کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 12 رای - 3.67 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افراد در شرف ازدواج توجه کنید(مراسم و جشن عروسی)
۰:۵۳, ۷/آذر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۶/اسفند/۹۳ ۲۲:۰۸ توسط مجید املشی.)
شماره ارسال: #1
آواتار
سلام دوستان
یک پیشنهاد خواهرانه از افراد مجرد و یا در شرف ازدواج دارم:
پولی که می خواهید صرف برگزاری جشن عروسی بکنید که یه عده میان و میرن و پشت سرتون حرف می زنند و بالاخره هم از یه چیزی ایراد می گیرند، بدهید به یک موسسه خیریه تا برای ازدواج چند تا جوون دیگه مثل شما که بضاعت ندارن خرج بشه. یا به یک سفر زیارتی مثل مکه بروید. باور کنید این کار به نفع دنیا و آخرتتونه. می دونید چرا؟

به خاطر اینکه مهمترین گناه بزرگی که در یک مراسم عروسی ما انجام میشه
اسرافه. مخصوصا اسراف مقدار خیلی زیادی غذا که می تونه صدها آدمو سیر کنه.
چون اکثر مواقع در عروسی های ما غذا خیلی بیشتر از مهمان هاست چون تعداد زیادی از افرادی که دعوت شده اند نمی آیند. عروسی تموم میشه و کلی غذای دست خورده و دست نخورده وارد سطل آشغال میشه. و گناهش به پای شما نوشته میشه.

راستشو بخواهید من خودم راضی نشدم که جشن نگیریم و به جاش به یک مسافرت بریم اما الان مثل.... پشیونم
اول به خاطر اون همه غذا،میوه و ژله و.. که دور ریخته شد. احساس می کنم زندگیمو با گناه شروع کردم.
دوم به خاطر حرف و حدیث هایی که پیش اومد (از طرف خانواده خودم راجع به مراسم و...) الان یک سال و چند ماه از عروسیم می گذره اما هنوز اون حرفا و انتقادا راجع به مراسم هست و گذشته از این که خودمو آزار می ده، باعث قطع رحم،غیبت و... شده در صورتیکه اگه ما مراسم نمی گرفتیم هیچ کدوم از این مسائل پیش نمی اومد.

الان از شما می خوام به توصیه من حقیر فقط فکر کنید. اگه بتونید بر هوای نفستون غلبه کنید و بدون جشن وارد زندگیتون بشید ضرر نکردید. خواهرهای خوبم اگه آرزوی لباس عروس پوشیدن دارید و نمی تونید ازش بگذرید اشکالی نداره لباسو بگیرید برید باهاش چندتا عکس بگیرید اما یه مراسم 4 ساعته که سریع می گذره و هیچی ازش نمی فهمید به گناهش می ارزه؟ اشتباه منو تکرار نکنید من می تونستم با اون پول کار خیری کنم و توشه ای برای آخرتم بفرستم اما این فرصتو از دست دادم.
فقط یه چیزو در نظر بگیرید: این دنیا بازیچه است، به فکر اون دنیا باشید.

(۱۲/اسفند/۹۳ ۱۱:۵۳)مجید املشی نوشته است:  ذکر یک نکته رو لازم میدونم و مدنظر دارم که روشن کنم در این موضوع دو مسئله ای که اشاره می کنم رو از هم تفکیک کنید:
یکی خود مسئله ی سادگی یا ساده زیستی و یا بعبارتی قناعت هست. آیا به این نتیجه رسیدید که سادگی و ساده زیستی و در شکل حداقلی "چند پله ساده تر در حد امکان" یک اخلاق متعالی و عقلانی و مبتنی بر آیات و روایات هست؟ آیا چنین باوری رو دارید؟
دو حالت دارد. یا مسئله ی سادگی با دلایل روشن عقلانی و اخلاقی و اشاره ی آیات و روایات برای شما اثبات شده هست.
حالت دوم اینکه اصلا باور ندارید به چنین خصیصه ای. اگر حالت دوم هست که باید راجع به دلایل عقلانی و ... سادگی بپردازیم. این از این.
اگر حالت اول هست مسئله ی دوم پیش میاد. اینکه اگر به سادگی معتقدیم چگونه راهی برای تحققش بیابیم.
پیشنهاد می کنم در ضمن نظراتتون ابتدا وضعیت خودتون رو در این دو حالت رو مشخص کنید.
در اینصورت دید مناسبی رو در مورد این موضوع بدست خواهیم آورد.
و ان شاءالله باهم خواهیم تونست به نتیجه ی اصولی و عقلانی برسیم.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 4 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۱:۱۰, ۱۲/آذر/۹۰
شماره ارسال: #31
آواتار
(۱۲/آذر/۹۰ ۱۰:۴۰)یاران مهدی نوشته است:  
(۱۰/آذر/۹۰ ۱۷:۲۵)soldier نوشته است:  از کجا معلوم با گناه بگذره؟
خیلی ببخشید همین بیشتری که دوستمون گفتن از همون اول حالا غیر از اسرافایی که میشه غیبت ها چشمو هم چشمی ها حسودیها و... دیگه هم هست به نظره شما اینا گناه نیست!
باهم که تعارف نداریم فرهنگه جامعمون اینه!
حالا غیر از اینا توقعات بالای عروس خانم هم که بعدش میخوان برن خونه عروسو ببینن و واویلا!
پاتختی رو نگید که قلبم میگیره
قبل عروسی هم تو بعضی شهرستان ها حنا بندون هست اون دیگه واویلاتره!
اصلا یه گناه بزرگش همین ایجاد سرو صدا و بیجنبه بازی های شبه عروسی!!!!!!!!
دیگه چندتا گناه بگم!؟

اینایی که شما عرض کردید رسم و رسومات ماست از بین بردن چنین رسم و رسوماتی یعنی نابود کردن گذشته و تاریخچه این ملت.
۱۱:۲۵, ۱۲/آذر/۹۰
شماره ارسال: #32
آواتار
چه اشکالی داره رسم و رسومات اشتباه و غیر مفید حذف بشه؟!
ما چه تعهدی دادیم این رسم و رسومات حفظ بشه ؟ چه بایدی میگه این کار رو بکنید ؟
رسومات باید با توجه به دوره و زمانه بروز بشه جامعه این کار را خواهد کرد وگرنه وبال گردن است.

ازدواج به خودی خود مشکل و پر حاشیه است . این رسم ها قوز بالا قوز شده ...!
بهتر است عقلانیت را به جای این رسومات ناکارا جایگزین کنیم

قدیمها جهاز برون 4 تا تکیه کاسه بشقاب بود . الان شده هزار تا وسیله لوکس . چشم و همچشمی و بریز بپاش

عروسی در خانه طرف بود با فوقش یه ساز سنتی
الان توی هتل با ارکست و خرج انچنانی
پا تختی و اینها هم قدیمها اینقدر درد سر نداشت . برای همین همه انجام میدادند . الان فقط اسراف است

مثلا یه بنده خدایی نداره جهاز گرون قیمت ببنده . باید خجالت بکشه؟! اونی هم که داره فخر بفروشه؟!
یا بابای طرف بره زیر هزار تا وام و قرض؟!!!

این رسومات دیگه کارایی نداره و فقط دردسره

یا حق
۱۱:۳۲, ۱۲/آذر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۲/آذر/۹۰ ۱۱:۳۶ توسط sayed reza.)
شماره ارسال: #33
آواتار
(۱۲/آذر/۹۰ ۱۱:۱۰)soldier نوشته است:  اینایی که شما عرض کردید رسم و رسومات ماست از بین بردن چنین رسم و رسوماتی یعنی نابود کردن گذشته و تاریخچه این ملت.

دوباره بحث تاریخ اومد وسط الان سر و کله جناب کوروش و... هم پیدا میشه.
من نمیخوام به مورد خاص اشاره کنم که متهم به تاریخ ستیزی بشم. حتی در مورد رسومات عروسی.

اما شما مگه الگو نداری؟ به نظرت اگر این کارها خوب بود پیامبر و امام علی بلد نبودند انجام بدهند؟ انها بهترین نوع رو برگزیدند یعنی ساده ترین شیوه رو.
مگر ماها خواهان قدم گذاشتن در جای پای آنها نیستیم. پس دیگر چه حرفی باقی میماند؟

باز میگویم نمیخواهم از مورد خاصی نام ببرم. اما ممکنه همین رسم و رسومات عروسی که نامبرده شد اشتباه باشه! اگر دلیل ما این باشه که چون رسمه و تاریخه و... باید انجام بدهیم، پس حق با افرادی بود که ستاره و ماه را میپرستیدند و حضرت ابراهیم از انها تبری جویید. چرا که انها هم از رسومات و پدرانشان تبعیت میکردند
نه اینکه این رسومات انجام نشود اما به این هم توجه کنیم که ما اگر زمینه ساز گناه بشویم در گناه شریک خواهیم بود.

ویرایش:
با توجه به فرموده اقا وحید، این رسم و رسومات اگر به همان شیوه قبل باشه باز بهتر از مدل امروزی هست گرچه صحبت های بالا نسبت به همون مدل گذشته اش هم صادقه
یا حسین
۱۱:۵۸, ۱۲/آذر/۹۰
شماره ارسال: #34
آواتار
(۱۲/آذر/۹۰ ۱۱:۲۵)وحید110 نوشته است:  چه اشکالی داره رسم و رسومات اشتباه و غیر مفید حذف بشه؟!
ما چه تعهدی دادیم این رسم و رسومات حفظ بشه ؟ چه بایدی میگه این کار رو بکنید ؟
رسومات باید با توجه به دوره و زمانه بروز بشه جامعه این کار را خواهد کرد وگرنه وبال گردن است.

ازدواج به خودی خود مشکل و پر حاشیه است . این رسم ها قوز بالا قوز شده ...!
بهتر است عقلانیت را به جای این رسومات ناکارا جایگزین کنیم

قدیمها جهاز برون 4 تا تکیه کاسه بشقاب بود . الان شده هزار تا وسیله لوکس . چشم و همچشمی و بریز بپاش

عروسی در خانه طرف بود با فوقش یه ساز سنتی
الان توی هتل با ارکست و خرج انچنانی
پا تختی و اینها هم قدیمها اینقدر درد سر نداشت . برای همین همه انجام میدادند . الان فقط اسراف است

مثلا یه بنده خدایی نداره جهاز گرون قیمت ببنده . باید خجالت بکشه؟! اونی هم که داره فخر بفروشه؟!
یا بابای طرف بره زیر هزار تا وام و قرض؟!!!

این رسومات دیگه کارایی نداره و فقط دردسره

یا حق

اولا این رسومات خیلی رسومات زیباییه و بودنش دلیل داره و تاریخچه.
دوما اگه این رسومات حذف بشند میشیم خود اروپاییا. عروس دوماد دو نفری میرند کلیسا عروسی میگیرند برمیگردند خونه.
سوما آقا وحید این چیزایی که شما نام بردی مثلا جهاز سنگین عروسی تو هتل و... جزو رسومات ما نیست. رسومات ما نباید حذف بشند اضافاتی که جدیدا خودمون بهشون چسبوندیم باید حذف بشند.

(۱۲/آذر/۹۰ ۱۱:۳۲)seyed reza نوشته است:  
(۱۲/آذر/۹۰ ۱۱:۱۰)soldier نوشته است:  اینایی که شما عرض کردید رسم و رسومات ماست از بین بردن چنین رسم و رسوماتی یعنی نابود کردن گذشته و تاریخچه این ملت.

باز میگویم نمیخواهم از مورد خاصی نام ببرم. اما ممکنه همین رسم و رسومات عروسی که نامبرده شد اشتباه باشه! اگر دلیل ما این باشه که چون رسمه و تاریخه و... باید انجام بدهیم، پس حق با افرادی بود که ستاره و ماه را میپرستیدند و حضرت ابراهیم از انها تبری جویید. چرا که انها هم از رسومات و پدرانشان تبعیت میکردند
نه اینکه این رسومات انجام نشود اما به این هم توجه کنیم که ما اگر زمینه ساز گناه بشویم در گناه شریک خواهیم بود.

ویرایش:
با توجه به فرموده اقا وحید، این رسم و رسومات اگر به همان شیوه قبل باشه باز بهتر از مدل امروزی هست گرچه صحبت های بالا نسبت به همون مدل گذشته اش هم صادقه
یا حسین

مقایسه شما بسیار مقایسه اشتباهیه. اون افراد رسومات خودشون رو از پدران مشرکشون به ارث بردند. ولی ما رسم و رسوممون رو از اجدادمون که سال هاست شیعه اند به ارث بردیم. پس بالذات این رسومات اشکالی ندارند بلکه بسیار معنی و مفهوم دارندو زیباند.
یا علی مدد
۱۲:۰۹, ۱۲/آذر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۲/آذر/۹۰ ۱۲:۱۲ توسط rastin.)
شماره ارسال: #35

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام دوستان

انگار بحث داره جالب میشه.Blush

این چند سطروهم از بنده یادگار داشته باشید:

ببینید حفظ رسم ورسومات گذشته چیز خوبیه اما همین رسم وروسمات الان شده عامل اصلی گریز از ازدواج یک عده از خانواده ها وجوونا.

مشکل از جایی شروع میشه که شما بخواهید طبق رسم وعرف این روزها جهیزیه تهیه کنید که خیلی راحت میشه بالای15میلیون تومن.

ومتعاقبا دخترخانمی بااین جهیزیه توقع داره آقا داماد هم رسم روکامل بجا بیاره و مراسم مطلوبی بگیره که همون مراسم میشه حدود20الی 25 میلیون تومن.

خب حالا شما بفرمایید کدام جوان امروزی توان پرداخت چنین هزینه ای روداره .تازه مطمئن باشید بااین مبلغ هنوز یکسری از رسومات روبجا نیاورده.!

بحث اینکه هنگام برگزاری مراسم اسراف میشه فقط یکی از معضلات هست.
همانطوری که دوستان اشاره کردند گناه وفساد هم این روزها پای ثابت عروسی هامون شده.

بله رسم چیز خوبیه البته اگر موقع اجرای اون مدیریت بشه.
-------------
یک نکته هم به دوستانی که خواهان اجرای مراسم مطلوب هستندوالبته نمیخواهند وقت وهزینه زیادی صرف کنند.

الان دوسه سالی هست که مراکزی باعنوان کانون ازدواج آسان برگزاری مراسم روباتمام امکانات والبته هزینه بسیار مناسبی به عهده میگیرند.

یاحق
۱۲:۱۷, ۱۲/آذر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۲/آذر/۹۰ ۱۳:۱۴ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #36
آواتار
بابا چرا سخت میگیرید. هدف اینه که دوتا مرغ عشق برن سر خونه زندگیشون 100 سال چه چه بزنند و دنیا رو صفا کنند، بچه بیارن کاکل به سر حزب اللهی. به خدا اول و آخرش همینه.

این مراسم که واجب شرعی نیست. هر کدوم از این مراسم کمک کرد فبها اگر نه بی خیالش. هر کس هم بسته به وسعش اگر تونست بیشتر بگیره ملت صفا کنن اگر نه خودش رو ناراحت نکنه.

میگن اینها رو بگید مردم عبرت بگیرند، پس ریا نشه قربت الی الله،

هفته اول شناسنامه رو دادم دست پدر خانوم برای استعلام،
هفته بعد آزمایشگاه
هفته بعدش عقد بود، یه مجلس بود خونه پدرخانوم حاج آقای امجد اومد جاتون خالی کلی خوند. پدرم یه دل نه صد دل عاشقش شد.
سه هفته بعدش رفتم خونه پدر خانوم (البته با راهنمایی های قبلی ایشون) گفتم زنم رو میدید ببرم یا برم دیگه نیام. (البته این سه هفته یا خونه پدر خانوم بودم یا اگر نبودم تلفنشون رو اشغال کرده بودم. حزب اللهی ندید بدید همینه دیگه)
فردای اون روز پدر خانومم من و خانوم رو سوار ماشین کرد برد خونمون.
سه ماه بعد هم ولیمه عروسی رو دادیم، یه شام تو رستوران. بعد از شام پدر خانوم دستور دادن من یه سخنرانی کوچیک راجع به امام و شهدا انجام دادم.
فرداش یه پاتختی خونه ما که هیچ اثری از حرکات با معادلات پیچیده دیفرانسیلی نداشت. همه فامیل بودن جای همتون خالی.
-------------------------------------
تمام مراسم به همین راحتی برگزار شد.
اونقدر حرف در آوردن که نگو، یکی گفت شاید پسره معتاد باشه، یکی گفت شاید دختره مشکل داشته اینقدر عجله کردن، یکی گفت ندید بدید، یکی گفت توی عروسی هم امام؟ یک گفت صیغه می کردید همدیگه رو بیشتر میشناختید.

اما دوستان کو گوش شنوا. برای ما این حرفها مهم نبود و نیست.

همون سال اول بچه اولمون، پسر گلم اومد.

همه میگفتند چقدر زود؟ شما هنوز بچه اید.

اما کو گوش شنوا. ما به این حرف ها اهمیت نمی دیم.

الان هم بعد از یک ماه نرگس خانوممون میاد.

مهم اینه که بعد از چندین سال ما همدیگه رو دوست داریم و خوشبختیم.
۱۲:۲۸, ۱۲/آذر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۲/آذر/۹۰ ۱۳:۱۰ توسط rastin.)
شماره ارسال: #37
آواتار
(۱۲/آذر/۹۰ ۱۱:۱۰)soldier نوشته است:  
(۱۲/آذر/۹۰ ۱۰:۴۰)یاران مهدی نوشته است:  خیلی ببخشید همین بیشتری که دوستمون گفتن از همون اول حالا غیر از اسرافایی که میشه غیبت ها چشمو هم چشمی ها حسودیها و... دیگه هم هست به نظره شما اینا گناه نیست!
باهم که تعارف نداریم فرهنگه جامعمون اینه!
حالا غیر از اینا توقعات بالای عروس خانم هم که بعدش میخوان برن خونه عروسو ببینن و واویلا!
پاتختی رو نگید که قلبم میگیره
قبل عروسی هم تو بعضی شهرستان ها حنا بندون هست اون دیگه واویلاتره!
اصلا یه گناه بزرگش همین ایجاد سرو صدا و بیجنبه بازی های شبه عروسی!!!!!!!!
دیگه چندتا گناه بگم!؟

اینایی که شما عرض کردید رسم و رسومات ماست از بین بردن چنین رسم و رسوماتی یعنی نابود کردن گذشته و تاریخچه این ملت.
نه خیر رسم و رسوم نیست!
اینا اثرات پست مدرنیسمه!
شما که میگید رسمه کجای تاریخ ما شبه حنابندون بزنو برقص داریم اون شب فقط به دست عروس و موهاش حنا میبستن . نه این قرطی بازی!
تازه بینه فرهنگ و آدابو رسوم اسلامی و ایرانی به نظره من یه جاهاییش تفاوت داره که هر فردی نسبت به عقیدش آخر عمل میکنه!
۱۲:۲۸, ۱۲/آذر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۲/آذر/۹۰ ۱۲:۳۲ توسط sayed reza.)
شماره ارسال: #38
آواتار
(۱۲/آذر/۹۰ ۱۱:۵۸)soldier نوشته است:  مقایسه شما بسیار مقایسه اشتباهیه. اون افراد رسومات خودشون رو از پدران مشرکشون به ارث بردند. ولی ما رسم و رسوممون رو از اجدادمون که سال هاست شیعه اند به ارث بردیم. پس بالذات این رسومات اشکالی ندارند بلکه بسیار معنی و مفهوم دارندو زیباند.
یا علی مدد

یک سوال پیش می آید:
اجداد شیعه ی ما این رسومات را از کجا آورده اند؟
در استدلال شما نوعی مغالطه وجود دارد به اسم مغالطه ی گزاره ی بدون سور.
اجداد شیعه ما معصوم که نبوده اند، لذا کارشان را نمیشود مطلقا صحیح دانست. پس نمیتوان نتیجه ای را که شما گرفتی پذیرفت.
البته من نفی نمیکنم. بله ممکن است معانی مختلفی داشته باشند که هر کدام جای تامل داشته باشد.
اما الگوی بهتر که نزد ما وجود دارد. چرا سراغ آن نرویم؟
۱۲:۳۱, ۱۲/آذر/۹۰
شماره ارسال: #39
آواتار
(۱۲/آذر/۹۰ ۱۲:۱۷)MohammadSadra نوشته است:  بابا چرا سخت میگیرید. هدف اینه که دوتا مرغ عشق برن سر خونه زندگیشون 100 سال چه چه بزنند و دنیا رو صفا کنند، بچه بیارن کاکل به سر حزب اللهی. به خدا اول و آخرش همینه.

این مراسم که واجب شرعی نیست. هر کدوم از این مراسم کمک کرد فبها اگر نه بی خیالش. هر کس هم بسته به وسعش اگر تونست بیشتر بگیره ملت صفا کنن اگر نه خودش رو ناراحت نکنه.

میگن اینها رو بگید مردم عبرت بگیرند، پس ریا نشه قربت الی الله،

هفته اول شناسنامه رو دادم دست پدر خانوم برای استعلام،
هفته بعد آزمایشگاه
هفته بعدش عقد بود، یه مجلس بود خونه پدرخانوم حاج آقای امجد اومد جاتون خالی کلی خوند. پدرم یه دل نه صد دل عاشقش شد.
سه هفته بعدش رفتم خونه پدر خانوم (البته با راهنمایی های قبلی ایشون) گفتم زنم رو میدید ببرم یا برم دیگه نیام. (البته این سه هفته یا خونه پدر خانوم بودم یا اگر نبودم تلفنشون رو اشغال کرده بودم. حزب اللهی ندید بدید همینه دیگه)
فردای اون روز پدر خانومم من و خانوم رو سوار ماشین کرد بر خونمون.
سه ماه بعد هم ولیمه عروسی رو دادیم، یه شام تو رستوران. بعد از شام پدر خانوم دستور دادن من یه سخنرانی کوچیک راجع به امام و شهدا انجام دادم.
فرداش یه پاتختی خونه ما که هیچ اثری از حرکات با معادلات پیچیده دیفرانسیلی نداشت. همه فامیل بودن جای همتون خالی.
آقا محمدصدرا حرفه شما درست اون یه جنبشه ولی در نظر داشته باشید رفتارای ما باعث ایجاد فرهنگ میشه و مطمئنا بچه های ما و نسله بدی مثله ما میگن آدابو رسومه!و بدترشو انجام میدن!
بالاخره از یه جایی باید شروع بشه که ما با فرهنگ غلط و بعضی هنجارهای غلطمون مبارزه کنیم!
بابا به ولله شیعه ایم!
۱۲:۵۹, ۱۲/آذر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۲/آذر/۹۰ ۱۳:۱۱ توسط rastin.)
شماره ارسال: #40
آواتار
(۱۲/آذر/۹۰ ۱۲:۲۸)seyed reza نوشته است:  
(۱۲/آذر/۹۰ ۱۱:۵۸)soldier نوشته است:  مقایسه شما بسیار مقایسه اشتباهیه. اون افراد رسومات خودشون رو از پدران مشرکشون به ارث بردند. ولی ما رسم و رسوممون رو از اجدادمون که سال هاست شیعه اند به ارث بردیم. پس بالذات این رسومات اشکالی ندارند بلکه بسیار معنی و مفهوم دارندو زیباند.
یا علی مدد

یک سوال پیش می آید:
اجداد شیعه ی ما این رسومات را از کجا آورده اند؟
در استدلال شما نوعی مغالطه وجود دارد به اسم مغالطه ی گزاره ی بدون سور.
اجداد شیعه ما معصوم که نبوده اند، لذا کارشان را نمیشود مطلقا صحیح دانست. پس نمیتوان نتیجه ای را که شما گرفتی پذیرفت.
البته من نفی نمیکنم. بله ممکن است معانی مختلفی داشته باشند که هر کدام جای تامل داشته باشد.
اما الگوی بهتر که نزد ما وجود دارد. چرا سراغ آن نرویم؟

سید جان اولا این رسومات از آدم فضاییا به اجداد ا نرسیده. هر کدومش دلیل و منطق پشتشه. یه سرچ کن پیدا میکنی.
شما که این قضیه الگو رو پتک کردی میزنی تو سر ما. شما هیچ وقت نمیتونی وضع امام علی (علیه السلام)‌ و حضرت زهرا (سلام الله علیها) با وضعیت خودت مقایسه کنی. اولا که اونا تو یه کشوری به نام عربستان زندگی میکردند نه ایران. دوما وضع زندگی اون زمان وضع خیلی بدی بوده. سوما معصوم (علیه السلام) باید زندگی داشته باشه در سطح متوسط به پایین جامعه.
ولی شما میتونی ساده زیستی رو در رسوماتت دخیل کنی.

(۱۲/آذر/۹۰ ۱۲:۲۸)یاران مهدی نوشته است:  
نه خیر رسم و رسوم نیست!
اینا اثرات پست مدرنیسمه!
شما که میگید رسمه کجای تاریخ ما شبه حنابندون بزنو برقص داریم اون شب فقط به دست عروس و موهاش حنا میبستن . نه این قرطی بازی!
تازه بینه فرهنگ و آدابو رسوم اسلامی و ایرانی به نظره من یه جاهاییش تفاوت داره که هر فردی نسبت به عقیدش آخر عمل میکنه!

بله؟ پست مدرنیسم؟ مگه کلاس غرب شناسیه؟
من گفتم اضافاتی که به رسومات چسبیده رو باید از بین برد.
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]