کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 3 رای - 4.67 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مستند دکترین شوک (The Shock Doctrine)
۱۷:۵۶, ۲۳/بهمن/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۴/اردیبهشت/۹۳ ۴:۳۵ توسط مجید املشی.)
شماره ارسال: #1
آواتار


مستند دکترین شوک

(The Shock Doctrine)مستند "دکترین شوک " بررسی نظریه شوک در معادلات چند دهه اخیر جهان می پردازد


[تصویر: shock2.jpg]


خانم نائومی کلاین در این مستند «دکترین شوک» و سواستفاده کورپوریشن‌ها (ابر شرکت‌های چند ملیتی) در استفاده از حوادثی چون، جنگ، حملات تروریستی، کودتا و حوادث طبیعی که از آن به عنوان شوک اول یاد می‌کند. در مرحله دوم، بنگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ با استفاده از قدرت سیاسی و سیاست‌مداران وابسته به خود، با انجام طرحی برنامه ریزی شده و با کاشتن بذر ترس از بُهت و پریشانی و سر در گمی مردم در آن لحظات استفاده کرده و شوک دومی را که چیزی جز تغییرات رادیکال اقتصادی و سیاسی نیست بوجود می‌آورند. در این میان افرادی که با موج دوم شوک، به مقابله برمی‌خیزند با شوک سومی که شامل پلیس، ارتش، زندان و بازجوئی است روبرو و سرکوب می‌شوند.روانپزشکی بر روی بیمارانش شوک درمانی را اجرا می کند و همین نسخه ای می شود برای میلتون فریدمن روانی! تا با اقتصاد کشورهای بسیاری همان کند که دکتر کمرون با بیماران روانی اش انجام می داد. و باز هم این سازمان های جاسوسی همیشه در صحنه! غربی هستند که مجری چنین اقدامات مشمئز کننده ای می شوند. و باز هم مستندی که اثبات کند که این جهان تبدیل به دنیایی شده که کشورها یا گرگ اند و یا گوسفند. این واقعیت قرن های اخیر جهان ماست چه نوامی کلین آنها بگوید و چه سید مرتضی آوینی ما!
باید یک شیلیایی بود تا فهمید که تحمل سالها حکومت کودتای پینوشه و موش آزمایشگاهی شدن برای نظریات میلتون فریدمن چه طعمی دارد. باید یک پسر آرژانتینی باشی تا درک کنی که وقتی یک پسر آرژانتینی می فهمد که مادر واقعی اش یک مخالف حکومت کودتایی ژنرال ویلدا بوده و بلافاصله بعد از به دنیا آمدن او کشته شده است و او سالها به دست خانواده های طرفدار این رژیم خونخوار بزرگ شده، چه حالی دارد. باید یک عراقی باشی تا...
ترجمه، اصلاح و زیرنویس توسط حیات تی وی

مدت زمان :1 ساعت و 18 دقیقه
فرمت:mp4
حجم:500MB

امضای مجید املشی
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۲:۳۸, ۲۳/بهمن/۹۱
شماره ارسال: #2
آواتار


برنامه کنکاش با موضوع دکترین شوک


این جلسه از برنامه کنکاش مربوط به سازوکار دکترین شوک در منازعه ایران و آمریکا
در سال ۲۰۱۲ است
و براساس کتاب The Shock Doctrine نوشته خانم Naomi Klein ،
توسط دکتر عباسی تحلیل و بررسی می‌شود.


[تصویر: KANKASH-shock_doctrine.jpg]

مدت زمان: ۵۵ دقیقه
تاریخ : ۱۳ دی ۱۳۹۰
موضوع :دکترین شوک
فرمت: mp4 , mp3
کیفیت: عالی
دانلود فایل صوتیدانلود فایل تصویری:

پارت 1
پارت 2ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۰:۰۷, ۲۴/بهمن/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۴/بهمن/۹۱ ۱۰:۱۰ توسط مجید املشی.)
شماره ارسال: #3
آواتار[تصویر: 1-shock1.jpg]مستند دکترین شوک نشان می‌دهد که چطور اجرای برنامه‌های اقتصادی نولیبرالی، از جمله نسخه‌های تجویزی «صندوق بین المللی پول» و «بانک جهانی»، نیازمند این بوده است که جامعه از طریق شوک، وادار به اطاعت و پذیرش برنامه‌هایی این‌چنین شودکه در شرایط عادی برای توده‌های مردم بسیار نامطلوب است.

مطالب و مستندات این اثر پایانی بر این اسطوره است که بازار آزاد جهانی در روندی دموکراتیک به فتح و پیروزی رسیده است.

کلاین مستقیماً اقتصاددانان نظم نوین جهانی، یعنی میلتون فریدمن (Milton Friedman)، برنده جایزه نوبل، و نیز دیگر کارگزاران «مکتب اقتصادیشیکاگو» را هدف می‌گیرد و توضیح می‌دهد که چطور سیاست‌های اقتصادی آن‌ها در کشورهایی مثل شیلی در دوران دیکتاتوری پینوشه، روسیه‌ در دوران یلتسین، آمریکای پس از طوفان کاترینا و عراق پس از اشغال نظامی توسط امریکا، پیش برده شده است.پیش بردن این سیاست‌ها نه با روندی دموکراتیک که با سوء استفاده از شوک زدگی مردم در اثر فاجعهصورت گرفته است. کلاین تا آن‌جا پیش می‌رود که سعی می‌کند نشان دهد بعضی از این فاجعه‌هااصلاً به قصد ایجاد شوک و پیش بردن این سیاست‌ها ایجاد شده‌اند.

بحرانی فرا می‌رسد، هول و هراس جامعه را در بر‌می‌گیرد ونظریه‌پردازان راستگرا، با رخنه کردن در خلاءِ اجتماعیِ ناشی از بحران و جو ترس ونگرانی، دست به کار می شوند وبه نفع شرکت‌های بزرگ، به مهندسی جوامعِ بحران زده می پردازند. این شگردی است که خانم نائومی کلاین آن را سرمایه‌داری فاجعه می‌نامد.

فاجعه ها، بحران‌ها و شوک هایی ‌‌که چنین فرصت‌هایی را در اختیار نظریه‌پردازان راستگرا نهاده است گهگاه حوادثی غیر مترقبه- ‌نظیر کودتا، جنگ، حملات تروریستی، و بلایای طبیعی بوده است. اما غالباً بحران‌های اقتصادی (از قبيل تداوم بحران بدهی‌ها، تورم لگام‌گسیخته، شوک های ناشی از نوسانات ارزی، و رکود اقتصادی) نیز چنین فرصت هايی را برای نظریه‌پردازان مزبور فراهم کرده است.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۰:۳۸, ۲/اسفند/۹۱
شماره ارسال: #4
آواتار
خانم کلاین، ضمن پژوهش‌های خود، به شباهت‌های تکان‌دهنده‌ای بین نظریه‌های استادان شوک درمانی در حیطه روانشناسی و عرصه اقتصاد برمی‌خورد:

نقل قول:طبق یکی از کتاب‌های راهنمای سازمان جاسوسی آمریکا((CIA، هدف از شكنجه (يعنى مرحله "سست كردن و به راه آوردنِ" زندانى) ايجاد نوعى توفان شديدِ ذهنى است: پس از شكنجه، زندانى به قدرى از نظر روانى به‏قهقرا رفته و وحشت‏زده است كه ديگر قادر نيست منطقى فكر كند يا حافظ منافع‏خود باشد. تحت تأثير چنين شوكى، بيشتر زندانيان آنچه را که بازجويان شان مى‏خواهند در اختيارآنان قرار مى‏دهند - به ويژه اطلاعات، اقرار، و رویگردانى از باورهاى‏پيشين‌شان. در جریان شکنجه، فاصله‏ زمانىِ فوق‏العاده كوتاهی وجود داردكه، در آن، فرد زندانى دچار نوعى حالت تعليقِ بين زندگى و مرگ می شود و شخصیتِ شکل گرفته و فرهیخته‌اش، همراه با ویژگی‌های آن، فرو می‌ریزد. اين‏حالت تعليقِ بين مرگ و زندگى يك نوع حالت شوك يا فلج روانى است كه از تجربه يك ضایعه روحىِ شديد ناشى شده است، تجربه‏اى كه گويى هم دنياى‏آشنا براى فردِ شكنجه شده و هم جایگاه وى در آن دنيا را در ذهن او متلاشى ‏مى‏كند. بازجوي مجرب اين حالت را هنگام ظهور آن خوب مى‏شناسد و مى‏داند كه منبع‏اطلاعاتىِ مقاوم، در آن لحظه، در مقايسه با پيش از تجربه شوك، بسيار پذيراى‏سازش است و احتمال تسليم و تبعيت اش خیلی بيشتر شده است. و این لحظه ایست که شکنجه‌گر، بی صبرانه، منتظرش بوده است.

دکترین شوک نیز دقیقا همین روند را تقلید و تکرار می کند و سعی دارد در مقیاسی کلان واجتماعی، به همان چیزی دست یابد که شگردهای شکنجه گران در سلول بازجویی، تک تک، بر سر افراد می آورد.

دكترين شوك اين‏سان عمل مى‏كند: در اثر فاجعۀ اصلى (مثلاً يك كودتا، حمله ای ‏تروريستى، فروپاشى بازار، جنگ، سونامى، يا توفان)، يك حالت شوك همگانی برتمام جمعيت مستولى مى‏شود. درست همان گونه كه موزيك كركننده و ضرباتِ درون سلولِ بازجويى زندانى را سست‏ مى ‏كند و به راه مى‏ آورد، فرو ريختن بمب‏ها، موج ترور، و توفان‏هاى درهم‏ كوبنده نیز در خدمت سست كردن و به راه آوردنِ كل جامعه قرار مى‏گيرد. درست مثل زندانى وحشت‏زده‏اى كه نام رفقايش را لو مى‏دهد واز باورهايش رویگردان مى‏شود، جوامعِ شوكه شده نيز غالباً از چيزهايى كه در حالت‏عادى سرسختانه از آنها محافظت مى‏كردند دست برمى‏دارند. آنچه بر سرانسانهای قربانی شوک و آنچه بر سر جوامع قربانی شوک می آید به نوعی با یکدیگر مرتبط است: همه اینها تجلیّاتِ متفاوتِ یک منطق واحدِ بسیار دهشتناک است.

(۲۳/بهمن/۹۱ ۱۷:۵۶)مجید املشی نوشته است:  باید یک شیلیایی بود تا فهمید که تحمل سالها حکومت کودتای پینوشه و موش آزمایشگاهی شدن برای نظریات میلتون فریدمن چه طعمی دارد. باید یک پسر آرژانتینی باشی تا درک کنی که وقتی یک پسر آرژانتینی می فهمد که مادر واقعی اش یک مخالف حکومت کودتایی ژنرال ویلدا بوده و بلافاصله بعد از به دنیا آمدن او کشته شده است و او سالها به دست خانواده های طرفدار این رژیم خونخوار بزرگ شده، چه حالی دارد. باید یک عراقی باشی تا...

در شیلی، پینوشه نخست دست به کودتا زد، نهادهای دموکراتیک را منحل کرد، و سپس به تحمیل "شوک درمانی" پرداخت. در روسیه، یلیتسین شوک درمانی‌اش را در یک دموکراسیِ نوپا تحمیل کرد و سپس فقط با انحلال دموکراسی و راه انداختن کودتا ‌توانست از برنامۀ "شوک درمانی" دفاع کند. و غرب، بی شرمانه، از هر دو سناریو مشتاقانه حمایت کرد.
روز بعد از کودتایِ یلیتسین و خفه کردن دموکراسی روسیه در نطفه، روزنامه "واشنگتن پست" آن را "چشم‌انداز پیروزی دموکراسی" خواند!!
!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۵:۵۳, ۲۰/تیر/۹۳
شماره ارسال: #5

عجب مستندی بود .
اون قسمت هایی که مردم شیلی و آرژانتین رو با فوتبال داشتند فریب میدادند فوق العاده بود ...حقیقتا تاثیر گذار بود
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا