کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 6 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
با نماز های قضایم چه کنم؟
۰:۲۷, ۱۷/آذر/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۸/دی/۸۹ ۱۷:۵۷ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

[تصویر: 24097213114205588919623161502882314387.jpg]
هیچ وقت از نماز خواندن خوشم نمی آمد و به نظرم نماز را فقط باید آن هایی بخوانند که بدردشان میخورد و تأثیری در زندگیشان دارد نه من چون نه چیزی از آن میفهمم و نه تغییری در حالاتم پدید می آورد وضو گرفتن خیلی برایم سخت بود شاید اگر این وضو نبود اینقدر نماز نخوانده نداشتم سال ها گذشت و من به جز ماهای رمضان کاری نه با نماز داشتم نه قرآن فقط وقتی یاد خدا می افتادم که مشکلی برایم پیش می آمد در آن لحظه ها از ته دل خدا را صدا میزدم و وجدانم را که درست در همین وقت شروع به سرزنش میکرد که "تو که حاضر نیستی فرمان خدایت را اجابت کنی چرا صدایش میزنی ؟" ساکت میکردم که خدا نیازی به نماز من ندارد اما من به او نیاز دارم.

و خداوند متعال هم هرگز نا امیدم نکرد روزها میگذشتند و بر عمر من افزوده میشد دلهره و نگرانی عجیبی همیشه با من بود همیشه به دنبال جوابش میگشتم تا کسی را می دیدم که احساس آرامش میکند و از ته دل میخندد به او حسودی میکردم شبها خواب راحت هم از من گرفته شده بود و کابوس های وحشتناک دست از سرم بر نمیداشتند دیگر نه در خواب آرامش داشتم نه در بیداری یک روز در یک جمع خانوادگی با همسن و سالان خود مشغول صحبت بودیم و هر کس از احوالات خود میگفت من نیز اشاره ای کوتاه به اوضاع نابسامانم کردم یکی از دوستان با لحنی خاص که با توجه به سن و سال او این حرف ها از او بعید بود گفت: "ببین در طول روز چیکار میکنی و چیکار نمیکنی که این روزگارت شده ؟"


حرفش به دلم نشست و سریع بیاد نماز افتادم احساس کردم صحبت ساده او نشانه ای از طرف خدا بوده من کم کم و دست و پا شکسته شروع کردم به نماز خواندن نمگوییم با حضور قلب بود و کامل اما به هر حال میخواندم کم کم متوجه شدم دنیا رنگش عوض شده و انگار همه چیز قشنگتر شده آسمان تیره و زمین زشت دیروز با لطافتی خاص به من لبخند میزدند شاید باورتان نشود اما کابوس های من کمکم جایشان را به رویاهای قشنگ دادند اتفاقی که حتی با مراجعه به روانشناس و پزشک هم نیفتاده بود . الآن از اینکه نماز میخوانم خیلی خوشحالم اما نمیدانم با آن همه سال نماز قضا چکنم؟ احساس میکردم دیر یا زود باید تاوان سهل انگاری و گستاخیم را بدهم و از خدا میترسیدم . و از طرفی میدانستم کار سختی است واقعا مانده بودم چکنم؟

از عالمی دینی این مسأله را پرسیدم و ایشان بخوبی بنده را راهنمایی کردند که ماحصل گفتگویمان را در اختیار شما عزیزان قرار میدهم تا اگر چون من کوهی از نماز قضا بر گردنتان است دست بکار جبرانش شوید انشاء اللهخوش گمانی به خدا :

ایشان گفتند در ابتدا همیشه به خداوند گمان خوب داشته باش و از گمان بد نسبت به خداوند بپرهیز. سزاوار است که انسان نسبت به خدا خوش گمان باشد. خداوند مى‏فرماید: من نزد گمان خوب بنده خود هستم. ( یعنی اگر بنده ای نسبت به من گمان خوبی داشته باشد من هم همان گمان را عملی می کنم.)
حتما همین الآن وصیت نامه ای برای خودت بنویس و در آن نمازهای قضا و مقدار آن و مواردی دیگر از حق و حقوق دیگران که لازم است انجام شود را بنویس

بزرگى در خواب دید دوستش مقام بسیار والایى دارد، از او پرسید: به چه سبب به این مقام رسیدى؟ گفت: به سبب حسن ظنّى که به خدا داشتم و هیچ کس به خیر دنیا و آخرت نمى‏رسد، مگر اینکه به خدا گمان خوبى داشته باشد.1

شیطان مشتاق روسیاهی ما و خداوند مشتاق سربلندی ما:


یکی از حیله های شیطان این است که می خواهد روح یأس و نا امیدی را به هر نحو در ما انسان ها به وجود بیاورد. این تلقینات که «قضا کردن نمازها طول می کشد»، «چند سال نماز وقت زیادی می خواهد»، «وقت کم است و تو نمی توانی» و یا حتی جلوه دادن خداوند به عنوان یک منتقم و کسی که در کمین است نیز از حقه های شیطان است زیرا نباید تصور اشتباه از خداوند در ذهن ما جای بگیرد. او از مادر نسبت به انسان ها مهربان تر است و شدیدا مشتاق برگشت انسان های گناه کار است و رحمت او بر غضبش سبقت گرفته.

خداوند متعال فرموده: «ای داود! اگر کسانی که به من پشت کردند می دانستند من( خدا) چگونه انتظار آنان را می کشم و چگونه با آنان مدارا می کنم و چقدر به ترک گناهانشان مشتاقم، هرآینه از شدت شوق به من می مردند و بند بند وجودشان از محبت من پاره پاره می شد.» 2

خداوند دنبال بهانه است تا ما را وارد بهشت کند نه این که وارد جهنم کند. خداوند هر کار مثبت و حسنه را ده برابر حساب می کند اما هر گناه را یک برابر حساب می کند تازه با توبه نیز می توان آن گناه را نیز پاک کرد. این ما هستیم که کار خودمان را خراب می کنیم.شما را درک می کنم
نماز

نمی خواهم بگویم که قضا کردن نمازها طول نمی کشد و کار سختی نیست. خیر حتما طول می کشد و کار سختی هم هست اما نباید باعث ایجاد شدن روح نا امیدی در شما شود. اصلا یکی از حقه های شیطان این است که کارها را سخت تر از آنی که هست به ما نشان می دهد. شما باید با یک برنامه ریزی خوب و سبک، این فشار را کم کنی. شما در این امر بی تفاوت نباش و آرام آرام نمازهای قضا را به جا بیاور تا ثابت کنی که در این راه ثابت قدم هستی.

دنیا قطره آبی بیش نیست:

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم می فرماید: « دنیا در مقابل آخرت مثل این است که یکی از شما انگشتش را در آب دریا فرو برد. آن گاه به آن چه از آب دریا که بر روی انگشت او قرار گرفته بنگرد».3 دنیا مانند همان چند قطره ای است که بر روی انگشت باقی مانده و آخرت تمام دریای نامتناهی است.

بدان که دنیا بسیار کوتاه است و به زودی بساط عمر ما در این جهان برچیده خواهد شد و شما شاد و خرسند از انتخابی که کرده ای خواهی بود. در انتخاب خود ثابت قدم باش و از سختی ها نهراس. می دانم که قضای نمازهای شما سخت است اما در این زمان محدود دنیایی می توان آن را جبران کرد و ارزش به دست آوردن بهشت الهی و رحمت بی نهایت خداوند را دارد.

چند راهکار عملی و کاربردی برای نمازهای قضا

1- یک جدول یک ماهه تنظیم کن و تمام روزهای ماه را در آن بنویس و یک ستون را هم به نمازهای پنج گانه اختصاص بده. هر وقت نمازی را خواندی در این جدول و در روز مخصوص خود یک علامت بزن.

2- یکی از بهترین اوقات برای نمازهای قضا قبل از نمازهای یومیه است. می توانی کمی زودتر از اذان وضو بگیری و با هر نماز حداقل یک نماز قضا انجام دهی. این کار در نماز صبح کمی سخت است اما در سایر نمازها کار راحتی است.

3- از شرایطی که برای خواندن نماز قضا به وجود می آید استفاده کامل کن. مانند برخی مساجد که بعضی روزها نماز قضا را به جماعت انجام می دهند. یا در ایام خاص مانند ماه رمضان و ... .
نماز

4- حضور در مسجد، بیشتر به شما حوصله انجام نمازهای قضا می دهد.

5- مواقعی که حال و حوصله بیشتری داشتی (حتی در منزل) را از دست مده و نمازهای بیشتری را به جا بیاور.

6- شروع هر کاری برای انسان سخت است اما وقتی انسان به کاری عادت کرد برایش ساده می شود. نفس انسان مانند کودکی است که اگر آن را رها کنی تربیت نمی شود بلکه باید او را مانند کودک تشویق و تنبیه کرد تا تربیت شود.

7- می توانی خود را تشویق کنی مثلا اگر نماز قضای یک روز را خواندی به خودت یک هدیه بدهی. یک چیزی که دوست داری. یک خوراکی یا ... . با این کار، نفس شما که به این کار تن نمی داد برای به دست آوردن آن مطلوب، راحت تر با شما کنار می آید. یا در برخی مواقع در صورت عدم انجام نماز، می توانی او را تنبیه کرده و از برخی چیزها که دوست دارد محرومش کنی.

8- حتما همین الآن وصیت نامه ای برای خودت بنویس و در آن نمازهای قضا و مقدار آن و مواردی دیگر از حق و حقوق دیگران که لازم است انجام شود را بنویس.

در پایان تأکید شدید می کنم که جای هیچ نگرانی نیست. از دیدگاه اسلام و توحید زندگی فرصت خدایی شدن انسان است و مهم این است که انسان در مسیر خدایی شدن حرکت کند و اگر چند صباحی به خطا رفته از راه شیطان باز گردد و از عمر خویش بهترین بهره را در جهت خدایی شدن و نزدیک شدن به خدا بکند

امام باقر علیه السلام می فرماید: کسی که از گناه توبه کند، همچون کسی است که اصلا گناه نکرده و کسی که به گناه خود ادامه دهد در حالی که استغفار می کند مانند کسی است که خدا را مسخره می کند.4 خدا نیز می داند که جبران این نمازها سخت است. یقین داشته باش که اگر بی تفاوت نباشی عقابی نخواهی داشت. نگرانی چیزی را حل نمی کند با آرامش به کارها و زندگی خود برس و در زمان فراغت- که کم هم نیست- به جبران بپرداز. مهم این است که بتوانی این دو مقوله را از هم جدا کنی. از طرفی به زندگی و کارهای روزمره برسی و از طرفی هم به عبادت و جبران نمازها. این کار به مدیریت زمان نیز نیاز دارد که انشاالله شما می توانی.

باید خود را در آغوش پر مهر و محبت خداوند رها کنید و با او زندگی کنید. نگذارید دلتان متوجه اغیار شود چرا که دلی که جای محبت او شد دیگر جای دیگری باقی نمی ماند.

به امید روزی که همه ما بندگان خوب و شایسته ای برای خداوند مهربان باشیم و در آنچه که از دستمان رفته بکوشیم چرا که نماز و سایر فرمان های الهی سودمند به حال خودمان است و خداوند متعال بی نیاز مطلق است .منبع : وبلاگ سید مصطفی علم خواه

پی نوشت ها :
1- ارشاد القلوب، ترجمه سلگى، ج‏1، ص280
2- یا داود! لو یعلم المدبرون عنی کیف انتظاری لهم، ورفقی بهم، وشوقی إلى ترک معاصیهم، لماتوا شوقا إلی وتقطعت أوصالهم من محبتی( المحجه البیضاء، ج 8، ص 62، به نقل از میزان الحکمه)
3- التفسیر المعین،‌ ص220
4- تفسیر نمونه، ج 24، ص 296
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۱:۵۴, ۱۶/بهمن/۹۰
شماره ارسال: #11
آواتار
به نام الله
خدایا اینو میگم که بقیه بندهات بدونن وگرنه شما بهتر از خودم میدونی
من بدترین و پستترین بنده خدام 21 یا 23 دی ماه 1386 اون سالی که برف سنگین اومده بود گاز شهرستان شاهرود قطح شده بود منم امتحانات دانشگاه عقب افتاده بود منم تو این روز ماشین بابامو بر داشتم برم ساوه خونه خالم تا محرم اونجا باشم
وسط راه مثل کسانی که سوار در کشتی در طوفان گیر میکنن و به خالسانه ترین شکل ممکن خدارو میخونن با یه تصادف وحشتناک خدارو خواندم
چی دیدم مهم نیست ولی ماشینایی که اطرافم بودن میگفتن فکر نمیکردیم تو زنده از ماشین بیای پایین ولی رو من یک خط هم نیوفتاده بود
همونجا وقتی از ماشین اومدم پایین ماشینو دیدم 1000تا قول به خدا دادم
که این بنده گنه کار حتی یکیش رو هم بجا نیابوردم
انگار که نه انگار خدایی که منرو از هیچ به وجود اوبرده قادر زمین رو زیر پام وا کنه تا منو ببلعه
یکی از قولهام بجا اوبردن نماز قضاءهام بود که تا حالا بجا نیابردم
و خدای بزرگ انقدر مهربونه که نمیدونم چی بگم فقط اشکم در میاد وقتی اینارو مینویسم
برام دعا کنید تا دینمو به خدا اداء کنم
بدترین بنده خدا بیشترین نیازو به لطف خدا دعاء معصومین (علیه السلام) و دعاء شما داره
بازم برام دعا کنین
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۲۹, ۱۳/تیر/۹۱
شماره ارسال: #12
آواتار
از جمله مسائلی که گاه متدینین جامعه مبتلا به آن هستند محاسبه نماز و روزه هایی است که به دلیل جهل یا بی توجهی به مسائل دینی در دوران کودکی یا نوجوانی، قضا شده است و وقتی شخص به سنین میانسالی میرسد به فکر جبران آن می افتد.
حال که نوبت به اعاده نمازها و روزه های قضا شده میرسد شک و شبهه در این است که چطور باید این واجبات فوت شده محاسبه و اعاده گردد؟
در این نوشتار سعی بر آن است تا با ارائه نظرات بعضی از مراجع به توضیح این مسئله پرداخته شود.

آیة الله وحید خراسانی(مدظله):
سوال: در گذشته مقدار زیادی نماز و روزه نگرفته‌ام (بدون عذر شرعی) و تعداد آنها را هم نمی‌دانم، چه مقدار نماز و روزه و كفاره بر عهدة من است؟
ج: در مفروض سۆال اگر شك دارید كه چه مقدار نماز قضا بر عهده شماست مى توانید به مقدارى كه یقین دارید كمتر از آن مقدار نیست اكتفاء كنید اگرچه احتیاط مستحب آن است كه آنقدر بخوانید كه یقین كنید دیگر نمازى به عهده شما نیست. و در روزه نیز در مفروض سۆال كه بدون عذر نگرفته اید مى توانید نسبت به قضا و كفاره به اقلّ كه همان مقدارى است كه مى دانید از آن مقدار كمتر نیست اكتفاء كنید. (استفتاء/11128) (منهاج 2/م 1046)

آیة الله مکارم شیرازی(مدظله):
سوال:حدود 22 سال سن دارم و تقریبا از 4 سال پیش تمامى روزه هایم را گرفته ام ولى قبل از آن چند روزى از روزه هایم را به دلایلى نگرفته ام و نمى دانم که تعداد آن روزها چقدر بوده است وظیفه من چیست ؟
ج: همان مقدار که یقین دارید روزه نگرفته اید قضا کنید و اگر روزه نگرفتن عمدى بوده کفّاره نیز واجب است مگر این که جاهل به مسائل روزه بوده اید.

سوال: اینجانب روزه قضا دارم، آیا می توانم روزه های قضا را در روزهایی بگیرم که روزه گرفتن در آن روزها مستحب است و نیت ام این باشد که هم روزه قضا میگیرم و هم از ثواب روزه مستحب در آن روز بهره می برم ؟
ج: مادام که روزه قضا دارید روزه مستحب نمی توانید بگیرید و اگر نیت شما این باشد که بر فرض هم روزه مستحب بگیرید خداوند ثواب نیت شما را خواهد داد.

آیة الله بهجت(رحمة الله علیه):
سوال: فردى در زمان كودكى و اوایل بلوغ، روزه خورده است، اكنون كه بزرگ شده، نمى داند جاهل قاصر بوده تا كفاره واجب نباشد یا مقصّر بوده تا كفاره واجب باشد. وظیفه چیست؟
ج. با شكّ در موضوع، كفّاره واجب نمى شود.
سوال: در ماه رمضان مدتى روزه نگرفته ام، اما تعداد روزه ها را فراموش كرده ام، وظیفه ام چیست؟
ج. به مقدار یقینى باید انجام دهید.
سوال: در خانه ما سختگیری برای نماز و روزه نمی كردند من خیلی نماز و روزه قضا شده دارم و بعضی وقت ها روزه هایم را بدون دلیل می خوردم. حالا نمی دانم چقدر نماز و روزه قضا شده دارم, باید چه كار كنم؟
ج: چنانچه برای شما مشكل نیست و عسر و حرجی در كار نباشد لازم است آن قدر نماز بخوانی تا علم پیدا كنی كه به مقدار نمازهای قضا شده یا اینكه بیشتر نماز قضا خوانده ای . و اگر تحصیل علم برای کسی ممكن نیست, به مقداری كه اطمینان پیدا كند نماز بخواند, و اگر آنهم نشد به قدری كه گمان پیدا كند، بخواند.
«توضیح المسائل , حضرت آیت الله بهجت, ص 221 , مسئله 1123 »

آیة الله سیستانی(مدظله):
سۆال : آیا در نمازهای قضا برای مثال نماز صبح لازم است نماز قضای صبح را قبل از نماز ادای ظهر وعصر خواند؟
جواب : لازم نیست اگر چه بهتر است.

امضای sarallah
به امید روزی که این پُست سرتاسر این تالار گفت و گو را پرکند:
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) آمد!
[تصویر: NatureGif16.gif]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۰:۴۶, ۱۸/تیر/۹۱
شماره ارسال: #13
آواتار
(۱۷/آذر/۸۹ ۰:۲۷) نوشته است:  بسم الله الرحمن الرحیم


پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم می فرماید: « دنیا در مقابل آخرت مثل این است که یکی از شما انگشتش را در آب دریا فرو برد. آن گاه به آن چه از آب دریا که بر روی انگشت او قرار گرفته بنگرد».3 دنیا مانند همان چند قطره ای است که بر روی انگشت باقی مانده و آخرت تمام دریای نامتناهی است.


8- حتما همین الآن وصیت نامه ای برای خودت بنویس و در آن نمازهای قضا و مقدار آن و مواردی دیگر از حق و حقوق دیگران که لازم است انجام شود را بنویس.از وقتی این جمله رو خوندم میگم شب می نویسم .............مگه تا شب رو مطمئنم؟
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱:۰۸, ۴/تیر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۴/تیر/۹۲ ۱:۰۸ توسط عبدالرحمن.)
شماره ارسال: #14
آواتار

بسم الله الرحمن الرحیم

[تصویر: 12735857630233119176722513517228792536.jpg]

پاسخ استاد «شریفی» به این سوال که «آیا نمازهای قضا وقت مخصوصی دارند؟» (2:02)دانلود


پاسخ حجت الاسلام والمسلمين رفيعي به اين سوال كه «تمام عمرم را نماز نخوانده ام حالا چطور نمازهاي قضا شده ام را جبران كنم؟» (12:21)دانلود

مجموعه کامل
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۵۶, ۱۲/آبان/۹۳
شماره ارسال: #15
آواتار
خیلی وقت بود می خواستم مطلب رو بالا بیارم اما قسمت شد امروز تاسوعا مطلب رو بنویسم. شاید بی ارتباط با اهمیت نماز در روز عاشورا نباشه....

به لطف خدا بنده تونستم یکسال نماز قضای کامل رو انجام بدم. البته چند سال دیگه دارم که ان شاءالله خدا توفیق بده پای کارم.

تصمیم گرفتم اول نمازهای مسافرتی قضا شده رو تموم کنم. نیت کردم همینطوری سه ماه نماز شکسته قضا بخونم که حدود 2 ماهش رو تا الان خوندم. سرعتم به خاطر اومدن بچه به زندگیمون کمی کند شد اما داره آروم آروم بهتر میشه.

یکی هم قضای نماز آیات که همینطوری سالی 10 تا نماز آیات قضا می خونم برای چند سال که اینم حدودا نصفش انجام شده.

ان شاءالله اینها تموم بشه دیگه زوم میکنم روی نمازهای کامل.

اگر دوستی نماز قضا می خونه یا تصمیم گرفت بخونه بیاد اینجا گزارش بده تا هم تاپیک بالا بیاد هم تشویقی باشه برای دیگران.

برای بنده هم دعا کنین و همه کسانی که نمازهاشون فوت شده تا خداوند به برکت این روزها و این ماه توفیق جبران بهشون بده.

قبلا گفته بودم اگر نرسیدم تمومش کنم بقیه رو خداوند می بخشه. اما الان بزرگتر شدم فهمیدم به نفع خودم هست که یک رکعت هم ازم فوت نشه. بنابراین باید مقداری رو که مطمئن هستم وصیت کنم برام بخونن. خیلی اون دنیا بهش نیازمند خواهم شد...

امضای بیداری اندیشه
[تصویر: signature.jpg]

والذین جاهدوا فینا، لنهدینهم سبلنا
به یقین کسانی که در راه ما تلاش کنند را به راه های خود هدایت خواهیم نمود.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۸:۱۷, ۱۲/آبان/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۲/آبان/۹۳ ۱۸:۱۹ توسط سیمرغ.)
شماره ارسال: #16
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

منم شروع کردم تقریبا یه ماهی میشه
http://forum.bidari-andishe.ir/thread-82...#pid311136

نماز صبح قضا دارم
نماز آیاتم یادم رفته بود
سرعتم تند نیست چون اولاست به خودم سخت نمیگیرم Confused
ان شاء الله خدا کمک کنه بتونم تموم کنم
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۲۴, ۱۲/آبان/۹۳
شماره ارسال: #17
آواتار
خیلی ممنون به خاطر تاپیک.

آقای بیداری ، جداولی که گذاشتین دانلود نمیشه.

میشه یه بار دیگه آپلود کنید؟
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۱۱, ۱۲/آبان/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۳/آبان/۹۳ ۱۵:۵۴ توسط بیداری اندیشه.)
شماره ارسال: #18
آواتار
لینکی که توی پست دوم دادم از سایت مدیا فایر بود که مستقیم دانلود نمیشه بلکه توی صفحه باز شده باید روی دکمه دانلود کلیک کنین. اما با این وجود آپلودش کردم روی سرور خودمون با لینک مستقیم:

دانلود با لینک مستقیم
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۰:۰۰, ۱۳/آبان/۹۳
شماره ارسال: #19
آواتار
(۱۲/آبان/۹۳ ۲۳:۱۱)بیداری اندیشه نوشته است:  لینکی که توی پست دوم دادم از سایت مدیا فایر بود که مستقیم دانلود نمیشه بلکه توی صفحه باز شده باید روی دکمه دانلود کلیک کنین. اما با این وجود آپلودش کردم روی سرور خودمون با لینک مستقیم:

دانلود با لینک مستقیم


خیلی ممنون.

جهت تشکر و به روزآوری تاپیک.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۵۴, ۱۳/آبان/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۳/آبان/۹۳ ۲۲:۱۴ توسط شیدا.)
شماره ارسال: #20
آواتار
سلام، عزاداریهاتون مقبول ان شاءالله


دیشب در محضر عالم بزرگواری بودیم، یه جایی از صحبتاشون به نماز اشاره کردن، دیدم مناسب با حال تاپیکه، گفتم عرض کنم خدمتتون(نقل به مضمون):

تا میتونید نماز بخونید، تا میتونید روزه بگیرید که اگه این بدن عنصری رو ازتون بگیرن، هرچقدر هم نماز بخونید مثل این نماز های با بدن عنصری براتون کارگشا نخواهد بود


اللهم الرزقنا...
توفیقش
اراده ش
همتش
Sad

امضای شیدا
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا