کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
 • 1 رای - 5 میانگین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
هولوکاست ایرانیان در یتیم خانه ایران
۱۶:۱۶, ۱/آذر/۹۵
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

«یتیم‌خانه ایران» روایتی است واقعی اما به‌عمد حذف‌شده از سال‌های ۱۲۹۵ تا ۱۲۹۷ یعنی در بحبوحه جنگ جهانی اول و اشغال ایران توسط دولت‌های بیگانه انگلیس و روس.
«یتیم‌خانه ایران» روزهای یتیمی ایران را روایت می‌کند در روزگارانی که ایران سرپرست مقتدر و دلسوزی نداشت و به همین سبب بیگانگان هرکدام هر طور که دلشان می‌خواست در آن جولان می‌دادند.

داستان اصلی فیلم بر مبنای یک فاجعه انسانی تلخ ساخته‌شده، فاجعه‌ای که طی آن دولت انگلستان تصمیم به نسل‌کشی ایرانیان می‌گیرد و با مصادره آذوقه و مواد غذایی مردم ایران و ایجاد قحطی در کشور و به‌تبع آن بروز بیماری‌های کشنده و واگیردار نظیر حصبه، وبا، تیفوس، طاعون و... بدون حتی شلیک یک گلوله در حدود نیمی از مردم سرزمین عزیزمان ایران را به کام مرگ می‌کشاند.


حال باید گفت اگر کشورهای غربی با بهانه‌ای افسانه‌ای مانند هولوکاست که خودشان می گویند ۵ میلیون یهودی کشته‌شده‌اند، به برخی کشورها یورش برده اند و دست به هر جنایتی می‌زنند، کشور ایران که هولوکاست واقعی و بسیار وحشتناک‌تر را تجربه کرده چه باید بکند؟ و چگونه خون‌بهای ۹ میلیون ایرانی را از انگلستان بستاند؟

در هر حال «یتیم‌خانه ایران» روایتی است واقعی از یک فاجعه عمیق انسانی که نتیجه وابستگی به بیگانگان و نداشتن حاکمی مقتدر و همچنین عدم اتحاد بین مردم کشور است. این فیلم به دور از نگاه سیاسی و جناحی ساخته‌شده و گوشه‌ای از جنایات بیگانگان و خصوصاً انگلستان را در ایران نشان می‌دهد.


نظر دکتر رضا سراج درباره این فیلم:
در اسناد وزارت خارجه امریکا آمده است؛ در اثر قحطی 100سال پیش درایران، نیمی از جمعیت این کشور کشته شدند. بر اساس این اسناد، تلفات ایران در سال های قحطی 8 تا 10 میلیون نفر بوده است.

دلایل بروز قحطی و مرگ در ایران :
 • ورود قوای نظامی انگلیسی به ایران
 • خرید ذخائر غلّه ایران توسط قشون انگلیس
 • عدم صدور مجوز خرید غلّه به ایران
 • ممانعت از واردات غلّه از عراق و...به ایران
 • سوزاندن انبارهای غلّه ایران توسط انگلیسی‌ها
 • شیوع بیماری‌‌های مرگبار مانند وبا در ایران

نتیجه :
نسل کشی و متلاشی کردن جمعیت ایران توسط انگلیسی‌ها با هدف حفظ سلطه و کنترل هر چه بیشتر انگلیس بر کشورمان صورت گرفت. فیلم «یتیم خانه ایران» را ببینید.
دیدن این فیلم به ویژه برای آقایان روحانی، ظریف و اعضای حلقه-نیاوران بسیار آموزنده خواهد بود.یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۵:۳۷, ۲/آذر/۹۵
شماره ارسال: #2
آواتار
جدا از این بحث من نظرمو در باره فیلم می گم:
شخصا منتظر یک شاهکار از طالبی بودم،جدا از جریان های فکری و روشنفکری در سینمای ایران به گواه خیلیها طالبی فیلمساز خیلی خوبیه،و یک سوژه بکر و دست نخورده در اختیار داشت تا یک شاهکار خلق کنه.
ولی متاسفانه تو فیلمنامه خیلی خوب عمل نمی کنه،ریتم فیلم خیلی تنده و انبوهی از حوادث در عرض چند ثانیه از جلوی چشمای مخاطب رد میشه طوری که فرصت پلک زدن هم به آدم نمیده.این تا یه جایی خویه ولی از یه جایی به بعد خسته کننده میشه.
انگار یک مینی سریال سه چهار قسمتی رو مجبور باشی تو یک روز پشت سر هم ببینی.
طالبی تو این فیلم با استفاده از یک داستان خیالی از یک قهرمان خیالی به نام محمد جواد بنکدار (با بازی علیرام نورایی) که صاحب یک یتیم خونه ست طبعات وحشتناک قحطی رو به نمایش می ذاره.
نورایی خیلی به فیلم نمی خوره و بازی چندان جالبی از خودش نشون نمیده.(انقد که تو نقش های تروریست قاتل دیدمش تا اواسط فیلم فک می کردم این انتاگونیسمه!)
بخاطر ریتم تند فیلم شخصیت پردازی ها هم دچار مشکل میشه خوب در نمیاد ولی جعفر دهقان یک بازی متفاوت از خودش نشون میده.
فیلم یه جاهایی هم تبدیل میشه به بیانیه سیاسی فیلمساز درباره منوالفکر ها و اجنبی ها که این زیاد خوب نیست.انگلیسی های فیلم به اندازه کافی خشن و خبیث هستند دیگه نیازی به اشاره های مستقیم نبود.
با همه ایراد های ولی فیلم یک تجربه متفاوت تو سینمای ایرانه.
از نظر دکوپاژ طراحی صحنه و میزانسن طالبی عالی کار کرده و همه هنرشو نشون داده و تصاویر چشم نوازی خلق کرده.سکانس های مربط به قحطی هم خیلی عالی و دهشتناک نشون داده شده و تحملش واقعا سخته...
همچنین سکانس های اکشن و درگیری فیلم هم واقعا عالی کار شده و جلوه های ویژه فیلم هم خیلی خوبه.
در کل بعد از کلی گریه زاری برای لانتوری و ابد یک روز این فیلم حسابی چسبید!!
تجربه این فیلم روی پرده از دست ندین!!!!!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا