کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 3 رای - 3.67 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عزازیل یکی از نامهای شیطان
۲۰:۳۸, ۱۱/دی/۹۰
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
در حین گوش کردن یکی از سخنرانی های استاد رائفی بودم که استاد جمله ای عرض کردند که من تا بحال نشنیده بودم و برام جالب و یه مقدار متعجب کننده بود و اون جمله این بود :

« عزازیل یکی از القاب شیطان به معنای عزیز خدا هست ، یعنی شیطان در میان ملائکه شاگرد اول کلاس خدا بوده تا قبل از قضیه تکبر ورزیدنش»

واقعا اگه یه مقدار بیشتر رو این حرف تامل کنیم به مطالبی می رسیم که شاید درکش سخت باشه.
بهرحال من بعد از این قسمت از سخنرانی رفتم و یه سرچی تو نت انجام دادم و یه مطالبی گیر آوردم که براتون قرار میدم.

عزازیل نام دیو یا روحی شرور است که سه بار در تورات تکرار میشود وسپس وارد اسطوره های یهود میگردد. در تورات عزازیل به دیوان Se'irim تعلق دارد. این دیوان را اصطلاحاً دیوان بز شکل میگویند. می دانیم که بر اساس آموزه های تورات دیوان به دودسته تقسیم میشوند: دیوان Se'irim که به موجودات مو دار hairy beings معروفند و قوم یهود هر ساله برای ایشان قربانی می کند. محل رفت وآمد این دیوان را بیابان ها می دانند. رییس این دیوان بز شکل نیز عزازیل است و دوم دیوان shedim که به معنای اسیب رسان یا آسیب رسانان مخفیmystical harmer میباشند.
عزازیل در میان متون مذهبی وروایی اسلامی بصورت یکی از نامهای شیطان وارد شده است. محمد تقی صرفی در کتاب جنگ ابلیس علیه انسان نوشته است:
ا«بلیس موجودی از جن بود که هزاران سال قبل از خلقت آدم (ع )درآسمانها بعنوان ملکی از ملائکه مشغول فرمانبرداری از حضرت حق بود.نام او «عزازیل »و«حارث »بوده است .ملائکه خیال می کردند که او هم از جنس آنان است ولی خداوند علیم با علم خود می دانست که ابلیس از ملائکه نیست .ابلیس زیباترین ملک بود و خدا را به گونه ای زیباعبادت می کرد که فقط دورکعت نماز او برای خداوند،چهارهزارسال طول کشید.»
نعمت الله صالحى حاجى آبادى در کتاب شیطان در کمینگاه
در معنای عزازیل مینویسد:
«این کلمه لغت (عبرى ) است و به معنى عزیز شده ؛ کسى که در میان ملائکه عزیز و با احترام بوده ، کسى که عزت و توانایى ظاهرى داشته باشد. شیطان را از این رو عزازیل گفته اند که در میان ملائکه عزیز و با احترام و در عبادت خدا کوشا و سخت مقاوم بوده است .»
در تفسیر أطیب البیان فی تفسیر القرآن در مورد اسامی شیطان میخوانیم که:‏« اسامى زیادى دارد: حرث، عزازیل شیطان، و صفات خبیثه دارد: عجب که خود را اشرف از ملائکه مى‏پنداشت و در میان ملائکه اعبد آنها میدانست و کبر و استکبار بزرگى را بخود بسته بود و در جمیع مخلوقات ارضى و سماوى بالاتر از خود تصور نمیکرد و کفر که العیاذ خدا را عادل نمیدانست که ترجیح راجح بر مرجوح داده و خاک را مقدّم بر آتش داشته لذا زیر بار اطاعت آدم نرفت و تمکین نشد و سجده نکرد.» (أطیب البیان فی تفسیر القرآن، ج‏11، ص: 273 )‏
در کتاب دیوشناسی و معرفت شیطان ، عزی با عزازیل یکی پنداشته می شود:
Although Azazel is now one of the Mussulman names for a devil, it would appear to be nearly related to Al Uzza of the Koran, one of the goddesses of whom the significant tradition exists.[1]
بایددانست که عزازیل به معنای عزیز شده خدا است که صورت معرب آن عزی میباشد.

باتشکر
آیدین

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۰:۴۳, ۱۱/دی/۹۰
شماره ارسال: #2
آواتار
نمیدونم شما کتاب مرشد و مارگریتارو خوندین یانه اما یه همچین شخصیتی در این کتاب هم هست یک شخصیتی است که به شیطان (ولف)در انجام اعمال شوم کمک میکند!!!َ
۲۰:۵۵, ۱۱/دی/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۱/دی/۹۰ ۲۰:۵۵ توسط آیدین.)
شماره ارسال: #3
آواتار
(۱۱/دی/۹۰ ۲۰:۴۳)راحیل نوشته است:  نمیدونم شما کتاب مرشد و مارگریتارو خوندین یانه اما یه همچین شخصیتی در این کتاب هم هست یک شخصیتی است که به شیطان (ولف)در انجام اعمال شوم کمک میکند!!!َ
سلام
نه عزیز متاسفانه نخوندم من این مهم رو در کتابی به اسم «شیطان»خوندم که در صفحه اولش همه اسم های شیطان رو میگه همراه با معنی هاشون که من عزازیل رو سرچ کردم و اینجا گذاشتم حالا شاید بقیرو هم بزارم.
اما حرف من اینه که الان دیگه هر جا بگردی اسم ها و علائم شیطانه مثلا من همین کتابی که خوندم به اسم شیطان یا کتابی که شما میگی در اصل به رویارویی با شیطان می پردازه و شیطان رو معرفی میکنه اما باید بگم که اونا از ایم مطلب ناراحت که نمیشن هیچ بلکه خوشحالم میشن چون علائمشون همه جا پخش میشه و براشون یه نوع تبلیغ مسوب میشه که بعد ها ممنه کسانی به طرفش کشیده بشن که حالا من اگه بخوام مقاله اون رو هم توضیح بدم باید به موضوح هم راجب به اون مقاله تهیه کنم.فقط در این حد بگم که الان دیگه همه جا پرشدن فقط باید مراقب باشی اشتباهی فکر نکنی دوستته و بری طرفش همین مراقب همه چی باش تا ان شاءالله
اللهم عجل ولیکل فرج

باتشکر
آیدین
۲۱:۱۵, ۱۱/دی/۹۰
شماره ارسال: #4
آواتار
این کتابی که گفتم از یک نویسنده روسی هستش که نسبت به وضع اجتماعی کشورش نوشته و سالها پس از مرگش توسط همسرش به چاپ رسیده و کلا کتاب عجیبی هستش ودر مورد جادوی سیاه نوشته
۱۳:۵۱, ۱۲/دی/۹۰
شماره ارسال: #5
آواتار
(۱۱/دی/۹۰ ۲۱:۱۵)راحیل نوشته است:  این کتابی که گفتم از یک نویسنده روسی هستش که نسبت به وضع اجتماعی کشورش نوشته و سالها پس از مرگش توسط همسرش به چاپ رسیده و کلا کتاب عجیبی هستش ودر مورد جادوی سیاه نوشته
اووووووووووووووووووووووووووووو
پس باید کتاب قشنگی باشه البته نباید بهش وابسته بشم اما اگه لینکشو دارین یا خودتون فایلشو دارین ممنون میشم بهم بگید.

باتشکر
آیدین
۱۵:۰۱, ۱۲/دی/۹۰
شماره ارسال: #6
آواتار
(۱۱/دی/۹۰ ۲۰:۳۸)آیدین نوشته است:  
بسم الله الرحمن الرحیم
در حین گوش کردن یکی از سخنرانی های استاد رائفی بودم که استاد جمله ای عرض کردند که من تا بحال نشنیده بودم و برام جالب و یه مقدار متعجب کننده بود و اون جمله این بود :

« عزازیل یکی از القاب شیطان به معنای عزیز خدا هست ، یعنی شیطان در میان ملائکه شاگرد اول کلاس خدا بوده تا قبل از قضیه تکبر ورزیدنش»

واقعا اگه یه مقدار بیشتر رو این حرف تامل کنیم به مطالبی می رسیم که شاید درکش سخت باشه.
بهرحال من بعد از این قسمت از سخنرانی رفتم و یه سرچی تو نت انجام دادم و یه مطالبی گیر آوردم که براتون قرار میدم.

لطف می کنید بفرمایید اگر شیطان بخواهد برای خودش یک لقب خوب دست و پا کند از این کار بهتر چه برنامه ای را می تواند انجام دهد!؟!؟!؟فقط کسی می تواند ادعا کند اسم شیطان عزازیل بود هاست که احاطه ی کامل بر دوران عزت شیطان داشته باشد و آن هم غیر از معصومین و انبیاء کسی نیستند.اگر احادیثی از ایشان داریم لطف کنید؟؟؟؟؟؟ با تحریفات تورات و بت های مشرکان نمی شود مطلبی را اثبات کرد.

۱۵:۴۵, ۱۲/دی/۹۰
شماره ارسال: #7
آواتار
(۱۲/دی/۹۰ ۱۵:۰۱)حسن.س. نوشته است:  
(۱۱/دی/۹۰ ۲۰:۳۸)آیدین نوشته است:  
بسم الله الرحمن الرحیم

لطف می کنید بفرمایید اگر شیطان بخواهد برای خودش یک لقب خوب دست و پا کند از این کار بهتر چه برنامه ای را می تواند انجام دهد!؟!؟!؟فقط کسی می تواند ادعا کند اسم شیطان عزازیل بود هاست که احاطه ی کامل بر دوران عزت شیطان داشته باشد و آن هم غیر از معصومین و انبیاء کسی نیستند.اگر احادیثی از ایشان داریم لطف کنید؟؟؟؟؟؟ با تحریفات تورات و بت های مشرکان نمی شود مطلبی را اثبات کرد.

عزیزم کتابی هست به اسم شیطان که در مطالب بالا هم بهش اشاره کردم و این مطلب رو هم از همون جا آوردم، فقط از قرآن و احادیث ذکر کرده و کلا راجب به خصوصیات شیطان توضیح داده است.
اگه دوست دارین الان در تمامی کتاب فروشی های معتبر هست خودتون بخرید و مطالعه کنید.من کاملا خودنمش و دیدم که به صورت پاورقی قشنگ همه منابع رو داده که از منبع های معروف مثل نهج البلاغه و قرآن . غیره استفاده شده است که به صروت پاورفی همه رو میتونید مشاهده کنید.
من از خودم حرفی رو در نمیارم و تمام مطلب هایی که اینجا مینویسم با سند و مدرک هستش.

باتشکر
آیدین
۱۷:۰۷, ۱۲/دی/۹۰
شماره ارسال: #8
آواتار
(۱۲/دی/۹۰ ۱۵:۴۵)آیدین نوشته است:  
(۱۲/دی/۹۰ ۱۵:۰۱)حسن.س. نوشته است:  

عزیزم کتابی هست به اسم شیطان که در مطالب بالا هم بهش اشاره کردم و این مطلب رو هم از همون جا آوردم، فقط از قرآن و احادیث ذکر کرده و کلا راجب به خصوصیات شیطان توضیح داده است.
اگه دوست دارین الان در تمامی کتاب فروشی های معتبر هست خودتون بخرید و مطالعه کنید.من کاملا خودنمش و دیدم که به صورت پاورقی قشنگ همه منابع رو داده که از منبع های معروف مثل نهج البلاغه و قرآن . غیره استفاده شده است که به صروت پاورفی همه رو میتونید مشاهده کنید.
من از خودم حرفی رو در نمیارم و تمام مطلب هایی که اینجا مینویسم با سند و مدرک هستش.

باتشکر
آیدین

بسیار عالی،با این حال اینجا آمده ایم که بحث کرده و به هم کمک کنیم،ان شاء الله اگر توانستم دنبال کتاب هم می روم.البته درباره ی این ملعون کتاب زیاد است اما:

لطف می فرمایید چند حدیث که در آن شیطان را با لفظ عزازیل نام برده و به معصوم می رسد با ذکر سندش که در همان کتاب آمده نقل بفرمایید.بسیار متشکرم.
۱۷:۳۹, ۱۲/دی/۹۰
شماره ارسال: #9

اونجا که استاد رائفی پور عزیز صحبت میکنند بیان میکنند که این ذکر به زبان عبری بوده و مدتها مشغول تحقیق در این موضوع بودند تا بلاخره متوجه میشند اون دعا نویس نوشتند یا عزازیل بفریادم برس و بعد هم ایشون گفتند عزازیل یکی از شیاطین بزرگه
۲۱:۵۶, ۱۲/دی/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۲/دی/۹۰ ۲۱:۵۶ توسط آیدین.)
شماره ارسال: #10
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

این مطلب رو میزارم به امید اینکه مطلب اولیم کامل بشه.

[تصویر: 300px-Azazel.jpg]

[تصویر: magnify-clip-rtl.png]
تصویری از عزازیل نقاشی کولن دی پلانسی فرانسه ۱۸۲۵. عزازیل معمولا به صورت یک موجود شبیه به بز تصویر میشود.

در عهد عتیق

در کتاب Leviticus 16 ذکر شده است که کاهن بزرگ در روز دهم تیشری (یوم کیپور) بعد از قربانی کردن از طرف خود و خانواده خود، برای کفاره گناهان مردم قربانی قرار میداد. این قربانی به صورت یک قوچ برای سوزاندن و دو بز بود. این دو بز یکی برای یهوه (نام خدا در یهودیت) و یکی برای عزازیل در نظر گرفته میشد. بزی که برای خدا مقرر شده بود قربانی میگردید. ولی بزی که برای عزازیل در نظر گرفته شده بود، ابتدا کاهن بزرگ دست خود را بر روی سر بز میگذاشت و گناهان مردم را اعتراف میکرد. سپس این بز به منطفه ای خارج از شهر و به دور از مردم برده میشد و در آنجا رها میگشت. نام عزازل ممکن است نام محلی باشد که بز در آنجا رها میگشت. بعضی گمان میکنند که عزازل از دو لغت عزاز و ال تشکیل شده است که به معنی کوه سخت میباشد. منطقه ای به نام کوه عزازل نیز موجود است که ظاهرا محلی است که این بز در آنجا رها میگشت. لغت Scapegoat در زبان انگلیسی نیز از همین داستان گرفته شده است.

در مسیحیت

در مسیحیت معمولا عزازیل مترادف با شیطان در نظر گرفته میشود. در دیدگاه مسیحیان ادونتیست شیطان مسئول گناهانی است که از طریق بز عزازیل در روز دهم یوم کیپور منتقل شده است. حال آنکه بعضی دیگر از مسیحیان این دیدگاه را مخالف مسیحیت میدانند و اعتقاد دارند این تفکر عزازیل را معادل عیسی مسیح قرار میدهد. آنها میگویند شیطان نمیتواند کسی را نجات دهد و همچنین نمیتواند مسئول گناهان کسی باشد و تنها عیسی مسیح برای گناهان مردم قربانی گشته است.

در اسلام
در قرآن نامی از عزازیل برده نشده است. ولیکن در برخی متون اسلامی نام عزازیل به عنوان نام اصلی ابلیس آورده شده است.

در فرهنگ

در کتاب مرشد و مارگاریتا وی از ملازمان شیطان به شمار می‌رود و در سریال سوپرنچرال از شیاطین بزرگ به شمار می‌رود.

[تصویر: 300px-Herodion_IMG_0627.JPG]
تصویری از کوه عزازیل که بز به آنجا فرستاده میشد.

باتشکر
آیدین

ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا