کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام



ارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 9 رای - 4.89 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مزاج شناسی
۲۱:۵۹, ۲۹/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۱/بهمن/۸۹ ۱۲:۲۵ توسط احیاء.)
شماره ارسال: #1
آواتار
یکی از مباحث مهم در طب سنتی، بحث مزاج شناسی است. حضرت علی (علیه السلام) در خطبه یک نهج البلاغه می فرمایند: "خداوند انسان را مخلوطی از رنگ‏های گوناگون، و چیزهای همانند و سازگار، و نیروهای متضادّ، و اخلاط و مزاج‏های گوناگون، گرمی، سردی، تری، و خشکی قرار داد. "

طبق آثار مکتوب باقی مانده از دانشمندان گذشته، مزاج به معنای آمیختن دو چیز با یکدیگر است. در واقع مزاج کیفیت و حالتی است که از واکنش متقابل اجزا مواد متضاد (آتش، هوا، آب و خاک) به وجود می آید. در این واکنش متقابل، بخش زیادی از یک یا چند ماده با بخش زیادی از مواد متضاد با هم ترکیب می شوند، و بر یکدیگر تاثیر می گذارند، از این ترکیب، کیفیت و حالت متشابهی به وجود می آید که مزاج نامیده می شود. به زبان بسیار ساده تر مزاج نتیجه تاثیر کیفیت های عناصر چهارگانه یعنی گرمی، سردی، خشکی، و رطوبت بر یکدیگر است.

اگر بدن آدمی را دقیقاٌ مورد برسی قرار دهیم، می بینیم که از اندام های متعددی تشکیل شده و هر اندامی از سلول های خاص ساخته شده است. هماهنگی اندام ها نیز موجب سلامتی و حیات و ادامه آن می گردد. در بدن هر فرد چهار نوع خلط وجود دارد که آنها را اصطلاحاٌ اخلاط اربعه می نامند. اخلاط اربعه که در واقع معادل همان عناصر اربعه یعنی آتش، هوا، آب و خاک می باشند، عبارت اند از صفرا ، خون ، بلغم و سودا. در حالت طبیعی، اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمی باید به حالت تعادل باشد تا زندگی و ادامه حیاط او مقدور باشد. تعادل اخلاط اربعه را مزاج گویند.
با مطالعه اخلاط اربعه به طور جداگانه وظیفه هر یک مشخص می شود. هر نوع مواد غذایی، اثر خاصی بر روی اخلاط اربعه می گذارد و آن را به حالت تعادل یا عدم تعادل در خواهد آورد. با توجه به اینکه تعادل کدام یک از این اخلاط در بدن به هم خورده باشد، یک فرد ممکن است صفراوی مزاج، دموی مزاج، بلغمی مزاج و یا سوداوی مزاج باشد. که انشاالله مشخصات هر یک به تفکیک ارائه خواهد شد.

مشخصات افراد صفراوی مزاج

صفرا چیست؟
خون از 4 بخش یا به عبارتی 4 طبقه تشکیل شده است. این بخش ها با توجه به وزنشان به ترتیب روی هم قرار گرفته اند. صفرا سبکترین خلط می باشد و در بالای سایر اخلاط قرار گرفته است. صفرا دارای مزاج گرم و خشک است.
خلط صفرا که معنی فارسی آن تلخه است دارای رنگ زرد تا سبز است. مزه آن هم تلخ است و از این رو به آن تلخه نیز گفته می‌شود. این خلط دارای چندین وظیفه می باشد، از مهمترین وظایف خلط صفرا ترقیق و قابل نفوذ کردن خون در مویرگها و گذرهای بسیار باریک غذا است. از دیگر وظایف خلط صفرا شستشوی جدار روده‌ها از بلغم‌ها و مواد چسبنده است. ضمنا احساس نیاز به دفع مدفوع نیز از کارهای خلط صفرا است. بخشی از خلط صفرا نیز به مصرف تغذیه برخی اندام‌ها مثل ریه می‌رسد.
نسبت این خلط در خون بایستی 1% باشد، در صورتی که از این مقدار تجاوز کند، در فرد با توجه به میزان افزایش این خلط ممکن است علائم زیر بروز نماید که به چنین فردی، صفراوی مزاج می گویند.

بازتاب روانی و رفتاري در افراد صفراوي:
1- علاقمند به ادبیات و ریاضیات، 2- داراي استعداد خشونت و بدخلقی، 3- پائیز و زمستان را دوست دارند، 4- گاهی عاشق و گاهی فارغ، 5- گاهی با اراده، گاهی سست، 6- گاهی پرانرژي گاهی کم انرژي، 7- داراي استعداد معنوي به صورت مقطعی، 8- تند و تیز و بی قرار، 9- گاهی پر جرأت و گاهی آرام، 10 - پرخاشگر، 11 - ناآرام و دودل، 12- گاهاً باعث رنجش دیگران می شود. 13 - تیزبین و دقیق در برخی ابعاد، 14 - مقید به اصول، منظم و حساس، 15- آینده نگر و گاهاً خیالباف و دقیق در تصمیم گیري، 16 - حاضرجواب و باهوش، 17 - گاهاً سخاوتمند، 18 - میل بالاي جنسی و توان جنسی متغیر، 19 - سریع، چالاك و پرانرژي 20 - پرحرف.

علائم پوستی صفراوي ها
داراي پوستی خشک و بدون رطوبت، داراي منافذ پوستی درشت، رگهاي دست گاهی آشکار و گاهی پنهان هستند، رنگ پوست گرایش به زردي دارد، سفیدي چشم سفید با گرایش زرد است، مردمک چشم میشی روشن است، موي سر، خشک و ضخیم و برجسته است، رنگ مو، سیاه و خرمایی است و صفراويها غالباً کم مو هستند.

علایم گوارشی صفراوي ها
مزة دهان تلخ صبحگاهی است، غالباً دهان خشک و تشنه است، افراد صفراوي کم اشتها هستند، توان هضم غذا بالاست، نفخ معده ندارند، یبوست ندارند، گرایش به شیرینی و شوري هم ندارند.
افراد صفراوي غالباً گرایش به ترشی دارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم ندارند، تمایل به سردي ها دارند و از گرمی ها گریزانند.

افراد صفراوي غالباً در اثر حجامت تعدیل مزاج یافته و رنگ و رویی به مراتب روشنتر از قبل خواهند داشت، اشتهاي آنان با حجامت افزایش مییابد و در صورت تکرار حجامت فربه و چاق خواهند شد. نمونهاي از رژیم غذایی مناسب براي افراد صفراوي کاهوست که سرد و تر است و براي دفع صفرا مفید است. ماهی، ماست و به طور کلی لبنیات، گوجه فرنگی، مرکبات، ماء الشعیر (آب جو) آبغوره ، آبلیمو براي صفراوي ها مفید و لازم است.

ادامه دارد...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۵:۳۷, ۳/بهمن/۸۹
شماره ارسال: #11
آواتار
ببخشید من آخر نفهمیدم مزاجم چیه HuhHuh
فقط میدونم همیشه دستام و پاهام سرده یعنی یخه ! به هرکس دست میزنم 2 متر میپره هوا Smile
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۵۹, ۳/بهمن/۸۹
شماره ارسال: #12
آواتار
(۳/بهمن/۸۹ ۱۵:۳۷)ELENOR نوشته است:  ببخشید من آخر نفهمیدم مزاجم چیه HuhHuh
فقط میدونم همیشه دستام و پاهام سرده یعنی یخه ! به هرکس دست میزنم 2 متر میپره هوا Smile

سرد بودن دست میتونه منشا علتش چیزهای دیگری باشه .
من تا چندین سال دستم هام همیشه سرد بود . ولی بعدا متوجه شدم این موضوع به خاطر نگرانی ها و استرس بوده .الان دیگه مثل سابق دستام سرد نیست
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۵۶, ۳/بهمن/۸۹
شماره ارسال: #13
آواتار
(۳/بهمن/۸۹ ۱۵:۳۷)ELENOR نوشته است:  ببخشید من آخر نفهمیدم مزاجم چیه HuhHuh
فقط میدونم همیشه دستام و پاهام سرده یعنی یخه ! به هرکس دست میزنم 2 متر میپره هوا Smile

من هم اصلا نفهمیدم مزاج چیه؟؟! Huh
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۰:۳۸, ۳/بهمن/۸۹
شماره ارسال: #14
آواتار
(۳/بهمن/۸۹ ۱۵:۳۷)ELENOR نوشته است:  ببخشید من آخر نفهمیدم مزاجم چیه HuhHuh
فقط میدونم همیشه دستام و پاهام سرده یعنی یخه ! به هرکس دست میزنم 2 متر میپره هوا Smile

النور جان همین که میگین دستهاتون همیشه سرده یعنی مزاج شما سرده. حالا می تونین بین بلغم و سودا و یا ترکیبی از هر دو ببینین شرایط کدومشون به شما می خوره.
در واقع گرمی یا سردی دست (البته نه به خاطر اضطراب و استرس بلکه دائمی) تعیین کننده گرم یا سرد بودن مزاجه.
البته خیلی بهتره به یک پزشک سنتی مثل آقای دکتر روازاده یا دکتر خیراندیش و یا .... رجوع کنین تا مزاج خودتون رو دقیق شناسایی کنین چه اینکه ممکنه گاهی اوقات فرد ترکیبی از دو مزاج داشته باشه مثل صفرا و سودا یا بلغم و صفرا که در این صورت قضیه کمی پیچیده تر میشه.

امضای بیداری اندیشه
[تصویر: signature.jpg]

والذین جاهدوا فینا، لنهدینهم سبلنا
به یقین کسانی که در راه ما تلاش کنند را به راه های خود هدایت خواهیم نمود.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۰:۳۰, ۱۲/بهمن/۸۹
شماره ارسال: #15
آواتار
براساس طب سنتی، جهان، برآیند اثر دو عنصر بزرگ سردی و گرمی است. سردی و گرمی ترکیب شده و چهار عنصر اصلی متولد می شود. این 4 عنصر، که 4 عنصر اصلی نظام طبیعت شناخته می شوند، عبارت است از: آتش، هوا، آب و خاک.
در ادامه ویژگی های این 4 رکن نظام هستی ارائه می گردد. این ویژگی ها را می توان به مزاج های مختلف انسان هم تعمیم داد.

1- آتش
با آتش می توان اجسام مختلف را تغییر داده و در آن نفوذ کرد. آتش توان نفوذ در هر چیزی را دارد. مانند اجنه. آتش بالارونده و بالانشین است. آتش مرکز گرمی است. و خورشید مرکز این گرمی است. هر چیز در کنار آتش، گرمی می بیند. آتش با تماس با ضدش فورا فروکش می کند و سرد می شود. (مانند فرد صفراوی که در زمانی که حرارتش بسیار زیاد شده و خشمگین می شود، آب بهترین درمان برای دادن آرامش به وی است). مزاج آتش گرم و خشک است، مانند صفرا.

2- هوا
هوا، بیشترین حجم را در نظام هستی، اشغال می کند. هوا عریان و قابل ملموس است. توان نفوذ در اجسام را دارد، ولی نه به اندازه آتش. هوا لطیف است و توان و قدرت جابه جایی سریع را دارد در عین حال آرامی دارد. هوا باید همیشه با رطوبت همراه باشد، در صورتی که رطوبت هوا به صفر برسد، آتش می گیرد. مزاج هوا گرم و تر است، مانند دم.

3- آب
پس از هوا بیشترین حجم را در کره زمین اشغال می کند. سردی آب به تناسب تماس با آتش کم و زیاد می شود. آب انعطاف زیادی دارد و قابل مشاهده است و نمی توان آن را پنهان کرد(مانند افراد بلغمی در نشان دادن احساساتشان). آب بالا رو نیست. اما به کمک حرارت بالا نشین می شود و به محض گرفتن حرارت سقوط می کند. (به افراد بلغمی را هم باید با کلمات محبت آمیز در کنار خود نگه دارید). اگر سردی آب بیشتر شود، یخ می زند، حجم یخ از آب نیز بیشتر است(اگر فرد بلغمی هم سردی بیشتری مصرف کند، چاق تر می شود). مزاج آب سرد و تر است، مانند بلغم.

4-خاک
به مجموعه مواد معدنی، خاک گفته می شود. انعطاف پذیر خاک کم است(مانند فرد سوداوی). برای انعطاف خاک به آب و آتش نیاز است. خاک خودگراست و این خودگرایی محور نظام هستی است. مزاج خاک سرد و خشک است، مانند سودا.


طب اسلامی علاوه بر این 4 رکن، رکن پنجمی به نام روح الهی اعتقاد دارد. روح الهی، همان نفس اشیا، جوهره اشیا، روح حیوانات، جمادات، گیاهان، زمان و مکان است.
این رکن، عامل درک خوبی و بدی و تاثیر ویژگی های مثبت و منفی است. هر 4 رکن اول محکوم به فنا و از بین رفتن هستند اما روح الهی همیشه باقی و جاودانه است. وجود روح الهی را می توان در موارد زیر مشاهده کرد: شفای خاک کربلا، آب نیسان، تاثیر سوره حمد بر خوراکی ها و بیمار (7 مرتبه یا بیشتر) و ...
روح الهی معنویت و شعور می دهد و زبان گویای نظام هستی است.

ادامه دارد...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۰:۱۷, ۱۷/بهمن/۸۹
شماره ارسال: #16
آواتار
نتایج شگفت انگیز تعادل طبایع و صافی مزاج ها در کلامی اعجاز گونه از امیرالمؤمنین:
.
امام على (عليه السلام) به يكى از دانشمندان يهود گفت: هر كس طباع او معتدل باشد مزاج او صافى گردد، و هر كس مزاجش صافى باشد اثر نفس در وى قوى گردد، و هر كس اثر نفس در او قوى گردد به سوى آن چه كه ارتقايش دهد بالا رود، و هر كه به سوى آن چه ارتقايش دهد بالا رود به اخلاق نفسانى متخلق گردد و هر كس به اخلاق نفسانى متخلق گردد موجودى انسانى شود نه حيوانى ، و به باب ملكى درآيد و چيزى او را از اين حالت برنگرداند.
پس يهودى گفت: الله اکبر! اى پسر ابوطالب! همۀ فلسفه را گفتهاى - چيزى از فلسفه را فروگذار نكردهاى.


[هزار و يك كلمه (علامه حسن زاده آملی)، ج 1، ص 182]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۲۶, ۱۸/بهمن/۸۹
شماره ارسال: #17
آواتار
خيلي عالي بود فقط يك سوال ؟ مي توان با حجامت مزاج رو عوض كرد؟Idea
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۰:۴۲, ۱۹/بهمن/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۹/بهمن/۸۹ ۱۰:۴۴ توسط حقیقت جو.)
شماره ارسال: #18
آواتار
با سلام خدمت جناب moud
هر فردی یک مزاج پایه داره که میشه تعدیل کرد ولی قابل تغییر نیست، ولی مزاج غالب رو میشه تغییر داد و تعدیل کرد .

موفق و سربلند باشید
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۰۲, ۱۹/بهمن/۸۹
شماره ارسال: #19
آواتار
در اهمیت مزاج شناسی

در طب اسلامی 3 روش تشخیص بیماری داریم
*مزاج شناسی
*نبض
*بول و براز (ادرار و مدفوع)

که در بین این 3 روش از همه مهمتر،فراگیر تر و فنی تر ؛ مزاج شناسی است.

> نبض یک روش فقط فنی و فوق تخصص در طب اسلامی است و کسی که نبض میگیرد باید دارای اطلاعات نظری و ویژگی ها و هوشیاری عملی باشد به عبارت دیگر کار هر کسی نیست.
این روش بیشتر در مواقعی که بیمار قادر به سخن گفتن نباشد استفاده میشود مانند افراد کهنسال،اطفال،یا فردی که در کما به سر میبرد و یا وقتی که زبان بیمار را نمی دانیم.

> روش بول و براز هم با وجود آزمایشگاه های مجهز، در بخش تخصصی باید یک پزشک طب سنتی آن را بداند.

> ولی روش مزاج شناسی را همه مردم میتوانند بیاموزند تا برای داشتن یک زندگی سالم از آن بهره بگیرند همانگونه که قدیمی ها از آن استفاده میکردند- آنها میدانستند چه غذایی مناسب چه فصلی است یا چگونه باید با بیماریها مقابله کرد و خیلی چیزهای دیگر. . .
حتی آنها برای انتخاب همسر آینده نیز از این علم بهره میگرفتند و ثبات و آرامش زندگی خود را رقم میزندند و میدانستند وقتی فردی صفراویست میتوان با غذاهای سرد او را آرام کرد.
البته علم مزاج شناسی هم مانند هر علم دیگری ریزه کاریها و لطایف خودش را دارد و نباید با آن سطحی برخورد کرد.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۳:۱۳, ۲۱/بهمن/۸۹
شماره ارسال: #20
آواتار
همان طور که عنوان شد، مزاج شناسی در نظام طبیعت هم مطرح هست. که در ادامه به چند نمونه مهم آن ها اشاره می شود:

مزاج فصول
بهار: گرم و تر
تابستان: گرم و خشک
پاییز: سرد و خشک
زمستان: سرد و تر
جهت ایجاد تعادل در بدن باستی با توجه به مزاج فصول، به مواد غذایی که استفاده می نمایید، توجه کنید. بیشتر باید سعی شود در هر فصل غذایی استفاده گردد تا مزاجی مخالف با مزاج آن فصل داشته باشد.

مزاج شبانه روز
روز
مزاج گرمی دارد و اوج این گرمی محدوده اذان ظهر می باشد. به همین دلیل جهت به تعادل رساندن بدن، در این زمان خواب قیلوله توصیه شده است. چون مزاج خواب سرد است.

شب
مزاج شب سرد است و اوج این سردی در سحر می باشد. به همین دلیل توصیه شده در این زمان از خواب بیدار شده و به دعا و عبادت بپردازید که دارای مزاج گرم می باشد.

مزاج مکان ها
مکان ها و موقعیت های گوناگون مزاج های متفاوتی دارند.
به عنوان مثال مناطق جغرافیایی مختلف مزاج متفاوت دارند؛ مثلا جنوب کشور، گرم و تر و شمال کشور سرد و تر است.
همچنین مکان های معنوی دارای مزاج گرم هستند. به همین دلیل است که در یک مسجد یا امامزاده احساس آرامش می کنیم و حال عجیبی به ما دست می دهد. برعکس مکان های غیر معنوی مزاج سرد دارند و آن آرامش خاطر را برای ما به ارمغان نمی آورند.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  انتخاب شغل بر اساس مزاج یاســین 18 9,942 ۵/فروردین/۹۷ ۲۱:۳۶
آخرین ارسال: لوله بازکنی
  گرم مزاج ها بخوانند علی املشی 2 909 ۱۰/تیر/۹۵ ۱۶:۲۷
آخرین ارسال: mohsen21
  کاربردهای مزاج شناسی در انتخاب همسر و زناشویی+دانلود جزوره mahdidost 10 7,595 ۱۱/خرداد/۹۵ ۳:۱۹
آخرین ارسال: amir4515
  آزمون شناخت مزاج علی املشی 11 3,159 ۱۱/خرداد/۹۵ ۳:۱۵
آخرین ارسال: amir4515
  مزاج شناسی چیست؟ arax2015 1 498 ۱۱/خرداد/۹۵ ۳:۱۳
آخرین ارسال: amir4515

پرش در بین بخشها:


بالا