کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارد بزرگ
۲۲:۵۳, ۲۱/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۱/دی/۹۵ ۲۲:۵۵ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #1

سلام

شاید جملات قصاری رو دیده باشید که از طرف آقای مجتبی شرکاء (که طرفدارانش او را "ارد بزرگ" می نامند) منتشر شده. اگر در مورد زندگی نامه ایشان در اینترنت جستجو کنید، به وبلاگها و سایتهایی بر می خورید که از ایشان به طرز مبالغه آمیز و تحت عناوینی مثل "بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران"، "بزرگترین فیلسوف جهان"، "بنیانگذار فلسفه نوین" و ... تعریف کرده اند. اما چه کسی به ایشان لقب "بزرگترین فیلسوف داده"؟

چنین القابی صرفاً مبالغه هایی است که از سوی طرفداران ایشان مطرح شده. وگرنه نوشته هایی که از طرف آقای شرکاء منتشرشده هیچ فلسفه مهمی رو ارائه نمی کنه و صرفاً یک سری جملات رنگ و لعاب داده شده اند که به صورت مبالغه آمیز و متکلف بیان شده اند. در این نوشته ها هشت اصل مطرح شده که طبق نظر طرفدارانشون خلاصه این "فلسفه" است:
نقل قول:هشت اصل در حکمت اُرُدیسم

1- اگر پایکوبی و شادی نباشد ، جهان را ارزش زیستن نیست .
2- زندگی بدون آزادی ، شرم آور است .
3- تا چیزی از دست ندهی چیز دیگری بدست نخواهی آورد این یک هنجار همیشگی است .
4- آنانیکه همیشه در آرامش هستند لاابالی ترین آدمهایند .
5- رسیدن به راستی و درستی چندان سخت و پیچیده نیست کافیست کمی به خوی کودکی برگردیم .
6- دشمنی و پادورزی ، به آدم خردمند انگیزه زندگی می دهد .
7- اگر می خواهی بزرگ شوی ، از کردار نیک دیگران فراوان یاد کن .
8- عشق به میهن نشان پاکی روان آدمی ست .
بر این اساس اردیست ها به سه شعار رسیده اند که عبارتند از ( شادی ، آزادی و میهن )
حالا به جمله زیر نگاه کنید:

"زندگی بدون آزادی شرم آور است"

خب این جمله می خواد بگه که زندگی بدون آزادی خوب نیست، اما این رو خیلی مبالغه آمیز بیان می کنه. اما اصلاً منظور این جمله از آزادی چیه؟ چرا شرم آور؟ چه کسی باید شرم کنه؟

همین سبک متکلفانه رو در زندگینامه ایشان هم می بینیم. مثلاً نوشته اند که او "در نیمه شبی پر برف ، از ماه دی ، در شهر مشهد زاده شد" یا اینکه "آدمیان هزاردستان سخنان او شده اند" و حرفهایی مثل این. به هر حال صحت و کاربردی بودن این جملات و سخنان جای سوال داره.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۰:۳۹, ۲۲/دی/۹۵
شماره ارسال: #2
آواتار
(۲۱/دی/۹۵ ۲۲:۵۳)سعدی نوشته است:  سلام

شاید جملات قصاری رو دیده باشید که از طرف آقای مجتبی شرکاء (که طرفدارانش او را "ارد بزرگ" می نامند) منتشر شده. اگر در مورد زندگی نامه ایشان در اینترنت جستجو کنید، به وبلاگها و سایتهایی بر می خورید که از ایشان به طرز مبالغه آمیز و تحت عناوینی مثل "بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران"، "بزرگترین فیلسوف جهان"، "بنیانگذار فلسفه نوین" و ... تعریف کرده اند. اما چه کسی به ایشان لقب "بزرگترین فیلسوف داده"؟

چنین القابی صرفاً مبالغه هایی است که از سوی طرفداران ایشان مطرح شده. وگرنه نوشته هایی که از طرف آقای شرکاء منتشرشده هیچ فلسفه مهمی رو ارائه نمی کنه و صرفاً یک سری جملات رنگ و لعاب داده شده اند که به صورت مبالغه آمیز و متکلف بیان شده اند. در این نوشته ها هشت اصل مطرح شده که طبق نظر طرفدارانشون خلاصه این "فلسفه" است:
حالا به جمله زیر نگاه کنید:

"زندگی بدون آزادی شرم آور است"

خب این جمله می خواد بگه که زندگی بدون آزادی خوب نیست، اما این رو خیلی مبالغه آمیز بیان می کنه. اما اصلاً منظور این جمله از آزادی چیه؟ چرا شرم آور؟ چه کسی باید شرم کنه؟

همین سبک متکلفانه رو در زندگینامه ایشان هم می بینیم. مثلاً نوشته اند که او "در نیمه شبی پر برف ، از ماه دی ، در شهر مشهد زاده شد" یا اینکه "آدمیان هزاردستان سخنان او شده اند" و حرفهایی مثل این. به هر حال صحت و کاربردی بودن این جملات و سخنان جای سوال داره.

سلام بر سعدی گرامی . کابر فعال و جویای روشنایی
اقا این موضوع رو من تو اسک دین ( عجب جای نا اشنایی ) برخورد کردم و چون نتم ذغالیه نشد خودم چیزی ک داشتن رو بنویسم چون مشکل داره نتم و قطع میشه و ثبت نمیشه
اخر سرتصمیم گرفتم برات فعلا از اونجا یه لطنک بدم ولی اگه نتم وضعش خوب شد بیام و یچی بگم .فعلا
http://www.askdin.com/showthread.php?t=17631&page=5

این پستاش خوب بود الته نقدم داره.

فعلا این عبارت ک میگه : زندگی بدون آزادی شرم آور است . شما نقل اوردین دارای ابعاد مختلف هست . حالا این ازادی رو خوتم گفتی چیه؟ خو این نگاه هایی ک جدای از عقلانیت سلیم ( با مبانی دیگه خلط نکنین) هستن میخوان با استفاده از الفاظ مشترک ولی وا معانی محتلف گاه مخالف هم و چیدمان خوشکل به مردم چیزی ک میخوان رو تحویل بدن ( شما بخون تحمیل ).
اینجا ایا بحث فرمانبرداری رو داره زیر سوال نمیبره؟ ایا دنبال لاقیدی نیست؟ زندگی بدون ازادی ( ازادی در چی؟ در همه چی جون مطلق ازادی که خودش دارای معانی و مفاهیم زیادی میتونه باشه مثلا ازادی در هرکاری ک میخوام انجام بدم ازادی در تبلیغ ازادی در مقابله کردن با هر چیزی و .... کلا رها از قید و بند) شرم اوره ؟ این حرف مرادش به کی برمیگرده> ؟ کسی ک قوانینی گذاشته دیگه؟ یسری اوامر و نهی ها کذاشته دیگه ! خودتون ببینین مفاهیم رو چطور برداشت میکنید .
خوبه اینا دیگه عربی و لاتین و ... نیست بگیم مترجم بد ترجمه کرده .
حالا یه جمله دارن ایشون که میگه
آنانیکه همیشه در آرامش هستند لاابالی ترین آدمهایند
ایا این حرفا با عرفان بعضیا همسان نیست؟
ارامش رو اسایش رو میکوبه ایا عقل اینو میپذیره؟
ایا ارامش بوفه ؟ ایا ارامش برای ادمی نیومده>؟

دشمنی و پادورزی ، به آدم خردمند انگیزه زندگی می دهد .
این یعنی چی؟ دشمنی کنیم برای جی ؟ برای اینکه تحریک بشیم برای قدرت گرفتن؟
عقل سلیم اینو جی برداشت میکنه؟ اصلا چی میشه با این جرف کاشت تا برداشت کرد. داشت کاشت برداشت Big Grin
بقیه بمونه بعدا .امیدوارم سعدی گل و سایر گرامیان ریز نگاه کنن.

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۰:۱۶, ۲۲/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/دی/۹۵ ۲۰:۱۹ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #3

سلام مهدی سینا
ممنونم از نظرات خوبتون و ممنون که لینک سایت اسک دین رو هم معرفی فرمودید. اتفاقاً خودم هم از این لینک استفاده کرده بودم و خوب بود که آدرس می دادم.
نقل قول:دشمنی و پادورزی ، به آدم خردمند انگیزه زندگی می دهد .
شاید هم منظورش دشمنی دیگران با ما بوده ... یعنی وقتی کار خوبی انجام میدیم و دیگران با ما دشمنی می کنند ما انگیزمون بیشتر بشه.

بعضی جملاتش هم خوبه و ایرادی نداره، اما مشکل اینه که طرفدارانش زیادی در این مورد اغراق کرده اند. مجموعه این جملات باعث نمیشه که ایشان "بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران" یا "بزرگترین فیلسوف جهان" باشند. خوبه طرفداران ایشان از نام واقعی (یعنی مجتبی شرکاء) استفاده کنند. مگر نام اصلی چه اشکالی داره؟ ما خیلی از بزرگان رو داریم که با نام واقعیشون شناخته میشن و اصلاً نیازی به این نامهای پرتکلف ندارند.
۲۱:۳۶, ۲۲/دی/۹۵
شماره ارسال: #4
آواتار
(۲۲/دی/۹۵ ۲۰:۱۶)سعدی نوشته است:  سلام مهدی سینا
ممنونم از نظرات خوبتون و ممنون که لینک سایت اسک دین رو هم معرفی فرمودید. اتفاقاً خودم هم از این لینک استفاده کرده بودم و خوب بود که آدرس می دادم.
شاید هم منظورش دشمنی دیگران با ما بوده ... یعنی وقتی کار خوبی انجام میدیم و دیگران با ما دشمنی می کنند ما انگیزمون بیشتر بشه.

بعضی جملاتش هم خوبه و ایرادی نداره، اما مشکل اینه که طرفدارانش زیادی در این مورد اغراق کرده اند. مجموعه این جملات باعث نمیشه که ایشان "بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران" یا "بزرگترین فیلسوف جهان" باشند. خوبه طرفداران ایشان از نام واقعی (یعنی مجتبی شرکاء) استفاده کنند. مگر نام اصلی چه اشکالی داره؟ ما خیلی از بزرگان رو داریم که با نام واقعیشون شناخته میشن و اصلاً نیازی به این نامهای پرتکلف ندارند.

سلام بر سعدی گرامی
ببین دیگه این که منظورش چی هست و نیست رو باید از حرفای خودش پیدا کرد. البته من کتابشو نخوندم ک نظر بدم . فقط یه سرچ زدم ک ببینم کلماتش چیا هست . اینقدر برخی فرق و بقولی کالت ها کار برای انجام دارن با اون شبهات ...شون ک حقیقتش به اینا نمیرسم
خو ببنیم چیا دارن ایشون اقای
اُرد بزرگ
- یه اسمی هم انتخاب کرده ک ادمو یاد ... میندازه .

اُرد بر این باور است ، که بسیاری از هنرهای سنتی ، سیاهچال نیرو و توان جوانان امروز است .
این عبارتش تو حلق دشمنان ایران
ارد جان ، فیلسوف بزرگ ، الان کاری ک شما دنبالش رو گرفتی و نوشتی ایا این هنر نیست ؟ اونم از نوع سنتی؟ نکنه خودتم درگیر سیاهچال شدی؟
اصلا این ک اینطوری گفته معلومه شخص دیگه ای اینو نوشته مگر اینکه خودش خودش رو نشناسه و مثلا من بگم سینا میگه ک سعدی عجب بحثی رو شروع کرد وقت امتحانات.Big Grin
خو اینجا هر عاقلی میگه مهدی سینا تو چرا به سینا اینو برگردوندی مگه اینو خودت نگفتی؟

ریاضت ، نادرست است و هیچ خردمندی آن را درست نمی داند . حکیم ارد بزرگ

نگاه خردمندان به ریشه ها می رسد ، و دیگران به شاخه ها . حکیم ارد بزرگ

در بدترین شرایط ، خردمند سکوت می کند اما دروغ نمی گوید

اینارو کجای دل این تاپیک بزارم سعدی؟
الان مثلا سعی کرده چیز جدیدی بگه یا اینکه بر اهل تصوف و بودایان و ... بتازه؟
فیلسوف گرامی الان روحش ایندنباس یا جسم و روح؟

اینم اخرین مطلب ک من میگم البته شخصا دنبال مطالب هستم ولی چیزی دیگه فکر نکنم بزارم

آدمیان ترسو و ناکارآمد خود را در دنیایی صوفیانه قهرمان می بینند . حکیم ارد بزرگ
خو اینجام ک درحال تاختن هستن . حالا خودشون چطور فیلسوف شدن با اینکه هیچ مطلب جدیدی تو کلماتشون نیست و فقط تکرار مکررات و ضرب المثل ها و حکمتهای قدیمی هست فقط واژه ها رو عوض کرده .

با فریب شاید بتوان چیزی بدست آورد؛ اما در نهایت همان دستاورد مایه تباهی خواهد بود.

سه تا تصویر _ از کتاب سرخ = تازه پیداش کردم تو نت =_ میزارم خودتون بخونین و
دیگه خودتون قضاوت کنین من سکوت میکنم /
[تصویر: do.php?img=4562]

اُرد بر این باور است ، که بسیاری از هنرهای سنتی ، سیاهچال نیرو و توان جوانان امروز است .

[تصویر: do.php?img=4560]

مردم سواد بصیری ندارن ولی همین مردم سواد عرفانی دارن و شما رو فیلسوف میدونن Dodgy

[تصویر: do.php?img=4561]

حرف خیلی بزرکی رو زدند و معلوم نیس معیارشون چی بوده Big Grin برخی از بزرگان فرق ضاله هم کتابهاشون و کلمات ... شون طرفدار زیاد داره ایا اوشون هم ک ایرانی هست و ادع... زیادی داشت و ... هم باید بگیم معدود خدایان پر طرفدار ک حقانیتش هم زیر سوال نابود شد؟ نزارین چیزی بگم ک روحش تو ... ارامش رو از دست بده . البته خدا ک نمیمیره Big Grin دوستان متوجه میشن دیگه؟
ایا فقط چون کتاب و کلماتش رو میخونن جایگاه بزرگی داره؟ کوروش بیشتر کمات قصار داره ها . ای کوروش پرستا کوجایین که زدن رو دست کوروش . گرامیان پارمیس و و .... _ این خانم پارمیس باقیات و صالحات خوبی از خودش بجا گذاشت ، هرجا حرف کوروش و ... بشه من یادشون میارم .

هدف من نقد این کلمات و ... نیست فقط دیدم مطالبش میتونه کمک کنه گفتم شریک بشم با سعدی .

اقا کسی نقد داشت من سکوت میکنم "

در بدترین شرایط ، خردمند سکوت می کند اما دروغ نمی گوید" Big Grin
فقط یکی بگه ایشون زندس یا روحش زندس . چون خبرش رو من گشتم من نیافتم صحیحش رو.

۲۲:۰۴, ۲۲/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/دی/۹۵ ۰:۴۷ توسط فاطمه خانم.)
شماره ارسال: #5
آواتار
سلام
اتفاقا همیشه برای من سوال بود این ارد بزرگ کی هستن Huh
و در مورد جملاتشون ...
بدترین اتفاق که ممکنه بیافته این هست که نصف جملات و توصیه ها اشتباه باشه و راهنمایی نادرست داشته باشه و نصفش درست ...
کتاب غررالحکم و دررالکلم رو بخونید از امیرالکلام امیرالمومنین (Heart) هست ... چقدر اعجاب انگیز .. حدیث های دو کلمه ای و سه کلمه ای ‌‌.‌ چقدر جذاب .
این مدل سخنان رو از ذهن آدم با خاک یکسان میکنه Smile

امضای فاطمه خانم
[تصویر: images.png]
۹:۲۰, ۲۳/دی/۹۵
شماره ارسال: #6
آواتار
سلام اجازه بدید یه نظری هم من بدم بصورت منصفانه

نقل قول:1- اگر پایکوبی و شادی نباشد ، جهان را ارزش زیستن نیست .

قبول دارم

اما شادی حقیقی

هرچی از ولایت فاصله بگیری شادیت کمتر میشه و افسرده تر میشی

دل ولایت مداران شاد است

کین غم از اوست.....

نقل قول:2- زندگی بدون آزادی ، شرم آور است .

کاملا مشخصه

این شعار ماست

الموت خیر من رکوب العار

نقل قول:3- تا چیزی از دست ندهی چیز دیگری بدست نخواهی آورد این یک هنجار همیشگی است .

اینم یه اصل عقلیه

شرافت داشتن هزینه داره

نقل قول:4- آنانیکه همیشه در آرامش هستند لاابالی ترین آدمهایند .

دقیقاً

افراد بی درد مرده هستند

یه نگاهی به مدافعان حرم بندازید

نقل قول:5- رسیدن به راستی و درستی چندان سخت و پیچیده نیست کافیست کمی به خوی کودکی برگردیم .

اینو به اینصورت قبول دارم

5- رسیدن به راستی و درستی چندان سخت و پیچیده نیست کافیست کمی به فطرت خود برگردیم .

نقل قول:6- دشمنی و پادورزی ، به آدم خردمند انگیزه زندگی می دهد .

تولی و تبری با هم انگیزه زندگی منه

نقل قول:7- اگر می خواهی بزرگ شوی ، از کردار نیک دیگران فراوان یاد کن .

روش های تضمینی تری وجود دارد گرچه "کردار نیک دیگران فراوان یاد کردن" کار خوبیست

خدمت اهل بیتHeart

نقل قول:8- عشق به میهن نشان پاکی روان آدمی ست .

وطن من میهن من قبل از تولدم مشخص شده

کاملاً هم مشخصه تو تالار چی گفتم در موردش

اگر فرض بگیریم که این بنده خدا درست گفته تمام حرفاشو

با توجه به طرفداراش مشخصه که در آینده قصد امامت ذهنی بر افراد رو داره

و..........این هم میگذرد

امضای عبدالرحمن
۹:۳۵, ۲۳/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/دی/۹۵ ۹:۳۵ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #7

نقل قول:کاملا مشخصه

این شعار ماست

الموت خیر من رکوب العار
ممنون زیبا بود

مرگ با عزت بهتر است از زندگی با ذلت
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان