تالار گفتگوی بیداری اندیشه

مشاهده تالار در قالب اصلی: آیا امام حسین (علیه السلام) مظلوم است؟؟
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید.برای مشاهده نسخه قالب بندی شده روی لینک فوق کلیک کنید
صفحه: 1 2 3
سلام و عرض ادب
یه سوالی برام پیش اومده بود که چرا به امام حسین (علیه السلام) میگیم : حسین مظلوم.
خب پاسخش اینه که این غلطه که ما به امام حسین صفت مظلوم بدیم.
کلمه ی مظلوم ریشه اش میشه "ستم دیده" و امام حسین ما ستم دید ولی در مقابلش وایساد و در واقع امام حسین شجاع هستن . اگه مظلوم بودن تسلیم میشدن .
اینکه امام حسین ما ستم دید و در مقابلش ایستاد این مظلوم نیست این "آزاده" است . پس باید بگیم "حسین آزاده " نه مظلوم .
چرا تاکید داریم که بگیم مظلوم؟؟؟چون دل مردم بسوزه و گریه کنن و ...!!
امام حسین به عزاداری ما نیازی نداره ،به جای اینکه کل محرمو اربعین رو عزاداری کنیم ، بریم از 10 ویژگی اخلاقی امام حسین فقط و فقط 5 مورد ر الگوبرداری کنیم .

بسم الله

سلام علیکم
البته اینگونه که شما می فرمایید نیست .
ببینید ما در ادعیه داریم لفظ مظلوم را برای امام حسین و اصلا من درآوردی نیست این صفت .
برای مثال در زیارت اربعین از زبان حضرت صادق (علیه السلام) داریم :

السَّلامُ عَلَی وَلِیِّ اللَّهِ وَ حَبِیبِهِ السَّلامُ عَلَی خَلِیلِ اللَّهِ وَ نَجِیبِهِ السَّلامُ عَلَی صَفِیِّ اللَّهِ وَ ابْنِ صَفِیِّهِ السَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ الْمَظْلُومِ الشَّهِیدِ السَّلامُ عَلَی أَسِیرِ الْکُرُبَاتِ وَ ...

سلام بر ولیّ خدا و حبیبش، سلام بر دوست خدا و نجیبش، سلام بر بنده برگزیده خدا و فرزند برگزیده اش، سلام بر حسین مظلوم شهید، سلام بر آن دچار گرفتاریها و ...
.
.
ببینید صفت مظلوم اصلا منافاتی با صفت شحاع ندارد.
مظلوم یعنی کسی که بهش ستم روا شده. نه کسی که نتوانسته از خودش دفاع کند. یا نه کسی که از ترس بهش ستم روا شده و یا تسلیم شده.
حالا کسی که به او ستم روا شده اگر جلوی ظلم بایستد باز هم به او ظلم روا شده و مظلوم هست ...

شاید در عرف ما مظلوم به اشتباه به کسی می گویند که قدرت دفاع از خود را ندارد یا ... و این صحیح نیست.

سلام
(۶/بهمن/۹۳ ۱۲:۴۵)لبخند خدا نوشته است: [ -> ]سلام و عرض ادب
یه سوالی برام پیش اومده بود که چرا به امام حسین (علیه السلام) میگیم : حسین مظلوم.
خب پاسخش اینه که این غلطه که ما به امام حسین صفت مظلوم بدیم.
کلمه ی مظلوم ریشه اش میشه "ستم دیده" و امام حسین ما ستم دید ولی در مقابلش وایساد و در واقع امام حسین شجاع هستن . اگه مظلوم بودن تسلیم میشدن .
اینکه امام حسین ما ستم دید و در مقابلش ایستاد این مظلوم نیست این "آزاده" است . پس باید بگیم "حسین آزاده " نه مظلوم .
چرا تاکید داریم که بگیم مظلوم؟؟؟چون دل مردم بسوزه و گریه کنن و ...!!
امام حسین به عزاداری ما نیازی نداره ،به جای اینکه کل محرمو اربعین رو عزاداری کنیم ، بریم از 10 ویژگی اخلاقی امام حسین فقط و فقط 5 مورد ر الگوبرداری کنیم .

«ظلم» در مقابل «عدل» به معنای ندادن حق کسی است که صاحب حق است و
  • امام حسین علیه السلام بدین جهت مظلوم تلقی می شود که حق ولایت و زعامت بر مسلمین - که از بارزترین امامان علیهم السلام بود - از آن حضرت گرفته شد.
علاوه بر آن که حقی نیز بر عموم مسلمانان داشت و آن عبارت بود از :
  • شناختن و محبت وی که متأسفانه به جهت تبلیغات سوء، موقعیت، معنویت و جایگاه رفیع و بلند ایشان نزد مسلمانان، شناخته نشد و با حجاب های ظلمانی چون جهالت، خباثت و خیانت، مقام منیع آن چهره ملکوتی پوشانده شد و آن جلوه الهی، به طور کامل ظهور و بروز نیافت.
  • کشته شدن سیدالشهداء علیه السلام در مقابل این دو ظلم، بسی ناچیز است.
  • کشتن وی، بزرگ ترین ظلم به آن حضرت نبود؛
  • [b]بلکه نشناختن او و نشناساندنش، بزرگ ترین ظلم به ایشان در تاریخ بشریت بوده است.
    باید توجه داشت که واژه «مظلوم» با کلمه «مُنْظَلَم» متفاوت است :
    • «مُنْظَلَم» کسی است که ظلم را می پذیرد و هیچ مقاومتی در برابر آن نمی کند؛
    • ولی مظلوم کسی است که به او ظلم می شود و او در برابر آن آرام نمی نشیند و با تمام وجود و امکانات، مبارزه می کند. در فرهنگ دینی، «ظلم پذیری»، مذموم و «ظلم ستیزی»، پسندیده است.
    (۶/بهمن/۹۳ ۱۲:۴۵)لبخند خدا نوشته است: [ -> ]امام حسین به عزاداری ما نیازی نداره ،به جای اینکه کل محرمو اربعین رو عزاداری کنیم ، بریم از 10 ویژگی اخلاقی امام حسین فقط و فقط 5 مورد ر الگوبرداری کنیم .
    شيخ طوسي و شيخ مفيد از ابان بن تغلب روايت کرده‌اند که حضرت صادق عليه السّلام فرمودند: نَفَس کسي که براي مظلوميت ما محزون است تسبيح است و اندوه و ماتم او عبادت خدا و پوشيدن اسرار ما از بيگانگان جهاد در راه خداست .(منتهي الآمال ، ج 1، ص 538)
    یک سوال امامان معصوم ما ایا نیاز به امام گریه زاری و به قول شما امام حسین نیاز به عزاداری این ستارگان راه هدایت داشت؟

امیدوارم پاسخ سوالتون رو گرفته باشید
سلام
ببینید من نظرم همونه
گفتم مظلوم یعنی " ستم دیده ، کسی که بقیه میزنن تو سرش " حالا تو هراموری که بوده ، نه اینکه در مقابل ظلم ایستاده اینو از کجا آوردین؟؟؟
گفتم که : کسی که در مقابل ظلم بایستد میشود آزاده .
آقای مهدی سینا
آیا من گریه برای امام حسین رو انکار کردم؟؟؟ گریه بکنید ولی الگو برداری هم بکنید.
طرف میره سینه میزنه بعد فردا میبینی داره نزول میخوره .
(۶/بهمن/۹۳ ۱۳:۲۶)لبخند خدا نوشته است: [ -> ]سلام
ببینید من نظرم همونه
گفتم مظلوم یعنی " ستم دیده ، کسی که بقیه میزنن تو سرش " حالا تو هراموری که بوده ، نه اینکه در مقابل ظلم ایستاده اینو از کجا آوردین؟؟؟
گفتم که : کسی که در مقابل ظلم بایستد میشود آزاده .
آقای مهدی سینا
آیا من گریه برای امام حسین رو انکار کردم؟؟؟ گریه بکنید ولی الگو برداری هم بکنید.
طرف میره سینه میزنه بعد فردا میبینی داره نزول میخوره .

جناب لبخند خدا
این که طرف چه میکنه رو میشه با اجبار تفهیمش کرد که چون گریه کردی دیگه خلاف نکن؟
خود شخص باید درک و معرفت رو بدست بیاره که برای چی گریه میکنه ، برای خودش ؟ برای مصائب؟برای مردم فریبی؟
این که میگید به گریه و زاری ما نیاز نداره عرض کردم اونهایی که گریه کردن و عزاداری کردن حتما چیزایی میدونستن که در اینمیان میشه به حضرت زینب سلام الله و امام سجاد امام صادق و ... حتی امام رضا که نقل هست به
ریّان بن شبيب عرض میکنن در حدیثی که بخشی از این حدیث این هست :

... یَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ بَکَیْتَ عَلَی الْحُسَیْنِ حَتَّی تَصِيرَ دُمُوعُکَ عَلَی خَدَّیْکَ غَفَرَ اللَّهُ لَکَ کُلَّ ذَنْبٍ أَذْنَبْتَهُ صَغِيراً کَانَ أَوْ کَبِيراً قَلِيلًا کَانَ أَوْ کَثِيراً یَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ سَرَّکَ أَنْ تَلْقَی اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لَا ذَنْبَ عَلَیْکَ فَزُرِ الْحُسَیْنَ ع یَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ سَرَّکَ أَنْ تَسْکُنَ الْغُرَفَ الْمَبْنِیَّةَ فِی الْجَنَّةِ مَعَ النَّبِیِّ ص فَالْعَنْ قَتَلَةَ الْحُسَیْنِ یَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ سَرَّکَ أَنْ یَکُونَ لَکَ مِنَ الثَّوَابِ مِثْلَ مَا لِمَنِ اسْتُشْهِدَ مَعَ الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ ع فَقُلْ مَتَی ذَکَرْتَهُ‏ يا لَیْتَنِی کُنْتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزاً عَظِيماً یَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ سَرَّکَ أَنْ تَکُونَ مَعَنَا فِی الدَّرَجَاتِ الْعُلَی مِنَ الْجِنَانِ فَاحْزَنْ لِحُزْنِنَا وَ افْرَحْ لِفَرَحِنَا وَ عَلَیْکَ بِوَلَایَتِنَا فَلَوْ أَنَّ رَجُلًا أَحَبَّ حَجَراً لَحَشَرَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مَعَهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ....
ای ابن شبيب! اگر به گونه ای بر حسين گريه کنی که اشک هايت بر گونه هايت جاری شود، خداوند هر گناهی که مرتکب شده باشی چه کوچک و چه بزرگ، چه کم و چه زياد خواهد بخشيد.ای ابن شبيب! اگر دوست داری پاک و بدون گناه به ملاقات خدا بروی، به زيارت حسين عليه السّلام برو. ای ابن شبيب! اگر دوست داری با پيامبر صلّی الله عليه و آله در غرفه های بهشت همراه باشی، قاتلان حسين عليه السّلام را لعنت کن. ای ابن شبيب! اگر دوست داری که در ثواب کسانی که همراه حسين بن علی عليهما السّلام شهيد شدند شريک باشی، هر گاه به ياد او افتادی بگو: «ای کاش با آنان می بودم و به رستگاری بزرگ می رسيدم.» ای ابن شبيب! اگر دوست داری با ما در درجات عالی بهشت همراه باشی، در اندوه ما اندهگين و در خوشحالی ما، خوشحال باش، و بر تو باد به ولايت ما، زيرا اگر کسی سنگی را دوست داشته باشد، خداوند در روز قيامت او را با آن سنگ محشور خواهد کرد.
امیدوارم توضیح مفید باشه
این حدیث ریان بن شبیب هم چند نکته داره که تقدیم به اهل دل و تحقیق
[/b]
ببینید خوب پست منو نخوندید.
من گفتم گریه بکنید، من مشکلی ندارم ..آیا گریه کافیه؟؟؟ الگو برداری مهمه ، امام حسین چرا شهید شدن؟؟ برای امر به معروف ، جوونه مثلا معتاده اومده تو هییت بعد یکی دیگه میگه : میبینی عشق امام حسین همه رو میکشونه هییت؟؟ آیا امام حسین فقط میخواد اون جوونه معتاد بیاد گریه کنه؟؟ گریه جوون براش مهمه یا الگو برداری ازخودش؟؟البته گریه برای حسین خیلی خوبه ولی کافی نیست.
من دیگه توضیح دادم ، لطفا بفهمید
لبخند خدای گرامی بحث سر گریه است یا اینکه آقا ابی عبدالله مظلوم هستند؟ ابتدا این را مشخص بفرمایید.

ممنون.
(۶/بهمن/۹۳ ۱۴:۱۵)سید ابراهیم نوشته است: [ -> ]لبخند خدای گرامی بحث سر گریه است یا اینکه آقا ابی عبدالله مظلوم هستند؟ ابتدا این را مشخص بفرمایید.

ممنون.

سلام
اینکه امام حسین مظلوم نیستند.
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام مجدد به خانوم لبخند خدا
ان شاءالله که این بار بتونم منظور رو برسونم

• اول اینکه : خود معنی واژه ی مظلوم
این واژه ی مظلوم از طرف معصوم به امام نسبت داده شده . مثلا :
توی روایت از امام صادق داریم که : آیه 33 سوره ی اسرا یعنی : "مَن قُتِل‌َ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِیِّه‌ِ سُلْطاناً".
به مظلومیت امام حسین نسبت داده شده.

یا این روایت از پیامبر عزیز که نه تنها امام حسین که کل معصومین رو مظلوم معرفی می کنه :
آرى و اللَّه در آن زمان من و على و فاطمه و حسن و حسین و نه امام اولاد حسین که همه مظلوم اهل بیت من بودند، همه یک جا جمع خواهیم بود.

و از اون بالاتر حتی توی خود زیارت عاشورا به این ظلمه که به امام رواشده هم اشاره شده که یه حدیث قدسیه. یعنی از طرف خود خدا :
ﻓﻠﻌﻦ ﷲ ﺍﻣﻪ ﺍﺳﺴﺖ ﺍﺳﺎﺱ ﺍﻟﻈﻠﻢ و ﺍﻟﺠﻮﺭ
ﺧﺪﺍ ﻟﻌﻨﺖ ﮐﻨﻪ ﮐﺴﺎﻧﯽ ﺭﻭ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﻇﻠﻢ ﮐﺮﺩﻥ

از طرفی این رو هم می شه از روایات استنباط کرد : چون این نسبت از جانب معصوم بوده، پس منظور اصل واژه ی عربیش بوده نه چیزی که بعدها تو یه سرزمین دیگه مفهوم جالبی نداشته باشه.

معصوم وقتی از واژه ای استفاده می کنه مطمئنا اون انتخاب، کاملترین انتخاب بوده.
این مظلومی که الان برای ما تو زبان فارسی رایج شده که به امام نسبت می دیم، مطمئنا همون مفهوم معصوم پشتشه نه مظلوم کوچه بازارهای خودمون.

مظلوم توی عربی هم یعنی کسی که بهش ظلم شده در عین حال ساکت ننشسته

اون مظلوم با مفهوم بد توی زبان فارسی، معادل عربیش منظلم هستش. یعنی کسی که خودش می شینه تا حقش پایمال شه، یعنی ظلم پذیر که این توی اسلام ناپسنده.

ما نمی تونیم واژه های عربی که توسط معصوم عنوان شده عین به عین با همون مصادیق رایج خودمون به کار ببریم. چرا که اصلا حقش ادا نمی شه
اصلا یکی از علت هایی که من نمی تونم نماز رو به زبون فارسی بخونم اینه که : واژه های فارسی نمی تونن اون عظمت و معنی اصلی پشت واژه ی عربی رو برسونه
هیچی نمی تونه برای من رحمان رو معنی کنه یا رحیم رو یا لله رو و الی آخر....

• دوم : همونطور که دوستان عنوان کردند، شجاع بودن با مظلوم بودن هیچ منافاتی نداره.
خود خدا هم در عین حال که رحمان و رحیم هستند، جبار هم هستند.
حالا من می تونم بگم : اصلا امکان داره خدایی که ذاتش رحمانیته، جبار هم باشه؟؟ متناقض نیست؟؟

امام حسین (علیه السلام) از اون بعد که در مقابل ستم ایستادند، حر و آزاده هستند. از اون بعد که حتی با وجود تقدیم تمام هستی اش، هم چنان حقشان برنگشت و پایمال شد، همچنان مظلوم هستند.

به قول حضرت امام (رحمة الله علیه) :
ظلم اصلی (به امام حسین)، همان جا به جایی نا به جا و ضایع کردن حقوق الهی آنهاست که ظلم به آنها و ظلم به جامعه مسلمین و ظلم به بشریت می‌باشد و اینها (امام و امّت) همه «مظلوم» واقع می‌شوند.

• و یا یه مثال دیگه :
ما به امام حسین هم نسبت شهید می دیم هم قتیل. ("السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا مَوْلَايَ وَ ابْنَ مَوْلَايَ يَا قَتِيلُ‏ ابْنَ الْقَتِيلِ‏ الشَّهِيدُ ابْنَ الشَّهِيد")

در ظاهر معنی جفتشون یکیه : کسی که کشته شده به ناحق.
ولی این دو خیلی با هم فرق دارن. اگه معنیشون یکی بود، که همون یکی توی دعاها استفاده می شد نه هر دوش.

اینجا قتیل، به صفت مظلوم بودن امام برمی گرده =====> یعنی اینکه بعد دشمنی ظلم و جنایت وقیحانه و بی شرمانه امویان و یزیدیان رو علیه امام حسین (علیه السلام) در نظر گرفتیم.

شهید به صفت حر و آزاده بودن امام بر می گرده ======> شهید، به اعتبار عمل خودش شهیده . یعنی اینکه اینجا صفات و ویژگی ها و بیانات امام حسین (علیه السلام ) که باعث ایجاد عاشورا شده رو در نظر می گیریم (مثل زیر بار زور نرفتن، احیای امت جدشون و ...)

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علي الحسين المظلوم الشهيد‌... ( زیارت اربعین )

فردي از امام صادق(عليه السلام)، از تفسير آيه

لا تقتلوا النفس التي حرّم الله الا بالحق و من قتل مظلوما فقد جعلنا لوليّه سلطانا، فلا يسر‏ف في القتل انه کان منصورا ( 33 اسراء )پرسيد. حضرت فرمود:

هو الحسين بن علي(عليه السلام) قتل مظلوماً و نحن أولياه و القائم منا إذا قام طلب بثار الحسين‌

او حسين(عليه السلام) است كه مظلومانه كشته شد و ما اولياي او هستيم و قائم ما هنگام ظهور، به خون‌خواهي حضرت، قيام خواهد كرد.
نورالثقلين، ج 4، ص 182.
(۶/بهمن/۹۳ ۱۳:۵۹)لبخند خدا نوشته است: [ -> ]ببینید خوب پست منو نخوندید.
من گفتم گریه بکنید، من مشکلی ندارم ..آیا گریه کافیه؟؟؟ الگو برداری مهمه ، امام حسین چرا شهید شدن؟؟ برای امر به معروف ، جوونه مثلا معتاده اومده تو هییت بعد یکی دیگه میگه : میبینی عشق امام حسین همه رو میکشونه هییت؟؟ آیا امام حسین فقط میخواد اون جوونه معتاد بیاد گریه کنه؟؟ گریه جوون براش مهمه یا الگو برداری ازخودش؟؟البته گریه برای حسین خیلی خوبه ولی کافی نیست.
من دیگه توضیح دادم ، لطفا بفهمید
سلام شما هم نکاتی که رنگی کردم رو مطالعه نفرمودید ؛ دوباره براتون میزارم
(۶/بهمن/۹۳ ۱۳:۱۵)mahdy30na نوشته است: [ -> ]
  • امام حسین علیه السلام بدین جهت مظلوم تلقی می شود که حق ولایت و زعامت بر مسلمین - که از بارزترین امامان علیهم السلام بود - از آن حضرت گرفته شد.
  • علاوه بر آن که حقی نیز بر عموم مسلمانان داشت و آن عبارت بود از :
  • شناختن و محبت وی که متأسفانه به جهت تبلیغات سوء، موقعیت، معنویت و جایگاه رفیع و بلند ایشان نزد مسلمانان، شناخته نشد و با حجاب های ظلمانی چون جهالت، خباثت و خیانت، مقام منیع آن چهره ملکوتی پوشانده شد و آن جلوه الهی، به طور کامل ظهور و بروز نیافت.
  • کشته شدن سیدالشهداء علیه السلام در مقابل این دو ظلم، بسی ناچیز است.
  • کشتن وی، بزرگ ترین ظلم به آن حضرت نبود؛
  • بلکه نشناختن او و نشناساندنش، بزرگ ترین ظلم به ایشان در تاریخ بشریت بوده است.

همکار گرامی طرف معتاد و نزول بگیر هم باشه وقتی میاد تو مجلس امام حسین میشینه حداقل اینه که تو مجلس لهو و گناه نیست وسر سفره ثارالله هست و از سوی دیگه هم دوستان کفتن و هم تو مطالب پیشین گفتم هم مظلوم توضیح و تفسیر خودش رو داره هم اینکه در مجلس امام بودن و روضه نشستن
بنده هم میگم وقتی حق امام رو درک نکردن میشه همون ظلم به امام معرفت امام رو بدست نیاوردن همونطور که خیلیا هنوز در این هستن که امام پشت ابر چه فایده ای داره ، این ادم ایا وجود امام و اصل امام رو درک کرده تا بتونه پشت ابر بودن امام رو درک کنه؟
شخص میتونه تو مجلس بشینه و به برکت امام حسین علیه السلام معرفتی پیدا کنه حالا میخواد هر کی باشه ، به کرامت معصومین میتونه تحولی در اون ایجاد بشه و به مسیر مور نظرش هدایت بشه.مگر نه اینکه ما تو هر نماز از خدا میخوایم ما رو در مسیر و راه مستقیم قرار بده؟
ظلم یعنی عدم درک امام و کسی هم که حقش شناخته نشه مورد ظلم هست،میشه مظلوم.
  • اگر امام حسین مظلوم نیست پس چیست؟Huh
  • عبارت مورد نظر خودتون رو بگید
صفحه: 1 2 3
آدرس های مرجع