کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پشت پرده دستگیری شاهزاده‌های عربستان واقعاً چیست؟
۱۰:۵۰, ۲۰/آبان/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/آبان/۹۶ ۱۱:۱۴ توسط -Ali-.)
شماره ارسال: #1
آواتار
این هفته خبرهای زیادی در منطقه خاورمیانه رخ داد و سیر تحولات بعضی از تحلیل‌گران را به این جمع‌بندی رساند که ممکن است که در شرایط پیش از درگیری نظامی قرار گرفته باشیم. اما شاید کمی سعه صدر و حوصله لازم باشد تا حقیقت ماجراها روشن‌تر شود. سیر خبرها از همان روز اول هفته با دعوت سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، به عربستان و اعلام استعفای او از خبرگزاری سعودی العربیه، و بدون اطلاع هیچ‌کس در لبنان، شروع شد. در همان زمان ولیعهد به دستور شاه، کمیته مبارزه با فساد را تشکیل داد و بدون فوت وقت ۱۱ نفر از شاهزاده‌های عربستان را به اتهام فساد دستگیر کرد. ظاهراً بعضی از تحلیل‌گران چنین استنباط کرده بودند که استعفای سعد حریری اولین تیری است که عربستان برای هدف قرار دادن حزب‌الله لبنان شلیک کرده و قدم‌‌های بعدی نیز در راه است. یکی از اتفاقاتی که به این استنباط کمک کرده بود، اظهاراتی بود که ثامرالسَبهان، وزیر امور خلیج عربستان، در دیدار خود از لبنان، در ۱۰ روز پیش، داشت. او در صحبتهای خود خواستار نابودی حزب‌الله شده بود و قول داده بود که تحولات شگرفی در راه است.

چند ساعت بعد از اعلام استعفای حریری، یمنی‌ها دو موشک بُرکان را به سوی فرودگاه ریاض پرتاب کردند که حداقل یکی از آن‌ها به هدف خورده و احتمال دارد که دیگری توسط موشکهای پاتریوت منهدم شده باشد. تلقی عربستان این بود که ایران و متحدانش با شلیک این موشکها قصد دارند پیام اخطاری بدهند و هزینه بالای حمله به حزب‌الله را گوشزد کنند. قاعدتاً همزمانی پرتاب موشکها احتمال چنین فرضی را زیاد میکند.

اخبار روزهای آتی نیز نشان داد که ایران واقعاً احتمال درگیری نظامی را جدی گرفته است. در روز یک‌شنبه چند انتصاب و جابجایی در بالاترین رده‌های ارتش صورت گرفت، که از نظر تحلیل‌گران نظامی به عنوان آمادگی برای رزم تعبیر شد. در این روز اسرائیل بزرگترین رزمایش هوایی تاریخ خود را آغاز کرد. دعوت فرمانده ارتش پاکستان به ایران نیز چنین تفسیر شد که ایران قصد دارد پاکستان را متقاعد کند که در هر درگیری بین عربستان و ایران بیطرف بماند.

اما احتمال این را نباید از نظر دور داشت که تحولات اخیر عربستان تماماً ناشی از مشکلات داخلی آن‌ها باشد و بخشی از یک طرح جامع برای درگیری نظامی با ایران و متحدانش نباشد. اینکه سیر تحولات به کجا بیانجامد، هنوز مشخص نیست و شاید روند اتفاقات به سمتی پیش رود که عربستان ناخواسته از نظر نظامی درگیر شود. احتمال دارد شاه عربستان و پسرش، به منظور ایجاد فرصت برای رفع مشکلات داخلی و سرگرم کردن مردم، یک درگیری خارجی را دنبال کنند. اما اگر ایران و متحدانش فرصت تعمیق بحران را به آن‌ها ندهند، در نهایت خود شاه عربستان بازنده این قمار خواهد بود.

ماجرای تیراندازی و کشتار در لاس‌وگاس

حدود ۴۰ روز پیش در یک کنسرت موسیقی در لاس‌وگاس تیراندازی شد و تعدادی از حاضران کشته شدند؛ و در همان زمان در مقاله‌ای
[*] نوشته بودم
که همه روایت‌هایی که درباره آن مطرح شده، به قصد گمراه کردن مردم بوده و واقعیت شاید در آینده معلوم شود. حادثه از جهات زیادی شبیه مراسم قربانی انسان توسط گروه‌های شیطانی بود. اما این گروه‌ها یک نظم عددی را در انتخاب زمان و مکان مراسم رعایت کرده و به تعبیری امضای خود را باقی می‌گذارند؛ تا دوست و دشمن بفهمند که عامل چه کسی بوده است. شخصاً هیچ نشانه‌ای از امضای این گروه‌ها نیافتم و به همین دلیل این احتمال را پایین فرض کردم.

اخیراً شایعاتی به گوش میرسد که در حال حاضر قابل راستی‌آزمایی نیست و حاکی از این است که محمد بن سلمان همزمان با اجرای کنسرت در هتل Tropicana لاس‌وگاس بود. شاهزاده‌های رقیب مانند ولید بن طلال از این فرصت استفاده کرده و طرح ترور او را می‌ریزند. حادثه تیراندازی به مردم فقط برای سرگرم کردن پلیس و پوشش برای پیش بردن عملیات ترور بود. منتها ترور در نهایت موفق نمیشود. طبقات بالایی هتل Mandalay bay که گفته می‌شود از آن به طرف حاضرین در کنسرت موسیقی شلیک میشود، متعلق به ولید بن طلال بوده است. یکی از دلایلی که آمریکا از دستگیری این افراد استقبال کرده، میتواند این باشد که آن‌ها با عملیات ترور در لاس‌وگاس و کشتار مردم، هزینه‌های زیادی را بر دولت آمریکا تحمیل کردند و اگر واقعیت برای همه گفته شود، اعتبار دولت از بین خواهد رفت.

شاهزاده دیگری که ظاهراً در این ترور نقش داشته عبدالعزیز بن فهد بوده، که روز دوشنبه در تیراندازی جلوی خانه‌اش کشته میشود. او شریک تجاری سعد حریری بوده و احتمالاً استعفای اجباری حریری و جبس خانگی او مرتبط با این ترور است. گفته می‌شود که سعد حریری در حال حاضر ۴ میلیارد دلار به عربستان بدهکار است و اوضاع مالی خوبی ندارد.

طرح‌ریزی برای دستگیری همه عاملان ترور زمان زیادی برده و این روند ادامه دارد. تا بحال خبر رسیده که حسابهای بانکی و اموال حدود ۱۲۰۰ نفر مسدود شده و افراد زیادی دستگیر شده‌اند. در کل برآورد می‌شود که حدود ۸۰۰ میلیارد دلار اموال افراد دستگیر شده، مصادره شود.

در خاتمه

آنچه در حال حاضر محمد بن سلمان با آن روبرو است، حذف افرادی از خاندان آل سعود است که راضی به پادشاهی او نیستند و بر علیه آن اقدام میکنند. چند روز پیش خبرگزاری العربیه در توییتر خبر داد که شاه عربستان استعفا کرده و پسرش بر تخت نشسته است. اما ۵ دقیقه بعد این توییت حذف شد. بعید است که هکرها چنین کاری کرده باشند و همین مطلب نشان از این دارد که هنوز پادشاه شدن محمد بن سلمان با مخالفت‌های جدی در درون خاندان روبرو است؛ و مسأله هنوز حل نشده است. بنابراین احتمال اینکه در هفته‌های آتی شاه و ولیعهد او ترور شوند، وجود دارد.

احتمال دارد که شاه و ولیعهد برای منحرف کردن افکار عمومی و ایجاد فرصت، به دنبال درگیری با لبنان و یا ایران بروند. شدت گرفتن درگیری خارجی در‌واقع فرصت خوبی به آن‌ها خواهد داد تا بحران‌های داخلی را راحت‌تر حل کنند و رقبای خود را حذف کنند. در چنین شرایطی به نفع ایران نیست که این فرصت را در اختیار آنها بگذارد. اینکه ایران نشان دهد که هزینه‌های درگیری برای آنها بالا است، چیز مفیدی است؛ اما نباید گذاشت که دامنه درگیری وسیع شود. آمریکا و اسرائیل از جنگ بین کشورهای اسلامی استقبال میکنند؛ چون جنگ به هر حال به تضعیف همه طرفین منجر خواهد شد و به آن‌ها اجازه خواهد داد که برنامه‌های خود را در منطقه راحت‌تر پیش ببرند.
[*] عامل تیراندازی در فستیوال موسیقی لاس‌وگاس که بود؟


جواب این سئوال را نمیدانم و قصد ندارم دراین رابطه خبری بدهم و یا شایعه پخش کنم. اما با اطمینان میتوانم عرض کنم که اخباری که از رسانه‌های مطرح دنیا در این رابطه پخش میشود، همه گمراه‌کننده و به قصد بازی دادن افکار عمومی دنیا است. روایت رسمی این است که شب یکشنبه، اول اکتبر، که حدود ۲۲ هزار نفر برای کنسرت موسیقی جمع شده، و هرکدام بین ۲۰۰ تا ۷۵۰ دلار برای بلیط آن پول داده بودند، Stephen Paddock که فردی ۶۴ ساله و معتاد به قماربازی بود، بیش از ۲۰ اسلحه را به طبقه ۳۲ هتلی در لاس‌وگاس می‌برد و طی ۴ دقیقه بیش از هزار گلوله شلیک کرده، و ۵۹ نفر را کشته و ۵۰۰ و اندی دیگر را زخمی میکند.

در حالی که شاهدان عینی ادعا میکنند که صدای تیراندازی بیش از یک نفر به گوش میرسید و حتی خبر رسید که یک راننده تاکسی تیراندازی از طبقه ۴ را فیلم گرفته است. برای چنین کاری باید از زبده‌ترین چریک‌های آموزش دیده استفاده کرد. در حالی که فرد مورد نظر نه آموزش نظامی دیده بود و نه شرایط جسمی و انگیزه این کار را داشت. او کارش سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات بود و همان‌طور که عکسش گویا است، اهل شراب و قمار نیز بود.

پس از حوادث این‌چنین، موجی از اخبار ساختگی منتشر میشود که هرکدام برای جلب توجه طیفی از مردم ساخته شده، تا هرکس روایت مطابق ذوق خود را بگیرد و با دیگران که روایتهای دیگر را می‌پسندند، جر و بحث کند. یکی از این روایت‌ها این بود که این فرد قبل از تیراندازی تغییر دین داده و مسلمان شده و به داعش پیوسته است. البته این روایت این‌قدر مضحک و وصله ناچسب بود که زود رنگ باخت. شایعه دیگر این بود که در اتاق هتل این فرد، نشریاتی از گروه ضد فاشیستی Antifa پیدا شده که وابستگی او به این گروه را ثابت میکند. این شایعه هم به منظور سوءاستفاده از احساسات مردم برای ایجاد موج علیه این گروه بود. نیوزویک هم این حمله را به مسیحیان متعصب نسبت داد.

برداشت شخصی‌ام این است که سازمان‌دهی این کار توسط یک سازمان اطلاعاتی انجام شده و افراد عامل آن کاملا تعلیم دیده بودند و با برنامه‌ریزی کار خود را پیش بردند. آمریکا دشمنان زیادی برای خود درست کرده و کشورهای زیادی هستند که انگیزه کافی برای ضرب شست نشان دادن به دولت‌مردان آمریکا دارند؛ تا آنها را از ایجاد مزاحمت بیشتر پشیمان کنند. همین چند روز پیش نیروهای ویژه آمریکایی، در دیرالزور یک ژنرال ارشد روسی، به نام والری آساپوف، و همراهان او را کشتند. بنابراین روسها دلایل کافی برای انتقام گرفتن داشتند. در همان زمان گفته شد که انتقام این کار لزوما در خاک سوریه نخواهد بود. اسپانیایی‌ها هم از شیطنت‌های سیا در بلوای استقلال کاتالونیا راضی نیستند. چین هم دلایل زیادی برای تهدید عملی آمریکا دارد تا دریابد که آنها هم فقط تماشاچی نخواهند بود تا آمریکا هرکاری دلش خواست بکند.

اما اینکه واقعا چه کسی این کار را کرده، و چه انگیزه‌ای داشته، چیزی نیست که به این زودی و راحتی معلوم شود. نکته جالب توجه در این ماجرا این بود که از یکشنبه تا چهارشنبه، اقبال مردم به روایتهای غیررسمی این ماجرا بیشتر شد و کمتر کسی روایت رسمی را باور میکرد. به همین دلیل بازدید ویدیوها و اخباری که از یک توطئه خبر می‌د ادند، شروع به افزایش کرد. وال‌استریت ژورنال خبر داد که گوگل، یوتیوب و فیس‌بوک مجبور شدند در الگوریتم‌های جستجوی خود به نحوی دست ببرند که روایت رسمی بیشتر در معرض توجه قرار گیرد و رتبه اخبار دیگر پایین بیاید.

http://shakeri.net/3335
http://shakeri.net/3277
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  اخبار پشت پرده حکومت عربستان Agha sayyed 0 740 ۱۹/دی/۹۲ ۹:۴۱
آخرین ارسال: Agha sayyed

پرش در بین بخشها:


بالا