تالار گفتگوی بیداری اندیشه

مشاهده تالار در قالب اصلی: بخش اصول عقاید شیعه؟؟؟؟؟؟!!!!!!!بسیار مهم نظر دهید
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید.برای مشاهده نسخه قالب بندی شده روی لینک فوق کلیک کنید
صفحه: 1 2
بسم الله الرحمن الرحیم.
دوستان عزیز فکر نکنم لازم باشه به گفتن این مسئله که بخش اصول عقاید شیعه چقدر مهم و البته کاربردی است، در لحظه لحظه زندگیمان میتونه این بخش از تالار حرفی برای گفتن داشته باشه....

تاپیک ها و مقاله های بسیار خوبی در این بخش تا الان زده شده ولی خیلی کارها مونده که هنوز انجام نشده....

البته قبلا یه تاپیک با این موضوع زده شده بود ولی چون خیلی از زمان اون گذشته وکلی خاک خورده و دلایل دیگر، حقیر تصمیم گرفتم این صفحه را باز کنم.

این جا محلی است برای نقدها ، نقدها و بازهم نقد ها(به معنی دقیق کلمه)

دوستان بی تعارف و رودربایستی هر نقدی که به این قسمت دارند اعلام کنند البته علاوه بر اون راهکار هایی که میتونه به کاربردی و موثر تر شدن مطالب ما هم کمک کنه حتما بیاورید تا بتونیم استفاده مهمی ازش ببریم....

این نقد ها و پیشنهاد ها هم میتونه حالت کیفی و محتوایی داشته باشه در رابطه با چگونگی مطالب و نحوه بیان و ...
و هم میتونه در مورد نیروی انسانی در رابطه با افراد مدیر، ناظر و کاربران فعال این قسمت باشه.

زنگ اول رو خودم می زنمWink:

قرار بود تو فرصت بسیار کم تر از این قدم هایی که از ابتدای خداشناسی تا انتهای ولایت فقیه بود را به انجام برسانیم ولی با سرعت لاکپشتی همچنان در بحث اثبات نبوت ماندیم و این یک نشانه بارز از خلف وعده است....

منتظر نظر دوستان حتما هستم....

مطمئن باشید بانظرات شما این بخش میتونه یه تکون درست و حسابی به خودش بده.

یا علی مدد.
سایتها در مورد عقاید شیعه الحمد لله زیاد است و شاید احساس نیاز نمی شود.
شاید هم دلیل این باشد که کی حال داره در مورد دین تحقیق کنه؟
بسم الله .

1.تعداد تاپیک های مهم رو کم کنید و یک تاپیک ایجاد کنید که مباحث مهم توش لینک بشند به ترتیب , مثلا عنوان تاپیک >>> تاپیک های مهم بخش اصول عقاید = درون این تاپیک به ترتیب اصول عقاید تاپیک های مهم به همراه مقداری توضیح قرار میگیرند .

2.این بخش نیاز به دانلود سخنرانی هم داره البته از اساتید با تجربه و کارکشته , مثلا همین بحث های آقای میرباقری که شنبه ها توی سمت خدا پخش میشه خیلی به درد بخوره .

3.حقیر احساس میکنم این بخش خیلی کلامی هست و کمتر از فلسفه و عرفان استفاده میشه توش ! همین بحث هایی که سیدجان خودت فلسفی میزنی خیلی خوبه ...خیلی عالی میشه اگه این مثال های فلسفی رو توی موضوعات دیگه هم استفاده کنیم ...اما بیشتر بخش حدیثه !

4.چون اصول عقاید خیلی مربوط میشه به یومنون بالغیب ! لطفا مواردی توی بخش مطرح کن سیدجان که ما یومنون بالغیب رو تا حد توان بوسیله ی عقل درک کنیم ! البته زیاد تخصصی نگو که ما هم بفهمیم فکر کن مثلا اسفار اربعه رو میخوای به بچه ی دو ساله یاد بدی Big Grin

5.البته یه نکته ی مهم تاپیک های تطبیقیه ! مثلا ثنویت و تثلیث و بت پرستی با توحید خودمون چه فرقی میکنه ؟ یا تناسخ چه فرقی با معاد داره ؟ پادشاهی با امامت چه فرق هایی داره ؟ پیامبر و فیلسوف چه فرقی با هم دارن ؟

البته این مباحث باید طوری باشن که درون خواننده ایجاد شبهه کنن یعنی با چند تا مثال ساده خوده خواننده جوابش رو نده و یه مدتی تو کف بمونه Bi Dandoonمثلا در مورد معاد قران میگه همون طور که درختان در زمستان میمیرند و در بهار زنده میشن ما هم شما رو زنده میکنیم ولی این سوال پیش میاد که این معاد درختان مادیه و توی این دنیا اتفاق میفته چطور ممکنه توی یه عالم دیگه ما معاد داشته باشیم ؟ مثال قران که با تناسخ بیشتر میخونه تا با معاد در عالم دیگه . توی بخش اصول عقاید ایجاد شبهه و شک خیلی مهمه چون به قول برادر ویل دورانت در کتاب تاریخ فلسفه ص 211 : تنها مردم فریبان میتوانند ادعای یقین کنند . ما چیزی از مبادی اولیه نمیدانیم . واقعا عجب است که کسی خدا و ملائکه و ذهن و روح را تعریف کند و ادعا کند که کاملا از علت خلق عالم اگاه است و خود نداند چرا وقتی که اراده میکند دستش را به حرکت می اورد . شک حالت مطبوعی نیست ولی ادعای یقین مسخره امیز است .

و همین طور در جای از کتاب میگه : اگر کسی ابتدا ادعای یقین کنه به زودی در عقاید خودش دچار شک میشه , ولی اگه ابتدا شک کنه بعدا به یقین میرسه . خلاصه اینکه سیدجان شبهات فلسفی و که در مورد اصول عقاید بوده و هست و بهش جواب داده شده رو به زبون امروزی بنداز توی جونمون بعد جوابش رو بده ... چون شما تخصصت هم توی فلسفه است و با شبهات هم اشنایی داری این مطلب رو عرض کردم .

6.توی اسلام معمولا از فلسفه و کلام و عرفان استفاده میشه , برای معرفت و شناخت به قران ما باید از چه روشی استفاده کنیم ؟ اقای قرائتی خیلی این حرفو زده که اکثر بزرگان اخر عمرشون رفتن سراغ قران و آبی برای عطش درونشون پیدا کردن ...یعنی چی که رفتن سراغ قران ؟ مگه قبلش چیکار میکردن؟ این معرفت به قران چطور حاصل میشه ؟

دیگه همین ها به ذهنم رسید .Smile
در پناه حق
بسم الله الرحمن الرحیم

همانطور که در این تاپیک بحث شد نیاز به خلاقیت داریم در تمام تالار

نحوه انتقال مطلب باید تغییر کند

دسته بندی ها باید تجدید شوند

و کمی هم تاپیک های مشابه ادغام شوند.
(۱۳/شهریور/۹۲ ۱۸:۲۷)Reza2035 نوشته است: [ -> ]بسم الله .

1.تعداد تاپیک های مهم رو کم کنید و یک تاپیک ایجاد کنید که مباحث مهم توش لینک بشند به ترتیب , مثلا عنوان تاپیک >>> تاپیک های مهم بخش اصول عقاید = درون این تاپیک به ترتیب اصول عقاید تاپیک های مهم به همراه مقداری توضیح قرار میگیرند .

2.این بخش نیاز به دانلود سخنرانی هم داره البته از اساتید با تجربه و کارکشته , مثلا همین بحث های آقای میرباقری که شنبه ها توی سمت خدا پخش میشه خیلی به درد بخوره .

3.حقیر احساس میکنم این بخش خیلی کلامی هست و کمتر از فلسفه و عرفان استفاده میشه توش ! همین بحث هایی که سیدجان خودت فلسفی میزنی خیلی خوبه ...خیلی عالی میشه اگه این مثال های فلسفی رو توی موضوعات دیگه هم استفاده کنیم ...اما بیشتر بخش حدیثه !

4.چون اصول عقاید خیلی مربوط میشه به یومنون بالغیب ! لطفا مواردی توی بخش مطرح کن سیدجان که ما یومنون بالغیب رو تا حد توان بوسیله ی عقل درک کنیم ! البته زیاد تخصصی نگو که ما هم بفهمیم فکر کن مثلا اسفار اربعه رو میخوای به بچه ی دو ساله یاد بدی Big Grin

5.البته یه نکته ی مهم تاپیک های تطبیقیه ! مثلا ثنویت و تثلیث و بت پرستی با توحید خودمون چه فرقی میکنه ؟ یا تناسخ چه فرقی با معاد داره ؟ پادشاهی با امامت چه فرق هایی داره ؟ پیامبر و فیلسوف چه فرقی با هم دارن ؟

البته این مباحث باید طوری باشن که درون خواننده ایجاد شبهه کنن یعنی با چند تا مثال ساده خوده خواننده جوابش رو نده و یه مدتی تو کف بمونه Bi Dandoonمثلا در مورد معاد قران میگه همون طور که درختان در زمستان میمیرند و در بهار زنده میشن ما هم شما رو زنده میکنیم ولی این سوال پیش میاد که این معاد درختان مادیه و توی این دنیا اتفاق میفته چطور ممکنه توی یه عالم دیگه ما معاد داشته باشیم ؟ مثال قران که با تناسخ بیشتر میخونه تا با معاد در عالم دیگه . توی بخش اصول عقاید ایجاد شبهه و شک خیلی مهمه چون به قول برادر ویل دورانت در کتاب تاریخ فلسفه ص 211 : تنها مردم فریبان میتوانند ادعای یقین کنند . ما چیزی از مبادی اولیه نمیدانیم . واقعا عجب است که کسی خدا و ملائکه و ذهن و روح را تعریف کند و ادعا کند که کاملا از علت خلق عالم اگاه است و خود نداند چرا وقتی که اراده میکند دستش را به حرکت می اورد . شک حالت مطبوعی نیست ولی ادعای یقین مسخره امیز است .

و همین طور در جای از کتاب میگه : اگر کسی ابتدا ادعای یقین کنه به زودی در عقاید خودش دچار شک میشه , ولی اگه ابتدا شک کنه بعدا به یقین میرسه . خلاصه اینکه سیدجان شبهات فلسفی و که در مورد اصول عقاید بوده و هست و بهش جواب داده شده رو به زبون امروزی بنداز توی جونمون بعد جوابش رو بده ... چون شما تخصصت هم توی فلسفه است و با شبهات هم اشنایی داری این مطلب رو عرض کردم .

6.توی اسلام معمولا از فلسفه و کلام و عرفان استفاده میشه , برای معرفت و شناخت به قران ما باید از چه روشی استفاده کنیم ؟ اقای قرائتی خیلی این حرفو زده که اکثر بزرگان اخر عمرشون رفتن سراغ قران و آبی برای عطش درونشون پیدا کردن ...یعنی چی که رفتن سراغ قران ؟ مگه قبلش چیکار میکردن؟ این معرفت به قران چطور حاصل میشه ؟

دیگه همین ها به ذهنم رسید .Smile
در پناه حق
نکات خوبی بود

و البته یه پیشنهاد:
به نظرم مطالب کلی که جمع آوری و منظم میشه درباره اصول و عقاید شیعه
خوبه که به صورت نرم افزار دربیاد یا تبدیل به برنامه های گوشی بشه(به شکل خیلی ساده) البته اگر امکانش باشه
سلام
یکی از جاهایی که دلم میخاد همش توش پلاس بشم همین تالاره Big Grin
بعضی مطالب جالب هست که ادامه پیدا نکرده و شاید برای ما سوال باشه مثل این لینک شاید خود آقای علی 110 (کجا رفتن ؟ واقعا جاشون با اون !!!!!!!!!!!!!! و ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ که همیشه آخر هر جمله هاش بود خالیه) وقت نکنن دیگه ادامه اش بدن بقیه چی شدن؟ واقعا حیفه .آدم دلش میخاد همه تاپیک ها اینجوری لینک بود.
اگه جواب سوالات رو مثل این سوال دوست عزیز MYNK لینکجواب داده بشه خیلی خوب میشه من اگه علمش رو داشتم جواب میدادم

باز هم مجبورم مثال بزنم تو یه تاپیک یه نفر میاد یه سوال میذاره لینک دو نفر میان جواب میدن به نظرت کدوم جواب برای من عامی رساتر و واضح تره؟ من که جواب آخر رو بهتر میدونم ! اگه این موارد (اصلاحا جواب سرراست نه طولانی) رعایت بشه خیلی خوبهاگه مثال بازهم خواستین بگین من در خدمتم Big Grinتو این دو روزه کلی از سایت انتقاد کردم Big Grin
با تشکر فراوان از همه دوستان عزیز که مطالب خوبشون رو گذاشتند...

من منتظر نظرات دیگر دوستان هستم...

یا علی مدد.

شاید بهتر باشد یک سوال مشخص مطرح شود و در مورد آن بحث شود و بعد سوال بعدی.
(۱۶/شهریور/۹۲ ۱۰:۲۲)غربت تشیع نوشته است: [ -> ]شاید بهتر باشد یک سوال مشخص مطرح شود و در مورد آن بحث شود و بعد سوال بعدی.

چشم؛

به نظر دوستان حیاتی ترین و مهم ترین موضوعی که الان میتوان روی اون بحث جدی کرد چیست؟؟؟
به نظر من باید یه تاپیک مشخص بشه و بعد چند نفر که پای ثابت تالار هستن برن روش تحقیق کنن و چند تا کتاب و مقاله و...... بخونن و نتایج رو در یه مقاله کوتاه و نه چند صفحه ای و بعد از تایید از نظر محتوا از نظر مسئول تو پیج بذارن اینجوری از آدما یه محقق ساخته میشه نه اینکه فقط آدم بیاد یه چیزی رو بخونه و بره برای من که چند ساله مطالعه دارم اکثر تاپیک ها و محتواها تکراریه احتمالا واسه بقیه هم همینطوره
دین ما اونقدر جذابیت داره که نیازی نیست زیاد تو بوغ و کرنا کرد فقط باید مطرح بشه همین
البته من این نکته رو چند بار تا حالا تو بقیه صفحات گفتم و لی خب هیچیSad
یکی از موضوعاتی که الان میشه روش خوب صحبت کرد بحث امام شناسیه کلی روایت و تفسیر داریم که راجع بهش هیچکس هیچی نشنیده یا اشاره کردن به تاپیک هایی که همیشه سؤال برانگیز بوده راجع به خود قرآن اینکه آیا تحریف شده یا نه که مثلا تو فلان کتاب تفسیر گفته میشه که از این قرآن کم شده و یا بحث های مربوط به تناسخ با توجه به هجمه ی دیگر فرقه ها یا بحث های مربوط به معاد شناسی که بسیار جالب هستش و معرفی کامل ترین رفرنس که مثلا خود من خیلی نکته های کلیدی دارم که مطمئن هستم واسه خیلی ها سؤاله و ......
بهتر اینه که شما تاپیک بدین دوستان روش تحقیق کنن
واسه این که بخوای یکی رو تا آخر عمرش سیر کنی بهش ماهیگیری یاد بده نه یه ماهی بهش بدهSmile
صفحه: 1 2
آدرس های مرجع