کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نام یک "شبه داعشی" بر خیابانی در تهران!
۱۸:۲۶, ۲۶/فروردین/۹۷
شماره ارسال: #1
آواتار
درباره خالد اسلامبولی عضو گروه تکفیری جهاد اسلامی مصر بیشتر بدانیم

خالد بن احمد شوقی اسلامبولی (تولد ۲۵ دی ۱۳۳۳ /مرگ ۲۶ فروردین ۱۳۶۱) یک افسر مصری و عضو ارشد گروه جهاد اسلامی مصر بود که به همراه تنی چند از همفکرانش در روز ۶ اکتبر ۱۹۸۱ انور سادات رئیس جمهور مصر را به قتل رساند. جهاد اسلامی مصر یا الجهاد سازمان اسلام‌گرای سیاسی و نظامی مصری است که در دهه ۱۹۷۰ بنیان‌گذاری شد. این سازمان به دلیل اتحاد با القاعده و طالبان تحت تحریم شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد و فعالیت آن در بسیاری از کشورها از جمله فدراسیون روسیه ممنوع است.

هدف اصلی جهاد اسلامی مصر براندازی حکومت مصر و برقراری یک حکومت دینی در این کشور است. ایمن الظواهری که از سال ۱۹۹۱ رهبر این سازمان است، در ژوئن ۲۰۰۱ ادغام رسمی این سازمان با متحد دیرینه‌اش القاعده به رهبری اسامه بن لادن و تشکیل سازمانی جدید به نام قاعدة الجهاد را اعلام کرد. پیدایش الجهاد یا تنظپم الجهاد ریشه در جنبش اخوان المسلمین دارد و با اتحاد دو گروه اسلام‌گرای مصری؛ یکی در قاهره به رهبری یک مهندس الکترونیک به نام عبدالسلام فرجو دیگری در مصر علیا شکل گرفت.

فرج رهبر سازمان «جهاد» را مهمترین رکن دین می‌دانست و آن را به دفاع در مقابل هجوم کفار منحصر نمیکرد. بلکه از نظر او هر سرزمینی که با قوانینی غیر از قوانین اسلام اداره می‌شد، سرزمین کفار محسوب شده و حاکمان آن مستوجب مرگ بودند. این حکم سردمداران مصر را نیز دربرمی‌گرفت که قوانین کشور را عمدتاً از قوانین اروپایی اقتباس کرده و بر این مبنا اداره می‌کردند.

سیدهادی خسروشاهی، رییس سابق نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در قاهره راجع به خالد اسلامبولی و سازمان جهاد اسلامی مصر میگوید:" اصولا دوستان ما در ایران شناخت دقیقی از «جماعت اسلامی» مصر ندارند! اکثر اعضای این گروه سلفی، از نوع طالبانی هستند و شیعه را «رافضی» می‌دانند و تا حد «تکفیر»، پیش رفته و کتاب‌هایی علیه شیعه و امام خمینی (رحمة الله علیه) نوشته‌اند و حتی کتاب منحوس «للله‌ثم‌اللتاریخ» را چندین بار در مصر تجدید چاپ کرده و رایگان توزیع کرده‌اند که هزینه آن را هم آل‌سعود پرداخته است. بنابراین باید با عقلانیت با مسائل برخورد کرد. اگر روزگاری نام "خالد اسلامبولی" در یک خیابان تهران، مبارزه‌ای ضد رژیم "حسنی ‌مبارک" محسوب می‌شد، امروز آن برداشت مثبت از این مساله حتی در مصر هم، مطرح نیست. دوستان ما ظاهرا خبر ندارند که شیخ‌ "کرم زهدی" رییس مجلس شورای جماعت اسلامی، پس از آزادی از زندان، توسط "حبیب ‌العدلی" وزیر امن الدوله مبارک، در مصاحبه‌یی در برنامه رادیویی «الحیات الناس» اعدام "انور سادات" را اشتباه و مردود دانست و در 15 جولای 2003 در هفته‌نامه «الیوم‌السابع» چاپ قاهره، سادات را «شهید» نامید: «الرییس محمد انورالسادات مات شهیدا»! اصرار دوستان ما برای حفظ نام کسی که جماعتش سادات را شهید می‌نامد، بر تارک یک خیابان در تهران، در شرایط کنونی مصلحت نیست، چه مصر بخواهد و چه نخواهد."

رویکرد «جهاد اسلامی‌ مصر» و آنچه امروز درالقاعده و داعش شاهد آن هستیم، یک شبه به وجود نیامد. ریشه‌های اخوانی آن ها سبب شده‌ بود تا با پذیرش شعار «لا حاکمیه الالله» که شباهتی عجیب به شعار خوارج دارد، زمینه‌های انحراف را به شکلی جدی در خود تدارک ببینند. اتخاذ این شعار، خود مجوزی برای استفاده از خشونت و تندروی بود.

"جماعت اسلامی مصر" کژراهه‌ای که به "القاعده" رسید

به این ترتیب «جهاد اسلامی‌ مصر» با رویکردی تکفیری کوشید تا جایی در میان احزاب و گروه‌های مصری بازکند، اما مشی تندروانه آن ها هیچ‌گاه با اقبال گروه‌های مبارز مصری روبرو نشد. به ویژه آنکه افراد این گروه اصولا از دانش دینی بی‌بهره بودند و همین نقص اساسی سبب تسلیم آن ها به افرادی نظیر اسامه بن لادن شد.

ایمن الظواهری، رهبر فعلی القاعده از نزدیکان عبدالسلام فرج است. او که اینک نفر اول القاعده و جانشین بن‌لادن محسوب می‌شود، در منطقه معادی مصر و در یک خانواده متمول به دنیا آمده و تحصیلاتش را در رشته پزشکی طی کرده‌است؛
عموم اعضای «جهاد اسلامی‌ مصر» که در سال ۲۰۰۱ و پس از حمله آمریکا به افغانستان، رسما به القاعده ملحق شدند، چنین وضعی دارند. نبیل نعیم عبدالفتاح، محافظ شخصی بن لادن، فرزند نعیم عبدالفتاح، از اعضای هیئت موسس «جهاد اسلامی‌ مصر» است که برای مبارزه با دیکتاتوری سادات وارد عمل شدند!

@jomhur_com
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱:۱۲, ۲۷/فروردین/۹۷ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۷/فروردین/۹۷ ۱:۲۱ توسط عبدالرحمن.)
شماره ارسال: #2
آواتار
حاصل تفکر خوارجی بهاریون بی تقوا!!! Big Grin

https://web.telegram.org/#/im?p=@jomhur_com

پست هاشو بخونید تا تناقض هاشو با فرمایشات امام متوجه بشید

بالاخره این غده سرطانی باید یروز خودشو نشون میداد


اون جماعت دقیقا بخاطر اینکه بدل بزنن سریع منحرفش کردن وگرنه خالد اسلامبولی اینطور نبود

من فرعون مصر را کشتم

نقل قول بالا از کیه؟

حالا اینو بخونید

http://farsi.khamenei.ir/sahifeh-content?id=15510

احمدی نژادی ها بد لعنتی رو برای خودشون خریدن

راستی 15 اردیبهشت سالمرگ بابی ساندز هستش

نفوذی هاشون نکشنش صلوات Big GrinBig GrinBig Grin
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۵:۰۱, ۸/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #3
آواتار
http://forum.bidari-andishe.ir/thread-42...#pid391403
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  وضع اسفناک جامعه_فروش کودکان خیابانی amirabdi 0 545 ۲۳/آبان/۹۴ ۱۷:۲۳
آخرین ارسال: amirabdi

پرش در بین بخشها:


بالا