کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 5 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دو ركعت قصه (درباره نماز)
۱۵:۳۲, ۲۵/مرداد/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۵/مرداد/۹۰ ۱۶:۲۲ توسط Abasaleh.)
شماره ارسال: #1
آواتار
سلام.
دوستان در اين تاپيك هر چي مي خواين درباره نماز بذارين.موفق باشين.

هيچ عبادتى به اندازه نماز تبليغات ندارد
در هر شبانه روز پنج نماز واجب داريم ودر هرنمازى سفارش به اذان واقامه شده است . در اين دو نداى آسمانى جمعا:
بيست مرتبه ((حىّ على الصلوة ))
بيست مرتبه ((حىّ على الفلاح ))
بيست مرتبه ((حىّ على خيرالعمل ))
و ده مرتبه ((قد قامت الصّلوة )) مى گوئيم .
با توجّه به اينكه مراد از ((فلاح )) و ((خيرالعمل )) در اذان همان نماز است ، هر مسلمانى در هر شبانه روز هفتاد مرتبه با كلمه ((حىّ)) به خود و ديگران ، تلقين شتاب به سوى نماز مى كند و براى انجام هيچ عبادتى اين همه هياهو و تشويق وارد نشده است . به خصوص كه سفارش ‍ شده اذان را بلند بگوئيد و با صداى زيبا بگوئيد.
اذان ، شكستن سكوت است ، اذان ، يك دوره ايدئولوژى و تفكّرات ناب اسلامى است ،
اذان ، سرود مذهبى است با عباراتى كوتاه و پرمحتوا،
اذان ، هشدار به غافلان است ، اذان ، نشانه باز بودن جوّ مذهبى است و اذان ، نشانه حيات معنوى است .
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 22 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲:۲۹, ۱۲/مرداد/۹۲
شماره ارسال: #211
آواتار
بسم رب الرضا

سلام

در یک سخنرانی از آقای پناهیان با موضوع (چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟)چندتا نکته به نظرم رسید که البته نقل به مضمون می کنم شاید براتون جالب باشه:

1 کسانی مثل من که در اول راه هستن لازم نیست به دنبال نماز عارفانه باشن قدم اول اینه که احکام نماز را به خوبی بلد باشیم تا نمازمان مقبول باشه و باطل نشه نمازی که عارفانه باشه ولی از نطر رعایت احکام نماز باطل باشه فایده ای نداره

2.قراره نماز ،افرادی مثل من را ادب کنه! قراره با سختی هایی که نماز داره ادب بشم بعد در مراحل بعدی نماز عارفانه بخونم

3.احکام و آداب نماز برای ادب کردنه من هست و خدا می خواد ببینه ما چه قدر به حرفش گوش می دیم

4.بعد از رعایت احکام قدم بعدی برای من این هست که حواسم باشه دارم جلوی خدا نماز می خونم باید ادب داشته باشم مثلا چشمم به زیر باشه و اندکی پلکم به بالا نره:وقتی ایستاده ایم به مهر ،وقتی رکوعیم به روی پاها و وقتی تشهد هستیم به زانوها نگاه کنیم در سجده هم به پایین نگاه کنیم

5.با دست و بدنم بازی نکنم شیطان تحریک میکنه تا بدنمون بخاره یا هر چی دیگه که ادب نداشته باشیم

6.اگر دنبال این هستیم که نمازمون به دلمون بچسبه باید بگم که سخت داریم اشتباه می کنیم اون نمازی که به دلمون می چسبه را برا دلمون خوندیم نه برا خدا!

اگه قرار باشه از نمازمون خوشمون بیاد دیگه رشد نمی کنیم اگه از نمازی که می خونم خوشم بیاد دیگه سعی نمی کنم بهترش کنم و نمازم در همون حد میمونه تازه اگر باعث نشه نمازهام کیفیتش کم بشه !!

امام خمینی (رحمة الله علیه)را دستگیر کرده بودند از قم به تهران می بردنداذان صبح شد.به مامورها گفتند نگه دارید تا نمازم را بخونم.گفتند نمیشه.امام:فقط وضو می گیرم ولی توی ماشین می خونم گفتند نمیشه
تیمم می کنم نماز توی ماشین
نمیشه
پس یکم لای در را باز می کنم دستم را میزنم به خاک
به هم نگاهی کردند گفتند باشه می ایستیم
امام تیمم کردند و نماز را توی ماشین و پشت به قبله خوندند(قم به تهران پشت به قبله هست)
امام می گفتند اگر دو رکعتی نمازی قرار باشه از من پذیرفته بشه و اون نماز من را به جایی برسون شاید همین دو رکعت نماز باشه که به دلم ننشست!

یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا