کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 9 رای - 3.89 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حجامت، هدیه شب معراج
۱۶:۳۱, ۳/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/دی/۸۹ ۱۹:۵۴ توسط بیداری اندیشه.)
شماره ارسال: #1
آواتار
حجامت یک روش خون گیری است که به منظور پیشگیری و درمان بیماریها انجام میشود و این نام گذاری احتمالا به علت شیوه عمل آن است که ازطریق تحجیم وگشایش و انبساط موضعی عمل می کند.
حجامت از ارکان نظام طب سنتی و طب اسلامی است که با قدمت٣٣٠٠ سال قبل ازمیلاد مسیح در مقدونیه و سپس دریونان باستان و بعد در حدود٢٦٠٠ سال قبل از میلاد مسیح در ایران و چین و سپس١٥٠٠ سال قبل در هند انجام می شده است و توسط بقراط و جالینوس و پس از ظهور اسلام به صورت کامل توسط رسول اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) به جهان بشریت اهدا شد.

حکمای بزرگ طب سنتی مانند رازی، بوعلی، جرجانی و ... حجامت را بعنوان ابزار قدرتمند و محوری پیشگیری، در بیماریها و درمان آنها معرفی کرده اند و هم اکنون در ٤١ کشور جهان به رسمیت شناخته شده و درحال انجام و در دست مطالعه و پژوهش می باشد. در ایران حجامت جایگاهی ویژه درفرهنگ مردم داشته و به عنوان سنتی موکد جزء اعتقادات آنها بوده است.
حجامت در واقع اعمال یک استرس فوری به سیستم ساکن دفاع عمومی بدن است تا آن را برعلیه کلیه عوامل درونی و بیرونی هشیار و فعال نماید.
بیشترین کاربرد حجامت در بُعد پیشگیری است و با مکانیسمهای مختلفی از جمله تنظیم سیستم ایمنی، تنظیم ترکیبات شیمیایی و هورمونی خون و تنظیم سیستم اعصاب خودکار بدن از ابتلا به انواع بیماریها پیشگیری میکند. علاوه براین حجامت کاربرد های درمانی نیز دارد به نحوی که در درمان برخی بیماریها مانند سردردهای عصبی و میگرنی، چربی، قند و اوره خون، سنگهای کلیوی و کیسه صفرا موثر است .
بوسیله حجامت خونهای آلوده و غیر قابل استفاده (مانند روغن سوخته وسایل نقلیه) از بدن خارج میشود. این خونها به مرور زمان در پشت و برخی دیگر از نقاط بدن جمع شده و در فرصتهای مناسب به تدریج توسط بدن خارج میشود اما عملکرد بدن در این زمینه بسیار کند است به گونه ای که به مرور زمان بر تراکم این خونهای آلوده افزوده می شود و سلامتی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.
حجامت طبیعت مدبره را که روحی هوشمند در بدن ما است و بدن ما را به طرف تعادل سوق می دهد، تنظیم می کند و انحراف آن را می گیرد . طبیعت مدبره، باعث می گردد مثلاً وقتی صفرا در بدن فرد بالا می رود، افراد دوست دارند ناخود آگاه مواد با طبع سرد مانند ترشیجات بخورند. فردی که اصول تغذیه را رعایت می کند این طبیعت مدبره در بدن او هوشمند و تنظیم است، چنین افرادی برخی مواقع دوست دارند چیزی را بخورند یا کاری را بکنند و باید آن را انجام دهند که به نفعشان است مثلاً صفراویها در تابستان دوست دارند خنکی بخورند و بلغمی ها در زمستان با خوردن یک قاشق ماست احساس ناخرسندی می کنند، ولی اگر تغذیه ناسالم شد، به مرور زمان این طبیعت مدبره منحرف شده و درست عمل نمی کند و خود را به ناچار با این روشهای غلط تغذیه و زندگی هماهنگ می کند مانند وجدان که در صورت ارتکاب مکرر اعمال نادرست، به مرور در بدن تضعیف می گردد.

حجامت در اسلام:
حجامت در اسلام جایگاه خاصی دارد و در این زمینه حدیثهای فراوانی نقل شده است که در ذیل به برخی از آنها اشاره می شود:

رسول اعظم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) در حدیث شب معراج می فرمایند:
فی لَیلَه اَسری بی الَی السماءِ ما مَرَرتُ بِملاء مِنَ الملائِکَهِ اِلا اَن قالوا یا محَمَد اِحتجِم و امر اُمَتِکَ بِالحِجامَه
وقتی به آسمان هفتم صعود کردم هیچ ملکی از من گذر نکرد، مگر این که گفت: ای محمد حجامت کن و امتت را به حجامت امر بفرما. بحارج 62 ص 300 باب 89 و همچنین تفسیر المیزان آیه اول سوره اسری

رسول اعظم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): پنج چیز از سنتهای پیامبران الی است: حیا، حلم، حجامت، مسواک و عطر زدن
کافی ج 6 ص 484

پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) : به درستیکه که حجامت شفاست.
بحار الانوار ج62 ص135

پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): حجامت سر، داروی تمام دردهاست مگر مرگ.
بحارالانوار ج 62 ص135

پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): اگر در مداومت بر چیزی خیری باشد پس آن مداومت در حجامت است.
مسند احمدبن حنبل ج2 ص342

پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): کسی که روز سه شنبه هفدهم ماه حجامت کند خداوند، درد (بیماری) یکسال را از و خارج خواهد کرد.
کنز الاعمال المهندی ج 2 ص17

امام علی (علیه السلام): به درستی که حجامت بدن را سالم و عقل را نیرومند می گرداند.
بحارج 62 ص 114 ج 10 ص 89

امام باقر (علیه السلام): رسوا خدا (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) از هیچ دردی شکایت نکردند مگرآنکه از آن درد به حجامت پناه بردند.
بحارالانوارج62ص119

امام صادق (علیه السلام): آیة الکرسی بخوان و هر روز که خواستی حجامت کن و صدقه بده.
بحارالانوار ج62ص117

امام صادق (علیه السلام) فرمودند:
پیامبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) در سه نقطه بدن حجامت می کردند: سر که آن را شفابخش می نامیدند، بین دو کتف که آنرا نافع می نامیدند و کمر که آن را رها کننده می نامیدند.
بحارالانوارج62ص120

امام رضا (علیه السلام): رسول خدا فرمودند اگر در چیزی شفا وجود داشته باشد پس در تیغ حجام است یا در شربتی عسل وسائل ج 17 ص 541

دعاى حجامت امام رضا علیه السلام :
امام رضا علیه السلام براى حجامت دعاى خاصى ذکر فرموده‏اند. این مطلب اهمیت همراهى درمان روحى و دعا درمانى با درمان‏هاى جسمى در طبّ اسلامى را اثبات مى‏کند.

وقتى خواستى حجامت کنى، چهار زانو جلوى حجّام بنشین و بگو:

اَعوذ بِالّلهِ الکَریم فى حِجامَتى مِنَ العَین فِى الدَّم وَ مِن کُلّ سوءِ وَ الاَعلالِ وَ الاَسقام وَ الاَوجاع وَ الاَمراض وَ اَسئَلُکَ العافِیةَ وَ المُعافاة وَ الشِّفاءِ مِن کُلّ داء.» (بحار، ج ۶۲ ص ۱۱۷)

یعنى: « در حجامت خود به خداوند کریم پناه مى‏برم از خونریزى و از هر ناراحتی، علت، سختى‏ و درد و مرضی و (خداوندا) از تو عافیت و اسباب عافیت و شفاى از هر بیمارى‏ را طلب مى‏کنم.»

فوايد حجامت:
ثابت شده که حجامت برای حدود هفتاد بیماری اثرات پیشگیرانه و درمان کننده دارد. برخی از آثار درمانی و پیشگیرانه حجامت موارد زیر است:

سرماخوردگی مکرر- آنفولانزا - آلرژی فصلی- بیماری پوستی جوش و کورک- درمان اعتیاد- رفع سلولیتهای بدن - درمان چاقی- بهبود کارائی کلیه - دفع چربی کبد- افزایش کلسترول و دی گلیسیرید خون- دیابت غیر وابسته به انسولین- اوره بالا- فشار خون غیر طبیعی «بالا یا پایین» - غلظت خون بالا- مسمومیت غذایی و دارویی- سردرد میگرنی- تنگی رگها- اعتیاد به مواد مخدر- افسردگی- سنگینی سر- اسپاسم عضلانی- رشد ناکافی و کوتاهی قد- لاغری- واریس- کمر درد- آرتروزها- آکنه و بثورات پوستی- کهیر- آفت دهان- ریزش مو - پر مویی بدن- گر گرفتن بدن- تاری دید- خواب رفتگی و بی حسی عضلات- بیماریهای تناسلی زنان- ناهنجاریهای عصبی- کم اشتهایی-کم هوشی- فراموشکاری- جوش صورت- سکته قلبی- مالیخولیا- خوش زخم شدن بيماران داراي قند خون

عوارض جانبی:
حجامت هیچگونه عارضه ای برای بدن ندارد. اما این افراد می بایست از حجامت خودسر خودداری نمایند: زنان باردار، افرادی که در دوران قاعدگی قرار دارند، افرادی که مشکلات انعقادی خون دارند و بیماران هیموفیلی.

تذكر مهم:
- افرادی که کم خون، لاغر و تکیده با بدن خشک هستند یا غلبه سردی شدید دارند حتماً باید تحت نظر پزشک حجامت نمایند.
- انجام حداكثر دو بار حجامت در سال براي افراد سالم جهت پيشگيري و حفظ الصحه توصيه مي گردد و حجامت هاي خاص درماني مي بايست تحت نظر پزشک صورت گيرد.
- حجامت از سن چهار ماهگی به بالا (تا قبل از فوت) قابل انجام است. در خصوص حجامت کودکان امام صادق ع فرموده اند، حجامت در چهار ماهگی باعث حذف لعاب بدن و کاهش حرارت سر و بدن می گردد، لذا توصیه می شود بعد از پایان چهار ماهگی، نوزادان را حجمات بسیار سبک انجام دهید.

بهترين زمان جهت انجام حجامت:
از نظر ماه قمری بهترین زمان، محدوده زمانی روزهای هفدهم تا بیست و هفتم هر ماه می باشد، همچنین حجامت در اواخر اسفند ماه نيز توصيه شده است.
از بهترین روزهای مهم ديگر جهت انجام حجامت، هفتم و چهاردهم ماه حزیران رومی است.
ماه حزيران ماه نهم از ماه های رومی است که پس از ماه ایار است. در میان ماه های رومی چهار ماه را سی روز محاسبه می کنند که یکی از این چهار ماه حزیران می باشد. بهترین زمان برای حجامت بر اساس روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام همین ماه رومی حزیران است. بهترین زمان حجامت از نظر فصل، فصل بهار و بعد پاییز است.

توصيه هاي قبل از حجامت:
- در مراكز معتبر حجامت نمایید.
- معده نباید خالی باشد، همچنین انجام حجامت بلافاصله پس از صرف غذای پر حجم توصیه نمی شود.
- بدن خسته نباشد.
- از فعالیت زیاد و ورزش سنگین، استحمام طولانی، استخر و سونا و جماع بپرهیزد.
- مایعات بدن در حد مناسب باشد.
- قبل از حجامت یک عدد انار میل نمایید.
- از حجامت در صبح زود و بخصوص قبل از صبحانه جدا پرهیز نمایید.
- در صورتیکه در محل حجامت دارای پوست پر مویی هستید، ازاله نمودن موهای بدن در موضع حجامت توصیه می گردد.

توصيه هاي بعد از حجامت:
- برای تسريع در از بین بردن جاي زخمها، کمی به آن عسل چند گياهي زنبوري بمالید.
- تا ۱۲ ساعت بعد از حجامت از مصرف لبنیات مانند شیر، خامه، کره، پنیر، بستنی، ماست، دوغ، کشک و نیز غذاهای ترش مزه خودداری نمایید.
- مصرف عسل و انار شیرین بلافاصله بعد از حجامت توصیه می شود.
- صبح روز بعد از حجامت، محل حجامت را با آب خالی و بدون ماساژ و شامپو بشویید.

یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 7 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۰:۱۸, ۱۷/خرداد/۹۵
شماره ارسال: #61

(۱۷/خرداد/۹۵ ۰:۱۳)عمار94 نوشته است:  خوب ما هنوز به این نتیجه نرسیدیم که پزشکی نو علم کامل است (یا علم تر است !)
و شما به نتایج آزمایشات آن استناد میکنید .
آیا پذیرش یک مسئله و رد هر مسئله دیگر بدون امتحان (با توجه به اینکه مسئله ی اولی اصرار بر استقرا دارد) عجیب نیست !
برای تست بیمار بودنتان هم بعد از خواندن این پست بروید و از اب لوله کشی منزل یک لیوان اب بخورید اگر بوی گند آب حالتان را به هم نزد بدنتان مسموم است (مثل فرد سیگاری که بعد از مدتی دیگر طعم توتون را هم حس نمیکند)
باشه من بیمارم اصن :|

بعد یک سوال دارم
شما اگر روزی خودتان یا یکی از عزیزانتان بیماری سختی مثل سرطان ایدز بیماری قلبی،کلیوی و... یا بیماری نا شناخته مبتلا شود، پیش متخصص میروید یا رجوع میکنید به طب سنتی؟!
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۰:۳۷, ۱۷/خرداد/۹۵
شماره ارسال: #62
آواتار
(۱۷/خرداد/۹۵ ۰:۱۸)JohnShepard نوشته است:  باشه من بیمارم اصن :|

بعد یک سوال دارم
شما اگر روزی خودتان یا یکی از عزیزانتان بیماری سختی مثل سرطان ایدز بیماری قلبی،کلیوی و... یا بیماری نا شناخته مبتلا شود، پیش متخصص میروید یا رجوع میکنید به طب سنتی؟!


برای شخص خودم بدون شک طب سنتی .
بنده و یکی از اشنایان دور بیماری با علائم مشابه داشتیم ، بنده بعد از انجام آزمایشات مختلف وقتی مشاهده کردم جواب مسئله در حال وارد شدن به (چرت و پرتیات ) است و این اتفاق هم همزمان شده بود با آشنایی ام با طب سنتی ، روی به طب سنتی (یا بهتر طب دینی) آوردم و الان با سلامت در خدمتتان هستم !
آشنای دورمان متاسفانه این فرصت را پیدا نکرد و بعد از چند عمل جراحی و گرفتاری به بیماری های جانبی دیگر متاسفانه فوت کردند .
خوب شما جای من ! کدام را انتخاب میکنید؟؟
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۴۴, ۱۷/خرداد/۹۵
شماره ارسال: #63

(۱۷/خرداد/۹۵ ۰:۳۷)عمار94 نوشته است:  برای شخص خودم بدون شک طب سنتی .
بنده و یکی از اشنایان دور بیماری با علائم مشابه داشتیم ، بنده بعد از انجام آزمایشات مختلف وقتی مشاهده کردم جواب مسئله در حال وارد شدن به (چرت و پرتیات ) است و این اتفاق هم همزمان شده بود با آشنایی ام با طب سنتی ، روی به طب سنتی (یا بهتر طب دینی) آوردم و الان با سلامت در خدمتتان هستم !
آشنای دورمان متاسفانه این فرصت را پیدا نکرد و بعد از چند عمل جراحی و گرفتاری به بیماری های جانبی دیگر متاسفانه فوت کردند .
خوب شما جای من ! کدام را انتخاب میکنید؟؟
من قطعا طب علمی و پیشرفته
اگر کسی جلوی شما سکته کنه، مطمئنم شما هم برای نجات جانش متوسل به طب پیشرفته میشید نه طب دینی و این حرفا...
اگر طب سنتی کارآمد بود، میانگین عمر بیشتر نمیشد...قدیم از سرماخوردگی هم جان خود رو از دست میدادن...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
Rainbow نکات مهم درمورد حجامت که باید بدانیم!( واقعا مهمه) یاســین 13 7,678 ۷/تیر/۹۶ ۱۵:۲۳
آخرین ارسال: یاسر رستگار
  بد نام کردن حجامت در کتب درسی یاســین 83 31,855 ۱۸/خرداد/۹۵ ۵:۲۱
آخرین ارسال: بیداری اندیشه
  سالنامه حجامت 1395 هجری شمسی -Ali- 0 644 ۲۹/اسفند/۹۴ ۲۲:۴۲
آخرین ارسال: -Ali-
  ***سالنامه حجامت ـ 1394 هجری شمسی*** أین المنتظر 0 894 ۲۱/اردیبهشت/۹۴ ۱۵:۱۵
آخرین ارسال: أین المنتظر
  ***سالنامه حجامت ـ 1392 هجری شمسی*** عبدالرحیم 7 4,196 ۲۷/خرداد/۹۳ ۱۶:۱۴
آخرین ارسال: هادی...

پرش در بین بخشها:


بالا