کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 14 رای - 2.43 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حاجی مون عوض شده!
۱۳:۵۷, ۲۲/تیر/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/تیر/۹۴ ۱۴:۰۳ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #1
آواتار

آقای روحانی زمانی مردم زمان امام حسن(علیه السلام) را خائن می‌دانست. اکنون آیا مردم دوره امام‌حسن(علیه السلام) عوض شده‌اند یا روحانی؟!


هفته‌نامه 9 دی با طرح این پرسش، به نقد اظهارات اخیر رئیس‌جمهور پرداخت که در جمع استانداران گفته بود: «به اعتقاد من نرمش قهرمانانه، سخت‌تر از جهاد قهرمانانه است و امام حسن، سبط‌اکبر پیامبر این قهرمانی و شجاعت را برگزید و انتخاب کرد.» حسن روحانی همچنین در صفحه توییتر خود هم نوشت:‌ «امام حسن به ما یاد دادند که باید به مصلحت امت و خواست مردم و جامعه توجه کرد و به نفع امت و جامعه اسلامی تصمیم گرفت.»

حمید رسایی مدیرمسئول 9 دی با نقد این سخنان نوشت: حضرت امام خمینی در این باره می‌فرماید: «قصه امام حسن و قضیه صلح، این هم صلح تحمیلی بود؛ برای اینکه امام حسن، دوستان خودش، یعنی آن اشخاص خائنی که دور او جمع شده بودند، او را جوری کردند که نتوانست خلافش بکند، صلح کرد؛ صلح تحمیلی بود. این صلحی هم که حالا به ما می‌خواهند بگویند، این است. بعد از اینکه صلح کردند، به حسب روایت، به حسب نقل، معاویه به منبر رفت و گفت که تمام حرف‌هایی که گفتم، من قرار دادم، زیر پایم؛ مثل پاره کردن این مردی که آن قراردادها را. آن صلح تحمیلی که در عصر امام حسن واقع شد، آن حکمیت تحمیلی که در زمان امیرالمؤمنین واقع شد و هر دویش به دست اشخاص حیله‌گر درست شد، این ما را هدایت می‌کند به اینکه نه زیر بار صلح تحمیلی برویم و نه زیر بار حکمیت تحمیلی.» (صحیفه امام، ج 20، ص: 118 و 119)

اما موضوع مهمتر درباره مردمی که حسن روحانی در حال توجیه رفتار آنها بلکه تقدس بخشیدن به خیانت‌شان است، قضاوتی است که حسن روحانی، خود پیش از این درباره آنها داشته است. وی که در تیرماه سال 1356 به دعوت گروهی از جوانان انقلابی اصفهان به آن شهر سفرکرده با مرور تاریخ سیاسی اهل بیت به مدت ده شب در مسجد حکیم اصفهان به بررسی صلح امام حسن و رفتار مردم آن زمان می‌پردازد. وی در سال 90 این مجموعه سخنرانی خود درباره تحلیل رفتار سیاسی اهل بیت را در کتابی به نام «مقدمه‌ای بر تاریخ امامان شیعه» به چاپ می‌رساند.
9 دی می‌نویسد: آقای روحانی که متأسفانه این ایام به شدت خود را نیازمند توافق با غربی‌ها نشان می‌دهد، در حالی مردم دوره امام حسن را به عنوان الگو به مردم ایران اسلامی معرفی و به دنبال شباهت‌سازی در مطالبات آنهاست که پیش از این در سال 56 مردم دوره امام حسن را خائن معرفی کرده است! آقای روحانی در صفحه 205 کتاب «مقدمه‌ای بر تاریخ امامان شیعه» در تحلیل رفتار مردم آن روز آورده است:
«این حضور مردم، این ایثار مردم و این فداکاری مردم است که امروز (سال 56) مسیر مبارزه و نهضت و آینده را مشخص می‌کند. خود امام حسن(علیه السلام) به مردم فرمود: به اهداف مورد نظرتان نخواهید رسید، مگر در سایه صبر و تحمل ناملایمات. در مدائن، امام مجتبی(علیه السلام) مردم را در مسجد شهر جمع کرد و وقایع را برای آنها توضیح داد. خیانت‌ها را گفت و افرادی را که در صحنه جنگ با دشمن، خیانت کرده بودند، معرفی کرد. رو به مردم کرد و اتمام حجت کرد. به مردم گفت: آیا برای ایثار و فداکاری و جانبازی و دادن خون، که برای شما عزت دنیا و آخرت است، آماده هستید؟ فرمود اگر بایستید، خداوند شما را یاری می‌کند و ما پیروز می‌شویم و اگر آمادگی نداشته باشید، دنیای شما توأم با غم و اندوه آخرت شما با مشکلات زیادتری توام خواهد بود. مردم چه جوابی به امام حسن(علیه السلام) دادند؟ گفتند: ما می‌خواهیم زنده بمانیم و زندگی کنیم. ما آمادگی برای جنگ و فداکاری نداریم. این پاسخ مردم در مسجد مدائن در محضر فرزند رسول خدا و عقب‌نشینی از صحنه فداکاری و ایثار بود که دست روی دست گذاشتن امام مجتبی (علیه السلام) را رقم زد. آنچه بعد به نام صلح لقب گرفت، چیزی بود که به دست مردم، در مدائن حاصل شد و نه به دست امام مجتبی در کوفه. ایثار مردم و فداکاری مردم و جهاد می‌توانست سرنوشت دیگری را رقم بزند.»

رسایی پرسیده است: آیا مردم دوره امام حسن از سال 56 تا سال 94 تغییر کرده‌اند، مردمی که روزگاری بر روی منبر توسط آقای روحانی خائن معرفی شدند، چگونه در این روزها به عنوان الگو معرفی می‌شوند؟ قطعا مردم دوره امام حسن تغییر نکرده‌اند، تاریخ و حوادث رخ داده در آن نیز در این مدت تغییری نکرده است بنابراین باید نتیجه گرفت که این حسن روحانی است که تغییر یافته است.

سؤال این است که آیا آقای روحانی هم در سخنرانی خود به مردم ایران اسلامی می‌گوید که اگر با معاویه زمان نجنگند و دنیایشان با غم و اندوه و آخرتش با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد؟ یا بر خلاف آن آقای روحانی، پذیرش شروط ظالمانه آمریکا را موجب برطرف شدن کلیه مشکلات کشور از آب خوردن تا محیط زیست می‌داند؟

9 دی خاطرنشان کرد: آقای روحانی پیش از این، صلح با معاویه را نتیجه تصمیم غلط مردم آن زمان می‌داند نه نتیجه تصمیم حقیقی امام، سؤال این است که مردم ایران اسلامی که امام امت آنها را بعد از 72 یار حسین بن علی(علیه السلام) بهترین مردم از زمان رسول خدا تاکنون می‌داند، بارها نشان داده‌اند که حاضر به پذیرش ذلت استکبار نیستند، با این حساب ایشان چه اصراری بر تحریف تاریخ اسلام و تاریخ پرشکوه این مردم دارد؟

منبع
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۸:۰۷, ۲۱/مرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۱/مرداد/۹۴ ۱۹:۵۳ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #2
آواتار
روز دوشنبه در جریان تهیه و تدارک مراسم تشییع شهدای مظلوم غواص عملیات کربلای 4 که پس از تفحص و شناسایی به تازگی به محل زندگی خانواده خود جهت خاکسپاری اعزام شده‌اند، تعدادی از طلاب و اعضای خانواده شهدا در استان اصفهان به جرم تهیه و تدارک پلاکاردهای محتوی مضامین استکبارستیزانه دستگیر شده‌اند! [تصویر: 1165054_724.jpeg]به گزارش مشرق به نقل از کیهان، یک روز پیش از برگزاری مراسم تشییع شهدای غواص در اصفهان، گروهی با لباس شخصی با مراجعه به برخی فعالین فرهنگی محلی که در قالب گروه‌های مردمی در صدد برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم وداع شهدا بودند، با تهدید و ارعاب کوشیدند از افشای جنایات آمریکا در عملیات کربلای 4 و نقش عوامل استکبار جهانی در اسارت رزمندگان اسلام و شهادت آنها با دست بسته جلوگیری کنند.

یکی از طلاب دستگیر شده در همین رابطه در شرح ماجرای ممنوع شدن شعار «مرگ بر آمریکا» در اصفهان گفت: «به دنبال شرکت در مراسم تشییع شهدای غواص در تهران، عزم‌مان را جزم کردیم تا در مراسم اصفهان به دور از هر گونه اغراض سیاسی حزبی، پیام مظلومیت شهدای مظلوم کربلای 4 را به مردم برسانیم. با هماهنگی بیش از 20 مرکز فرهنگی، در اجابت سخنان مهم رهبر انقلاب در عید فطر، نیت کردیم نقاب ساخته و پرداخته بزک کنندگان چهره آمریکای جنایتکار را کنار زده و فرمان رهبری در پرداختن به چهره واقعی آمریکا به عنوان اتم مصادیق استکبار را اجابت کنیم.»

فرزند شهید تاکید کرد: «به نظر ما موضوع معرفی آمریکا به عنوان مستکبری جنایت پیشه و ادامه مسیر استکبارستیزی آگاهانه در ایران، از منظر رهبر انقلاب موضوعی بسیار پر اهمیت است. به همین جهت از ابتدا با دیگر فعالین فرهنگی عهد بستیم که فعالیت هایمان تبلور فرامین و خواسته‌های رهبر انقلاب باشد.»

علی رغم تاکید ما بر پرهیز از ایجاد دو دستگی در کشور به دنبال قضایای هسته‌ای به عنوان خواسته مهم رهبری از جامعه و اذعان صریح این موضوع در گفتگو به مسئولین، تماس‌هایی با محتوای تهدید آمیز از شماره‌های ناشناس دریافت کردیم. حتی پس از دستگیری یکی از طلاب ارزشی فعال، روز تشییع شهداء تماسی برقرار شد که فرد تماس گیرنده تاکید داشت به حکم شورای تامین استانداری استان اصفهان، حکم جلب‌مان به منظور جلوگیری از حضور در مراسم شهداء صادر شده است!

طلبه و فعال فرهنگی در پاسخ به این سوال که افراد مذکور از چه نهادی بودند، گفت: «خود را از اداره اطلاعات استان معرفی کردند و ابتدا درخواست کردند پلاکاردهای دست نویس تهیه شده توسط فعالین مردمی در خانه ما بازبینی شود که بدون هر گونه مقاومتی اجابت کردیم.»

وی در ادامه گفت: وقتی از ملاک‌های بازبینی مدنظر آنها سوال کردیم تنها از لفظ «توافق بد» در توصیف بیانیه وین به عنوان موارد ممنوعه نام بردند که با توجه به تاکید خودمان بر پرهیز از دودستگی و اختلاف در جامعه، بازبینی پلاکاردها با ملاک مذکور را پذیرفتیم. نتیجه اینکه پس از بازبینی بیش از 500 پلاکارد دست نویس مردمی تجمیع شده در منزل شهید، حدود 10 دست نوشته را جدا کرده و به نیروهایی که با لباس شخصی در کوچه مستقر شده بودند، تحویل دادیم. با این وجود تاکید کردند که با توجه به حکم شورای تامین مامور به دستگیری ما به جهت جلوگیری از شرکت در مراسم تشییع شهدا هستند و در نهایت مقابل همسر شهید با دستبند به ساختمانی منتقل و حبس شدیم!

فرزند شهید ضمن ابراز ناراحتی از رفتار صورت گرفته با نیروهای ارزشی استان از برخی از سوالات مطرح شده در حین بازداشت از سوی نیروهای امنیتی اصفهان ابراز تعجب کرد و گفت: «از بنده سوال شد که چرا شما در مراسم تشییع شهدای غواص در تهران شرکت کردید که این موضوع برای ما بسیار عجیب بود و همچنین تاکید کردند که موضوع دستگیری فرزندان شهداء و طلاب نباید رسانه‌ای شود!»

وی با تاکید بر هزینه افشای ماجرای دستگیری نیروهای ارزشی استان که تنها هدف شان بالا بردن پلاکاردهای «مرگ بر آمریکا» به عنوان مهم‌ترین سند ذکر مظلومیت شهدای غواص بود، گفت: «مگر هدف از توافق هسته ای، آشتی با آمریکاست که هر گونه شعار در معرفی مصادیق جنایات و رفتار استکباری دولتمردان این کشور، توهین به دولت محسوب می‌شود؟! چرا در انتقام گیری از بچه‌های حزب اللهی مروج شعار «مرگ بر آمریکا» با شارلاتانیسم اداری، احکامی صادر می‌شود که حتی در خصوص سران فتنه نیز در ایام فتنه 88 توسط شورای تامین استان صادر نشده است؟! آیا حقیقتا کسانی در پایتخت به دنبال حذف مصادیق استکبارستیزی از تاریخ ایران با هتک حرمت خانواده شهداء و طلاب و فعالین فرهنگی انقلاب هستند؟! آیا این ظلم نیست که فرزند شهید علی رغم همکاری کامل با نیروهای امنیتی از خانه اش با دستبند، دستگیر شود تا در مراسم تشییع پیکر همرزمان پدرش نتواند فریاد مرگ بر آمریکا سردهد؟!»

شایان ذکر است تلاش بسیاری برای ارتباط گیری با مسئولان شورای تامین استان اصفهان صورت گرفت اما هیچ یک از مدیران مربوطه پاسخگوی سوالات خبرنگاران درخصوص رفتارهای ضد اخلاقی صورت گرفته در دو روز اخیر با نیروهای ارزشی و خانواده‌های شهدا نبودند.

پ.ن.
نمونه کاملی از آزادی بیان و نقدپذیری حاجی و دوستان.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۳:۲۳, ۲۲/مرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/مرداد/۹۴ ۱۳:۲۵ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #3
آواتار
آزادی بیان به سبک حاجی و دوستان

نصرالله پژمان‌فر در گفت‌گو با مهر، از شکایت دولت از وی به دادگاه ویژه روحانیت با موضوع گزارش غیرواقعی در خصوص یارانه مطبوعات خبر داد.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: مدتی قبل کمیته رسانه کمیسیون فرهنگی در راستای بررسی شکایت تعدادی از نمایندگان در خصوص توزیع ناعادلانه یارانه نشریات، این موضوع را مورد بررسی قرار داد.

رئیس کمیته رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: این موضوع در قالب سوال از وزیر ارشاد در کمیته رسانه مورد بررسی قرار گرفت و بنده به عنوان رئیس کمیته موضوع را پیگیری کردم.

وی اظهار داشت: بنده مستنداتی را در تایید ادعای نمایندگان مبنی بر توزیع ناعادلانه یارانه نشریات و اختصاص یارانه بیشتر به نشریات حامی دولت در اختیار دارم.

پژمان‌فر گفت: در فضایی که امروز دولت ادعای آزادی بیان دارد و اعلام می‌کند که صدای مخالف را می‌شنود از بنده به عنوان رئیس کارگروه رسانه به دادگاه ویژه روحانیت شکایت شد.

وی ادامه داد: دولت علت شکایت از بنده به دادگاه ویژه روحانیت را ارائه گزارش غیرواقعی در خصوص یارانه مطبوعات عنوان کرده است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از کم بودن سعه صدر دولت گفت: دولتی که تحمل شنیدن صدای منتقدان آن هم از جایگاه حقوقی یک نماینده مجلس را ندارد، چطور می‌تواند ادعای سعه صدر در مقابل مردم را داشته باشد. وی با بیان اینکه ما نگران به خطر افتادن آزادی بیان هستیم، گفت: نگرانیم به اسم آزادی بیان دیکتاتوری در مجموعه‌های مختلف حاکم شود.

پژمان‌فر اظهار داشت: کمیسیون فرهنگی و کمیته رسانه مرجع بررسی این‌گونه شکایت است و اساساً هیچ‌گاه کسی نمی‌تواند مانع آزادی بیان نماینده در حوزه کاری‌اش شود.

رئیس کمیته رسانه مجلس اظهار داشت: نمایندگان تهدید می‌شوند که اگر حرفی بزنند برایشان پرونده‌سازی خواهد شد که این امر مانع آزادی بیان است و ما از این رفتارهای همراه با عصبانیت تاسف می‌خوریم.

وی با بیان اینکه دولت منتقدین خود را به دادگاه می‌کشاند، گفت: اسناد تبعیض دولت در پرداخت یارانه به رسانه‌های حامی دولت و مخالف در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت. نماینده مردم مشهد ادامه داد: ما می‌خواستیم این موضوعات را در فضای دوستانه و تذکرات حل کنیم اما این‌گونه رفتارها موجب شد اسناد را در اختیار نظارت عمومی قرار دهیم.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۵۶, ۲۳/مرداد/۹۴
شماره ارسال: #4
آواتار
مهدی نورایی
شهید بهشتی (رحمة الله علیه): دوران این‏که به نمایندگان بگویند به شما مربوط نیست سپری شده است.
اصل شفافیت (transparency) از مهم‌ترین اصولی است که بسیاری از نظام‌های سیاسی سعی خود را بر آن داشته‌اند با تدابیر حقوقی لازم، زمینه همواری برای اِعمال همیشگی آن در جامعه فراهم سازند. چه آنکه این اصل با موجودیت یک کشور آزاد و گسترش مردم‌سالاری فعال و واقعی پیوندی اساسی دارد. کشورهایی که در فرآیند اقدامات خود اصل مذکور را نادیده انگاشته‌اند موجبات ایجاد نظامی توتالیتر را فراهم ساخته‌اند به نحوی که در این جوامع آزادی آخرین حقی است که متصور می‌شود (از این موارد می‌توان به رژیم عربستان اشاره کرد). اهمیت اصل شفافیت تا جایی است که امروزه حقوق‌دانانِ اساسی از آزادی دسترسی به اطلاعات که یکی از مقوله‌های مربوط به اصل شفافیت به شمار می‌رود به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد کرده‌اند.
اما از مهم‌ترین و نهادی‌ترین سازوکارها و فرآیندهای حقوقی در نظام‌های سیاسیِ رایج برای تحقق عینی اصل شفافیت تشکیل مجالس قانونگذار است. اگرچه باید گفت کارویژه این مجالس علاوه بر قانونگذاری و متناسب با این هدف مهم برخورداری از حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور و پیگیری مسائل و موضوعات از طریق سوال و استیضاح است. تا جایی که حق استیضاحِ عالی‌ترین مقامات اجرایی به این مجالس سپرده شده است، اگرچه اهمیت و فلسفه تصویب قانون به دست نمایندگان مردم نیز ناشی از اهمیت فوق‌العاده اشراف کامل ملت بر امر حکمرانی و حاکمیت به وسیله مجالس قانونگذاری است که تجلی و مظهر کاملی از اراده ملت به شمار می‌روند.
جمهوری اسلامی ایران نیز برای تأمین و تحقق اصل شفافیت و به فراخور ماهیت مکتبی خود که بر کرامت انسانی و حق تعیین سرنوشت مردم به وسیله مردم اعتقاد راسخ دارد، اهمیت و جایگاهی ویژه برای مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته است تا جایی که مجلس شورای اسلامی از منظر امام خمینی (رحمة الله علیه) در رأس امور قرار دارد (صحیفه امام، ج‌17، ص 115) و عنوان قانون مطابق نظر ایشان تنها به مصوباتی تعلق خواهد گرفت که به تصویب این نهاد و تأیید شورای نگهبان رسیده باشد.
مراجعه به اسناد قانون اساسی و مشروح مذاکرات مجلس بررسی نهایی قانون اساسی گویای این حقیقت است که نمایندگان و خبرگان ملت در این مجلس بر اهمیت فوق‌العاده تصویب قواعد و قوانین لازم‌الاجرا به وسیله مجلس شورای اسلامی و نظارت نمایندگان این مجلس بر اداره امور کشور و تحقیق و تفحص از تمام امور آن تأکید فراوان داشته‌اند، تا جایی که قریب به 50 اصل و حدود یک سوم از اصول قانون اساسی به این نهاد پرداخته و در همه اصول مربوط به فصل قوه مقننه نگاهی وسیع به جایگاه و صلاحیت این مجلس صورت گرفته است و در موارد بسیاری نیز حقی مطلق برای آن قائل شده‌اند.
از این موارد می‌توان به اصول 77 و 125 قانون اساسی پیرامون تصویب عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قرارداد‌ها و موافقتنامه‌های بین‌المللی و همچنین پیمان‌های مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی اشاره کرد. مطالعه مشروح مذاکرات نمایندگان و خبرگان مجلس بررسی نهایی قانون اساسی تداعی‌کننده و تبیین‌گر این مطلب است که نقش مجلس شورای اسلامی در تصویب موارد مذکور نقشی تکلیفی و غیراختیاری است. به نحوی که موارد فوق بدون تصویب مجلس از اعتبار قانونی برخوردار نخواهند بود. چنانکه در اصل 77 قانون اساسی از واژه «باید» برای الزام مجلس به این امر استفاده شده است. بر این اساس مجلس شورای اسلامی حق سلب اختیار از خود در تصویب این مقوله‌ها را نخواهد داشت.
موضوعی که در رابطه با این مطلب لازم به توجه است، نقش و جایگاه شورای عالی امنیت ملی است. آنچه در این رابطه گفتنی است آن است که شورای مذکور مطابق مشروح مذاکرات شورای بازنگری قانون اساسی از صلاحیتی استثنایی در مواقع ضروری برای مدت مشخص برخوردار است، آن‌هم در صورتی که مصوبات آن شورا به تأیید و حکم رهبری برسد. لذا اصل 176 نمی‌تواند به نحوی تفسیر شود که صلاحیت ذاتی مجلس شورای اسلامی را برای یک موضوع به طور کلی محدود سازد و حق نظارت مردم و نمایندگان آنان را بر اداره امور کشور ممنوع نماید یا محدود سازد.بر این اساس شورای نگهبان نیز علاوه بر آنکه در نظریه تفسیری شماره 9993 تاریخ 8/9/1362 موضوع عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قرارداد‌ها و موافقتنامه‌های بین‌المللی و همچنین پیمان‌های مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی مذکور در اصول 77 و 125 را عام دانسته تا جایی که شامل یادداشت تفاهم نیز می‌شود، در نظریه تفسیری شماره‌ 9781 تاریخ 3/8/1362 نیز، رسمیت یافتن این قرارداد‌ها، موافقت‌نامه‌ها، پیمان‌ها و سایر مقوله‌های از این دست را منوط به تصویب مجلس شورای اسلامی دانسته است.متأسفانه دولت یازدهم در فرایند مذاکرات با عدم انتشار اخبار کامل حوادث و رویدادها و عدم انتشار کاغذ برگ ایرانی (فکت شیت) از یک سو و عدم ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی برای طی فرایند قانونی تصویب آن از سوی دیگر نشان داد که عزمی در احترام به این اصول مترقی که مانع حکمرانی پشت درهای بسته است، ندارد.در این راستا تلاشی که احزاب اصلاح‌طلب و برخی رسانه‌های زنجیره‌ای برای تضعیف جایگاه مجلس و نادیده انگاشتن قواعد مسلم نظام حقوقی در راستای تأمین منافع حزبی از خود نشان داده‌اند، می‌تواند در گذر زمان موجبات تهدید حریم قواعد و الزامات نهادین حقوقی را فراهم سازد. غافل از آنکه اخلال در نظم حقوقی از طریق نادیده انگاشتن وظایف و صلاحیت‌های ذاتی نهادهای اساسی آن موجب تضعیف حریم امنیت و آزادی ملت در درازای تاریخ خواهد شد.
جالب آنکه همین رسانه‌ها و احزاب در دولت دهم دائما با شعار مجلس رأس امور است، دولت را متهم به ایستادگی در مقابل خواست ملت می‌نمودند اما امروزه به جهت آنکه این جریانات بازنشر و حیات مجدد خود بعد از فتنه 88 را در بستن توافق و ایجاد رابطه با غرب به هر قیمتی می‌بینند، اصول فوق‌الذکر را کم‌ترین بهایی قائل نیستند. یادی از کلام شیوای شهید بزرگوار آیت‌ا... دکتر بهشتی نایب رئیس مجلس بررسی نهایی قانون اساسی در انتهای این مطلب لازم است. چه دقیق و سنجیده فرمود در پاسخ به کسانی که به دنبال حکمرانی پشت درهای بسته و دور از نظر نمایندگان ملت بودند: «دیگر دوران این‏که به نمایندگان بگویند به شما مربوط نیست سپری شده است». (مشروح مذاکرات مجلس بررسی نهایی قانون اساسی 1358، ص848)
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۳۱, ۳۰/مرداد/۹۴
شماره ارسال: #5
آواتار
حاجی مون حسابی هم عوض شده. میگن می خواد پا بذاره جای پای قبلی البته کمی لطیف تر!!!!!!


موضع انتخاباتی رئیس‌جمهور نه علمی است نه به مصلحت
بخش خبری الف،29 مرداد 94
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۰نماینده مردم تهران در مجلس گفت: ما در کشور شورای حل اختلاف بین ارکان حکومت را داریم و رئیس‌جمهور اگر امروز نظرش درباره تعیین صلاحیت نامزدهای نمایندگی تغییر کرده، اول باید با خود شورای نگهبان بنشیند و گفت‌وگو کند.

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تسنیم،درباره اظهارات روز گذشته رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه "کار شورای نگهبان نظارت است نه اجرا و آن جایی که باید بگوید فردی برای شرکت در انتخابات صالح است یا نه، هیئت‌های اجرایی هستند"، گفت:‌ باید شأن قانونی شورای نگهبان را از عملکردش جدا کنیم، بعد نقد کنیم.

وی افزود: نکته اول اختیار قانونی شورای نگهبان در امر تعیین صلاحیت داوطلبان و نکته دوم عملکرد شورای نگهبان در تعیین صلاحیت است. معلوم نیست آقای رئیس‌جمهور به کدامیک از این دو وظیفه شورا اعتراض دارند؛ ظاهرا از مثالی که‌ زده‌اند به هر دو وجه معترض هستند.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد:‌ درباره اختیار قانونی شورای نگهبان در امر صلاحیت از آقای دکتر روحانی تعجب می‌کنم که چطور می‌گویند شورای نگهبان در این امر صلاحیت ندارد. ایشان یک حقوقدان هستند و قانون اساسی به صراحت نظارت شورای نگهبان بر امر انتخابات را تصریح کرده، البته این مسئله تازگی ندارد و در دوره رؤسای جمهور قبلی هم بحث شده بود.

توکلی تاکید کرد: براساس اصل ۹۶ قانون اساسی کار نظارت بر عهده شورای نگهبان است و چون بحث نحوه اعمال نظارت سابقه‌دار است، شورای نگهبان در سال ۷۰ در نظر تفسیری خود نظارت را استصوابی اعلام کرد. این کار هم براساس اصل ۹۸ قانون اساسی که اختیار تفسیر را به شورا واگذارده، انجام گرفت.

وی در ادامه گفت: در قانون مصوب سال ۷۴ مجلس هم آمده که نظارت شورای نگهبان بر انتخابات استصوابی است؛ آقای دکتر روحانی به خوبی می‌دانند تفسیر قانون اساسی و قانون مجلس حجیت حقوقی دارد و برای دولت لازم الاجراست. ایشان به معنای استصوابی هم استحضار دارند. بعد این همه مدت حالا دیگر همه می‌دانند که استصوابی یعنی اینکه ناظر باید "صواب" بودن و درستی تمام مراحل انتخابات را تأیید کند که یکی از مهمترین این مراحل، تعیین صلاحیت داوطلبان است، البته شورا تنها درباره احراز شرایط قانونی حق اظهارنظر دارد نه اینکه خوب است فلانی نماینده بشود یا نشود. کما اینکه هیئت‌های اجرایی هم همین کار را باید بکنند و قانون اساسی و قانون عادی تأیید کار هیئت اجرایی را به شورای نگهبان سپرده است. از حقوقدان با تجربه‌ای مانند دکتر روحانی بعید است از این امر واضح چشم بپوشد.

وی اضافه کرد:‌ آقای دکتر روحانی می‌فرمایند که مجری دولت است و نظارت با شورای نگهبان است. آیا اگر هیئت اجرایی یا دولت در تطبیق قانون خلاف کرد و فرد صاحب صلاحیتی را رد صلاحیت کرد شورای نگهبان نباید بگوید شما خلاف کرده‌اید، یا برعکس مجری اشتباه کرد یا تعمدا هیئت اجرایی حوزه‌ای کسی را که صلاحیت نداشت تایید کرد، شورای نگهبان نباید بگوید که قانون را اشتباه اعمال کردی و نباید این فرد را تایید می‌کردید.

توکلی با بیان اینکه موضع رئیس‌جمهور محترم از نظر قانونی چنانکه دیدیم اشتباه است، عملکرد شورای نگهبان را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد:‌ نقد عملکرد البته کاملا و جداگانه لازم است. من سابقه‌ای از شورای نگهبان سراغ دارم که هم موافقان خود را رد کرده و هم مخالفان خود را تایید کرده است. نمونه‌ها کم نیست.

به عقیده توکلی در اینکه شورای نگهبان بعضی وقت‌ها اشتباه می‌کند و یا تعلقات جناحی باعث می‌شود که در مورادی خلاف کند در این هم شکی نیست و از این اتفاقات هم رخ می‌دهد. در گذشته مکرراً درباره افراد بی‌صلاحیت به شورای نگهبان مطالبی را دادم که قطعا باید رد می‌شدند، اما با فشار و توصیه برخی از شخصیت‌ها تأیید شده‌اند و بالعکس افراد صالحی رد شدند که ما هرچه تلاش کردیم به شورای نگهبان برسانیم و بقبولانیم که این کار اشتباه است و این فرد صلاحیت دارد، گاهی پذیرفته شده بود و گاهی هم نشده بود.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد:‌ بنابراین در عمل این مظالم برخی از اوقات اتفاق می‌افتد و خطا و یا تمایلات سیاسی یا سایر تعلقات در موضوع تعیین صلاحیت باعث نادیده گرفتن حقوق قانونی داوطلبان می‌شود و باید برای این مسئله چاره اندیشید، البته این حقیقت هم ناگفته نماند که بسیاری از خطاهای تعیین صلاحیتی، چه در شورای نگهبان و چه در هیئت‌های اجرایی مربوط است به کوتاه بودن مهلت‌ها که مجلس و دولت باید با اصلاح قانون درستش کنند، اما اینکه شورای نگهبان حق تعیین صلاحیت افراد را دارد بلاشک قانون این را می‌گوید و امام هم همین را می‌فرمودند، رهبری هم همین را می‌فرمایند، حتی از خود آقای روحانی در ۳۷ سال گذشته چنین مواضعی به یاد ندارم.

توکلی با بیان اینکه رئیس‌جمهور به عنوان دوم شخص حکومت باید حافظ مصالح کشور باشد و البته دکتر روحانی هم همین اهتمام را دارند، گفت:‌ این موضع‌گیری رئیس‌جمهور محترم از حیث سیاسی هم مهم است. امروز در شرایطی هستیم که برجام به فرض اینکه تصویب شود، اجرایش مشکلات زیادی دارد و همزمان با آن قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کرده، همه باید به دولت کمک کنند که بتواند کشور را بهتر اداره کند و همه جناح‌ها دست به دست دولت دهند و او را کمک کنند.

وی افزود:‌ در این شرایط این حرف‌ها عجیب به نظر می‌رسد و نباید آقای رئیس‌جمهور وارد عرصه‌هایی شود که خودش اختلاف برانگیز باشد؛ البته به عنوان مجری قانون اساسی به ایشان حق می‌دهم که مدافع حقوق مردم باشد، اما توصیه‌هایی به ایشان دارم که فکر می‌کنم برای اداره کشور هم مفید باشد.

توکلی در توصیه‌های خود به رئیس‌جمهور گفت: توصیه اول من این است که ایشان توجه کنند که از نظر علمی کشمکش سیاسی برای اقتصاد ملی ضرر دارد. تنش و اختلافات هرچه بیشتر باشد و راه‌حل رفع اختلاف هر چقدر ضعیف و پیچیده باشد نرخ رشد، تولید ملی و سرمایه‌گذاری پایین‌تر می‌آید و این امر ثابت شده در اقتصاد سیاسی است و مطالعات علمی زیادی در این زمینه وجود دارد.

وی با بیان اینکه اختلاف نظر بین ارکان حکومت باید طبق قاعده‌ای که قانون اساسی مشخص کرده رفع شود، تصریح کرد:‌ ما در کشور شورای حل اختلاف بین ارکان حکومت را داریم و رئیس‌جمهور اگر امروز نظرش در باره تعیین صلاحیت نامزدهای نمایندگی تغییر کرده اول باید با خود شورای نگهبان بنشیند و گفت‌وگو کند. اگر تفاهم شد که می‌شود و اگر نشد نباید آن را به سطح جامعه بکشند بهتر است نظرشان را در شورای حل اختلاف مطرح کنند نه در رسانه‌ها که ناخواسته بیکاری و فقر مردم هم بیشتر شود.

نمانیده مردم تهران در مجلس ادامه داد: توصیه بعدی من این است که آقای رئیس‌جمهور پا جای پای آقای احمدی‌نژاد نگذارد. آقای احمدی‌نژاد جمله‌ای داشت که او را از صلاحیت هم انداخت جمله این بود که می‌گفت من فلان قانون را قبول ندارم و از این جهت به درستی مورد نقد آقای روحانی بود. خوب اگر رئیس‌جمهور بگوید من این را قبول ندارم و یا شکل لطیف‌تر آن را بگوید هردوی آن بد است.

توکلی توصیه سوم خود به رئیس‌جمهور را این‌گونه بیان کرد: آقای روحانی تمام توجه خود را به عملکرد شورا متوجه کنند. توصیه می‌کنم به دور از کار رسانه‌ای تیم متبحری بگذارند که اگر بعضی از افراد ذی‌صلاح ردصلاحیت شدند تلاش کند که با تعاملات سیاسی مسئله را حل کند و برعکس اگر دیدند کسی که نباید تایید صلاحیت می‌شد، تایید شدند، برای دفاع از قانون و سلامت مجلس تلاش کند تا شورای نگهبان به درستی تصمیم بگیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این موضع‌گیری آقای روحانی نه با سابقه علمی‌‌شان و نه با سابقه سیاسی‌شان و نه با سابقه دینی‌‌شان و نه با جایگاه مهم کنونی‌شان سازگار نیست و خواهش می‌کنم که در این شرابط بیشتر دقت کنند تا وحدت ملی بهتر حفظ شود.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۵۰, ۳۱/مرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۱/مرداد/۹۴ ۱۱:۵۱ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #6
آواتار
آیا واقعاً پروژه حاجی و دوستان کلید خورده؟

حمدکاظم انبارلویی در سرمقاله رسالت نوشت:

تیتر اول روزنامه ایران ارگان دولت پنج‌شنبه گذشته به هشدار انتخاباتی رئیس‌جمهور اختصاص داشت. ایران نوشت: رئیس‌جمهور در نشست مشترک دولت و استانداران گفته است: شورای نگهبان ناظر انتخابات است نه مجری! اینکه چه کسی گفته است شورای نگهبان مجری انتخابات است معلوم نیست. خاتمی در طول دو دوره در دام افراطیون دوم خردادی افتاد و مرتب از این مطالب می‌گفت و شکاف بین قوا را در فرمانی که از واشنگتن برای دو قطبی‌سازی رسیده بود نمایندگی می‌کرد. گردانندگان دو قطبی‌سازی در دولت اصلاحات تا مرز تحصن در مجلس و خروج از حاکمیت و سپس خروج بر حاکمیت پیش رفتند. تکرار حرف‌های آن زمان از زبان رئیس جمهوری شگفت‌آور است. رئیس‌جمهور و دولت اکنون در برابر پرسش‌های بی‌شماری در خصوص مهار گرانی و تورم، گشایش اقتصادی و عمل به وعده‌های اقتصادی قرار دارند.

رئیس‌جمهور دربرابر پرسش‌های منتقدین برجام و آثار وجودی توافقهای ۱۰ ساله، ۱۵ ساله، ۲۰ ساله و ... و دادن تعهد فراتر از دو دوره ریاست جمهور بر امنیت و اقتدار ملی ایرانیان قرار دارد. اما برای روشنگری و پاسخگویی در این عرصه غایب است.

دولت در حوزه فرهنگ،‌ سیاست و مسائل اجتماعی در برابر پرسش‌های بی‌پاسخی قرار دارد که تاکنون از پاسخگویی به آن طفره رفته است. اینکه وسط این معرکه یقه شورای نگهبان را رئیس‌جمهور بگیرد و سخن از خلط بین اجرا و نظارت بزند چه معنی دارد. بیش از ۶ ماه تا انتخابات فاصله داریم. کلید زدن رقابت‌های زود هنگام انتخاباتی آن‌هم به گونه‌ای که یک طرف آن رئیس‌جمهور و دولت باشد آیا به مصلحت نظام و انقلاب هست. دولت از آغاز و پیش از شروع کار می گوید کلید در دست برای حل مشکلات حاضر است.

اما کلید دولت قفل مشکلات مردم را باز نکرده است. در نظر سنجی‌هایی که از منابع گوناگون انجام می‌شود هنوز گرانی، بیکاری و پاسخ‌گویی به مطالبات معیشتی مردم بیشترین میزان انتظارات مردم از دولت را نشان می‌دهد.

اینکه کلید را دولت در قفل مسائل و مباحث جناحی بچرخاند برای مردم خوشایند نیست. اینکه رئیس‌جمهور از مجلس ایده‌آل خود سخن بگوید و طوری آدرس بدهد که نوعی تیکه‌پرانی به شورای نگهبان باشد خارج از ادب و آداب رقابت‌های سیاسی است.

همیشه در گذشته اشرار سیاسی و تبهکاران مالی و اخلاقی همواره در صف اول متهم کردن شورای نگهبان بوده‌اند آنها برای تصرف نهادهای انتخابی نظارت استصوابی را سد راه خود می‌بینند. لذا همیشه به این موضوع ایراد می‌گرفتند در حالی‌که مسئله نظارت استصوابی یک امر قانونی است و به لحاظ حقوقی مو لای درز آن نمی‌رود.

بی‌مهری به شورای نگهبان در نشست استانداران مسموع نیست، چرا که خود ایشان در این نشست گفت: « شورای نگهبان چشم است و دولت دست.» دست بدون چشم چگونه می‌تواند حرکت کند. خیلی‌ها از اول انقلاب می‌خواستند این چشم را کور و فجایع دوران مشروطیت را احیا کنند و شیخ فضل الله نوری‌ها را به دار بکشند، چرا باید با یک مشت جماعت از خدا بی‌خبر طرفدار مشروطه انگلیسی هم نوایی کرد؟! آقای رئیس‌جمهور در نشست استانداران گفته است: «نباید فکر کنیم پس از حصول توافق می‌توانیم هرطور که بخواهیم حرف بزنیم؟! »

مخاطب این سخنان چه کسانی هستند؟


دولت یا منتقدان؟ منتقدان اگر بخواهند حرف بزنند از کسی برای حراست از نوامیس کشور، استقلال و آزادی مملکت اجازه نمی‌گیرند. رئیس‌جمهور نمی‌تواند سد راه آزادی بیان و قلم آنان باشد.

اولا: توافق نه به دار است نه به بار و در پایتخت‌های ایران و آمریکا در دست‌انداز مسیرهای قانونی است. این‌قدر محکم حرف زدن از توافق آن‌هم با سابقه بد عهدی آمریکایی‌ها معقول نیست. اگر دولت هم مخاطب رئیس‌جمهور باشد،‌ باید رئیس‌جمهور این سئوال را پاسخ دهد که مگر حرف زدن از اسلام و انقلاب و استقلال و آزادی مملکت و پاسداشت اقتدار و امنیت ملی کشور پس از توافق و قبل از توافق تفاوت دارد.

در توافق چه دیکته‌ای وجود دارد یا چه تعهداتی وجود دارد که رئیس‌جمهور در یک نشست پر اهمیت با حضور استانداران کشور می‌گوید: « نباید فکر کنیم پس از حصول توافق می‌توانیم هر طور که بخواهیم حرف بزنیم» این «نوع» و « طور» را چه کسی تعیین می‌کند. ربط این « محدودیت» با انتخابات مجلس چیست ؟ یعنی اگر در انتخابات کسی بگوید جناب رئیس‌جمهور شما با سرمایه فنی، علمی و ... دولت گذشته رفتید توافقی کردید که ده‌ها ایراد امنیتی، فنی و علمی دارد باید زبان در کام کشد و مهر سکوت بر لب بزند. یعنی اگر کسی بگوید شما با همین سرمایه دولت قبلی رفتید همین توافق را کردید اما به دولت قبل فحش و ناسزا می‌گویید، خلاف مروت و جوانمردی است، باید سکوت پیشه کند و لب به گلایه نگشاید.

این چه توافقی است که حرف زدن آن‌را به هم می‌ریزد. آقای رئیس‌جمهور باید بگوید ادبیات گفتگوی با دشمنان نظام پس از توافق چقدر تغییر می‌کند.

اگر آمریکایی‌ها همچنان که بعد از توافق ژنو و توافق لوزان دبه کردند این بار هم دبه کنند، دولت می‌خواهد « دبه کردن آمریکایی‌ها » را به گردن منتقدین بیندازد و در برابر آن سکوت کند.

اگر حزب‌اللهی‌ها بخواهند این کلام امام (رحمة الله علیه) را دربرابر آمریکا تکرار کنند که فرمود: بارها این واقعیت را در سیاست خارجی و بین‌المللی اسلامی‌مان اعلام نموده‌ایم که درصدد گسترش نفوذ اسلام و قرآن و کم کردن سلطه جهانخواران بوده و هستیم حال اگر نوکران آمریکا نام این سیاست را توسعه‌طلبی و تفکر تشکیل امپراتوری بزرگ می‌گذارند، ازآن باکی نداریم و استقبال می‌کنیم.»

یا اینکه حزب‌اللهی‌ها این کلام قدرتمند امام (ره ) را بخواهند تکرار کنند:« ما در صدد خشکانیدن ریشه‌‌های فاسد صهیونیسم، سرمایه‌داری و کمونیسم در جهان هستیم، به لطف و عنایت خداوند بزرگ نظام‌هایی را که بر این سه پایه استوار کرده‌اند، نابود کنیم و نظام رسول الله (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) را در جهان استکبار ترویج کنیم» و یا از آن بالاتر حزب‌اللهی‌ها بگویند ، آن‌هم از زبان امام ؛ « ما با تمام وجود از گسترش باج‌خواهی و مصونیت کارگزاران آمریکا حتی اگر با مبارزه قهرآمیز هم شده باشد، جلوگیری می‌کنیم»آیا آقای رئیس‌جمهور جلوی اعلام مواضع آن‌ها را می‌گیرد و خواهد گفت: «نمی‌توانیم هر طور که بخواهیم حرف بزنیم.»

آن روز که امام (رحمة الله علیه) آن حرف‌ها را زد- در بیانیه معروف پذیرش قطعنامه ۵۹۸ دشمن در اوج اقتدار بود. امروز که ما در اوج قدرت هستیم و دشمن از شتر « تحریم» و « تهدید » نظامی پیاده شده و التماس می‌کند، چرا این حرف‌ها را نباید بزنیم. تخطئه دیپلماسی دولت گذشته در برابر ۱+‌۵ و آن را هزینه کردن برای انتخابات یک خطای راهبردی است و مخاطرات امنیتی دارد.

در این باره سخن بسیار است و به آینده موکول می‌کنم، با این کلید هیچ قفلی در حوزه سیاست داخلی،‌خارجی ،‌اقتصادی، فرهنگی باز نمی‌‌شود. دو قطبی سازی‌های کاذب که وحدت ملی را نشانه گرفته است، از بیرون از مرزها مدیریت می‌شود، هیچ کس در داخل نباید آن‌را نمایندگی کند. این نمایندگی سر از فتنه سوم در می‌آورد.

پس از برجام آمریکا بسط نفوذ خود در منطقه و نفوذ در ارکان نظام اسلامی را در دستور کار خود دارد. چه خوب بود رئیس‌جمهور در دیدار با استانداران، تدبیر دولت یازدهم برای مقابله با نفوذ آمریکا در ایران و منطقه را مطرح می‌کرد و از مردم و نخبگان در این رابطه یاری می‌طلبید.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۰۴, ۳۱/مرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۱/مرداد/۹۴ ۲۳:۰۴ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #7
آواتار
تیکه کیهان برای حاجیمون!

گفت: آقای رئیس‌جمهور در جمع استانداران سراسر کشور تاکید کرده است که «نباید فکر کنیم پس از حصول توافق می‌توانیم هر طور که بخواهیم حرف بزنیم»!

گفتم: یعنی بستن دهان منتقدان هم یکی از مفاد توافق وین است؟!

گفت: مگر آمریکا در تنظیم متن توافق چه بلایی بر سرمان آورده است که پیشاپیش می‌گویند مبادا علیه آنها حرفی بزنید؟!

گفتم: چه عرض کنم؟! یارو از تاکسی پیاده شد و در را محکم بست که درِ تاکسی جا خورد و در همان حال به راننده گفت؛ خودتی! راننده گفت؛ من هنوز چیزی نگفته‌ام که می‌گویی خودتی! و یارو گفت؛ اینجوری که من درِ ماشینت را به هم زدم، بعدا یک چیزی می‌گویی!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۰:۲۵, ۸/شهریور/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۸/شهریور/۹۴ ۱۰:۲۶ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #8
آواتار
چیزی امضا نکردیم که برای تصویب به مجلس بفرستیم!!!!

بدون شرح!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۸:۰۶, ۲۰/شهریور/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/شهریور/۹۴ ۱۸:۰۷ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #9
آواتار
حاجیمون عوض شده؟؟ ارباب خودوم بزبز قندی ارباب خودوم چرا نمی خندی؟؟

بستن دهان منتقدان؛ از کرسنت تا برجام

بخش تعاملی الف - احمد شیرانی تک آبی

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۹[تصویر: 550x234xurl.jpg.jetiweb.ic.18dOiL5Gc3.jpg]

یکی از مهم ترین شاخصه های پویایی یک نظام مردم سالار تقویت نظارت جمعی از طریق بسط فضای نقادانه می باشد. رصد عملکرد مسئولین توسط توده های مردم و متخصصین حوزه های گوناگون به عنوان وجدان بیدار جامعه، نه یک حق بلکه یک تکلیف به شمار می رود. مقام معظم رهبری در ادوار مختلف مسئولین کشور را به نقد پذیری دعوت نمودند: (( براي شنيدن نقد، سينه گشاده و روي باز و گوش شنوا داشته باشيد. ))

رئیس جمهور محترم از زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری تا کنون بار ها بر تکریم منتقدین و بهره گیری از نظرات نخبگان تاکید کردند چنان که در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری عنوان نمودند: (( خدایا به تو پناه می‌برم از بستن دهان منتقدان و رقیبان )) . شعار های دکتر روحانی دولتی نقد پذیر با آستانه تحمل بالا را ترسیم می نمود. اما زمان ثابت کرد که نقد پذیری دولت یازدهم در میدان شعار وسیع و در میدان عمل به شدت محدود است. کم کم ادبیات خشن ژورنالیستی روی دیگر وعده های سیاسی مدعیان اسلام رحمانی را نمایان ساخت. [جناب پرزیدنت مچکریم!!!]

دولت یازدهم نه تنها به نقد بسیاری از کارشناسان وقعی ننهاد بلکه با موضعی تهاجمی سعی در به انزوا کشاندن آنان نمود. تیم رسانه ای دولت تلاش نمود تا با یکسان انگاری آنان، تمام منتقدین و مخالفین را انسان هایی مغرض، لجوج و فاقد پایگاه اجتماعی معرفی نماید. سیاست داخلی دولت به سمتی رفت که هر روز خطی به خطوط قرمز رسمی و غیر رسمی دولت اضافه می نمود.

سیاست های هسته ای دولت یازدهم از حوزه های پر چالش داخلی به شمار می رود. هر چند شخصا اعتقاد دارم که نگاه مطلق و صفر یا صدی به نتیجه برجام خطای فاحش تحلیلی است اما رویه دولت در برخورد با منتقدان هسته ای به شدت خطرناک است. برجام دارای نقاط ضعف و قوت غیر قابل انکاری است که حق هر فعال سیاسی و رسانه ای است که از باب حراست از منافع ملی در مورد آن سخن بگوید. اما تبدیل موضوع مذاکرات به خط قرمز دولت غیر قابل قبول می باشد. در حالی که وزرای خارجه، انرژی و خزانه دار ی امریکا با حضور پی در پی در مجلس و رسانه های امریکایی به تند ترین انتقادات در خصوص توافق با ایران پاسخ می دهند، در این سو دولت به فکر دور زدن مجلس شورای اسلامی و تخطئه رسانه های منتقد است. خانم ابتکار به مصاحبه اختصاصی با بی بی سی می نشیند و از آن سو نشریه نه دی توقیف و به رجا نیوز و کیهان تذکر داده می شود . برادر گرانقدر جناب آقای روحانی این منصفانه نیست که از تدبیر شما سهم مجرمی همچون فابیوس لبخند و سهم منتقدین داخلی حواله دادن به جهنم باشد.

تیم مذاکره کننده هسته ای سربازان امین جبهه دیپلماسی هستند . برخی از دستاورد های مذاکرات ماحصل تخصص و تعهد مذاکره کنندگان است اما قطعا کاری به این بزرگی نمی تواند عاری از اشکال باشد. هر نوع بی انصافی در نقد و اظهار نظر در خصوص آنان نقض صریح اخلاق و بر خلاف سیاست حکیمانه مقام معظم رهبری است. اما آنچه قابل اعتراض است نحوه بر خورد با منتقدین می باشد.

متاسفانه حریم ممنوعه دولت صرفا محدود به برجام نمی شود، طبق اظهارات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، دبیر خانه شورای عالی امنیت ملی کشور طرح موضوع و سوال در خصوص پرونده کرسنت را ممنوع کرده بود. کرسنت قرارداد گازی است بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم دوبی که در سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۱) منعقد شده است. براساس مذاکرات انجام شده، ایران متعهد می‌شد گاز ترش تولیدی میدان گازی سلمان را به مدت ۲۵ سال و از آغاز سال ۲۰۰۵ میلادی به امارات متحده عربی صادر کند. پس از ورود دستگاه های نظارتی و حتی امنیتی همچون دبیر خانه شورای عالی امنیت ملی زوایای جدیدی از قرار داد کرسنت نمایان شد. شواهد از زیان چند میلیارد دلاری ایران در این قرار داد حکایت داشت. حال چگونه است که حتی سوال در خصوص این پرونده ممنوع اعلام می شود؟

جناح های سیاسی باید در خصوص منافع ملی حس و فهم مشترک داشته باشند. سیاسیون باید نیک بدانند امر به معروف و نهی از منکر صرفا محدود به عفاف و حجاب نمی شود، امر به معروف و نهی از منکر دولتمردان در نظام اسلامی یکی از اصلی ترین وجوه این فریضه الهی است. نقد خیر خواهانه و نقد پذیری مسئولانه آرزوی دیرین دلسوزان نظام است. متاسفانه تاریخ نشان می دهد که عدم تحمل آرای منتقدین از اشتراکات دولت های مختلف بوده است. گفتارها و رفتار ها نشان می دهد که عدم نقد پذیری سرهنگ و حقوق دان نمی شناسد.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۸:۴۵, ۲۱/شهریور/۹۴
شماره ارسال: #10
آواتار
کنایه های رحیم پورازغدی به دولت روحانی
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۴


سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران ضمن دفاع تمام قد از شعار « مرگ بر آمریکا » سیاست خارجی دولت یازدهم را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

به گزاش اسنا، حسن رحیم پور ازغدی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به رفت و آمدهای دیپلماتیک مقامات غربی پس از توافق هسته‌ای گفت: عده ای می گویند آن‌ها الان بیشتر به ما احترام می گذارند تا زمانی که مرگ بر آمریکا بیشتر می گفتیم و غربی ها اکنون به ملاقات با ما اشتیاق دارند درحالیکه غربی ها به ملاقات با شاه خیلی بیشتر اشتیاق داشتند و رئیس جمهورهای آمریکا هر کدام رای می آوردند به ایران می آمدند و با شاه( نوکرشان) دیدار می کردند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: برخی به جای اینکه تقیه را مبارزه پیچیده و عقلانی با دشمن تعبیر کنند، به دنبال ترک مبارزه و سازش می روند و می گویند تمام مشکلات ما به خاطر مرگ بر آمریکا گفتن است.

رحیم پور ازغدی گفت: سخنان خود درباره فرمایشات امام (رحمة الله علیه) را در زمان دیگری تکمیل خواهد کرد.

وی با اشاره به سخنانی از مرحوم آیت الله طالقانی خاطرنشان کرد: ایشان می گفت قرآن تکیه به دشمن را حرام کرده و از علایم بی‌ایمانی و نفاق شمرده است. به گفته ایشان امید داشتن به استکبار و اعتماد کردن به او هم خلاف قرآن و هم خلاف عقل است و انتظار کمک داشتن از دشمنی که هنوز می گوید دشمن شماست، مسأله ای است که عقل آن را بلاهت می‌داند.

سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه ادامه داد: هر کس کاری کند که تلقی شود که انقلاب اسلامی دارد به اردوگاه سازش کاران می‌پیوندد نفسانیت خود را می خواهد به نام عقلانیت قالب کند. البته اسم این را عقلانیت می گذارند در حالیکه امید به کفر و استکبار عین نفسانیت و خطا است.

رحیم پور ازغدی در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت:‌ ابتدای انقلاب امام (رحمة الله علیه) دولت موقت را سرکار گذاشت و مردم به خاطر امام (رحمة الله علیه) به آن رای دادند. اما وقتی سرکار آمدند گفتند مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل جز شعارهای انقلاب نیست و امام (رحمة الله علیه) تحت تاثیر چپ ها و کمونیست ها این شعار را داده است، این فکر از اول انقلاب بود و تا الان هم هست البته آدم هایش عوض شدند . بعضی از کسانی که در دهه شصت با اینها مبارزه می کردند خودشان همان حرف ها را صریح تر و گستاخانه تر می گویند.

وی اضافه کرد: غربی ها می خواهند فرهنگ ما را فلج کنند و فلج شدن فرهنگ از فلج شدن سیاسی ، نظامی و حتی اقتصادی خطرناک تر است زیرا وقتی فرهنگ را فلج کردند و کسانی در رسانه ها و در حکومت نفوذ کردند و به ملت تلقین کنند که نمی توانیم مشکلات را بدون نظر مثبت آمریکا و چند حکومت حل کنیم این خطرناک است، این تفکر که ما نمی توانیم و آن‌ها می توانند باعث می‌شود آن‌ها غلبه کنند، امام (رحمة الله علیه) هم می گوید آمریکا خطرناک نیست بلکه تصمیم پذیری در برابر آمریکا خطرناک است.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: امام (رحمة الله علیه) می گوید آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند اما برخی می‌گویند ما نمی توانیم هیچ غلطی بکنیم. اینها بریده اند و خسته شده اند و فکر می‌کنند که کل ملت خسته شده اند، این نفسانیت است اما نامش را عقلانیت می گذارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین گفت : حتی برخی کسانی که در انقلاب بودند گرفتار این طرز تفکر هستند. بعضی از مسئولین ما در همین ایام گفتند بعد از مذاکرات نمی شود هر حرفی را زد که اینها خطرناک هستند . اینها ریشه خط امام (رحمة الله علیه) را دانسته یا ندانسته، خواسته یا ناخواسته می زنند. این فکر درست در نقطه مقابل و ضد خط امام (رحمة الله علیه) است. کسانی که می گویند مواظب حرف زدنمان باشیم که یک وقت آمریکا و غرب ناراحت نشوند، این خروج از خط امام (رحمة الله علیه) است . [چه خبره !!!!!]

رحیم پور ازغدی خاطر نشان کرد: امام (رحمة الله علیه) می گوید کاری کنید اینها تا آخر از شما عصبانی باشند و می گویند هر وقت دیدید صهیونیست ها و آمریکا یا انگلیس از شما تعریف می‌کنند بدانید یک غلطی کرده اید. اما بعضی ها می گویند حرف اضافی نزنید که آن‌ها ناراحت نشوند. اینها ساده لوحانه فکر می‌کنند که غربی ها می خواهند مشکل ما را حل کنند. [حاجی، حاجی، حاجیییییی!!!!]

وی افزود: کسانی که فکرشان این طور شکل گرفته خودشان عامل نفوذ غرب در جمهوری اسلامی هستند و آگاهانه یا ناآگاهانه نتیجه کارشان انحراف جمهوری اسلامی از مسیر انقلاب امام (رحمة الله علیه) است. امام (رحمة الله علیه) می گوید ضرر این از ضرر غارت نفت بیشتر است.

رحیم پور ازغدی ادامه داد: ادبیاتی از ابتدای انقلاب وجود داشت، زمان مرحوم بازرگان دولت موقت در برابر امام (رحمة الله علیه) به گونه ای استدلال می کرد. زمان بنی صدر سر قضیه فتح لانه جاسوسی امام (رحمة الله علیه) آن را انقلاب بزرگ تر از انقلاب اول دانست اما بنی صدر آن را خیانت و به ضرر منافع ملی می دانست. من دیگر اسم افراد را نمی برم اما افراد مختلفی که همشان سوابقی در مبارزات داشتند همین خط را ادامه دادند.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران اظهار کرد: الان هم دو جریان فکری داریم که به جناح های چپ و راست یا اصلاح طلب و محافظه کار ربطی ندارد. در هر جریان افراد صالح و ناصالحی حضور دارند. دو جریانی که من می گویم یکی جریانی است که در حوزه سیاست خارجی معتقد است با آمریکا ، صهیونیسم، اسرائیل و انگلیس سوء تفاهم داریم و این سوء تفاهم باید حل شود. این ادبیات از دهه شصت تا همین الان به شکل های مختلف تکرار شده و اگرچه آدم هایش عوض شده اند اما حرف ها همانهاست. این حرف ها در سال های اخیر در رسانه ها گفته می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه ایران و آمریکا منافع مشترکی با یکدیگر ندارند افزود: آمریکایی ها می خواهند به ما بگویند تسلیم شوید و ما می خواهیم بگوییم تسلیم نمی شویم پس سر چه چیزی مذاکره کنیم؟ مثل اینکه بدیهیات این انقلاب دوباره در دهه چهارم زیر سوال می رود. باید خط امام (رحمة الله علیه) را برای بازسازی این جبهه بازخوانی کرد آن هم در برابر کسانی که روزی با امام (رحمة الله علیه) بودند و امروز به شخص امام (رحمة الله علیه) احترام می گذارند اما امام (رحمة الله علیه) و خط امام را قبول ندارند و شعارهای امام (رحمة الله علیه) را مضر می‌دانند.

وی با بیان اینکه مذاکره با آمریکا فقط در موضوع هسته‌ای و آن در چارچوب قانون اساسی پذیرفته شده ، یادآور شد: قانون اساسی اجازه ذلت و وابستگی نمی دهد و ما مذاکره در بقیه حوزه ها با آمریکا نخواهیم کرد.

رحیم پور ازغدی با تاکید بر اینکه همه جریانات سیاسی در انتخابات آینده باید علیه آمریکا موضع گیری کنند، گفت: اوباما چند روز پیش گفت که با امضای توافق دست نیروهای میانه رو که متمایل به آمریکا هستند را در ایران قوی تر کردیم.او می گوید ‌اگر دولت فعلی بتواند جا بیاندازد که اتفاق خوبی برای کشور رقم زده دست آن‌ها در مقابل تندروها در انتخابات قوی تر می‌شود.

وی اضافه کرد: آن‌ها در مسائل داخلی ما دخالت می‌کنند و می خواهند همه ما را به جان هم بیاندازند. وزیر امور خارجه انگلیس هم می گوید باید کاری کنیم انتخابات آینده ایران به نفع میانه رو ها تمام شود (نه افراطی ها که می گویند مرگ بر آمریکا.) یعنی می‌خواهند بگویند ملت و حکومت ایران دو دسته هستند عده ای میانه رو و آمریکایی انگلیسی هستند و عده ای افراطی هستند و حرف‌های امام (رحمة الله علیه) را می زنند و هنوز مرگ بر انگلیس می گویند. اینها توطئه های آمریکا و انگلیس است.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا