کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رسالت حضرت محمد جهانی است
۱:۵۸, ۱۵/تیر/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۵/تیر/۹۶ ۱۳:۰۱ توسط یاسر رستگار.)
شماره ارسال: #1

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی گفت: حضرت محمد (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) برای تمام جهانیان مبعوث شده‌اند و رسالت ایشان تنها برای عرب نیست بلکه تمام بشریت را شامل می‌شود.
[تصویر: spacer.gif]
حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی در جلسه تفسیر نهج‌البلاغه به خطبه ۲۶ اشاره کرد و گفت: حضرت علی (علیه السلام) در این خطبه به وضعیت زندگی عرب جاهلی قبل از بعث پیامبر اشاره می‌کنند و می‌فرمایند: «خداوند، محمد (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) را مبعوث داشت که بیم دهنده جهانیان باشد و امین وحى او و شما اى جماعت عرب‌ها، پیش از آن، بدترین آیین را داشتید و در بدترین جای‌ها به سر مى‌بردید و در زمین‌هاى سنگلاخ و ناهموار مى‌زیستید و با مارهاى سخت و کرّ هم‌خانه بودید. آبى تیره و ناگوار مى‌نوشیدید و طعامى درشت و خشن مى‌خوردید و خون یکدیگر مى‌ریختید و از خویش و پیوند بریده بودید. بتان در میان شما برپا بودند و خود غرقه گناه بودید».
امام‌جمعه ارومیه اظهار کرد: حضرت علی (علیه السلام) در ادامه این خطبه به دوران قبل از بیعت خود نیز اشاره کرده و می‌فرمایند: «هر جاى نگریستم، براى خود یاورى جز اهل‌بیتم نیافتم و نخواستم که آنها به کام مرگ روند. دیده فرو بستم، با آنکه خاشاک در دیده داشتم و شرنگ نامرادى نوشیدم، با آنکه استخوان در گلویم شکسته بود و غم گلویم را فشرده بود و من شکیبایى مى‌ورزیدم؛ و به چیزى تلخ‌تر از حنظل که به کامم ریخته بودند، صبر کردم؛ تا بهایى نگرفت بیعت نکرد آنکه فروخت سودى نکرد و آنکه خرید خوار و ذلیل شد. جنگ را آماده شوید و ساز و برگ نبرد مهیا دارید که آتش کارزار افروخته شده و شعله آن بالا گرفته است. پایدارى ورزید که پایدارى بیش از هر سلاح دیگر پیروزى را میسر گرداند».
وی اظهار داشت: عرب جاهلی دچار انحراف بودند و با دین فاصله داشتند به‌گونه‌ای که برای اشیایی مانند چوب، سنگ و... که با دستان خویش درست می‌کردند تعظیم کرده و آنان را خدای خویش دانسته و پرستش می‌کردند.
حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی افزود: در دوران جاهلیت نه تنها قطع رحم می‌کردند بلکه به نزدیکان خویش که والدین و فرزندان خویش بودند نیز رحم نکرده و فرزندان خویش را زنده به گور می‌کردند.
وی ادامه داد: عرب جاهلی علاقه زیادی به جنگ و خونریزی داشت و به بهانه‌ای کسی را می‌کشت و بعد افراد آن مقتول به قصاص او برمی‌خاستند و این نزاع و درگیری ادامه پیدا می‌کرد.
امام‌جمعه ارومیه خاطرنشان کرد: امروزه نیز همین کشتن افراد با بهانه واهی در دنیا رواج دارد و آمریکا به بهانه تسلیحات شیمیایی به سوریه حمله می‌کند و مردم را به خاک و خون می‌کشد و بعد معلوم می‌شود اصلاً سلاح شیمیایی در کار نبوده است.
وی با بیان اینکه برخی از پیامبران فقط برای قوم، گروه، شهر و محل خاصی مبعوث بودند، تصریح کرد: حضرت محمد (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) برای تمام جهانیان مبعوث شده‌اند و رسالت ایشان تنها برای عرب نیست بلکه تمام خلایق را شامل می‌شود.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌ غربی عنوان کرد: پیامبر در دورانی به رسالت برگزیده شد که همانگونه که گفته شد مردم آن دوران و دیار، بهره‌ای از خدا و دین نبرده بودند و اسلام با وضع قوانینی سعی کرد تا فرهنگ آنان را تغییر دهد.
وی اضافه کرد: اسلام در زمانی که عرب جاهلی جنگ و کشتار راه می‌انداخت گفت که کشتن یک نفر، به مثابه کشتن تمام مردم و نجات یک فرد، نجات تمام مردم است.
حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی در ادامه گفت: خداوند در پاسخ پرستش بتان از سوی اعراب جاهلیت می‌گوید بتانی که می‌‌پرستید حتی توانایی آفریدن یک مگس یا گرفتن غذایی که برداشته را ندارند ولی شما چگونه آنان را خالق خویش و آسمان‌ها و زمین می‌دانید.
وی با اشاره به اینکه امروزه نیز بت‌پرستی در کشورهایی مانند هندوستان، چین، ژاپن و... رواج دارد، یادآور شد: همه ما باید قدردان و شاکر خداوند باشیم که ما را با پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) و اهل‌بیت (علیه السلام) آشنا کرد تا آنان ما را به راه راست و یکتاپرستی هدایت کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی انذار و بشارت را در کنار هم دانست و اذعان کرد: زیاده روی در هر دو مورد سبب انحراف از دین می‌شود و آنگونه که در روایات ما هست باید هم از عذاب خدا ترسید و هم به بهشت و پاداش او امیدوار بود.
استاد پیشین دانشگاه ارومیه در ادامه به ماجرای نادیده گرفتن حق حضرت علی (علیه السلام) در جانشینی پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) اشاره و ابراز کرد: بنا به گفته حضرت علی (علیه السلام) حق جانشینی ایشان گرفته شد و ایشان به خاطر جدا شدن از پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) و کمک نکردن مردم، به خدا شکایت می‌کنند و آن دوران را دورانی توصیف می‌کنند که جز، اهل‌بیتش کسی از ایشان حمایت و دفاع نکرد.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا