چه ربطی به قوانین اجتماعی داره بزرگوار؟! قوانین تالار قوانینیه که ابتدا فرد میاد می‌خوندش و در صورتی که اون‌ها براش پذیرفتنی بود میاد و عضو این جامعه می‌شه.

قوانین اجتماعی قوانینی هستن که فرد ابتدا وارد جامعه می‌شه و سپس اون قوانین بهش تحمیل می‌شه. اینجا قرارداد دو‌طرفه‌ای مبنی بر رضایت طرفین نیست و برعکس مورد بالا که غیرعقلانی بودن قوانین مشکلی ایجاد نمی‌کنه، اینجا با مشکل اساسی مواجه می‌شیم. با این کار قانون‌گذار «حق» فرد رو تضییع کرده.

این جا هم نباید تصور بشه چون زمانی یه نسل تصمیم گرفتن به این که حجاب اجباری باشه تا ابدالدهر باید فرزندانشون طبق نظر اونا پیش برن.

اما در مورد این که آزادی پوشش از نگاه من یعنی چی، اگه فرصتی باشه مفصل‌تر و با مقدمه خواهم نوشت.
من در جایی که زندگی می‌کنم مشکلی روی پوشش وجود نداره. به همین دلیله که روی پوشش در ایران بحث می‌کنیم! اگه اینجا مشکل پوشش وجود داشت روی قوانین پوشش در اینجا بحث می‌کردیم!

سلام
تالار یه محیط گوچیکی هست که افراد میان و با پذیرش و یا پذیرش پیش فرض اون که فقط عضوش بشن تا فعالیت کنن . قوانین که در یک جامعه هست رو هم شما چنین فرض کن که در سال پیش چنین تصمیم گرفته شد که چنین باشه ، جالا شما میشه بفرمایی که چطور فرزندان اون نسل تضمین میکنن که فرزندان اونها و یا دیگران تغییر حاصل نکنن ؟ ایا این خودش یک مغلطه نیست ؟ فرق هست بین حق و تکلیف و قانون پذیر بودن . پس شمایی که در جایی زندگی میکنی که برای پوشش مشکلی ندارید لطف کنید این نگاه رو با نگاه خلاف خودتون در ترازوی عقل متناقضی که رای صادر میکنه بسنجید .
شما هم متوجه منظور بنده نشدی یا شاید من بد توضیح دادم ،
راسی قرار نیست تا ابد مثل اولش بمونه و این رو بنده گفتم ولی شما دقت نکردی .
یه نکته ، چطور میشه پای کوروش و باستان میشه همه باید بگن بله و عجب باستان کوروشی خوبی داشتیم و حیف که اعراب اومدن ... ( داستانهایی که همیشه بود و همیشههم پاسخ هایی رد و بدل شد ) خوب چرا باید نسل های بعد پذیرا باشن که پدرانشون یچی رو انتخاب کردن همون درست هست ؟ ایا این مغلطه نیست ؟

قانون گذار حق فرد رو ضایع کرد / حق یعنی چه ؟
۰:۲۴, ۲۳/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #257
آواتار
(۲۲/بهمن/۹۶ ۲۳:۵۰)mahdy30na نوشته است:  سلام
تالار یه محیط گوچیکی هست که افراد میان و با پذیرش و یا پذیرش پیش فرض اون که فقط عضوش بشن تا فعالیت کنن . قوانین که در یک جامعه هست رو هم شما چنین فرض کن که در سال پیش چنین تصمیم گرفته شد که چنین باشه ، جالا شما میشه بفرمایی که چطور فرزندان اون نسل تضمین میکنن که فرزندان اونها و یا دیگران تغییر حاصل نکنن ؟ ایا این خودش یک مغلطه نیست ؟ فرق هست بین حق و تکلیف و قانون پذیر بودن . پس شمایی که در جایی زندگی میکنی که برای پوشش مشکلی ندارید لطف کنید این نگاه رو با نگاه خلاف خودتون در ترازوی عقل متناقضی که رای صادر میکنه بسنجید .
شما هم متوجه منظور بنده نشدی یا شاید من بد توضیح دادم ،
راسی قرار نیست تا ابد مثل اولش بمونه و این رو بنده گفتم ولی شما دقت نکردی .
یه نکته ، چطور میشه پای کوروش و باستان میشه همه باید بگن بله و عجب باستان کوروشی خوبی داشتیم و حیف که اعراب اومدن ... ( داستانهایی که همیشه بود و همیشههم پاسخ هایی رد و بدل شد ) خوب چرا باید نسل های بعد پذیرا باشن که پدرانشون یچی رو انتخاب کردن همون درست هست ؟ ایا این مغلطه نیست ؟

قانون گذار حق فرد رو ضایع کرد / حق یعنی چه ؟
در همچین مواردی قوانین باید اصلاح بشن،تنها راهش همین و هیچ راه دیگه ی نیست،هیچکس نمیتونه قوانین باب دل خودش به مردم تحمیل کنه هیچکس نمیتونه حتی دین خودش به کسی تحمیل کنه
مردم باید آزادانه بتونن حق انتخاب داشته باشن
هرچیزی قابل بحث و نقد و نمیشه به عقاید خودمون برچسب مقدس بزنیم و اجازه ندیم کسی اونها نقد کنه
فضای نقد باید در اختیار همه باشه یعنی هر فکر و عقیده و شخص قابل نقد باشه!Wink
حالا کوروش باشه یا اعراب!!
دقت کنید نقد نه توهین! خیلی با هم تفاوت دارن
۱:۲۹, ۲۳/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #258
آواتار
(۲۲/بهمن/۹۶ ۲۳:۴۷)A L I نوشته است:  وقتی دیدی همه مردم دنیا نظرشون این،وقتی دیدی همه صاحب نظران نظرشون این وقتی میبینی 4تا آدم که سرش به تنش میارزه نظرش این،معلوم میشه کی عقل داره و کی نداره

ارزش سر به تن رو چه طور محاسبه کنیم ؟ چون میخوایم بهترین ارزش رو پیدا کنیم
حالا سواد دانشگاهی ملاک باشه ؟ سن ملاک باشه ؟ دنیادیدگی ملاک باشه ؟ ضریب هوشی ملاک باشه ؟رای اکثریت ملاک باشه ؟
وقتی یکی ازت میپرسه به چی معتقدی ، نمیتونی بگی به چیزی معتقدم که آدمی که سرش به تنش میارزه هم معتقده ، باید بدون ابهام ویژگی براش تعیین کنی .

آدم وقتی داره عقیده انتخاب میکنه و باید ها و نباید های زندگی و محدوده آزادی رو تعریف میکنه باید مطمئن باشه که حتما درسته .

(۲۲/بهمن/۹۶ ۲۳:۴۷)A L I نوشته است:  مگه من سخنگوی کاخ سفیدم؟!

آره دیگه Smile وقتی میگی تو امریکا خبری از گزینش نیست باید پاسخ گو هم باشی دیگه !
(۲۲/بهمن/۹۶ ۲۳:۴۷)A L I نوشته است:  ترامپ هم یک بی عقل مث بی عقلا و بی خردان داخلی ما هستش که به جون مردم آمریکا افتادهWink

مگه ترامپو مردم انتخاب نکردن Huh آمریکا که میشه end اون چیزهایی که تو داری میگی ! یعنی اونهایی که عاقل بودن آخرش رسیدن به بی خردیHuh اینکه نقص بزرگیه

۲:۰۷, ۲۳/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #259

من همون چند صفحه اول فهمیدم ایشون قصدش چیز دیگست کلا تاپیک رو نمی خونم به نظرم اگر می خواست ارشاد بشه تا الان شده بود بهتره باهاش برخورد بشه با اون رفیقش . پهنای باند سایت و اینترنت ما الکی مصرف نشه . حتی خواهر و مادر علی نژاد هم قبولش ندارن
۱۲:۵۳, ۲۳/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #260
آواتار
نرود میخ آهنین در سنگ...

بیشتر از این نوشتن و جواب دادن وقت تلف کردن البته این از روی سابقه چندین و چند ساله خودم در این سایت میگم

به هر حال بعد از گذشت این همه سال هنوز کسی نتونسته دلیل قانع کننده برای حجاب اجباری بیاره و دختران سرزمینم قانع کنه که حجاب اجباری به نفع شماس!
موضوع بسته شده  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]