کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تلگرام فی*ل*ترینگ را دور زد!
۲۱:۴۷, ۲۸/فروردین/۹۷
شماره ارسال: #1
آواتار
تلگرام توانست محدودیت های دسترسی به آن را کنار بزند.

به گزارش اسپوتنیک، کمیته نظارت روسیه بیش از نیم میلیون «آی پی آدرس» سرورهای «آمازون» را به امید از کار اندازی تلگرام مسدود کرد. اما معلوم شد که این اقدام، کار بسیاری از دیگر شرکت ها را مختل می کند که اطلاعات خود را در سرورهای «آمازون» آپلود می کنند.

تلگرام توانست با دور زدن فی*ل*ترینگ بطور کامل دوباره برای کاربران روسیه قابل دسترسی باشد. این سرویس بدون استفاده از «وی پی ان» کار می کند. فقط گزینه وب مسنجر قابل دسترسی نیست.

https://sptnkne.ws/hqWk
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۴۶, ۲۸/فروردین/۹۷
شماره ارسال: #2
آواتار
سلام


باید منتظر بود و دید متخصصان ایرانی چیکار می کنند
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۸:۰۱, ۲۹/فروردین/۹۷
شماره ارسال: #3
آواتار
Big GrinBig Grin

فک کردید عهد پارینه سنگیه که با فی*ل*تر کردن یه نرم افزار مردم رو مجبور کنید عضو یه شبکه جاسوسی بشن بعد اسمش هم بذارید شبکه ملی !


اولا این فی*ل*تر کردن هیچ فایده ای نداره ! چون یا با فی*ل*تر شکن برطرف میشه یا خود تلگرام این امکان رو به کاربران میده که آزاد از برنامه ش استفاده کنن !

بر فرض هم فی*ل*تر شد ، خب یه شبکه دیگه رو مردم انتخاب میکنن! البته نه مدل ایرانی شو

شخص خودم حاضر نیستم به هیچ وجه شبکه های ایرانی که تبلیغ میشه رو نصب کنم !
اصلا ویژگی شبکه های اجتماعی و دلیلی که مردم رو بهش جذب کرد اینه که شما به راحتی میتونی با همه مردم دنیا در ارتباط باشی اونوقت اخبار ما با غرور اعلام میکنه ما شبکه ملی درست کردیم Big Grin
خب زحمت کشیدید ! مردم اگه اینو میخواستن خب میرفتن از همین تالار ها و برنامه های چت که رو اینترنت ریخته و فقط هم مال داخل کشور هست استفاده میکردن !

آره باید منتظر بود و دید متخصصان ایرانی این یکی رو چجوری فی*ل*تر می کنن آخه مملکت مشکل دیگه ای که نداره فقط کار متخصصان ایرانی ش این شد که بشینن فی*ل*تر کنن و راهی برا فی*ل*تر درست کنن!


من اگه از سر لج هم باشه ، اعدامم کنن سروش رو نصب نمی کنم !
یه عمر اینا ما مردم رو اذیت کردن حالا حداقل مام اینجوری یه ذره تلافی می کنیم !
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۹:۱۷, ۲۹/فروردین/۹۷ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۹/فروردین/۹۷ ۹:۵۴ توسط -Ali-.)
شماره ارسال: #4
آواتار
این تلگرام افسانه‌ای!

اولین بار که احتمال فی*ل*ترینگ تلگرام در دی‌ماه 1396 جدی شد، هم‌نشینی دو نامِ تلگرام و فناوری بلاک‌چِی‌ن پس از فی*ل*تر شدن تلگرام دستمایه یک افسانه‌پردازی قرار گرفت. در این افسانه‌پردازی جریانی درون کشور با پاول دورُف، چهره علنی تلگرام، کاملاً هماهنگ عمل کردند. ابتدا دورف توئیتی منتشر کرد راجع به کار روی «ابزار ضدسانسور مبتنی بر فناوری بلاک‌چِی‌ن» که جزئیات آن در «سه ماهه اول سال 2018 اعلام خواهد شد». این توئیت دورف در ایران اینطور بازتاب یافت: «تلگرام بناست بر بستر بلاک‌چِی‌ن سوار شود تا امکان فی*ل*ترینگ آن از بین برود». دورف این جمله را نگفته بود چون می‌دانست تا چه میزان بی‌مبنا است و مایه تمسخر او خواهد شد که حساب توئیترش را متخصصین این حوزه دنبال می‌کنند.

بلاک‌چِی‌ن‌ها یا خصوصی هستند یا عمومی. بلاک‌چِی‌ن خصوصی به راحتی قابل شناسایی و فی*ل*تر است. بنابراین در این مورد منظور بلاک‌چِی‌ن عمومی بوده. یکی از پیشرفته‌ترین بلاک‌چِی‌ن‌های عمومی «اترئوم» است که هم‌اکنون قادر است تنها 15 تراکنش را در هر ثانیه تایید کند. برای درک ناچیز بودن این عدد کافی است به عدد 45000 تراکنشی توجه کنیم که ویزاکارت در هر ثانیه‌ تایید می‌کند. اگر بنا باشد یک پیام‌رسان وظیفه اصلی خود، یعنی ارسال و دریافت پیام، را با استفاده از فناوری بلاک‌چِی‌ن انجام دهد بر فرض اینکه بضاعتی به اندازه «اترئوم» داشته باشد، که در ابتدا قطعاً نخواهد داشت، توان تایید بیش از 15 پیام در ثانیه را نخواهد داشت.

نکته مهم و کلیدی اما این بود که توئیت دورف جز برای بازتاب درون ایران گفته نشده بود زیرا اولاً عمده کاربران تلگرام در ایران هستند، ثانیاً در آن مقطع موضوع «سانسور» و تلگرام در هیچ‌کجا بجز ایران مطرح نبوده است. به عبارت دیگر، توئیت دورف زمینه‌ساز افسانه‌پردازی شد راجع به فی*ل*ترناپذیر شدن تلگرام و به تبع آن از تکاپو انداختن کسانی که قصد فی*ل*ترکردن آن را در ایران داشتند. فعل‌وانفعال مشابهی نیز اخیراً، که دوباره احتمال فی*ل*ترینگ تلگرام جدی شده است، مشاهده می‌شود که به طریقی دیگر به دنبال فریب و افسانه‌پردازی در ارتباط با فی*ل*ترینگ تلگرام است.

این بار وقتی احتمال فی*ل*ترشدن تلگرام در ایران جدی شد، به طرز عجیب و مشکوکی موضوع فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه مطرح شد. این در حالی است که تلگرام ابداً پیام‌رسان پرکاربردی در روسیه نبود و نیازی به اعمال محدودیت علیه آن وجود نداشت. آنچه در مورد فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه اهمیت دارد، تقارن زمانی فی*ل*ترشدن آن با جدی شدن احتمال فی*ل*ترینگ آن در ایران است. تلگرام در روسیه فی*ل*تر شد تا اخبار مرتبط با آن دستمایه انواع عملیات اطلاعاتی درون ایران قرار گیرد که هدف آنها نجات ایران، اصلی‌ترین کشور استفاده‌کننده این پیام‌رسان، برای تلگرام و نجات تلگرام برای اکوسیستم مافیایی شکل‌گرفته پیرامون این پیام‌رسان است.

به عنوان مثال، نهاد فی*ل*ترکننده تلگرام اخیراً دست به اقدام عجیب و غیرموجه‌ای زده که بازتاب رسانه‌ای نیز یافته است. پس از فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه، سرورهای این پیام‌رسان از مرکزداده اختصاصی آن به مراکز داده آمازون و گوگل متنقل شدند. در واکنش به این جابجایی، نهاد مسئول فی*ل*ترینگ در روسیه بیش از یک میلیون و هشتصدهزار آی‌پیِ متعلق به این مراکزداده را فی*ل*تر کرده است! این اقدام موجب شده تا بسیاری سایت‌ها و خدماتی که در این مراکزداده قرار دارند نیز در روسیه از دسترس خارج شوند و به تبع آن واکنش و نارضایتی کاربران اینترنت در روسیه را به همراه داشته باشد.

اگر این اقدام فقط با هدف کنترل اینترنت در روسیه صورت پذیرفته کاملاً غیرموجه بلکه ابلهانه است. نیازی به فی*ل*تر کردن این تعداد آی‌پی وجود نداشته. کافی بود آی‌پی‌های جدیدی که به سرورهای تلگرام در مراکز داده آمازون و گوگل اختصاص یافته را کشف کرده و آنها را فی*ل*تر کنند. نهاد مسئول فی*ل*ترینگ در روسیه قطعاً ابله نیست. بنابراین هدف از این اقدام غیرموجه چیزی غیر از اعمال محدودیت علیه تلگرام در روسیه بوده است. هدف از این اقدام را می‌بایست با در نظر گرفتن تقارن زمانی آن با جدی شدن فی*ل*ترینگ تلگرام در ایران دریافت.**

بار دیگر بناست ایران برای تلگرام و تلگرام برای مافیای ایرانی آن حفظ شود و این بار نه فناوری «بلاک‌چِی‌ن» که «رایانش ابری» دستمایه افسانه‌پردازی قرارگیرد. لابد این بار شاهد افسانه‌پردازی‌هایی از این جنس خواهیم بود که به علت مستقر شدن سرورهای تلگرام بر بستر خدمات رایانش ابریِ آمازون و گوگل، فی*ل*ترینگ آن مستلزم فی*ل*ترکردن آی‌پی‌های بسیار زیادی است که دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت را فراتر از تلگرام مختل خواهد نمود. با این ترفند مسئله فی*ل*ترینگ تلگرام را به مسئله عام فی*ل*ترینگ بدل نموده و مخالفین فی*ل*ترینگ گسترده اینترنت را بعنوان پیاده‌نظام در خدمت مافیای تلگرام در ایران قرار دهند.

تا آنجا که به معین بودن آی‌پی سرورهای یک سرویس مربوط است، تفاوتی بین مراکزداده آمازون و گوگل با مراکز داده اختصاصی تلگرام نیست. اساساً اگر انتقال سرورهای یک سرویس اینترنتی به این مراکزداده مصونیت در مقابل فی*ل*ترینگ بوجود می‌آورد، خیلی سرویس‌های دیگر اینترنتی چنین می‌کردند. ظاهراً کسی از خود نمی‌پرسد که اگر مصونیت در مقابل فی*ل*ترینگ برای یک سرویس اینترنتی مقدور است چرا سرویس‌های دیگری که هم از پشتوانه فنی قوی‌تری برخوردار هستند و هم از توان مالی بیشتر، چنین کاری نمی‌کنند. چطور است که فقط تلگرام، که حیات و ممات آن وابسته به کاربران ایرانی است، از اینچنین قابلیت‌های افسانه‌ای برای مقابله با فی*ل*ترینگ برخوردار است؟ حتی اگر مخالف فی*ل*ترینگ اینترنت به صورت عام هم باشیم، نمی‌توان از این پرسش فرار کرد که چرا این دست عملیات فریب گسترده و پیچیده در ایران فقط به سود تلگرام صورت می‌پذیرند.

______________________
* از قضا، پس از فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه، استفاده از آن افزایش نیز یافت. این پیامد برخلاف چیزی است که در ایران رخ خواهد داد. استفاده از تلگرام در ایران به نقطه اشباع رسیده و هرگونه محدودیت علیه آن قطعاً به کاربران آن نخواهد افزود. وضعیت ایران از این نظر اساساً متفاوت است با روسیه که این پیام‌رسان کاملاً در حاشیه قرار داشت و با فی*ل*ترشدن آن کنجکاوی برخی کاربران روسی را برانگیخت.
______________________
** شبکه‌های مافیایی ‌هم‌پیمان در نهادهای رسمی ایران و روسیه وجود دارند که می‌توانند در بزنگاه‌های اینچنینی هماهنگی بین نهادهای رسمی دو کشور ایجاد نمایند بدون اینکه سیاست رسمی این دو کشور علیه یکدیگر توطئه‌آمیز باشد. به عنوان مثال، می‌دانیم قتل داریوش فروهر و گالینا استاروویتوا با یک هدف واحد، در یک بازه زمانی دو روزه و توسط شاخه‌های ایران و روسی یک شبکه واحد قدرت صورت پذیرفتند بدون اینکه هیچ یک از این دو قتل سیاست رسمی دولت‌های ایران و روسیه باشند. به عبارت دیگر، از هماهنگی مشهود در مورد اخیر تلگرام نمی‌توان توطئه رسمی دولت روسیه علیه ایران را استنتاج نمود.

@majid_makki

پ.ن: ادعای جنجالی یک روزنامه ترکیه «فروهرها را تروریست‌های افراطی ترک کشته‌اند»
http://aftabnews.ir/vdccopq4.2bqep8laa2.html
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۰۳, ۲۹/فروردین/۹۷
شماره ارسال: #5
آواتار
باید گریه کرد به حال فضایی که توش یه گرافیست می یاد درباره عمیق ترین چالش روز دنیا توی شبکه های پتری مقاله می نویسه
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۲۱, ۲۹/فروردین/۹۷
شماره ارسال: #6

کاش مشکل فقط تلگرام بود
فقز بیکاری بیداد می کند ولی اولویت در مورد تگرام است
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۶:۱۳, ۳۱/فروردین/۹۷
شماره ارسال: #7
آواتار
سلام
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، در روز 13 آوریل سال جاری دادگاهی در مسکو حکم به فی*ل*تر شدن تلگرام در روسیه داد. این دعوی قضایی با شکایت سازمان نظارت بر ارتباطات الکترونیکی روسیه به این دادگاه صادر شده است.
بنا به گزارشات رسمی، از زمان صدور حکم فی*ل*تر شدن تلگرام تا دیروز روسیه 18.5 میلیون IP متعلق به دو شرکت آمازون و گوگل آمریکا را در این کشور بسته است.
الکساندر ژاروف، رئیس سازمان نظارت بر ارتباطات الکترونیکی روسیه، در مصاحبه با ایزوسیا در پاسخ به سؤالی در مورد روند پس از فی*ل*تر شدن تلگرام، گفت: در شرایط کنونی 18زیرشبکه شرکت‌های آمازون و گوگل در روسیه فی*ل*تر شده‌اند. من می‌خواهم به شما یادآور بشوم که این اتفاق از کجا شروع شد.
پس از آنکه سازمان امنیت فدرال روسیه در دادگاه علیه تلگرام پیروز شد سازمان نظارت بر ارتباطات الکترونیکی شکایتی را به دادگاه مسکو در این ارتباط مطرح کرد.
سازمان امنیت فدرال روسیه درخواست دسترسی به رمزهای تلگرام را ارائه کرده بود تا بتواند به حساب‌های کاربری و چت‌های مشکوک به اقدامات تروریستی دست یابد.
در عین حال این سازمان بارها و بارها اعلام کرده بود که از بستر تلگرام برای آموزش و حتی انجام اقدامات تروریستی هم در داخل و هم در خارج از روسیه به صورت مکرر استفاده شده است.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا تا پیش از رأی دادگاه امکان حل و فصل این موضوع نبود، گفت: دلیل اصلی این مسأله این بود که امکان برقراری هیچ ارتباطی با مدیریت تلگرام وجود ندارد و در حال حاضر فقط وکلای تلگرام در دسترس هستند که آنها نیز تنها درباره ابعاد حقوقی مسأله امکان اظهارنظر دارند و نمی‌توانند درباره مسائل فنی صحبت کنند.
به همین دلیل به محض صدور حکم از سوی دادگاه برای فی*ل*تر شدن تلگرام ما فی*ل*تر کردن این اپلکیشن پیام‌رسان را آغاز کردیم.
وی درباره جزئیات فنی فی*ل*تر کردن تلگرام، گفت: در حال حاضر 4200 اپراتور تلفن همراه در روسیه به کاربران اینترنت ارائه می‌دهند و از روش‌های فنی برای بلاک کردن تلگرام استفاده می‌کنند.
این اپراتورها به صورت روزانه IP هایی را دریافت می‌کنند که برای مسدود کردن تلگرام باید آنها را ببندند. در قدم نخست 9 هزار IP متعلق به خود تلگرام در روسیه بسته شد و از آنجا که بستن تلگرام شبیه به فی*ل*تر کردن یک صفحه وب نیست و باید کل این پیام‌رسان را فی*ل*تر کنیم ما تمام زیرشبکه‌های مربوط به تلگرام را از دسترس خارج کردیم، فی*ل*تر کردن اپراتورها چندین ساعت زمان برد و پس از آن شاهد کاهش شدید استفاده از تلگرام در روسیه بودیم. بسیاری از کاربران که به سرویس VPN و فی*ل*ترشکن دسترسی نداشته‌اند، دسترسی به تلگرام به طور کامل متوقف شد.
ژاروف درباره اقدام تلگرام در تغییر آدرس‌های IP خود گفت: در مقطعی شرکت آمریکایی آمازون که IP های خود را در اختیار تلگرام قرار داده بود اقدام به تغییر 600 هزار آدرس IP خود کرد و ما با چالش بزرگی روبه‌رو شدیم.
به همین دلیل کارشناسان ما اقدام به شناسایی IP های جدید و بررسی امکان استفاده تلگرام از آنها کردند. از سوی دیگر زیرشبکه شرکت گوگل نیز 540 هزار IP در روسیه دارد و ما پس از بررسی IP های آمازون به سراغ آنها نیز رفتیم البته تعداد زیاد این IP ها به تلگرام این امکان را داد تا ظرف مدت 2 تا 4 دقیقه بتواند آدرس IP های خود را تغییر دهد.
این مقام روس ادامه داد: البته ما با دو شرکت آمازون و گوگل در این زمینه مکاتبه کردیم و انتظار داریم این دو شرکت به جای اینکه به فکر منافع سیاسی خود باشند فعالیت اقتصادی خود را مدنظر قرار دهند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا اختلالات پیش آمده در عملکرد درگاه‌های اینترنتی بانک‌ها و فروشگاه‌ها به این فی*ل*تر شدن تلگرام مرتبط بوده است، گفت: این اطلاعات به طور کامل اشتباه است. من با اطمینان می‌گویم که 99.9 درصد اتفاقات پیش آمده هیچ ربطی به فی*ل*تر شدن تلگرام نداشته است. به عنوان مثال یکی از بزرگترین سایت‌هایی که از دسترس خارج شد، سایت سازمان ما بود که دلیل اصلی آن حملهسایبری شدید به این سایت بود.
ژاروف در پاسخ به سؤال دیگری در رابطه با اینکه نگرانی نسبت به تأثیر بلاک شدن تلگرام در روسیه بر مختل شدن عملکرد کل اینترنت در این کشور افزود: آنچه مشخص است ما همچنین هدفی نداریم، هدف ما این است که با کمترین اختلال برای کاربران خود حکم دادگاه را عملی کنیم.
عمل به نصح قانون بسیار مهم است و به نظر من همکاران غربی ما نیز به این مسأله واقف هستند. تلگرام باید از اپ‌استور و گوگل‌پلی حذف شود و این اولین اقدام است و در دومین قدم شرکت‌های آمریکایی باید شرایط فنی بسته شدن تلگرام در تمام روسیه را فراهم کند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا در این زمینه توافقی صورت گرفته است، گفت: همان‌گونه که گفتم در قدم اول در حال مذاکره در این زمینه هستیم، اما از سوی دیگر این مسأله برای آمازون و گوگل بسیار جدی است چرا که 6 میلیون آدرس شرکت آمازون در واقع نیمی از کل IP هایی است که این شرکت در اختیار دارد. آنها هم اکنون در حال بررسی این موضوع هستند آیا به فعالیت خود در روسیه با این شرایط ادامه بدهند یا نه.
ژاروف ادامه داد: البته من فکر نمی‌کنم که آنها به درخواست روسیه پاسخ منفی دهند چرا که فعالیت اصلی شرکت آمازون ارائه هاست است و من فکر نمی‌کنم که آنها بخواهند بازار خود در روسیه را از دست بدهند.
ژاروف گفت: این ما نبودیم که رمزینه‌های تلگرام را می‌خواستیم، بلکه سازمان امنیت فدرال بود.
وی گفت: مشکل اصلی ما با تلگرام فقط رمزینه‌ها نبود بلکه مدیریت تلگرام هیچ پاسخی به درخواست روسیه برای اقدام در این زمینه ارائه نداده است اگر آنها کوچکترین تمایلی به همکاری با مسکو داشتند حداقل مذاکراتی در این زمینه با سازمان امنیت فدرال برگزار می‌کردند اما برخلاف انتظارات تمام درخواست‌های دولت روسیه برای مذاکره در این زمینه با تلگرام بدون جواب مانده است.
وی ادامه داد: البته برخی افراد در حال کسب درآمد از بستر تلگرام هستند که این مسأله خیلی گسترده نیست و ‌آنها می‌توانند از هر پیام‌رسان دیگری برای کسب درآمد استفاده کنند.
اگر ما تلگرام را یک خانه در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که افراد در این خانه زندگی می‌کنند، کار می‌کنند ارتباط برقرار می‌کنند و وقت آزاد خود را در آن می‌گذرانند تصور کنید که تروریست‌ها نیز به این واحد مسکونی نفوذ کند. با این حساب ورود دستگاه‌های امنیتی به این مسأله کاملاً منطقی خواهد بود، اما در شرایط کنونی شاهد آن هستیم که مالک این واحد مسکونی که همانا مدیریت تلگرام است از ورود مقامات امنیتی جلوگیری می‌کند و این دقیقاً شرایطی است که در حال حاضر ما با تلگرام داریم.
مردم ما باید راجع به این قضیه اقدام کنند و به این سؤال پاسخ دهند که آیا آنها حاضرند که در یک خانه ناامن که مالک آن هیچ تمایلی به اطاعت از قانون ندارند باقی بمانند و یا اینکه به سمت یک خانه دیگری بروند.
ژورف در پاسخ به این سؤال که اگر مردم به سمت دیگر پیام‌رسان‌ها نروند، گفت: من درک می‌کنم که این مسأله یک عادت شخصی است اما آمارها نشان می‌دهد که در حال حاضر برنامه‌های پیام‌رسان زیادی وجود دارد و در صورتی که مردم همچنان اصرار بر ادامه فعالیت در تلگرام باشند، برای ما تهدیدات امنیتی اولویت خواهد داشت.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا امکان فی*ل*تر شدن صد درصدی وجود دارد، گفت: اگر از من بپرسید پاسخ من این است که ما نمی‌توانیم همه فی*ل*ترشکن‌ها را مسدود کنیم چرا که برخی از آنها برنامه‌نویسی خود افراد بوده و برخی دیگر نیز فی*ل*ترشکن‌های تجاری هستند. اما می‌توانیم برخی از برنامه‌های پروکسی و فی*ل*ترشکن‌های پرکاربرد را به طول کامل مسدود کنیم. چرا که آنها برنامه‌هایی هستند که دسترسی به موضوعات تروریستی را فراهم می‌کند.
از سوی دیگر قانونگذاری در زمینه فی*ل*ترشکن‌ها سال گذشته انجام شده و هم اکنون سازمان‌های امنیتی روسیه می‌توانند بدون دستور دادگاه اقدام به فی*ل*تر کردن آنها بکند.
ژورف در پاسخ به این سؤال که چرا قرار است تلگرام فی*ل*تر شود و آیا درخواستی از سوی سازمان‌های امنیتی این کشور برای فی*ل*تر کردن دیگر برنامه‌های پیام‌رسان ارائه شده است یا خیر، افزود: ما وظیفه تحقیق در این باره را نداریم و سازمان امنیتی فدرال روسیه در این زمینه اظهارنظر می‌کند که از سوی آنها تلگرام و اینترنت‌رادیو بستر ارتباطات تروریستی را دارند. به عنوان مثال تروریست‌ها پیشتر از برنامه زلواستفاده می‌کردند که اقدام مشابهی صورت گرفت و این برنامه فی*ل*تر شد تا ‌آنها به طور مشابه به سمت IP های شرکت آمازون رفتند که البته شرکت آمازون از پذیرش آنها سر باز زد.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۰۶, ۱/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #8

(۲۹/فروردین/۹۷ ۹:۱۷)-Ali- نوشته است:  این تلگرام افسانه‌ای!

اولین بار که احتمال فی*ل*ترینگ تلگرام در دی‌ماه 1396 جدی شد، هم‌نشینی دو نامِ تلگرام و فناوری بلاک‌چِی‌ن پس از فی*ل*تر شدن تلگرام دستمایه یک افسانه‌پردازی قرار گرفت. در این افسانه‌پردازی جریانی درون کشور با پاول دورُف، چهره علنی تلگرام، کاملاً هماهنگ عمل کردند. ابتدا دورف توئیتی منتشر کرد راجع به کار روی «ابزار ضدسانسور مبتنی بر فناوری بلاک‌چِی‌ن» که جزئیات آن در «سه ماهه اول سال 2018 اعلام خواهد شد». این توئیت دورف در ایران اینطور بازتاب یافت: «تلگرام بناست بر بستر بلاک‌چِی‌ن سوار شود تا امکان فی*ل*ترینگ آن از بین برود». دورف این جمله را نگفته بود چون می‌دانست تا چه میزان بی‌مبنا است و مایه تمسخر او خواهد شد که حساب توئیترش را متخصصین این حوزه دنبال می‌کنند.

بلاک‌چِی‌ن‌ها یا خصوصی هستند یا عمومی. بلاک‌چِی‌ن خصوصی به راحتی قابل شناسایی و فی*ل*تر است. بنابراین در این مورد منظور بلاک‌چِی‌ن عمومی بوده. یکی از پیشرفته‌ترین بلاک‌چِی‌ن‌های عمومی «اترئوم» است که هم‌اکنون قادر است تنها 15 تراکنش را در هر ثانیه تایید کند. برای درک ناچیز بودن این عدد کافی است به عدد 45000 تراکنشی توجه کنیم که ویزاکارت در هر ثانیه‌ تایید می‌کند. اگر بنا باشد یک پیام‌رسان وظیفه اصلی خود، یعنی ارسال و دریافت پیام، را با استفاده از فناوری بلاک‌چِی‌ن انجام دهد بر فرض اینکه بضاعتی به اندازه «اترئوم» داشته باشد، که در ابتدا قطعاً نخواهد داشت، توان تایید بیش از 15 پیام در ثانیه را نخواهد داشت.

نکته مهم و کلیدی اما این بود که توئیت دورف جز برای بازتاب درون ایران گفته نشده بود زیرا اولاً عمده کاربران تلگرام در ایران هستند، ثانیاً در آن مقطع موضوع «سانسور» و تلگرام در هیچ‌کجا بجز ایران مطرح نبوده است. به عبارت دیگر، توئیت دورف زمینه‌ساز افسانه‌پردازی شد راجع به فی*ل*ترناپذیر شدن تلگرام و به تبع آن از تکاپو انداختن کسانی که قصد فی*ل*ترکردن آن را در ایران داشتند. فعل‌وانفعال مشابهی نیز اخیراً، که دوباره احتمال فی*ل*ترینگ تلگرام جدی شده است، مشاهده می‌شود که به طریقی دیگر به دنبال فریب و افسانه‌پردازی در ارتباط با فی*ل*ترینگ تلگرام است.

این بار وقتی احتمال فی*ل*ترشدن تلگرام در ایران جدی شد، به طرز عجیب و مشکوکی موضوع فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه مطرح شد. این در حالی است که تلگرام ابداً پیام‌رسان پرکاربردی در روسیه نبود و نیازی به اعمال محدودیت علیه آن وجود نداشت. آنچه در مورد فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه اهمیت دارد، تقارن زمانی فی*ل*ترشدن آن با جدی شدن احتمال فی*ل*ترینگ آن در ایران است. تلگرام در روسیه فی*ل*تر شد تا اخبار مرتبط با آن دستمایه انواع عملیات اطلاعاتی درون ایران قرار گیرد که هدف آنها نجات ایران، اصلی‌ترین کشور استفاده‌کننده این پیام‌رسان، برای تلگرام و نجات تلگرام برای اکوسیستم مافیایی شکل‌گرفته پیرامون این پیام‌رسان است.

به عنوان مثال، نهاد فی*ل*ترکننده تلگرام اخیراً دست به اقدام عجیب و غیرموجه‌ای زده که بازتاب رسانه‌ای نیز یافته است. پس از فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه، سرورهای این پیام‌رسان از مرکزداده اختصاصی آن به مراکز داده آمازون و گوگل متنقل شدند. در واکنش به این جابجایی، نهاد مسئول فی*ل*ترینگ در روسیه بیش از یک میلیون و هشتصدهزار آی‌پیِ متعلق به این مراکزداده را فی*ل*تر کرده است! این اقدام موجب شده تا بسیاری سایت‌ها و خدماتی که در این مراکزداده قرار دارند نیز در روسیه از دسترس خارج شوند و به تبع آن واکنش و نارضایتی کاربران اینترنت در روسیه را به همراه داشته باشد.

اگر این اقدام فقط با هدف کنترل اینترنت در روسیه صورت پذیرفته کاملاً غیرموجه بلکه ابلهانه است. نیازی به فی*ل*تر کردن این تعداد آی‌پی وجود نداشته. کافی بود آی‌پی‌های جدیدی که به سرورهای تلگرام در مراکز داده آمازون و گوگل اختصاص یافته را کشف کرده و آنها را فی*ل*تر کنند. نهاد مسئول فی*ل*ترینگ در روسیه قطعاً ابله نیست. بنابراین هدف از این اقدام غیرموجه چیزی غیر از اعمال محدودیت علیه تلگرام در روسیه بوده است. هدف از این اقدام را می‌بایست با در نظر گرفتن تقارن زمانی آن با جدی شدن فی*ل*ترینگ تلگرام در ایران دریافت.**

بار دیگر بناست ایران برای تلگرام و تلگرام برای مافیای ایرانی آن حفظ شود و این بار نه فناوری «بلاک‌چِی‌ن» که «رایانش ابری» دستمایه افسانه‌پردازی قرارگیرد. لابد این بار شاهد افسانه‌پردازی‌هایی از این جنس خواهیم بود که به علت مستقر شدن سرورهای تلگرام بر بستر خدمات رایانش ابریِ آمازون و گوگل، فی*ل*ترینگ آن مستلزم فی*ل*ترکردن آی‌پی‌های بسیار زیادی است که دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت را فراتر از تلگرام مختل خواهد نمود. با این ترفند مسئله فی*ل*ترینگ تلگرام را به مسئله عام فی*ل*ترینگ بدل نموده و مخالفین فی*ل*ترینگ گسترده اینترنت را بعنوان پیاده‌نظام در خدمت مافیای تلگرام در ایران قرار دهند.

تا آنجا که به معین بودن آی‌پی سرورهای یک سرویس مربوط است، تفاوتی بین مراکزداده آمازون و گوگل با مراکز داده اختصاصی تلگرام نیست. اساساً اگر انتقال سرورهای یک سرویس اینترنتی به این مراکزداده مصونیت در مقابل فی*ل*ترینگ بوجود می‌آورد، خیلی سرویس‌های دیگر اینترنتی چنین می‌کردند. ظاهراً کسی از خود نمی‌پرسد که اگر مصونیت در مقابل فی*ل*ترینگ برای یک سرویس اینترنتی مقدور است چرا سرویس‌های دیگری که هم از پشتوانه فنی قوی‌تری برخوردار هستند و هم از توان مالی بیشتر، چنین کاری نمی‌کنند. چطور است که فقط تلگرام، که حیات و ممات آن وابسته به کاربران ایرانی است، از اینچنین قابلیت‌های افسانه‌ای برای مقابله با فی*ل*ترینگ برخوردار است؟ حتی اگر مخالف فی*ل*ترینگ اینترنت به صورت عام هم باشیم، نمی‌توان از این پرسش فرار کرد که چرا این دست عملیات فریب گسترده و پیچیده در ایران فقط به سود تلگرام صورت می‌پذیرند.

______________________
* از قضا، پس از فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه، استفاده از آن افزایش نیز یافت. این پیامد برخلاف چیزی است که در ایران رخ خواهد داد. استفاده از تلگرام در ایران به نقطه اشباع رسیده و هرگونه محدودیت علیه آن قطعاً به کاربران آن نخواهد افزود. وضعیت ایران از این نظر اساساً متفاوت است با روسیه که این پیام‌رسان کاملاً در حاشیه قرار داشت و با فی*ل*ترشدن آن کنجکاوی برخی کاربران روسی را برانگیخت.
______________________
** شبکه‌های مافیایی ‌هم‌پیمان در نهادهای رسمی ایران و روسیه وجود دارند که می‌توانند در بزنگاه‌های اینچنینی هماهنگی بین نهادهای رسمی دو کشور ایجاد نمایند بدون اینکه سیاست رسمی این دو کشور علیه یکدیگر توطئه‌آمیز باشد. به عنوان مثال، می‌دانیم قتل داریوش فروهر و گالینا استاروویتوا با یک هدف واحد، در یک بازه زمانی دو روزه و توسط شاخه‌های ایران و روسی یک شبکه واحد قدرت صورت پذیرفتند بدون اینکه هیچ یک از این دو قتل سیاست رسمی دولت‌های ایران و روسیه باشند. به عبارت دیگر، از هماهنگی مشهود در مورد اخیر تلگرام نمی‌توان توطئه رسمی دولت روسیه علیه ایران را استنتاج نمود.

@majid_makki

پ.ن: ادعای جنجالی یک روزنامه ترکیه «فروهرها را تروریست‌های افراطی ترک کشته‌اند»
http://aftabnews.ir/vdccopq4.2bqep8laa2.html


هر تحلیلی باید بر اساس اسناد و مدارک باشه. چه دلیلی وجود داره که گروهی در روسیه تصمیم گرفتن تلگرام رو فی*ل*تر کنن؟ گیریم که اینطور باشه. چه طور موفق شدن که وزارت یا سازمانی که مسئول فی*ل*ترینگ بوده رو به نحوی مدیریت کنن که نتونه تلگرام رو فی*ل*تر کنه!!

اینا رو بذاریم کنار اطلاعات غلط و غیرکارشناسی در مورد این که هر خدمت رو سیستم ابری آیپی قابل تفکیک داره یا این که ترنزکشن بالا روی بلاکچین قابل انجام نیست میبینیم که تحلیل صورت گرفته مبنایی نداره و تحلیل دایی جان ناپلئونیه.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۱۲, ۲/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #9
آواتار
سلام
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، سازمان نظارت بر رسانه هاى روسیه بخش هایی از موتور جستجوی گوگل را مسدود کرده است.
بر اساس آخرین گزارش ها، این سازمان به شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی لیستی از آی پی آدرس هایی را داد تا مسدود کنند که آدرس صفحه اصلی گوگل (google.com) هم شامل این آی پی ها می باشد.
سازمان نظارت بر رسانه هاى روسیه امروز یکشنبه گزارش داد که تعدادی از آدرس های آی پی گوگل مسدود شده اند به این دلیل که از آنها برای اتصال به پیام رسان تلگرام استفاده می شوند. گوگل در حال حاضر الزامات این سازمان نظارتى را بر آورده نکرده و حکم دادگاه را نقض کرده و همچنان اجازه می دهد که تلگرام از آدرس های این شرکت برای فعالیت در قلمرو روسیه استفاده کند.
کاربران اینترنتی در روسیه در 24 ساعت گذشته از عدم دسترسی به سایت گوگل خبر دادند. گوگل گفت که در حال حاضر سعی دارد تا این مشکل را برطرف و حل کند.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۶:۲۹, ۳/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #10
آواتار
(۲۹/فروردین/۹۷ ۹:۱۷)-Ali- نوشته است:  این تلگرام افسانه‌ای!

اولین بار که احتمال فی*ل*ترینگ تلگرام در دی‌ماه 1396 جدی شد، هم‌نشینی دو نامِ تلگرام و فناوری بلاک‌چِی‌ن پس از فی*ل*تر شدن تلگرام دستمایه یک افسانه‌پردازی قرار گرفت. در این افسانه‌پردازی جریانی درون کشور با پاول دورُف، چهره علنی تلگرام، کاملاً هماهنگ عمل کردند. ابتدا دورف توئیتی منتشر کرد راجع به کار روی «ابزار ضدسانسور مبتنی بر فناوری بلاک‌چِی‌ن» که جزئیات آن در «سه ماهه اول سال 2018 اعلام خواهد شد». این توئیت دورف در ایران اینطور بازتاب یافت: «تلگرام بناست بر بستر بلاک‌چِی‌ن سوار شود تا امکان فی*ل*ترینگ آن از بین برود». دورف این جمله را نگفته بود چون می‌دانست تا چه میزان بی‌مبنا است و مایه تمسخر او خواهد شد که حساب توئیترش را متخصصین این حوزه دنبال می‌کنند.

بلاک‌چِی‌ن‌ها یا خصوصی هستند یا عمومی. بلاک‌چِی‌ن خصوصی به راحتی قابل شناسایی و فی*ل*تر است. بنابراین در این مورد منظور بلاک‌چِی‌ن عمومی بوده. یکی از پیشرفته‌ترین بلاک‌چِی‌ن‌های عمومی «اترئوم» است که هم‌اکنون قادر است تنها 15 تراکنش را در هر ثانیه تایید کند. برای درک ناچیز بودن این عدد کافی است به عدد 45000 تراکنشی توجه کنیم که ویزاکارت در هر ثانیه‌ تایید می‌کند. اگر بنا باشد یک پیام‌رسان وظیفه اصلی خود، یعنی ارسال و دریافت پیام، را با استفاده از فناوری بلاک‌چِی‌ن انجام دهد بر فرض اینکه بضاعتی به اندازه «اترئوم» داشته باشد، که در ابتدا قطعاً نخواهد داشت، توان تایید بیش از 15 پیام در ثانیه را نخواهد داشت.

نکته مهم و کلیدی اما این بود که توئیت دورف جز برای بازتاب درون ایران گفته نشده بود زیرا اولاً عمده کاربران تلگرام در ایران هستند، ثانیاً در آن مقطع موضوع «سانسور» و تلگرام در هیچ‌کجا بجز ایران مطرح نبوده است. به عبارت دیگر، توئیت دورف زمینه‌ساز افسانه‌پردازی شد راجع به فی*ل*ترناپذیر شدن تلگرام و به تبع آن از تکاپو انداختن کسانی که قصد فی*ل*ترکردن آن را در ایران داشتند. فعل‌وانفعال مشابهی نیز اخیراً، که دوباره احتمال فی*ل*ترینگ تلگرام جدی شده است، مشاهده می‌شود که به طریقی دیگر به دنبال فریب و افسانه‌پردازی در ارتباط با فی*ل*ترینگ تلگرام است.

این بار وقتی احتمال فی*ل*ترشدن تلگرام در ایران جدی شد، به طرز عجیب و مشکوکی موضوع فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه مطرح شد. این در حالی است که تلگرام ابداً پیام‌رسان پرکاربردی در روسیه نبود و نیازی به اعمال محدودیت علیه آن وجود نداشت. آنچه در مورد فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه اهمیت دارد، تقارن زمانی فی*ل*ترشدن آن با جدی شدن احتمال فی*ل*ترینگ آن در ایران است. تلگرام در روسیه فی*ل*تر شد تا اخبار مرتبط با آن دستمایه انواع عملیات اطلاعاتی درون ایران قرار گیرد که هدف آنها نجات ایران، اصلی‌ترین کشور استفاده‌کننده این پیام‌رسان، برای تلگرام و نجات تلگرام برای اکوسیستم مافیایی شکل‌گرفته پیرامون این پیام‌رسان است.

به عنوان مثال، نهاد فی*ل*ترکننده تلگرام اخیراً دست به اقدام عجیب و غیرموجه‌ای زده که بازتاب رسانه‌ای نیز یافته است. پس از فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه، سرورهای این پیام‌رسان از مرکزداده اختصاصی آن به مراکز داده آمازون و گوگل متنقل شدند. در واکنش به این جابجایی، نهاد مسئول فی*ل*ترینگ در روسیه بیش از یک میلیون و هشتصدهزار آی‌پیِ متعلق به این مراکزداده را فی*ل*تر کرده است! این اقدام موجب شده تا بسیاری سایت‌ها و خدماتی که در این مراکزداده قرار دارند نیز در روسیه از دسترس خارج شوند و به تبع آن واکنش و نارضایتی کاربران اینترنت در روسیه را به همراه داشته باشد.

اگر این اقدام فقط با هدف کنترل اینترنت در روسیه صورت پذیرفته کاملاً غیرموجه بلکه ابلهانه است. نیازی به فی*ل*تر کردن این تعداد آی‌پی وجود نداشته. کافی بود آی‌پی‌های جدیدی که به سرورهای تلگرام در مراکز داده آمازون و گوگل اختصاص یافته را کشف کرده و آنها را فی*ل*تر کنند. نهاد مسئول فی*ل*ترینگ در روسیه قطعاً ابله نیست. بنابراین هدف از این اقدام غیرموجه چیزی غیر از اعمال محدودیت علیه تلگرام در روسیه بوده است. هدف از این اقدام را می‌بایست با در نظر گرفتن تقارن زمانی آن با جدی شدن فی*ل*ترینگ تلگرام در ایران دریافت.**

بار دیگر بناست ایران برای تلگرام و تلگرام برای مافیای ایرانی آن حفظ شود و این بار نه فناوری «بلاک‌چِی‌ن» که «رایانش ابری» دستمایه افسانه‌پردازی قرارگیرد. لابد این بار شاهد افسانه‌پردازی‌هایی از این جنس خواهیم بود که به علت مستقر شدن سرورهای تلگرام بر بستر خدمات رایانش ابریِ آمازون و گوگل، فی*ل*ترینگ آن مستلزم فی*ل*ترکردن آی‌پی‌های بسیار زیادی است که دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت را فراتر از تلگرام مختل خواهد نمود. با این ترفند مسئله فی*ل*ترینگ تلگرام را به مسئله عام فی*ل*ترینگ بدل نموده و مخالفین فی*ل*ترینگ گسترده اینترنت را بعنوان پیاده‌نظام در خدمت مافیای تلگرام در ایران قرار دهند.

تا آنجا که به معین بودن آی‌پی سرورهای یک سرویس مربوط است، تفاوتی بین مراکزداده آمازون و گوگل با مراکز داده اختصاصی تلگرام نیست. اساساً اگر انتقال سرورهای یک سرویس اینترنتی به این مراکزداده مصونیت در مقابل فی*ل*ترینگ بوجود می‌آورد، خیلی سرویس‌های دیگر اینترنتی چنین می‌کردند. ظاهراً کسی از خود نمی‌پرسد که اگر مصونیت در مقابل فی*ل*ترینگ برای یک سرویس اینترنتی مقدور است چرا سرویس‌های دیگری که هم از پشتوانه فنی قوی‌تری برخوردار هستند و هم از توان مالی بیشتر، چنین کاری نمی‌کنند. چطور است که فقط تلگرام، که حیات و ممات آن وابسته به کاربران ایرانی است، از اینچنین قابلیت‌های افسانه‌ای برای مقابله با فی*ل*ترینگ برخوردار است؟ حتی اگر مخالف فی*ل*ترینگ اینترنت به صورت عام هم باشیم، نمی‌توان از این پرسش فرار کرد که چرا این دست عملیات فریب گسترده و پیچیده در ایران فقط به سود تلگرام صورت می‌پذیرند.

______________________
* از قضا، پس از فی*ل*ترشدن تلگرام در روسیه، استفاده از آن افزایش نیز یافت. این پیامد برخلاف چیزی است که در ایران رخ خواهد داد. استفاده از تلگرام در ایران به نقطه اشباع رسیده و هرگونه محدودیت علیه آن قطعاً به کاربران آن نخواهد افزود. وضعیت ایران از این نظر اساساً متفاوت است با روسیه که این پیام‌رسان کاملاً در حاشیه قرار داشت و با فی*ل*ترشدن آن کنجکاوی برخی کاربران روسی را برانگیخت.
______________________
** شبکه‌های مافیایی ‌هم‌پیمان در نهادهای رسمی ایران و روسیه وجود دارند که می‌توانند در بزنگاه‌های اینچنینی هماهنگی بین نهادهای رسمی دو کشور ایجاد نمایند بدون اینکه سیاست رسمی این دو کشور علیه یکدیگر توطئه‌آمیز باشد. به عنوان مثال، می‌دانیم قتل داریوش فروهر و گالینا استاروویتوا با یک هدف واحد، در یک بازه زمانی دو روزه و توسط شاخه‌های ایران و روسی یک شبکه واحد قدرت صورت پذیرفتند بدون اینکه هیچ یک از این دو قتل سیاست رسمی دولت‌های ایران و روسیه باشند. به عبارت دیگر، از هماهنگی مشهود در مورد اخیر تلگرام نمی‌توان توطئه رسمی دولت روسیه علیه ایران را استنتاج نمود.

@majid_makki

پ.ن: ادعای جنجالی یک روزنامه ترکیه «فروهرها را تروریست‌های افراطی ترک کشته‌اند»
http://aftabnews.ir/vdccopq4.2bqep8laa2.html

توضیح تکمیلی:

در یادداشت اخیر نوشتم که اقدام نهاد مسئول فی*ل*ترینگ در روسیه به مسدود نمودن میلیون‌ها آی‌پی غیرموجه بلکه ابلهانه است. اطلاع نداشتم که ترفند تلگرام پس از فی*ل*ترشدن اولیه در روسیه استفاده از روش Domain Fronting بوده که چاره‌ای برای نهادفی*ل*ترکننده نمی‌گذارد مگر اینکه تعداد بسیار زیادی آی‌پی را فی*ل*تر نماید. اما این حقیقت تفاوتی در نتیجه‌گیری اصلی یادداشت مبنی بر نمایشی بودن ماجرای فی*ل*ترینگ تلگرام در روسیه با هدف نجات ایران برای تلگرام و نجات تلگرام برای مافیای ایرانی آن ایجاد نمی‌کند. اولاً باید به سازوکار روش Domain Fronting و تبعات آن بر سرعت یک سرویس اینترنتی توجه نمود. ثانیاً به این پرسش پاسخ گفت که چرا نسخه جدید تلگرام، که به سرورهای جدید آن در مراکزداده آمازون، گوگل و مایکروسافت متصل می‌شود، صرفاً در روسیه عرضه شده است و نه در ایران که اصلی‌ترین پایگاه کاربران آن است.

روش Domain Fronting دو ترفند اصلی به کار می‌گیرد تا فی*ل*ترینگ را با مشکل جدی مواجه نماید. اولاً سرورهای واسط متعددی بین کلاینت، مثلاً نسخه اندروید تلگرام، و سرور اصلی قرار می‌دهد. ثانیاً با استفاده از رمزنگاری مقصد نهایی و البته سرورهای واسط را از چشم ناظر بیرونی، که ممکن است یک نهاد فی*ل*ترکننده دولتی باشد، مخفی می‌کند. به همین دلایل نهاد دولتی فی*ل*ترکننده ناگزیر است تعداد زیادی آی‌پی را به صورت فله‌ای فی*ل*تر کند. کلیت این روش چیز جدیدی نیست ولی مافیای ایرانی تلگرام در پی القای این انگاره است که گویی قهرمانی به نام پاول دورُف توانسته با نوآوری تکنولوژیک فی*ل*ترینگ را غیرممکن نماید. در واقع برخی فی*ل*ترشکن‌ها، مثل Tor که حتماً خیلی‌ها با آن آشنایی دارند، از روش مشابهی استفاده می‌کنند.

اما این روش، دقیقاً به همان دلایلی که فی*ل*ترینگ را با مشکل جدی مواجه می‌کند، سرعت انتقال داده بین سرور و کلاینت را نیز به شدت کاهش می‌دهد. تفاوت سرعت وی‌پی‌ان و Tor را کسانی که از هر دوی این روش‌ها استفاده نموده‌اند به طور ملموس تجربه کرده‌اند. این احتمالاً می‌بایست یکی از دلایلی باشد که نسخه جدید تلگرام، که به سرورهای مستقر در آمازون، گوگل و مایکروسافت متصل می‌گردد، فقط در روسیه ارائه شده است. در واقع، با توجه به سهم بسیاراندک کاربران روسی از مجموع کاربران تلگرام، تلگرام حاضر شده سرعت خدمات در روسیه کاهش یابد تا ایران را برای خود حفظ نماید.

در واقع استفاده از مراکزداده آمازون، گوگل و مایکروسافت به نظر تصمیمی موقتی می‌آید با هدف اجرای نمایشی که مافیای تلگرام در ایران آن را با تبلیغات و عملیات روانی تکمیل می‌کند. استفاده دائمی تلگرام از این مراکزداده به یک دلیل فنی دیگر نیز معقول نیست. توزیع جغرافیایی بسیار زیاد سرورهای تلگرام نقطه قوت آن یعنی سرعت بالا در انتقال فایل بزرگ مثل فایل‌های تصویری را با مشکل جدی مواجه خواهد. علاوه بر این دلایل فنی، هزینه سرورهای آمازون، گوگل و مایکروسافت نیز بعید است برای تلگرام به صرفه باشد که اگر بود از ابتدا از این مراکزداده استفاده می‌کرد. با توجه به این دلایل، بیش از هر چیز به نظر می‌آید تلگرام، که حیاتش وابسته به کاربران ایرانی است، خود را در آخر خط می‌بیند و به این دلیل با همراهمی مافیای ایرانی خود دست به این نمایش فریبکارانه زده.

@majid_makki
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا