کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 3 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) رحلت یا شهادت؟=
۱۷:۳۱, ۱۲/بهمن/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۴/اردیبهشت/۹۰ ۲۳:۰۲ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #1
آواتار
یکی از مظلومیتهای حضرت رسول این است که معمولا به کیفیت شهادت ایشان توجه نمی شود. و معمولا می گویند رحلت حضرت رسول !!! در این تاپیک نیز در پی آن هستیم تا به روشن شدن موضوع با اتکا به احادیثی از اهل تسنن و شیعه کمک نماییم.

کتابهای سیره و حدیث مرگ رسول خدا بوسیله سم را تایید کرده اند و آن را با احادیث متواتر ذکر کرده اند از جمله:

حاكم نيشابوري عالم معروف اهل سنت در كتاب معتبر المستدرك علي الصحيحين مي‌نويسد :
"ثنا داود بن يزيد الأودي قال سمعت الشعبي يقول والله لقد سم رسول الله صلى الله عليه وآله وسم أبو بكر الصديق وقتل عمر بن الخطاب صبرا وقتل عثمان بن عفان صبرا وقتل علي بن أبي طالب صبرا وسم الحسن بن علي وقتل الحسين ابن علي صبرا رضي الله عنهم فما نرجو بعدهم" .

داود بن يزيد گويد كه از شعبي شنيدم كه مي گفت : به خدا قسم رسول خدا وابوبکر با سمّ کشته شدندو عمر و عثمان و علي بن ابيطالب با شمشير کشته شدندو حسن بن علي با سم و حسين بن علي با شمشير کشته شد (المستدرک، الحاكم النيشابوري ، ج۳، ص۶۰).

و نيز ابن كثير دمشقي سلفي كه امروزه وهابيت براي سخن او ارزش ويژه‌اي قائل هستند به نقل از بيهقي مي‌نويسد:

"عن عبد الله بن مسعود ، قال : لئن أحلف تسعا أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قتل قتلا أحب إلى من أن أحلف واحدة أنه لم يقتل ، وذلك أن الله اتخذه نبيا واتخذه شهيدا" .
از عبدالله بن مسعود روايت کرده است که مي‌ گفت : اگر۹ بار قسم بخورم که رسول خدا کشته شده اشت برايم محبوب‌تر است از اين که يک بار قسمبخورم که او کشته نشده است ؛ زيراخداوند او را پيامبرو شهيد قرار داده است (السیره النبویه، ابن کثیر دمشقی، ج۴، ص۴۴۹).

و از علماي شيعه ، مرحوم شيخ طوسي در كتاب تهذيب الأحكام مي‌نويسد :
"محمد بن عبد الله... وقبض بالمدينة مسموما يوم الاثنين لليلتين بقيتا من صفر سنة عشرة من الهجرة" .
محمد بن عبد الله (صلي الله عليه وآله وسلم ) ... در روز دوشنبه 28 صفر سال دهم هجري در حالي از دنيا رفت كه مسموم شده بود (تهذیب الاحکام، الشيخ الطوسي ، ج۶، ص۱، و بحار الانوار، ج۲۲، ص۵۱۴).

و نيز مرحوم علامه حلي در كتاب المنتهي مي‌نويسد :
"محمد بن عبد الله ... وقبض بالمدينة مسموما يوم الاثنين لليلتين بقينا من صفر سنة عشرين من الهجرة"
(منتهی المطلب، العلامة الحلي ، ج۲، ص۸۸۷).

ابن سعد می گوید در روایتی آمده است: پیامبر مسموم درگذشت و شصت و سه ساله بود. این قول ابن عبده است (المجدد فی الانساب، محمد بن محمد علوی، ص۶).

در کتاب جامع الرواه آمده است: پیامبر در مدینه مسموم درگذشت ( جامع الرواه، محمد علی اردبیلی، ج۲، ص۴۶۳).

ابن مسعود کشته شدن پیامبر در سنه ۱۱ هجری تایید و تاکید کرده است. (السیره نبویه، ابن کثیر، ج۴ص۴۴۹ و البدایه و النهایه، ج۶، ص۳۱۷و۳۲۲)

رسول خدا فرمودند: هیچ پیامبری یا وصی او نیست مگر آنکه شهید می شود. (بصائر الدرجات، ص۱۴۸و بحارالانوار، ج۱۷، ص۴۰۵و ج۴۰، ص۱۳۹) و همچنین فرمودند: هیچ کس از ما (اهل بیت) نیست مگر آنکه مسموم یا مقتول خواهد بود. (کفایه الاثر، خراز قمی ، ص ۱۶۲ و وسائل الشیعه، ج۱۴، ص۲ و بحارالانوار، ج۴۵،ص۱ و من لایحضره الفقیه، ج۴، ص۱۷).

شیخ مفید میگوید: او در مدینه روز دوشنبه دوشب باقیمانده از ماه صفر در سال دهم هجری درگذشت درحالیکه شصت و سه سال داشت.
علامه حلی شهادت رسول خدا را به وسیله سم ذکر میکند.

با توجه به شواهد و قرائن بیان شده در بالا شهادت حضرت رسول توسط سم قطعی است.

اما سوال اینجاست که چه کسی یا چه کسانی ایشان را مسموم نمودند؟؟!!

محمد بن اسماعيل بخاري و مسلم و بسياري ديگر از بزرگان اهل سنت نوشته‌اند :

قَالَتْ عَائِشَةُ لَدَدْنَاهُ فِي مَرَضِهِ فَجَعَلَ يُشِيرُ إِلَيْنَا أَنْ لَا تَلُدُّونِي فَقُلْنَا كَرَاهِيَةُ الْمَرِيضِ لِلدَّوَاءِ فَلَمَّا أَفَاقَ قَالَ أَلَمْ أَنْهَكُمْ أَنْ تَلُدُّونِي قُلْنَا كَرَاهِيَةَ الْمَرِيضِ لِلدَّوَاءِ فَقَالَ لَا يَبْقَى أَحَدٌ فِي الْبَيْتِ إِلَّا لُدَّ وَأَنَا أَنْظُرُ إِلَّا الْعَبَّاسَ فَإِنَّهُ لَمْ يَشْهَدْكُمْ .

ام المومنين عايشه گفته است در دهان رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم در زمان مريضي ايشان به زور دوا ريختيم ، پس با اشاره به ما فهماندند كه به من دوا نخورانيد ،‌ ما با خود گفتيم اين از آن جهت است كه مريض از دوا بدش مي‌آيد و وقتي حضرت بهتر شد ، فرمودند : آيا من شما را از اين كه به من دوا بخورانيد نهي نكردم ؟ پس فرمودند : بايد در دهان هر كسي كه در اين خانه است ،‌ در جلوي چشم من دوا ريخته شود ؛ غير از عباس كه او شاهد ماجرا نبوده است . (صحيح البخاري - البخاري ج 8 - ص 40، ح 6886 ، ج 5 - ص 143 و ج 7 - ص 17 و و صحيح مسلم - مسلم النيسابوري - ج 7 - ص 24 و مسند احمد - الإمام احمد بن حنبل - ج 6 - ص 53 و تاريخ الطبري - الطبري - ج 2 - ص 437 و...).
نكته جالب توجه اين است كه بخاري اين حديث را در كتاب ديات ، باب قصاص نقل كرده است.

مفسرین شیعه و سنی از جمله در تفسیر طبری و در المنثور سیوطی ذیل آیات 3 و 4 سوره تحریم ماجرایی را نقل می کنند بدین مضمون که: ....

گر طالب علمی بکوش! معذورم از درج ادامه آن.

شهادت دو معصوم ، از پنج تن آل عبا بر محضر حضرت بقیه الله الاعظم و دوستداران ایشان
تسلیت باد.

امضای zarati313
اَللّـهُمَّ اِنّا نَشْكُو اِلَيْكَ فَقْدَ نَبِيِّنا صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَآلِهِ، وَ غَيْبَةَ وَلِيِّنا

وَ كَثْرَةَ عَدُوِّنا، وَ قِلَّةَ عَدَدِنا، وَ شِدّةَ الْفِتَنِ بِنا، وَ تَظاهُرَ الزَّمانِ عَلَيْنا
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 11 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۷:۴۶, ۱۹/آذر/۹۵
شماره ارسال: #101

آقا عمار، بحث شما اگر مربوط به اون تاپیک نباشه، قاعدتاً مربوط به این تاپیک هم نیست. پس از شما می خوام که به دوستان احترام بگذارید و سعی در خارج کردن تاپیک از موضوع اصلی خودش نداشته باشید. اگر خواستید می تونید سوال رو در تاپیک مربوط به خودش مطرح کنید.
۱۸:۲۰, ۱۹/آذر/۹۵
شماره ارسال: #102
آواتار
(۱۹/آذر/۹۵ ۱۷:۴۶)سعدی نوشته است:  آقا عمار، بحث شما اگر مربوط به اون تاپیک نباشه، قاعدتاً مربوط به این تاپیک هم نیست. پس از شما می خوام که به دوستان احترام بگذارید و سعی در خارج کردن تاپیک از موضوع اصلی خودش نداشته باشید. اگر خواستید می تونید سوال رو در تاپیک مربوط به خودش مطرح کنید.
نگرران خارج شدن بحث از موضوع اصلی نباشید . موضوع قبلی هم تقریبا به نتیجه رسیده است.
در مورد فتح ایران توسط مسلمانان نظریات مختلفی وجود دارد .
مثلا یک نظر که میگوید در ایران قبل اسلام اختلاف فاحش طبقاتی بین مردم و طبقه ی شاهان ، نظامیان و موبدان وجود داشت . با ورود اسلام و اشنا شدن مردم ، توده ها با اغوش باز اسلام را پذیرفتند و قاعدتا طبقات خاص که از مردم بهره کشی میکردند در برابر سپاه اسلام ایستادند و جنگ واقع شده نه بین مردم و سپاه اسلام ، بلکه بین طبقات استعمارگر مردم ایران و سپاه اسلام بوده است .

هر شخصی که نظریه ای مطرح میکند باید درستی نظریه اش را هم نشان دهد .
شهید مطهری هم برای اثبات نظریاتشان کتاب (خدمات متقابل اسلام و ایران ) را به یادگار گذاشتند .

الان شما هم نظریه ای مطرح کرده اید (تجاوز به زنان ایرانی در فتح ایران) و قائدتا باید درستی نظر خود را نشان دهید . و من شنونده با توجه به بررسی های انجام شده ، نظر درست را تشخیص بدهم .

امضای عمار94
سعی کردم که خودم را از میان بردارم تا هرچه هست خدا باشد و خدا را شکر بر این تصمیم وفادار مانده‌ام. البته آنچه که انسان می نویسد همیشه تراوشات درونی خود او است- همه هنرها اینچنین‌اند کسی هم که فیلم می‌سازد اثر تراوشات درونی خود اوست- اما اگر انسان خود را در خدا فانی کند آنگاه این خداست که در آثار ما جلوه‌گر می‌شود. حقیر اینچنین ادعائی ندارم اما سعی‌ام بر این بوده است. شهید اوینی
۱۹:۱۲, ۱۹/آذر/۹۵
شماره ارسال: #103
آواتار
(۱۹/آذر/۹۵ ۱۴:۵۰)سعدی نوشته است:  مهدی گرامی
درست می فرمایید، امکان داره شما دلیل محکمی داشته باشید که به هر دلیلی مطرح شدنش رو صلاح نمی دونید. این دلیل اگر وجود داشته باشه برای شما حجت هست و می تونید بر اساسش نتیجه گیری شخصی داشته باشید. اما برای مخاطب شما که این دلایل رو نشنیده و درستی دلایل رو بررسی نکرده، این دلایل قابل استناد نیستند.

این ابهام فقط برای من نیست. تا زمانی که دلیل کافی برای یک ادعا ذکر نشه، درستیش رو با قطعیت نمیشه پذیرفت. مگر اینکه دلایلی داخل ذهن شما وجود داشته باشند و ابهام رو برای شما رفع کرده باشند.

به هر حال اگر بیان مطالب رو به صلاح نمی دونید، من هم اصراری ندارم. چه بسا شاید حکمتی در این نگفتنها وجود داشته باشد.

من هم این روز عزیز رو خدمت شما تبریک عرض می کنم. موفق باشید

گرامی شما هم به این دلیل که نرفتید دنبال مطالب و پیدا نکردید هم نمیتونین شونه خالی کنین که پاسخ نیست . شما هم کمی حرکت از خدا برکت
درباره دلایل یک نکته رو تکرار میکنم ، شما از کیلدهایی که تو این صفحات دادم استفاده میکردید حداقل ی قدم برای رفع ابهام برمیداشتید ولی اینقدر درگیر رفع اتهام از مادرتون بودید که اصلا کلام من رو متوجه نمیشدید . و اخر هم میگید که چی؟ بازم بخوایین براتون میگم ولی میدونم به برحیها برمیخوره و ممکنه درست هم نباشه گفتنش چون باعث جری کردن برخیها میشه .

فقط برادرانه به شما میگم برید مطالعه کنید و کمک بگیرید از مستنداتی که هست _ برسی رو هم شما بهتر بلدی که از کارشناسان ایک دین کنی_

لطفا جناب عمار و سعدی بحث حمله به ایران رو تو بحث خودش ایراد کنید و این موضوع رو بر خودش بزارید.

اما سوال بی پاسخ ما که منتظریم کسی پاسخ بده
بانو عایشه مادر شما ، چرا به پیامبر دارو خوراند ، اونهم به زور ؟
[تصویر: huh.png]
اهل سنت هم اگه میشه پاسخ بدن و کمک کنن به یافتن پاسخ .
وهابیا حرف نزنن چون ابروی ام المومنین براشون مهم نیست و میان یچی میگنم که نمیشه جمع کرد.

ببین حرف وسند زیاده اونم معتبر در نگاه اهل عامه .

یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۹:۱۴, ۱۹/آذر/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۹/آذر/۹۵ ۱۹:۲۳ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #104

نقل قول:فقط برادرانه به شما میگم برید مطالعه کنید و کمک بگیرید از مستنداتی که هست _ برسی رو هم شما بهتر بلدی که از کارشناسان ایک دین کنی_
به روی چشم Rose

به هر حال تا اینجا می تونیم نتیجه بگیریم که نافرمانی از پیامبر انجام شده و مطالب ذکر شده برای این نتیجه گیری کافی است. اما اگر بخواهیم قاتل رو مشخص کنیم، با بحثهایی که در این تاپیک مطرح شده نمی تونیم به نتیجه قطعی برسیم.

موفق و پیروز باشید
۱۸:۱۶, ۲۱/آذر/۹۵
شماره ارسال: #105
آواتار
(۱۹/آذر/۹۵ ۱۹:۱۲)mahdy30na نوشته است:  لطفا جناب عمار و سعدی بحث حمله به ایران رو تو بحث خودش ایراد کنید و این موضوع رو بر خودش بزارید.

با اینکه تو این تاپیک هم مشکلی نبود !
اما مشکلی نیست و تو اون تاپیک مطرح میکنم
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]