کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اگر پول نباشه چی میشه!!!؟
۹:۱۲, ۳۰/دی/۹۶
شماره ارسال: #1
آواتار
[تصویر: besbellah.gif]


[تصویر: jordan.jpg]تا حالا به این فکر کردید اگر یروزی پول نباشه چی میشه؟


اگر اعتماد و قناعت وسط باشه نیازی به پول هست؟


اگر چنین طرحی اجرا بشه چه کسانی مخالفت میکنند؟همه اینها در برنامه عبدالرحمن سلام! :cool:
شما صب پامیشی میری سرکار

اتوبوس مجانی تاکسی مجانی نون مجانی (با رعایت قناعت یا بهتره بگیم انصاف )

تاکسی رانه بنزینش مجانی نونوا آردش مجانی همینطوری بگیر تا آخر

در این صورت اختلاف طبقاتی چه اتفاقی براش میفته؟
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۷:۵۸, ۳۰/دی/۹۶
شماره ارسال: #11
آواتار
(۳۰/دی/۹۶ ۱۴:۴۵)soheyl68 نوشته است:  در فرض شما مگه این طور نبود که هر فرد، محصولی که می تونه رو ارائه بده به جامعه و با قناعت، از جامعه نیازها و خواسته هاشو دریافت کنه؟
بهتر نیست امتیاز و اعتبار و ... ندیم به کارهامون؟ شاید الف می خوره و می خوابه، و ب روزانه خدمت بزرگی به جامعه می کنه؛ در فرض شما هر دوی این ها نیازهاشونو رایگان از جامعه دریافت می کنن.
اما در این پاسخ، بحث داد و ستد با طلا و نقره هم مطرح کردید؛ کمی پیش برید، به اسکناس و بانک و ... می رسید!
Huh

اما خوبی اقتصاد بدون پول اینه که هر کی کاری که دوست داره انجام می ده. آدمیت آدما رشد می کنه؛ همه ی ما چنین اقتصادی داریم؛ بین دوستان و خانواده و ... همین اعتماد و انصاف و خیلی صفات خداپسندانه ی دیگه هم وجود داره در این اقتصاد. سرنوشت تعمیم این اقتصادهای کوچک به اقتصاد کشور و جهان رو نمی دونم.

من دو حالت رو بررسی کردم

حالت طلا و نقره برای قبل ظهوره

شما اگر تو برخی جاها که به اهل بیت وابستگی دارند رد پایی از مدل رفاقتی رو میبینید که مهمترینش پیاده روی عظیم اربعین حسینیه

خیلی خوب میشه اگر اعتبارها و ارزش ها عوض بشن و برعکسش نشه!

اینها یه پیش ذهنیاتی هست برای اون روزگار طلایی
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۰:۰۷, ۱/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #12
آواتار
سلام

اول اینکه بحث پول باید پشتوانه داشته باشه و پول بدون پشتوانه فقر مياره

البته به خاطر اینکه پول یک ارزش جهانی هست تا وقتی تمام دنیا و به خصوص کشور های با اقتصاد بزرگ ارزش پولشون با پشتوانه نباشه کاری نميشه کرد

ولی به هر صورت ما می تونيم شروع کننده باشیم و پول با پشتوانه داشته باشیم

در ضمن پول یکی از ارزشهای دنیایی هست که تا دنیا دنیاست وجود داره

حتی اگر ظهور اتفاق بیفتد قرار نیست پول برداشته بشه چون برای ارتباط و تجارت باید پول باشه مثل واحد اندازه گیری میمونه نميشه در جامعه واحد اندازه گیری اقتصاد نباشه منتها وقتی هرکسی علاوه بر خمس و زکات حتماً انفاق هم می کنند و چون اختلاف ارزی نیست و گمرک هم وجود نداره و البته اصراف هم نیست خب با این شرایط پول وجود داره ولی ارزش نداره و ارزشهای انسانی جایگزین ميشه


در واقع بزرگترین مشکل اقتصاد الان در دنیا به اختلاف ارزی و پول بدون پشتوانه مربوط ميشه و بحث اعتبار که در بورس هست

چون اقتصاد واقعی نیست و ارزش پول جابجا ميشه فقر هم وجود داره
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۹:۰۳, ۱/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #13
آواتار
این مقاله رو ببینید

بعد ظهور بحث پول عملاً بی ارزشه و از رونق میفته

احتمالاً در بسیاری از زمینه ها پول رد و بدل نمیشه

«او تحت رهبری صحیح خود دلها را مملو از غنای معنوی و روانی می‌کند؛ و این خلق و خوی زشت «حرص» را از سرزمین دلها ریشه کن می‌سازد؛ همان حرصی که سرچشمۀ بسیاری از تلاشهای بیهوده ثروت اندوزان تهی مغز است که با داشتن هزاران برابر سرمایۀ مورد نیاز زندگی خود و فرزندان خویش، بازهم دست و پا بر جمع ثروت فزونتر می‌کنند؛ گوئی به بیماری استسقا گرفتارند که هر چه می‌نوشند بازهم سیراب نمی‌شوند.(۱)

از رسول خدا(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) روایت شده است که فرمود: «زمانی که قائم ما قیام کند، قطایع از بین می رود به طوری که دیگر قطایعی در میان نخواهد بود.»(۲) زمینهایی که زمامداران و حکام جور در مالکیت خود درآورده یا واگذار کرده اند و در حقیقت متعلق به امام(علیه السلام) است، در جایگاه خود قرار می گیرد. استثمار و استعمار پایان می پذیرد. همگان به رفاه و آسایش می رسند.

بی نیازی اقتصادی در دولت امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) تا بدانجاست که حرص به داشتن و گنجینه کردن و انبوه ساختن زدوده می شود «و چون مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ندا دهد که هر کس مالی می خواهد بیاید و برگیرد، جز یک نفر پیدا نشود و او نیز پشیمان گردد و مال برگرفته را باز گرداند.»(۳)

مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بی دریغ و بی شمارش بخشش می کند چنانکه در خبر جابر بن عبدالله از رسول اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) روایت شده است: «اموال را بدون آنکه شمارش نماید تقسیم می کند.»(۴)

در «دولت کریمه» هر ماه دو مرتبه حقوق برای عموم پرداخت خواهد شد

امام باقر(علیه السلام) می فرمایند: [امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ] در سال دو بار به مردم مال ببخشد و در ماه دوبار امور معیشت بدانان دهد. . . تا نیازمندی به زکات باقی نماند و صاحبان زکات، زکاتشان را نزد محتاجان آورند و ایشان نپذیرند. پس آنان زکات خویش در کیسه‌هایی نهند و در اطراف خانه‌ها بگردند (برای دستیابی به محتاجی) و مردم بیرون آیند و گویند: ما را نیازی به پول شما نیست. . . پس دست به بخشش گشاید، چنانکه تا آن‌روز کسی آنچنان بخشش اموال نکرده باشد.(۵)

«مردم در بی‌نیازی مطلق مادی زندگی می‌کنند؛ بدین‌گونه که صاحبان وجوهات و صدقات بدهی‌های خود را در دست می‌گیرند و در شهر می‌چرخند، اما مستحقّی پیدا نمی‌کنند که دین خود را ادا نمایند.»(۶)

امام باقر(علیه السلام) فرمود: «مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) اموال را میان مردم چنان به تساوی قسمت می کند که دیگر نیازمندی یافت نمی شود تا به او زکات دهند.»(۷)

«چنین نخواهد بود که از حیث حقوق، عدّه‌ای، انسان‌تر و عدّه‌ای کمتر انسان باشند. خزاین دولتی به‌طور آزاد در اختیار همگان است و سکه‌های طلا و نقره و زر و سیم در دسترس عموم قرار می‌گیرد و هرکس به اندازه احتیاج خود استفاده می‌کند و اعلان می‌شود برداشت از آن‌ها برای عموم آزاد است. در این‌صورت ذخیره‌سازی و انباشتن ثروت و زراندوزی معنا و مفهوم خود را از دست خواهد داد.»(۸)

همان گونه که پیامبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) نوید آن را داده است: «زمانی فرا می رسد که زمین پر از ستم می شود و کسی نمی تواند (آشکارا) نام خدا را ببرد (و دم از حقّ و عدالت بزند); سپس خداوند عزّوجل مردی را از من و خاندان من، بر می انگیزد; که زمین را پر ازعدل می کند آن گونه که پیش از او، پر از ستمش کرده اند و زمین قطعات کبد خود را برای او بیرون می فرستد، و ثروت را بدون شماره و محاسبه در میان مردم پخش می کند و هر کس به قدر نیازش از آن بر می گیرد.»(۹)

«در عصر مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، رفاه در همۀ شهرهای جهان، بدون ظلم به دیگران و بدون تبعیض، جریان خواهد یافت و همه بشریّت، مستغنی و بی‌نیاز می‌شوند. پس یک انقلاب عمیق طبقاتی در عرصۀ توزیع ثروت در سطح جهان نیز صورت می‌گیرد که دیگر فقیری نخواهد ماند، انسان گرسنه‌ای نخواهد بود. »(۱۰)

«برنامۀ حکومت حضرت مهدی عجل اللّه تعالی فرجه که مقدمه‌ای برای آمادگی پذیرش تعلیمات معنوی و انسانی است، تنظیم طرح اقتصادی کامل برای جوامع انسانی است.»(۱۱)

«نظام حاکم بر اقتصاد جهان امروز که یک نظام استعماری است در کنار خود یک نظام جنگی ظالمانه را پرورش می‌دهد که قسمت مهمّی از نیروهای فکری و انسانی را که می‌بایست به طور مداوم و پویا در جستجوی منابع جدید برای بهسازی زندگی انسانها به تلاش برخیزند؛ می‌بلعد و نابود می‌کند.

امّا به هنگامی که این نظام و نظام جنبی آن دگرگون شود، نیروها برای استخراج منابع بیشمار زمین به کار می‌رود؛ و علم و دانش پیشرو در اختیار این برنامه قرار می‌گیرد و به سرعت منابع تازه‌ای کشف می‌گردد و شکوفائی خاصّی به اقتصاد بشریّت می‌بخشد.

لذا در روایات مربوط به حکومت آن مصلح بزرگ اشارات پرمعنائی به این توسعۀ اقتصادی دیده می‌شود که از هر گونه توضیح بی‌نیاز است.»

از جمله در حدیثی چنین می‌خوانیم: «انّه یبلّغ سلطانه المشرق و المغرب؛ و تظهر له الکنوز؛ و لا یبقی فی الارض خراب الاّ یعمّره ؛ حکومت او شرق و غرب جهان را فرا خواهد گرفت؛ و گنجینه‌های زمین برای او ظاهر می‌گردد و در سرتاسر جهان جای ویرانی باقی نخواهد ماند مگر این که آن را آباد خواهد ساخت!»(۱۲)

از امام باقر(علیه السلام) روایت شده است که فرمود: وقتی قائم اهل بیت قیام کند (امکانات) را به طور مساوی تقسیم می‌نماید و در رعیّت عدالت را برقرار می‌سازد...اموال و ثروت‌های دنیا از درون و برون زمین نزد وی جمع‌آوری می‌شود و به مردم می‌گوید بیائید به سوی چیزی‌که به خاطر آن قطع رحم و خویشاوندی نمودید و برای آن خون‌های حرام ریختید و به علّت آن مرتکب محرمات خدا شدید. . . اینک بیایید و از این اموال آنچه می خواهید برای خود بردارید.

به هرکس به اندازه‌ای می‌دهد که قبل از او هیچ کس آن مقدار نداده است و زمین را پر از عدل‌وداد و نور گرداند، همانگونه که از ظلم و جور و شرّ پر شده است.(۱۳)

در نظام اقتصادی که حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بر پا می سازد، در معاملات سودی گرفته نمی شود. علی بن سالم از پدرش نقل کرده است که گفت از امام صادق(علیه السلام) پرسیدم: این روایت که سود گرفتن مومن از مومن رباست معنایش چیست؟ حضرت فرمود: «این به هنگام ظهور حق و قیام قائم اهل بیت است، اما اکنون اگر کالایی بفروشد و سود بگیرد اشکالی ندارد.»(۱۴)

آرزوی مردگان برای بازگشت به دنیا و زندگی تحت لوای دولت کریمه

ظهور برکات و مناسبات عادلانه در دولت مهدی(علیه السلام) چنان است که حتی مردگان آرزوی بازگشت به دنیا و زندگی در دولت کریمه او و در سایه سیرت او را خواهند داشت. ابوسعید خدری از رسول اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) نقل کرده است که فرمود: «زمین آنچه از برکات در دل خود دارد، بیرون می ریزد و آسمان نیز از بارش خود چیزی فرو گذار نکرده، پیوسته بر آنان می بارد... از بس خدای بزرگ برای مردم خیر پیش می آورد، مردگان آرزوی بازگشت به زندگی می کنند.» (۱۵)

سیرت مهدی(علیه السلام) مطلوب دلها و دولت مهدی(علیه السلام) حد نهایی رضایت انسانهاست. نه تنها انسانها که زمین و آسمان و همه موجودات از دولت و سیرت او رضایت مندند. در حدیث حذیفه بن یمان از پیامبر(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) آمده است: «از خلافت و دولت او، اهل آسمان و زمین و پرندگان آسمان راضی خواهند بود.»(۱۶)و(۱۷)

رفاه مردم در حکومت امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) مؤید این کلام امیرالمؤمنین(علیه السلام) است: «سوگند به خدایی که دانه را در دل خاک بشکافت و آدمیان را آفرید، اگر علم را از معدن آن اقتباس کرده بودید و خیر را از جایگاه آن خواستار شده بودید و از میان راه به رفتن پرداخته بودید، و راه حق را از طریق روشن آن پیموده بودید، راههای شما هموار می‌گشت، و نشانه‌های هدایتگر پدید می آمد، و فروغ اسلام شما را فرامی‌گرفت، و به فراوانی غذا می‌خوردید، و دیگر هیچ عائله‌مندی بی‌هزینه نمی‌ماند، و بر هیچ مسلمان و غیرمسلمانی ستم نمی‌رفت.»(۱۸)

منابع:

۱-حکومت جهانی مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صص۲۷۱-۲۶۵

۲- جهانی سازی عدالت اقتصادی و مهدویت به نقل از قرب الاسناد ص ۴۱، بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۳۰۹

۳-جهانی سازی عدالت اقتصادی و مهدویت به نقل ازمسند احمد حنبل، ج ۳، ص ۳۷، البیان، ص ۱۲۳

۴-همان به نقل از صحیح مسلم بشرح النووی، ج ۱۸، ص ۳۹

۵-عصر زندگی و چگونگی آینده انسان و اسلام (پژوهشی در انقلاب جهانی امام مهدی «عج») ج ۱ ص۱۱۶

به نقل از بحار»۵۲/۳۹۰؛ «غیبت نعمانی» /۲۳۷، با اندک اختلاف

۶- سیمای جهان در عصر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)ج ۲ محمد امینی گلستانی ص۲۶۵

۷- چشم‏ اندازی به حکومت جهانی امام مهدی به نقل از بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۳۹۰

۸- سیمای جهان در عصر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)ج ۲ محمد امینی گلستانی ص۲۶۶

۹-بحار ج ۵۲ ص۳۳۰۱۵۷

۱۰-ده انقلاب در یک انقلاب، حسن رحیم پورازغدی ص۵۵-۵۴ و۱۰۵

۱۱- چشم‏ اندازی به حکومت جهانی امام مهدی، علی محمدی خراسانی

ص۲۶۶

۱۲-حکومت جهانی مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صص۲۷۱-۲۶۵

۱۳- دولت مهدی سیرت مهدی ص ۴۵۸ و عصر ظهور علی کورانی ص ۳۶۴

هردو به نقل از بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۵۱

۱۴-همان به نقل از من لا یحضره الفقیه ج ۳ص۳۱۳

۱۵-همان به نقل از منتخب الاثر، ص ۱۴۶

۱۶-همان به نقل البیان ص۱۱۸

۱۷- جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت، ناصر جهانیان صص۴۲-۳۸

۱۸-مستدرک نهج البلاغه ص۳۱؛ الحیاة ج۲ ص۴۹۳
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۲۶, ۳/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #14

درود بردوستان
پول وسیله مبادله است نه چیز دیگر زمانی فلزات این نقش را داشتند اینک اسکناس. در مورد پشتوانه ظاهری در خزانه جواهرات آنقدر موجودی هست که نگران بی پشتوانگی نباشیم اما پشتوانه واقعی کار مفید درجامعه است. اگر کار مفید باشد ومحصول داشته باشد هم دردرون مصرف میشود وهم مازاد به خارج صادر وارز تحصیل میگردد. کشور ما فعلا کار مفید ندارد جز صادرات نفت که خدادادی است وهمه جنجال ها برسر این کالای مفت است .روزی که تمام شد آنوقت بفکر کار مفید می افتیم دیگر استخدام الکی نمیکنیم مدارک قلابی نمیدهیم رانت وپارتی بازی جمع میشود دکان تزویر وریا وچاپلوسی برچیده میشود آنگاه کار مفید آغاز میگردد وپشتوانه واقعی اسکناس بوجود میاید . بجای خیالپردازی وموهومات در اندیشه کار باشیم وببینیم که درپایان هرروز چه تولیدی داشته ایم یکی از صفات بارز خداوند فعال بودن اوست او همیشه درکار است وآنی بیکار نیست اما کارکنان ما در بیکاری اند وحقوق بگیر وبرخی هم نجومی وبعضی هم از چندین منبع هزاران بیکار ویکی ابو المشاغل موفق باشید
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۱۷, ۱۴/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #15
آواتار
دقت کردید پول وسیله ست؟

خودِ پول به تنهایی هیچ ارزشی نداره و وسیله ایست برایِ خرید فلان جنس یا خدمات

حالا اگر این واسطه حذف شود......؟

مثل اینکه خودرو حذف شود زمانی که همه مردم امکان طی الارض رو داشته باشند (سخت ترین حالت)
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۲۷, ۱۴/بهمن/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۴/بهمن/۹۶ ۱۹:۳۹ توسط mdroudgar.)
شماره ارسال: #16

(۱۴/بهمن/۹۶ ۱۹:۱۷)عبدالرحمن نوشته است:  خودِ پول به تنهایی هیچ ارزشی نداره و وسیله ایست برایِ خرید فلان جنس یا خدمات
حالا اگر این واسطه حذف شود......؟
درود برشما
آیا میشود حذف کرد؟ چگونه؟ ممنون
البته درکشورهای پیشرفته پول عملا حذف شده است ومردم با یک کارت اعتباری کارشان را انجام میدهند
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۰:۴۳, ۲۲/اسفند/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/اسفند/۹۶ ۱۰:۴۴ توسط soheyl68.)
شماره ارسال: #17
آواتار
این که شرایط به گونه ای بشه که مطرح شد، فعلا محقق نمی شه؛
اما این که بهای مادیات فعلی، بیش از ارزششون هست یا ارزشِ مادیِ کاذب براشون ساخته می شه دردیه برای خودش!
مثلا تصادف خودروها؛
اون قدر ارزش مادی این وسیله ی زندگی رو بالا می برن و می بریم که با یه خسارت، فرع زندگی گاهی به اصل تبدیل می شه. این که وسیله ست؛ اسباب زندگیه؛ اونقدر پر زرق و برق در اذهان جا میفته که جاش رو به هدف می ده. و باعث دعوا و شکایت و ... می شه.

این فقط یه مثال بود.

و مساله ی بعدی
چرا ارزش گزاری های متفاوت برای یک کالا داریم؟

راستی چرا امروز یه فناوری در زمینه اسباب زندگی میاد، و مصرف کننده ها اسبابشون رو به روز می کنن و زمانی که بازارش رو به افول می ره، فناوری جدیدی رونمایی می شه و دوباره این فرآیند تکرار می شه؟
آیا این فناوری ها واقعا به روز هستن؟ یا نگه داشته می شن تا هر روز حرفی برای گفتن و کالایی برای فروش داشته باشن؟

پاسخ روشنه : امروز دستاوردهایی دارن که تا سال ها رونمایی نخواهد شد، بلکه یکی یکی و کم کم وارد بازار می کنن، تا همیشه در حال فروش باشن.

فعلا در این شرایط هستیم.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۵۰, ۲۲/اسفند/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/اسفند/۹۶ ۱۸:۳۳ توسط MOHSEN-Z.)
شماره ارسال: #18
آواتار
دقیقا
مثلا الان چند ساله نمایشگر های super amoled اختراع شده و قرار بود واچ فون های قابل انعطاف که میتونن هم یه موبایل ۴ ,۵ اینچی باشن و هم ساعت ولی هنوز که خبری نیست
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۱۲, ۲۲/اسفند/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/اسفند/۹۶ ۱۷:۱۲ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #19

(۲۲/اسفند/۹۶ ۱۱:۵۰)MOHSEN-Z نوشته است:  دقیقا
مثلا الان چند ساله نمایشگر های super amoled اختراع شده و قرار بود واچ فون های قابل انعطاف که میتونن هم یه موبایل ۴ ,۵ اینچی باشن ولی هنوز که خبری نیست
سلام
این طبیعیه. خیلی تجهیزات ممکنه به خاطر مسائل تجاری دیرتر به بازار عرضه بشن یا به خاطر نبود رقیب، گرانتر ارائه کنند.

اونها به خاطر تکنولوژی بالاشون می تونند بی رقیب بمونند. اشکال وقتی پیش میاد که یه شرکت با رانت انحصار دو بدست میگیره مثل بعضی شرکتهای داخلی.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۲:۲۲, ۲۲/اسفند/۹۶
شماره ارسال: #20
آواتار
(۲۲/اسفند/۹۶ ۱۷:۱۲)سعدی نوشته است:  سلام
این طبیعیه. خیلی تجهیزات ممکنه به خاطر مسائل تجاری دیرتر به بازار عرضه بشن یا به خاطر نبود رقیب، گرانتر ارائه کنند.

اونها به خاطر تکنولوژی بالاشون می تونند بی رقیب بمونند. اشکال وقتی پیش میاد که یه شرکت با رانت انحصار دو بدست میگیره مثل بعضی شرکتهای داخلی.
دقیقا مشکل همینه دیگه
ممکنه موقعی که اپل ۷ ساخته شده توانایی ساخت اپل ۱۰ هم داشته باشن ولی اینجوری میشه که یکی یکی میاد...
دو مورد خودروها که بدجور صدق میکنه...
قبلا تولید کننده ها به کیفیت متعهد بودن,الان فقط به سود بیشتر
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا