کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 3 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» ابلاغ شد
۱۳:۳۹, ۳۰/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #1
آواتار
[تصویر: 65772-197493-1392789723.jpg?itok=nDcb7xtN]
رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با ابلاغ سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» بر اساس بند یک اصل 110 قانون اساسی که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، تأکید کردند: پیروی از الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی، عامل شکست و عقب نشینی دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی علیه ملت ایران خواهد شد، همچنین اقتصاد مقاومتی خواهد توانست در بحران‌های رو به افزایش جهانی، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند.
متن ابلاغیه رهبر معظم انقلاب به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح زیر است:
بسم‌اللّه الرحمن الرحیم
ایران اسلامی با استعدادهای سرشار معنوی و مادی و ذخائر و منابع غنی و متنوع و زیرساخت‌های گسترده و مهم‌تر از همه، برخورداری از نیروی انسانی متعهد و کارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت، اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کند نه تنها بر همه‌ مشکلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را که با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی کرده، به شکست و عقب‌نشینی وا می‌دارد، بلکه خواهد توانست در جهانی که مخاطرات و بی‌اطمینانی‌های ناشی از تحولات خارج از اختیار، مانند بحران‌های مالی، اقتصادی، سیاسی و ... در آن رو به افزایش است، با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه‌های مختلف و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز بیست ساله، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوئی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد.

اکنون با مداقه لازم و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که در ادامه و تکمیل سیاست‌های گذشته، خصوصاً سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و با چنین نگاهی تدوین شده و راهبرد حرکت صحیح اقتصاد کشور به سوی این اهداف عالی است، ابلاغ می‌گردد.

لازم است قوای کشور بی‌درنگ و با زمان‌بندی مشخص، اقدام به اجرای آن کنند و با تهیه قوانین و مقررات لازم و تدوین نقشه راه برای عرصه‌های مختلف، زمینه و فرصت مناسب برای نقش‌آفرینی مردم و همه فعالان اقتصادی را در این جهاد مقدس فراهم آورند تا به فضل الهی حماسه‌ اقتصادی ملت بزرگ ایران نیز همچون حماسه سیاسی در برابر چشم جهانیان رخ نماید. از خداوند متعال توفیق همگان را در این امر مهم خواستارم.
سیّدعلی خامنه‌ای
29/ بهمن ماه/ 1392

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی
با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا ابلاغ می‌گردد:

1 - تأمین شرایط و فعال‌سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‌های جمعی و تأکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط.
2 - پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه.
3- محور قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویتِ رقابت‌پذیری اقتصاد، ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استانها و به کارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در جغرافیای مزیت‌های مناطق کشور.
4- استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌ها در جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره‌‌وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی.
5- سهم‌بری عادلانه عوامل در زنجیره‌ تولید تا مصرف متناسب با نقش آنها در ایجاد ارزش، بویژه با افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق ارتقاء آموزش، مهارت، خلاقیت، کارآفرینی و تجربه.
6- افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی(بویژه در اقلام وارداتی)، و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی و ایجاد تنوع در مبادی تأمین کالاهای وارداتی با هدف کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص.
7- تأمین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی با تأکید بر افزایش کمی و کیفی تولید(مواد اولیه و کالا).
8- مدیریت مصرف با تأکید بر اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالاهای داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقاء کیفیت و رقابت پذیری در تولید.
9- اصلاح و تقویت همه‌جانبه‌ نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی، ایجاد ثبات در اقتصاد ملی و پیشگامی در تقویت بخش واقعی.
10- حمایت همه جانبه‌ هدفمند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت از طریق:
- تسهیل مقررات و گسترش مشوق‌های لازم.
- گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیرساخت‌های مورد نیاز.
- تشویق سرمایه گذاری خارجی برای صادرات.
- برنامه ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، شکل‌دهی بازارهای جدید، و تنوع بخشی پیوند‌های اقتصادی با کشورها به ویژه با کشورهای منطقه.
- استفاده از ساز و کار مبادلات تهاتری برای تسهیل مبادلات در صورت نیاز.
- ایجاد ثبات رویه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پایدار سهم ایران در بازارهای هدف.
11- توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج.
12- افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشور از طریق:
- توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان بویژه همسایگان.
- استفاده از دیپلماسی در جهت حمایت از هدف‌های اقتصادی.
- استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای.
13- مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق:
- انتخاب مشتریان راهبردی.
- ایجاد تنوع در روش‌های فروش.
- مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش.
- افزایش صادرات گاز.
- افزایش صادرات برق.
- افزایش صادرات پتروشیمی.
- افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی.
14- افزایش ذخایر راهبردی نفت وگاز کشور به منظور اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و تأکید بر حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز، بویژه در میادین مشترک.
15- افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه(براساس شاخص شدت مصرف انرژی) و بالا بردن صادرات برق، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی با تأکید بر برداشت صیانتی از منابع.
16- صرفه جویی در هزینه‌های عمومی کشور با تأکید بر تحول اساسی در ساختارها، منطقی سازی اندازه دولت و حذف دستگاه‌های موازی و غیرضرور و هزینه‌های زاید.
17- اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی.
18- افزایش سالانه‌ سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگی بودجه به نفت.
19- شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و ... .
20- تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، تولید ثروت، بهره‌وری، کارآفرینی، سرمایه گذاری و اشتغال مولد و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به اشخاص دارای خدمات برجسته در این زمینه.
21- تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان سازی آن بویژه در محیط‌های علمی، آموزشی و رسانه‌ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی.
22- دولت مکلف است برای تحقق سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی با هماهنگ سازی و بسیج پویای همه امکانات کشور، اقدامات زیررا معمول دارد:
- شناسایی و بکارگیری ظرفیت‌های علمی، فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان آفندی و اقدامات مناسب.
- رصد برنامه‌های تحریم و افزایش هزینه برای دشمن.- مدیریت مخاطرات اقتصادی از طریق تهیه طرح‌های واکنش هوشمند، فعال، سریع و به هنگام در برابر مخاطرات و اختلال‌های داخلی و خارجی.
23- شفاف و روان سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار.
24- افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی و ترویج آن.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۲۸, ۱۱/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #2
آواتار
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در پایان نشست دبیران این حزب با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار داشت: یکی از پیامهایی که ملت و دولت ایران به دولت آمریکا می‌تواند این است که ما به مذاکرات دلخوش نیستیم و کار خودمان را در داخل می‌کنیم.

حبیبی ادامه داد : دشمن باید بداند اقتصاد مقاومتی جانشین اقتصاد مذاکره‌ای است نه دولت و نه مردم هیچ چشم داشتی به نتیجه مذاکرات ندارند. حوادث اوکراین نشان داد آمریکاییها حتی اگر فرصت کنند، جیب همسایگانشان در1+5 را هم دستبرد می‌زنند و استقلال یک کشور اروپایی را بی پروا مورد هجمه قرار می‌دهند و پرچم یورو را به علامت استیلای غرب در میدان استقلال کیف می‌کوبند.

وی بیان اینکه طی 6 ماه گذشته و در طول مذاکرات دولت با 1+5 آمریکایی‌ها بیش از 10 بار تهدید به حمله نظامی کرده‌اند اظهار داشت: آمریکایی ها به انحاء گوناگون در امور داخلی ایران مداخله کرده و از سران فتنه دفاع می‌کنند آنها حتی سخن از مخدوش بودن انتخابات در ایران به میان آورده‌اند.

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی تصریح داد: ملت ما باید هوشیار باشند مذاکره با چاشنی تهدید نظامی و مداخله در امور داخلی ایران یعنی بی اعتمادی یعنی خوش بین نبودن به نتیجه مذاکرات و لذا باید کمر‌بندها را محکم بست و در برابر 1+5 و بویژه شرارتهای آمریکا ایستادگی کرد.

حبیبی افزود: باید از نیروهای مسلح تشکر کرد که در پاسخ به تهدیدات نظامی، از موشکهای جدید بالستیک ایران با فناوریهای به روز رونمایی نمودند تا دشمن بداند فرزندان شجاع ملت تهدید را با تهدید جواب می‌دهد و مداخله را با راهپیمایی بی نظیر 22 بهمن پاسخ می‌دهد.

وی با اشاره به تحولات اوکراین خاطرنشان کرد: نبرد نرم نارنجی‌ها در اوکراین که از 10 روز پیش به نبرد سخت تبدیل شد. اکنون به یک بحران نظامی تبدیل شده است و نتیجه مداخله خارجی، قرار گرفتن کشور در آستانه یک جنگ خانگی خانمانسوز است.

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به مشکلات دنیای اسلام گفت: حوادث میانمار نشان داد که دشمنان اسلام مشغول فعال کردن شکاف‌هایی برای کشتار مسلمانان هستند، از طرفی تکفیری‌ها را تجهیز کرده‌اند که در دنیای اسلام بساط جنگ مذهب علیه مذهب راه بیندازند و همه این حوادث گویای یک حقیقت است. آمریکا برای زنده نگاه داشتن صهیونیسم نیاز به مشغول کردن دنیای اسلام دارد و اگر این مشغولیت پایان یابد با ادیان دیگر درگیر خواهد شد.

حبیبی تاکید کرد: دولت باید هر چه سریعتر از طریق کشورهای عضو کنفرانس اسلامی و غیر متعهدها راهی برای جلوگیری از خونریزی در آفریقای مرکزی پیدا کند، فرانسوی‌ها در آنجا آتش بیار معرکه‌اند باید دولت پاریس به خاطر این خونریزی رسوا شود.

وی افزود: اکنون یک هولوکاست واقعی در میانمار ، آفریقای مرکزی ، سوریه و لبنان در جریان است که هر روز هم توسعه پیدا می‌کند، این فجایع در سایه سکوت مجامع بین‌المللی نشان می‌دهد دست تجاوز غرب و آمریکا بیش از پیش در کار است.

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی همچنین اظهار داشت: راه مقابله با این پدیده شوم، تعمیق بیداری اسلامی و همبستگی علما و نخبگان جهان اسلام در منطقه و جهان است. ما بر اساس رهنمودهای امام و رهبری عظیم‌الشأن جمهوری اسلامی نباید دشمن اصلی که را همانا آمریکاست فراموش کنیم.

حبیبی با اشاره به سخنان اخیر وزیر نفت در شورای شهر تهران گفت: اینکه گشایشی در کار ترافیک تهران و مشکلات شهر تهران بوجود آید، خوب است. اما باید دید این تعهد را وزیر محترم نفت مستند به چه قانونی انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر این تعهد در بودجه 92 بوده است که سال 92 رو به پایان است، باید دید به این تعهد چرا عمل نشده، اگر این تعهد برای سال آینده است باید دید در تبصره 2 ماده واحده بودجه 93 در کجا وزارت نفت متعهد به این کار بزرگ شده است.

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی افزود: وزارت نفت نباید نقش خزانه دوم کشور را بازی کند اگر منابع مالی در اختیار دارد به درآمد عمومی واریز کند تا دولت مشکلات نقدینگی خود را حل کند.

حبیبی در پایان از حضور گسترده و وسیع مردم در مراسم بزرگداشت مرحوم حاج ابوالفضل حاجی حیدری تشکر کرد و اظهار داشت: پیام تسلیت مقام معظم رهبری تسلی بخش خانواده محترم ایشان و یاران حاجی حیدری در حزب موتلفه اسلامی بود و ما مراتب تشکر خود را به محضر شریف مقام معظم رهبری تقدیم می‌داریم.

منبع : 598
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا