کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 98 رای - 4.47 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رهنمودهای مربوط به مقام معظم رهبری را این جا دنبال کنید.
۱۶:۴۰, ۱۵/بهمن/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/بهمن/۹۰ ۱۴:۲۵ توسط Hadith.)
شماره ارسال: #1

نماز جمعه تهران به امامت ولی امر مسلمین اقامه شد / اهم بیانات ولی امر مسلمین در نماز جمعه

همزمان با سالروز شهادت امامُ الرَّئوف، حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام)، خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران به امامت ولی امر مسلمین، اقامه شد.
شما می‌توانید اهم بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه را از این خبر مرور كنید:

خطبه اول:
» حوادث امروز شمال آفریقا برای ملت ایران معنی خاصی دارد. این همان چیزی است كه همیشه به عنوان حدوث بیداری اسلامی به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی گفته می‌شود.

» آخرین نمایش‌نامه دشمن برای استحاله انقلاب اسلامی، فتنه سال 88 بود.

» امروز در میان كشورهای دنیا هیچ كشوری وجود ندارد كه بتواند ادعا كند كه خواست او اندك تاثیری در اراده مسئولین كشور داشته باشد.

» این كه می‌بینید ملتهای دنیا نسبت به ملت بزرگ ایران احساس احترام می‌كند بخش عمده‌ای از آن مربوط به استقلال سیاسی است.

» تا 22 بهمن ماه از واردات بنزین بی نیاز می شویم.

» یك انقلاب اگر بخواهد تاثیر گذار باشد و الگوی دیگران باشد باید خصوصیات مهم ثبات و ایستادگی را داشته باشد. انقلاب ما توانسته است الگوساز و الهام بخش باشد.

» قانون اساسی جمهوری اسلامی، یك حكومت امروزی و كاملا دینی را برای مسلمانان جهان نشان می‌دهد.

» حكومت ما اسلامی است، به اين افتخار ميكنيم و ثابت ميكنيم راه نجات بشر همين است.

» حركت به سمت عدالت اجتماعی متوقف نشده و از سالها و دوره های گذشته نیز بیشتر است. سفرهای مسئولین در جهت تحقیق این امر است.


خطبه دوم:
» اتفاقات كشورهای مصر و تونس، یك زلزله واقعی است.

» در تحلیلهای جهانی سعی میكنند عامل اصلی قیام مردم مصر نادیده گرفته شود. عامل اصلی این حركت عظیم مردم مصر و تونس احساس تحقیری است كه مردم از وضعیت سرانشان دارند.

» مصر اولین كشور اسلامی است كه با فرهنگ غربی آشنا شد و اولین كشوری بود كه در مقابل غرب ایستاد و رهبر كشورهای عرب شد.

» اگر ملت مصر به كمك و توفیق الهی، بتوانند قیام خود را پیش ببرند، شكست غیرقابل جبرانی برای آمریكا خواهد بود.

» آمریكا امروز در مواجهه با ملت مصر دستپاچه شده و به دروغ، دم از حمایت از ملت مصر می‌زنند.

» نوكری كسی مثل حسنی مبارك برای آمریكا، نتوانست مصر را حتی یكقدم به سمت شكوفایی پیش ببرد.

» اگر حسنی مبارك به صهیونیست‌ها كمك نمیكرد نمی توانستند غزه را محاصره كنند.

خطبه عربی:
» صحنه دنيای اسلام، امروز مقدمات حادثه ای عظيم و سرنوشت سازی را شاهد است. حادثه ای كه می تواند عزت و شرف ملتهای عرب و اسلامی را به آنها برگرداند.

» امروز نفس در سينه دنيای غرب و دنيای اسلام هر يك به دليلی حبس شده كه ببينند مصر بزرگ، مصر نوابغ قرن اخير،اكنون چه خواهد كرد و پرچم همت خود را تا كجا بلند خواهد داشت. اگر اين پرچم معاذالله سقوط كند دوران تيره و تاری به دنبال خواهد داشت و اگر به قله برسد و نصب شود سر بر آسمان خواهد كشيد

منبع:http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=10943
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۸:۲۱, ۱۹/اردیبهشت/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۹/اردیبهشت/۹۰ ۱۸:۲۵ توسط MESSENGER.)
شماره ارسال: #21
آواتار
ONLY66 : و این که شما میگید ایشون نایب امام زمان هستند فقط افراط گرایی در دین هستش
.
.
.
مسئله ي نيابت به دو بخش تقسيم مي شود:
يکي نيابت خاص و ديگري نيابت عام.
نائب خاص يعني اين که آن نائب مي تواند با حضرت ديدار داشته باشد ومسائل و مشکلات مردم را به حضرت برساند و آن ها را رفع کند . نيابت خاص بعد از توقيع آخري که از طرف حضرت به دست علي بن محمد سمري نائب آخر حضرت مي رسد بسته مي شود.« بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ اى على بن محمد سمرى خدا اجر برادرانت را در باره تو بزرک گرداند، تو در فاصله شش روز ديگر خواهى مرد کارهاى خود را جمع آورى کن و باحدى وصيت مکن که بجايت بنشيند» « کمال الدين و تمام النعمة ج‏2 516 45 باب ذکر التوقيعات الواردة عن القائم ع ….. ص : 482»

اما نائب عام لفظي است که به راويان احاديث «مراجع تقليد» داده مي شود .
حضرت مهدي نائب خدا بر روي زمين و راويان حديث نائب آن حضرت در زمان غيبت کبري هستند.
پس نمي توان به آيت الله خامنه اي اين لقب را داد که ايشان نائب خاص امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستند .
و منظور از نیابت ایشان، نائب خاص نيست بلکه که ايشان نائب عام می باشند.

سوال:
بعضی از افراد آیت الله خامنه ای را نائب امام زمان می دانند در حالی كه ایشان معصوم نیست. ایشان را ولی مطلق فقیه می دانند در حالی كه به نظر من ولایت فقیه مختص رسول اكرم و 12 امام می باشد..


پاسخ:

آيا ولي فقيه معصوم است؟
عصمت یعنی مصونیت از گناه، انحراف و خطا. تحقق عصمت به عنایت خدا است، ولی نه بدان معنا كه از معصوم سلب قدرت شده و توانایی ارتكاب گناه را ندارد و یا كمبودی در وجود اوست و فاقد نیروی شهوت و غضب است، بلكه تحقق آن به اختیار و با به كار گرفتن عوامل باز دارنده از گناه به توفیق پروردگار است.
طبق روایات و احادیث معصومین (علیهم السلام) عصمت فقط منحصر در 14 نفر- پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و حضرت زهرا (علیه السلام) و 12 امام شیعه – است. بنابراین، ولی فقیه در زمرۀ معصومان نیست.

حال این سؤال پش می آید كه اگر ولی فقیه معصوم نیست چرا باید از او اطاعت كرد؟
برای پاسخ به این پرسش ابتدا، باید بدانیم كه:
لزوم تشكیل حكومت به عصر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و امامان معصوم (علیهم السلام) اختصاص نداشته است؛ بلكه درهر عصری بر مسلمانان واجب است حكومت تشكیل دهند و امور اجتماعی خود را به بهترین شكل اداره نمایند.

در تاسیس حكومت بی شك هر انسان عاقلی می داند که رهبری جامعه را باید به شخصی سپرد كه با تقوا، ایمان، مدیر، مدبر ... باشد.
لزوم حكومت را می توانید طبق آیات قرآن كریم كه به انسان ها سفارش شده است مورد بررسی قرار دهید از جمله آیات:
آل عمران/ 104، الحجرات و انفال / 60 و مائده / 33 و مائده/ 38 ...
و آنگاه که حکومت تأسیس شد طبق آیات قرآن که می فرماید:
«اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! اطاعت كنيد خدا را! و اطاعت كنيد پيامبر خدا و اولوا الأمر [اوصياى پيامبر] را!»[1]، باید بعد از اطاعت از پیامبر خدا از اولوا الامر اطاعت کرد.

به گفته اكثر مفسران معنای اولوا الامر این است که بعد از پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) باید از امیرمومنان وائمه اطهار تبعیت كرد و در عصر غیبت باید به ولی فقیه جامع الشرایط برای اداره كشور رجوع كرد. لذا در زمان غیبت امام عصر ما وظیفه داریم حكومت تشكیل دهیم و وظیفه داریم از ولی فقیه تبعیت نماییم.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند:
هر گاه(فقیه) بر اساس حكم ما حكم نماید هرکس از او پیروی نکند حكم خدا را سبك شمرده است و مخالفت با ما كرده است و مخالفت با ما، مخالفت با خداست كه در حد شرك است.[2]


سؤال دیگری كه شاید به ذهن خطور نماید، این است كه اگر ولی فقیه در سرپرستی جامعه دچار اشتباه و لغزش شد چه باید كرد؟
با توجه به شرایطی كه برای رهبری وجود دارد، مانند این که
1. باید مؤمن، عادل، متقی باشد.
2. فقیه اسلام شناس و آگاه به مسائل زمان باشد.
3. باید توانایی و حسن تدبیر داشته باشد.
4. حاكم اسلامی باید از صفات زشتی چون: حرص، بخل، طمع، جاه دوستی، سازشكاری و سست رایی منزه باشد ...، ضریب اشتباه به حداقل کاهش می یابد. این مسئولیت چنان سنگین است كه هر كس تاب و تحمل عمل كردن به آن را ندارد، مگر كسی كه خود را از درون ساخته باشد و ارتباط خود را با خدای متعال در حد اعلی ارتقا بخشد تا بتواند چنین مسئولیت خطیر و مهمی را انجام دهد.
لذا تحمل چنین مسئولیتی از انسانی بر می آید که تا حیطۀ عصمت و پاكی هدایت شده است.
امیر المومنین (علیه السلام) می فرماید:
شما به تجربه دانستید كه سزاوار نیست فردی كه زمام حكومت بر ناموس و خون (جان) مردم، در آمدهای عمومی مسلمین، احكام اسلام و رهبری مسلمین را در دست می گیرد، بخیل باشد و گرنه چشم طمع و حرص به اموال مردم می دوزد؛ نباید جاهل باشد و گرنه با نادانی خود آنها را گمراه می كند؛ نباید بد اخلاق و تند خو باشد و گرنه با بد اخلاقی خود آنها را از خویش می دور می کند؛ نباید از دولت های توانمند كه دست به دست می شوند بترسد و گرنه با گروهی همراهی می كند و دیگران را وا می گذارد؛ نباید اهل رشوه گرفتن باشد وگرنه حقوق مردم را ضایع می كند و حكم شرع را مورد لزوم بیان نمی كند و نباید سنت رسول خدا را تعطیل كند و گرنه امت را تباه می سازد.»[3]
بنابراین احتمال لغزش و اشتباه ولی فقیه در اصول و ارزش های دینی و اسلامی و حكومتی در حداقل ممکن است و چنین رهبری با ویژگی های منحصر به فرد هیچ گاه از او انتظار خطای فاحش نمی رود.


منظور از ولايت مطلبقه فقيه چيست؟
برای درك حقیقت ولایت مطلقۀ فقیه بیان چند امر ضروری است:

الف. معنای ولایت:

ولایت در زبان عربی از ماده «ولِِی» به معنای نزدیكی و قرب است[4] برای لفظ ولایت غیر از این معنا دو معنای: 1. سلطنت و چیرگی 2. رهبری و حكومت ذكر شده است[5].

ب. معنای ولایت فقیه:

ولایت به معنای والی بودن، مدیر بودن و مجری است و اگر گفته می شود:
«كه فقیه ولایت دارد؛ یعنی از سوی شارع مقدس، تبیین قوانین الاهی و اجرای احكام دین و مدیریت جامعه اسلامی در عصر غیبت بر عهدۀ فقیه جامع الشرایط است[6]».
عده ای در این معنا نوعی «آقایی» ، «ریاست» و «سلطنت» را نیز ادعا كرده اند كه بیانگر چیرگی «ولی» بر «مولی علیه» است. حال آن كه مقصود از آن: «سرپرستی امور «مولی علیه» و ادارۀ شئون او است كه نوعی خدمت به «مولی علیه» است»[7].

ج. معنای مطلقه بودن ولایت فقیه:

در فقه؛ ولایت چند گروه ثابت شده است :
1- ولایت پدر و جد پدری بر فرزند كوچك (غیر رشید) و بر فرزند دیوانه و یا سفیه (كم عقل)[8]، در این موارد امور فرزند (دختر یا پسر) بر عهدۀ پدر یا جد پدری او است، كه پدر و جدی پدری با توجه به مصلحت فرزند امور او را اداره می كنند.
2- ولایت وكیل بر موكل تا زمانی كه موكل زنده باشد. موارد دیگری نیز ثابت است كه در کتاب های فقهی ذكر شده است.
پس اصل ولایت بر دیگران از ضروریات فقه اسلام است یكی از این ولایت ها، ولایت فقیه است.

آن چه مسلم است این است كه همۀ فقیهان در اصل ثبوت ولایت فقیه اتفاق نظر دارند و اختلاف آنها در سعه و ضیق دامنه اختیارات ولی فقیه است كه اگر اختیارات او را از نوع ولایت به معنای ادارۀ امور جامعه بگیریم به همان معنای ولایت مطلقه می رسیم.


ولایت مطلقه فقیه یك اصطلاح فقهی است كه به حوزۀ اعمال ولایت و كسانی كه تحت ولایت قرار دارند نظر دارد و محدودیت در این زمینه را انكار می كند. به عبارت دیگر این اصطلاح بیان می كند كه ، دامنۀ ولایت فقیه ، محدود به عده خاصی مانند دیوانگان ، سفیهان و ... نیست بلكه نسبت به همه اقشار جامعه و همۀ افراد و همۀ احكام و مطلق است.
حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه) در این باره می فرمود:
هر آنچه برای پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه (علیهم السلام) از جهت ولایت و رهبری شان ثابت است،‌ عین همان امور برای فقیه هم ثابت است اما دیگر اختیارات آنها كه از این جهت نیست برای فقیه هم ثابت نیست[9].

مرحوم شیخ انصاری در مناصب فقیه جامع الشرایط می گوید:
« مناصب فقیه جامع الشرایط عبارت است از:
1. فتوا
2. حكومت (قضاوت)
3. ولایت تصرف در اموال و انفس»[10] و در ادامه می فرماید: « بله هر امری كه مردم در آن به رئیسشان رجوع می كنند، به مقتضای این كه فقها اولی الامر هستند، بعید نیست كه در این امور قائل به رجوع به فقیه شویم»
.[11]

بعضی از فقهاء این وسعت اختیارات را برای فقیه قبول ندارند و فقط دو منصب فتوا و قضاوت را ثابت می دانند[12].

از این بیان روشن شد كه:

اولاً:
منظور از ولایت مطلقه، و مطلق بودن ولایت این است که «فقیه باید همه احكام اسلام را تبیین كند (نه بعضی و در مورد برخی).
ثانیاً:
هر آنچه برای پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه (علیهم السلام) از جهت ولایت و رهبری شان ثابت است،‌ برای فقیه هم ثابت است اما دیگر اختیارات پیامبر و امام كه از جهت ولایت و رهبری نیست برای فقیه هم ثابت نیست. (مثل اختیاراتی که به خاطر رسول خدا بودن و معصوم بودن دارد).


لازم به تذکر است که تمام وظایف و تکالیفی که از ناحیه معصومین صادر می شود، مطابق با عقل و شرع است و هیچ گاه دستورات خلاف شرع و عقل نظیر خود کشی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه(علیهم السلام) صادر نمی شود.


پي‌نوشت‌ها:
[1] نساء، 59.
[2] وسایل الشیعه، ج 1، ص 67، شیخ حر عاملی.
[3] نهج البلاغه، خطبه 131.
[4] رازی، عبدالقادر، مختار الصحاح، (صحاح جوهری)، ماده ولی، ص 631، انتشارات الرسالة.
[5] همان؛ معجم الوسیط، ص 1058، انتشارات دارالدعوة.
[6] جوادی آملی، عبدالله، ولایت فقیه، ص 463، انتشارات اسراء.
[7] هادوی تهرانی، مهدی، ولایت و دیانت، ص 65، انتشارات خانه خرد.
[8] نجفی، محمد حسن، جواهر الكلام، ج 22، ص 322، لوح فشرده جامع فقه اهل بیت(علیه السلام).
[9] جواهر الكلام، ج 22، ص 324.
[10] هادوی تهرانی، مهدی، ولایت و دیانت، ص 125، انتشارات خانه خرد.
[11] امام خمینی، كتاب البیع، ج 2، ص 654.
[12] انصاری، شیخ مرتضی، مكاسب محرمه، ج 3، ص 545.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۰۳, ۲۱/اردیبهشت/۹۰
شماره ارسال: #22
آواتار
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار هزاران نفر از معلمان از سراسر کشور، مهمترین وظیفه آموزش و پرورش را تربیت انسانهایی در طراز نظام جمهوری اسلامی و حرکت عظیم ملت ایران، دانستند و تأکید کردند: بر همین اساس آموزش و پرورش نیازمند تحول بر مبنای یک الگوی مستقل و پیشرفته ایرانی – اسلامی است که پرورش انسانهایی مؤمن، متوکل، شریف، شجاع، مبتکر، صبور، امیدوار به آینده و دارای اخلاق نیک و قدرت خطرپذیری برای ورود به میدانهای جدید، نتیجه آن باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای با گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری و روز معلم، شهید مطهری را انسانی برجسته، بصیر و همراه با احساس درد توصیف کردند و افزودند: این انسان بزرگ با چنین ویژگیهایی منشأ برکات فراوانی در عرصه علم و فرهنگ و تعلیم و تربیت شد و در نهایت هم خداوند متعال پاداش او را با شهادت داد و او را زنده نگه داشت.

ایشان در تبیین نقش و جایگاه معلم خاطرنشان کردند: معلم انسانی است که آینده کشور و تربیت انسانهای بزرگ و مجاهدان راه حق و افرادی که کشور را اداره خواهند کرد، به دست او است، بنابراین، همه آحاد ملت باید قدر و اهمیت معلم را بدانند و حرمت معلم را پاس بدارند، ضمن آنکه رسانه ها و مسئولان نیز نقش بسزایی در شناساندن جایگاه واقعی معلم دارند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به موضوع تحول در آموزش و پرورش، در بیان علت نیازمندی به این تحول افزودند: از آنجاییکه نظام کنونی آموزش و پرورش وارداتی است و در آن، نیازها، اقتضائات و فرهنگ ملت ایران در نظر گرفته نشده است، بنابراین آموزش و پرورش نیازمند تحول است.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: لازمه این تحول یک الگوی مستقل و پیشرفته ایرانی – اسلامی است که هدف این الگو نیز باید تربیت انسانهایی در طراز نظام جمهوری اسلامی باشد.

ایشان خاطرنشان کردند: اگر جمهوری اسلامی ایران می خواهد پرچم اسلام را در دست بگیرد و دنیا و آخرت خود را آباد کند و یاری رسان، شاهد و مبشر برای ملتهای دیگر باشد، باید انسانهایی مؤمن، متوکل، شریف، مبتکر، شجاع، حلیم، دارای استعدادهای جوشان، و قدرت خطرپذیری بالا، تربیت کند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: لازمه تربیت چنین انسانهایی، عمل براساس دستورات اسلام و معارف قرآن است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم مشخص بودن جهت گیری در ایجاد تحول در آموزش و پرورش، خاطرنشان کردند: داشتن نگاه کلان و طرح جامع و همچنین لحاظ کردن محوریت معلم، از شروط مهم ایجاد تحول است.

ایشان افزودند: هر مقدار که در آموزش و پرورش و ایجاد تحول در آن، سرمایه گذاری شود، قطعاً ارزش بازده آن به مراتب بیشتر از سرمایه گذاری انجام شده خواهد بود، و همه باید با چنین دیدی به آموزش و پرورش نگاه کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری کار عظیم و کم نظیر ملت ایران به رهبری امام خمینی (رحمة الله علیه)، در طول تاریخ، خاطرنشان کردند: کشور ایران، نیازمند آموزش و پرورشی در شأن چنین ملتی است.

حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین ابعاد حرکت عظیم ملت ایران افزودند: در شرایطی که عوامل زور و قدرت در دنیا، همه توان و امکانات خود را بر ضد ارزشهای اسلامی و انسانی بکار گرفته بودند، ملت ایران، غریبانه برای احیای این ارزشها قیام کرد و غریبانه این راه دشوار را پیمود و اکنون به پیروزیها و پیشرفتهای بزرگی دست یافته است.

ایشان حرکت بیداری کنونی در غرب آسیا و شمال افریقا را امتداد حرکت عظیم ملت ایران خواندند و تأکید کردند: این حرکت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت و ملتهای اروپا بر ضد سیاستمداران و زمامداران خود که آنها را تسلیم محض سیاستهای فرهنگی و اقتصادی امریکا و صیهونیستها کرده اند، به پا خواهند خواست.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه این بیداری در اروپا حتمی است، خاطرنشان کردند: بیداری کنونی، عمق حرکت عظیم ملت ایران است و اگر بخواهیم این حرکت با همین شتاب و قدرت ادامه پیدا کند، باید ضمن شکوفا کردن استعدادها و تربیت انسانهای مقاوم، ایمان، بصیرت، آگاهی و دانش را تقویت و اتحاد و انسجام را مستحکم تر کنیم.

حضرت آیت الله خامنه ای در پایان تأکید کردند: مطمئن باشید جمهوری اسلامی ایران به برکت همت های بلند، ایمانهای قوی و انسانهای با اخلاص،

قله های سعادت و پیشرفت را یکی پس از دیگری فتح خواهد کرد.

[تصویر: 9f9d.jpg]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۱۵, ۲۹/اردیبهشت/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۹/اردیبهشت/۹۰ ۱۱:۱۹ توسط انتصـار.)
شماره ارسال: #23
آواتار
حکایت عکس امام را می‌شد به راحتی فهمید. به فرموده، برای هر دو طرف بود. عکس امام و راه امام. اما تابلو چه داشت که برای امام حاضر منقوش بود و نه برای دیگران؟

سید حسین موسوی یکی از شرکت کنندگان در دیدار مسؤولان مرکز اسناد انقلاب اسلامی با مقام معظم رهبری که در اواخر فروردین ماه سال جاری برگزار شد، ضمن حاشیه نوشته‌هایی از روز دیدار خود و همکارانش، به تابلویی ناخوانا که در محل این دیدار و درست روبروی مقام معظم رهبری نصب شده است اشاره کرده است و نوشته است:

«… علاوه بر تابلو، قاب عکسی هم از امام داخل اتاق نصب شده بود که تعدادش از یکی بیشتر بود. یکی بالای همان تابلوی جالب نصب بود؛ دقیقا پشت سر مدعوین و روبروی میزبان و دیگری بالای سر ره بر بود و روبروی میهمانان.

حکایت عکس امام را می‌شد به راحتی فهمید. به فرموده، برای هر دو طرف بود. عکس امام و راه امام. اما تابلو چه داشت که برای امام حاضر منقوش بود و نه برای دیگران؟

تا آخر دیدار هر چند لحظه یک بار درگیر خواندنش می‌شدم. اما نمی‌توانستم که نمی‌توانستم. اصلش ما نباید تابلو را هم می‌دیدیم ولی بخاطر نبود فضای کافی و روبرو نبودنمان به جایگاه ره بر، توانسته بودیم تابلو را ببینیم اما نمی‌توانستیم آن را بخوانیم.

یکی از دوستانم که کنارم نشسته بود اتفاقا طلبه بود. او هم نتوانست بفهمد که مولا چه فرموده و دخلش به اینجا و آن هم اینطور مبهم نوشتنش برای چیست. من هم آنقدر سر به سرش گذاشتم که همان روز که دیدار تمام شد، بوسیله همان یکی دو کلمه‌ای که توانسته بودیم بخوانیم، روایت امیرالمونین را پیدا کرد و برایم فرستاد.

[تصویر: 9g1lw72nofp6x7hv8hz.jpg]

روبروی آقا و درست پشت سر میهمانان این کلمات گهربار از مولا علی (علیه السلام) خودنمایی می‌کرد. آن هم بصورتی که کمتر کسی موفق به خواندنش می‌شد:

امام علی (علیه السلام):
مَن نَصَبَ نَفسَهُ لِلنّاسِ اِماما فَلیَبدَأ بِتَعلیمِ نَفسِهِ قَبلَ تَعلیمِ غَیرِهِ وَلیَکُن تَدیبُهُ بِسیرَتِهِ قَبلَ تَدیبِهِ بِلِسانِهِ وَ مُعَلِّمُ نَفسِهِ وَ مُؤَدِّبُها اَحَقُّ بِالجلالِ مِن مُعَلِّمِ النّاسِ ومُؤَدِّبِهِم؛

کسى که خود را پیشواى مردم قرار داده، باید پیش از آموزش دیگران، خود را آموزش دهد و پیش از آن‏که دیگران را با زبان، ادب بیاموزد، باکردارش ادب آموزد و البته آموزش دهنده و ادب‏آموز خود بیش از آموزگار و ادب‏آموز مردم، شایسته تجلیل است. (غرر الحکم، ح ۷۰۱۶)»
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۰:۳۸, ۴/خرداد/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۰/تیر/۹۰ ۱۶:۱۰ توسط parisan.)
شماره ارسال: #24

هیچ قدرتی نمی‌تواند راه انقلاب اسلامی را سد کند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به راه دشوار همراه با مزاحمتها، معارضه ها و برخوردهای گوناگون در طول 32 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کردند: با «حرکت امیدوارانه و برداشتن قدمهای محکم» هیچ قدرتی در دنیا نمی تواند راه این انقلاب را سد کند.

[تصویر: IMAGE634418617428750000.jpg]

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این مراسم که با حضور جمعی از شاعران و ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السّلام در حسینیه امام خمینی بر پا شد، با تبریک میلاد باسعادت بانوی دو عالم حضرت زهراء علیها السّلام، آن حضرت را "عنصر ملکوتی، الهی و بی‏نظیر در عرصه وجود از لحاظ نورانیت " بعد از پیامبر گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم و امیرالمومنین علی علیه السّلام دانستند و افزودند: ذکر مکرر نام مبارک حضرت زهرا علیها السّلام و بقیة الله الاعظم عجّل الله تعالی فرجه الشریف بیش از سایر معارف اسلامی در تمام دوران انقلاب اسلامی "پدیده‎ای الهی و یک امر روئیده از دلها، عواطف و ایمانها " است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی تقارن این میلاد را با ولادت امام خمینی(رحمة الله علیه)، پدیده‎ای بسیار شیرین خواندند و اظهار داشتند: امام خمینی(رحمة الله علیه) حقیقتاً نمونه و مسطوره‎ای از همان حقیقت درخشنده همراه با ایمان، اخلاص، عبادت، غیرت و ایستادگی در راه خدا بودند.
ایشان ذکر نام حضرت زهرا علیها السّلام را به مناسبتهای مختلف در طول این انقلاب، نشانه توجه ویژه آن بزرگوار به کشور دانستند و خاطرنشان کردند: این توجه، بسیار باارزش و امیدبخش است و دلها و گامها را برای دست یافتن به اهداف نهایی مطمئن، استوار و خاطرجمع می کند.
حضرت آیت الله خامنه‎ای با اشاره به راه دشوار همراه با مزاحمتها، معارضه‏ها و برخوردهای گوناگون در طول 32 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی افزودند: ادامه خط مستقیم و زاویه پیدا نکردن این خط و حفظ شعارها و اهداف انقلاب به برکت بیان روشن و رسای امام بزرگوار، از مهم‏ترین خصوصیات انقلاب اسلامی ایران است.
ایشان تصریح کردند: با "حرکت امیدوارانه و برداشتن قدمهای محکم " هیچ قدرتی در دنیا نمی‏تواند راه این انقلاب را سد کند.
رهبر معظم انقلاب، ایستادگی، ثبات، تداوم، پایبندی به ارزشها و اصول انقلاب اسلامی ایران را موجب رویاندن شکوفه‏های امید در دل ملتهای مسلمان و ناظران جهانی ارزیابی کردند و افزودند: خصوصیت این انقلاب عظیم اسلامی این بود که به فضل الهی آن بهار تا امروز خزان نداشته است.
حضرت آیت‏الله خامنه‎ای تأکید کردند: اگر ملت ایران در مقابل تهدیدات استکبار جهانی عقب نشینی می‎کرد و از شعارهایش دست می‎کشید، این گلهای امید در دل ملتها پژمرده می‎شد.
ایشان افزودند: به‎برکت نام مبارک حضرت زهرا علیها السّلام و بقیة الله الاعظم عجّل الله تعالی فرجه الشریف و توجهات ائمه اطهار علیهم السّلام و با ایستادگی ملت ایران، این نهالهای امید بارور شدند، بنابراین این توجه، توسل و از خدا دانستن و به خود غَرّه نشدن را باید در خودمان نگه داریم.
رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان انتخاب " شعر، آهنگ و صوت خوب " را در حرفه زیبا، ظریف و مؤثر مداحی ضروری دانستند و خاطرنشان کردند: آنچه خوانده می شود باید به درستی انتخاب و جهات صوری و معنوی آن لحاظ شده باشد.
ایشان با اشاره به اینکه آهنگهای بد و لهوی نباید وارد حرفه مداحی شود، افزودند: انتخاب و ابتکار شکلهای جدید در قرائت و آهنگ سازیها عیبی ندارد.
رهبر انقلاب با تأکید بر انتخاب مضمون مناسب در ذکر مناقب ائمه اطهار علیهم السّلام خاطرنشان کردند: ذکر مناقب متقن، معتبر و مستند، دلها را شاد می‏کند و شوق را برمی‏انگیزاند.
حضرت آیت‎الله خامنه‎ای با اشاره به نیاز جامعه به نصایح ائمه و استفاده از گفتار و رفتار آن بزرگواران برای رشد اخلاق، افزودند: باید با گسترش خُلقیات خوب، روحیه همدلی، برادری، صفا و اخوت را در جامعه اعتلا بخشید و با ترویج خیرخواهی، تعاون، صبر، احسان، ایثار و گذشت، از تنگ‎نظری، ناامیدی، بدخواهی و بُخل پرهیز کرد.
ایشان پیشرفت جامعه مداحان را خوب توصیف و بر مسئله بصیرت بخشی در مداحی تأکید کردند اما در عین حال تعرض به دیگران را مذموم خواندند و افزودند: بر اثر بصیرت بود که ملت ایران توانسته است بایستد و استقلال، ایستادگی، معرفت و ایمان خود را حفظ کند.
حضرت آیت‎الله خامنه‎ای مطالعه و انس با قرآن و احادیث را برای جامعه مداحان ضروری دانستند و خطاب به آنان تصریح کردند: آیات و احادیثی که در آن نصیحت است آن را یادداشت و قرائت کنید.
ایشان با اشاره به اینکه توجه به دعا، توسل، ذکر، خشوع، نماز نافله و حفظ و تقویت آن باعث حل تدریجی کارهای دشوار در زندگی می شود، افزودند: این رشته ارتباط با مقام احدیت که متصل با اهل بیت علیهم السّلام است دل و ذهن را صفا می‏دهد.
در ابتدای این دیدار تعدادی از شاعران و مداحان اهل بیت علیهم السّلام به ذکر فضایل و مناقب حضرت زهرا علیها السّلام پرداختند.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۶:۴۱, ۱۴/خرداد/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۰/تیر/۹۰ ۱۶:۱۲ توسط parisan.)
شماره ارسال: #25
آواتار
امام خامنه ای:از حركت‌هاي به تحريك امريكا در منطقه حمايت نمي‌كنيم

در بیست و دومین سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(رحمة الله علیه)، رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز در حرم امام خمینی(رحمة الله علیه) حضور یافتند، سخنرانی ایشان ساعت 10:10 صبح آغاز و ساعت 11:10 به پایان رسید.

آنچه در زیر می‌آید، جملاتی از سخنان ایشان به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای است:

- بیداری اسلامی، حماسه‌ای است که امام خمینی(رحمة الله علیه) انتظار آن را می‌کشیدند و مانند فروپاشی شوروی آن را پیش‌بینی می‌کردند.

- مکتب امام یک مجموعه کامل برآمده از اسلامیت، شامل معنویت، عقلانیت و عدالت است.

- عقلانیت و خرد امام او را به این نتیجه رسانده بود که کمترین انعطاف وعقب نشینی درمقابل دشمن به پیشروی دشمن می انجامد.

- ‫اگر به نام انقلابی‌گری، امنیت بخشی از جامعه ‫ را صرفا بدلیل اختلاف سیاسی‫ سلب کنیم، از مکتب امام منحرف شده‌ایم.

- مکتب امام، ملت ایران را از گردنه‌های خطرناک 32 سال اخیر نجات داده و عزت و شرافت بین‌المللی ما را بالا برده است.

- امام به مردم تفهیم کرد آن‌ها صاحب و مالک این کشور هستند.

- دشمنان تصور می کردند با رحلت امام آغاز فروپاشی این نظام مقدس کلید زده خواهد شد، تشییع جنازه امام و حرکت عظیم مردم در حمایت از کار خبرگان آن را خنثی کرد.

- بخش مهمی از معنویت اسلام مربوط به اخلاق می‌شود و امام این مسئله را رعایت می‌کرد. امام از فرصت‌های زندگی برای تقرب به خداوند متعال استفاده می‌کرد.

- ‫اگر کسی یا جریانی بخواهد به نام عقل گرایی از ارزشهای اسلامی و انقلابی عدول کند انحراف از خط امام است.

- ‫مردم عزیز ما وقتی دیدند در سال 88 عمق خواسته عده‌ای در روز قدس و عاشورا چه بود، به صحنه آمدند و غائله را تمام کردند‬.

- دانشمندان ایرانی به برکت حضور مردم، امروز در رشته‌های مهم و حساس جهانی در میان ده کشور اول قرار دارند.

- آن کسانی که میخواهند با تکیه به دین داری جامعه و جوانان را سیاست زدایی کنند این اشتباه میکنند و دچار انحرافند.

- من در جوار مرقد مطهر امام و روح امام و ارواح مطهر شهدا به خاک سپرده شده اند شهادت میدهم که ملت ما راه خود را حفظ کرده است.

- اشتراک انقلابهای منطقه، اسلامی بودن، مردمی بودن، ضد آمریکا بودن، معیارهای انقلاب‌های منطقه است.

- درباره انقلاب‌های منطقه: ‫هر حرکتی که مردمی، اسلامی و ضدآمریکایی باشد، ایران از آن حمایت می‌کند. هرجا حرکت به تحریک آمریکا انجام شود از آن حمایت نمی‌کنیم.

- می خواستند فلسطین را از نقشه جهان حذف کنند، اشتباه کردند. فلسطین باقی خواهد ماند. از بین نمی‌رود، تجزیه نمي‌شود و قطعا به آغوش اسلام و مردمش برخواهد گشت.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۴۸, ۱۸/خرداد/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۸/خرداد/۹۰ ۱۹:۵۱ توسط أین المنتظر.)
شماره ارسال: #26
آواتار
به گزارش شیعه آنلاین، در پی بحرانی شدن اوضاع جاری در بحرین و افزایش حملات وحشیانه نیروهای رژیم بحرین که از سوی کشورهای مختلف حمایت می شوند، گروهی از شیعیان بحرینی نامه ای کوتاه خطاب به مقام معظم رهبری نوشته و نسخه ای از آن را برای پایگاه خبری شیعه آنلاین ارسال کردند.

گفتنی است بر همین اساس پایگاه خبری شیعه آنلاین نیز متن کامل این نامه که به شرح ذیل است را منتشر می کند:

بسم‌الله الرحمن الرّحیم
محضر مبارک ولی امر مسلمین جهان
حضرت آیت‌ الله العظمی سید علی خامنه ‌ای (مدظله العالی)
سلام علیکم ..

با سلام و صلوات بر خاتم أنبیاء محمد مصطفی (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم)،‌ او که پیامبر بود و از ایشان رسالت بر دوش داشتن را آموختیم، بر علی (علیه السلام) که از ایشان عدالت وار بودن را یاد گرفتیم، بر سیده دو عالم که در ایشان ولایتمداری را یافتیم، بر سبْطیْ شباب اهل الجنّة که از ایشان صبر و فرهنگ سرخ شهادت را به ارث بردیم، ‌بر ائمّه‌ طاهرین علیهم‌ السّلام که از ایشان جهاد در راه حقّ را آموختیم و بر تک سوار آخر الزّمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که از ایشان انتظار اصلاح را به تعلم نشستیم.

سلام ما بر آن امامی که در عرصه‌ی تاریک تاخت و تاز طاغوتیان قیام نمود و درود فراوان بر حضرتعالی که پرچمدار فعلی انقلاب اسلامی و ولی امر مسلمین جهان هستید.

ما گروهی از شیعیان بحرین هستیم که از حضرتعالی تقلید می کنیم و سیرت و سنت جنابعالی برای ما حجت است. واقعیت این است که اکنون از ظلم و ستم آل خلیفه نزد جنابعالی شکایت می کنیم. فشار بر ما سنگین شده به حدی که برادران و خواهران و عائله ما را در مقابل چشممان می کشند، فریادرسی کمک نمی کند ما را. اجتماع می کنیم برای رضای خدا و در راه عزت مسلمین و شیعیان اما کشته می شویم.

از شما درخواست می کنیم برایمان نزد خدا دعا کنید زیرا اطمینان به استجابت آن داریم. و در ثانی کوچک تر از آنیم که درخواستی کنیم، مع ذلک رنج این آلام و مصیبت ها را که از طرف ما را احاطه کرده، جز با حضرتعالی با چه کسی در میان بگذاریم؟! هر طور که صلاح می دانید ما مقلدان و فرزندان خود در بحرین را یاری دهید. سخنرانی عربی جنابعالی در خصوص انقلاب مصر، برادران مصری ما را منصور گردانید و موجب توفیق و نصرت آنان شد، ما نیز در رنج و عذابیم و جز مقاومت و آمادگی برای شهادت چیزی نداریم و از خداوند متعال فتح و نصرت را مسئلت می کنیم..

والنصر قادم إنشاءالله

جمعی از مقلدان حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در بحرین

امضای أین المنتظر
www.kamitafakkor.blogfa.com

صفحه اینستاگرام:
hadithcity
soldierr313
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۴:۲۱, ۳۰/خرداد/۹۰
شماره ارسال: #27
آواتار
به گزارش مشرق به نقل از فارس،‌ رهبر معظم انقلاب اسلامي، چيزي قريب به بيست سال پيش در چهارم دي ماه 1370 در ديدار اعضاي شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، سخناني را در زمينه حجاب و خصوصا استفاده از چادر ايراد فرمودند كه بخش‌هايي از آن چنين است:

«بايد مسائل ارزشي اسلام در جامعه ما احياء بشود. مثلا مسئله حجاب، يك مسئله ارزشي است. مسئله حجاب،‌ مسئله‌اي است كه اگر چه مقدمه‌اي است براي چيزهاي بالاتر، اما خود يك مسئله ارزشي است.

ما كه روي حجاب اين قدر مقيديم، به خاطر اين است كه حفظ حجاب به زن كمك مي‌كند تا بتواند به آن رتبه معنوي عالي خود برسد و دچار آن لغزشگاه‌هاي بسيار لغزنده‌اي كه سر راهش قرار داده‌اند، نشود.

... به نظر ما، بحث‌هايي كه در باب پوشش زن مي‌شود،‌ بحث‌هاي خوبي است كه انجام مي‌گيرد؛ منتها بايد توجه كنيد كه هيچ بحثي در اين زمينه‌هاي مربوط به پوشش زن، از هجوم تبليغاتي غرب متأثر نباشد، اگر متأثر از آن باشد، خراب خواهد شد.

مثلا بياييم با خودمان فكر كنيم كه حجاب داشته باشيم، اما چادر نباشد؛ اين فكر غلطي است. نه اينكه من بخواهم بگويم چادر، نوع منحصر است؛ نه، من مي‌گويم چادر بهترين نوع حجاب است؛ يك نشانه ملي ماست؛ هيچ اشكالي هم ندارد؛ هيچ منافاتي با هيچ نوع تحركي هم در زن ندارد. اگر واقعا بناي تحرك و كار اجتماعي و كار سياسي و كار فكري باشد، لباس رسمي زن مي‌تواند چادر باشد و - همان طور كه عرض كردم - چادر بهترين نوع حجاب است.»
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۰:۰۰, ۳/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۰/تیر/۹۰ ۱۶:۱۶ توسط parisan.)
شماره ارسال: #28
آواتار
امام خامنه ای:هدف از تولید سلاح در جمهوری اسلامی دفاع از کشور و مقابله با دشمنان است

فرمانده معظم کل قوا در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای دفاعی:
هدف از تولید سلاح در جمهوری اسلامی دفاع از کشور و مقابله با دشمنان است

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: هدف اصلی از تولید سلاح در جمهوری اسلامی ایران، هدفی دفاعی و مقابله با دشمنان زورگو است، در حالیکه در غرب هدف اصلی تولید سلاح، تجارت و افزایش ثروت سردمداران کارخانجات و کمپانی های تسلیحاتی است.


به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا، امروز به مدت شش ساعت و نیم از دستاوردهای تحقیقاتی نیروهای مسلح در نمایشگاه جهاد علمی – اقتدار دفاعی بازدید کردند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به نمایشگاه در محل یادمان شهدا، یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس را گرامی داشتند و برای آنان علو درجات مسئلت کردند.

در این نمایشگاه بیش از سیصد دستاورد علمی، فناوری و محصولات دفاعی ارتش، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و وزارت دفاع، از فضا تا کف دریا به نمایش گذاشته شده بود.

دستاوردهای علمی ـ فناوری و محصولات دفاعی در زمینه سامانه های پدافند هوایی، هواپیما، بالگرد و پرنده های بدون سرنشین، شناورهای سطحی و زیر سطحی، انواع رادارهای پیشرفته دو بعدی و سه بعدی، سامانه پیشرفته ارتباطات امن و پایدار، تجهیزات جنگ الکترونیک و مقابله با جنگ الکترونیک، سامانه های جنگ سایبری، انواع شبیه سازهای پیشرفته و دستاوردهای پزشکی دفاعی، از بخشهای اصلی این نمایشگاه بود.

فرمانده کل قوا همچنین از توانایی ها و پیشرفتهای نیروهای مسلح در طراحی و ساخت خودروهای تاکتیکی و تهاجمی سبک با قابلیت رمل نوردی، خودروهای زرهی سبک چند منظوره، ساخت و ارتقاء انواع موشکهای هوشمند سطح به هوا، سطح به سطح و هوا به سطح دیدن کردند.

همچنین جوانان با استعداد بسیجی، توانایی های خود را در زمینه های لیزر، شناورهای زیر سطحی، و آنتن های نانو عرضه کرده بودند.
در این نمایشگاه بخشهای متنوعی از دستاوردهای بخش فناوری اطلاعات، صدور اسناد الکترونیکی امن، و نیز تجهیزات کنترل الکترونیک مرزها، جاده ها و راهها ارائه شده بود.

بخش دیگری از نمایشگاه دستاوردهای تحقیقاتی نیروهای مسلح درباره توانایی موشکی جمهوری اسلامی ایران بود.

در این بخش انواع موشکهای دوربردِ زمین به زمین از جمله موشک سجیل با برد ۲۰۰۰ کیلومتر، موشک قیام با برد ۷۵۰ کیلومتر و انواع موشک فاتح با بردهای مختلف به نمایش در آمده بود.

انواع موشکهای بالستیک با سوخت جامد و مایع، موشکهای پدافند هوایی، موشکهای زیرآبی و موشکهای ضد کشتی بخش دیگری از توانایی های موشکی ایران اسلامی است.

در این نمایشگاه همچنین بخشی به انواع موشکهای ماهواره بر و ماهواره ها اختصاص داده شده بود.

نمایش موشکهای ماهواره بر سفیر امید و رصد و برنامه های آینده و آزمایشگاههای سازه و سیستم های فضایی از جمله قسمت های این بخش از نمایشگاه بود.

مجموعه این دستاوردهای علمی در مراکز تحقیقاتی نیروهای مسلح با استفاده از ظرفیت نخبگان دانشگاهی، اعضای هیات علمی دانشگاهها و شرکت های دانش بنیان طراحی و ساخته شده است.
[تصویر: A1088108.jpg]
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از بازدید از دستاوردهای جهاد علمی و اقتدار دفاعی نیروهای مسلح، در سخنانی، ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این نمایشگاه پرمغز و پرمضمون، تحقیقات را پایه اساسی برای تولیدات جدید دانستند و تأکید کردند: مراکز تحقیقاتی نیروهای مسلح باید حرکت رو به جلوی خود را با قدرت و عمق و شتاب بیشتری ادامه دهند.

ایشان با تأکید بر اینکه وجود مراکز تحقیقاتی متعدد در سازمانها و بخشهای مختلف نیروهای مسلح مفید است، خاطرنشان کردند: کارهای مراکز تحقیقاتی باید مکمل یکدیگر باشند تا از موازی کاری و هدر رفتن سرمایه های انسانی و مادی جلوگیری شود.

فرمانده کل قوا تأکید کردند: نباید در تحقیقات فقط محصول محوری مد نظر باشد بلکه مراکز تحقیقاتی باید سطح دانش و فناوری را نیز بالا ببرند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم تقویت مراکز تحقیقاتی نیروهای مسلح و همچنین حمایت از نخبگان و محققان افزودند: مراکز تحقیقاتی حتماً باید در چارچوب ضوابط خود با دانشگاهها همکاری علمی داشته باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: هدف اصلی از تولید سلاح در جمهوری اسلامی ایران، هدفی دفاعی و مقابله با دشمنان زورگو است، در حالیکه در غرب هدف اصلی تولید سلاح، تجارت و افزایش ثروت سردمداران کارخانجات و کمپانی های تسلیحاتی است.

ایشان در پایان تأکید کردند: با همت و تلاشی که در نیروهای مسلح مشاهده می شود، تحریم ها بی اثر و به ضرر دشمنان ملت ایران، خواهد شد.

همچنین نماز و ظهر عصر به امامت رهبر انقلاب اسلامی در محل نمایشگاه دستاوردهای جهاد علمی و اقتدار دفاعی اقامه شد.

منبع: خبرگزاری فارس
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۴:۳۷, ۶/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۶/تیر/۹۰ ۱۴:۴۷ توسط aramino.)
شماره ارسال: #29
آواتار
ششم تیر ۱۳۶۰هجری شمسی یکی از روزهای تاریخی و پراضطراب در تاریخ انقلاب شکوهمند اسلامی ایران است که هرگز از یاد و خاطره دوستداران انقلاب و نظام اسلامی محو نمی شود. مردم خداجو و شهید پرور منطقه ابوذر (فلاح) واقع در جنوب تهران که شهدا و جانبازان بسیاری را تقدیم اسلام و نظام اسلامی کرده اند.

در یکی از نخستین روزهای تابستان سال ۶۰ و در نخستین روز هفته به استقبال امام جمعه تهران رفته بودند. اقشار مختلف مردم با حضور در مسجد ابوذر تهران و در صفوف منظم پشت سر حضرت آیت الله خامنه ای امام جمعه تهران، نماز ظهر و عصر را اقامه کردند و آماده شده بودند تا سخنرانی ایشان را بشنوند و سوالاتی که در اذهان برخی از شهروندان تهرانی نقش بسته بود را مطرح و پاسخ آنها را دریافت کنند. امام جمعه تهران پس از اقامه نماز و تعقیبات آن در پشت تریبون قرار گرفتند و با نام خدای سبحان سخنانشان را آغاز کردند. هنوز دقایقی از سخنرانی ایشان نگذشته بود که انفجار مهیبی در مسجد همگان را به وحشت انداخت. در حالی که حاضران در مسجد در بهت و ناباوری ناشی از انفجار و سوء قصد به جان امام جمعه تهران فرو رفته بودند و فضای مسجد مملو از بوی باروت و خاک شده بود، ‘جباری’ رییس محافظان آیت الله خامنه ای بسرعت خود را بالای سر امام جمعه تهران رساند و به کمک ایشان شتافت. جباری رییس گروه محافظان امام جمعه تهران که در زمان ترور آیت الله خامنه ای به دست اعضای گروهک تروریستی فرقان در مسجد ابوذر واقع در جنوب تهران جوانی ۲۰ ساله بود؛ هم اینک مردی ۵۰ ساله با موهایی سپید است. جباری در گفت و گو با ایرنا به بیان خاطرات خود از آن روزهای پرتلاطم می پردازد.

چرا منافقین کوردل به جان امام جمعه تهران سوء قصد کردند

جباری در ابتدا با مطرح کردن این سئوال که چرا گروهک کوردل و تروریستی فرقان به جان امام جمعه تهران سوء قصد کرد؟ گفت: یکی از مهمترین دلایل آن، این است که ایشان یکی از عناصر اصلی انقلاب بودند.
وی افزود: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه) ، حضرت آقا را به عضویت شورای انقلاب منصوب کردند، ضمن این که ایشان جزو کادر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، امام جمعه تهران و نماینده امام (رحمة الله علیه) در شورای عالی دفاع بودند و همه این مسئولیتها بسیار مهم بودند و به همین علت نیزگروههای تروریستی در تلاش بودند تا به جان ایشان سوء قصد کنند.
جباری با تاکید به اینکه حضرت آقا پیش از انقلاب در مشهد ارتباط خوبی با دانشجویان داشتند، افزود:
همزمان با آغاز جنگ تحمیلی و زمانی که در طرز تفکر برخی دانشجویان ابهاماتی نسبت به انقلاب، دانشگاهها و جامعه بوجود آمده بود، نیاز بود کسی به سوالات آنها پاسخ دهد.
آن روز ها حضرت آیت الله خامنه ای به این نتیجه رسیدند که باید به شبهات دانشجویان پاسخ داده شود و
این پاسخگویی را هم باید از دانشگاهها شروع کرد از این رو برای نخستین بار در دانشگاه تهران نشست ‘ پاسخ به سوالات و شبهات دانشجویی’ را برگزار کردند که در همان زمان دوستان ایشان می گفتند، شما دارید به داخل لانه زنبور که در واقع مرکز اسلحه و مهمات منافقین است، می روید اما حضرت آقا می فرمودند که اشکالی ندارد و مهم نیست زیرا این کار باید انجام شود.
وی افزود: ایشان در مسجد دانشگاه تهران حدود ۱۰ هفته روزهای شنبه پس از نماز ظهر و عصر جلسه پاسخ به سوالات دانشجویی را برگزار کردند و به سوالات متعدد دانشجویان در زمینه های مختلف پاسخ گفتند.
وی گفت: حضرت آقا با توجه به این که نماینده امام (رحمة الله علیه) در شورای عالی دفاع نیز بودند و در ارتباط با جنگ مسئولیت هایی داشتند، شنبه ها پس از جلسه پاسخ به سوالات دانشجویی مستقیما عازم فرودگاه می شدیم و در برخی موارد نیز اگر اهواز در وضعیت قرمز بسر می برد با قطار به اهواز و از آنجا به دزفول و حمیدیه می رفتیم که این سفرها تا عصر پنجشنبه طول می کشید.
برخی مواقع نیز بسته به شرایط آب و هوایی منطقه، صبح جمعه به تهران می رسیدیم و مستقیما با همان لباس رزمندگی به نماز جمعه می رفتیم.
جباری می افزاید: منافقین وقتی می دیدند فردی تا این میزان در جبهه های نظامی و فرهنگی حضوری فعال دارد و به دانشجویان، طلبه ها و دیگر اقشار مختلف مردم در ارتباط با آنچه که در جامعه می گذرد، اطلاع رسانی می کند، به این نتیجه رسیدند که باید چنین فردی را از سرراه خود بردارند.

وی گفت: حضرت آقا پس از چند هفته ای که در مسجد دانشگاه و سپس مسجد حاج ابوالفتح در میدان قیام جلساتی برای دانشجویان و طلاب گذاشتند به این نتیجه رسیدند که باید به میان مردم که برای برخی از آنها نیز در مسایلی شبهاتی وجود دارد، بروند که در نخستین مرحله تصمیم گرفتند در جمع مردم در مسجد ابوذر تهران حاضر شوند.
وی با بیان این که برنامه مقام معظم رهبری درهفته نخست برای حضور در مسجد ابوذر لغو شده بود و در هفته بعد ایشان به این مسجد رفتند گفت: این سوء قصد نشان داد که منافقین از دانشگاه تهران و مسجد ابوالفتح به دنبال فرصت می گشتند تا نیت شوم خود را عملی کنند.
وی گفت: در آن سالهای اول انقلاب و بویژه زمان وقوع حادثه تلخ سوء قصد به جان امام جمعه تهران، براساس امکانات موجود، به طور دستی و با چشم وسایل بازرسی و خنثی سازی صورت می گرفت و ما تجهیزات نوین نداشتیم.
وی افزود: آن روز پس از نماز ظهر و عصر قرار شد پاسخ به سوالات انجام شود، ضبط صوت دستی را که روی میز و در قسمت پایین تریبون گذاشته بودند را برداشتم و پس از بازرسی آن را در سمت راست و در قسمت بالای تریبون قرار دادم.
وی گفت: آن روز من علاوه بر این که راننده حضرت آقا بودم، مسئولیت گروه حفاظت ایشان را نیز بر عهده داشتم که در هنگام آغاز سخنرانی دو نفر از محافظان در اطراف بودند و من هم در کنار در ورودی مستقر شده بودم که تقریبا ۱۰ دقیقه پس از سخنرانی مقام معظم رهبری صدای انفجار همه را وحشت زده کرد. با تصور این که کسی ایشان را با گلوله هدف قرار داده، اسلحه کشیدم اما دیدم که مردم همه روی زمین خوابیده اند و کسی ایستاده نیست که بخواهد ایشان را هدف قرار دهد.
چون دیدم کسی ایستاده نیست دویدم به طرف حضرت آقا و بالای سر ایشان که رسیدم دیدم ایشان روی زمین افتاده اند و غرق در خون شده اند.انفجار بمب موجب قطع شریانها شده و خون از بدن ایشان جاری بود.

خداوند در تمام مراحل این حادثه عنایت ویژه ای به حضرت آقا داشتند

رییس گروه محافظان امام جمعه تهران در حادثه ششم تیرماه ۱۳۶۰ در ادامه گفت: موضوعی که دراین حوادث برای من به طور کامل ثابت شد و بارها این مطلب را گفته ام و نمی خواهم نسبت به آن هم اغراق کنم این است که خداوند در تمام این مراحل نسبت به ما و ایشان عنایت ویژه ای داشته است.
جباری افزود: آن روز من حضرت آقا را به رغم این که سن کمی داشتم روی دست گرفتم و به تنهایی به سوی ماشین بردم که دو نفر دیگر از محافظان به کمکم آمدند و ایشان را به ماشین منتقل کرده و با حداکثر سرعتی که ماشین در آن روز حرکت می کرد ایشان را به بیمارستان منتقل کردیم.
در لحظات انتقال امام جمعه تهران به بیمارستان، هیچ آمادگی ذهنی نداشتیم که باید کجا برویم اما از آنجایی که خداوند با ما بود در مسیر حرکت وقتی وارد خیابان قزوین شدیم کلینیکی در آنجا بود و حضرت آقا را بردیم به آن مرکز تا اقدامات اولیه روی ایشان انجام شود اما گفتند برای ما چنین امکانی وجود ندارد و به همین علت از این مرکز بهداشتی یک کپسول اکسیژن گرفتیم که یک پرستار نیز در طول مسیر ما را همراهی می کرد.

‘حافظ ۱۰′ ترور شد

جباری که این خاطرات تلخ را با اشک و بغض در گلو بیان می کرد گفت: در طول مسیر حرکت به سمت بیمارستان می خواستم دکتر منافی، زرگر و فیاض بخش را ازطریق بیسیم تهران که در آن زمان به طور مشترک توسط سپاه، کمیته و شهربانی استفاده می شد، با خبر کنم اما شبکه خیلی شلوغ بود و مجبور شدم، داد بزنم و بگویم که ‘ حافط ۱۰′ ترور شده و سکوت کنید، من پیام دارم.
از آنجایی که سپاه، کمیته و شهربانی حافظ ۱۰ را می شناختند و در آن روز این رمز شناسایی امام جمعه تهران بود سکوت کردند و من اعلام کردم که ایشان بر اثر انفجار بمبی در مسجد ابوذر تهران ترور شده اند و از آنجایی که من در آن لحظه احساس کرده بودم به قلب معظم له آسیب وارد شده است از دکتر منافی، زرگر و فیاض بخش درخواست کردم به بیمارستان بهارلو که نزدیکترین بیمارستان به محل حادثه بود، مراجعه کنند.
وقتی به بیمارستان بهارلو رسیدیم حضرت آقا را به اتاق عمل بردیم واز آنجا که خداوند همه چیز را مهیا کرده بود، پیش از رسیدن به اتاق عمل، یک عمل جراحی بر روی بیمار دیگری انجام شده و پایان یافته بود یعنی این که از قبل اتاق عمل به همراه پزشک و کادر آن آماده بودند و وقتی به پشت در اتاق عمل رسیدیم دیگر بیماری در اتاق عمل نبود. اگر بیماری در اتاق عمل بود نمی توانستیم کاری کنیم وباید منتظر می ماندیم تا عمل خاتمه می یافت و به دلیل آن که در این هنگام دقایق و ثانیه ها برای ما از ارزش بسیاری برخوردار بود، دیگر امکان پذیر نبود که صبر کنیم.
پس از رسیدن به پشت در اتاق عمل پزشک جراح که هنوز لباسش را عوض نکرده بود با دیدن این که بیمار دیگری را برای عمل جراحی آورده اند به اتاق عمل بازگشت و کار جراحی را آغاز کرد و توانست مانع از ادامه خونریزی شود.
همان روز پزشکان معالج حضرت آقا گفتند که اگر دو دقیقه دیر می رسیدید امکان هیچ نوع احیایی برای ما وجود نداشت.

اعلام آمادگی مردم برای اهدای خون گرم و حتی قلب

جباری که اشک حلقه زده در چشمانش را پاک می کرد و به سختی سخن می گفت، اظهارداشت: مردم که احتمال داده بودند به قلب آقا آسیب رسیده باشد و ایشان را به بیمارستان بهارلو منتقل کرده ایم در کمتر از یک ساعت کل منطقه و اطراف بیمارستان مملو از جمعیت شد.
در وهله نخست در آن شرایط تهیه خون گرم مورد نیاز برای بیمار بسیار مهم بود که مردم همزمان می آمدند و خون گرم اهدا می کردند اما از همه مهمتر برای من این بود که چون گفته بودم قلب ایشان در جریان این انفجار آسیب دیده، مردم می گفتند آمده ایم قلبمان را به ایشان اهدا کنیم.
وی می افزاید: آن روز و در آن شرایط من ایثار و از خود گذشتگی بسیار بالای مردم را نسبت به کسانی که برایشان خدمت می کنند، به چشم دیدم و مشاهده کردم افرادی آمده بودند تا قلب خود را که حیاتشان به آن وابسته است به حضرت آقا اهدا کنند.
رییس گروه محافظان امام جمعه تهران در حادثه سوء قصد نافرجام منافقین کوردل به جان ایشان با بیان این که چقدر انسان باید نسبت به یک نفرعلاقه و گذشت داشته باشد که بخواهد قلبش را هم به او اهدا کند، اظهار داشت: کاری که مردم در آن روز انجام دادند،اقدامی بی نظیر و بی سابقه بود که برای من با گذشت سالها از آن حادثه تلخ وقتی آن احساسات مردمی را بیاد می آورم هنوز هم نمی توانم احساسات خودم را کنترل کنم.

انتقال حضرت آقا به بیمارستان قلب

عمل جراحی بر روی امام جمعه تهران چند ساعتی طول کشید و کارهای اولیه در بیمارستان بهارلو انجام شد و پزشکان توانستند از ادامه خونریزی جلوگیری کنند و ایشان را برای انجام ادامه اقدامات پزشکی به بیمارستان قلب منتقل کنند.
جباری می گوید: آن روز که این حادثه تلخ اتفاق افتاد، دیدیم اگر بخواهیم حضرت آقا را با بالگرد به بیمارستان قلب شهید رجایی منتقل کنیم با این جمعیتی که در میدان تجمع کرده اند امکان این که بالگرد پرواز کند و اتفاقی هم برای ایشان نیفتد، وجود ندارد.
با هماهنگی های لازمی که انجام شد یک بالگرد روبروی بیمارستان بهارلو به زمین نشست و قرار شد که با این وسیله ایشان را به بیمارستان قلب شهید رجایی منتقل کنیم اما با توجه به جمعیتی که در مقابل بیمارستان حضور یافته بودند، احتمال این که امام جمعه تهران در بین ازدحام جمعیت حاضر آسیب ببینند و برای ایشان مشکلی ایجاد شود، زیاد بود.
بر این اساس برای حفظ جان امام جمعه تهران قرار گذاشتیم یکی از دوستان روی تخت بخوابد و با همان ملحفه های خونی وی را با بالگرد اعزام کنیم تا مردم تصور کنند که آقا اعزام شده، این کار انجام شد اما با زحمت فراوان زیرا اگر این اتفاقی که برای این فرد افتاد برای حضرت آقا بوجود می آمد، فاجعه بار بود.
بالگرد پرواز کرد و رفت و بعد از آن نیروهای مردمی بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی و کمیته منطقه را از جمعیت تخلیه کردند که اینکار سه ساعت طول کشید.
بعد از هماهنگی های انجام شده یک بالگرد دیگر روبرو بیمارستان به زمین نشست و حضرت آقا را با همان تخت و دکتر و پرستار به بالگرد منتقل کردیم و برغم آن که جمعیت مجددا به بالگرد نزدیک شده بود و مشکلاتی را برای آن ایجاد کردند، اما توانست از زمین بلند شود و بالاخره ایشان را به بیمارستان قلب شهید رجایی منتقل کردند و ادامه مداوا با تجهیزات کاملتر در بیمارستان قلب شهید رجایی دنبال شد.

بچه های من کجا هستند

جباری با بیان این که حضرت آقا حدود یک هفته ای در بیهوشی و کما بودند گفت: نکته مهمی که برای ما در این قضیه ازنظر اخلاقی وجود داشت و خیلی مهم بود و هنوز هم هست این موضوع بود که وقتی ایشان به هوش آمدند اولین چیزی که درخواست کردند این بود که ‘ بچه های من ‘ یعنی محافظان ایشان کجا هستند.
حضرت آقا با اشاره فرمودند، کاغذ بیاورید و در آن نوشتند که بچه های من کجا هستند، اما وقتی که به ایشان گفتند خوب هستند فرمودند باید بیایند و آنها را از نزدیک ببینم.اینقدر این موضوع برای ایشان مهم بود که می خواستند خودشان ببینند که یک وقت برای آنها اتفاقی نیفتاده باشد و وقتی که بچه ها رفتند و آنها را دیدند ایشان آرامش پیدا کردند.

امام جمعه تهران بیش از یک هفته از خبر شهادت شهید بهشتی بی خبر بودند

رییس گروه محافظان امام جمعه تهران در جریان حادثه تلخ ششم تیرماه ۱۳۶۰ در ادامه گفت: با توجه به این که حضرت آقا با شهید بهشتی و دیگر دوستانشان ارتباط خوب و نزدیکی داشتند پس از آن که به هوش آمدند و افراد را می شناختند و می توانستند روی کاغذ مطلبی بنویسند و درخواست کنند، فرمودند چرا آیت الله بهشتی به دیدن من نمی آید.
افرادی که در آنجا حضور داشتند گفتند که آیت الله بهشتی آمده اما شما خواب بودید و زمانی که درخواست روزنامه و یا رادیو کردند به ایشان گفتیم به دلیل آن که شما نباید هیجان داشته باشید روزنامه برای شما خوب نیست.
چندروزی به همین منوال طی شد اما دیدیم که ادامه این موضوع برای ایشان خوب نیست به همین علت آقای هاشمی رفسنجانی و سید احمد آقا آمدند و بحث ترور شهدای هفتم تیر را برای ایشان بازگو کردند.

حادثه ششم تیر از عنایات حضرت حق بود

جباری با بیان این که حادثه تلخ ششم تیرماه ۱۳۶۰ خود از عنایات حضرت حق بوده است ، اظهارداشت: این که چنین حادثه ای یک روز قبل از حادثه هفت تیر اتفاق افتاد، خود از عنایات حضرت حق بود زیرا اگر در شش تیر ایشان مورد سوء قصد قرار نمی گرفتند، ممکن بود در هفتم تیر برای ایشان اتفاقات دیگری رخ می داد.
وی توضیح داد: مقام معظم رهبری عضو کادر مرکزی حزب جمهوری اسلامی بودند و بایستی در آن جلسه حتما حضور می یافتند.
به گفته جباری، از آنجایی که خدا می خواست حضرت آقا را برای انقلاب نگه دارد و رهبری این انقلاب ادامه داشته باشد، قضایای ششم تیر ماه سال ۱۳۶۰ پیش آمد و اگر کوتاهی های خودمان را در این حادثه تلخ به کناری بگذاریم، ادامه مسیر به گونه ای بود که همه هماهنگ شده بود.
جباری در ادامه با تاکید بر این که من عنایت های حضرت حق را در قضایای ترور نافرجام حضرت آقا دیدم گفت: این که یک جوان ۲۰ ساله ای بتواند هم طول مسیر را با بیسیم هماهنگی و رانندگی کند و از سوی دیگر حواسش به حضرت آقا باشد، فقط از عنایت حضرت حق است.
وی افزود: اگر آن روز هر کس دیگری بجز من هم بود قطعا خداوند این عنایت را به او می کرد که اینکار انجام شود اما آن روز خداوند این سعادت را نصیب ما کرد و این توفیق را در حق ما روا داشت که این کار از طریق ما انجام شود، چون این کار باید انجام می شد.
در این سالهای پس از این حادثه تلخ هرچه نشستم و نگاه کردم دیدم که حضرت حق همه چیز را در جهت زنده ماندن و ادامه رهبری حضرت آقا قرار داده بود.

منبع: ایرنا
در ششم تیر 60 مقام معظم رهبری در حالی که در مسجد جامع ابوذر تهران در حال سخنرانی بودند توسط منافقین با ضبط صوتی که مقابلشان قرار داشت ترور شده و جسم مجروحشان به بیمارستان بهار لو انتقال داده شد. تصاویری که مشاهده خواهید کرد مربوط به همان واقعه می باشد.

[تصویر: 1405_242.jpg]
مکان سخنرانی مقام معظم رهبری در مسجد جامع ابوذر 6 تیر60..

[تصویر: 1404_831.jpg]
جسم مجروح آقای خامنه ای بعد از ترور

[تصویر: 1403_526.jpg]
عمامه خونین مقام معظم رهبری در مسجد جامع ابوذر در 6 تیر 60

[تصویر: 1402_440.jpg]
آمبولانسی که آقای خامنه ای را به بیمارستان انتقال داد

http://www.webgardi2030.ir/files/fa/news...01_202.jpg
تجمع مردم در بیمارستان بهار لو بعد از انتشار خبر مجروحیت مقام معظم رهبری

http://www.webgardi2030.ir/files/fa/news...00_619.jpg
آقای خامنه ای که در بیمارستان بهار لو بستری هستند

[تصویر: 1399_705.jpg]
عیادت شهید رجایی از مقام معظم رهبری

[تصویر: 1398_604.jpg]
سخنرانی آقای خامنه ای در بیمارستان بهارلو برای مردمی که آنجا جمع شده بودند

[تصویر: 1397_776.jpg]
اقامه نماز توسط مقام معظم رهبری بعد از حادثه 6 تیر 60


عکسها از سایت بیست و سی هست...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۴:۳۲, ۱۸/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۸/تیر/۹۰ ۲۱:۴۴ توسط alizard.)
شماره ارسال: #30

سلام
متن خلاصه شده:
[تصویر: 13900418_0212887.jpg]
دیدار جمعی از اساتید، کارشناسان، مؤلفان و فارغ التحصیلان تخصصی مهدویت (۱۳۹۰/۰۴/۱۸ - ۱۴:۲۹)
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار جمعی از اساتید، کارشناسان، مؤلفان و فارغ التحصیلان تخصصی مهدویت، با اشاره به اهمیت بسیار بالای موضوع مهدویت به عنوان هدف حرکت و مجاهدت انبیاء در طول تاریخ، انتظار را بخش جدایی ناپذیر موضوع مهدویت دانستند و تأکید کردند: یکی از موارد مهم و ضروری در مقوله مهدویت، افزایش کارهای عالمانه، دقیق و متقن به دست اهل فن و متخصصان واقعی این موضوع و پرهیز از کارهای عامیانه، جاهلانه، غیرمعتبر و براساس تخیلات و توهمات است.
ایشان در سخنان خود، ابتدا به تبیین اهمیت موضوع مهدویت پرداختند و با تأکید بر اینکه مهدویت در شمار چند مسئله اصلی معارف عالیه دینی است، افزودند: هدف حرکت انبیاء و بعثت ها، پایه ریزی جهانی با چارچوب توحیدی و براساس عدالت و بهره گیری از همه ظرفیت های موجود در انسان است و دوران ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز، دوران حاکمیت حقیقی توحید، معنویت، دین و عدل بر شئون مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسانها است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر مهدویت نباشد، همه تلاشها و مجاهدت انبیاء بی فایده و بی اثر خواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه ای به موضوع مهدویت در ادیان الهی نیز اشاره کردند و افزودند: درهمه ادیان الهی، تقریباً کلیاتی از حقیقت مهدویت بیان شده اما در اسلام، این موضوع از مسلمّات است و در میان مذاهب اسلامی نیز، شیعه، موضوع مهدویت را با مصداق روشن و جزئیات خانوادگی و شخصیتی فرد مورد انتظار که از روایات معتبر و مستند شیعه و غیرشیعه، به دست آمده، مطرح می کند.
رهبر انقلاب اسلامی بعد از تبیین اهمیت موضوع مهدویت و جایگاه آن در ادیان الهی و مذاهب اسلامی، به موضوع انتظار به عنوان جزء جدایی ناپذیر مهدویت اشاره و خاطرنشان کردند: انتظار به معنای مترصد یک فرد زنده و حقیقت قطعی بودن، است و این معنا از انتظار، لوازمی دارد که از جمله آنها، آماده شدن روحی و درونی و همچنین اجتماعی انسان برای دوران متوقع و با شرایط ویژه آن است.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین خصوص افزودند: فرد منتظِر باید همواره خصوصیات و ویژگیهای لازم دوران مورد انتظار را در خود حفظ و تقویت کند و این انتطار، به گونه ای است که از یک طرف، هیچگاه نباید آن را طولانی مدت تصور کرد و از طرف دیگر هیچگاه نباید آن را بسیار نزدیک دانست.
ایشان با اشاره به ویژگیهای دوران ظهور حضرت صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، تأکید کردند: دوران آن حضرت، دوران حاکمیت توحید، عدل، حق، اخلاص، و عبودیت خدا است، بنابراین افراد منتظِر نیز باید همواره خود را به این ویژگیها نزدیک کنند و به وضع موجود راضی نباشند.
سومین نکته ای که رهبر انقلاب اسلامی در موضوع مهدویت به آن اشاره کردند، ضرورت انجام کارهای عالمانه، دقیق و مستند بود.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: یکی از خطرهای بزرگ در موضوع مهدویت، کارهای عامیانه، جاهلانه، غیرمستند و متکی بر تخیلات و توهمات است که زمینه ساز مدعیان دروغین و دوری مردم از حقیقت واقعی انتظار خواهد شد.
ایشان با اشاره به مدعیان دروغینی که در طول تاریخ برخی علائم ظهور را بر خود یا دیگران تطبیق می دادند، افزودند: همه این موارد غلط و انحرافی است زیرا برخی مطالب درباره علائم ظهور، غیرقابل استناد و ضعیف است و مطالب معتبر را هم نمی توان براحتی تطبیق داد.
[تصویر: 13900418144426b53.jpg]
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اینگونه مطالب غلط و انحرافی، باعث می شوند، حقیقت اصلی مهدویت و انتظار مهجور بماند، بنابراین، باید به شدت از کارها و شایعات عوامانه پرهیز کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: البته کار عالمانه و مستند درباره موضوع مهدویت و انتظار نیز بر عهده اهل فن و متخصصانی است که علم حدیث و رجال را به خوبی می دانند و با مسائل و تفکرات فلسفی آشنایی کامل دارند.
آخرین محوری که رهبر انقلاب اسلامی درخصوص مقوله مهدویت به آن اشاره کردند، موضوع توسل به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و انس با آن حضرت بود.
ایشان خاطرنشان کردند: آشنایی صحیح و علمی با مقوله مهدویت زمینه ساز انس بیشتر با حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و حرکت شتابان تر به سمت اهداف عالیه خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: در موضوع انس با آن حضرت و توسل به ایشان نیز آنچه صحیح و مورد نظر است، توجه و توسل از دور است که حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) انشاءالله آن را می پذیرند اما برخی ادعاها و مطالب عامیانه درخصوص انس با حضرت، از طریق دیدار حضوری، غالباً دروغ و یا تخیلات ذهنی است.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر از دست اندرکاران، به خدمات فراوان حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در بخشهای مختلف بویژه موضوعات نماز، زکات، تفسیر، مهدویت و مبارزه با بی سوادی اشاره کردند و افزودند: آقای قرائتی نمونه بسیار خوب و الگوی شایسته ای است زیرا خدمات ایشان همواره در عرصه هایی بوده که خلاء و نیاز فراوانی در آنجا احساس شده است و این چنین همت و تلاشی، ارزش مضاعف دارد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه نیت خالصانه و برای خدا، تأثیر شگرفی در پیشرفت کارها دارد، بر لزوم استمرار و پیگیری کارهای انجام شده در عرصه های مختلف تأکید کردند.
در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین قرائتی، گزارشی از فعالیتهای انجام گرفته در نهضت سواد آموزی، ستاد اقامه نماز، ستاد زکات، و تفسیر قرآن کریم ارائه کرد و درخصوص موضوع مهدویت گفت: تاکنون سیصد نفر بصورت تخصصی در موضوع مهدویت تحصیل کرده اند و آموزش های مجازی، کوتاه مدت و تربیت مربی مهدویت نیز ایجاد شده است.
وی انتشار چند فصلنامه و راه اندازی چندین سایت و مجله الکترونیکی در موضوع مهدویت را از دیگر اقدامات انجام گرفته برشمرد.
در این دیدار جمعی از فعالان و مسئولان ستادهای اقامه نماز، زکات، نهضت سواد آموزی، ترویج فرهنگ قرآنی و تفسیر حضور داشتند.
http://www.leader.ir/langs/FA/index.php?...ow&id=8304
[تصویر: 13900418_0112887.jpg]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  نامه احمدی نژاد به مقام معظم رهبری میثم2 20 2,689 ۱۳/مهر/۹۵ ۱۵:۰۶
آخرین ارسال: فرشته ی عذاب
  بیانات مهم مقام معظم رهبری در ابتدای درس خارج فقه -Ali- 0 369 ۵/مهر/۹۵ ۱۱:۴۰
آخرین ارسال: -Ali-
  این تصویر مقام معظم رهبری «جعلی» است Islam 0 529 ۸/تیر/۹۴ ۱۸:۴۰
آخرین ارسال: Islam

پرش در بین بخشها:


بالا