کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اگر ملت قیام کند، همه ما را به دریا خواهد ریخت!
۱۸:۳۰, ۶/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #1
آواتار
آیت‌الله جوادی‌آملی در دیدار وزیر کار:
فضای‌مجازی به نظر من مجازی نیست بلکه حقیقی است/ بانک‌های ربوی و رباخواری خانمان‌سوز است/ از ملت فقیر نمی‌توان انتظار مقاومت داشت


به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی عصر امروز در دیدار علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به شهر قم سفر کرده ضمن تبریک هفته کارگر اظهار داشت: از خداوند مسالت می‌کنیم که به اشتغال و تولید و ارج نهادن به مقام کارگر را در جامعه ما روز افزون کند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه فقر بدنی یک مشکل خوش‌خیم اما فقر فرهنگی یک مشکل بدخیم است، گفت: جامعه اگر از نظر حیثیت اجتماعی باشد، درست باشد فقر مادی هم تحمل می‌کند کما اینکه اوایل انقلاب فشارهای مختلف از جمله جنگ تحمیلی، بمباران‌ها، ترور شخصیت‌ها و ... تحمل کرده‌اند اما بدون شک همین مردم اختلاس‌ها و بی‌عرضگی‌های مسئولان را تحمل نمی‌کند.

وی با بیان اینکه باید غده‌های بدخیم جامعه که مردم را ناراحت می‌کند شناسایی و برطرف کنیم، گفت: باید بفهمیم و درست عمل کنیم و بدانیم که مسایلی مانند دو تابعیت بودن مسوولان و پر کردن جیب برخی افراد تحمل نمی‌شود. باید بدانیم اگر ملت به‌خاطر همین مسایل نامطلوب شورید دیگر همه را می‌شورد و کنار می‌گذارد. به همین جهت حواس‌تان باشد.

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: چگونه است که کشور 800 میلیونی که نظامی کمونیستی و بی‌دین دارد می‌تواند کشور خود را اداره کند اما ما یک کشور 80 میلیونی هستیم و این همه امکانات و آب و خاک مناسب داریم در مشکلات خود می‌مانیم؟ آن کشور با کفر 800 میلیون را اداره می‌کند اما ما با داشتن امام حسین (علیه السلام) و امام علی (علیه السلام) نتوانسته‌ایم؛ یعنی از این ظرفیت‌ها استفاده نکرده‌ایم.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه راه‌حل بسیاری از مشکلات کشور ارج نهادن به کارگر است، گفت: دانشگاه‌های ما میزنشین تربیت نکنند چراکه میزنشینی یعنی مفت‌خوری بلکه دانشکده‌های ما باید کارگر تربیت کنند. کشور آلمان در جنگ‌جهانی دوم با خاکستر یکسان شد اما با پشتوانه کار ملت خود مشکلات را برطرف کرد.

وی با بیان اینکه براساس آموزه‌های دین ملتی که آب و خاک مناسب دارد اما دستش را به سوی دیگران دراز کند از رحمت خداوند دور خواهد شد، گفت: حقیقت این است که اگر معنی فقر را می‌فهمیدیم بیشتر تلاش می‌کردیم .

آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه فقیر طبق آموزه‌های قرآن کریم یعنی ملتی که ستون فقراتش شکسته، گفت: آیا از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ ملتی که ویلچری شد توان مقاومت ندارد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه ملتی که جیبش خالی است بدون‌شک زیر بار دیگری می‌رود، گفت: این سخنان را قرآن کریم بیان کرده و ما از قرآن راستگوتر نداریم.

آیت‌الله جوادی‌آملی تصریح کرد: بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد. البته بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم. این بی‌عدالتی‌ها و بی‌عرضگی‌های برخی مسوولان قابل تحمل نیست. کشوری که این همه منابع و آب و خاک دارد چرا باید این همه گرسنه داشته باشد.

وی با اشاره به بیان نظرات مردم در فضای مجازی گفت: فضای مجازی به نظر من مجازی نیست بلکه یک فضای حقیقی است و هرجایی که اندیشه و فکر قابل بیان شد آن فضا فضای حقیقی است.

این مرجع تقلید با اشاره به برخی ناکارآمدی‌ها در کشور گفت: کشور هلند با اینکه کوچک‌تر از مناطق شمالی ایران است اما بخش عمده‌ای از لبنیات کشور دنیا را تامین می‌کند اما ما که نمی‌توانیم در این زمینه ظهور و بروز کنیم به خاطر بی‌عرضگی است .

جوادی آملی گفت: اگر ما توانستیم مشکل پشت میز نشستن افراد پر ادا، فاصله طبقاتی و بانک‌های ربوی و ... را حل کنیم ملت در برابر دیگر مشکلات تحمل خواهد کرد اما این مشکلاتی که گفته شد واقعا قابل تحمل نیست.

وی افزود: بانک‌های ربوی و رباخواری که اکنون در کشور ما وجود دارند خانمان‌سوز است و شعار امسال را با مشکل مواجه می‌کند چراکه تولید سرمایه می‌خواهد و وقتی برای تولید به بانک مراجعه کنید سودهایی حدود 20 درصد را مطالبه می‌کند.

آیت الله جوادی آملی گفت: ما این مشکلات را با دوستان می‌گوییم تا ان‌شاءالله برطرف شود و همین مسوولان ما هستند که می‌توانند عیب‌ها و گره‌ها را برطرف کنند.

این مرجع تقلید در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که ملت ایران از کالای ایرانی و تولید داخلی حمایت کند.

https://goo.gl/2qUXrw
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲:۳۸, ۸/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #2
آواتار
نقل قول:بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد

ای بابا مگه آقای خلخالی مسئولین نظام شاهنشاهی رو ریختن توی جنگل که حالا شما انتظاری غیری از این دارید (صرفا جهت مزاح )

ولی جدا از شوخی اگه یه روزی انقلاب بشه،قبل از اینکه اصن اعدامی بتونه صورت بگیره تمام مسئولین گرامی عمامه شون توی جیبشونه و صورتو شیش تیغ میکنن یه کت شلوار میپوشن دیگه اون موقع اصن قابل تشخیص نیستن
یسری هم که اهل شیش تیغ نیستن اولین توپ که در میشه میرن به کشورهای دوست و برادر کانادا و روسیه پناهنده میشن
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۴:۳۶, ۸/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #3
آواتار
به گزارش گروه سیاسی
خبرگزاری دانشجو
، حجت‌الاسلام جعفریان مسئول دفتر آیت‌الله جوادی آملی از مراجع معظم تقلید درباره سخنان اخیر آیت‌الله جوادی که در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشت، توضیح داد: این سخنان در دیدار وزیر کار بوده و صدر و ذیلی داشته، اما متاسفانه رسانه‌ها گاهی کاری می‌کنند و یک قسمت از سخنان یک عالم یا شخصیت را که می‌توانند بهره‌برداری کنند انعکاس داده و همان را پخش و تیتر می‌کنند.وی با بیان اینکه آیت‌الله جوادی نزدیک ۴۰ دقیقه صحبت کردند، گفت: ایشان در اثنای صحبت اشاره‌ای به وضعیت اقتصادی و مدیریتی، اختلاس، رشوه و فساد اداری داشته و با استناد به آیه‌ای از قرآن فرمودند که خدای متعال با کسی تعارف دارد.حجت‌الاسلام جعفریان با تأکید بر اینکه این صحبت‌ها کامل پخش نشده، گفت: از طریق بنیاد اسرا می‌توانید مهم‌ترین مطالب و صحبت‌های حضرت آیت‌الله جوادی را مطالعه و انعکاس دهید.به گزارش تسنیم، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخیرا با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا، با آیت‌الله جوادی آملی دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود. آیت‌الله جوادی آملی در این دیدار که مشروح آن در سایت اسرا منتشر شده، مردم دشواری‌های اوایل انقلاب و جنگ هشت ساله و بمباران شهر‌ها را تحمل کردند، اما همین مردم، اختلاس، نجومی و بی عرضگی را تحمل نمی‌کنند. باید این غده‌های بدخیم را بفهمیم و در جهت رفع آن‌ها درست عمل کنیم. "جمله‌ای که به تازگی در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه آیت‌الله جوادی در این دیدار گفته "اگر ملت قیام کند، همه ما را به دریا خواهد ریخت" در سایت رسمی این مرجع تقلید نیامده است.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۵۸, ۱۰/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #4
آواتار
روحانیت شیعه که منقرض شد، به داد اسلام برسید!

شنیده شده که جناب آیت الله جوادی آملی اخیرا فرموده اند «اگر با وجود مشکلات فعلی ملت قیام کنند، همه ما را به دریا خواهند ریخت». با توجه به زمینه صحبت مشخص است که طبق معمول، مرجع ضمیرِ مخاطب، «شما مسئولین» و مرجع ضمیر متکلم، «ما علما»ست. در اینباره سه نکته مهم به نظرم می رسد:

۱. ظاهرا تقویم ذهنی علمای شیعه هنوز انقلاب اسلامی ۵۷ را درک نکرده است و ایشان همچنان خود را در ایستار اتحاد دین و دولت در دوران صفویه و قاجار می پندارند. خدمت این علمای مکرم باید تذکر داد که با پیروزی انقلاب اسلامی دوران بزن در رویی و بازی یک بام و دو هوای علما با سلاطین به پایان رسیده است و «ولایت فقیه» همانطور که در نظر و عمل به عینه دیده ایم، به معنای مسئولیت مستقیم طبقه روحانیت در تمام مصائب کشور است. این بازی شترمرغیِ «مسئولینِ دولتیِ گنهکار-روحانیتِ حاکمِ مقدس» دیگر برای ملت حنایی ندارد. در واقع نفی نقش و مسئولیت روحانیت و فقها در اداره کشور به معنای نفی نظریه ولایت فقیه است.

۲. جلال آل احمد در کتاب «خدمت و خیانت روشنفکران» وقتی به ارزیابی روحانیت شیعه می پردازد، در آنها دو نقطه امید می بیند و بر پایه همین دو نقطه امید و تبلور آن در شخصیتی مثل امام خمینی است که از روشنفکران می خواهد که در مبارزه خود علیه استبدادِ استعماری، به تشکیل جبهه ای ائتلافی بیندیشند. این دو نقطه امید یکی این است که روحانیت، زبان توده های مردم را می داند و چون با آن ها در ارتباط ضمنی و همیشگی است درد آنها را می فهمد. دومی این است که روحانیت شیعه به خاطر قائل بودن به حکومت معصوم، هرگز زیر بار «اولی الامر» نمی رود و زاویه خود را در هرحال با دستگاه حاکمه حفظ می کند و به متکلم و روشنفکر ارگانیک حکومت مبدل نمی شود. با توجه به آنکه امروز پس از گذشت پنجاه سال از نگارش آن کتاب، صحنه کاملا دگرگون شده و روحانیت شیعه فاقد هر دو امتیاز سابق خویش است، می توان نتیجه گرفت که در بی خبری حضرات سالهاست که روحانیت منقرض شده است و انذار نسبت به اینکه «مردم ما را به دریا خواهند ریخت» نوشداروی بعد از مرگ سهراب است.

۳. اما آنچه تصور می کنم علمای شیعه هنوز اندک فرصتی برای جبران آن دارند، جلوگیری از نفوذ بیشتر عفونت به خود اسلام و مکتب مترقی تشیع است. تجربه چهل سال اخیر در وضع کنونی می رود که در حافظه ایرانیان به عنوان تجربه معیار مداخله دین در سیاست و جامعه ثبت شود و مفاهیم فرهنگی-سیاسیِ ته نشین شده در تاریخ که از انباشت تجربه دست اول جمعی مردمان بدست می آید، چیزی نیست که در کوتاه مدت قابل ترمیم باشد. خطاب به اعاظم کنونی حوزه عرض می کنم، ای کاش اکنون که تمام اعتبار روحانیت را که در طول سالها مجاهدت میرزای شیرازی و نائینی و مدرس و کاشانی و طالقانی و بهشتی و خمینی بدست آمده بود، با محافظه کاری و تجاهل خود بر باد داده اید، از موقعیت طبقاتی خود بگذرید و به داد اسلام مظلوم برسید که سرمایه ای بالاتر از آن نبوده و نخواهد بود.

محمدحسين بادامچی
@IslamicLeft
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا